mi1 nun nis-1 2e Jaargang. Dinsdagf2 September 1884. No. 354. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. ADVERTENTIËN: Hoofdagenten vt DAÜBE c het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, Sltis Faubourg Montmarlre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 unr op Zon- en Feestdagen var 7 - - Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang DreeRijde 2e deur. Geopend dagelijks van x0 tot 4 uur. Toegi 1 1-1— a j"»-j kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drectzijdc lc deur. Geopend dagelijks vertoon van' diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. - - r - vertoon '"L,nLii(wli(, Mnnt.soliai.nii ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk 2j- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlnndsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op - - Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. o9. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon - 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot }4 October alle werkdagen van 10 4 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs t_ voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jaar 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op kosteloos van 124 uur de overige Christelijke feestdagen tegeu betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 'Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend IVoensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijk: Woensdag cn Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespehng i Zaterdag, Zon- cn Feestdagen i Je Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 i ir. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Administratie van Haarlem's Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijn: le premie,een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit Brussel wordt van gisteren door Reuter achtereenvolgens ge seind: De manifestatie heeft zich tegen half drie 's namiddags op weg hegeven. Het weer is somber, zonder regen. De stoet heeft indrukwek kende, geduchte afmetingen. Er is veel geestdrift, maar de orde is vol maakt. x 's Namiddags half vier. Het hoofd van den stoet is reeds voor het ge bouw van het departement, terwijl de staart nog bij het punt van uit gang is. Een ontzachlijke menigte is op de been. Er heerscht algeheele kalmte. Yijf uur. Na een adres aan het paleis te hebben overgereikt heeft de manifestatie zich verstrooid. De orde is niet gestoord. Men schat het cijfer van hen die aan de manife statie deelnamen op 90,000. Voor de ministeriën werd geen kreet ge hoord. Voor het paleis daverde de lucht van «Leve de Koning.» „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 37. Sla maar toeik heb getui- genl schreeuwde de oude, en rukte haastig de deur open. Om Gods wille, Jonas! riep Christina, en greep haren man hij den arm. Ja, de heele wereld zal het weten, dat Eduard haar liet zitten. Je zult aan den roodkop denken. Het zoude, boven dat schreeuwen en aangaan, misschien nog verder gekomen zijn, zoo de domme, over zijn ongeluk verschrikte Willem niet nog zoo veel kracht had be houden, om zijn vader de deur uit te schuiven, en hem vast onder den Een particulier Telegram van gis teren meldt nog: De liberale demonstratie is volko men geslaagd. Zij muntte uit door een waardige houding. 50,000 per sonen namen er aan deel. De oud ministers Gratry en Graux, de bur gemeester Buis,het Kamerlid Bouvier werden luide toegejuicht. Daar ko ning Leopold afwezig was, werd de petitie ten paleize afgegeven. De geestdrift was onbeschrijfelijk. Geen enkel onaangenaam incident had plaats. De Garde Civique was onder de wapens maar kon geheel werke loos blijven. Met ruim duizend vaan dels en standaarden was de optocht opgeluisterd, die 21/2 uur noodig had om te défileeren. Alle deelen des lands waren vertegenwoordigd door hunne afgevaardigden. Af en toe v.el een regenbui. De stoet loste zich bij aankomst op den Boulevard Botanique van zelf op, zonder dat herhaling van de kennisgeving, door het gemeentebestuur Zaterdag afge kondigd, noodig was. De Kamer heeft de wet op het Lager Onderwijs in haar geheel aan genomen, met 80 tegen 49 stemmen. In den Franschen Kabinetsraad, Zaterdagmorgen onder voorzitter schap van den heer Ferry gehouden, is besloten den commandant in Ton kin, Millot, verlof te geven wegens ziekte naar Frankrijk te repatriee- ren. Brière de Lisle zal Millot in Ton kin vervangen. Terwijl de Fransche bladen zich wijselijk onthouden van de bewe ring als zou de expeditie naar China, ter wille van beschaving en mensch- lievendheid plaats hebben; zijn er twee buitenlandsche bladen, die de buitengewoone welwillende meening der Novoye Vremega daaromtrent, deelen. arm houdende, den terugtocht aan te nemen, terwijl Mathilda en Chris tina hare handen vol hadden om den uitdrager tot bedaren te bren gen. Daartoe droeg evenveel het meest de verschijning van eenige koopers bij, die Jonas moest bevre digen en terwijl Mathilda weer heen ging, om hare schaamte en haar verdriet over dit nieuwe onaan gename voorval te gaan verbergen, vond de vader tijd om weer tot be daren te komen. Toen de winkel nu leeg geworden was, verklaarde Jo nas zich nader tegenover de zijnen. Gelukkig waren de Minks in de huurt niet bijzonder in den smaak, maar het was ook zeer duidelijk dat de oude wrok van den passe mentwerker opnieuw uitbarsten zou de, nadat hij zich sedert langen tijd met de hoop gevleid had, dat zijn Willem de rijke uitdragersdochter zou krijgen. Dat de oude nu niets sparen zoude, Ook de Gazzetta <T Italia zegt«Ge heel Europa deelt de ingenomenheid waarmede de tijding van Courbet's overwinning te Parijs ontvangen is. Tegenover China's listen en trouwe loosheid is geheel Europa met Frank rijk verbonden; al zijn sympathieën, evenals die van Italië, moeten zijn voor het land dat hier voor de be langen der beschaving strijdt.» De Madridsche Imparcial spreekt ook van de «beschavende zending» van de Fransche troepen. De Ger- mania en een aantal andere Duitsche bladen maken van de gelegenheid gebruik om de Engelsche bladen aantevallen, en naar aanleiding van het bombardement van Foo-Chow over dat van Alexandrië, de bloed baden van El-Teb en Temanieh en de handelingen der Engelschen in Indië te spreken. Voor de bijeenkomst der Fransche Kamer schijnt de datum van 15 Oc tober bepaald te blijven. Zelfs indien China eene bepaalde oorlogsverkla ring zond, zou, volgens den National de Fransche regeering deze niet be antwoorden, maar haren gang gaan; de bijeenroeping zou dan nog niet plaats hebben. Daar de heer Ferry, zooals hij aan de Blowitz verklaard heeft, toch zeker is van de meerder heid», zegt de Justice«waarom toeft hij dan nog, zich door haar de noo- dige machtiging te doen geven?» Op het kasteel Eu worden de Ko ning ei^. Koningin van België ver wacht, tot viering van de verloving van de oudste dochter van den Graaf van Parijs, prinses Amélie vanOr- léans, met een Oostenrijksch aarts hertog. De Koning en Koningin zullen de reis over zee maken, van Ostende naar Tréport. Wolseley en Northbrook hebben gisteren namiddag Londen verlaten J om over Weenen en Triëst naar Alex andrië te gaan, waar zij waarschijn lijk Zaterdag zullen aankomen. Uit Kiel wordt aan de Köl/nische geseind, dat de commandant Seb-i belin naar China vertrokken is, met het geheele officierspersoneel van de twee te Stettin gebouwde pantser schepen, die te Kiel geïnspecteerd zijn. Uit Berlijn komt het bericht, dat de keizerlijke regeering aan alle Duit sche officieren verboden heett, ge- j durende het conflict tusschen Frank-1 rijk en China in Chineeschen dienst overtegaan. Men meldt uit Venetië aan de Tempsdat het gerucht, als zou er sprake zijn van een huwelijk tusschen den oudsten zoon van. Don j Carlos en een Spaansche infante, uit de lucht gegrepen is. Don Carlos! zou zijn toestemming niet geven tot een verzoening met de familie van Alfonso XII; en deze zal voor zijne zusters wellicht een meer respecta bel schoonvader wenschen dan Don Carlos kan zijn. Het bericht uit Foo-Chow aan den Times, dat het vreemdenkwar tier op het eiland Nanhai tegenover de stad door de CMneezen zou geplunderd zijn, werd door ons slechts onder reserve opgenomen. Het blijkt thans uit een ander telegram uit het Engelsch blad dat het eerste bericht onwaar was en er in de concessies te Nanhaï rust heerscht. Het gerucht, mede door den Times vermeld, dat Duitschland zou hebben geprotesteerd, omdat de Franschen vóór het bombardement geen troe pen aan wal hebben gezet ter be scherming der Euiopeanen, wordt daardoor weder tot de rubriek ca nards veroordeeld. Het was op zich zelf al weinig waarschijnlijk en te minder waar men heden in de Kola. Zeit. de volgende officieus getinte mededeeling leest «Wij Duitschers hebben op dit oogenblik geen reden bezorgd te zijn voor de zekerheid van onze onder- hoorigen in China. Ons marine-sta tion aldaar is goed bezet en in deug delijke handen. Bovendien heeft de Duitsche Regeering met het oog op de dingen die komen konden, reeds in het vorig jaar met de Fransche Regeering een schikking getroffen, dat de Fransche macht bij oorlogs verwikkelingen met China, wanneer geen Duitsche schepen bij de hand zijn, de Duitsche belangen zal be hoeden en beschermen evenals haar eigene.» Eene dépêche van Courbet van Pic-aigu (het Sharp Peak der zee lieden, aan de ingang van de rivier de Min) van 29 Augustus meldt, dat de operatiën met volkomen suc ces ten einde gebracht zijn. Al de batterijen aan de rivier de Min zijn vernield. Al de schepen hebben de rivier verlaten en zijn gisteren te Mantson aangekomen. De verliezen der Franschen be dragen 10 dooden en 41 gekwetsten. Het Fransche eskader heeft den mond der Min-rivier verlaten, naar men verzekert met bestemming naar Canton; maar daaromtrent is niets met zekerheid bekend. De Chineesche militaire bevelheb bers hebben Keizerlijke bevelen ont vangen, om alle Fransche oorlogs- of koopvaardijschepen aan te vallen welke de havens, bij verdrag voor de vreemdelingen geopend, verlaten of binnenkomen. De Fransche koopvaardijschepen welke zich daar thans bevinden, heb- om den goeden naam van Mathilda in opspraak te brengen, was grond genoeg tot bezorgdheid bij de be langhebbenden. Onderwijl zij nog hierover spra ken, verscheen Oswald, de lakei van van Aken. Mevrouw de barones laat zeg gen, dat de heer Schalm dadelijk bij mevrouw moet komen. Wat laat zij zeggen Wie laat dat zeggen Zeg maar aan de goede dame, als zij wat wil, dan heeft zij maar vriendelijk te verzoeken of ik genegen hen te komen en te vragen wanneer mij dat het beste schikt. Begrepen De bediende was verbluft. Toen trok hij medelijdend de schouders op en ging, bewust van zijne eigen waarde, weer heen. Zij heeft zeker dat leven ge hoord, Jonas! Dat geeft weer op nieuw zanikerij. Wat? zou ik zoo dadelijk maar op handen en voeten naar boven komen en asjeblief spelen Dat niet! Ik heb al lang gedacht met die op geblazen schoeljes daarboven eens aan den stok te komen. Allo dan maar, hoe eerder hoe beter; dan weten we ten minste hoe de steel in de vork zit. Na een poosje verscheen Oswald weer, en zeide spottend: De genadige barones laat me neer Schalm vriendelijk vragen eens bij haar te komen; zij heeft met hem te spreken over een zaak van haar schoonzoon. Als het zoo'n haast heeft, zal ik dadelijk komen. Zie je wel, die dame wordt al liever. Ik wil toch eens gaan zien, wat ze hebben moet, en reken er op dat zij niet voor de tweede maal probeeren zal, ons als haren bedien dentroep te behandelen. I Daarop trok hij zijn huisjas uit, i een beter kleedingstuk aan, en ging de deur uit. De barones en hare dochter had den reeds, na de verloving, toen zij het huis bezichtigden, met den mees ten tegenzin die uitdragerij opge merkt, doch Eduard scheen op die aanmerking niet verder gelet te heb ben. Die aanzienlijke dames hadden daarom besloten, na het huwelijk bij eene geschikte gelegenheid, die ontsiering van het huis op te rui men. Nu meende de oude barones het juiste tijdstip daartoe getroffen te hebben. De uitdrager verscheen voor haar, met eene haast onmerkbare buiging. De barones, in naar leunstoel aan 't venster rustende, knikte even. U wou mi; spreken, mevrouw de barones? Ja, mijn waarde! Gedurende de afwezigheid van mijnen schoon zoon, ben ik door hem voor alle schikkingen, die ik noodig acht, ge volmachtigd. Ik heb hier zoo even

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1