Vrijdag 12 September 1884. No. 363. FEUILLETON. 2e Jaargang1. AA MS ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BA TJBE 8p Co., J OH. l'\ J ONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur op Zon-^en Feestdagen^ van 12f tot 4 uur. Kinderen keneden de 8 jaar hebben geen^ toegang, kinderen Toegang 25 cents per persoon. Donateurs e S tot 12 jaar alleen onder geleide, leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs ederlaudsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst cn geschiedenis, vooral Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uui vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang. van Nederland en meer bijzonder van bet Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar k 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teulers museum in de Ramstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teijlers bibliotheek. Geopend "Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend "Woensdag cn Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De BURGEMEESTER van Haarlem brengt ter kennis, dat van 16 tot 23 dezer de Passage voor Rijtui gen over de brug bij de Amster- damscbe poort zal zijn gesloten. Haarlem, 10 Sept. 1884. De Burgemeester E. A. JORDENS. De Administratie van Haarlemss Dagblad beeft bet voornemen opgevat om 5 December a. s. weder tw.ee Premiën te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen menbelma- gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Het debat in den Belgischen ministerraad, waarbij de beer Buis, burgemeester van Brussel, tegen woordig was, zal heftig genoeg ge weest zijn, maar men vermoedt dat bet tot een gering resultaat zal lei den. De regeering kan den burge meester niet afzetten. Zij kan hem voor eenigen tijd schorsen, maar zou hem daardoor te Brussel dubbel populair maken. De Senaat nam gisteren met 40 tegen 25 stemmen en 1 onthouding „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 46. Eduard?! gescheiden van dat vrouwspersoon Ja, en ongehoord bedrogen daarbij. Denk eens aandie gekke vent beeft baar in bet huwelijks contract de helft van zijn vermogen verzekerd; nu moet bij dat uitbe talen, en beeft nog schande en spot op den koop toe. Jonas' borst klopte hevig Koorts achtig gleden zijne vingers over den kalen schedel, als of bij bet zweet afwischte. Toen schoten zijne oogen duivelsche stralen; zijn lippen be wogen zich tot een helschen lach: Gescheiden?.... Het halve ver mogen verloren?.... Habababa, daar bet schoolwetontwerp aan, geheel volgens den door de Kamer vastge- stelden tekst. De burgemeester van Brussel beeft aan de Federatie der onderwijzers doen weten, dat bij tengevolge der ongeregeldheden van Zondag, bet beter acht, hunne manifestatie, die den 18den moest plaats hebben, tot nader orde uit te stellen. Het Congres der onderwijzers beeft intusscben te Verviers zijn ver gaderingen geopend. Er waren 3000 leden opgekomen. Ook Nederland- scbe en Engelscbe afgevaardigden hebben gesproken. Een der Neder- landscbe afgevaardigden (de bladen noemen zijn naam niet) zeide: «De Belgische en Nederlandscbe vorstenhuizen hebben elkaar de broe derband gereikt. Ook onze plicht, Belgische en Nederlandscbe onder wijzers, is bet, elkaar de band te reiken. De Inclépenda7ice meldt dat de burgemeester van Brussel niet in den ministerraad geroepen is, maar alleen met de HH. Malou en Jacobs ge sproken heeft, een zeer kalm en hoffelijk onderhoud. Het hoofd van bet Kabinet vroeg den beer Buis wat bij nu dacht te doendeze ant woordde: «voorloopig alle manifes- tatiën verbieden,» gelijk reeds met die der onderwijzers geschied was. De ministers wensebten dat de burgemeester eene proclamatie zou uitvaardigen, waarin bij de gebeur tenissen van 7 September afkeurde en betreurde. De heer Buis weigerde dit. Hij antwoordde dat een procla matie noodig zou zijn, als bij een maatregel te verklaren bad, maar dat daar er niets te besluiten viel, bij thans noch der burgerij de les bad te lezen, noch bet gemeentebe stuur te verontschuldigen, «hetwelk zijn plicht gedaan beeft.» ben ik blij om! Hoe gevoelde bij zich? Dat doet me pleizier! Wel duivels, dat is gauwmaar zoo moest bet gaan. Mijn rok, gauw! Ik moet naar notaris Leks. Maar mijn hemel! watmoet-je bij hem doen vroeg van Boek hoven verschrikt. Wat ik bij Leks doen wil?.... Ja,.... hm,.... hè hè,.... dat.... zou u wel graag willen weten? Ge hebt wat kwaads voor, Schalm Wat kwaads?.... natuurlijk; als iemand zijn voordeel te baat neemt, dan beet dat bij andere menscben kwaad doen. Maar wat ik wil gaan doen? Mijn hypotheek wil ik hem opzeggen Genadige hemel! dan ruïneer je hem heel en al. Ik bid-je, denk aan zijn braven, overleden vader. Was die uw weldoener niet?Eng-e wordt immers nog niet in gevaar gebracht De kanonneerboot Chamdleon van bet Duitsche eskader is, naar ge meld wordt, lek geworden en door de Scorpion vervangen. Of bier we der een ongeluk beeft plaats gehad, wordt niet gemeld. Bijzonder ge lukkig is de loop der zaken bij de manoeuvres der Duitsche vloot niet. Maandagavond hebben de keizer en de keizerin bet ballet in den grooten schouwburg te Warschau bijgewoond. Dinsdag-middag was er een groote receptie in bet Lazienki- paleis. Des namiddags bezochten HH. MM. bet militaire hospitaal, AlexanderMarie, en bet opleidings gesticht van jonge meisjes. In dit laatste reikte de keizerin eigenhan dig belooningen uit aan de meisjes, die na volbrachten leertijd op bet punt stonden het gesticht te verlaten. Langs de straten werd het kei zerlijk paar door de bevolking op hartelijke wijze begroet. Des avonds was er groot bal bij Gourko. In geheel Italië hadden Dinsdag 447 sterfgevallen aan de cholera plaats, waarvan 358 te Napels en 20 te Spezzia. Uit Napels wordt door Reuter geseind: Koning Humbert, prins Amadeus en de ministers hebben de hospita len bezocht, welke overvol zijn met choleralijders. Het aantal genees- heeren is onvoldoende. De bevolking ontvlucht de stad. Northbrook had Dinsdag te Caïro een audiëntie bij den Khedive. Hij overhandigde hein een schrijven van Gladstone, hetwelk zijne geloofs brieven inhield. Tevens werd daarin de medewer king verzocht van de Egyptische regeering tot oplossing van de ge- Dat is om 't even; 't kan me niet schelen, opgezegd zal bet wor den! En dan zijt gij een bloedzui ger, een ellendige woekeraar, mijn beer! God zal mij straffen, als ik ooit weer een voet over dezen eer- loozen drempel zet. VIII. Zeer verbitterd, en nog een blik van diepe verachting op Jonas wer pende, was van Boekhoven de deur uitgegaan. Schalm grijnsde hem gramstorig na, trok toen zijn buis- kiel uit, kreeg uit de kast een beteren rok, trok dien aan, en wilde juist naar zijn hoed grijpen en moeder en doch ter roepen, toen dezen doodsbleek en bevende binnen kwamen. He! weet jullie bet al? En u wilt naar Leks kermde Matilda. Jonas hijgde naar lucht. Ja, wichtige vraagstukken, die thans hangende zijn, voornamelijk wat be treft de financiëele kwestie. De Khedive legde de meeste har telijkheid aan den dag jegens North brook en verklaarde, na de audiën tie, dat bij ten zeerste voldaan was over de verklaringen van Northbrook. De Khedive heeft in den loop van den morgen het bezoek van North brook beantwoord. Engeland schijnt bet noodig te achten eindelijk iets van zich te doen booren over de voor bet bombarde ment van Alexandrië toe te kennen schadeloosstelling. De Parijscbe Temps meent om trent de plannen van de Britscbe regeering eenige mededeelingen te kunnen geven. Engeland zou voor nemens zijn den Europeeschen mo gendheden bet volgende voorstel te doenDe reclamanten mogen kiezen óf een betaling in geld verminderd met 25 pCt., of de voldoening van bet gebeele bedrag in tien jaarlijk- scbe termijnen. De overdrijving van de meeste aanvragen beeft de En gelscbe staatslieden tot dit voorstel recht gegeven. 't Is zeker dat een vermindering van 25 pCt. van sommige reclames nog te weinig zou zijn. Indertijd werden staaltjes meegedeeld waaruit ten duidelijkste bleek, dat velen van de gelegenheid gebruik wensebten te maken om zich op ongehoorde wijze te bevoordeelen. Een uit velen een Armeniër vroeg een vergoeding van 200 pd. st. wegens bet verlies van een haarlok zijner grootmoe der, welke, de haarlok nl., bij den brand verloren was gegaan. Nauwelijks is te Tunis de Fran- sche rechtspraak ingevoerd, of de benoemde rechters klagen, dat zij tot over de ooren in bet werk zitten. blijft zoo lang biet, tot ik terug kom. Je "wilt bet dan toch doen? riep Christina bevend. Zie je dan niet in, dat je Eduard, die al on gelukkig genoeg is, met wien bet met reuzenschreden bergafwaarts gaat', daardoor beelemaal ten gronde richt? Juist, omdat bij met reuzen schreden naar den kelder loopt, wil ik mijn geld niet verliezen. Iieb-je ons niet gezegd, zoo lang ze de vier muren niet inslaan, is mijn kapitaal zeker, en nu is dat op eens zoo niet! riep Christina scherp. Wat hebt jullie vrouwen daar toch verstand van? Ik moet weten wat ik te doen heb, en dat weet ik. Jou drijft de baat, de woeker, de zucht zelfs om «Koude-Steen» te hebben, tot alles aan, manZoolang wij arm waren, Jonaswas-je eerlijk I en rechtschapen, maar sedert bet ons goed gaat, is je 't hart dicht- Nadat onder voorzitterschap van den Spaanseben consul, als deken van bet corps, de aanwijzing der nota belen van iedere buitenlandscbe ko lonie bad plaats gehad, welke als bijzitters der Fransche rechters zul len dienst doen, werd terstond erkend dat de processen voor bet bestaand personeel te talrijk waren. De rechtbank van eersten aanleg zal eene tweede kamer moeten heb ben; een tweede kantongerecht is mede noodig. Ook om eene bandels- rechtbank werd gevraagd. De correspondent van de Temps meent dat in de financiëele regeling de Fransche regeering niet, zooals zij schijnt te willen doen, een ge deelte van bet oude personeel moest houden, maar geheel schoon schip makenvoor ieder, die aan de vroe gere administratie gewend is ge weest, moet bet onmogelijk zijn, aan een eerlijk beheer mede te werken. Lord Dufferin is tot onderkoning van Indië benoemd. Hij zal den 16 September naar Londen vertrek ken en in December te Calcutta aankomen. De Chineesclie autoriteiten zijn begonnen met bet aanleggen eener blokkade te Woosung, om de door vaart te beletten. Zij laten er sche pen zinken met steenen beladen. De Times bevat een telegram uit Shanghai waarin gemeld wordt, dat volgens berichten uit Pekin van den 5den de Russische vloot Che-Foo verlaten beeft met onbekende be stemming. Zij bad veel proviand en specie medegenomen. De Russische gezant, Papoff, zal eerlang Pekin verlaten om den winter te Honkong door te brengen. geschroefd door geldgierigheid. Ver geten beb-je boe veel goeds de brave Arnold ons gedaan beeft, boe lief je eens Eduard gehad hebt. O, wa ren wij maar arm gebleven en eer lijk liever dan zoo zoo.... dat de menschen ons met de vingers nawijzen, en zeggenzie die vodde- kramer; bij is rijk geworden door bloedgeld, door de ellende van bet kind zijns weldoeners. Och moeder, laat vader maar begaanOok ik weet wat ik te doen heb. Hoop op maar, uwe rijkdom men; wees gelukkig met uwe schat ten, mij hebt ge 't hart gebroken. Dat Eduard door u zal ten gronde gaan, dat overleef ik niet. Ik heb zeker mijnen vader lief' gehad, zoo veel als een kind dat maar kan; ik heb hem geëerd en ontzag voor hem gehad,.... maar voor dat ik hem leer verachten, sla ik liever de hand aan mij zelve. Moge bij dan met zijne ducaten gelukkig zijn!.... En snik-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1