verder per stoomtram naar Wijk- aan Zee, door schoon weder begun stigd. Doch toen men tegen vier uur langs het strand op marsch ging naar IJmuiden, ontlastte zich een hevige onweersbui, die overging in een aanhoudenden regen. Ondanks dit, liet men zich niet ontmoedigen, en kwamen allen in opgeruimde stemming te IJmuiden aan. Nadat de feestvierenden in «Hötel nummer één» zich een weinig ge restaureerd hadden, trok men in op tocht naar het station, alwaar hun superieuren, door het corps uitge- noodigdonder fanfares en luide hoera's feestelijk werden ingehaald. In genoemd hotel teruggekeerd zijnde, vereenigde men zich in een net gedecoreerde zaal aan den feest- disch. Nadat allen gezeten waren, wer den den kapitein, luitenants, serge ant-majoors en sergeants, uit naam der leden door den president der feestcommissie, welkom geheeten. Zoo verliep de tijd onder gezelligen kout en hartelijke toasten, waaron der die van den heer Westerveld, kapitein der Compagnie, niet het minst werd toegejuigd. Hij bedankte de leden voor de hartelijke en feestelijke ontvangst, die hem en den overigen superieuren bereid was, en kon zich niet weer houden te doen opmerken, dat hem de onderlinge harmonie en eensge zindheid, die onder de jongelui heerschte, aangenaam aandeed; dat bij den eersten brand, dien hij mocht bijwonen als kapitein van Spuit 10, hem de bewijzen waren geleverd dat het corps bestond uit flinke, degelijke jongeliedendie in tijd van gevaar hunne handen uit de mouw wisten te steken, en besloot met de overtuiging, dat, wanneer die samenwerking en die harmonie steeds bleven voortduren, de Haar- lemsche burgerij trotsch mag wezen een Compagnie van Vrijwilligers te bezitten, die steeds gereed staan, bij brandgevaar, moedig krachtige hulp te verleenen. De le luitenant, de heer H. Daudeij gaf in krachtige bewoordingen zijne instemming hiermede te kennen. «Ik wenschte,» sprak hij, «op dit oogenblik iemand te herdenken, die hier helaasdoor eene treurige om standigheid niet tegenwoordig is. De onverbiddelijke dood rukte hem plotseling uit ons midden; heden morgen overleed tot onze diepe droefheid de heer Schouten, ijverig medelid van Spuit 10, degelijk en veelbelovend jongmensch in de toe komst. Zijne nagedachtenis blijve ons steeds dierbaar!» Allen stonden op, en herdachten den overleden vriend. Na vele hartelijke toasten, zoowel van superieuren als leden, en na nog eenigen tijd gezellig doorge bracht te hebben, werd dit feest, waarvan een ieder een aangename herinnering zal bijblijven, besloten, en vertrok men per rijtuig in eene zeer aangename stemming naar Haarlem terug. Ten slotte mag een woord van dank de feestcommissie niet onthou den worden, voor hare bemoeiin gen en goede zorgen, die zij zich wel heeft willen getroostenom dit feest naar wensch te doen slagen. O. D. B. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Juli. Omtrent het verraad van Toekoe Oemar, waarvan in de vorige mail berichten melding is gemaakt, dee- len wij nog het volgende mede Aan Toekoe Oemar, die bij ons als een bevriend hoofd bekend stond, evenals Soerapattie in 1859 in de Z. O.-afdeeling van Bandjermasin, was toegestaan met 50 zijner vol gelingen aan boord van Zr. Ms. stoomschip Benkoelen van Anala- boe of Olehleh naar Lampesir te worden overgevoerd. De zorgvuldigekommandantThor- becke nam den voorzichtigheids maatregel, de wapenen der bevrien de Atjehers te laten innemen. Toch schijnt later gebleken te zijn, dat velen nog onder hunne kleeding krissen verborgen hebben gehouden. Maar hoe ook, de bovenal gevaar lijke klewangs waren dan toch in genomen en zoowel dit, als de indruk ken omtrent den dienst aan boord van de Benkoelenzal Toekoe Oemar overtuigd hebben, dat er op dien bo dem teveel waakzaamheid best-ondom eene onderneming, als Soerapattie in 1859 met zooveel succes tegen Z. M. Onrust ten uitvoer bracht, te kunnen wagen. Zooals dit in de wateren van Atjeh gewoon is, werd de sloep die Toekoe Oemar met de andere Atje hers naar wal zou brengen, alleen door inlanders bemand; maar deze werden uit voorzorg toch van wa penen voorzien, de minderen met een revolver, de acht roeiers ieder met een Beaumontgeweer. In drie transporten had de ont scheping met orde en zonder eenige bijzonderheid plaats. Tot het laatste behoorde Toekoe Oemar zelf, die, den wal genaderd zijnde, waar de reeds overgebrachte Atjehers hem en zijne uitgezochte volgelingen op wachtten op het oogenblik dat men de sloep zou verlaten het ver- radelijken sein tot den algemeenen moord deed. Wat nu volgde is met geen pen te beschrijven. Het zij genoeg te weten, dat zeven inlanders, moord dadig verwond, aanstonds sneuvel den, de achtste door de Atjehers landwaarts in werd medegevoerd, en de negende, niettegenstaande vijf klewang-wonden, èn de kracht èn tegenwoordigheid van geest heeft gehad, naar boord van de Benkoe len te zwemmen. Daags na het gebeurde moet Toe koe Oemar de sloep naar de Ben- koelen hebben teruggezonden met het bericht, dat hij genoeghadaan de wapenen, dat hij er over gedacht had de Benkoelen af te loopen, maar dat hij reeds met het uitmoorden van de sloep den Hollanders een vol doende les meende te geven, om de Atjehers voortaan beter te behan delen. Het Alg. Dagbl. v. Ned. Indië gt: «Eene zaak, die zeker tame- lijken ophef zal maken, is de cor respondentie der Bataviasche Kamer van Koophandel met de Regeering, die als naar gewoonte advies ge vraagd had over twee ontwerpver ordeningen den handel van min of meer nabij rakende, de nieuwe ze- gel-ordonnancie, en een nieuwe or- donnancie op de vérponding. De Kamer van Koophandel, die met recht kan wijzen op de blijken van haar ijver in het adviseeren, heeft ditmaal strike gemaakt. Zij zou wel willen, maar zij kan niet, omdat de Regeering weigert haar de mede- deelingen te doen, die zij noodig heeft voor het uitbrengen van een degelijk advies. Door de regeering zijn, naar het Ind. Vad. verneemt, de vergoe- dingsprijzen van onderwichten of minderheden op koffie, onder het be heer der pakhuismeesters op Java, Sumatra en in de residentie Menado, gedurende het tijdvak van Juli 1884 tot ultimo Juni 1885, vastgesteld op: f40 per picol voor Java-koffie, f50 per picol voor Preanger, f 50 per picol voor Sumatra, f70 per picol voor Menado. Het Alg. Dagbl. verneemt, dat de Stoomvaartmaatschappij In- sulinde weldra ook toegelaten wordt tot het vervoer van Goevernements- passagiers tusschen Nederland en hier. Den len Juli heeft er brand plaats gehad in de mijn Oranje- Nassauop Borneo. De brand was ontstaan in of ten minste uitgegaan van een schoorsteen, gelegen op 1.34 meter afstand van den grooten put. De eerstaanwezende mijninge nieur liet, zoodra hem bekend was dat het vuur in de grondgalerij woedde, den ventilator sluiten om te voorkomen dat de brand zich verder in de grondgalerij gingver- spreiden. Kort na het sluiten van den ventilator kwam eene donkere rookkolom uit den grooten put te voorschijn,waarom de mijn-ingenieur uit vrees voor ontploffingen, alle putmondingen luchtdicht liet afslui ten, met de noodige voorzorg even wel om aan de werklieden, die in de mijnen waren, de gelegenheid tot ontkomen te geven. Om 10 uur bleek bij het openen van een luik dat de brand in de mijn nog niet gebluscht of verstikt was. Drie dwangarbeiders, die zich daartoe vrij willig aangeboden, werden in de mijn gelaten maar moesten wegens de rook die weder spoedig verlaten; zij konden alleen den dood van een hunner makkers constateeren, die om zes uur in de mijn was afge daald; van de overige 25 dwang arbeiders, die in de mijn waren bij het ontstaan van den brand, konden zij niets mededeelen. De eerstaan wezende mijn-ingenieur besloot eene galerij te laten graven, die het wa ter van de Amoerang-rivier naar de mijn zou voeren. Dit werk, dat 4 a 5 dagen zou vereischen, was bij het afzenden van het verslag nog niet gereed, zoodat men niet weet of van de galerij wel gebruik is gemaakt, dan wel dat het vuur in dat tijdsverloop van 4 h 5 dagen gestikt is. Omtrent bovenbedoelde 25 dwangarbeiders wordt in het ver slag aangeteekend dat zij zich alleen daar afdamming zouden hebben Kunnen reddendaar het uitpompen van de luchtgalerij l1/, etmaal zou duren, vreest hij echter ook in dat geval voor hun leven, terwijl wan neer van de waterleiding gebruik wordt gemaakt, die dwangarbeiders den hongerdood zullen sterven, daar het water eerst over eene week na den toevoer in de mijn daaruit we der kan worden verwijderd. Luidens een telegram van den Goeverneur te Atjeh, werd te Kotta- Radja den 16en dezer des namid dags een vrij hevige schok van aardbeving waargenomen, die eenige seconden aanhield en waarvan de richting was van Z. O. naarN. W. Yan den resident van Benkoe len is mededeeling ontvangen, dat op den 7en dezer des morgens, ter hoofdplaats aldaar, eene aardbeving in de richting van N. W. naar Z. O. werd waargenomen, die een paar seconden duurde. Luidens een van den Goever neur van Sumatra's Westkust inge komen telegram, is de Radja van Troemon op den 16 dezer overleden. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. A. W. Eroest van Dort en aan den 2en luit. der inf. A. de Leur. Ontsla,qenOp verzoek, eervol, de tijd off. ez. 2de kl. N. J. B. Johnsen. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: J. H. Appelius van Hoboken ei J. E. Versteegh, Socrabaia. II. J. Schuiji en F. li. Friedlamler, Soerabaia. S. J. Ph. Dumoulin en N. M. Wijchgcl, Batavia. F. W. A. Benjamins en K. Kattenburg, Buitenzorg. W. II. ltuleman Voget en E. Crawfurd, Ba tavia. C. Coopman en M. P. Velde, Padang. F. J. Bartkelcmy en F. A. II. van Rcnnesse van Duivenbodc, Ternate. J. G. Westenberg en J. Borgen, Tegal. Bevallen M. A. O. van Dam, gcb. Hcidsieck, 7., Magelang. J. G. Jansz, geb. Abels, z., Sa- rnarung. - M. C. Vis, geb. Van Schermbeek, z., Batavia. J. F, Hilgers, geb. Pkcifcr, d., Trïangan. E. C. van Krieken, gcb. Declken, Pckulongan. A. A. Pfeiffer, geb. Van Polanen Petel, Z., Batavia. J. M. Loos, geb. Poos, z., Padang. A. E. M. H. J. Winckcl, geb. Van Hoorn, d., Batavia. Mevr. Van der Hart, geb. Binnendijk, z., Singkawang. Mevr. Van Buu- ren, d., Buitenzorg. Overleden-F. I. Hupe, m., 59 j., Samarang. Th. M. Donker Duijvis, k., 8 m., Batavia.— Jongste kind van E. E. E. Otken, Batavia. L. C. Otto, Batavia. J. J. do Hart, m., Ba tavia. F. W. de Parna, in., 65 j., Koetoardjo. J. G. Toorop, m., 63 j.,Pekalougan. heb,» zeide hij om zijn bewering kracht bij te zetten, «slaap ik als een os.» «Wel mogelijk,» merkte de andere op, «geloof echter niet dat het van het Beiersch bier komt. Dat ligt dan in je natuur.» YAEIA. Wat iemand al niet ontvallen kan! Heer: Ik kom u mijn afscheidsbe zoek brengen. Dame (verstrooid). Wel, dat is heel lief van u. Een vrouw had haar echtgenoot zoodanig onder den voet dat hij steeds een harer kousen als slaapmuts moest dragen. De laster is een olievlek; men wischt ze uit, maar de moet blijft. Negatief. Van hare Zandvoort- sche vischvrouw ontvangt eene dame per briefkaart de volgende missive «MevrouwMorgen koomt Pleuntje met geen vis door de stilte van het weer, maar wel Vrijdag. Te vergeefs werd naar Pleuntje met hare negatieve koopwaar uit gezien. Maar met de visch verscheen ze inderdaad Vrijdag. Een koetsier springt van den bok, verzoekt den heer in het rijtuig even de teugels te houden, loopt eenige ;chreden terug en zoekt overal op den weg. De heer. «Zoek je iets De koetsier zwijgt met een bedrukt gezicht. De heer. «Ik wil er op wedden dat je mijn overjas verloren hebt.»De koetsier. «Wed maar mijnheer; u wint het zeker.» Iemand recommandeerde zijn vriend tegen slapeloosheid het drin- kan van Beiersch bier. «Als ik des avonds een glas of zes gedronken «Tot nu toe heb u ik zoodanig bemind,» zeide iemand tot zijn vrouw «dat ik u niet meer beminnen kan.» De vrouw. «Gij wilt mij dus niet meer beminnen? Dat zal mij doen sterven. «Bedaar, vrouw, gij zoudt dan sterven doordat gij verkeerden nadruk op een woord legt. Ik kan u niet meer beminnen dan vroeger. RECHTSZAKEN. Voor hetgerechtshof te's-Hage stond Dins dag terecht de 20-jarige arbeidster R v. B. uit Clinge. Haar werden twee moedwillige brandstichtingen ten laste gelegd, een met en een zonder gevaar voor menschen'.evens. üit het verhoor dat besch. onderging, bleek onder welke bijna onverklaarbare omstandigheden beide misdaden werden gepleegd. Zij bekende nl. volmondig en alsof het de onschuldigste handeling gold, dat zij ongeveer een jaar ge leden met het meeste genoegen een grooten brand had gezien en daardoor haar lust en verlangen naar brand was opgewekt, voorna melijk omdat dan veel menschen en vooral iongens van haar leeftijd bijeenkwameu. In ,et begin van dit jaar kwam bij haar de wensch op zich dat genoegen eens te verschaf fen en vormde zij een plan tot brandstich ting, waaraan zij weldra gevolg gaf In den avond van 19 Maart jl. wist zij ongemerkt de woning te verlaten der lieden bij wie zij inwoonde, en begaf zij zich naar het erf van den landbouwer v. G. te Clinge, wiens schuur met aanhoorïg stalletje zij, met door haar medegenomen lucifers, zonder de minste aan leiding daartoe, aan de achterzijde in brand stak. Waarschijnlijk omdat zij zich dien avond zoo goed had geamuseerd, begaf zij zich den volgenden avond naar het erf der wed. D. B. te Clinge, alwaar zij ook toen eene schuur in de vlammen deed opgaan. Beide gebouwen waarin ee» groote voor raad hooi, stroo en andere oogst, gereedschap pen, kippen en konijnen en in die der wed. D. B. ook een rund, werden met hun inhoud grootendeels door het vuur vernield, waar door aan de eigenaars eene vrij belangrijke schade werd toegebracht, daar het verlorene slechts laag of in 't geheel niet was geassu reerd. De besch. die na de branden geheel vrij willig bekentenis van schuld had afgelegd, hield vol, gelijk zij in de instructie reeds had opgegeven, dat zij door andere personen tot brandstichting was aangezet, hetgeen echter door getuigen werd weersproken. In de instructie was door den rechter-com- missaris een onderzoek bevolen naar de ver standelijke vermogens der besch., waarvan de uitkomst was dat de deskundigen, die haar van 16 April tot 13 Mei gadesloegen, van oordeel waren dat niet de minste stoornis in hare vermogens aanwezig was. Zij hadden zelfs eene buitengewone verstandsontwikke ling ontdekt en oordeelden haar volkomen verantwoordelijk voor hare daden. Adv.-gen. mr. Gregory was van oordeel dat na het rapport der deskundigen alle debat over het bestaan van pyromanie kon worden achterwege gelaten. Hij zag in beschuldigde eene ondeugende meid, behept met eene groote mate van kwaadwilligheid, die om zich eenig genot te verschaffen, er niet tegen opzag aan anderen aanzienlijke nadeelen toe te brengen. Ook haar karakter was zeer lakenswaardig, getuige hare houding om aan andere men schen ten laste te leggen dat zij haar tot brandstichten hadden aangezet. De Adv.-gen., alleen haar jeugdigen leeftijd als verzachtende omstandigheid aannemende, eischte de ver oordeeling van besch. tot 18 maanden een zame opsluiting. De verdediger, mr. Maclaine Pont, die vol doende bewezen achtte dat zijne cliënte de haar ten laste gelegde misdaden had gepleegd, trachtte op onderscheidene gronden aan te toonen, dat zij tijdens de brandstichtingen in een abnormalen toestand verkeerde. Een meisje van 19 jaren dat tweemaal brand sticht zonder de noodlottige gevolgen te beseffen die daaruit voor haar konden voortvloeien, alleen om zich eenige afleiding te bezorgen en uit zucht om met mannelijke individuen in aan raking Ie komen, moet z. i. zonder twijfel in eene vlaag van krankzinnigheid hebben ge handeld. Pleiter meende dat wel degelijk aan pyromanie moest gedacht worden. Hij oor deelde besch. mitsdien niet toerekenbaar en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. De tweede vervolgens behandelde zaak betrof mede de misdaad van moedwillige brandstichting. Als besch. had zich te ver antwoorden de 29-jarige huipond rwijzer M. B. uit Delft. Sedert ongeveer twee jaren be woonde hij het bovenhuis van den bakker S. aan de Beestenmarkt te Delft, bevattende drie kamers, die met elkander verbinding had den, en eene keuken. In den avond van 11 Juni jl., des avonds omstreeks 7 uie, ont dekte men in die bovenwoning een vrij em- stigen brand, terwijl na eenig schellen aan de huisdeur de bewoner, de beschuldigde, uit een zolderraampje te voorschijn kwam, en zich langs een ladder naar beneden begaf. Bij onderzoek bleek dat de drie kamers elk af zonderlijk in meerdere of mindere mate in brand stonden en werd men een sterken reuk van petroleum en terpentijn gewaar. Het was duidelijk zichtbaar dat de behangsels der kamers en onderscheidene voorwerpen daarin met die licht ontvlambare vloeistoffen waren begoten, ten einde den brand spoedig in om vang te doen toenemen. Gelukkig echter was het vuur spoedig door de toegesnelde hulp uitgedoofd. Al dadelijk werd besch. van brandstichting verdacht en hij bekende dan ook volmondig zich aan de misdaad te hebben schuldig ge maakt. De ziekte zijner vrouw had hem in geldverlegenheid gebracht en om eene schuld van f 250 tc voldoen, was hij er toe gekomen brand te stichten, met het doel om zich van eene som van f 2500 meester te maken, waar- voor zijne meubelen door de Algemeene Brandwaarborgmaatschappij te Rotterdam waren verzekerd. Adv.-gen. mr. Gregory trad in eene ver gelijking der beide thans behandelde zaken. Was in de vorige de veroorzaakte schade veel grooter, ook door deze brandstichting was het toegebrachte nadeel aan een woning niet onbelangrijk. Vooral moest echter wegen de in deze op tc leggen straf. Had men toch ia de vorige zaak te doen met een meisje van meer dan gewone ontwikkiliug. zij stond toch verre achter bij dezen besch. die dc betrek king van onderwijzer bekleedt. Hij beschouw de de daad van besch.. die z.i. de tering naar de nering had moeten zetten, als zeer ernstig en requireerde zijne veroordeeling tot 2 jaren celstraf. De verdediger. Jhr. mr De Jonge, die na gewezen te hebben op het vroeger onbe sproken gedrag van besch., de omstandig heden naging waaronder de misdaad was gepleegd, geloofde dat het feit slechts ten gevolge eener aaneenschakeling van huise lijke tegenspoeden cn rampen door besch. was bedreven. Hij hoopte dat het Hof ia ruime mate verzachtende omstandigheden zou in aanmerking nemen en dc op te leggen straf in afzondering zou doeu ondergaan. Het Gerechtshof te 's-H-ge heeft gisteren arrest gewezen in de Dinsdag behandelde zaken. De arbeidster R. v, B. uit Clinge werd ter zake van moedwillige brandstich ting, tweemalen gepleegd, veroordeeld tot 18 maanden eenzame opsluiting, den hulponder wijzer M. B. uit Delft, d e zich aan een ge*, lijke misdaad had schuldig gemaakt, werd een celstraf van 2 jaren opgelegd. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 29 Aug. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. dekoere Nederland. Cert. Werk. Sch. 2l 5 671S» 3 807a 4 1011/ Hongarijb. Obl. Leeuing 1867. 5 99 Goudleening 5 85 [talie. Obl. Paus. Leeuing 1860-64 .5 83w, Oostenrijk. Obl.inpap (Mei-N.) 5 66s 8 m n zilv.Jan.-Juli) 5 677, Obl. buitl. 1853-80. 3 49»u bij Hope Comp. Oude Russen 5 1007* Obl. 1877 Arnst. L. 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1»/, Obl. buit. 1876. 2 46»/s r es»/, binnl. f 12500- 25000h/, Obl. binnl. f1000- 5000 17, Obl. Alg. Sch. 1865. 5 87, e e 1869. 6 Obl. Leen. 1876. 4 607„ N.-Amerika. Obl. "Ver.-St. 1876. 41/. 1107« 1877. 4 U87, Columbia. Obligation4» Peru. Leening 1870 6 107„ 1872 5 8',/g Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 1197» Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. 1527s M. tot Expl. St. spw. Aand. t 114 Ceut.spw. gest.Obl. 727« Ind. spw. Aand.1417a Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.ObL 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 Morschansk Sysran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-YorkLake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Amst. f1000 3 f1003 Kan.-Mij.C.v Jl. Stad Rotterdam 3 Gem. Crediet 3 Pal. v. Volksvl.1867 Belgie. Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 Hongarije. Staatsl. 1870. Stuhlweiss. Spw. 4 Theiss Reg. Pr. Obl. 4 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 18605 a ls64 Crediet-Inst. 1858. Bod.Crd.Amst.ObL 3 Stad Weenen 1874. Pruisen. Th. 100. 1855. 3'/, Keul. Mind-Spw. 3'/. Rusland, Staatsleen. 1864. 5 1866. 5 Servie. 3 Spanje. Madrid 1868 3 Turkije. Spw-leening 3 ZwrrsïRLAND.Genève Aand 3 Geldkoers. Prolongatie 3 pCt. Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egyptb. Italië. ru8lasd. Amerika. 157, 62 567'9 1817« 557, 907a 937a 167, 101",e 104'/8 100 100 957, 1097, 99 1007a 957, 947, 967, 1027, IIP, 1417; 151 80' 1047a 124'/, 134'/, "30 59'/, 45 97a RIVIERBERICHTEN, Vreeswijk, 29 Aug. 1.82 M. boven AP 4.70 M. onder N. P. Keulen, 29 Aug. 2.07 M. boven 0. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip j-Gelderland* van Jav* naar Rotterdam, passeerde 28 Augustus des ochtends ten 9 ure St. Cathariua'spoiut.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3