2e Jaargang. 'Zaterdag 13 September 18 84. No. 364. FEUILLETON. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etranyère G. L. DA IJ BE fy" Co., JOH. F. JONBS, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het, Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toeeang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van" diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hehben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk musetim voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het llaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, allee» «p Zondacen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat' Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdng i 1—2 i Donderdag i 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. m De Administratie van mHaarlem's Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premien te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, henevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een hoeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Ferry is gisterenochtend te Parijs teruggekeerd. Zijn komst staat in geenerlei verband met berichten uit China. Hij zal den ministerraad mor gen presideeren. Men verwacht hedenavond al de ministers in Parijs terug. Morgen ochtend zal dan een Kabinetsraad gehouden worden in het ministerie van buitenlandsche zaken, of een ministerraad op het Elysée, ingeval de heer Grévy dan reeds van Mont- sous-Vaudray teruggekeerd mocht zijn. De Temps bespreekt het bericht van den National omtrent eene oor logsverklaring van China en be twijfelt of zelfs dan het bijeenroe pen der Kamers wel gebiedend door de constitutie zou voorgeschreven zijn. Yan het ontvangen eener oor logsverklaring toch spreekt deze niet. De onderscheiding schijnt wel wat ver gezocht. De bedoeling is toch blijkbaar, dat het land niet door zijn „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. Jonas verscheen. 'tWas een pijn lijk, angstig oogenblik, toen de oude man eenigzins korrelig binnen kwam, een koelen blik op het bleeke ge laat van den jongen man wierp, dien hij voorheen zoo dikwijls had geliefkoosd, en zich op een stoel plaatsende met neergeslagen oogen op Eduard's aanspraak wachtte. Mijnheer Schalm, ik hen zeer ongelukkig! Zoo? Nu dat zijn wel meer menschen; zelfs velen, die het niet verdiend hebben. Wat ge mij daarmede zeggen wilt, voel ik heel goed. Of ik het ministers in een oorlog gewikkeld zal zijn, waarvoor het bloed en geld moet opbrengen, zonder de gelegen heid gehad te hebben, zijne mee ning en zijn wil daaromtrent te doen kennen. Bij de groote herfstmanoeuvres door het 7e en 8e Duitsche Ar meekorps aan den Rijn te houden, welke door den keizer, den kroon prins en zijn gemalin en verdere vorstelijke personen zullen worden bijgewoond, zullen verschillende offi cieren uit den vreemde tegenwoor dig zijn. De luit.-generaal Van Pan- huys zal namens den Koning der Nederlanden, den keizer hij zijn komst begroeten. Bij het bezoek van den Russischen keizer te Warschau werden, gelijk wij reeds mededeelden, zeer strenge voorzorgsmaatregelen genomen. Als een goed staaltje van de wijze waar op men daarbij te werk gaat, kan het volgende dienen Het schijnt dat het bezoek, aan de Roomsch-Katholieke Kerk te brengen, hetgeen trouwens een zeer gunstigen indruk heeft ge maakt eerst laat is opgekomen, zoodat geen voorafgaand onderzoek had plaats gehad. Zondag werd de aan het slot grenzende kerk plotse ling door een afdeeling soldaten af gezet en nauwkeurig onderzocht. Een gang dien men vond en die van 't slot naar de kerk leidde vroe ger ten dienste van den vorst werd doodeenvoudig dichtgemetseld. De voorzorgsmaatregelen, te War schau genomen, moeten naar men zegt, die bij de kroning te Moskou nog verre overtreffen. Het keizerlijk echtpaar is eergis terenavond te Nowogeorgiewsk aan gekomen. intusschen zoo verdiend heb, als het mij getroffen heeft, dat.... Dat hebt u verdiend, dubbel en dwars. Dat zal ik aan God overlaten te oordeelen! Goed zoo, ik ook! Maar wat gaat mij dat dan aan? O, gij behoeft het mij niet zoo duidelijk te zeggen, hoe diep ge mij haat en veracht. Ik wil u evenwel vragen of ge het hart bezit om den zoon van uwen overleden vriend te gronde te richten, de bovenmatige voordeelendie mijn vaderGod weet waarom, u over mijn eigen dom en mijn lot heeft verleend te gebruiken om mij geheel tot wan hoop, armoede en schande te bren gen? Heb ik u soms tot wanhoop gebracht? Wilt ge mij misschien uwe ellende, uwe verkwisting op den hals schuiven, en dat gij als een waanzinnige uw vaderlijk erf- De troepen-manoeuvres zij heden vroeg begonnen en duren tot veer tien dezer. Woensdag kwamen in geheel Italië 551 sterfgevallen aan cholera voor. Daarvan waren er 474 te Na pels waar 966 personen aangetast werden. Te Spezzia stierven 21 per sonen aan de cholera. De strijd over de vraag, of er al dan niet werkelijk cholera in Spanje bestaat, wordt nog steeds met hef tigheid voortgezet. De goeverneur van Lerida heeft in een telegram uitdrukkelijk ontkend, dat cholera of eenige andere epidemie in zijne provincie bestaan zou. Dinsdag 11. is een kabinetsraad gehouden, waarin voornamelijk over den gezondheidstoestand gehandeld is. Besloten werd, dat de koning den volgenden dag naar San Ildefonso vertrekken zou om er eene maand te blijven en den vierden verjaar dag der Prinses van Asturien te vieren. Al de ministers zouden méé gaan, behalve die van buitenland sche zaken, wiens bezorgdheid om trent den gezondheidstoestand hem noopt, te Madrid te blijven. Uit Wady Haifa in Egypte is dd. 9 dezer een depêche ontvangen van den Moedir van Dongola, waarin wordt gemeld, dat een groote strijd kracht der rebellen onder bevel van twee emirs van den mahdi geheel verslagen is nabij Aubukol en groote verliezen heeft geleden. Een telegram uit Tamatave op Madagascar van 30 Augustus meldt, dat de Fransche vloot den 22sten Augustus de haven Mahu- noro gebombardeerd heett. Brieven uit Mozambique van den 30sten Aug. behelzen nadere bijzonderheden omtrent den opstand der inboorlingen te Massingre aan de Zambesie. Naar het schijnt, heb ben de opstandelingen de Portugee- sche bezetting aldaar vermoord be staande uit een kapitein, een luite nant, twee sergeants en 29 soldaten. Ook brachten zij vier Portugeesche kooplieden en een Engelschman om het leven, die aan het hoofd stond van de Engelsche missie te Chirong. De inboorlingen maakten zich mees ter van vier kanonnen en eene me nigte ammunitie, waarna zij den omtrek, de Portugeesche en Engel sche handelshuizen te Moer en de Fransche te Regis plunderden. Het door hen geroofde wordt op 20.000 p. st. geschat. Vervolgens deden zij een inval in het dorp Mopea, waar zij eene opium-plantage verwoestten. Onder de inwoners van Quilimane heerschte groote onsteltenis. Niet de Duitsche vlaggemast op de Goudkust is omgehaald, maar wel de grenspalen. De Engelsche goeverneur heeft de paalaan de zijde van het Engelsche gebied opgericht, doen vallen, terwijl de Toka-negers de tweede paal, op hun terrein staande, hebben opgeruimd. De palen waren voorzien van een schild, waarop men las: «Keizerlijk Duitsch protectoraat.» Haarlem, 12 September 1884. Naar wij vernemen, is de heer G. J. Raimond alhier, benoemd tot 2de klerk in de Stads-Bank van leening. 45 candidaten hadden zich voor deze betrekking aangemeld. De uitslag der deel aan een nietswaardig wijf ver slingerd hebt? Dat uw vader, God zij zijne ziel genadig! ten minste mijn eigendom tegen uwe brasserij in zekerheid stelde, was niets meer dan billijk, en dat hij zeker wou zijn dat het goede «Koude-Steen» niet op zekeren tijd geheel werd verbrokkeld, was wijs gehandeld. Zijn eerlijk naambord kondet gij af rukken, dit solide oude huis tot een zotten-tempel maken, maar onder de hamer brengen.... dat zult ge niet. Daarvoor is de uitdrager de man niet, de oude lompenkramer, Jonas Schalm, begrepen? Ik versta u heel goedHet zou ook overtollig zijn, hij u die snaren des gemoeds aan te slaan, die heilige herinneringen wakker te roepen voor welke het ruwste hart zelfs vatbaar is. Laat ons dan over zaken spreken. Over.... zaken? Jonas beet zich op de lippen. Een lichte trek voor de levering van brandstoffen voor de verschillende gemeente-in richtingen, welke 8 dagen geleden is gehouden, is als volgt. B. en W. hebben de levering ge gund, te weten: lange turf, H. Koopman, voor 251/3 ct. per d. H. L.; korte turf, J. van der Steeg, voor 50 ct. per d. H. L.{; grove Engel sche kolen aan S. Bruijns Jr., voor 84 ct. per H. L., en steenkolengruis van Bemmelen en Zoon, voor 54 ct. per H. L. op zijn gezicht, een bleeke tint over zijne wangen bewezen, dat hij niet geheel ontoegankelijk was. Wat onrecht ik gedaan heb, noem het met zoo harde woorden als ge verkiest, weet ik van alle levende schepselen het best. Wan neer dat een triomf voor u is, dan wil ik u die openlijk bekennen.... Mijne vrouw heeft zich geweldig van mij afgescheiden; ik ben ont- eerd. Volgens het huwelijkscontract behoort de helft van mijn vermogen aan haar, en ik moet dat uitbeta len. Om mij niet van alles te ont doen, en nog een flauwe hoop op de toekomst te behouden, moet ik op het huis eene tweede hypotheek nemen. Hoe hoog? Tien duizend daalders! keuze blijft mij niet over. Of zijtgij mensch- lievend genoeg mij toe te staan, deze tweede hypotheek aan een an deren kooper te geven, of, als uwe Woensdag is een beging met den verkoop van een gedeelte der goederen, in de omstreken van Oosterhout, behoorende tot de do meinen van Prins Frederik der Ne derlanden, omvattende 142 kave lingen. Heden zijn 54 kavels inge zet tot een gezamenlijk bedrag van f106,125. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het volgend adres ingezonden: Het hoofdbestuur van den «Ned.- Bond voor Algemeen Stemrecht,» met medewerking van het «Algemeen Ned. Werklieden-Verbond,» en de «Sociaal Democraten-Bond in Ne derland» geven bij deze kennis dat zij op Zondag 14 Sept. te VGraven- hage een «meeting» zullen doen plaats hebben in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappendes inid- gs te half een ure. Aldaar zal de wensch geuit wor den naar Algemeen Stemrecht. Het zou ons aangenaam zijn, in dien gij die vergadering zoudt wil len bijwonen, en wij noodigen u daartoe uit, opdat gij zien zoudt, dat te midden des volks meer en meer het verlangen wordt gevoeld, om mede door zijn stem invloed te kunnen uitoefenen op den gang der zaken. belangen dat beter meebrengen neem gij die zelf; anders moet ik «Koude-Steen» verkoopen; ik hen gedwongen. Tien duizend daalders Op tweede hypotheek? t Is mij te hoog. Bij verkoop aan den meest biedende kon ik wel eens verkeerd uitkomen, met die tweede hypotheek, 't Is mij te veel. Aan een ander laten? Dat gaat niet; dat wil ik niet, want ik heb geen lust mij in proces te wik kelen. Wanneer gij de hypotheek aan een ander geeft, zoo zeg ik de mijne dadelijk op. Wilt ge evenwel «Koude-Steen» verkoopen, goed, dan zal ik het huis nemen, zoodat ge zien kunt dat ik niet zoo.... Dan was dat uw doel, het huis mijns vaders tot u te trekken? Heb ik u eindelijk doorzien? Tot berei king van dat doel moest dan uw geheele levenskracht, uw eenig kind, mijn ziekelijke vader, ik zelf die- ,nen, lichtzinnige argelooze, die ik

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1