POPULAIR mm- EI 2e Jaargang1. [Woensdag^ 3 September 1884. No. 355. FEUILLETON. Bl.WKXL A\S). ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor liet Buitenland-. Compagnie Générale de Publicity Etrangère G. L. BA UBE ff Co., J OH. F. J ONES, Snor., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op diet Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12^ lot 4. uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jnar alleen onder geleide. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op iiii— i 3Museum van kunstnijverheid, op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral vertoon van diploma vrijen toegang, douateurs met gezelschap, leden met 1 dame. M leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zou- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per perse i 1 zuiden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 Zond-iKeu kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beueden de 8 jaren worden ïu het geheel niet toegelatenkinderen Teulers museum in de Ramstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag "Woensdao- en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegi lumarkt) Doorloopende toegangskaarten voor "eeu geheel jaar Lr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op i 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. i 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend De Administratie van Haarlem's Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijn: le premie,een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Men meldt uit Berlijn aan den Temps dat Pruisen de geheele Oostzeekust in staat van verdediging brengt. Pillau en Memel zullen ge pantserde forten ontvangen. De ver sterkingen van Dantzig en Wismar zullen uitgebreid worden. De strate gische spoorlijn van Straalsund tot Kiel is voltooid, zoodat thans langs de geheele kunst van Memel tot Kiel de rails loopen. De Minister van Oorlog, generaal Bronsart von Schellendorf, zal een inspectiereis langs deze werken maken. In den Pranschen ministerraad heeft admiraal Peyron mededeeling gedaan van het bij hem ingekomen verzoek van g'eneraal Millot, opper bevelhebber in Tonkin, om ontslag of verlof tot herstel zijner zeer ver zwakte gezondheid. Het is onmid dellijk toegestaan, en generaal Brière de ÏTsle is met het commando be last. „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagscJie leven. De passementwerker, welke licht begrijpen kon, dat de afwijzing zijns zoons door Mathilda te meer open baar zoude worden, hoe meer schan daal hij maakte over Jonas, zweeg namelijk op eens stil, maar loerde tot dat een der dienstboden der ba rones of van van Aken bij hem iets kwam koopen, om dan zijne geschie denis aan den man te brengen. Zoo gebeurde het dan dat Nina, de kamenier, de geheime mededee ling van Mink aan de genadige ba rones kon overbrengenEduard heeft met de uitdragersdochter eene liefdesavontuur gehadis met hem Een correspondent schrijft de aan vraag toe aan jaloerschheid wegens het succes door Courbet behaald de ware reden zal wel liggen in de ontevredenheid der regeering over het gebeurde te Bak-Lé, waar Mil lot meer voorzichtigheid had moeten toonen, en met de aanwezigheid van een leger van 10,000 Chineezen in de onmiddellijke nabijheid niet on bekend had mogen zijn. De Fransche gezant Patenötre heeft bevel ontvangen nog te Shang hai te blijven; bij hem zijn ook de secretaris-generaal de Semallé en de consul-generaal Lemaire. Waar het de hooge waardigheden in het leger geldt, is het Journal des Dèbats steeds buitengewoon scherp. Bijna van geen der heftigste bladen onder zijne tegenstanders heeft generaal Thibaudin eene zoo smade lijke beleedigende taal moeten hoo- ren als van dit meestal zoo waar dige blad. Thans schrijft het: «Frankrijk heeft deze week een dubbel buitenkansje: Foo-Chow is verwoest en generaal Millot komt terug. Het schijnt dat de generaal zelf om gezondheidsredenen verlangd heeft, terug te keeren. Wij hopen dat de ongesteldheid niet ernstig is, en dat het eer eene terugroeping is, beleefd vermomd, om niemand te kwetsen. Hoe het zij, de terugkeer van den g-eneraal zal iedereen ge noegen doenhem vooreerst, omdat hij ziek is, vervolgens de uiterste linkerzijde, die een vriend zal weer zien, aan allen eindelijk die liefst aan het hoofd der troepen officieren zien, welke zich alleen met hun be roep van militairen en niet met de politiek bezighouden.» Gisteren vertrok de Fransche diplo maat Camille Barre re naar Egypte; hij wordt weder consul-generaal te Caïro, en moet beginnen met aan- groot gebracht geworden, en de oude van Aken heeft haar zelfs den dia manten bruidstooi vermaakt, dien hij eens aan zijne vrouw geschon ken had. De barones was op het diepste geschokt, doch zij gebood Nina te zwijgen, en ging bij Oswald, den knecht van Eduard, die van de han deling zijns heeren weten moest, om nadere berichten in te winnen. Na bepaalde geruststellingen, voor 't ge val dat Eduard hem zoude weg zenden, deelde hij haar een en ander bereidwillig mede. Toen vernam zij ook dat Eduard zelfs op den verlovingsdag met Ma thilda een rendez-vous gehad had. En zoo de barones nu deze tijdingen in verband bracht met het gedrag van den uitdrager tegen haarzelye. zoo moest zij met de grootste ver achting en haat tegen Eduard ver vuld worden, .dien zij als een eer- loozen bedrieger van haar kind aan- tedringen op het uitbetalen der schadeloosstelling wegens het bom bardement van Alexandrië. Zondag hadden in Italië 55 cho leragevallen plaats, waarvan 16 in de provincie Bergamo, 16 te Spezzia en 23 in de provincie Cuneo. Tengevolge van de in hun oog te forsche wijze waarop de president van den Croatischen Landdag een einde heeft gemaakt aan het onbe hoorlijk gedrag van den afgevaar digde Starcevic en twee zijner col lega's hebben de leden der opposi tie besloten den Landdag te verlaten. Gisteren is de vergadering door de Banus gesloten. De koning van Rnmenië is Zater dag met het jacht Stefanus de Groote vergezeld door de kanonneerbooten Grivizza en Alexanderte Belgrado aangekomen. Toen hij aan wal stapte werden 101 kanonschoten gelost. Een eere compagnie stond gereed, de Rumeensche hymne werd aan geheven, enz. Koning Milan be groette zijn gast op de hartelijkste wijze en bracht hem, door een jui chende volksmenigte, naar zijn paleis. De Neue freie Presse wijst op het g-ewicht dezer samenkomst. Eenige jaren geleden zou men zoowel te Weenen als te Petersburg met wan trouwen die meer innige vriendschap tusschen de beide Balkan-staten hebben gadegeslagen. Men vreesde toen steeds voor een confederatie der Balkan-staten, vooral wijl men de overmacht van een der groote mo gendheden op den hond duchtte. De aanstaande bijeenkomst der 3 keizers doet echter alle denkbeelden aan minder goede verstandhouding ver dwijnen. Mocht ook Bulgarije haar wrok tegen Servië laten varen en zich nauwer bij de bevriende naburige staten aansluiten dan zou dat niet anders dan goed kunnen werken voor het behoud van den vrede. verneemt uit Constanti- nopel, dat de Porte met de Oos- tenrijksch-Fransche Lloyd eene over eenkomst heeft gesloten, voor het overbrengen, binnen drie maanden van 6000 man met het noodige krijgsmateriaalnaar Yemen, tot demping van den opstand. In het begin van September zul len de eerste 1200 man vertrekken. De gouverneur van Yemen, Izzet- Pacha is teruggeroepen, en zal waar schijnlijk vervangen worden door Tewfik-Pacha, den verdediger van Plewna. Er zijn te Dongola brieven van Gordon ontvangen, die tot 15 Juni loopen. Daarin wordt gezegd, dat Khartoem het nog vier maanden zal kunnen uithouden. De Nordische Telegraphenagentior meldt uit Wladiwostock, dat de in het buitenland verspreide geruchten omtrent onlusten aan de Russisch- Chineesche grenzen volkomen on gegrond zijn. Aan de grens heerscht de meest volmaakte rustnoch van officieele, noch van particuliere zijde wordt iets omtrent rustverstoringen gemeld. Uit Yokohama wordt gemeld dat aldaar van de Chineesche regee ring een kennisgeving ontvangen is, dat zij den oorlog verklaard heelt aan Frankrijk. Volgens eene depêche aan Havas uit Honkong van 31 Augustus, vreest de onderkoning van Canton, dat de Franschen de Boca-forten zullen zag. Doch deze zoon was zelf in de strikken gevallen van een ouden j woekeraar, die zich dat ongeluk van i allen ten nutte maakte. Nu ver klaarde het zich mede die onhegrij- pelijke houding van Eduard op den verlovingsdag, zijn terugschrikken, toen hij uit de trouwkoets met As- tarte steeg; nu herinnerde zij zich! het helsch gezicht van Schalm toen i gezien te hebben. Mevrouw van Wolkenstein he-' minde haar kind, zooals een voor- i name en ijdele moeder beminnen kan. Daar zij echter onvermogend; was, en Astarte in alle pretenties eener Kresus-dochter had opgevoed, en daar beide vrouwen het levens geluk alleen in pracht en weelde, konden vinden, zoo hadden zij Edu ard, als den meest bemiddelde, den voorrang gegeven. Maar, nu, nn moest zij zoo iets belevenSchande, huiselijke tweedracht, de lastigste afhankelijkheid! En zijzelve was de schuld van dat allesO, hoe gaarne had zij aan graaf van Gelder haren nood geklaagd, haren smart mede gedeeld maar koude zij de com- promitteerende bekentenis afleggen, dat Astarte hem alleen aan Eduards geld. had opgeofferd? De oude dame sliep geen nacht meer, en wachtte met reikhalzend verlangen naar de terugkomst hafer dochter, om haar zoo spoedig mo gelijk uit den droom te rukken, eer het geheel en al te laaf, en Astarte's ongeluk bezegeld zou zijn. Mathilda was de eenige van allen die het onrechtvaardigste leed; toch droeg zij, na dat zij dien vreeselij- ken trouwdag had doorleefd, die al haar verleden en hare toekomst be graven had, haar lot met den trots van een echt vrouwenkarakter, dat hare waarde kent en den adel barer smart. aanvallen. De Fransche ambtenaren der douane hebben Canton verlaten. Eene officieele proclamatie stelt een prijs op het hoofd van iederen Franschman. Een Frausch oorlog schip is te Honkong aangekomen om de Fransche koopvaardijvloot te beschermen. Courbet meldt dat de operatiën der Fransche marine zijn geëindigd en de koopvaardijschepen thans in vei ligheid de rivier de Min kunnen be varen. De Japansche Minister eischt voor Japan de souvereiniteit over de Loochoomemes-eilanden en de er kenning der rechten, door China bij tractaat toegekend aan de vreemde mogendheden. De Minister weigert te Tien-Tsin te onderhandelen. Hij zal naar Pe- kin gaan. Haarlem, 2 September 1884. Gisteren namiddag is de 39-jarige timmerman V. alhier gevallen van eene 26 meter hoogen steiger aan de in aanbouw zijnde R. C. kerk aan het Spaarne, en op een tas stee- nen terechtgekomen, waarbij zijn linkerbeen is gebroken en zijn hoofd verwond. Hij is per brancard naar het St. Elisabeths-Gasthuis overge bracht. De feesten alhier den leden der Ned. Juristen-Vereeniging aan geboden kunnen, ook wat het we der betreftuitstekend geslaagd heeten. De rijtoer door de omstreken, met daaraan verbonden diner in het ho tel «Duinlust», op Vrijdag, en den laatsten dag het concert, aangebo den door den Sociteit «Trouw moet blijken» lieten niets te wenschen over. Intusschen kwam de tijd aan dat het jonge echtpaar van de reize wrerd I terugverwacht. I De liefde is eene bedwelming, I zeggen de dichters, en ieder die wer- j kelijk bemint, gevoelt dat. Vooral is lief eerste, volle, onbeperkte bezit jeeu genot der liefde, dus zekerlijk de tijd der wittebroodsweken, een j zalige bedwelming. Er is evenwel ook een soort van verdooving, die zeer onaangenaam is, als hij al te diep, te onverstandig woest, kortom, geert geestige, geen edele bedwel- niing' is. Het ontwaken, het ont nuchteren, as zooveel te verschrik kelijker en ellendiger. Eduard had op hét bezit van As tarte alles gezet, wat hij kon aan-, bieden. Niet alleen verzekerde hij, bij huwelijks verdrag, hare toekomst met de helft van zijn fortuin, hij overlaadde haar nog met verkwis tende gaven, zooals dat alleen een teug*ellooze minnaar kan, die niet.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1