Wij liopen dat gij zult medewer ken, om dat reeds te lang onthou den recht aan allen toe te kennen, opdat de tijd der privilegiën ver- dwijne, en wij door geleidelijke en vreedzame ontwikkeling allen kun nen medewerken aan den bloei van ons land. Het Hoofdbestuur van den Bond voor Algemeen Stemrecht. Namens hetzelve, F. W. Gebixg, Voorz. P. J. Helsmngen, Secret. Rotterdam 3 September 1884. Door de Regeering is, krach tens 's Konings machtiging, inge trokken het ontwerp van wet tot onteigening voor het maken van eene nieuwe verbinding van den Holl. IJsel met de Gouwe. De schaarste aan het werk op elk gebied is ook niet zonder in vloed gebleven op de vrijwillige dienstneming voor het Ned.-Indische leger. De wervingen zijn veel tal rijker dan vorige jaren en men vindt onder de adspiranten bijna alle am bachten vertegenwoordigd. In de Leidsche Ct. van 11 de zer leest men: De heeren metero- logen, niet zij, die te hooi en te gras waarnemingen doen, maar de mannen van het vak, staan op het pnnt hun krediet te verliezen. Om dat het in Schotland woei, wilden zij noodzakelijk eene depressie uit den Atlantischen ocaan bij gevolg wind en regen op onze kusten heb ben, en de beschrijving van deze verwachting was reeds Maandag avond gegeven. Wat er kwam, ook voor heden, geen storm en regen met zuidenwind, maar oostenwind met helderheid en groote kalmte. Het weer verkoos zich niet te voe gen naar zulke meteorologie en de barometer hielp bevestigen wat nog twijfelachtig mocht hebben toege schenen. Van Maandag af, toen de barometer tot 765 Mm. was geklom men, heeft hij het toch heden reeds tot 769 Mm. gebracht. Is 770 Mm. bij geval geen bemoedigend cijfer voor een barometer? Maar morgen komt de «depressie»zoo niet dan overmorgen.... Blijkens bericht van den con sul-generaal der Nederlanden te Mel bourne, heeft de Regeering aldaar bij de Tweede Kamer een wetsont- werd ingediend, strekkende tot ver hooging van het invoerrecht op geestrijke dranken van 10/ op 12/ per gallon en van den accijns op het het binnenlandsch gedistilleerd van 6/ op 8/ per gallon. (St.-Ct.) Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Stockholm, heeft de Zweedsche re geering, bij besluit van den 5en dezer, quarantaine-maatregelen voorge schreven voor de schepen afkomstig van havens in de consulaire dis tricten in Spanje, waar, volgens betrouwbare berichten, een of meer gevallen van cholera zijn voorge komen. alsmede voor de schepen welke gedurende hunne reis zooda nige haven hebben aangedaan. Blijkens bericht van Zr. Ms. mi nister-resident te Bucharest, heeft de Rumeensche regeering den invoer als handelsartikelen verboden van lompen, gedragen kleeren, oud lijf- of bedlinnen, oude schoenen en in 7t algemeen van gebruikte zaken. Als eene bijzonderheid wordt door de N. R- Ct. medegedeeld, dat bij het 7de regiment infanterie een was? Als een katkroopt ge om ons henen, met een schelmen-spitsvon digheid, waarvan ik geen tweede voorbeeld weet, omspondet gij ons hart en ons hoofd, en thans, thans woudt ge den sprong wagen? Neen mijnheer Schalmzoo machteloos ben ik toch nog niet, om u die hel- sche vreugde te laten. Ik zal het huis verkoopen. omdat ik moet, doch gij zult nooit de eigenaar daarvan worden. Eer dan nog den boel in brand Dat is braat! Dat mankeert u nog om het voorgevoel van uwen stervenden vader waar te maken; van uwen vader, die in mijne armen den laatsten adem uitblies, onder wijl gij bij de barones in S.... uw tijd doorbracht. Vooruit maar! Maar ik ben niet van hen, die bang zijn voor bedreigingen. In vreemde han den komt het huis niet. Een van beide: het blijft in uwe handen of "at in de mijne over. Verkoop het sergeant aanwezig is, die 62 jaar oud is en69 dienstjaren achter den rug heeft. Dinsdag avond had in de Kapel steeg bij den Zeedijk te Amsterdam een grappig tooneel plaats. Een marinier kreeg meteen En gelsman twist, die zoo hoog liep, dat men elkaar te lijf zou gaan. De zoon van Albion meende zijn te genstander op diens lot te moeten voorbereiden en zeithe English box waarop de marinier hem tegenwierp «ja....en de Hollands schep?» Nu, onze marinier schepte dan ook en met het gunstig gevolg, dat de bokser in spe in een ommezientje op den grond lag. Daar was hij nu niet meer in de gelegenheid om te boksen, en onder de harde handen van den marinier maakte hij een droevige ervaring omtrent de voortreffelijkheid van het «scheppen.» D.v.Ned Eene behoeftige vrouw in de Barn- desteeg te Amsterdam wonende, die zes kinderen heeft en des daags uit werken moet gaan, had tot verlich ting van de huur een commensaal in huis genomen, die tijdens hare afwezigheid met een valschen sleu tel de woning geopend en de linnen kast van haren schamelen inhoud gansch en al beroofd heeft alleen om aan de zucht naar jenever te kunnen voldoen. Toen al het gesto- lene verkocht en het geld in de kroeg verteerd was, viel de onverlaat gis terenavond in de iianden van de po litie, en werd hij naar de gevange nis gebracht. Aan den Oosterspoorweg te Ams terdam is Dingsdag'een geheele wa genlading Vlaamsch linnen door ambtenaren der in- en uitgaande rechten benaderd, wien de aangifte der waarde op f 13,000 te laag voor kwam. Benaderingen tot zulke groo te bedragen zijn zeldzaam. Sedert eenige dagen loopen te Amsterdam rond een of twee perso nen, voorgevende Belgen te zijn, die in tapperijen en op andere plaatsen waardeiooze aandeelen in fabrieken te Petit Yvry trachten te beleenen en te verkoopen. De beruchte firma G. Doesburg te Amsterdam heeft na eenigen tijd van rust opnieuw getracht handels betrekkingen te Delft aan te knoo- pen. Aan den tabakshandelaar K. werden prijsopgave en monsters van goedbrandende sigaren beneden de f20 per mille gevraagd. Wijselijk schijnt de heer K. aan dat schrijven geen gevolg te hebben gegeven. Een vijftienjarig dienstmeisje, te Amsterdam dat een muntbiljet van tien gulden van haar meesteres had weggenomen, bleef bij ondervraging stoutweg haar schuld aan den dief stal ontkennen. Ten einde een be kentenis uit te lokken, werd haar een rijksdaalder toegezegd, indien zij het «gestolene» teruggaf. Hier voor zwichtte de jonge diefegge;: zij bekende het feit en. zonder het minste berouw, vergat zij bij de over gave der tien gulden niet om den beloofden rijksdaalder te vragen. De heer J. Prins Jr., Rijks-ont vanger te Purmerende herdacht gis teren den dag waarop hij voor 50 maar. als je durft. Ik zeg iedereen dadelijk de hypotheek op, behalve u. Dat kan ik, en de duivel zal mij halen, als ik 't niet doe. Eduard sloeg vertwijfelend de han den voor zijn hoofdhij moest zich aan zijnen zetel vastklemmen, om niet op den grond te zinken. Maar met de laatste in hem sluimerende zedelijke krachtde menschelijke adel, die dikwijls eerst in de ure van nood ontwaakt, richtte hij zich op en zag den oude met fonke lende oogen in 't gezicht. Ja, mijnheer! ik zal dit mijn vaderhuis niet verkoopen, ik zal uw medelijden om de hypotheek inroe pen, maar den laatsten stuiver zal ik nemen om dat wijf haar Judasloon te geven! Gij en zij beiden, gij hebt mij heel en al ellendig gemaakt, ga nu henen en verheug u daar over. Ja, ik ben totaal vernietigd. Zonder beroep, met verscheurd hart, verwoeste erfenis, veracht, bespot, jaren als ontvanger in dienst trad. Maria de Leeuw, de bekende Haag- sche hondenscheerster, die reeds 115 malen door den kantonrechter al daar wegens openbare dronkenschap was veroordeeld en voor welk feit zij in de vorige week wederom te recht stond, is gisteren door de recht bank veroordeeld tot 10 dagen cel straf en daarna opzending naar een werkhuis voor drie maanden. Op de vraag van den Voorzitter of zij nog iets ter verontschuldiging had in te brengen zeide zij o. a.: «Heusselik meneerik bèn niet dronken ge wees, 't is niks an ders dan die stinkende kwajongens, die me op straat uitschelden voor Mie de hondenscheerster en me dan bij me rokken trekken. En dan val ik, meneer, en dan denken ze dat ik dronken ben Als ik dronken was zouwe zè me an het poliesjebero een kwartiertje later weer niet na huis laten gaan.» Graaf Wigbold Albert Willem Van Limburg Stirum overleed gis-: teren plotseling op den Huize Ten Donck bij zijn schoonmoeder, mevr. de douairière Groeninx van Zoelen. De ontslapene had eerst den leeftijd van 39 jaren bereikt. Behalve de betrekking van Kamerheer des Ko nings was hij lid van den Haagschen gemeenteraad en voorzitter van het bestuur der Koninklijke Mannen- zangvereeniging Ceciliawaaraan hij zijn tijd en krachten ten nutte van de Maatschappij wijdde. De overledene genoot een groote populariteit, welke hij ook wegens zijn rondborstig en eerlijk karakter, zijn humaniteit en aangenaamheid in den omgang ten volle verdiende. De naam van zijn edel geslacht hij was een kleinzoon van den drieman van 1813 werd waar diglijk door hem opgehouden. Een groot aantal aanzienlijke in gezetenen, waaronder de burgemees ter, eenige andere leden van het gemeentebestuur, eene deputatie van het hoogheemraadschap van Delf land, en eenige regenten van het gasthuis, waren heden op de begraaf plaats Jaffa» bijeengekomen, om aan den heer'II. P. van der Man- dele, Zondag 11. te Delft overleden, de laatste eer te bewijzen. Gisteren nacht heeft een schip per, liggende met zijn vaartuig Ver trouwen aan de Scheepmakersha ven, te Rotterdam het ongeluk ge had te water te vallen en te ver drinken. Zijn lijk is heden ochtend te zes uur opgevischt en overge bracht naar de loods voor drenke lingen. Men schrijft uit Dordrecht: Na dat, door samenloop van omstan digheden, de hier bestaande afdee- ling van hei Alg. Ned. Werklieden verbond was ontbonden, werd door eenige leden eene nieuwe afdeeling gevormd, welke Dingsdag avond hare eerste vergadering hield. Daarin werd bepaald dat de vereeniging voortaan den naam zal dragen van Plicht voor allen Tevens werd besloten dat tot de vereeniging geene personen als lid zullen worden toegelaten, of zij moe ten lid zijn der Algem. Dordrecht- sche Werklieden vereeniging Voor uitgang door beschavingterwijl leden van den Sociaal-democratischen bond ten strengste zullen geweerd zonder hulpbronnenzonder toe komst! Ik kan niet meer! Hij zonk op zijn stoel neder en bedekte zijn aangezicht met beide handen. Ziet ge 't nu eindelijk in?.... Het komt verduiveld laat! Ik ben wel is waar maar een woekeraar, de worm, die aan uw levensgeluk knaagt, ik ben niet waard dat Gods lieve zon mij beschijnt, maar ik zeg u, wien ik haat en veracht, wien ik ellendig wil maken omdat hij mijn kind heeft ongelukkig gemaakt en wiens rampen ik gedurig tracht te vermeerderen; ik, de oude Jonas, zeg u: wanneer gij nog een drup pel echt mannenbloed in u hebt, wanneer gij de rechte zoon van uwen braven vader zijt, dan doet gij nog maar één ding, en dat raad ik u in dit oogenblik aan. Eduard sprong op en staarde hem aan. Gij, gij wilt mij raad geven? Wat, wat wilt gij mij nog aanraden worden. Ten dien einde is eene com missie van 4 leden benoemd, die de aanvragen om toelating tot de ver eeniging nauwkeurig zal moeten onderzoeken. Volgens rapport van de reddings boot, te Hellevoetsluis teruggekomen is het schip, dat aan den grond zat, de Russische brik Carlkapt. Fre- deriüson, van Hudiksvall met hout naar Gent bestemd. Het schip zat tegen den Hinder benoorden het Goereesche zeegat. De kapitein wei gerde alle aangeboden adsistentie. Zijn schip is dan ook zonder vreemde hulp vlot gekomen en heeft de reis vervolgd. Door de Belgische regeering is gisteren aan de onze uitgeleverd de persoon van De K. uit Arnhem, voortvluchtige bankroetier. Hij werd onmiddelijk door de Rijkspolitie naar Arnhem vervoerd, om ter beschik king van den officier van justitie aldaar te worden gesteld. Uit Kampen wordt ons van 11 September gemeld: De volksfeesten, georganiseerd door de Vereeniging Tot algemeen genoegennamen gisteren een aan vang met eene keurige matinée in de Buitensocieteit, waar tevens door de Gvmnastiek-vereenigingen Atlas Herhdes en Mavors keuroefeniugen werden gegeven, en onder eene ge paste toespraak van den heer II. M. L. Oudendijk, aan verschillende in zenders van Kampen en omstreken ter landbouwtentoonstelling te Am sterdam, de respectieve bekroningen werden uitgereikt. De soirée, die te 7 uren aanving, muntte in alle op zichten uit, terwijl een prachtig vuurwerk den eersten feestdag be sloot. Heden werden de feestelijkhe den voortgezet door volksspelen op den Zandberg, waarbij voor ringste ken met paarden onder den man, vogelschieten, enz., verschillende prijzen werden behaald, terwijl een zeer geanimeerd bal in de concert zaal de feesten besloot. Uit Harderwijk wordt van 10 September gemeld: Heden avond stonden twee soldaten naar eene uitstalling van gouden voorwerpen bij den horlogemaker v.V. alhier te kijken. Nadat een der in den winkel aanwezige personen zich verwijderd had, hoorde de vrouwe lijke bediende, die hen had opge merkt, op eenmaal dat er eene ruit werd ingeslagen, en zag dat iemand bezig was verschillende, aan kope ren roeden hangende voorwerpen tot zich te trekken. Daar de buren op het leven, dat het inslaan van de ruit veroorzaakte, toeschoten, nam de dader de vlucht, maar werd spoedig achterhaald in de remise van het hotel Kamm, waar hij on der een omnibus verscholen gevon den werd. Hoe voorzichtig men moet zijn met kunstlicht bij beerputten, bleek dezer dagen weer te Deutichem. Toen ten huize van den winkelier v. d. M. de beide mannen, belast met de wegruiming van de faecaliën, den verga derbak openden, kwamen zij er met licht bij, en onmiddelijk ont vlamden de opstijgende gassen, met dit gevolg, dat beide arbeiders erns tige brandwonden aan het gezicht en de handen kregen. Gisteren morgen vroeg werd uit Bid en werk! Jonas ging naar de deur. Hahaha! en wie zal mij dat leeren? Gij, grijze gek! wie zal mij nu nog leeren nu alles voorbij is? Gij vraagt wie het u leeren zal? Weet ge dat nog niet? Nu, zoo wacht dat maar af! De deur viel achter Jonas toe. Eduard had nog liever zijne ziel verpand, dan Jonas gewillig huis en erf te laten. Hij maakte daarom alles waarover hij te beschikken had, ten gelde, en was zoodoende na een vierde jaar in staat, de vastge stelde som aan Astarte te kunnen uitbetalen. De notaris der barones overhan digde hem daarop nauwkeurig de gezamenlijke brieven van Mathilde, evenals de notariëele garantie van Astarte, die hem voor iedere open baarmaking daarvan beveiligde. De scheiding volgde en Eduard betaalde het Westerdiep te Wildervank het lijk opgehaald van eene jonge vrouw, ongeveer 20 jaar oud, van geachte familie. In de volgepropte schuur met in- geoogsten wintervoorraad van den landbouwer G. Litjes te Broekhui zen ontstond Woensdagmiddag brand, vermoedelijk door broeiing veroorzaakt. Alles werd eene prooi der vlammen, en niets was verze kerd. De verdere gebouwen bleven door krachtige hulp gespaard. Naar men mededeelt is! de on langs meermalen in de bladen ge noemdejonkheer te 's Hertogenbosch de schaker van jnffr. K., met wie hij naar Parijs vertrok, gisteren door eenige Bossche burgers op straat afgeranseld. Met bebloed hoofd vluchtte hij het station binnen, waar hem gelegenheid werd gegeven zich te restaureeren. De reden moet zijn, dan dat de man zich nog voort durend in 's Hertogenbosch blijft vertoonen. (D. v.N.) Dinsdagavond is de waschbleeke- rij met aangrenzend woonhuis van den heer J. C. de Vet, te Breda, gelegen op ruim 1 uur afstand van deze gemeente, door eene onbekende oorzaak geheel afgebrand. Het vast goed is verzekerd, doch dé onroe rende goederen, die voor het mee- rendeel gered zijn, niet. Er was geen water in de buurt om te blus- schen. Eergisteren ochtend ten 5 ure zijn per rijtuig van Breda naar 's-Her- togenbosch onder sterk militair ge leide getransporteerd, om voor het gerechtshof aldaar te verschijnen, de gebroeders Filbry, handel gedre ven hebbende onder de firma J. Rein- ders. De Directie der exploitatie van staatsspoorwegen heeft aan den ma chinist P. Siebers eene eervolle ver melding met eene gratificatie toe gekend, wegens zijn beleid, waar door bij de botsing, die den 13 Au gustus 11. te Breda heeft plaatsge had, persoonlijke ongelukken zijn voorkomen. GEMENGD NIEUWS. Zes boertjes wilden zich in een rijtuig naar de Landbouwtentoon stelling laten rijden. «Wat kan dat kosten?» luidde hun vraag. «Vijf-en-twintig stuivers.» «Dankje man, jij bent te duur!» «Nou, een kwartje de persoon.» «Dat komt beter bijvooruit dan maar!» In the Times leest men de vol gende advertentie: In de kraal van Koning Kwai tung-hoe-wat IX, 5 u. benoorden Grootpopo, zal op den 7n Oct. in 't openbaar worden uitbesteed: Het annexatie-recht met vlaggen- stokken en saluutschoten van 31/s graad Afrikaansche westkust. Aan genaam gelegen. Vrij van gele koorts. Veel palmolie, gom copal, suikerriet en andere handelsartikelen. Vreed zame bevolking. Nog nooit geannex eerd. Brieven franco aan bovengenoemd hoofd. De gevaarlijke gewoonte om jonge kinderen bij zich in bed te doen slapen, heeft te Parijs weer een slachtoffer gemaakt. Door een der commissarissen van politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een ouderpaar, dat in den slaap een kind je doodgedrukt had. In Zuid-Duitschland en Zwit serland zijn verbazend veel wespen. In de nabijheid van Bazel is een de helft van zijn toenmaals aange geven vermogen uit. Het was voor den rechter dat Astarte en Eduard elkander nog eenmaal weder zagen, toen.... nooit meer. Als van Aken na den scheidings termijn naar huis terugkwam, en het verwarde hoofd op de hand leunende, nadacht wat hem van het zijne overbleef, toen werd zijn hart door eene huivering van angst aan gegrepen. {Wordt vervólgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2