De Internationale LandDonwtentoon- stellini te Amsterdam. constructiewinkel, maar in de on middellijke nabijheid daarvan werk zaam, en wel met het stellen van watermachines in de door den heer L. Krook gemaakte nieuwe gebou wen op het stations-emplacement alhier. Hij was een van de geschik- ste werklieden der fabriek van de heeren Enthoven en Zonen te 'sHage, voor wie hij hier tijdelijk werk zaam was. Een meisje van 4 jaar dat door hare moeder Zaterdag alleen was gelaten op een kamer van hare wo ning in de kromme Elleboog te 's-Hage, vermaakte zich in dien tus- schentijd met het spelen met de theestoof. Ongelukkig bevond er zich vu*r in en toen de buren bemerk ten in welk gevaar het kind ver keerde was het reeds deerlijk met brandwonden oveiladen. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroe pen. doch het kind moest later naar het ziekenhuis worden overgebracht Naar wij vernemen is de sluitings dag der Historische tentoonstelling in het Prinsenhof te Delft vastge steld op 10 September e. k. (D. C.) Maandag middag, tijdens de exer citie in het tuig, had aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Pau- lomna te Rotterdam, een droevig on geluk plaats. De scheepsjongen P. H^., viel uit het want en nam in zijnen val eenen anderen jongen mede. De eerste viel op het vlot en was kort daarna een lijk, terwijl de andere op het dek terecht kwam en een arm en een been brak. De persoon, die eenigen tijd ge leden aan de Rijnspoor te Utrecht onder den trein heeft gelegen, waar door hij beide armen verloor en ver der verschillende verwondingen aan zijn lichaam kreeg, is in zooverre hersteld, dat hij binnen kort het ziekenhuis zal verlaten. Niettegenstaande zijn hoogen leef tijd schijnt de hofmechanicus A. D. Bamberg, wegens zijn buitengewo nen slag om oud en jong aangenaam bezig te houden, nog steeds zeer ge zocht te blijven. Vrijdag-avond jl. werd hij door kolonel Smits, com mandant van het Invalidengesticht «Bronbeek» uitgenoodigd om de ver pleegden met zijn goocheltoeren te verrassen, waarin hij zoo slaagde, dat de heer Smits hem zijn buiten gewone tevredenheid daarvoor be tuigde. Zaterdagavond gaf hij in den Plan ten- en Vogelentuin opdenVelper- weg, nabij Arnhem, voor de leden dier Sociëteit en hun kinderen weder een voorstellingwelke algemeen genoegen deed. Tegen morgen is hij door het Gemeentebestuur van Velp uitgenoodigd om de volksspelen welke daar in de plaats van de af geschafte kermis gegeven worden, te komen opvrolijken. In den nacht van Vrijdag op Zater dag jl. is te Barneveld bij den heer A. H eene brutale inbraak met diefstal gepleegd. Een kistje met goud en zilver, een kerkboek met gouden slot en eenige kleedingstuk- ken worden vermist. Als vermoede lijke dader wordt genoemd een ge pensioneerde, die vroeger bij H. als knecht heeft gediend. De politie uit Putten heeft eergisteren getrachf denzelfden persoon op te sporen omdat men vermoedde, dat hij zich ook aldaar aan diefstal heeft schul dig gemaakt. Gisteren heeft men den dief in handen gekregen. Hij heeft alles bekend, en aan de po litie het kistje met goud en zilver aangewezen, 't welk hij achter het kerkhof te Voorthuizen had ver stopt. Tevens heeft hij bekend de dader te zijn van den diefstal van een horloge met ketting, 't welk eenige weken vroeger door den heer H. te Barneveld was vermist. De aardappelfabriek Hibernia te Meeden zal met bijbehooren worden verkocht. Het tekort van het laatste jaar bedraagt minstens f 80,000. Het oorspronkelijk kapitaal van de ven nootschap bedraagt f 600.000 en men schat de vermoedelijke opbrengst op 10 A 1*2 pCt. Uit Ootmarsum wordt van 25 Augustus gemeld: Hedenochtend weigerdeu de arbei ders aan de weverij van de hh. Preuyt Co. alhier met hunne werk zaamheden een aanvang te nemen, omdat hun conditiën gesteld werden, die hun niet aannemelijk voorkwa men. De wevers keerden rustig huis waarts. Om elf uur werd echter door den stadsomroeper bekendge maakt, dat de arbeiders op dezelfde voorwaarden als voorheen hun werk zaamheden konden hervatten. Het gebeurt meermalen dat bruin- visschen en zeehonden de Schelde tot voorbij Bath opzwemmen. Al hoewel ze dan veel schade doen aan de vangst der botvisschers, zoo kun nen deze ze toch niet gemakkelijk vangen. Vrijdag evenwel geraakte te Bath een zeehond verward in een visclmet. Om hem te kunnen ver wijderen, moest hij eerst worden gedood. Hij had een lengte van 16 dM. Ook te Nieuw-Leuzen is men se dert eenigen tijd druk bezig met het graven van oer of ijzererts, het welk daar veelvuldig in den grond gevonden wordt. Geheele ploegen arbeiders vinden hierdoor werk. Zekere Jan Geilen, geboren te Lut- terade, en gepensioneerd oost-indisch soldaat, stierf Maandag te Sittard op de publieke straat, zittende op een hondenkar. Uit het militair hospi taal, waar hij na een 19-jarig ver blijf als soldaat in Indië met pensi oen was gearriveerd en ziekenop passer was, vertrokken, vertoefde hij sedert een paar weken te Sittard in een ziekelijken toestand in een kof fiehuis Van daar wilde hij zich gis teren naar een ander koffiehuis laten vervoeren. Te ziek om te loopen, ge schiedde dit per hondenkar, en ge durende den overtocht stierf hij plot seling. Bij onderzoek bleek hij circa 10 gulden bij zich te hebben aan ver schillende mnntspeciën. De ongeluk kige droeg nog militaire kleederen; hij was zonder pet en zonder schoei sel. GEMENGD NIEUWS. Te Antwerpen zou Vrijdag een werkman in het huwelijk treden. Zijn bruid was hem reeds voorge gaan en wachte hem op de trap van het stadhuis. Voor de poort stond een aantal vrouwen, waar onder een met een drietal kinderen. Toen de bruidegom aankwam, dreig de deze vrouw hem de oogeu uit te krabben, wanneer hij het stad huis durfde binnen gaan. De brui degom bleef eenigen tijd wachten op de Groote Markt, doch ziende dat hij niet ongedeerd op het stad huis koude komen, ging hij ten slotte heen, zijn bruid in het stadhuis alleen latende. Het tooneel eindigde, in- plaats van met de onderteekening van het huwelijkscontract, met een gevecht tusschen de bruid en de vrouw met de drie kinderen, waar aan de politie een einde moest ma ken. In het dorp Andrejewka in het district Odessa zijn, naar dd. 23 dezer aan de Times wordt getelegrapheerd, 23 boeren door een ziekte aange tast welke alle verschijnselen ver toont van veeziekten. Twee zijn er reeds bezweken. Het dorp is door een cordon troepen omsloten en alle verkeer wordt onverbiddelijk belet. Door de Duitsche afschaffers- vereeniging wordt nu met nadruk gewaarschuwd tegen het gebruik vau bedwelmende dranken tegen de cholera, dat zooals men weet van andere zijde als een uitstekend mid del werd aanbevolen, maar volgens haar uiterst gevaarlijk is, daar het gebruik van sterken drank het ge vaar voor cholera vermeerdert en het grootste aantal der slachtoffers van deze ziekte bestond uit menschen die gewoon waren aan drankgebruik. Droogte of vocht om de ziektekiem steeds onschadelijk te kunnen ma ken de bacillen oorzaak of ge volg van de ziekte sterke drank geneesmiddel of nadeelig Koch, Pasteur, Bert het geldt hier ook al: «Wat ons de wijzen als waarheid verkonden, straks komt een wijzer die 't wegredeneert.» En 't is voor de leeken om meer en meer in de war te raken. In de laatste dagen deden min der gunstige berichten over den ge zondheidstoestand van Prinses Wil helm van Pruisen in de Duitsche era de ronde. Zij werden weerspro- en onder meedeeling, dat de Prinses voor 't eerst zelf haar kind zoogde en zich daardoor bijzonder in acht nam. Thans wordt echter medege deeld, dat de Prinses door roodvonk aangetast en ernstig ongesteld is. WanhoopEen bakkersgast M... genaamd, had zich dezer dagen in zijne kamer te Parijs opgesloten. In het midden van het vertrek, had hij zijn gansch fortuin, 15,000 fr. in bankbilletten in waarden, op eenen hoop gelegd en er het vuur aangestoken. Daarna had hij zich aan een koord opgehangen. Het koord echter brak. M... viel op den grond, en de buren kwamen op het gerucht toegesneld. Zij von den den ongelukkige liggen met den reutel in de keel en pogingen doende om den strop los te maken. Dank aan de toegebrachte hulp, bekwam hij weldra. Hij verhaalde wat hij gedaan had en beloofde nooit meer te herbeginnen. De jongeling was gered, maar zijn gansch fortuin, vrucht ^an vele jaren onophoudend werken en spa ren, verloren. M... totaal geuïneerd, hield zijn woord niet, hij kon de armoede niet verdragen eu men heeft zijn lijk opgevischt uit het kanaal St.-Martin. Een gevaarlijke vrijer. De bewoners van een huis in de Blu- menstrasse te Berlijn waren eenige dagen geleden naar een badplaats vertrokken en hadden de bewaking van het huis overgelaten aan een dienstbode. Het meisje viel het op, dat sedert verscheidene dagen per sonen met een verdacht voorkomen dagelijks aanschelden en naar per sonen vroegen, die in het huis niet bekend waren. Voorzichtigheidshalve had het meisje steeds den ketting op de deur gehouden en op deze wijze de lastige vragers afgescheept. Voor een paar dagen werd er we der gescheld en een flink, netgekleed man vroeg weder naar iemand, die, naar hij zeide. in het huis zou moe ten wonen en zette tegelijk zijn voet tusschen de deurom zich met ge weld een doorgang te verschaffen. Door den ketting kon hij echter niet verder komen, zoodat hij ten slotte wegging. Niet weinig was het meisje verbaasd toen zij een paar uren la ter een brief ontving, waarin de heer, die zij 's morgens zoo onvriendelijk had afgewezen, mededeelde, dat hij eigenlijk op haar verliefd was en haar om een onderhoud verzocht, daar haar meesters toch op reis waren. Het angstige meisje deelde het voorval en de inhoud van den brief aan een buurman mede. die de po litie er van in kennis stelde. Deze zeide het meisje, dat zij den brief moest beantwoorden en den verliefde een onderhoud tegen den volgenden dag 11 uur moest toestaan. De poli tie had zich voor af in 't huis ver borgen, om op het juiste oogenblik voor den dag te kunnen komen. De «vrijer» kwam en verzocht, haar om haar hand maar ook om geld. De «aangebedene» zat in doodangst vooral toen de «verliefde» nog eens vroeg, waar zij haar geld had. Bo vendien bemerkte zij dat de man een hard voorwerp onder zijne klee deren verborgen had. Eindelijk riep zij om hulp. De verborgen politie agenten snelden te hulp, bevrijdde het moedige meisje en maakten zich van den vrijer meester, die in het bezit van een zwaren ijzeren hamer werd gevonden. Het was een oude bekende der justitie, van wien men wist, dat hij zich om een zware mis daad niet veel bekommerde. Dat hij medeplichtigen hadbewijzen de menigvuldige vragen naar gefin geerde personen. Gisteren had in het koloniaal ge bouw van het vorig jaar, voor de nu te houden tentoonstelling het hoofdgebouw, eene bijeenkomst van ongeveer een 300-tal genoodigdeu plaats, ter officiëele opening van de Land bou wtentoonstelling. Z. M. de Koning was vertegen woordigd door den Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid, die vergezeld was van den Minister van Binnenlandsche Zaken Nog tal van hooggeplaatste personen waren tegenwoordig. De heer mr. C. J. Sickes, voor zitter van de Tentoonstellingscom missie, begon met een woord van dank aan Z. M. den Koning, in den persoon van den minister van Wa terstaat, voor alles wat door onzen vorst sedert 30 jaar was gedaan ter aanmoediging en bevordering van den landbouw in ons vaderland,waar van thans voor het eerst op uitge breide schaal een beeld wordt ge geven. Spreker herinnerde aan een ver gadering, voor ongeveer 30 jaar door Z. M. den Koning op het Huis ten Bosch belegd. Op die vergadering sprak Z. M. de volgende merkwaar dige woorden: «Kennis is de grond slag van den landbouw en de aan raking van de wetenschap en prak tijk moet voor den landbouw heil zaam werken.» Al te lang, al te veel is dat woord vergeten. Er is een tijd geweest, da$ de landbouwer in rustige rust naar den ouden sleur zijn akker be bouwen, zijn veestapel behandelen, zijn zuivel bereiden kon, zonder dat er buitengewone inspanning noodig was. Genoeg is het op te merken.dat sedert lang de kalme dagen voorbij zijn, en dat in den tijd, dien wij thans belevende landbouwer den bodem tot zijnhooge productiviteit moet we ten op te voeren, en de producten van zijn bedrijf tot de hoogst moge lijke volkomenheid moet -weten te brengenwil hij der concurrentie het hoofd bieden. «Nu moge men die dagen van rust betreuren, het landbouwbedrijf is er veel schooner door geworden. Niet de miast beteekenende der zo nen uit het gezin, zooals voorheen, maar de meest ontwikkelde, de beste moet uitverkoren worden om te wor den opgeleid voor het landbouw bedrijf, zal zijn toekomst verzekerd zijn. Kennis is macht, die woorden staan voortaan geschreven ook in de banier van den landbouw en tot een edelen naijver worden wij geprik keld om op het uitgebreid gebied van dien landbouw, het degelijkst te arbeiden en zoo het meest bij te brengen tot de algemeene welvaart. Dat men dit meer en meer gevoelde, dat bewezen de telkens in belang rijkheid toenemende tentoonstellin gen in enger kring gehouden, dat bewees ook het opgaan van ons Nederlanders met de producten van onzen landbouw en veeteelt naar die grootere internationale wedstrij den, waartoe het buitenland ons op riep. Maar nog steeds bleef Neder land zich bepalen tot die locale landbouwtentoonstelling, nog nooit hadden wij op één punt bijeenge bracht wat in de verschillende ge westen van ons land op onzen rijken bodem wordt voortgebracht en leeft. Wel hadden wij op buitenland- sche wedstrijden de gastvrijheid on zer naburen genoten, maar nog nooit hadden wij hen opgeroepen om zich op Nederlandsch grondgebied te ko men meten met den Nederlandschen landbouw en te komen zien tot welke hoogte het dien landbouw, door \sre- tenschap en praktijk hand aan hand te doen gaan, in de laatste jaren heeft gebracht. «Dat ook daarvoor de tijd geko men was, werd eerst van verschillen de zijden uitgesproken, tot eindelijk door veler samenwerking het woord een daad werd, en onze eerste Ne- derlandsche Internationale Land bouwtentoonstelling werd georga niseerd. «Op dien eersten grooten inter nationalen landbouwwedstrijd, in ons eigen land gehouden, roep ik alleen die hier tegenwoordig zijn een hartelijk, een welgemeend wel kom toe. Moge deze tentoonstelling beantwoorden aan het doel, waar mede wij haar tot stand brachten: ontwikkeling, vooruitgang van land bouw en veeteelt! Moge ze boven dien dienstbaar wezen om den band, die aanvankelijk tusschen onze land- bouwmaatschappijen is gelegd, te maken tot een hechten en duur- zamen.» Ten slotte noodigde de president den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid uit, de tentoon-1 stelling te willen openen. Z Exc. bracht namens Z. M. den Koning namens de Regeering en ook uit naam van alle aanwezigen en ver dere belangstellenden hulde aan het Comité en bijzonder aan zijn ijveri- gen en voortvarenden president. Hij betuigde 's Konings leedwe zen, dat Z. M. niet persoonlijk bij deze plechtigheid kon tegenwoor- [dig zijn. De plechtigheid had iets bijzonder i deftigs en liep zonder eenige mu- I ziek of drukte af. De autoriteiten werden door de leden der regelings commissie rondgeleid, en de genoo- digden mengden zicli onder het tal rijke publiek op het terrein. Daar het bestek onzer courant niet gedoogt om alle tot dusverre bekende bekroningen op te nemen, deelen wij hier slechts mede dat: Voor spannen paarden in No. 21 der afd. I, paarden, twee ruins of twee merriën, van 46 jaren oud, o. a. A. A. Berg, handelaar. Haarlem mermeer een len prijs verwierf en de heer A. A. van den Berg te Haarlem een 2den prijs, eveneens voor spannen paarden, in No. 22 van dezelfde afdeeling. RECHTSZAKEN. Bij arrest van het gerechtshof te 's-lierto- genbosch, dd. 25 Aug. 1884 in raadkamer gewezen, is Henri Marinas Janssen, oud 34 jaren, winkelier en huurkoetsier, geboren te Aksel, wonende te Bergen-op-Zoom, thans in hechtenis, verwezen nt.ar de crimineele te rechtzitting, beschuldigd van te ruim 10 ure in d n avond van 8 Juli 1884, op het sta- tionsplein te Bergen op-Zoom, moedwillig aan den nachtagent van politie, Jan Baptist Cn- rolus van Poll, die aldaar in de waarneming van zijnen dienst tegen rustverstoring waakte, een messteek in den buik te hebben toege bracht, waardoor verwonding, buikvlicsont- steking en uitputting veroorzaakt werd, en aan de gevolgen waarvan die beambte den 22en Juli 1S84 is overleden. ARMENZORG. Door wijlen mejonkvrouwe A. J. M. Tinne, gewoond hebbende en overleden te Apeldoorn, is vermaakt: aan het Gereformeerde weeshuis en de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Apeldoorn en het Diaconessenhuis te Utrecht elk f 1000aan het gesticht Thalita-Kumi te Zetten, het gesticht voor weezen te Neer bosch, directeur de heer J. v. 't Liudenhout en de inrichting tot opleiding van jongelin gen tot predikanten te Doetinchem elk f 2000; aan de gestichten van barmhartigheid en tot opleiding van zendelingen te Ermelo flóOO; aan het Zeister Zendelinggenootschap en de Rotterdamschc Zendingvereeniging cfk f 500. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. De 3e Gemeentelijke Zeudingsdag zal 4 September a. s. te Wanswerd aan de streek (Frieslaud) worden gehouden. Na opening door den voorzitter zal ds. D. E. Secger een inleidend woord spreken; daarna referaat en vrije discussie over: Het werk der gemeente in het vaderland voor de zending. Inleider ds. H. Dijkstra te Oldekerk, en eindelijk vrije bespreking over: Het geven naar vasten maatstaf, waarna de mprgeuvergadering wordt besloten en pauze gehouden. Na heropening der verg.Referaat door E. Haan, zendeling lecraar te Elburg, over: o De Chr. Ger. Kerk en de Zending* met vrije discussie, en door ds. O. D. Eerdmans te Wanswerd over: »De Zendingsbidstond.* 's Avonds 7 uur zal ds. F. Boa te Bedum de slotrede houden. Katholieke Kerk. Op het oogenblik zijn te Amsterdam drie fraaie R. K. kerken in aanbouw, ul. eene aan de Spuitstraat, eene aan de Prins Hen drikkade en eene buiten de Raampoort, eu weldra zal ook met den bouw van eene vierde worden begonnen, in de nieuwe wijk buiten de Muiderpoort. De gelden daar» oor zijn verkregen door de bereidvaardige offers van de katholieke bevolking der hoofdstad. Hoewel aanvankelijk meteen Amstrrdamsch bouwkundige terreinopucniingcu waren ge daan, en een ander Amsterdamsch bouw meester zelfs kosteloos zijne diensteu had aangeboden, is de bouw opgedragen aau den heer Margrij. uit Rotterdam. MARKTBERICHTE, Haarlem, 27 Aug. De aanvoer en priizen ter Veemarkt van heden waren als volgt.: 12 koeien f200 a f 140; - paarden fa 1 stieren f80 a - vaarzen f a - pinken f a 1 vette kalveren f 50 a - gras kal veren fa 20 nuchtcren dito fl5a 8; 15 schapen f20 a 18; lammeren f a biggen f - a varkens a ceuts per kilogr. Haarlem, 27 Aug. Aangevoerd en verkocht. 110 stapels kaaa, uitmakende 13633 kazen, wegende '25533 kg. Hoogste prijs per 50 kg. f 32. Amsterdam, 27 Aug. De prijzen der Aardappelen wAren als volgt: Westlandsche Zand f a dito lossen f a Muisjes f a Andij ker» f a Katwijker Zand f 1.40 a 3.—. Westlandsche Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand f 1.— a U.~ Noordwijkcr Zand f 1,50 a 3 50 Sassenheimer f0.a 0. Geld. Kralea fl.50 a 1.80; dito Blauwe fl.— a 1.60; dito Muisjes f a Hillegommer 7>and f2.— 4.—; Fricsche Hamburgers f 0a 0.—dito Jammen fl.70 a 1.80; Engclsche f 1.40 a 1.50; Zeeuwschc blauwe fl.—a 1.30; Gcldersche Fleur f 1.50 a 1.60. Aanvoer 4000 HL. Petroleum loco f 9s/f E., Scpt./Dcc. f 9"/a E. Tin geheel onverandord. Tarwe op levering onveranderd, Novem ber f220. Notecring van de Commissie voor de* Graanhandel. Rogge op levering hooger, Oot.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3