POPULAIR MIS-1 2e Jaargang'. Maandag 15 September 1884. No. 365. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hel Buitenland,-. Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. JDA VBE éf Co., J OH. F. J ONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Monlraartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12f tot 4 uur. Kinderen beneden dc 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot. 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon* van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. -Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar h 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 oents per persoon, alleen mda"cn kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren wordeu in het geheel niet toegelaten Zondag Teglen Woensdag de jDamstraat.' foopend''dagelijks uitgenomen "Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag e Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. kindore i Zaterdag i 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide.- 1—4 t Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend De Administratie van Haarlem's Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premien te verloten. Deze zullen zijn: le premie,een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. Gevangenen en Soldaten. Eenige dagen geleden deed ik een uitstapje naar Breda. Het weer was uitlokkend schoon en noodigde I alzoo tot wandelen uitvan die I gelegenheid maakte ik dan ook een uitmuntend gebruik om die fraaie stad, met hare talrijke wandelwegen j er om heen, goed te bezichtigen. Zoo kwam ik dan ook in de nabij- heid der zoogenaamde kloosterka zerne, vroeger een verblijfplaats van I monniken, thans ingericht tot ka- zerne. In de verte zag ik een prach- I tig gebouw verrijzen, met koepel vormig dak, waaraan tal van werk lieden bezig waren de laatste hand te leggpn. Zoo van buiten gezien, had het veel weg van het Pano- rama in de Plantage te Amsterdam, of kon althans goed doorgaan voor een dergelijk gebouw. Ik kon mij echter niet voorstellen, dat men in een betrekkelijk kleine stad zulk een speculatie zou beginnen, daar zelfs in de groote steden zulke in- „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche lenen. 48. Verbazende sommen had hij weg geworpen, om de lusten van Astarte en hare moeder te bevredigen, om slaaf te worden van zijne ijdelheid en hoovaardij, van zijne teugellooze neiging voor kunst en weelde. Wat hem na driejarigen troosteloozen echt na betaling der helft van zijn vroe gere vermogen overbleef, was: het huiswaarop hij geene schulden mocht maken en dat hij niet ver- koopen mocht; eene weelderige in richting, die voor hem thans even zoo belachelijk als zonder waarde was, die hij dus natuurlijk moest afschaffen, en eindelijk een zoo richtingen niet kunnen rendeeren. Ik informeerde dus eens welke be stemming het nieuwe gebouw zou hebben. Een gevangenis moest bet worden! Ja, lezer, gij die u be klaagt, dat de lasten, die gij aan den Staat moet opbrengen telken jare grooter worden; die vreest, dat de nieuwe leening van zestig milli- oen gulden de belastingen nog zal doen stijgen, ge kunt u deswege troosten, want uw penningen, die gij den Staat offert, worden op doel matige wijze besteed, en geen cent, veel minder duizenden guldens, wor den uitgegeven, als bet niet volstrekt noodzakelijk is. Hier hebt ge we derom een sterk sprekend voorbeeld Die nieuwe gevangenis, opgericht met het doel er het schuim der maatschappij in op te sluiten, is op zoo weelderige wijze gemaakt, dat de rente van het kapitaal daaraan besteed, jaarlijks schatten verslindt. Ieder gevangene kost hier den Staat elk jaar zooveel, dat een burgerge zin met vijf of zes kinderen er ruim schoots van bestaan kan. Is het geen schande, dat aldus rondgesprongen wordt met het geld, wat ge zoo noode naar den ontvanger brengt? Daarvoor kost u het zout tienmaal meer dan in België, de zeep min stens tweemaal! Daarvoor moeten accijnsen geheven worden op tal van artikelen, die ge dagelijks noo- dig hebtMeen niet, lezer, dat Breda alleen op zulk een prachtige gevan genis bogen kan, o neen, Rot terdam, Hoorn en nog andere plaat sen hebben dezelfde misplaatste weelde aan te wijzen. Keeren we thans tot de gevangenis te Breda terug, die waarschijnlijk weldra in gebruik zal genomen worden en waar de heeren gevangenen niet zullen te klagen hebben, dat men voor hun gezondheid geen nauw- ring kapitaal, dat hij van de intres ten niet leven kon, daar hij toch Schalm's hypotheek met duizend daalders verinteresseeren moest. Zoo veel zag hij wel in, dat, als hij dit geringe kapitaal aangreep, het dan, zelfs bij geheel andere levenswijze, binnen drie of vier jaar zoude ver teerd zijn. Maar wat dan? Zijne armoede openlijk voor de we reld te toonen, dat duldde zijn trots, zijn schaamtegevoel niet. Bid en werk!dreunde Schalm's woord hem nog in 't oor. Hoe zou hij dat? Wat zou hij dan doen? Kon hij, die in de haute-volée ge schitterd had en overal de eerste geweest was, om eene karige be trekking bedelen? Van deur tot deur aankloppen bij hen, die vroeger met hem gelijk stonden? Korell bekom merde zich om hem niet, alles had zich van hem afgewend, zelfs wie hem betreurde, vermeed hem. Hij was in de samenleving een paria lettende zorg draagt; -alles wordt er flink ingericht: slaapzalen, werk zalen, keuken incluis, niets zal te wenschen overlaten, en zoo er soms op de voeding iets zou aan te mer ken vallen, zoo de behandeling min der naar den smaak zou zijn, ze zul len wel zorgen, dat hierin verbete ring komt; want over het algemeen gaan die luidjes van den stelregel uit, dat een brutaal mensch het derde deel van de wereld heeft en weinigeischend zijn ze volstrekt niet! Vlak bij de nieuwe gevange nis kon men van een levendig schouwspel genieten. Op een uitge strekt terrein waren tal van witte tenten opgeslagen voor de soldaten... die in de kazerne geen plaats konden bekomen! Door den aanhoudenden regen der vorige dagen was de grond week geworden. Op dien drassigen, doorweekten grond moesten de zonen van Neêrlands burgers, zij misschien die thuis gewoon zijn op een goed bed te slapen, die ieder oogenblik gereed moeten staan, hun land tegen vijandelijke aanvallen te beschermen hun strooleger nederleggen. Daar wonen zij opgepakt in tenten, die bijna geen beschutting geven tegen de guurheden van het weder, en in de open lucht stonden tafels, met banken er om been, waaraan zij bun middagmaal konden gebruiken. Toch waren ze vrolijk en opgewekt en luide weerklonk hun lied«Daar kan de Koning niets aan doen!» Maar de ministers? Verslindt niet het budget van oorlog meer dan een vijfde van 's lands financiën? Het is waar, de soldaat moet gehard zijn tegen de ongemakken van een eventueelen veldtochthij moet ge woon gemaakt worden aan toestan den, die het soldatenleven soms kan doen doorleven, maar ook in andere opzichten staat de soldaat heel wat ten achter bij den gevangene. Het voedsel der militairen laat in de meeste garnizoensplaatsen nog zeer veel te wenschen over; want al kun nen de leveranciers, de slagers in het bijzonder, niet meer zoo knoeien als vroeger; al wordt in het alge meen veel heter toezicht uitgeoefend op hetgeen den soldaat tot voedsel strekken moet, de wijze, waarop het eten gereed gemaakt wordt, is dik wijls zoo, dat den jongen rekruut alle eetlust in de eerste dagen ont nomen wordt en slechts de honger hem tot eten dwingt! In vele ge vallen staat de militair dus bij den gevangene ten achter. Dit komt wel het meest daar uit, waar de soldaten om de gevangenis wacht moeten houden. Te midden van de felste koude, den hevigsten regen, de zwaarste stormen, het vreeselijkste onweder moeten zij op hun post blij ven en in eentonig en vervelend heen- en weer drentelen hun wacht- uren doorbrengen, terwijl terzelfder tijd de gevangenen warm en wel zitten of hun slaapplaatsen hebben opgezocht. Of ik dan de onderaard- sche kerkers, zonder licht, zonder lucht bijna, voor de gevangenen terugwensch? Of ik hen wederom als wilde dieren in hokken opgeslo ten wil zien, om er zelden anders dan levenloos uitgehaald te wordeu Geenszins, ook zij zijn menscben, die wellicht door zwakheid van wil of uit armoede den slechten weg op gegaan zijn, en allicht door een vriendelijke en welwillende, doch verstandige behandeling tot inkeer zullen komen. Maar men overdrijve niet; straf is hun opgelegd en die straf moet zóó zijn, dat zij hen af schrikt den kwaden weg later an dermaal te bewandelen. Slechts dat gene, wat zij volstrekt noodig hebben, geve men hun en vooral bouwe men voor hen geen paleizen, die ingericht zijn met een weelde, aan hotels van den eersten rang gelijk! Sw. geworden. Zijne vrienden, de g leerden en kunstenaars, gingen voor hem uit den weg; hij kon hun niets meer afkoopen en hun nier meer ondersteunen. Hun medgezel kon hij ook niet zijn, want hij was immers een niets geworden? Zelfs tot ge zellig onderhoud was hij ongeschikt gewordenwant hij was scherp somber en kortaf in 't spreken. Ach tingswaardige lied en, zooals Hakkert, kon hij des te minder lastigvallen, daar zij hem niet anders konden aanbieden dan troost. En langen, zwaren strijd, gansche dagen en nachten, voerde Eduard, eer hij tot een besluit kon komen; eer zijn hart al die hartstochten en begeerten, dien dwazen trots, de laat ste begoocheling en hoop, den laat- sten vergeefschen wensch aflegde. Zoo hij zich nog maar aan de her innering had kunnen wijden,maar he laas! de heldere beelden zijner jeugd waren ontheiligd door eigen schuld, bevlekt door Schalm's en Astarte's akelige afbeeldsels, door de onzalige dagen van een verschrikkelijk hu welijk. Mat en ziekelijk, lichamelijk ver zwakt, kwam hij uit dezen strijd te voorschijn; alles was in hem dood of verwelkt, ieder gevoel geknakt, verdwenen alle hoop! Doch iets was er dat in hem meer en meer ont waakte, hem reuzensterkte gaf, hem alles deed ter neer vellen, hem tot inspanning aller krachten aandreef de gedachte aan zijn vader, de ge dachte aan Mathilda. Hoe onwaar dig voor beiden hij zich ook gevoe len mocht, hoe onmogelijk 't hem ook ware het Eden zijner kinderja ren terug te tooveren, de herinne ring aan die beide personen was machtig genoeg om hem tot den duur- sten eed, het krachtigste besluit te ontvlammen,niet dieper tedoen zinken dan hij reeds was gezonken, de ver loren eer terug te doen winnen, en al ALGEMEEN OVERZICHT. Volgens de bladen zijn twee klas sen der militie opgeroepen, om het garnizoen van Brussel met 900 man te versterken. Men voorspelt dat de ministerraad, die heden te Parijs gehouden zal worden, zeer belangrijk zal zijn. De uitslag ervan kon allicht de oorlogs verklaring aan China en de bijeen roeping der Kamers zijn, betzij vóór dien tijd de oorlogsverklaring van China zelf, welke aan iedereen mede gedeeld schijnt te zijn, behalve aan Frankrijk, te Parijs aankomt of niet. De gravin van Parijs is deze week op het kasteel Eu van een zoon bevallen, bet vijfde kind in leven van het grafelijk echtpaar. Het kind zal de namen Ferdinand Francois Philippe Marie Laurent ontvangen; het zal ten doop gehouden worden door den ex-koning Frans II van Napels en de infante Isabella, gra vin van Girgenti, eene zuster van den koning van Spanje. Te Arenenberg zal een familie raad gehouden worden van de Bo- napartes, om te beraadslagen over «het geval van Prins Victor.» Kei zerin Eugénie, die te Carlsbad is, en Prins Jeróme, die te Prangins vertoefde, zullen er samenkomen. Den 5den November zal Prins Louis, de jongere zoon. zijn eenjarig vrij- willigerschap ten einde gebracht hebben, en Prins Jeróme zou gaarne vóór dien tijd de zaak beslist zien. Daar de Keizerin steeds pogingen tot verzoening aanwendt, verwacht moest het ook de diepste veront moediging kosten, zich in de maat schappij eene plaats te verschaffen, die, hoe gering ook voor het overige, hem achting kon bezorgen en de wereld zoude overtuigen dat hij on bezonnen, maar niet slecht, bedro gen, maar geen bedrieger geweest was, en dat zelf het diepste ongeluk niet in staat kon wezen, hem de* inwendigen adel en het gevoel tot iets beters te ontrooven, al lag ook dat betere niet meer op zijn levens pad bier beneden. Hij besloot dus, daar bij toch op den duur de intresten der hypotheek niet meer betalen kon, zonder zijn kapitaal aan te grijpen, het eerwaar dige gebouw, «Koude-Steen», zon der voorbehoud aan Schalm af te staan, dan viel toch eenmaal zijn ouderlijk huis ten deel aan.... zijne (Mathilda. Wat hem dan nog van I zijne aardsche goederen mocht over- blijven, zou hij bijeenbrengen en

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1