past. Den 8sten September is gene raal Millot naar Frankrijk vertrok ken, na den Tden bet commando te hebben overgedragen. Volgens een rapport uit China door Fall Mall opgenomen, is de schade, door admiraal Courbet aan de forten en het arsenaal te Foo- Chow toegebracht, zoo goed als zonder eenige beteekenis. Alles is reeds hersteld. Op eenige plaatsen was het metselwerk der forten bescha digd, maar dat is reeds weder iu orde gebracht. Het arsenaal is niet iu brand gestoken, van al het buskruid is niets ontploft. Alleen drie kanonnen zijn met schietkatoen vernield in het fort Mingan, in het arsenaal en het fort Kimpai hebben de Franschen wegens de groote Chineesche legermacht rondom, niet kunnen landen. Te water was de schade een wei nig grooter. Twee Chineesche oor logsschepen zijn vernield, de twee kanonneerbooten van 18 ton, die een tijdlang goed gevochten hebben. De audere schepen waren geen oorlogs schepen, de Yang-woo was een op leidingsschip voor jongens, thans als transportschip gebruikt. De Russische regeering heeft, naar althans van Parijs wordt gemeld, haar gezant te Peking opgedragen op de uitvoering aan te dringen van het verdrag van Livadia, iu den jare 1878 gesloten. Bij dat verdrag nam China de verplichting op zich om op haar nieuw terrein wegen aan te leggen ten behoeve van den Russischeu handel. China is deze belofte niet nagekomen, maar belet nog voortdurend den invoer der uit Siberië komende Russische koop waren. De berichten via Londen uit China ontvangen ademen in den regel wei nig welwillendheid tegen Frankrijk. Die, welke uit Parijs komen en voor China min der aangenaam zijn, mogen evenmin onvoorwaardelijk worden vertrouwd. Hoewel het niet onmo gelijk is dat Rusland in troebel wa ter weuscht te visschen en het be richt dus op zichzelf niets onwaar schijnlijks heeft, zal men het toch vooralsnog slechts onder voorbehoud mogen aannemen. Havas ontvangt uit Shanghai van 9 September het bericht, dat de Chi- neezen den ingang der rivier van Shanghai willen afsluiten, maar dat de consuls hiertegen protesteeren. IJIWENLWÜ. Haarlem, 10 September 1884. De gemeentebegrooting over 1885 door B. en W. den Raad aangebo den, wijst aan in ontvangsten: I. Die wegens vroegere diensten f36,296.81s. H. Inkomsten van ge meente-eigendommen en bezittingen f 24,951.19®. III. Belastingen en hef fingen f480,000. Plaatselijke directe belasting komt hieronder voor tot een bedrag van f 148,000, dus f 9000 meer dan voor' 1884; vergunnings recht voor f 9700; schoolgelden voor f52,120. IV. Ontvangsten van ver schillenden aard en toevallige baten f79,541.125. Hieronder is de op brengst der gemeente-reiniging ad f 35,316 en de 30 pc. vergoeding door het Rijk van de kosten van het lager onderwijs ad f39,033.125. V. Buitengewone ontvangsten f362,476. Hieronder gelaleening f81,000; bij drage door het Rijk voormiddelb. onderwijs f 12,000; hooger onderwijs f 9713. Totaal der ontvangsten f983.265.135. zulke burgerlijke, ongepaste verbin tenissen hadden ingelaten. Toch wa ren in deze kringen nog enkelen die onpartijdiger dachten, en dieper in 't wezen der zaak doordrongen, zoo als van Boekhoven, en die daarom medelijden hadden met Eduard. Bij zonder had hij de stemmen voor zich van diegenen, die met zijn sfeer over eenkwamen. Doch in één punt waren liet intusschen allen ééns. dat Eduard uitermate onbezonnen geweest was, en door het genomen ontslag voor de toekomst was verloren ge gaan. Doch er verliep nog eenige tijd eer het gerucht van Eduard's echt scheiding uit de hoogere tot de bur gerkringen doordrong, en om die reden was het dan dat Jonas het gebeurde niet zoo spoedig vernam. Wel was de aankoop door Bleek- man hem zeer verdacht voorgeko men, en de laatste liet zich opmerkin gen ontvallen, die vrij goed den spij- Voor uitgaven wordt geraamd I. Huishoudelijk bestuur f35,973.' II. Kosten invordering plaatselijke directe belasting f29,125. III. On derhoud gemeente-eigendommen enz. f95,698.15. IV. Kosten openbare veiligheid en van de brandweer f75,782.85. Ten gevolge van voor gestelde vermeerdering van politie personeel is deze post eenigzins hoo- |ger dan voor 1884geraamd. V.Plaat- selijke gezondheidspolitie f48.085.88. Hieronder kosten der gemeente-rei niging f 46,490.88, dus te kort op de ontvangsten f 11,174.88. VI. Lager onderwijs f 144.246.42; middelbaar en hooger onderwijs f 95,940andere [scholen en kunsten en wetenschap pen f 9413.76te zamen f 249,600.18. ;VII. Armwezen f31,765. VIII. Ren ten en aflossing geldl. f104,384.50. IX. Pensioenen en wachtgelden f5688.92. X. Onder de vorige niet begrepen uitgaven f 12,891. XI. Bui tengewone uitgaven f 285,589.80, waaronder voor publieke werken f49,788.80. XII. Onvoorziene uit gaven f8680.85'. Totaal der uitgaven, evenals der ontvangsten, f983,265.13'. Maandagavond werd door de Kiesvereeniging «Haarlem» in een der lokalen van' «Weten en Wer-, ken» eene vergadering gehouden, ter voorloopige bespreking van can- didaten voor de twee vacatures in den Gemeenteraad. Na langdurige beraadslagingwerd het besluit genomen Maandag 15 dezer opnieuw te vergaderen om alsdan te kiezen uit de navolgende heeren: J. J. Beiines, Joh. de Breuk, C. C. L. van Coeverden, mr. Th. de Haan Hugenholtz, jhr. Q. Hoeufft, mr. A. A. Land en J. Sabelis. Twee van deze heeren zullen als candidaten van «Haarlem» worden gesteld. De beschikking van B. en W. dezer stede, waarbij aan de heeren Velleman en de Raay vergunning werd verleend tot het oprichten eener bewaarplaats van afval aau de Ba- kenessergrachtis bij Koninklijk Besluit gehandhaafd en het daarte gen ingesteld beroep van den heer P. van Thiel ongegrond verklaard. Er is bij bepaald dat de termijn voor het in werking brengen der inrichting, in het besluit van B. en W. vastgesteld, wordt verlengd tot 1 Januari 1885. r Op 15 September a. s. ('tot 15 October), zal de najaarsdienst van de HaarlemZandvoort Spoorweg maatschappij aanvangen. Men verzekert, dat dezer da gen tusschen den gemachtigde van de hooge erfgenamen van den laats telijk overleden Prins van Oranje en het gemeentebestuur der residentie onderhandelingen zijn aangeknoopt voor een vernieuwden aankoop door de gemeente van het paleis aan den Hoek van Heulstraat en Kneuter dijk, het gebouw van de Gothische zaal met bijbehoorende terreinen. Yan wege Z. M. den Koning zijn aan het gemeentebestuur de perceeieu en gronden te koop aangeboden te gen den prijs, waarvoor Prins Alex ander destijds de gebouwen van.de gemeente gekocht heeft. Het door Z. K. H. bewoonde pa leis aan den hoek van het Ilartog- straatje" zal, na de ontruiming, waar mede men thans reeds ver gevorderd is, worden verkocht. H. K. H. Prins Hendrik is gisteren voormiddag uit Duitschland terugge keerd. De Holl. IJzeren Spoorweg- ker op den kop troffen. Half door toeval, half met opzet, i richtte de staatsraad van Boekho ven zijne schreden langs «Koude- Steen». De platen van Boissier wa ren de spoken die hem kwelden, wier bezit hem zelfs tot groote offers had aangespoord en naar welke hij des te vuriger verlangde, daar die verzameling volledig was en de uit drager zijn schat zoo vast be waarde, en zorgvuldig alle verlok kingen van van Boekhoven weder stond. Na lang brommen en malen, en nadat hij, vroeger een zoo goede klant van Jonas, in meer dan een jaar niets meer van den uitdrager gekocht hadtrad de heer van Boekhoven den winkel weder binnen. Goeden dag, baas Schalm! Wel, hoe gaat het? Dank u, Excellentiealtijd bij het oude; wij zijn allen nog gezond en wel. Is u nu weer goed op den ouden Jonas? maatschappij heeft thans al hare waterstoven vervangen door chemi sche stoven naar het stelsel van den heer I. T. Scholte. Naar wij uit goede bron ver nemen, heeft de Radjak van Tenom, na kennisneming van het ultimatum, zich niet ongeneigd verklaard de gevangenen vrij te laten, doch nog eenige dagen uitstel gevraagd en verkregen om een definitief ant woord te geven. Vad Volgens den Ilaagschen cor respondent der Midd. Ct. wordt aan het Departement van justitie ijverig gewerkt aan een wetsontwerp op den kinderarbeid en zal dit zeker nog in 1884 bij de Staten-generaal in komen. Door de recherche der politie te Amsterdam is gisternacht een man aangehouden en in verzekerde be waring gebracht, die verdacht wordt zich te Haarlem aan diefstal van I horloges- te hebben schuldig gemaakt en een perstion gearresteerd, die touw heeft gestolen uit een schuit in het Damrak. Duplicaat-bankjes. Overtuigings stukken in een proces worden eerst aan den rechthebbende teruggege- ven als de zaak geheel is geëindigd. Met de f 55,000 des heeren Jan Kol te Amsterdam heeft men echter een middel g-evonden om den eige naar niet noodeloos gedurende ge- ruimen tijd rente- te doen derven. Die gestolen bankbiljetten, die als stukken van overtuiging dienst moe ten doen, zijn op de wijze, zooals dat gewoonlijk bij de Nederlandsche Bank geschiedt, onbruikbaar ge maakt, en de Bank heeft den heer Kol 55 nieuwe biljetten gegeven, dragende dezelfde nummers als de andere. Op deze wijze is ieder tevreden, de justitie en de heer Kol. De landbouw-tentoonstelling te Amsterdam werd gisteren avond zonder bijzondere formaliteiten ge sloten. Het aantal betalende bezoe kers, van den dag der opening, 25 Augustus, af, heeft ongeveer 90,000 bedragen, ofimet de donateurs, in zenders en andere nietbetalenden mede ruim 100,000. De drukste da gen waren de laatste vijf dagen van Augustus, toen het cijfer der betalenden respectievelijk 9844, 15,594, 12,800 11,800 en 13,626 bedroeg. Na het vertrek der paarden en runderen daalde het tot 3000 en minder, en kwam het nog slechts eenmaal, Zaterdag jl., op 4000. De slapste dag was de vorige Vrijdag, de tweede dag der hard draverijen, met 1260 bezoekers. Het ongeluk, een conducteur te Hilversum overkomen, heeft zich vermoedelijk aldus toegedragen. De conducteur was gezeten in eene hooge remkast. zooals die zich op de baga gewagens bevinden; waarschijnlijk is de deur van die kast niet goed gesloten geweest, zoodat hij daarte gen leunende er uit kan gevallen zijn en zoodoende onder den trein geraakt. Bij de militaire manoeuvres in het vuur. door het garnizoen der re sidentie en dat van Leiden tus schen Wassenaar en Voorschoten gisteren gehouden, heeft een treu rig voorval plaats gehad. NEen ka- Ja, als ge niet zoo taai blijft. Hoe is het nu met die kopergravu res, Schalmpje? Staat ze mij nu toch af. Daar heb ik in 't geheel niet meer om gedacht, heer staatsraad! Begint u alweer dat oude liedje te zingen Maar Jonas! ge kunt de platen bij mij immers zoo dikwijls komen bewonderen als ge wilt. Of die ver zameling nu hier ligt of bij mij, is toch net hetzelfde. Zulke mooie pop pen, als ik u geboden'heb, zijn voor een handelaar toch ook niet te ver achten, is't wel? Maar de platen zijn toch de mijne, zoolang ze hier zijn, Excel lentie. Er gaat niets boven dat ge voel. Even zoo goed kunt u ook bij mij komen, als u ze zien wilt. Zelfs het museum heeft die dingen niet eens, behalve enkele nommers. Voor u ben ik op mijne wijze een beetje poëtisch en geniet als een koning. nonuier van het 2e reg. veldartil lerie, bezig om zijn stuk uit te wis- schen, liep onvoorzichtig voorbij den mond van een ander kanon om zijn wisscher te gaan nat maken, juist op het ondeelbaar oogenblik dat vuur gekommandeerd was. De man kreeg het volle schot, wel is waar los kruit, in de borst en was zoo hevig ge troffen, dat hij onder de handen van den officier van gezondheid den geest gaf. De onthulling van het standbeeld van Van der Werf te Leiden moet, naar men zegt, volstrekt niet zonder plechtigheid zijn geschied. Welde gelijk is daarbij eene rede gehouden, eene zeer welsprekende zelfs, en na de volbrengiug der vrijwillige taak zijn de jeugdige mannen bij een der autoriteiten, den heer commissaris van politie, ontvangen, die met groo te belangstelling naar alle bijzon derheden informeerde. Vooral stelde hij er prijs op de namen te kennen van hen, die op zoo eenvoudige en bescheiden wijze de onthulling had den verricht. Onder deze namen zijn er, die zeker ook bij de tweede, meer ceremoniëele onthulling, zullen wor den genoemd. Van eene arrestie wegens vuile kleeren en wat er verder bij verteld wordt is geen woord waar. Het ge paste decorum is in acht genomen. De schrijver spreekt van eene «tweede» onthulling; deze heeft ech ter Vrijdag reeds plaats gehad, ten einde den heer Koelman in de gele genheid te stellen het monument in oogenschouw te nemen. Als bij alle goede dingen, zal nu ook nog eene derde en finale onthulling plaats hebben. (D. v. N.) De uitslag der harddraverij giste ren te Schagen gehouden is als volgt: prijs f 250, Susanna, eigenaar de heer Paarlberg te Zijpe, pikeur J. Koster; premie f75, Willem III eigenaar de heer P. Brommer te Zijpe, pikeur J. Koster. Het paard van den heer H. Dadelberg, van Schoorl, was het laatst mede in de baan. Zondagavond is te Delft in den ouderdom van 69 jaren overleden de heer H. P. van der Mandele. Meer dan 35 jaren lang bekleedde de overledene de betrekking van regent van het Gasthuis alhier, ter wijl hij sedert 1860 zitting had in het bestuur over het hoogheem- raadschschap van Delfland en wel als hoofdingeland-plaatsvervanger tot 1871. In dat jaar werd hij bij Kon. besluit van 6 Jan. benoemd tot hoogheemraad bij dat college. Laatstgenoemde betrekking werd door hem tot aan zijne dood vervuld. Aan den hr. H. A. M. Roelants te Schiedam is door het Comité een zilveren medaille toegekend voor de zorg door hem aan de uitgave van den officiëelen catalogus der tentoon stelling besteed. Men meldt uit Maassluis. Ook hier heeft Josef Zons, de Duitsche photograaf met het eer waardige grijze hoofd, zijne praktij ken uitgeoefend, en wel met goed gevolg; hij lieeft namelijk gedurende geruimen tijd gelogeerd in het hotel De Moriaan en den eigenaar voor ruim f130 opgelicht. Mej. de wed. K.. te Gorinchem, die Zaterdag jl. brandwonden kreeg Neen, bij den hemel! ik laat mij die vreugdeniet ontrooven. Eens en voor altijd, kwel mij niet langer daarom. Haalt .je dan de koekoek, raasde van Boekhoeven, jou taaie, akelige vrekMaar ik laat niet los, Jonas! met bidden en dreigen, vleien en spotten, en waarachtig, als ik je op de eene of andere wijze een kool kan stoven, ik doe het, eer dat ik toelaat dat iemand anders dan ik die heerlijke kostbare schatten de zijne noemt, 't Is gemeen, 't is stoo- tend! Maar ik kom terug, taaie vesting, ik kom terug! Of u terugkomt of niet terug komt, dat is mij om 't even. Maar van die platen komt niets, Excel lentie Van Boekhoven zette driftig zijn hoed op en ging naar de deur: maar daar gekomen keerde hij zichom: Die geschiedenis met uw huis heer weet ge al? Wat zeg-je van door het omkantelen van eene bran dende petroleum-machine, is Maan dag ochtend aan de gevolgen over- leden. Volgens gerucht heeft te Utrecht een militair een slecht vrouwsper soon den hals bijna afgesneden. Gisteren kwam in eene slagerij in Klarendal te Arnhem een onbe kende jongen voor een stuiver lever worst koopen. Terwijl de slagerin zich omkeerde, wist de knaap zich meester te maken van een bakje waarin ongeveer f 20 aan contanten was en ging terstond daarmede aan den loop. Uit Wageningen meldt men: De werkzaamheden aan verschil lende steenfabrieken in dezen omtrek zijn vroeger dan andere jaren ge staakt, omdat de aftrek niet meer is zooals vroeger. Gedurende de beide laatste jaren zijn de steenen f 2 a f 3 per 1000 stuks in prijs verminderd en dientengevolge zijn ook de ar- beidsloonen belangrijk gedaald. Dit jaar werden alleen ouder Wa geningen en Renkum ruim 50 mil- lioen steenen gebakken. liet 15jarige meisje te IJselmonde, i dat de vorige week zoo noodlottig met den rechterarm tusschen een der persrollen van een waschmachine geraakte, is naar het gasthuis te Rotterdam overgebracht. De vrees bestaat dat zij dien arm niet zal j kunnen behouden. Arme, zieke ouders missen door dit geval hun voor- naamsten steun. Met het oog op den gunstigen i financiëelen toestand der gemeente I Klundert heeft de Raad besloten, j om met ingang van 1 Januari 1885 i af te schaffen de heffing van den hoofdelijken omslag en van de ge- heven wordende 13 opcenten op de Rijkspersoneele belasting. Gelukkig Klundert In den ouderdom van 66 jaren is te Stellendam een vrouwtje overle den, die haar leven in de laatste da gen rekte met de luttele winst, welke zij behaalde met langs de straten lucifers en zwavelstokken te verkoo- pen. Altijd klagende wekte zij alge meen het medelijden der ingezete nen op en ontving ook eenigen on derstand van wege de armverzor- gers. Na haar dood heeft men huis zoeking gedaan met het resultaat, dat eene som van f 208.20 werd ge vonden benevens 243....oude centen. Eene LSjarige jonge dochter te Venloo, die een zwervend leven ver kiest boven geregelden arbeid, ver- 1 toefde enkele uren bij eene in een wagen logeerende familie, die na haar vertrek een gedeelte van haar bespaard geld miste en de vertrok ken deern daarvan verdacht. Deze j werd door de rijkspolitie in een dans huis opgespoord en bekende den diefstal gepleegd te hebben. Zij is naar Roermond overgebracht. Als eene zeldzaamheid wordt ge- j meld, dat te Arcen (Limburg) een sneeuwwitte haas is geschoten. De 50ste algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevorde- i ring der Bouwkunst zal op Don- j derdag 25 dezer worden gehouden in het «JIarmonie»-gebouw te Leeu- 1 warden. Na ^afloop der huishoude lijke werkzaamheden zullen de vol gende onderwerpen worden behan- deld: le. De laatste jaren op bouwkundig gebied in Nederland; in te leiden door den heer C. Muijs- ken. 2e. Voldoet het bouwkundig onderwijs, zooals het thans en sinds vele jaren hier te lande gegeven wordt aan den aanstaanden hand die scheiding? Wat huisheer!.... wat schei dingExcellentieik weet niets. Wel, weet ge nog niet dat mevrouw Astarte haren man, den kantonrechter, is ontloopen, en dat graaf van Gelder, de adjudant van prins Arthur, de hand in 't spel heeft? De heele stad is er vol van, en jelui hier weet dat nog niet? Beiden zwegen. Jonas stond ver stijfd als een paal. Zijn gelaat werd bleek en beurtelings schoot een vlie gende blos er over heen. - Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2