BINNENLAND. steun kan ontberen, ook daartoe ope- j nen wij u de gelegenheid; want onder- linge samenwerking stelt ons daar toe in staat. Ziet, op deze wijze be gon de spaarzaamheid voor den goed gezinde eenige meerdere aantrekke lijkheid te krijgen. Men had een doel, waarnaar men streefde, en het was een wellust de zekerheid te erlangen, dat men dit doel met den dag naderkwam. zonder dat het eene bovenmatige inspanning vor derde. Het is helaas waar, dat eene en kele maal winzucht en oneerlijkheid het masker der philantropie voor doen en de goè gemeente zoeken te misleiden. Het is ook waar, dat som wijlen het vertrouwen van den een- voudigen werkman verkeerd ge plaatst bleek te zijn. doch al zeer spoedig zocht de overheid dit gevaar tot een minimum te herleiden. Het was een zeer verstandige daad van de landsregeering. de werkzaamheid der spaarkassen en verzekerings maatschappijen door strenge wetten te binden, om zooveel mogelijk be drog te weren. In de eerste plaats moest er gezorgd worden, dat men den onervaren staatsburgerdie geenszins op de hoogte kon zijn van financiëele berekeningen, in bescher ming nam tegen die gewetenlooze bedriegers, die, onder voorspiegeling van buitengewoon groote voordee- len, de groote menigte zoekt te lok ken. Daarom werd geen enkele levensverzekering goedgekeurd, wier tarieven niet op wetenschappelijken grondslag rustten, terwijl bovendien de werkzaamheid der bestuurders aan eene vrij strenge controle werd onderworpen. Dat was nuttig en noodig zelfs, omdat het hier de zorg gold voor personen, die zich zeiven onmogelijk konden beschermen. Bo vendien verklaarden enkele invloed rijke lieden, op wier eerlijkheid en goede trouw men zich veilig kon verlaten, zich bereid, mede een oog in het zeil te houden. Het is werkelijk jammer, dat in den tegenwoordigen tijd het aantal dergenen, die van deze instellingen profiteeren, nog betrekkelijk gering is. Misschien ligt de fout voor een deel nog bij die instellingen zeiven, en zou de vraag ernstige overwe ging verdienen, of men de deelna me niet nog eenigszins gemakke ker maken kon. Dat men dit begint te gevoelen, bewijzen de pogingen in den laatsten tijd aangewend om een werklieden-pensioenfonds op te richten; pogingen die voorzeker de sympathie van elkdie het wel meent met de belangen van den derden stand, verdienen. Mogen die pogingen weldra met goeden uitslag bekroond worden! Nog rest ons een blik te werpen op eene andere soort van levensver zekering, die wel geene groote voor- deelen den deelnemers belooft, doch die door de groote uitgebreidheid, welke zij in den loop der tijden verkreegalleszins onze aandacht waardig is. Wij bedoelen de zooge naamde begrafenisfondsen. Dit on derwerp evenwel is van te groot gewicht om het zoo vluchtig te be handelen, en daar ons op dit oogen- blik de ruimte ontbreekt tot eene grondige beschouwing, stellen wij deze liever tot de volgende week uit. J. S. M. ALGEMEEN OVERZICHT. Het debat over de schoolwet is gisteren in de Belgische Kamer Al geeft u er ook vierhonderd, ik kan niet. Zoo lang ik leef, geef ik ze niet uit mijn handen. Schalm, wees toch niet eigen zinnig! Wat hebt gij toch aan die kostbaarheid! Ik geef wat ge wilt, vraag maar. Ik zeg neen. Jonas greep driftig naar de kostbare tasch. Schalm, ge verliest een klant. Excellentie, dan verlies ik hem maar. Waarom, al ben ik maar een uitdrager, zou ik ook niet wat moois mogen hebben? Jonas, neem liever het geld. Zie, ik ben nu eenmaal zoo op die verzameling gesteld. Wanneer gij soms iets bij de regeering wilt heb ben, een concessie, of wat ook, ik bewerk dat alles voor u, doe voor u alles wat ge wilt, verkoop mij maar die verzameling. Excellentie! ik wil niets heb ben; ik heb de regeering niet noo dig, uw geld ook niet, maar geen voortgezet. Twee amendementen zijn met de gewone meerderheid ver worpen zij strekten om de zedeleer en het onderwijs in de natuur onder de verplichte vakken op te nemen. Men hoopte dat heden de eedstem ming kon plaats hebben. Malou, chef van het kabinet te Brussel, heeft een schrijven gericht aan het Journal de Bruxelleswaariu hij verklaart dat zijne gezondheid uitstekend is. Hij lijdt ten gevolge van een lichte kneuzing. Heden hoopt hij de zitting van de Kamer weder bij te wonen. Nog wordt gemeld, dat de minis ter van Koophandel een wet heeft ingediend, waarbij een surtaxe wordt gesteld op vreemde suikers tot 1 Januari 1885. Door tusschenkomt van het Minis terie bij de ontwerpers der contra manifestatie der Katholieken hebben dezen besloten Zondag de samen- kamst der clericalen niet te beleggen ten einde elke botsing te vermijden. De katholieke contra-manifestatie zal den 7en September plaats hebben, onder dezelfde voorwaarden en met gelijke voorrechten als de liberale manifestatie van Zondag e. k. De heer Nothomb spreekt het be richt tegen, als zou hij op de vrij lating van den Belgischen clericaal 't Kint de Roodenbeke hebben aan gedrongen. 't Kint is nog in de ge vangenis; in 1886 zal zijn straftijd om zijn. Naar eerst gisteren door de Reichs Anzeiger wordt gemeld, is de Duit- sche Keizer Maandag jl. te Babels- berg van zijn paard gestort. De Keizer had in het park een oogen- blik den grooten weg verlaten en was het bosch ingegaan. Het paard trapte op een ijzerdraad, daar aan gebracht, en verloor het evenwicht, waardoor de Keizer op het grasveld stortte. Hij stond dadelijk weder op en begaf zich te voet naar het slot terug zonder eenige kwetsuur op- geloopen te hebben. Alleen was hij in de eerstvolgende dagen wat stram, waardoor hij verplicht is zijn rust te nemen. Overigens voegt het officiëele blad er bij is geenerlei belem mering in «den allerhöchsten Le- bensgewohnheiten» voorgekomen. Laat ons hopen dat ook de «aller- niedrigsten» niet gestoord zijn. De Hamburger Beurs heeft een petitie gericht aan den Rijkskanse lier. waarin zij verzoekt, dat het Departement van buitenl. zaken bij de Fransche regeering zal aandrin gen af te zien van een blokkade der Chineesche havens, welke volgens het verdrag voor het Europeesch verkeer geopend zijn. Het bezoek van De Courcel, Fransch gezant te Berlijn, aan Bis marck te Varzin gebracht, houdt de geheele pers bezig. Aan commentaren ontbreekt het niet. Volgens de Kreuz- zeitung zou het hier niet te doen zijn om Duitschland's bemiddeling in te roepen tegenover China, maar wel om Bismarck in te lichten nopens Frankrijk's plannen in China, in ver band met de belangen van den Duit- SGhen handel in die wateren. De bemanning der beide gepant serde Chineesche schepen te Kiel is afgemonsterd. De commandant en de officieren zijn naar China ver trokken. Het Franseli kamerlid Cunéo d'Ornano heeft voor de rechtbank blad geef ik weg. Wat voor den duivel hebben wij menschen toch aan 't leven, als wij die paar gril len niet hadden? Alles, alles is ijdel- heidalleen de inbeelding maakt ons gelukkig. Van Boekhoven was toornig op gestaan, en knoopte zijn rok toe. Ge wilt dus niet? Neen, Uwe Excellentie! Jo nas bond zijn tasch toe. Zoo ben ik het langst uw vriend geweestwij zijn nu van elkaar af. Het doet mij waarlijk leed; doch, dan zijn wij 't maar. De staatsraad trad haastig op de deur toe, toen in 't zelfde oogenblik een uiterst ongewoon bezoek, de heer Mink met zijn zoon Willem, en wel in Zondagsche kleeren, hoogst plechtig binnen kwamen. Van Boekhoven ging hun voorbij, en wierp achter zich vertoornd de deur dicht. te Angoulême een curieus proces verloren, waarin zijne tegenpartij er het slechtst afkwam. Door net blad La Ckarente aangevallen, eischte hij uit kracht van het recht van antwoord het opnemen van een brief, waarin deze woorden voorkwamen: «Gij noemt mij kameleon! wat zoudt gij dan zeggenals ik bij voorbeeld prefect was, en achtereen volgens voor geld alle regeeringen had bewierookt en gedient? Gij zoudt dan mijn deugden roemen en den eerepunch mij door de ambtenaren aangeboden, eerbiediglijk met mij deelen!» De Ckarente weigerde dien brief op te nemen, omdat «blijkbaar» met dien prefect-kameleon de prefect Rivaud bedoeld was, die onder het keizerrijk, onder den Seize-Mai en nu onder Waldeck-Rousseau zijn post behouden had. Ook het open baar-ministerie hield vol dat de pre fect Rivaud zich in die beleedigende definitie herkennen moest en de rechtbank deed conform uitspraak. De Ckarente mocht dus weigeren den briet op te nemen. Hoe de heer Rivaud over dit vonnis denkt, wordt niet gemeld. De Voltaire vestigt de aandacht op het eilandje Perim aan den in gang der Roode Zee, dat wel tot sleutel van de straat van Bab-el- Mandeb te maken zou zijn. «Men weet» zegt de Voltaire, «dat Frank rijk oude rechten op Perim bezit». Thans heeft zich in Engeland een maatschappij gevormd tot vestiging van een kolendépöt op dat eiland, benevens een ijsfabriek en conden sators, zooals er te Aden bestaan. De schepen zouden zich dus daar van versche levensmiddelen kunnen voor zien. De Voltaire meent dat deze han delsvestiging niet zou nalaten spoe dig de Engelsche vlag te hijschen; Engeland zou het eiland in bezit nemen en er het Gibraltar der Roode Zee van maken. De Voltaire komt met zijne bezorgdheid misschien wel wat laat, daar Perim reeds sedert 1857 dour de Engelschen in bezit genomen is; aan de kale lavarots, van eene uitmuntende ruime haven voorzien, zijn door hen krachtige versterkingen aangebracht, en Perim (Arabisch Mejum) is inderdaad het Gibraltar der Roode Zee. In de plaats van den Deenschen Minister Skeel, die om redenen van gezondheid zijn ontslag heeft geno men, is de opperpiesident te Kopen hagen, de heer Binson, tot Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd. Donderdag 1.1. bedroeg het aantal sterfgevallen aan cholera in Italië 59. De Koning van Rumenië is gis teren naar Servië vertrokken, waar hij hedente Belgradoverwacht wordt. Zaterdag en Zondag blijft hij waarschijnlijk daar, om Maandag te rug te keeren. De lijn tusschen Tunis en Bona (in Algerië) is thans geheel vol tooid. De Fransche minister-resident G'ambon heeft den 26sten het leggen van den laatsten rail tusschen Souk- liaras en Ghardimaou bijgewoond, waardoor de verbinding met den Al- gerischen spoorweg gevormd werd. Den 28sten September zal, wanneer tegen dien tijd de quarantaine op geheven is, de lijn worden ingewijd. Wel? wat drijft mijnheer buur man naar mij toe? vroeg Jonas norsch. Dat zullen we aanstonds zien, Schalmpje, grijnsde de oude. Mijn Willem zou eigenlijk al leen komen, maar ik dacht dat het beter was, dat ik mee kwam. Zoo, hm! Wat is er aan de hand? De duivel, buurmanDe liefde- duivel. Uw Matje heeft mijn armen jongen bekoord, en sinds lang loopt hij haar na. Ik weet dat gij een bemiddeld man zijt, ge zult mis schien eens het groote «Ivoude-Steen» in handen krijgen, hihiIk heb ook een mooie zaak en dat huisje, ge weet wel. Dus dacht ik, konden we dat aan de beide kinderen wel ge ven. Wel, broertje? Heeft Willem mijne dochter gevraagd? Heeft zij hem aange nomen Neen. nog niet. U als vader De Times heeft een bericht uit Foo-Chow ontvangen, gedagteekend j van 28 Augustus, waarin vermeld! wordt dat, sedert de Franschen zich weer stroomafwaarts be wegen, Chi neesche troepen het vreemde kwar tier plunderden en in brand staken. Het gerucht loopt Duitschland zou j hebben geprotesteerd, omdat de Fran- schen vóór het bombardement geen troepen aan wel hebben gezet tot bescherming der Europeanen. De Chineezen beklagen zich, dat de Fransche vloot door Engelschen werd geloodst. Havas meldt dd. gisteren uit Shanghai dat de Fransche vloot dien morgen de rivier de Min heeft verlaten. Waar zij heen zou gaan is onzeker,waarschijniijknaarYantse- Kiang. Yan 29 Augustus werd door Reu ter uit Shanghai geseind in den voormiddag te 11.30: Er heerscht volkomen kalmte onder Europeanen. De Chineezen hebben, verschrikt, Shanghai en de concessies verlaten. Het consulaire corps te Tao-Tai heeft de inboorlingen uitgenoodigd te blij ven, daar zij niets van de Franschen te vreezen hebben, die voor 't oogen blik niet tegen Shanghai en Woo- Sung zullen optreden. De Chineesche autoriteiten hebben een zeer gewichtig telegram ont vangen uit Peking. Men beweert, dat China in een schikking wenscht te treden. De Times bevat het volgende tele gram uit Foo-Chow: De vreemde lingen-kolonie te Foo-Chow is rus tig. In de stad schijnen de inlanders vriendschappelijk gezind. De Fransche vloot heeft de kam pementen en aardewerken nabij Kin- Paï gebombardeerd. Men vermoedt dat er een beweging in de richting van Formosa op handen is. In berichten uit Lima (Zuid- Amerika) ontvangen wordt gemeld, dat Caceres Maandag Lima is bin nengerukt met 99 man cavalerie, gevolgd door een groote menigte. Zijn aanhangers begonnen te vuren en doodden 150 personen. Caceres werd eindelijk door de troepen van het Goevernement weggejaagd, ter wijl 300 personen gevangen werden genomen. Caceres is ontsnapt. Ca ceres beweert, dat hij 1300 man ge regelde troepen bij zich had. Een nieuwe aanval op Lima wordt ver wacht. Caceres zal waarschijnlijk trach ten in 't binnenland zijn leger te versterken. Het is zeer onwaarschijn lijk dat de vrede bewaard blijft. Haarlem, 30 Augustus 1884. Gisteren avond is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht, eene 19jarige dienstbode, die zich aan diefstal van verschillende goederen ten nadeele van haar meesteres had schuldig gemaakt, bij wie zij eerst sedert 11. Maandag avond in dienst was. Het Hoofdbestuur van de Ne- derlandsche Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust heeft aan correspondenten en secretarissen der afdeelingen de volgende circulaire toegezonden «De door ons allen zeer betreur den dood van onzen geachten voor zitter, prof. dr. C. P. Hofstede de hebt.... Wel, we zullen haar vragen. Jonas greep, zeer afwijkende van zijne gewoonte, de achterdeur. Mathilda! Moeder! komt eens eventjes, hier! Beiden verschenen en waren niet weinig verwonderd over dat bezoek. Mathilda vloog het bloed naar de wangen. Mink komt naar ons om te vrijen, want Willem wou je graag tot vrouw hebben, Mathilda. Hij bemint u, hartediefje, maar hij durft u dat niet te zeggen. Ge zult het ook heel goed bij ons nebben, mijne dochterNu, wat denk-je daarvan? Mijnheer Mink! ik bedank u wel voor de eer, maar ik kan uwen zoon niet nemen. Gij zijt mijnen vader anders altijd vijandig geweest, en ik kan het niet helpen, maar als kinderen konden wij elkander al niet lijden. Ik kan niet; ik zal ook wel Groot kan niet nalaten, eenstoren den invloed op den gang van zaken en de werkzaamheden der Vereeni ging uit te oefenen. «Diensvolgens kan de jaarverga dering van 1884 niet in het begin van October, maar eerst in het begin van November gehouden worden. «De beschrijvingsbrief hiervan,zal u, naar wij hopen,einde September be reiken. «Gelegenheid tot het indienen van voorstellen bestaat nog tot 14 Sep tember a. s. bij den ondergeteeken- de» ('den heer Otto Schrieke te Pijn akker, secretaris). Naar te Singapore is vernomen, zijn een stoker en de tweede hof meester van de Nisero den 21en Augustus overleden. Een agent van den Goeverneur van Singapore en de Hollandsche Goeverneur wachten te Bubinai het antwoord van den Radjah van Tenom op het ultima tum af. Voor de nationale jacht-field-trial vanwege de Nederlandsche Jacht- vereeniging Nimrod te houden op het jachtveld, toebehoorende aan den heer A. C. J. de Favauge, in het Zandvoortsche duin, op Zaterdag 13 September, zijn uitgeloofd: Eerste prijs f 200, tweede prijs f100 en derde prijs f50. Bij de beoordeeling der honden zal hoofdzakelijk gelet worden op: lo. Ijverig zoeken en spoedig vin den van wild; 2o. vast staan, res pecteeren; 3o. rustig blijven op schot en voor opstaand wild, apporteeren alléén op bevel, wijze van apportee ren; 4o. appèl. De mededingende honden zullen elk slechts door één persoon mogen worden bejaagd, die tevens het wild zal moeten schieten. Vanwege de Nederlandsche Jacht- vereeniging Nimrod zal een schiet wedstrijd op Ligowskij-clay-pigeons en glazen ballen worden gehouden op Zondag 14 September a. s. te Heemstede bij Haarlem. Daarvoor is het volgende program ma vastgesteld I. NimrocTs-prijs. Prijs: Nimrod's-prijs. Een zilveren beker ter waarde van f 2B0. Premie. Een kunstvoorwerp ter waarde van f 100, of waarde in geld. 6 Clav- Pigeons 17 Meter; 19 Meter voor lien, die reeds een Nimrod's-prijs gewonnen hebben. Alléén gewone leden van Nimrod worden ter mededinging toegelaten. II. Tweestrijds-prijs. (LI. jaar gewonnen door den heer 1). M. van Gelder de Neuf- ville.) Prijs: Tweestrijdsprijs. Twee Scvres- vazen en 60 pet. der iuleggelden. Premie 40 pet. der inleggeldeu. 3 ballen 16 Meter. Iuleggeld f 2.50. Introductie van vreemdelingen toegelaten III. Consolatie-prijs. 1ste prijs. Kunst voorwerp ter waarde van f 50, of de waarde in geld; 2de prijs, 60 pet. der inleggelden; 3de prijs, 60 pet. der iuleg gelden. 5 Clay-Pigeons 16 Meter. In- leggeld f 2.50. Wiuners van den Nim rod's-prijs of van de premie bij dezen wijdstrijd, zijn van mededinging uitgeslo ten; de winners van den prijs of van de premie in wedstrijd No. II geven 1 Meter voor. Introductie van vreemdelingen toe gelaten. Eene poule optionale zal wedstrijd No. I voorafgaan. Afstand 17 Meter. Introductie van vreemdelingen toegelaten. In de andere wedstrijden zal telkens eene poule optionale geschoten worden. Donderdag te kwart over elven brak er, ten gevolge van het omval len van een petroleumlamp een zware brand uit, in een manufac tuurwinkel, op den hoek van den Barents- en Lindschoterstraat 46 te Amsterdam. Het winkelhuis is geheel uitgebrand en de eerste verdieping heeft water- en eenige brandschade bekomen. De brandweer, onmidde- nooit trouwen Och, juffrouw Mathilda! riep Willem, en de tranen sprongen hem uit de oogen. Hé, zou dat waar zijn? Maar de juffrouw had toch Eduard wel graag gehad? grimlachte de oude. De deur uit, schobbejak! riep Jonas, en greep naar een gor dijnroede. Eer mijn kind jou zoon trouwt, zou zij liever nooit trouwen. En dan waag jij het nog mij te be spotten? Dat jullie schofteD bent, dat weet ik; dat heb-je genoeg aan mij getoond. Maakt dat je hiervan daan komt, of bij Godik vergeet me Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2