POPULAIR rauws-1 2e Jaargang. Donderdag 11 September 1884. No. 362. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicité Etrangere G. L. BA VBE Co., J OH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend, op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12\ tot 4 uur. Kinderen ten eden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het- Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs ..11,»,."W;;,-."Tl TC—'*1:—14......«-r...!-..!..... --1 Jn- - 11 i"1 n i 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs c i kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks léden der Nederlandsche 'Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst 'en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlcmsciie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling Tan 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Ter/Iers museum in de Bamistraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Ter/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend r. i Cl i I.r-„ .7. XC l nr«.ilni. n 1. O ,ri O - 1 Trtfli., n ir (ilnn^ (~\i, *v»»»H-\ ,,m'! "Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Administratie van Haarlem's Daglladheeft het voornemen opg'evat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijn: le premie,een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zieh abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren is de Regeering in den Senaat geïnterpelleerd over de onge regeldheden, welke Zondag te Brus sel hebben plaats gehad. Deinter- pellant, de beer De Roulers, beeft er op gewezen dat bet recht van vereeniging, hetwelk ieder Belg beeft, is geschonden en de schuld geweten aan de bevolking der hoofd stad, de liberale partij, en meer spe ciaal aan de burgerwacht, de politie en den Burgemeester van Brussel. De Regeering heeft in haar ant woord o. a. te kennen gegeven dat zij voornemens is stappen te doen tot uitbreiding der bevoegdheid van het centrale gezag tegenover de ge meentelijke 'en provinciale wetge ving. Na deze verklaring is een motie van orde voorgesteld', waarhij de Regeering gehoord de verfoeilijke buitensporigheden te Brussel ge pleegd worden afgekeurd. Van liberale zijde werd een po- „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsclic leven. 45. Om die reden zond hij dus naar Bleekman, om alles maar ten spoe digste aan kant te doen. Deze kwam. U hebt mij laten roepen, heer kantonrechter Ja, mijn oude vriend! ik wil eene menigte oude dingen verkoo- pen en ik wend mij tot u, omdat ik met Schalm niet erg best ben. Mijne vrouw wenscht eene andere inrichting, en ge zult de nuttelooze dingen goedkoop krijgen. Goedkoop Och, als ik u vra gen mag, wat noemt u goedkoop? wat u goedkoop noemt, kon ik wel eens duur noemen. ging gedaan tot het verkrijgen van een andere beslissing. De heer Graux wenschte nl. dat de Senaat de uit komsten van het door de Regeering in te stellen onderzoek zou afwach ten eer hij een oordeel uitsprak. Dit voorstel werd met 42 tegen 16 stem men verworpen 8 leden hielden zich buiten stemming waarna de motie met op twee na aigemeene stemmen werd aangenomen. Yerder heeft de minister van bin- nenlandsche zaken medegedeeld, dat de goeverneur van Brabant en de procureur des Konings belast zijn met een onderzoek naar de buiten sporigheden van Zondag. Het Ministerie van Binnenland- sche Zaken heeft een besluit geno men, waarbij alle goederen van Spaansche herkomst, uit welke plaats ook, en van welken inhoud het pa tent mocht zijn, verdacht worden verklaard. Toen de stedelijke autoriteiten van Warschau Maandag den keizer bij zijn aankomst brood en zout als welkomstgroet aanboden, verzocht de keizer hun den inwoners van Warschau dank te zeggen voor hun ontvangst, en voegde er bij dat hij verheugd was zich hier te bevinden. De keizerlijke familie begaf zich van het station naar de Grieksche kathedraal en daarna in de katho lieke Alexanderkerk om vervolgens in haar paleis in het Lazienkipark af te stappen. Nadat de keizer en de keizerin nog de parade der troe pen hadden bijgewoond, keerden zij te 3 uur des namiddags naar La- zienki terug. De stad was prachtig versierd en zon 's avonds geïllumineerd zijn. De Monïteur Universel neemt het de familie de Lespérut, welke on- Daar binnen is het, Bleek man! Yan Aken bracht hem in de aangrenzende kamer zijner vrouw. Die meubels, tapijten, vazen, de papegaai, die schilderijen, die klee- ren, daar in de slaapkamer het le dikant, gordijnen enz., kortom, wat hier in deze drie kamers staat zult ge hebben. Ik wil niets meer daar van weten. Maak het nu maar kort en zeg hoeveel geef je er voor? Ghots erbarmen! ik mot me nit ophouden bij de feule dingen! Ik mot ze maar onbezien koopen, net bas de foorname heere de frouwe. Nha, ik mocht nooit meer getroost worde De lieele inrichting heeft me, minstgenomen, ruim twee duizend daalders gekost, zonder de schilde rijen. Ze ebbe gliekost.... voor'tge- wesen geef de jood niks, meneer de kantonrechter. Nha, waard ish de heele boel op zijn hoogst vier hon- langs een brief van rouwbeklag van den graaf van Parijs ontving, zeer kwalijk, dat zij den brief heeft open baar gemaakt. Dergelijk soort brie ven, zegt het monarchale blad, ge heel particulier, mogen niet zonder toestemming der afzendeus gedrukt worden. Deze terechtwijzing doet zien, dat de raadgevers van den graaf niet over zijn stijl tevreden zijn. Yolgens nadere berichten is de gelijkstelling van admiraal en maar schalk van Frankrijk, door den XIXme Siècle in 't midden gebracht, onjuist. Maarschalk van Frankrijk is slechts eene waardigheid, admi raal is een rangdit blijkt ook daar uit, dat er vice-admiraals en geen vice-maarschalken zijn. De Internationale Conferentie tot bescherming van den letterkundigen en artistieken eigendom te Bern is Maandag geopend met een rede van het lid van den Bondsraad, Droz, die tot eere-voorzitter is gekozen. Aan de Conferentie nemen vertegen woordigers deel van Duitschland, België, Frankrijk, Oostenrijk-Hon- garije, Groot-Britannië, Nederland, Zweden en Noorwegen en Zwitser land. De Conferentie van het Roode Kruis te Genève is gesloten. De volg-ende bijeenkomst zal in 1887 te Karlsruhe plaats hebben. Italië heeft, gelijk na het uit breken der cholera in vele plaatsen van het schiereiland te verwachten was, de quarantaine-voorschriften aan de Zwitsersche grens opgeheven. Droevige berichten komen uit Na pels. De cholera is daar de laatste dagen op schrikwekkende wijze toe genomen. Zaterdag kwamen 270 gevallen voor, terwijl er 100 der aangetasten bezweken, Zondag was derd dhaalder; maar ik wil gheve omdat n het bent, met de schilde rijen er hij, vijf honderd dhaler! Bleekman, je bent.... maar och ja! waarom zou je van mijne omstan digheden profiteeren en mij bedrie gen. Je weet toch heel goed dat ik aan alles een beroerden hekel heb, dat ik er voor een spotprijs af wil, en dat ik die dingen niet meer zien wil. Je bent toch een van diegenen, dien ik in mijn jeugd heb mogen lijden en dien ik voor eerlijk gehou den heb; haha, 't is wat moois! en toch is de_ eene zoowel een schurk als de andere! Voort, weg er mee, neem alles daarvoor maar weg! Lieve meneer Eduard, as u 't niet kwalek neemt, dat de ouwe Bleekman u so titeliert, ik wil u es wat zeggen. As 'n mens geld heit, maar niet weet, hoe feel 'n daalder waart is, hoe lang 'n arme kerel der voor werke mot, en as i smijt sin herfdeel wheg; eb je gezien, het cijfer der aangetasten 320 en dat der dooden 150. Maandag beliep het aantal sterfgevallen, blijkens gisteren ontvangen telegram, niet minder dan 310. Geen wonder dat dé schrik algemeen is. De komst van koning Humbert heeft de gemoederen des volks een weinig gerust gesteld. Humbert kwam gistermiddag met den hertog van Aosta en den Minister-president Depretis en werd op 't station ont vangen door den Minister Mancini en de autoriteiten van gewest en stad. Het volk juichte hem toe en de kreten: Leve de tweede vader des vaderlands! weerklonken langs de straten waar hij doortrok. Hij zal twee dagen in Napels vertoeven. Toen men den koning even voor zijn vertrek uit Venetië, waar hij eenige dagen geleden vertoefde, ver zocht de wedrennen te Purdenone te komen bijwonen zeide hij«Te Pordenone vermaakt men zich, te Napels sterft het volk ik ga naar Napels». Geen wonder dat er geest drift voor den kloeken Vorst heerseht die, gelijk uit de berichten blijkt, zijn persoon in niets ontziet waar het aankomt hulp te verleenen. Napels telt ongeveer 450.000 in woners. Duizenden en nogmaals duizenden hebben echter de laatste dagen de stad verlaten. Wolseley enNorthbrook zijn gis terenmiddag per Iris te Alexan- drië aangekomen. Zij werden ont vangen door Nubar-Pacba, uit naam van den Khedive en zijn daarop naar Caïro vertrokken, alwaar zij met Ba ring gisteren avond zijn aangekomen. Volgens bericht door de Börsen- halle uit Liverpool ontvangenzou den de grenspalen door dr. Nachti- gall op de Goudkust opgericht, wharom sou 'n andre nit der van plikken wat i kan, wie et toch feel beeter besteed is. Maar wil ik geven dan om de ouwe frindscbap vijf honderd en vijftig daalders, en nu maak maar geen sure gezichte, zeg maar ja! Ja dan, voor den duivel! Zal ik bringen in 'n half uur 'n meubelwage mit gheld. Ghot ze gen u! Eduard keek strak voor zich uit. Wanneer een mensch geld heeft, maar niet weet hoe veel een daalder waard is, hoe lang een arme man daarvoor werken moet!... Arbeid.... waarde des levensHaha, wat heeft er nog waarde voor mij? Waarom zou ik werken? Wie eene vriende lijke, lievevrouw envroolijklachende kinderen heeft, die kan zoo wijs sprekenIk waarvoor zou ik leven, voor wie mijn best doen? Op dat ze soms, nog eer ik koud ben, in mijn zweet woelen, met mijn arbeid reeds weder omgehouwen en vernield zijn, de eene door een Engelsch amb tenaar, de andere doorde Toka-ne- gers. Ook zou dr. Buchner, voor- loopig als goeverneur te Cameroon achtergelaten, door de Negers mis handeld zijn, maar gelukkig in vei ligheid een Duitsche factorij hebben bereikt. Joubert heeft, gelijk gemeld werd, het presidentschap der repu bliek Zoeloeland aangenomen. De indruk door dit feit op de Times ge maakt was minder gunstig. Geheel anders is natuurlijk de opvatting van de Duitschers. Wij wenschen den nieuwen vrijstaat, welks ontstaan zulk een merkwaardige getuigenis aflegt van de kracht en werkzaam heid van het Boeren-element een ge lukkige ontwikkeling» schrijft een der toongevende organen. De goede ontvangst, die de Transvaalsche De putatie te Berlijn te beurt is geval len, beeft reeds getoond, dat men in Duitschland zeer gunstig jegens de Boeren-republiek gestemd is. Bij de kolonisatie-plannen in Zuid-Afrika kan die goede verstandhouding te pas komen. Het Chineesche fort te Kimpai heeft op een Engelsch schip, de ka nonneerboot Zephyrgeschoten en onderscheidene matrozen en een officier gewond. Admiraal Dowell heeft onmiddellijk verontschuldigin gen en schadevergoeding gevraagd. Het commando in Tonkin is toch aan generaal Brière de l'Isle opge dragen en zal ook definitief aan hem blijven. Het zou dan echter gescheiden worden van het politieke gedeelte en het voeren van het pro tectoraat; met deze zou een civiel commissaris belast worden, op den voet waarop dit in Tunis is toege- zich vet mesten? O, mijn lieve,ge storven vader! Dat mevrouw van Aken haren man verlaten had en de scheiding was ingediend, was het gesprek in alle kringen der groote wereld. As- tarte's romantische beschermer, van Gelder, werd mede besproken en duizend tongen, die zich in 't leed van anderen verheugden, waren te gen beide echtgenooten druk in be weging. Zooals het gewoonlijk gaat vorm den er zich partijen: de eene gaf Astarte, de andere Eduard de schuld van alles. In de hoogere kringen werd vooral de laatste veroordeeld, en zijn ver dere verschijning in al die veelge- takte, invloedrijke families, die met de Wolkensteins te zamen hingen. De adel was namelijk Zeer verstoord, en het eenige verwijt dat moeder en dochter trof was, dat zij zich met

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1