2e Jaargang. Zaterdag' 6 September 1884. No. 358. lüDZEIKAMAL. Streiiii to Scheepvaart. FEUILLETON. BINNENLAX!) ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Etrangère G. L. BA TJBE Co., J OIL F. J ONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12!- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het, Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsche -Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Tertoon van" diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 toe 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs inct gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in liet geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet. dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Ramstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belangheb benden, dat van den 8sten tot omstreeks den 18den September e. k. de Vaart door de groote sluis te IJmuiden Belemmering zal ondervinden. Bij den aanvang en het einde van genoemd tijdvak, zal de groote sluis geheel gesloten zijn en tusscben dien tijd zal door die sluis alleen over de ei) geschut worden. De vaart door de kleine sluis te IJmuiden blijft onbelemmerd. Haarlem, 4 Sept. 1884. De Commissaris des Konings voornoemd: SCHORER. Administratie van Haarlem? s Dagblad heeft ]iet voornemen opgevat om 5 Decerftber a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijn: le premie,een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Het adres van de uiterste linker zijde der Fransche Kamer door „DE UITDRAGER". Roman uit Tiet alledaagsche leven. 41. En kan zoo de liefde spreken? vrouw zonder hart! Heb ik u van te voren gevraagd of gij ooit in jeugdige vrijerijen uw hart hebt ver kwanseld? Ben ik u niet met vol vertrouwen tegemoet getreden? Is men al eerloos geworden, als men in zijne ware geneigdheid bedrogen uitkomt? O goed zoo, ik zal u be wijzen dat ik u noch uit eergierig heid noch om uwe adellijke familie heb genomen, dat ik om uwentwille alleen naar onderscheiding en amb ten dongDaar geef ik u mijn woord van eer op! O, aan die liefdeloos honende trekkenaan die koude Barodet aan Grévy gezonden en van 33 handteekeningen voorzien, bevat niets dan de bekende grieven der partij, als inleiding tot het verzoek om de Kamers bijeenteroepen. De president, als bewaker der constitu tie, zou dit moeten doen. De president heeft nog geen ant woord gezonden; men meent dat hij alleen den beer Barodet kennis zal geven van de ontvangst, en het adres aan Ferry opzenden. Het trekt de aandacht, dat Ferry naar zijn buiten te Saint Dié vertrokken is om er eenige dagen te blijven. Hij schijnt dus geen dépêches uit China te ver wachten van zóó dringend belang, dat zij zijne voortdurende tegen woordigheid in het hotel van den Quai d'Orsay noodzakelijk maken. Bismarck heeft, tot groote ver bazing van het Duitsche publiek op den Sédansdag van Keizer Wil helm een ridderorde gekregen. Men meende dat de Vorst dit tijdperk te boven was en reeds van alle Duit sche ordeteekenen was voorz.en. De Keizer heeft zijn Rijkskanselier en den Vooizitter van den Pruisischen Bondsraad de orde «voor de ver dienste» vereerd en wel «met eiken loof». Niet minder vereerend dan deze orde is het eigenhandig schrij ven door den Keizer bij de orde ge voegd, hetwelk, naar men mag ver trouwen, ongetwijfeld spoedig open baar zal worden gemaakt. Er loopen geruchten nopens een nieuwe conferentie waartoe Duitsch- land en Oostenrijk het initiatief zouden willen nemen. Deze samen komst zou strekken tot vaststelling der regeling in zake de vergoeding toe te kennen voor de schade bij het bombardement van Alexandrië berokkend, terwijl tevens het ge- slangenoogen, aan de meedoogenloos venijnige woorden, ontbloot van de minste gevoeligheid, zie ik het dat gij boven uwe aanbidders mij niet uit liefde hebt voorgetrokken, maar om mijn geld, om zucht naar genot, dat ilc u kon aanbieden, en dat al leen voor uw traag, lusteloos, koud gemoed de voornaamste bron is aller vreugde! Uw hart, zoo arm aan liefde, liet u aan mijne zijde nooit verwarmen; neen, zelfs onder de hoogste schoonheden der natuur, dacht gij alleen aan de erbarmelijke gezelschappen in salonp en dansza len, en aan de bespottelijke vleie rijen, die u het naaste seizoen zoude brengen! Thans bezielt u zulk eeu jammervolle heldenmoed, om be hendig de gelegenheid aan te grij pen, u als dame van goeden toon aan mij te kunnen ont vreemden Wel wel, kijk toch eensDaar wij toch zoo zeker zijn, mijnheer zondheidswezen in zake Suez zou worden behandeld. De Times ontvangt uit Weenen bericht, dat deze mededeeling, minst genomen, voorbarig is. Er is geen uitnoodiging gedaan. Dit neemt ech ter niet weg, dat eerlang allicht door de mogendheden stappen in de bedoelde richting zullen werden ge daan als Engeland althans uit vrees voor verrassingen zelf het initiatief daartoe niet neemt. De Keizer van Rusland heeft gisteren, kort na middernacht, Pe tersburg verlaten om zich naar War schau te begeven. Men meent thans dat de samenkomst der drie keizers te Skiernievic zal worden gehouden. Woensdag kwamen in Italië 97 sterfgevallen aan cholera voor, waar van 49 in Napels, 7 te Spezzia en 15 in de provincie CuDeo. De berichten uit Egypte blijven gunstiger luiden. Majoor Kitchener is nog te Dongola en zijn tegen woordigheid is daar zoo nuttig, dat de Moedir er ten ernstigste op aan dringt hem daar te laten tot de komst der Britsche troepen. Hij vreest dat anders ongeregeldheden zullen uitbreken. Generaal Wood schijnt geneigd te zijn dat verzoek in te willigen en heeft aan de Re geering vergunning gevraagd het gevraagde verlof te verleenen. In een telegram van Majoor Kit chener wordt geconstateerd dat de weg van Dongola naar Berber ge heel open ligt tot de bronnen van Huescus. De vijandelijke stammen zijn verdreven. Kitchener meent dat een vliegende colonne van 4000 h 5000 man Britsche troepen den tocht gerust zoude kunuen maken. mijn echtgenoot! ons wederkeerig te hebben doorgrond, zoo duidelijk over elkander te denken, laat ons dan nu ook ieder op zijne wijze le ven! Het noodige uiterlijk voor de wereld in acht geuomen, kunnen wij ons zeer goed aan onze neigingen overgeven. Gij zet, baba! uwe jeug dige verliefdheid op andere wijze voort.... die arme kleine zoude ook al te erg tc beklagen zijn.... ik?.... wel, ik wil ook probeeren of ik u niet iets van deze geschiktheid tot tweevoudige liefde kan afwinnen! Zoo zeg ik u, vrouwdat zoo gij 't waagt, met een enkele ge dachte maar, de grenzen te over schrijden, die u door de heiligheid van het ja-woord voor het altaar werden aangewezen, ik u bewijzen zal, dat ieder, die het wagen zou, u anders dan met aigemeene hof- lijkheid te naderen, mij in 't open baar voor iedereu smaad op eene wijze boeten zal, wier schande hem nooit De tijdingen over het wassen van den Nijl blijven gunstig luiden. De Khedive heeft zijn paleis te Cairo, het Kasz-en-Noussah, ter be schikking van Lord Wolseley ge steld. Het beleefde aanbod is door den generaal aangenomen. Tegenover de berichten, door En- gelsche bladen vermeld en uit andere bron geput, nopens de West-Afri- kaansche Kustkan dezerzijds worden verzekerd dat bij de Duit sche Regeering nog geen officiëele rapporten over de bewuste zaken zijn ingekomen. De France verneemt, dat aan het ministerie van oorlog alles in gereed heid is voor het zenden eener af- deeling troepen naar China. Er zouden 2500 man uit Toulou voor bestemd zijn, benevens 6000 h 7000 man linietroepen. Courbet, thans vice-admiraal zou admiraal worden, eene waardigheid die met maarschalk van Frankrijk gelijkstaat, en op dit oogenblik door geen officier" der Fransche marine bekleed wordt. De laatste was ad miraal Théhouart, in 1868 daartoe benoemd, in 1873 overleden. Het is echter sinds lang de gewoonte, de oudere vice-admiraals in niet offi ciëele stukken den titel van admi raal te geven. Ilavas ontving gisteren uit Hon- kong te 4.35 het volgende telegram: Er is een strategische weg over het Fransche kerkhof te Canton aan gelegd. Een praalgraf is vernield en graven zijn geschonden. De schadevergadering van 27,000 piasters wegens het oproer in Sep tember 1883, is gisteren aan den Frauschen consul Scherzer betaald. Het Frausche eskader is, gelijk men weet van de Min vertrokken, meer onder de oogen der wereld zal vergunnen te leven!!! Astarte schelde. Daarom sla ik u voor, dat wij voor altijd scheiden! Gij hebt nu eenmaal mijn naam, en daar ik u dien zelfs door eene scheiding niet ontrukken kan, zoo blijft gij mijne vrouw. En wees dat ook, om u te beletten dien naam te bevlekken! De kamenier kwam binnen. Om geen opene scène voor ge tuigen te doen ontstaan, verliet Edu- ard buiten zichzelven, de kamer. Zoo was dan snel, meedoogenloos. verstandeloos, een huiselijk geluk vernietigd, dat onuitputtelijk scheen. In plaats van liefde, vertrouwen, waardeering; was haat, argwaan, smaad, ja afkeer en verachting ge komen om de Echtvrienden vóór al tijd te scheiden. Alle onverdraagzaamheid hunner zonder dat men heeft vernomen waar het zich op dit oogenblik bevindt. De Rép. franc, waagt de onderstel ling dat Courbet zich eerst zal trach ten te vereenigen met de beide vaartuigen die uit Saigon en Tonkin met landingstroepen zijn afgezon den, en dat hij dan Ke-Lung en Formosa ter dege zal bezetten. De Chineezen schrijven op hunne wijze de geschiedenis. Aan de mu ren van de groote steden worden, naar uit Shanghai gemeld wordt, berichten aangeplakt omtrent eene groote overwinning der Chineezen op de rivier de Min. Het Fransche eskader is volgens die bulletins ge heel vernietigd, zoo zelfs dat het op de Min spoorloos verdwenen is. Een voorstel tot neutraalverkla ring van de haven van Shanghai, dat van den Franschen consul aldaar zou uitgegaan zijn, wordt niet als voor verwezenlijuing vatbaar be schouwd. De Fransche regeerings- bladen zelfs, als de Temps, houden het niet voor uitvoerbaar, en zeer billijk tegenover China zou zulk eene volkenrechterlijke combinatie, die Frankrijk uit internationale moei lijkheden zou redden, zeker niet zijn. Uit Washington, Vereen. Sta ten v. N. Amerika, wordt ge- meldt, dat de Minister van finan ciën, de heer Charles J. Folger, gisteren is overleden. Haarlem, 5 September 1884. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben bepaald, dat de verkiezing voor twee leden van den Raad, om te voorzien in de vacatures van wij len den heer Mr. C. J. Mirandolle en jhr, Q. Hoeufft, zal plaats hebben wederzijdsche meeningen, aard en levenswijzen kwamen nu door de losgelaten driften hunner zielen des te schreeuwender aan het licht. Is de woede van gekrenkten hoog moed, de volledigste oververzadiging, en omdtH de eerzucht naar de aan staande leefwijze geen aantrekke lijkheid meer voor hem had, en hij zijne vrouw dan toch op het duide lijkste wilde bewijzen, dat geene ijdelheid bij zijne keuze op haar hem geleid had, zoo eischte hij oogen- blikkelijk zijn ontslag uit 's lands dienst. Dat ontslag kwam ook. Korell kwam hoogst verstoord bij hem. Gij zijt een dwaas! Dat ver geeft uwe vrouw u nooit; uzelf zal het naderhand bitter berouwen. Het ,doel van den man is eené"betrekking, werkzaamheid! Zijne eenige eerdat hij iets geworden is, dat hij dienst bewijst! Gij wilt voortaan een

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1