POPULAIR ME® I 2e Jaargang. Maandag 8 September 1884. No. 359 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitc Etrangere G. L. DA VBE Co., J Oil. F. J ONES. Snr.r., Parijs, 3 Mis Faubourg Montniartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Bijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- cn Feestdagen van 12}- tot 4 uur. Kinderen beneden do 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen, lugang Dreefzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Ncderlaud cn moer hijzonder van het llaarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Znterdag. Zon- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jnar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Pandhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegeu betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen vau 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomeu Zaterdag. Zon- en Feestdugen van II3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag cu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda" en Zaterdasr van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudcgroeumarkt) vrij. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld dat in den loop der volgende weeli over liet abonnementsgeld van de maand Augustus per kwitantie zal worden beschikt. De Administratie van "Haarlems Dat/blad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee P-remien te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene audere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. Begrafenisfondsen. Hebben wij de vorige week de levensverzekeringen in het algemeen, hare noodzakelijkheid en het voor deel hetwelk zij opleveren bespro ken, thans willen wij eens een blik werpen op de meer bescheiden, maar door de grootere en aigemeene deel name belangrijker verzekeringen, welke men de begrafenisfondsen heet. Het is van aigemeene bekendheid, dat de dood van het eene of andere lid van eenen tamiliekring onver mijdelijke, belangrijke uitgaven met zich brengt. Wij behoeven daarom de extra-kosten niet te omschrijven, en kunnen volstaan met eene een voudige constateering van het feit FEUILLETON. „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 42. Mevrouw van Wolkenstein gaf heden een groote soirée. Dat zij Edu- ard uiet afzonderlijk uitnood igde was blijkbaar uit de omstandigheden. Astarte was reeds in haar volsten glans de helder verlichte vertrekken binnengetreden, terwijl haar echt genoot, die met eenige vrienden naar de opera wilde gaan en daarna wat zou gebruiken, in de donkere kamer aan het venster stond, en daar gin der in de schitterende salons staarde, of hij niet zien kon, hoe zijne vrouw zich vermaakte. De gehate graaf was ook daardie sedert eenige maanden lot adjudant van prins Art- zelve. Dat het voor den ongefortu neerde dikwijls zeer zwaar valt, deze kosten uit zijne gewone inkomsten te bestrijden, behoeft insgelijks geen betoog. Het is derhalve zeer wen- schelijk, dat onder deze omstandig heden op buitengewone wijze in den nood worde voorzien, en evenmin als hij, die zich tot werken in staat acht, ongaarne een beroep doet op de liefdadigheid van anderen, even min kan men er vrede mede heb ben, tot deze buitengewone uitgaven, door aalmoezen zich in staat gesteld te zien. Het is aan dit gevoel van eigenwaarde, dat ook de zooge naamde begrafenisfondsen hun ont staan danken. Valt het sparen vooral de arbeidende klasse over het ge heel reeds moeilijk; eene afzonde ring van penningen, om bij mogelijke sterfgevallen in staat te zijn eene fatsoenlijke begrafenis voor zich zei ven en de leden der familie te kun nen bekostigen, stuit in den regel op nog grooter bezwaren. Het denk beeld zelve bevat in zich al iets stuitends; vooral wanneer dit geld voortdurend onder onze berusting moet blijven, en wij daardoor tel kens aan ons naderend einde her innerd worden. Gelijk de levensverzekeringen eigenlijk bijzondere spaarkassen zijn, waarin men de gelden als pre- miën betaalt, deponeert, om ze latei- met intrest terug te vorderen, zoo ook zijn de begrafenisfondsen eigen lijk niets anders dan eene spaarbank op kleinere schaal. Het eenige ver schil tusschen beide bestaat hierin, dat bij de eerste de sommen, die worden uitgekeerd, grooter zijn dan bij de laatste, zoodat ook de te be talen premiën of contributiën ge ringer worden, en daardoor beter onder het bereik van den minderen man vallen. Als maatregel van voor- hur was benoemd. Reeds tienmaal had hij aan het drijven van mevrouw perk willen stellen, maar schaamte en ontzag voor de wereld waren nog altijd zijne waarschuwende en gelen geweest. Doch heden was hij tot een besluit gekomenhet mocht buigen of harsten, een einde moest er aan komen; want op die wijze voort te leven, dat was hem een hel, een folteringeen dood, die voortknagende, hem het hart ver teerde Zijne vrienden in den steek la tende, schelde hij Jacob, den nieu wen bediende, dien hij, na den ver rader Oswald dadelijk te hebben weggejaagd, in dienst genomen had, en beval hem met het kleeden be hulpzaam te zijn. Gedurende dat aaukleeden maakte hij duizenden plannen, op welke wijze het beste zijne treurige boodschap te verrichten, maar hij kon volstrekt niet tot eenig besluit komen. zorg, derhalve, zou men verwachten, dat liet begrafenisfonds alleen warme voorstanders telde; en toch, vooral in den laatsten tijd, heeft ook deze instelling heftige aanvallen te ver duren gehad. Allerlei leelijke din gen schreef men op hare rekening, en zoo men al niet zoo ver ging haar doodvonnis te eischen, enkelen waren toch van oordeel, dat de tijd gekomen was, om ze aan eene alge- heele reorganisatie te onderwerpen. Wij zullen, voor zoover dit ons mo gelijk is, de akte van beschuldiging eens nagaan, en de punten welke zij bevat één voor één met de meeste onpartijdigheid wegen. Het is bekend, dat vooral onder de lagere standen, als ook onder de burgers, de begrafenisfondsen zeer veel deelnemers tellen. Bijna nie mand is er, die niet van zijne, zij het dan ook geringe verdiensten alle weken eene kleinigheid voor het fonds afzondert. «Van den arme» begraven worden, heet onder dezen eene schande. Zelfs het oude groot moedertje, dat alleen met behulp der officieele of particuliere liefda digheid het leven kan behouden, schrikt er van, wanneer haar dit spook voor oogen heeft en liever zou zij gebrek lijden, dan de pen ningen uit te geven, welke de bode van het fonds elte week in ont vangst komt nemen. Dat geld toch moet strekken om de kosten te be strijden, welke hare teraardebestel ling eenmaal zal vorderen, 't Is een soort van heilig eergevoel, dat eer bied afdwingt.Bij den werkmansstand merkt men hetzelfde verschijnsel op. Niet zelden is het hoofd des gezins in meer dan een fonds, zoodat bij het overlijden van een lid zijner familie, de man niet zelden in het bezit eener som gelds komt, die hij te voren nimmer heeft bezeten. Eindelijk bepaalde hij, wat in zijn geval wel het beste was, koel, be daard en ridderlijk voor den dag te komen, en, onderwijl hij door zijn gedrag niet het minste vermoeden wilde doen ontstaan, af te wachten hoe alles zou afloopen, om dan naar omstandigheden te handelen, zoo danig, als zijn recht als echtgenoot en zijn eer als man het eischen zoude. Het was eene soirée dansante, een kleine danspartij, in den edel- sten vorm, die barones van Wol kenstein aan hare naaste vrienden gaf, en waarbij zij met hare doch ter, zooals licht te hegrijpen is, de honneurs waarnamen. Ridder de Ilutange, graaf van Gelder, jonkheer van Rudits, een paar zangeressen, dan de heeren von Keversberg en van Wal, met hunne dochters Olivia en Teodora, eenige raadsheeren met hunne families, ver scheidene officieren en de staatsraad Nu heeft men tusschen dit feit en het groote sterftecijfer, hetwelk de statistiek voor kinderen beneden den leeftijd van een jaar aangeeft, wel eens verband gezocht. Enkelen zelfs gingen zoo ver, rondweg te verzekeren, dat de uitkeering der begrafenisfondsen opzettelijke ver- waarloozing dier ongelukkige stum- perts in de hand werkte. Wij be hoeven zeker niet aan te toonen, hoe verschrikkelijk deze beschuldi ging is. Ontaarde ouders zouden, om in het bezit te komen van enkele guldens, eenlangzamen maar zekeren moord plegen op hunne kinderen; dat is te monsterachtig om er ge loof aan te slaan. Wij weten wel, dat de hebzucht vaak tot ergerlijke misdaden voert, dat zij tot diefstal en moord, aanzet, doch wij weigeren vooralsnog er aan te gelooven, dat het kwaad zulk eene afmeting zou hebben aangenomen. Evenmin als de manslag .eenigen merkbaren in vloed op het aigemeene sterftecijfer uitoefent, evenmin zullen, naar onze overtuiging, de gevallen van opzet telijke verwaarloozing de cijfers voor jonge kinderen aanmerkelijk ver- hoogen. Trouwens, ontaarde ouders, die tot zulk eene laagheid in staat zijn, zouden ook zonder het aanlok ken der luttele guldens, welke bij den dood van het kind worden uit gekeerd hunne misdaad volvoe ren; alleen om zich te ontslaan van de zorgen, welke de opvoeding hun ner kinderen hun op de schouders laadt. Van meer gewicht evenwel is de opmerking dat de begrafenisfondsen, zooals zij thans werken, in zekeren zin de deur openzetten voor allerlei misbruiken. De verschrikkelijke Leidsche giftmengsters geschiedenis heeft op dit punt velen de oogen geopend. Wat toch is h et geval? van Boekhoven waren tegenwoordig, anders geen. Na het gebruiken der thee begon men te dansen, en men was zeer ge- noegelijk in druk gesprek, toen. Eduard, bleek maar glimlachend, tot niet geriDgeu schrik ^an schoon moeder en gade, binnenkwam, en na eene lichte buiging op de barones toetrad, die hem stijf, met een klein lachje en met de grootst mogelijke zelfbeheersching, te gemoet ging. Wel wel, mijn lieve zoondat noem ik eerst eene verrassing! Ge woudt, dacht ik, naar de opera gaan en dan u aan uwe kunstbroeders wijden, en nu outzegt ge hun allen dat genoegen om onzentwille! Dat heet eene opoffering! Nu, 't zal wel niet noodig wezen, u eerst welkom te heeten? O, ik weet dat ik welkom hen, zeide hij spotachtig, en kuste de barones de hand. Ik weet ook dat u en mijne lieve vrouw verras- Het is het bestuur der fondsen na tuurlijk vrij onverschillig aan wien het bij het overlijden van den eenen of anderen persoon de gelden uit keert. die volgens het reglement moeten worden uitbetaald. Wanneer de premiën slechts worden betaald, is de zaak in orde, zonder dat de bode zich iets bekommert over de vraag of hij, op wien de verzeke ring is gesloten, daarvan iets afweet. Die de gelden heeft aangezuiverd ontvangt ook bij het overlijden van den betrokken persoon het bedrag, zietdaar den regel. Het is derhalve mogelijk, dat iemand in verschillende fondsen is ingeschreven, zonder dat hij het weet, en zonder dat hij zijn overlijden zijne naaste bloedverwan ten een enkelen gulden ontvangen, ter bestrijding der buitengewone uitgaven. Dat dit eeue minder ge paste speculatie op den dood van een onzer medemeuschen is, zal voor zeker ieder toestemmen. Bij zulke praktijken wordt het eigenlijke doel dezer fondsen gemist niet alleen, doch tevens eene gele genheid geopend voor allerlei knoeie rijen, zoo zij al niet tot misdaden leideo. In de annalen onzer rechts pleging toch vindt men meer dan een voorbeeld, dat verzekeringen, buiten den verzekerde om gesloten, tot misdaden hebben gebracht. Het valt niet moeilijk het geneesmiddel voor deze kwaal te zoeken. Om het misbruik de fondsen geheel af te schaffen, zou onzinnig zijn, omdat het middel voor de hand ligt om dit misbruik te keeren. Men behoeft doodeenvoudig in de wet, die het stelsel van verzekeringen en begra fenisfondsen, voor zoover dit op den weg der Staatszorg ligt, deze bepa ling op te nemen, dat geene verze kering op het leven van den eenen of anderen persoon gesloten kan singen, zooals ik die bereid, steeds aangenaam waren. Maar laat u door mij geen oogenblik van uw gezel schap afhouden! Hij geleidde haar hupsch naar hare zitplaats terug, en wendde zich naar zijne vrouw, die, naast van Gelder staande, zooeven gedanst had, zich met haren waaier verkoe lende, den graaf een beteekenenden blik toewierp. Goeden avond, heer graaf. Ver loof mij, deze ontmoeting ten nutte te maken, om u, schoon wat laat. met uwen nieuwen rang van harte geluk te wenschen. Zeer verplicht, geëerde heer! Je hebt al veel gedanst, lieve vrouwwendde zich Eduard tot Astarteje gloeit evenals Aurora zelve. Verhit je toch niet te zeer; het kon je nadeelig zijn. Ben je voor den volgenden dans verbonden, of mag ik het genoegen hebben met je te walsen?

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1