BEURSBERICHTEN. ▼rouw doodgestoken.Hetzelfde wordt uit het kanton Obwalden bericht. In Bazelland is de verdelging der wespen verplicht verklaard. Voorzichtigheid is dele vensgezellin van den Czaar van Rus land. Met het oog op de reis van den Czaar werd een proclamatie uitgevaardigd, waarbij iedereen ver boden werd binnen 600 meter van den spoorweg te komen, 6 uren voordat de keizerlijke trein passeer de. De paleizen en kerken in War schau werden onderzocht en een aantal gangen, kelders en gewelven werden dichtgemetseld. Hötelhou- ders te Warschau mogen hun ka mers aan straat alleen verhuren aan keizerlijke ambtenaren en bij de revue worden alleen zij toegelaten, die een toegangskaart hebben, waar op het portret van den houder is gefotografeerd. Een rat heeft onlangs te Lon den goede diensten bewezen bij het verleggen van telegraafkabels; zoo verhaalt het blad The Post. Men "wilde door een buis een nieuwen talen, toen men bemerkte, dat de draad, die bij het leggen van den eersten kabeler in gelegd was voor het doorsteken van verdere kabels, gebroken was. Dit groote bezwaar nu wist men te overwinnen met behulp van een daartoe gevangen rat. Men bond een draad aan de staart van het dier, joeg het de buis in en weldra kwam het aan den anderen kant er weer uit, met den draad, waarmee nu gemakkelijk de kabel er door g-etrokken kon worden. In China bestaat eene polijp, door de Chineezen tsou-no-dsé of azijnpolijp geheeten, omdat hij de eigenschap heeft azijn te kunnen voortbrengen, waartoe de Chineezen haar dan ook bezigen. Men plaatst de polijp in een groot vat, gevuld met water, en giet er eenigen bran dewijn op. Na 20 of 25 dagen is het vocht in sterken en aangenamen azijn overgebracht. Na aÜoop dezer eerste bewerking blijkt de bron on uitputtelijk, want men behoeft slechts eene nieuwe hoeveelheid zoet water bij te voegen om een nieuwen voor raad azijn te verkrijgen. Deze polijp heeft een vrij onooglijk voorkomen. Men ziet eené vormlooze vereeniging van vleezige huidjes van kleine knol len en eene menigte aanhangsels, en het geheel is zoo onbeweeglijk dat men het dier levenloos waant. Zoodra men het echter slechts even aanraakt, heft het zich onmiddellijk op, zet zich uit en neemt allerlei gedaanten aan. REISINDRUKKEN. (Van een lid onzer Redactie.) Slot. Zooals ik u, waarde lezers, in mijn vorig stukje reeds mededeelde, gin gen wij na onzen verrukkelijken Rijntocht regelrecht, voorbij Ems, naar het liefgelegen Nassau, in het Lahndal. Reeds van uit den wa gen merkten wij op, dat wij niet het minst fraaie voor het einde on zer reize hadden bewaard, want ook hier was de natuur al in feestdos gehuld. Die lachende groene bergen, die ons reeds zoo dikwerf hadden hekoord, lieten ook thans niet na indruk op ons te maken; vooral ook omdat zij met hunne zacht glooiende hellingen als het ware in een 1 iefe- liik gewaad waren gestoken. Bij onze aankomst in Nassau, namen wij onzen intrek in het hotel Muller, en nauwelijks hadden wij ons daar ge ïnstalleerd, of wij kwamen tot de ontdekking dat wij hier niet de eenige Hollanders waren. In de aan grenzende vertrekken toch werd, voor zoover wij konden verstaan, onze moedertaal gesproken, en op onze vraag aan het kamermeisje of hier nog meerdere landgenooten hunne tenten hadden opgeslagen, ontvingen wij tot antwoord, dat het gansche hotel uitsluitend doorHol- landsche familien bezet was. Ge trouw aan onze eenmaal aangeno men gewoonte, besteedden wij wei nig tijd met het uitpakken van onze bagage. Slechts enkele minuten had den wij noodig om ons wat op te fris- schen, een klein uurtje om den inwen- digen mensch wat te versterken, en daarna begonnen wij onze omwan delingen in deze nieuwe omgeving. Ongelukkig was het, ondanks den spoed dien wij gemaakt hadden, te laat geworden om volop te genieten. De omtrekken der bergen toch ver loren zich allengs in de schemering, een lichte opkomende nevel belem merde nog bovendien het vrije uitzicht, zoodat onze avondwan deling al vrij spoedig werd op gegeven, en wij naar ons hotel retourneerden. Yoor ons, die gedu rende bijna veertien dagen om ons slechts Duitsche gezichten hadden gezien en slechts de Duitsche taal in onze ooren hadden hooren klin ken, was het in het eerst vreemd, dat wij ons hier geheel door Hollanders omringd zagen en onze moedertaal hoorden spreken. Toch deed het ons goed, die bekende klanken wederom op te vangen, en als van zelve wer den wij in het gesprek getrokken. Trouwens, op vreemden bodem maken de bewoners van hetzelfde land spoe dig kennis. Onwillekeurig trekt eeue zekere sympathie de verschillende personen aan, en blijft men eenigen tijd met elkander in gezelschap, dan is het of men eene groote familie vormt. Zoo ook ging het ons. Die avond in het hotel was een der ge zelligste van onzen geheelen tocht. Hollandsche liederen weerklonken door de ruime eetzaal; Hollandsche heilwenschen werden bij het klin ken der bokalen gewisseld, en bij het scheiden klonk het hartelijke «goeden nacht,» «wel te rusten» ons even als bij»moeder thuis»in de ooren. Door sommigen werd het betreurd, dat wij niet eenige dagen vroeger te. Nassau geweest waren, omdat wij het feest, bij gelegenheid van den verjaardag onzer Koningin al daar door de Nederlanders gegeven, hadden gemist. Ook ons speet dit, doch het was niet anders. Ik be hoef u zeker niet te zeggen, dat wij den volgenden morgen vroegtijdig uit de veeren stapten. Wij moesten de schade van den vorigen avond inhalen en in den korten tijd, die ons nog restte, zoo veel mogelijk trach ten te genieten. In de eerste plaats richtten wij onze schreden naar den berg, die de overblijfselen draagt van den voormaligen burg des Gra ven van Nassau. Onze vriendelijke hospes had ons den vorigen dag ver gast op een belangwekkend verhaal betreffende de stamverwantschap van ons Vorstenhuis met dat van den vroegeren bezitter van deze heerlijkheid, waarin 's mans goede wil, om ons genoegen te doen, meer uitkwam dan zijne historie-kennis. Hij sloeg ten minste den bal zoo nu en dan nog wel eens geducht mis, doch wij spraken hem niet te gen en lieten hem in den waan, dat hij ons veel had medegedeeld, wat wij nog niet wisten en ons derhalve een grooten dienst had bewezen. Langs vrij gemakkelijke bergwegen bereikten wij weldra het Steindenk- maal, opgericht ter eere van den grooten strijder voor de Duitsche onafhankelijkheid tegenover Napo leon, en bereikten na eene korte poos de ruïne of liever de over blijfselen van den Nassauer burg. Een gedeelte van den toren heeft men voor een paar jaren wat ge restaureerd en wij verzuimden dan ook niet ons drinkgeld aan den be waarder te offeren, en daar eens een kijkje te nemen. Door de oude schiet gaten heen, had men een prachtig gezicht: aan den eenen kant over Nassau met zijne witte muren en koket torentje, aan de andere zijde in het bekoorlijke Miihithal. Toen wij volop van het schoone hadden genoten, zochten wij natuurlijk de laagte weder op, maakten eene wandeling naar de Mühlen en van daar door het dal en kwamen langs een smal, heerlijk beschaduwd voet pad, waarlangs eene heldere beek stroomde, weder in Nassau uit.Gaarne hadden wij in dit bekoorlijke oord nog langen tijd vertoefd, doch wij moesten dien dag nog Ems bezoe ken, zoodat wij besloten eerst van de table d' höte te profiteeren om daarna den terugtocht te aanvaar den. Ongeveer des middags om half drie stapten wij op deze beroemde badplaats af, lieten onze bagage op het station achter en trokken de stad in. Wat wij daar zagen, zal ik u maar niet in het breede ver tellen. Reeds meermalen gaf ik u eene beschrijving van beroemde bad plaatsen, en over het geheel gelijken zij tamelijk veel op elkander. Hier is het KurhauL een weinig fraaier, elders heeft de natuur een meer schoone omgeving geschapen, doch het leven is overal hetzelfde. Stijfheid en pracht van costumes enz., daaraan was ook hier geen gebrek. Wat Ems evenwel van ver schillende plaatsen gunstig onder scheidt, is zijne ligging tusschen twee bergruggen in, wat natuurlijk een schoon gezicht oplevert. Onge lukkig belette een geduchte onweers bui, die ons op den weg naar het bekende Schweitgen-huis overviel en die geruimen tijd boven het dal bleef hangen, onzen voorgenomen tocht geheel ten uitvoer te brengen; zoodat wij niet alles konden bekij ken. Wat ons echter wel opviel, was het groote aantal zieken, die wij zagen. In rolstoelen etc. werden die ongelukkigen gebracht, waar zij wezen moesten; wellicht was voor hen deze reis de eenige hoop op herstel, die zij nog bezaten. Hun kon men het ten minste wel aan zien, dat zij geenszins een pleizier- reisje maakten, maar aan de bronnen hun herstel zochten. In den namiddag verlieten wij Ems en spoorden in eenen hotsen den en stootenden wagon naar Keu len, waar wij laat in den avond aan kwamen. Dat wij ons in deze plaats niet lang' ophielden zal ieder begrij- j pen, die zich herinnert, dat wij de verschillende bezienswaardigheden reeds bij het begin van onzen tocht hadden bezichtigd. En thans zou ik u misschien eene beschrijving kunnen geven van onzen terugtocht naar het vaderland. Ik zou u de verschillende gewaarwor dingen kunnen schetsen, waardoor wij bestormd werden, toen wij meer en meer de grenzen van ons geboor teland naderden, doch ik vrees, dat zulk eene beschrijving weinig uwe belangstelling zou wekken. Ieder toch, die meermalen den reisstaf heeft ter hand genomen weet, dat in zulke oogenblikken, een verlan gen naar het gezellig te huis en een onaangenaam gevoel, dat de genoegens, waarop men reeds lang van te voren gerekend had, achter ons liggen, om den voorrang strijden. Hadden wij, door verschillende artikelen en mededeelingen van bui- tenlandsche dagbladen ongerust ge maakt, ons groote moeilijkheden voorgesteld, die wij zouden moeten ondervinden bij het passeeren der Nederlandsche grenzen, de beamb ten waren te Simpelveld bijzonder handelbaar, en voorkomend zelfs. De onzinnige bepalingen omtrent het gedragen lijfgoed der toeristen, hoewel, naar men ons mededeelde, nog niet herroepen, werden klaar blijkelijk niet zoo gestreng opgevat; althans naar ons linnengoed werd geen onderzoek gedaan, wat ons natuurlijk niet dan hoogst welkom was. Zonder eenige belemmering of onaangenaamheid te ondervinden, spoorden wij verder, en weldra zagen wij ons weder in eene bekende om geving verplaatst. Het kwam ons voor, als vertoonde het omringende zich aan onzen blik in een geheel ander licht dan vóór onze reize. De lachende weiden met het bonte vee hadden voor ons meer aantrekkelijk heid dan zij vroeger ooit bezeten had den, zoodat ook hier weder de waar heid duidelijk uitkwam, dat afwisse ling het genot verhoogt. En thans, waarde lezer, ligt u de vraag zéker wel op de lippen: «hebt ge eene vergelijking gemaakt tus schen hier en ginds, en schaart ge u thans ook onder het getal der genen, die met geringschatting van hun eigen land, zich te pas of te onpas hartstochtelijke bewonderaars der Rijnstreken noemen?» Het valt mij niet moeilijk hierop een antwoord te geven. Wij zouden de waarheid te kort doen, wanneer wij iets zouden wil len afdingen op den lof den Rijn streken van alle zijden toegezwaaid. Het is daarginds schoon, doch zij, die eene vergelijking zouden willen maken tusschen Duitschland en Ne derland zouden eenvoudig eene dwaasheid begaan. Eene vergelijking is eene onmogelijkheid, omdat de schoonheden van beide landen zoo ver van elkander afliggen, zoo ge heel verschillend zijn, dat vergelijken niet mogelijk is. Bovendien doet de gewoonte zich bij eene beoordeeling ook zoo sterk gevoelen, dat men zich onmogelijk een bewoner van het vlakke Nederland kan voorstellen, die een onpartijdig oordeel zou kun nen vellen; terwijl omgekeerd een Duitscher veel beter in staat zal zijn het schoone, hetwelk ook ons land ongetwijfeld rijkelijk te genieten geeft, op te merken en te waardeeren. J. S. M. KERKNIEUWS. Chr. Ger. Kerk. Door liet Provinciaal Kerkbestuur van Erioslaud zijn eergisteren tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de lieeren W. Vran der Spek, van Haarlem, en C. L. Van den Broek, van Utrecht, bei den van d.- Utrechtsche Universiteit. Israëlitische Kerk. Benoemd tot voorzanger en onderwijzer te Eindhoven Staal, te Zalt-Bommel. STOOMVAARTBERICHTEN. Hel stoomschip „Sindh," met de Fraasche mail, arriveerde den lOden September ten 3 ure namiddernacht, te Marseille. Het stoomschip „Zaandam', kapt. Cheva lier, arriveerde den lieu Sept. van New-York te Amsterdam. Het stoomschip „Prins v. Oranie", vertrok 10 Sept. van Southampton naar Batavia. RECHTSZAKEN. I Gisteren werd door het gerechtshof te 's-Hagc behandeld d« zaak vaD D. J. v. B oud 29 jaren, laatstelijk koopman in verf waren te Delft. Hij werd beschuldigd van valschheid in vier onderhandsche geschrif ten, iu alle door het namaken van handtee- kening, in drie bovendien door het verzin nen van verbintenis en het desbewust ge bruik maken van die vier valsche stukken. Geruimen tijd gingen de zaken van besch. viij goed, maar door omstandigheden buiten zijn wil geraakte hij in geldelijke ongelegen heid. In dien toestand werd zijn aandacht getrokken door eene advertentie in een der dagbladen, waarbij voor eene winstgevende zaak iemand met eenig kapitaal werd ge vraagd. Om daaruit eenige voordeelen te be halen schreef hij op de aankondiging, en toen bleek het hem dat de winstgevende zaak op wetenschappelijk gebied bestond in het spelen op de Bank te Monaoo. Besch. stelde zich in relatie met den kunstschilder S. te Parijs en, verlokt door diens voorspiegeling van eene winst van fr. 400 per dag, deed hij dezen, die volgens eene voor hem, „onfeil bare methode" zou spelenherhaaldelijk groote bedragen toekomen. Ten einde echter voortdurend iu staat te zijn geld op te zenden, sloot beschuldigde leeningen ten kantore der firma's de Hol landsche Bank te 's-Hage, het Ontvang- en Betaalkantoor Drooglcever Fortuijn te Rot terdam en Keurenaar en Co. te 's-Hage. Bij deze respectieve bankiersfirma's wist besch. f 5000, f 6000 en f 10.000 machtig te wor den, onder overgifte van wissels, die later bleken voor het grootste gedeelte waardeloos te zijn, maar ook onder overlegging van ak ten van borgstelling, die bij onderzoek ble ken valsche onderteekeningen te bevatten. Het grootste gedeelte van die gelden werd naar Monaco verzonden, maar de voordeelen voor besch. kwamen niet in. Van het laatste bedrag besteedde besch. nog een gedeelte aan aandeelen in de 's-Gravenhaagsche Passage- laatschappij, en om dat groote bedrag te erkrijgen, gebruikte hij den naam van den heer B. te Delft, dien hij als zijn schatrijken oom deed doorgaan ofschoon hij slechts een aan dien heer onbekende neef was. Besch. bekende volledig het hem ten laste w legde en adv. gen. mr. Bijlevcld, die eene ernstige bestraffing noodzakelijk oordeelde, eischte zijne veroordeeling tot 5 jaren ge vangenisstraf en acht boeten van f 50. De verdediger mr M. J. Hij mans trachtte aan te toonen dat besch., die steeds met ijver voor zich en zijn gezin had gearbeid, doch zijne zaak buiten zijn toedaau had zien ach teruitgaan, voor de verleiding was bezweken en slechts door het goud aan de speelbank te Monaco verblind een falsaris was gewor den. Hij geloofde echter dat een der elementen voor eene strafbare valschheid, de „possibilité de prejudice" ten deze ontbrak, en wees overigens op verzachtende omstandigheden. In deze zaak aanst. Donderdag uitspraak. Yoor de reohtbank te Leeuwarden stond eergisteren terecht vrouw R- M. aldaar, omdat zij haren 13jarigen zoon op erge wijze geslagen en verwond had. Die knaap, wetende waaraan moeder het geld besteedde, had op een Zaterdag avond zijn weekloon aan een buurman ter hand gesteld, omdat zijn vader ziek te bed lag. Toen nu moeder des Zon dags verlangde, dat hij drank zou halen voor zijn geld, weigerde hij. Dat maakte moeder driftig, zij trok den pantoffel uit. sloeg haren jongen in het gezicht dat hij bleedde, en gaf hem nog schoppen bovendien. De officier van justitie deukt hierbij niet aan eene geoorloofde ouderlijke tuchtoefe ning, maar aan verregaande overschrijding daarvan, en requireert veroordeeling van bekl tot 180 dagen celstraf en f 8 boete. Bekl. zal dezen eisch niet tegenspreken; zij wil liever in het tuchthuis, dan zoo te moeten leven. Uitspraak deelen wij later mede. Meppol, 11 Sept. Boter per :'a rat le soort f25.— a 26.— 2e id. f22.— a 23.— 3e id. f 19.a 21.per 1'.'» kg. f 1.65 a 1.95. Aangevoerd 14400 kilo. RIVIERBERICHTEN. Vrbeswijk, 11 Sept. 1.94 M. boven A. P. 4.5S M. onder N. P. Keulen, 11 Sept. 2.36 boven 0. Amsterdam12 Sept. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' 9| 677s 79%, lOl'/a 98 847e Italië. Portugal. Rusland. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 12 Sept. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandsche Zand f a dito lossen f a Muisjes f a Andij kers f a Katwijker Zand fl.20 a 3.Westlandsche Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand fl.20 a 1.50 Noordwijker Zand f 1.25 a 3.50 Sassenheimer f a Geld. Kralen f 1.20 a 1.50; dito Blauwe f 1.50 a 1.60; dito Muisjes f a Hillegommer Zand £1.50 a 4.25; Friesche Hamburgers f0.a 0.;dito Jammen fl.50 a 1.90; Engelsche f 1.a 1.20; Zeeuwsche blauwe f 1.70 a 1.80. Geldersche Fleur f 0.75 a 0.90. Champignons; f0.— a f0.— Aanvoer 1500 H.L. Tabak. Aangevoerd werden per Zaandam 51 vn. Maryland. De bezichtiging der partijen P A Malang, bij advertentie bepaald op Vrijdag, zal eerst a.s. „Zaterdag" plaats vinden. Petroleum kalm; loco f 9'/» Oct. Dec. f 93/«, Jan. Maart 1S85 f 9%. Tin onveranderd. Tarwe op levering onveranderd, November f 210. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering prijshoudend; Oct. f 154, 153, Maart f 152, 153. Noteerinh van Menne Thole. Koolzaad vast. Raapollie prijthoudend; lo. Mei f317,8. Lijnolie willig. Schiedam, 12 Sept. Moutwijn f 13.—Jene ver f 19.75, Amst. Proef f21.— Spoeling f 0.S0, idem door de Sehiedamsche Spoeling- Vereeniging f 6.80. Spanje. Turkije. Egypte. Hongarije. Obl. Leenïngl867. 5 Goudleening 5 Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.in pap.(Mei-N.) 5 zilv. Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1S67, 1871 75 1' Obl. buit. 1S76. 2 „(Perpetuele) 4 binnl. f12500- 25000D Obl. binnl. f1000- 5000 1'/, Obl. Alg. Sch. 1865. 5 u 1869. 6 Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4'/.- 1877. 4 Columbia. Obligatiën4:I Peru. Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' s Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 Morschansk Sysran Aand5 Riaschk Wiasma Italië. Rusland. 667i. 6 7-1. 497s 1007,, 967, e 467s 577 87i« 59 ilO 257a 10 77a 1197s 153 V 114 727a 140 108 147/8 57 1227', 55' 4 90% iMERIKA. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. 3. Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Amst. f1000 3 f1003 Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam 3 Gem. Crediet 3 Pal. v. Volksvl.1867 Belgie. Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 Hongarije. Staatsl. 1870. H.-B. te Budap. 4 Stuhlweiss. Spw. 4 Theis8 Reg. Pr. Obl. 4 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 18605 1\864 Crediet-Inst. 1858. Bod.Crd.Amst.Obl. 3 Stad Weenen 1874. Pruisen. Th. 100. 1855. 3' Keul. Mind-Spw. Rusland, Staatsleen. 1864. 1866. 3'A Servib. Spanje. Turkije. 5 3 Madrid 1868 3 Spw-leening 3 1574 1287a 11027, 1047a 100i,4 1001 97 llli's 997» 100i/8 95 83i 9474 9674 IO31/4 1117» 1411,4 146' 80% 104'/» 1241/4 133' j 130 60 44* 4 91/, ZwrrsERLAND.Genève Aand STEDELIJKE LEENINGEN. 27» Stad Haarlem61 65 3i/»% v 82'.—877» 4 97 —99 Geldkoers. Prolongatie 2'/» pCt. van 1 te De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Eenige portemonnaie's met en zonder geld, een zilveren lepeltje, een bloedkoraal oor knopje, een onderstuk gouden oorbel, twee parasols, een jas, een notitieboekje, een knop van een remontoir horloge, een witte zak doek, een honden halsband, een rijtuigmoer, een R. C. kerkboek, twee ringen met sleu tels, eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij J. H. Blanket, Raam- steeg no. 1, een zilveren armband, bij vrouw Walter, Klein Heiligland no 2, een zak «et waschgoed. In de Tramwagens achtergelaten. Twee sleutels aan een bandje en een goudeu ring.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3