op Dinsdag den 7den October a. s. Mocht eene herstemming noodigzijn, zoo zal die plaats hebben op 21 October a. s. Het verslag der Spaarbank alhier, over de maanden Juli en Augustus, kunnen wij als volgt mededeelen In 't geheel werden in die twee maanden ingebracht 1096 posten ad f27,253,795. Terugbetaald werden 573 posten ad f36;700,32. Meer terugbetaald dan ontvangen werd dus eene som van f 9,446,52®. Het vorige jaar werd ongeveer f 18,000 meer terugbetaald dan ontvangen; voorwaar een gun stig resultaat! Het geheele kapitaal der Spaar bank bedroeg 1 Sept. f 804,000 alzoo f33,000 meer dan een jaar te voren. Daarvan behoort den deelhebbers f749,000; de reserve bedraagt dus f55,000 als waarborg voor de deel hebbers tegen mogelijke verliezen. Ondanks de schokken, die de fond- senmarkt dit jaar had te verduren, was dit van geen invloed op den toestand der Spaarbank; terwijl de wijze waarop de gelden worden be legd en de wijze van inrichting van 't geheel, ten zeerste pleiten voor de zekerheid en de doelmatigheid, die van de meest soliede spaarbank kunnen worden gevergd. De financieele gang der zaken leverde de gunstigste uitkomsten op; de geldbelegging was ondanks den lagen rentestand, zeer bevredigend te noemen. Het bestuur en de regeling der zaken bleven onveranderd. Gelegenheid tot inbrengen, opzeg gen en terugontvangen van gelden bestaat op Woensdag- en Zaterdag avond van 67 uur in het lokaal der Spaarbank, Zijlstraat. Tot in breng bestaat aldaar mede gelegen heid op Maandag-middag van 12ys tot l1/3 uur, en in het gebouw van «Weteu en Werken» op Vrijdag avond van 89 uur. Heden herdenkt mej. P. J. Sarlet den dag, waarop zij vóór vijf en twintig jaren als naaimoeder in het Evang. Luth. weeshuis alhier op trad. Steeds ijverig "en nauwgezet die taak vervullend, heeft zij zich de achting en de liefde der weezen en andere kinderen aan haar zorg toevertrouwd, weten te verwerven, en ontegenzeggelijk zullen haar dezen dag, van alle zijden, de blijken van de grootste hoogachting- en toege negenheid niet ontbreken, en zal deze dag haar een feestdag zijn, die lang in de nagedachtenis der waar dige vrouw zal blijven voortleven. Volgens het U. D. zal het Ko ninklijk gezin tot het einde dezer maand op het paleis Het Loo ver toeven, en daarna rechtstreeks ver trekken naar het kasteel Colmar- Berg, in Luxemburg, om aldaar tot medio November te verblijven. Z. M. de Koning heeft, naar men aan het Dagblad verneemt, een belangrijk pensioen toegekend aan luitenant-kolonel Hojel en majoor Beijerman, als adjudanten van nu wijlen Z. K. H. Alexander Prins van Oranje. Het Centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklie denverbond heeft, nadat wederzijds inlichtingen waren gegeven, beslo ten aan de beweging voor algemeen stemrecht, uitgaande van het Ned. Bond voor Algemeen Stemrecht, deel te nemen. zijn in 't leven? God behoede u; met nullen heb ik geen omgang, 't Is goed voor uwen uitmuntenden vader, dat hij deze waanzinnigheid niet meer beleeft! Ivorell had helaasmaar al te zeer gelijk, en in plaats van op zijne vrouw door dat ontslag indruk te wekken, en haar zijne belangeloos heid te bewijzen, had hij juist het krachtigste middel uitgevonden, om haren haat, hare verachting te be stendigen, het uizicht op eene min nelijke schikking geheel en al door het opgeven van elke rangsverhoo- ging den bodem in te slaan, tegen welke de koelste vrouw op den duur nooit geheel onvatbaar blijft. De barones verliet ten spoedigste het huis, en betrok juist daartegen over, aan gindsche zij der schra gen, in een adellijk huis, de eerste verdieping. Natuurlijk wilde zij zoo dicht mogelijk bij hare dochter blij- ven. De tweede verdieping op Heden zou de Minister Heems- j kerk een bezoek aan Delft brengen om persoonlijk na te gaan het plan van grenswijziging dezer gemeente, doorGedeputeerde Staten opgemaakt. Sedert 1866 is het wijzigen der grenzen van Delft ter sprake ge weest, en ten vorigen jare is door dezen Minister van Binnenl. Zaken daarop afwijzend beschikt, omdat de noodzakelijkheid daarvan niet zou gebleken zijn. Wellicht staat deze grenswijziging in verband met de plannen voor een ffroot scheepvaartkanaal van Den Haag naar de Maas, waartoe van wege de provincie dezer dagen de uitbakening en opmetingen worden gedaan. Die plannen van grenswijziging zullen de vroegere spanning tegen over de aangrenzeude gemeentena ren doen herlevendigen, te meer om dat de Delvenaren ten einde zijn met de dwangmiddelen aan de omwonen den opgelegd; om die redeu zal spoedige beslissing wenschelijk zijn. Met ingang van 5 dezer zal het tijdelijke Rijkstelegraaf kantoor te Zandvoort weder als vroeger open zijn: op werkdagen, van 9 tot 12 ure voor- en van 1 tot 3 en 5 tot 8 ure namiddagsop Zon- en feest dagen van 8 tot 12 ure voormiddags. Op den dag van den nationalen Jacht-Field-Trial, die op. 13 dezer in het Zandvoortsclie duin vanwege de Nederl. Jachtv. Nimrod gehouden wordt, zal het uitdrukkelijk verbo den zijn, in het jachtveld te komen langs eenen anderen weg, dan dien welke door de commissie zal aan gewezen worden. Gedurende de acht eerste maan den dezes jaars kwamen te IJmui- den ongeveer 150 schepen meer aan dan over hetzelfde tiïdvak van 1883, en vertrokken er meer ong-eveer 130 over bedoeld tijdvak, metende in en uit ruim 432,000 M3 meer. Al de bewoners van een berucht huis in de Wijngaardsteeg te Am sterdam, waar de bezoekers en het nachtvolk veelal beroofd werden van al wat zij aan geld of kost baarheden bij zich droegen, werden in den afgeloopen nacht door de po litie in hechtenis genomen, als ver dacht ten nadeele van een zeeman eenig geldswaardig papier en ziju jas gestolen te hebben. H Men herinnert zich, dat in het hó- tel Oldewelt te Amsterdam een paar vreemdelingen gepakt werdendie daar bezig waren met valsch geld te maken, dat een Amsterdammer (die de politie gewaarschuwd had) voor hen in den wandel moest bren gen. De «valsche» goudstukken, die de onnoozele valsche manters daar quasi gemaakt hadden, waren, volgens de bij de aanhouding loopende geruch ten, «bedriegelijk» juist nagemaakt en bijna niet van de echte te onder scheiden. Thans is volgens het Geïll. Po- litie-nieuns gebleken, dat de z. g. valsche stukken echt zijn, en dat er dus geen sprake is van het maken van valsche munt. Dat het niet altijd even gemak- gelijk gaat om achterstallige schuld te innen bleek "Woensdagavond in de Konijnenstraat te Amsterdam. Een huisbaas, die om zijn huur «Koude-Steen» werd door Eduard verhuurd. Het joDg gehuwde paar leidde voortaan een gescheiden leven't was met moeite dat men nu en dan te zamen aan tafel kwam. Mevrouw van Aken was veel bij hare mama, 't geen haar man haar des te min der verbieden kon, daar de barones geen voet meer in «Koude-Steen» zette. Astarte liet niet na, zich onder de hoede harer moeder, in alle krin gen te laten zien, waar edele ver strooiingen haar het huiselijk verdriet konden doen vergeten. Als «dame van toon» wist zij zich ook altijd zoo vrolijk en lieftallig voor te doen, wanneer zij zonder haren man was, dat men in haar niets van haar zielsverdriet gewaar werd. Eduard daarengen leed veel naar lichaam en geest. Om het gevoel van schaamte, be kwam. werd door zijn huurder eerst met een bijl gedreigd en daarna door de vrouw des huizes uitgescholden; op straat werden huurder en ver huurder handgemeen en eindelijk werd het laatstgenoemde door an dere bewoners van de buurt zoo lastig gemaakt, dat hij zonder geld het hazenpad moest kiezen. Tengevolge van bijzondere om standigheden is vroeger dan aan vankelijk het plan daartoe was, maar nu zonder eenige plechtigheid, het standbeeld van Van der Werf op de Ruïne te Leiden onthuld ge worden. Heden in den nanacht of vroegen morgen hebben namelijk een viertal personen den overmoed gehad, zich toegang te verschaften tot het afgeschoten terrein, vervol-' geus met de aanwezige ladders het beeld te bereiken en daarvan de zeilen, waarin het gehuld was, ge deeltelijk te vernielen en geheel te verwijderen. Toen dan ook kort daarna vele ingezetenen zich naar hun werk begaven en aldaar pas seerden, vertoonde het monument zich, alsof de 3de October 1884 reeds tot het verledene behoorde. De me nigte toeschouwers groeide natuur lijk immer aan, tot eindelijk het beeld onder .toezicht der politie weer met een omhulsel aan het nieuwsgierig oog werd onttrokken. Deze onthul ling was dus slechts tijdelijk, doch moet hebben aangetoond, dat het vermoeden als zou het beeld voor het voetstuk te klein wezen, onge grond is. Integendeel moet het beeld, van de doeken ontdaan, slank maar vrij hoog zijn. De voorbarige ont hullers werden reeds 's morgens te midden ;van het publiek waarin zij waren teruggekeerd om de uit werking van hun heldenstuk na te gaan, door de mindere zindelijk heid hunner kleeren, door slijk en klei veroorzaakt, ontdekt en zijn naar het politiebureel overgebracht. (.L. D.) Bij gelegenheid van de begrafenis van Z. K. H. den Prins van Oranje is hij den burgemeester der gemeente Delft ontvangen: ten behoeve der algemeene armen in deze gemeente eene gift van f1100, en voor de Ned. Herv. kerken eene gift van f400. Woensdagmiddag viel te Utrecht een kind aan het Iloogen Oord in het water; het zou waarschijnlijk verdronken zijn, zoo niet een 82ja- rige grijsaard, de heer J. van Noord, hovenier aldaar, in het water was gesprongen, met het gelukkig ge volg, dat hij het kind aan de inen- schea. die inmiddels waren toege sneld, behouden kon overreiken. Door de buitengewone inspanning zou hij echter bijna zelf het slachtoffer van zijne moedige daad zijn geworden, waren de omstanders hem niet te hulp gekomen. De gebr. Filbry, vroeger kas siers te Breda (firma I. ReyndersJ en beschuldigd van bedriegelijke bankbreuic, althans misbruik van vertrouwen, zullen den 2en Oct. a. s. voor het Hof te 's Hertogenbosch terecht staan. Uit Hunsingoo schrijft men. dat het publiek op zijne hoede dient te zijn tegen een «heer», waarschijn lijk een Duitscher, die voorgeeft te moeten collecteeren voor de Gus- taaf Adolf-vereeniging, en daartoe rouw en gekrenkten hoogmoed, dat hoe langer hoe heviger hem begon te kwellen, te ontvluchten, stortte hij zich in den dwaalstroom van allerlei gezelschappen, met schilders, beeldhouwers, schrijvers, tooneelspe- lers; hij zocht verzachting aan 't hart der kunstgodin, en beijverde zich om door bemoeiing met de za ken van andere lieden, zijn eigene beslommeringen te vergeten. Na tuurlijk maakten de meesten ge bruik van de gelegenheid, om zich door hunne deelneming bij den rij ken kunstminnaar in te dringen; zij lieten hem gaarne de eerzucht om voor Macenas te spelen, wanneer hij maar hunne producten kocht, en hen op iedere wijze onder den arm nam. Dit vrij verkwistend leven viel, dat spreekt wel van zelf, Astarte in 't oog, en rukte alle banden van één, welke haar nog bonden aan een man, die helaas! haar van zoo lijsten presenteert, waarop tal van personen geteekend hebben, welke namen echter bij onderzoek blijken door hem zelf te zijn ingevuld, met het doel£van anderen geldelijke bij dragen te ontvangen. Tusschen Gorredijk en Lange- zwaag geraakte Maandag een koe los, die in den veewagen van de tram vervoerd werd. Door de schom meling ging de deur open en sloeg tegen de boomen, die aan den weg staan. Een van deze boomen drong in den veewagen en beschadigde ook de passagierswagen. De reizigers werden heen en we der geschud- .doch zijn er overigens goed afgekomen. De koe wandelde naar Langezwaag. GEffëHGD NIEUWS. Volgens Kemp's Mercantile Ga zette zijn gedurende de 5 met den 30en Augustus geëindigde weken in Engeland en Wales 328 faillisse menten voorgekomen, 590 minder dan in dezelfde periode van 1883. Voor het geheele Vereenigde Ko ningrijk beliep het getal 461, tegen 1023. Sedert 1 Jan. zijn er in dit jaar voor Engeland en Wales, 4,670 faillissementen minder geweest dan in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Van het teedere geslacht in Zoeloeland schrijft een correspon dent: «De Kaffermeisjes zijn alleen toon baar in haar natuurlijke dracht. In de straten van Durban loopen zij met het toch reeds plompe bo venlijf in een pak lompen gehuld, waaronder twee enorm ontwikkelde geheel naakte beenen uitsteken, die aan deze Zoeloe-wezens iets terug- stootends, dierlijks geven. Buiten gewoon veel zorg wijden deze Zoe loedames aan haar prachtig en weel derig zwart haar, dat zij met vet en oker insmeren en tot een soort toren op het hoofd, met zekeren smaak, weten op te hinden. De meisjes versieren zich met wat zij machtig kunnen worden. Zoo her inner ik mij een een allerliefst Zoe- linnetje gezien te hebben dat haar borst, hals en hoofd beplakt en be hangen had met gebruikte postze gels. etiquetten van naainaalden- pakjes en wijnfiesschen, benevens gele en roode sigarenlinten. Het was erg jammer dat het meisje zich niet wilde laten photog-rapheeren.» Uit Galais wordt gemelddat de dierentemmer Belliano, die al daar voorstellingen wilde geven met zijn grooten leeuw, door het dier bij na verscheurd was geworden. Het wierp zich op zijn meester, zette zijne j klauwen in de schouders en zijne I tanden in de vuist van Belliano. Deze verloor zijne koelbloedigheid niet. Eerst zorgde hij dat zijne vrouw die met hem in het leeuwenhok was, wegkwam, en daarna bereikte hij achteruitgaande de deur. De won den van den dierentemmer zijn niet van dien aard, dat zij zijn leven in gevaar brengen. Moudde beroemde Ameri- kaansche harddraver-merrie van den spoorwegkoning Van der Bilt te New-York, is naar Frankrijk verzon den, verkocht voor 200,000 fr. In een wagon van een passa- gierstrein ontstond hij het station Greeley, Colorado, brand. Een paard rijdersgezelschap was in dezen wagon gezeten; negen personen kwa- nabïj raakte. Ook Eduard bespiedde met Argus- oogen de leefwijze zijner vrouw. De jaloezie woedde in hem en woelde des te meer, naarmate As tarte onverschilliger werd, en hoe meer zij hem en de geringste aan leiding tot verzoening vermeed. Ja, zij krenkte hem opzettelijk zeer diep, door zijnen veijaardag en alle fa milie-feestdagen ongemerkt te laten voorhij gaan, die toch anders zoo geschikt zijn om zoo menige stoor nis weer goed te maken. Wilde hij zijne ellende niet aan de gansche wereld prijsgeven, zoo kon hij zijne vrouw den omgang met hare moeder, even zoo min als het hij wonen van gezelschappen en open bare vermaken, ontzeggen. Dan zou hij tot geweld zijne maatregelen van toevlucht moeten nemen, die hen beiden intusschen aan de openbare meening zouden blootstellen, zonder in het minste hun eigen lot te ver men om, de anderen werden zwaar gewond. Een ander ongeluk wordt van Henderson, Indiana, gemeld, waar een stoomboot verongelukte. Twaalf personen verdronken. Over de schadelijkheid van- gekleurde of matte vensterglazen bevatte het Bayr. Ind. ij- Gewerbe- blatl onlangs een waarschuwend artikel. Nu het meer en meer mode wordt, zijne kamers, enz. met zulke glazen op te sieren, is het tijd op de hygiënische fouten opmerkzaam te maken, die daardoor ot daarbij worden begaan. De bonte kleuren vermoeien nl. het oog, een groote hoeveelheid weldadig licht wordt door de gekleurde glazen geabsor beerd, bij sommige glazen komt nog eene ongelijkmatige verstrooiingen concentratie van het licht, die be paald gevaarlijk voor onze gezichts scherpte kunnen worden. Zulke bon te vensters zouden dus alleen in voorzalen, op trappen, enz. aange bracht moeten worden, maar nooit in eigenlijke woonvertrekken. Voor de vensters van deze laatste moet onbepaald zoo helder mogelijk glas worden genomen. Te Linoleum, Staten Island, woonde tot voor korten tijd in een ellendige planken hut een oude vrij gezel, Frederik Wright genaamd. Dezer dagen, toen de bewoner af wezig was, brandde zijn hut af. Onder den vloer vond men toen een groote menigte gouden en zilveren muntstukkeu en in oude kleeding- stukken een aanzienlijke hoeveelheid met papieren geld gevulde pakket ten. Toen de eigenaar terugkeerde, verklaarde hij, niet te weten hoeveel hij bezat; hij had vergeten zijn ver mogen te tellen. Wright gaf echter dadelijk last, een nieuwe planken hut voor hem op le bouwen. Dinsdagochtend werd te Wie ner Neustadt een hevige aardgolving waargenomen, welke 5 seconden aanhield en zich van het Zuid-Oos ten naar het Noord-Westen bewoog. Generaal Grant, die in de «pa pieren» zijn vermogen verloor, zal het weer in de «papieren» probeeren. Hij treedt namelijk als dagblad schrijver op en zal in de Century Magazine 20 artikelen over den Amerikaanschen burgeroorlog leve ren tegen een honorarium van 100 p. st. per artikel. Voor een debuut niet onaardig. De Burgemeester van New- York heeft bekend gemaakt, dat de verbeteringen en verfraaiingen, die in het vooruitzicht zijn voor de stad, de gemeenteschuld met 70.000,000 dollars zullen vermeerderen. Bij de behandeling eenqrrechts zaak in eene Duitsche stoft, gaf de verdediger, een jong ^fvocaat, die, tengevolge van in Duitschland zoo zeer gebruikelijke studenten-duels, zooveel likteekens en schrammen in het gelaat had, dat het er als ge korven uitzag, twijfel omtrent de ge- lootwaardigheid van een der getui gen te kennen. «Deze getuige ïx charge», zeide hij, «is niet geloofwaardig, want hij is herhaaldelijk weg-enshet toebren gen van lichamelijke mishandelin gen bestraft en heeft zich dus aan onzedelijken levenswandel schuldig gemaakt.» «Hoor eens», zeide de getuige verontwaardigd, «jij met al die schrammen op je gezicht, kunt mij zoo iets toch waarlijk niet voor de voeten gooien.» 4000 kilometer per velocipede. Een nieuw bewijs van de geschikt heid en practische waarde van den tweewïeler, leverde de heer Barthol uit RonneburgDuitschlanddie voor eenige dagen te Weeneu aan kwam, en meer dan 4000 kilome ter in elf weken op de bicycle had afgelegd. De reis ging van Gera over Weimar, Erfurt naar Frankfort, langs den Rijn naar Straatsburg, beteren. Zoo geheel machteloos te genover zijne vrouw- te zijn, dat pijnigde hem verschrikkelijk, te meer daar hij maar al te goed wist, hoe veel malen graaf van Gelder, As tarte bij zijne schoonmoeder zag, hoe hij met haar omging, en hoe wei nig moeilijk het haar inderdaad viel, om hare laatste, slecht verborgene bedreigingen ten uit te brengen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2