Een 50tal leden hebben deelge nomen aan het diné van Zaterdag in het hötel van den Berg. Onder dezen merkte men op den voorzitter der vereeniging, Mr. J. Heemskerk Az., den burgemeester van Haarlem en den commissaris des Ivonings van Noord-Holland. Als eene bijzonderheid in de plantenwereld, vernemen wij, dat in den tuin van den heer J. Mooij, bloemist alhier, onder een partij «lilium auratum», een stengel in bloei is met het respectabele getal van 32 bloemkelken. Ook bevindt zich in denzelfden tuin een dito stengel met ongeveer 60 knoppen; deze hebben zich echter nog niet ontplooid. Het stedelijk museum op 't stadhuis alhier werd in de afgeloo- pen maand bezocht door 786 per sonen tegen, en 438 zonder betaling. Eene indrukwekkende plech tigheid had gisteren morgen, te half elf ure, te dezer stede plaats. Z. D. H. de bisschop van Haar lem, wijdde de R. Iv. parochiale school aan de Ged. Oudegracht in. Het fraaie gebouw, volgens de tee- kening van den architect Cuijpers te Amsterdam, was feestelijk getooid, door talrijke vlaggen, bloemen en opschriften in de verschillende lo kalen. De plechtigheid werd bijgewoond door de meeste leden van het Hoog waardig Kapittel, door de leden van de commissie der scholen en die van het kerkbestuur, benevens vele an deren. De leerlingen zongen toepas selijke liederen. Toen de inwijding was afgeloopen, hield een der leer lingen een gepaste toespraak, welke gevolgd werd door een danklied. Vervolgens sprak zijne Hoogw. bis schop de kinderen vriendelijk toe, waarna hij zich naar de armenschool begaf en ook daar de kinderen vriendelijk toesprak. Deze school werd in 1883 geopend. Ten slotte werd de feestelijkheid besloten met een eenvoudig dejeuner in een der schoollokalen, den bisschop en den aanwezigen door den eerw. heer president der paroch. scholen alhier, aangeboden. Heden-middag, omstreeks half vijf had, voor 't stadhuis eene he vige zijdelingsche botsing plaats, tus- schen den omnibus op Bloemendaal en O verveen en een vigelante van den rijtuigverhuurder van den Berg. het zijschot van de vigelante werd geheel inelkander gereden. Een be jaarde dame, die in 't rijtuig zat, is met den schrik vrijgekomen. Van de Omnibus brak het uiteinde van den boom af. Onder de pracht-exemplaren van paarden der tentoonstelling te Ams terdam zijn 2 roodschimmels, door een Duitscheringezonden. Deze fraaie dieren zijn voor rekening van H. M. onzen Koningin voor hoogen prijs aangekocht. Dat evenwel ook het buitenland wederkeerig onze Hollandsche paar den weet te waardeeren bewijst het feit, dat door een Franschman een hooge prijs besteed is voor de beide zwarte paarden, door den heer J. de Goeij te Utrecht op de tentoonstelling ingezonden. U.D.) De minister van buitenl. zaken brengt, naar aanleiding van Zijner Majesteits Besluit van 23 Januari 11., ter kennis van belanghebbenden, dat Maandag den 20sten October a. s., des voormiddags te 10 uur, en vol gende dagen, aan het Dep. van aan den volgenden dag denkenhij streefde, om harentwille, rusteloos op zijn beroepsbaan naar een hooger, en had daarenboven voor haar al de herinneringen uit zijne jeugd, de wenschen zijns vaders, zijne oor spronkelijke, vaste neiging opgeof ferd, en was in een salonheld ver anderd, met één woord, hij was met zijn verleden in openbare tegen spraak gekomen. Zijne zaligheid in den eersten tijd van 't genot, het onverdeeld bezit dezer schoone vrouw, was onbe schrijflijk. Zij was even zoo wild als phantasisch, een mengsel van wezenlijk en ingebeeld genot, een ledig leven, hangende tusschen he mel en aarde, zonder tot een dezer beide rijken te behooren. In dezen toestand doorsnelden zij de Alpen- wereld en de Lombardische vlakte, zij groetten den Petruskoepel en den rookenden Vesuvius. Maar daar iedere dithyrambe, iedere begeestering zich buitenl. zaken een examen zal wor den gehouden ter verkrijging van het getuigschrift van leerling-con sul, ten einde, bij voorkomende ge legenheid. voor eene benoeming als zoodanig in aanmerking te kunnen komen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de St.-Ct. Men verneemt, dat door den rechter in Engeland 8 dagen uitstel is toegestaan voor eene verlenging van de uitgifte van retourbiljetten door «the Londen—Chatham and Dover-Railway Company» tusschen hare stations te Londen en de sta tions van het vastelandspeciaal voor de route Queenboro en Vlis- singen, welke, zoo als bekend is, heden zouden worden gestaakt. Intusschen is nog nader mede te deelen, dat tusschen de stoomvaart maatschappij «Zeeland» en deLon- deu-Chatham en Dover-Spoorweg- maatschappij buitendien eene over eenkomst is getroffen, om gedu rende de maand September den be- staanden toestand der retourbiljetten te behouden, ten einde in dien tus- schentijd te trachten met elkander de kwestie der verbouwing van den afgebranden pier te Queenboro, tot eene regeling te brengen. Onnoodig te zeggen, dat het voor beide ge noemde Maatschappijen eene zaak vau het grootste belang is te achten, in deze geheel tot overeenstemming te geraken. Als een bewijs dat ons rundvee in den vreemde goed staat aange schreven, diene het volgende. Een bod van f 5000, Zaterdag op de Landbouwtentoonstelling, door een buitenlander gedaan, op een Nederl. stier, werd door den eigenaar af geslagen. Ter waarschuwing bij het ge bruik van petroleum-kooktoestellen deelt men het volgende mede. Donder dag-ochtend stond ten huize van een Amsterdamsch ingezetene op een brandend petroleumtoestel een ketel water te koken. De ketel was te veel gevuld en de deksel gesloten, zoo dat het kokend water uit de tuit gutste en gedeeltelijk in het toestel stortte. Hierop schijnt niet gelet te zijn, tot plotseling hef geheele ding in brand vloog. Gelukkig stond het geïsoleerd op een groot ijzeren blad met verheven rand en kon de vlam door het overwerpen van een natte wollen doek dadelijk gebluscht wor den, De oorzaak van het ongeval was blijkbaar te zoeken in het stor ten van het kokende water in den toestel en verder op het reservoir, waardoor de petroleum hierin ge noegzaam heet werd om de ontvlam bare gassen te ontwikkelen. In den laatstgehouden raadsver gadering te Zaandam kwam o. a. in een verzoek van de commissie tot feestviering, bij gelegenheid der offi- ciëele opening van het kanaal voor de groote scheepvaart, om eene sub sidie van f 1000. Dit verzoek werd om advies in handen gesteld van Burg. en Weth. Met 7 tegen 3 stemmen werd be sloten tot het doen bouwen eener verplaatsbare ziekenbarak, waarvan de kosten op f 5400 worden begroot. Op een door de tramwegmaat schappij een paar dagen vóór Mei ingediend verzoek aan den Raad der gemeente Leiden, om met ingang maar korten tijd op hare volle hoogte kan staande houden, en daar niets lichter vermoeid dan genot en vreug de, zoo verminderde ook Eduard's overvloed, zijne overdrijving, en hij bemerkte met eenig ongenoegen, hoe zijne bekoorlijke gade lange na niet zoo vurig beminde als hij, niet zoo geestverrukkend was bij natuur- pracht, niet zoo het schoone toege wijd. Astarte kon volstrekt niet vu rig en innig liefhebbenhaar gestel bezat eene groote koelheid zonder hartstochtenmaar daarentegen wist zij onophoudelijk levendig te kleu ren, datgene wat uit de tevreden heid met hare schoonheid, hare zege pralen en de gelukkige gedachte loosheid, omtrent haar eigenen toe stand, ontsprong. Wat zij bedoelde met levensgeluk, werd haar in Eduard aangeboden, en zij verteerde haar eigen wezen met eene lachende rust en tevre denheid. Wel degelijk was graaf van 1 Mei ontheven te worden van de verplichting, den dienst Havenlijn te hervatten, is nog altijd niet be schikt. Er komen nu vele adressen bij den Raad in om een spoedig be sluit op het request, reeds in April ingediend, daar toch binnen ette lijke weken weder het gewone ver zoek van de gezegde maatschappij te wachten is om den dienst op die Havenlijn gedurende den winter te staken. De Leidsche broodfabriek heeft den prijs van het gebuild brood met een cent per kilo verlaagd, en den prijs van het zoogenaamde water brood met een halve cent. In de afgeloopen maand werden door de stoomtram Den Haag-Sche- veningen niet minder dan 251,846 personen vervoerd d. i. ruim 33,000 meer dan in Augustus '83. De kermis Jheeft aan de aandeel houders der Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij een niet onaan zienlijke bate afgeworpen; er wer den nl. in Augustus 175.496 perso nen meer vervoerd en f 11,042,34 weer ontvangen dan in dezelfde maand van verleden' jaar, toen er geen ker mis was. In de vorige week zijn te Rot terdam in 12 huisgezinnen nieuwe gevallen van roodvonk, en in 6 nieuwe gevallen van mazelen voorgekomen. De werkzaamheden aan de steen fabrieken in de streken van Zeve naar, zullen vroeger dan in andere jaren eindigen, teneinde opeenho ping van het fabrikaat te voorkomen. De steenen zijn in den afgeloopen zomer f 2 a f 3 per 1000 stuks min der geworden. A. s. Maandag 8 September zal de heer J. P. Van der Laan, hove nier en plantagemeester op het do mein Zorgvliet van H. K. H. de Groothertogin van Saksen, gedach tenis vieren van zijn veertigjarige vervulling dier betrekking op dat laudg'oed, tot 1865 het eigendom van H. M. de Koningin-Moeder Anna- Paulowna. De heer Van der Laan heeft in dat langdurig tijdvak zich steeds onderscheiden door onver- flauwden ijver, zeldzame nauwge zetheid en loffelijke toewijd.ng aan zijn plicht. Men mag verwachten, dat het hem dan ook op zijn schoon jubelfeest niet aan bewijzen van be langstelling en waardeering zal ont breken. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat de gepensionneerde luit.-gen. Oude mans, die den leeftijd van 90 jaren heeft bereikt, in bedenkelijke om standigheden verkeert. Gister nacht te circa 12 uren brak er te Breda eene zware brand uit in de bovenverdieping vanhetfabriek- gebouw van geweven goederen van den heer A. J. Chamot, welk ge bouw, op eenige onbeduidende stof fen na die gered zijn, geheel is uit gebrand. Vele kostbare machines werden geheel vernietigd en er be stond nog een oogenblik gevaar voor aangrenzende gebouwen der Kon. mil. academie, waar alles in de weer was om het onheil af te wenden. De schade kan nog niet worden opgegeven. Heden zijn de puinhoo- pen nog rookende. Een zeer werk zaam aandeel in de blussching van van Gelder hare eerste liefde, voor zoover zij tot liefde in staat was. Wat zij intusschen in hem be minde, was zeer verschillend van datgenewat haar aan Eduard boeide, en zoowel de bewijsgronden harer moeder als hare eigene voor stelling van zorgelooze toekomst, deden haar zelfs in ieder opzicht aan Eduard den voorkeur geven. Zij zoude met even zoo veel spijt en een verstolen traan Eduard om van Gel- der's wille bedankt hebben, als zij van Gelder achter Eduard geplaatst had. Te weten dat hij niet zoo bemind werd als hij beminde, dat was de eerste onaangename ontdekking door den jongen echtgenoot, die zeker niet verzoet werd door de waar schijnlijkheid dat Astarte niet ge schikt was, om in den geest met hem zamen te leven, zooals hij ge hoopt had, en terwijl hij nog aan de wonderen van Pompejii geboeid den brand komt weer aan de mili taire brandweer toe. De stedelijke brandweer is reeds sinds jaren ver beneden het middelmatige. De tweede trein van Antwerpen heeft gisteren ochtend op de hoogte van Oudenbosch een man en twee koeien overreden. De koeien waren dadelijk doodde geleider werd zoo- dauiug verminkt, dat men voor zijn leven vreest. De landbouwer uit Zwollerkers pel, die in de vorige week al zijn vee f36 stuksl heimelijk verkocht, is Zaterdag 1.1. met zijne vroegere dienstbode per stoomschip Maasdam van Rotterdam naar New-York ver trokken. GEfVtëüGD NIEUWS. Hardglas bezitten wij sedert laDg, maar hard en tevens taai glas is eene nieuwe overwinning door de wetenschap behaald. Deze nieuwe glassoort is zoo taai als gietijzer, is veel lichter dan het bekende harde glas en bezit nog deze hoogst merk waardige eigenschap der verande ringen in de temperatuur er geen invloed op oefenen. Daarenboven is het 30 percent lager in prijs dan ijzer, 't welk het in velerlei rich tingen kan vervangen. De uitvinder dezer zoo bruikbare zelfstandigheid is de heer Siemens, te Berlijn. In de fabriek is men thans bezig met het gieten van allerlei voorwer pen, waarvoor het dienstig is; bij voorbeeld buizen van water- en gas leiding, trappen en leuningen, die een bijzonder fraai effect maken en, wij springen eene menigte andere benamingen van voorwerpen over, waartoe het zeer dienstig is. straat lantaarnpalen. Waarom eten wij de oesters meestal ongekookt? Niet alleen om dat de lekkerbekken die zoo willen, maar wel degelijk uit eene soort van instinct, zooals uit physiologische proeven gebleken is. De bruinach tige stof, welke de oester zoo sma kelijk maakt, is de lever, en bestaat hoofdzakelijk uit eene stof, in de chemie bekend onder den naam van glycogeen welke zetmeelachtige betrekkelijk zwaar te verteren stof in alle levers voorhanden is. Terwijl de oester leeft, bevindt zich bij de lever het middel dat de vertering bewerkt, de zoogedaamde diastasis kepaticaeen witachtig zeer oplos baar lichaam. Beide stoffen komen in innige aanraking in den mond bij het gebruik van oesters, en zon der medewerking van het maagsap verteert dus een groot gedeelte van de oesters. Wordt echter de oester gebakken of gekookt, dan wordt de genoemde de vertering bewerkende stof ontleed en de oester niet min der zwaar te verteren dan gewone vleesch- ofvischspijzen. Drie landweermannen in Sak sen, die een telegram met betaald antwoord aan den keizer van Duitsch- land gezonden hadden, zijn in hech tenis genomen. De kolonel had dit drietal in een beestenwagen geplaatst waartegen zij zich verzetten en aan den grijzen Monarch het volgend telegram gezonden: «Is het een kolonel geoorloofd, zijn manschappen in een beesten wagen te doen reizen? Zijn de Prui sische landweermannen dan var kens». Het betaalde antwoord liet niet op zich wachten en luidde: was, gaf hij merkbaar haar verlan gen naar huis, naar hare moeder, hare vrienden, het gezelschapsleven te kennen. Hij gevoelde dat zij niet in den echt, in het huwelijksleven alleen hare wereld zocht, maar de wereld en hem als twee naast elkander troonende soevereine goden van haar hart aanzag. Daarom openbaarden zich al menig kleine twist, menig meesmuilen op de reis. Bij haar de den zich dikwijls eigenzinnigheid en bijtende spotlust, bij hem jaloersch- heid en handhaven van recht gel den. Dergelijke kleine tooneelen, waarin natuurlijk het schoone zwakke gedeelte der partijen overwinnaar bleef, had evenwel de groote be koorlijkheid, dat men elkaar kon vergeven en zich met elkaar kon verzoenen. De mate der in zulke oogenblik- ken losgelaten hartstochten en woor den kan men toch niet bepalen of «Kolonel X! laat de drie land weermannen, die het telegram on derteekend hebben, gevangen ne men». Spoorweg GuatemalaSt. Tho mas. De Regeering van Guatemala wenschte een spoorweg van de hoofd stad haars rijks naar de haven van St. Thomas te bouwen. Wijl haar de daarvoor noodige 12 raillioen dol lars ontbreken, heeft zij eenvoudig eene wet uitgevaardigd, die eiken mannelijken meerdeijarigen inwoner des rijks verplicht, aandeelhouder in deze spoorwegonderneming te wor den, en wel voor een bedrag van 40 dollars. Hem, die de middelen niet bezit om dit bedrag ineens te stor ten, wordt toegestaan dit in 10 jaar- lijksche termijnen van 4 dollars te doen. Eenigen tijd geleden wandelde de heer D. te Parijs omstreeks mid dernacht op een der kaden aan de Seine, toen plotseling een individu voor hem stond, die hem, met een pistool dreigende, de beurs of het leven vroeg. De wandelaar, meer dood dan le vend van schrik, gaf zijn horloge en zijn beurs, waarna de diet hem in de rivier wierp. Gelukkig was de aangevallene een zwemmer en redde zich uit het water. De politie, met het feit in kennis gesteld, ging aan het onderzoeken, en weldra herkende een agent vol gens de beschrijving, die de heer D. van den dief gegeven had, in een kruier der Halles den aanvaller. Daar deze wegens zijn groote lichaamskracht berucht was en bij zijn kameraden hulp gevonden zou hebben als men hem iu hechtenis had willen nemen, bedacht de agent den volgenden li.-t. Een fruithandelaar aansprekende, fluisterde hij hem toe, op den dief wijzende, dat deze hem een meloen onstolen had, waarop eerstgenoemde den aangewezene bij den kraag greep en naar het politiebureel bracht. De ze, op zijn onschuld vertrouwende, ging ge willig mede en liep in den val. De Oostenrijksche consul-ge neraal te Barcelona deelt ter waar schuwing aan firma's, die met Spanje handel drijven, mede, dat volgens het Spaausche Wetboek van Koop handel het accepteeren van een wil- sel geschieden moet met de formule «acepto» of «aceptamos» (ik of wij nemen aan) en iedere andere formule bijv. ook «aceptado» niet rechts geldig is. Hij acht het wenschelijk daarop attent te maken, daar deze wetsbepaling menigmaal op bedrie- gelijke wijze wordt ten nutte ge maakt om crediteuren te benadeelen en den wissel tot een eenvoudige schuldbekentenis te verlagen. Een nieuw voedingsmiddel. De schillen der erwten, die tot nu toe meestal als onnut worden wegge worpen, kunnen eene smakelijke winterspijs opleveren, als men ze volgens dr. Jacobsen kookt met water waarbij een weinig soda ge voegd is; daarna zijgt men het af kooksel door een doek en vprdampt het onder bijvoeging vaneen weinig suiker tot eene zooveel mogelijk dikke brij. Men verkrijgt dan een extract dat zeer lang goed blijft zonder te schimmelen, en waarvan een theelepel bij een bord vleesch- soep gemengd hieraan den smaak van versche erwten mededeelt. Het is dus uitmuntend in een tijd, waar in versche groenten ontbreken. Naar aanleiding van het heer- schen ^an gele koorls heeft de Re geering der republiek Venezuela een besluit genomen, waarbij het ver branden van lijken, afkomstig van lijders aan die ziekte, verplicht is gesteld. Betreffende den vóór eenige dagen gemelden moordaanslag te in eene onschadelijke grens be perken. Hoe meer en heviger zulke ech telijke tooneelen herhaald worden, des te meer kleine wonden en scheu ringen ontstaan er, des te stomper worden de pijlen der liefde, des te gevoeliger iedere nieuwe siag, die op de oude plaats neerkomt. In dezen staat van herhaalde uit barstingen, en dus ook verhoogde inwendige afkoeling, bevond zich de huwelijks vulkaan, toen onze reizi gers den terugweg aanvaardden. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2