BINNENLAND. men van dit onderhoud eenige toe-1 nadering tusschen vader en zoon. De reis des Duitschen keizers naar de plaats van samenkomst der keizers is op morgen bepaald. Het uur van vertrek is nog nietl vastgesteld. De keizer zal eerst te Berlijn te- rugkeeren en van daar zich den 18den naar de troepen-manoeuvres aan den Rijn begeven. Ook de Neue Freie Presse ver meldt als zeker, dat de bijeenkomst der keizers aanstaanden Maandag, en wel op Russisch grondgebied, zal plaats hebben. Ingeval keizer "Wilhelm door zijn gezondheidstoe stand verhinderd is aan de bijeen komst deel te nemen, zou hij door den Duitschen kroonprins worden vervangen. De Kabinetsorder van den Keizer, naar aanleiding van de benoeming van Von Bismarck in deverdienst- orde uitgevaardigd, wijst er op, dat Von Bismarck, gedurende twee oor logen. den Keizer niet slechts als een volkomen beproefd raadsman, maar ook als soldaat ter zijde heeft gestaan. Het stuk besluit met de vol gende woorden: «Ik erken bij u in zoo hooge ma te het hart en de gezindheid van den soldaat, dat ik hoop, u door de verleening van deze orde, die reeds velen uwer voorvaderen met recht-; matigen trots droegen, een genoegen te doen. Mij zeiven bereid ik daar door de voldoening, dat ik den man, dien Gods genadige beschikking mij ter zijde heeft gesteld, en die zoo groote dingen voor het Vaderland heeft gedaan, ook als soldaat een bewijs geef van welverdiende waar deering. i> De ISjarige dochter van den Rus- sischen koopman Kalinshnaja te Odessa, die den 20 Aug. jl. een revolverschot loste op den chef der gendarmerie aldaar, is door den krijgsraad tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. De daad had, zooals men zich herinneren zal, een poli tieke beteekenis. Een broeder van het jonge meisje was als anarchist veroordeeld, terwijl zij zelf vroeger mede bij de anarchistische woelin gen betrokken was geweest. Donderdag zijn in Italië 495 per sonen aan cholera overleden Te Na pels werden 800 personen aangetast, terwijl er 430 stierven. Te Spezzia kwamen 13 gevallen met doodelij- ken afloop voor. Er is te Napels een overvloedige regen gevallen en het weder is veelI koeler geworden. Zoodat er 200 choleragevallen minder waren dan den vorigen dag. Een per telegraaf medegedeeld koninklijk besluit heeft de quaran taine aan de Fransche grens opge heven Men verzekert, dat de koning ten behoeve der choleralijders te Napels driehonderdduizend lire heeft be schikbaar gesteld. De toestand te Napels moet boven alle beschrijving verschrikkelijk j zijn. Des te meer is de moed van Koning Humbert te waardeeren, die zich naar de stad begeven heeft en overal de hospitalen en de besmette wijken bezoekt. De on derburgemeesters der verschillende wijken, de doctoren en de gees telijkheid ontvingen zijne dankbe tuigingen wegens hun ijver en zelfopoffering. Het volk verzoekt op dan naar een afgelegen gedeelte der stad trekken om ergens eene plaats, eene betrekking te zoeken, die hem met eere voeden kon. Hij deelde den notaris Leks zijn onveranderlijk be sluit mede, en verzocht hem Schalm daarvan kennis te geven. Daarna deed hij de gezamenlijke weelde artikelen en meubelen aan Bleek- man over, en behield voor zich het hoogstnoodige voor een kleine huis houding. Jacob, zijn bediende, was de eenige die hem niet in den steek had ge laten, en die zijn lot deelen wilde. Zijn voornaamste oogmerk was een levensbron, een middel van bestaan. Hij ging met den moed der wan hoop van den eenen tot den ande ren, lette noch op scheeve blikken, noch op beleedigend beklag; men. wees hem af, of vertroostte hem tot i in 't oneindige, maar met onwan kelbaar geduld deed hij telkens eene nieuwe schrede. zijn doortocht verlaging der vleesch- prijzen, en werpt tal van verzoek schriften in zijn rijtuig. De Koning neemt deze allen aan. Hij bezocht de groote kazerne der Granili, die tot militair hospitaal zal ingericht worden, benevens het nieuwe hospitaal Yittorio, dat reeds gereed is. Een der afgevaardigden van Napels waarschuwde den Ko ning zich niet in gevaar te bege ven door de besmette wijken als de Yicaria te bezoeken, waar zooveel lijken zijn, dat zij niet alle op tijd konden begraven worden. «Ik zal doen als alle Napolitaansche bur gers». zeide de koning. «Het was mijn plicht Uwe Majesteit te waar schuwen», zeide de afgevaardigde. «En de mijne, niet naar uwe waar schuwing te luisteren,» antwoordde koning Humbert. Een der militairen in het gevolg van den koning werd onderweg ziek en stierf. Reeds had den in het paleis vijf cholerageval len plaats. De koning werd in Vi caris met geestdrift ontvangen. De bevolking overigens is in hare vrees en radeloosheid bij de Midden eeuwen niet vooruitgegaan. Heili- gen-beelden worden rondgedragen, er wordt geboet en gevast. Vele lijders weigeren de geneesmiddelen: er waren er die 5 francs eischten voor het innemen van ieder drankje; anderen namen eerst in, als de ge neesheer het hun voorproefde. Het aantal aangetasten is thans bijna 1000. Eerstdaags beginnen in Zwitser land in het kanton Grauwbunder- land de herfstmanoeuvres. Zij belo ven ditmaal buitengewoon belang rijk te zullen zijn. Het plan is een soort van bergoorlog te organiseeren op een terrein rijk aan historische herinneringen, waar menig bloedig treffen heeft plaats gehad. Een groot aantal vreemde officieren zullen de oefeningen volgen. Den 15en, 16en en 17en dezer zal een divisie met berggeschut tegen een gecombi neerde brigade strijden. Als chef der divisie fungeert de overste Pfeiffer van Lucern, een zeer bekwaam of ficier; als zijn tegenstander de over ste Alexander Schweizer van Ziirich mede een man van naam. Men kan prachtige stellingen verwachten mit's goed weder de oefening be gunstigt en de bergen niet in een ondoordringbaren nevel zijn gehuld. Haarlem, 13 September 1884. De 19-jarige dienstbode, die haar meesteres, waar zij nog slechts wei nig dagen in dienst was, had be stolen, van welk feit wij onlangs melding maakten, is gisteren door de arr. rechtbank tot een celstraf van vijf maanden veroordeeld. De kiesvereeniging «Eendracht» alhier, heeft in hare vergadering van Donderdagavond jl. voor de beide vacatures in den gemeente raad tot candidaten gesteld de heeren F. Bohn en dr. L. C. Proot. Bij den nationalen Jacht-Field- Trial op heden in het Zandvoort- sche duin, vanwege de Nederland- sche Jachtvereeniging Nimrod, heb ben de navolgende honden medege dongen. Pride of the BorderEnglish setter, teef, 1 jaar, wit en oranje, van Jack uit Whisky, 3e prijs Amsterdam ISS4, Eigenaar H. P. de Kat van Hardingsveld, Dordrecht. Whist;/, Euglish setter, teel', 5 jaar, wit en oranje. Eigenaar II. P. de Kat van Hardingsveld, Dordrecht. Zijn ondergang was reeds een openbaar geheim. Wie interesseert zich voor een gevalleneDat hij het huis moest afstaan, vernam Jonas door Leks, en vernam ook deheele familie. Maar gij zult het huis volstrekt niet koopen, Jonas! zei Christina ernstig, de wereld zal niet zeg gen, dat wij door Eduard's ongeluk rijk zijn geworden. De vertrekken daarboven betreed ik nimmer, vaderen als u zoo on barmhartig zijt om Edurd te ver drijven, en de bittere tranen uwer dochter zijn niet in staat u tot me delijden te bewegen, zoo kunt ge mij binnen kort naast Anna's graf leggen, waar het mij beter zal we zen dan hier op de wereld. Dat is ferm en rechtvaardig! Spreek maar zoo tot uwen vader, als moestet jij je schamen het kind van den ouden Jonas te zijn! Verzet je er maar onverstandig tegen in Veldman, langhaarigcr Hühncrhuud, reu, 8 jaar, zwartbond. ie prijs Field-trial Castricura. Eigenaar mr. P. C. Visser, Haarlem. Diana, llülinerhund, tcef, 5 jaar, wit inet bruiu. Eigeuaar D. Baron Van Pallandt, Wasse naar. GythaEnglish setter, teef, 5 jaar, wit met oranje, van Nell uit Doll. 2e prijs Utrecht 1SS2. Eigenaar G. J. van der Vliet, Orervecn. Robin Ilood of Oce/veen, Euglish Setter, reu, 2 jaar, blue bcltou, van ltobin Hood uit Queen. 2e prijs Amsterdam 1884. Eigenaar G. J. van der Vliet. Overveen. Loorua üoone, Pointer, teef, 5J- jaar, wit en bruin, van Boy uit llebc. Eigenaar Th. Wilson, Bennebrock. Devon, pointer, reu, 4 jaar, wit en bruin, van Tory K. C. S. B. 6085 uit Juuo. Eigenaar Th. Wilson, Benucbroek. Katch. pointer, teel', 1 jaar, wit en bruin, van Pouto uit Nora. E. V. Amsterdam 18S4. Eige naar mr. W. A. A. del Court tot Krimpen, Vclzeu. Nell, Gordon Setter, teef, 6 jaar. zwart met roodbruin en wit, le prijs Field-trial Afandvoort 1883. Eigenaar W. Boissevain, Amsterdam. Comet, pointer reu, 5 jaar, wit en bruin, van Croxtith uit Mary, 2e prijs Ficld-trial Zaudvoort 1*83. Eigenaar A. 11. v. Wiekevoort Crommclin, Heemstede Leda, glatthaariger Iliihncrhund, teef. 6 jaar, bruinbont. Eigenaar M. W. de Kat, Ilillcgom. Bella, Irish Setter, teef, 3 jaar, roodbruin. Eigenaar M. W. de Kat, Hillegom. Iflt/e, Eugüsh Setter, tcef. 4 jaar. Eigenaar mr. II. P. Berlnge, Amsterdam. Down, langhaariger Hühucrhund, reu, 3 jaar. grijs met zwarte olekken, van Veldman. Eigenaar jhr. P. Qnarlcs van llfford, Haarlem. Ma.r, Duitsch Eugelsch kortlinrige boud, reu, 7 jaar, wit met bruine vlekken, 2e prijs Ficld- trial van niet-Engelschc honden. Zaudvoort 1883. Eigeuaar: jhr. P. Quarks van Ufford, Haarlem. Smile, pointer, teef, 21 maanden, wit en bruiu \nn Ben D 1I.S.B. 420 uit Mab IUI.S.B. 468 E. V. Antwerpen 1S84. Eigenaar: jhr. Ch. F. van de Poll, Haarlem. Naar wij vernemenis het reisplan van Z. M. den Koning naar het groothertogdom Luxemburg voorloopig in dier voege geregeld dat het Koninklijk echtpaar den len October het Loo zal verlaten, om nog dienzelfdeu dag in Luxemburg te arriveeren. De Tweede Kamer zal reeds Maandag-namiddag te 3 uren haar; eerste vergadering houden. De trekking der 5e klasse van de Staatsloterij, die altijd op Maandag plaats grijpt, is ditmaal door den Minister van Financiën één dag verzet, zoodat de trekking nu begint op Dinsdag 30 Sept. Waarschijnlijk is dit met het oog op den Grooten Yerzoendag gedaan. (Vad.) Blijkens de Staats-Courant van Donderdag zal op 25 dezer in het Departement van Marine bij inschrij ving in het openbaar worden aan besteed: het maken en stellen van een ijzeren Zeekaap op het eiland Vlieland en het afbreken en oprui men van een aldaar bestaande Oude kaap. Nadere bijzonderheden overslaan de, vestigt het Rotterd. Nbl. enkel de aandacht op de beide volgende voorwaarden, waaronder de inschrij ving zal plaats hebbena. De kaap moet gemaakt worden in een fabriek in Nederland; b. inschrijving door huitenlandsche fabrikanten worden niet aangenomen. Donderdagavond heeft te Rot terdam eene bijeenkomst plaatsge had van een aantal belangstellen den in de wereldtaal (volapiik), wel ke vergadering zich heeft geconsti tueerd als eerste Nederlandsche Club ter beoefening van genoemde taal. Er werd een Bestuur gekozen en een algemeen reglement vastgesteld. De Club bestaat uit werkende, cor- respondeerende en ondersteunende leden. Tot eerelid werd bij acclama tie benoemd de heer Johann Martin Schleijer, R. K. geestelijke te Liz- zelstetten, uitvinder der wereldtaal. Reuter's agentschap seint uit Singapore: alsof ik voornemens was een dood zonde te begaanEduard van Aken moet het huis toch verkoopen, want hij kan mij de intresten niet meer betalen. Moet ik gaan opofferen, wat ik met moeite een heel menschen- leven lang vol arbeid om uwent wege heb verkregen? Niet waar? 't is juist daarom dat hij je jonge jaren heeft vergiftigd, Mathildajou in opspraak gebracht heeft onder de menschen en jij heelemaal on gelukkig geworden bent? Is dat mooi? En zeg me toch eens om Godswille, wat zou het hem ook helpen? Hoe lang zullen de paar daalders, die hij nog heeft, het kun nen uithouden? en dan is het in eens uit met hem! Of moet dan een ander het huis krijgen? een ander, die mij op mijn ouden dag nog voor de deur zal zetten? Wel bekome het u! Neen! Den zoon des ouden van Aken liet ik mijn geldiemand anders nooit! Kan iemand anders De Italiaansche matrozen van de bemanning der Nisero zijn den 3en dezer losgelaten. De Radjah van Tenom heeft beloofd, ook de ande re gevangenen in vrijheid te zullen stellen. Een te Berlijn tijdelijk ver toevend landgenoot had de welwil lendheid, onderstaande waarschu wing aan de N. R. Ct. te zenden, die ongetwijfeld voor de Holland- sehe reizigers naar die stad waarde heeft. Aan de N. R. Ct. Hij schrijft: Nederlandsche reizi gers mogen we] zorg dragen, wan neer zij Berlijn bezoeken, een pas (binnenlandsche is voldoende) bij zich te hebben. In het hötel waar de berientge- ver logeert, bevond zich ook een Hongaar, die geen pas kon overleg gen. Ofschoon hij dadelijk doorreis de na één nachtverblijf, was toeh den volgenden ochtend reeds vroeg een «Criminal Schutzmann» aan het hötel, om hem te halen, ten einde zich op het naastbijzijnde «Polizei- Re vier-Bureau» te legitimeeren. De bepalingen op vreemdelingen worden zeer gestreng toegepast. De «Passzwang» is in vollen gang. De N. R. CL geeft een be schouwing over het verslag der Al- gemeene Rekenkamer. Daaraan is het volgende staaltje van zonderlinge posten ontleend: Onder de uitgaven, door de Reken- kamer geweigerd te verevenen, komt een curieuse post voor, n.l. de kos ten eener photographie van een deel van den tuin, behoorende tot het Paviljoen te Haarlem, dat door het rooien van hoornen een ander aan zien zou krijgen. De Kamer meende dat onderwerpen als «photografi- sche afbeeldingen van schilderach tige plekjes, al dan niet op eigen dom van den Staat» niet konden gerekend worden te behooren tot die staatshehoeften, waarvoor de wet gevende macht gelden heeft toe te staan, als zij niet uitdrukkelijk in de begrooting zijn genoemd. Naar het Utr. Dagblad ver neemt, heeft de heer Bilse van het Bestuur van het groote Badhuis te Scheveningen eene aanbieding ont vangen, om aan het Badhuis aldaar gedurende het aanstaande badseizoen (Juli, Augustus en September 1885) met zijn muziekkorps regelmatig dagelijks concerten te geven. Het groote bezwaar hij den heer Bilse, om reeds nu voor een volgend jaar verbintenissen aan te gaan, bestaat in zijn vergevorderden leeftijd, 68 jaren. In het hotel «Kurzaal» te Zaud voort zijn afgestapt prins Janusz Radziwill van Berlijn en erfprins C. E. Zu Fiirstenborg van Baden, beiden met gevolg. De bekende Engelsche zeeschil der Hitchcoch heeft het voornemen opgevat, eene villa en een atelier te doen bouwen aan het strand van Egmond-aan-Zee. Hij zal zich dan in genoemde plaats metterwoon ves tigen. In de maand Augustus werden te Amsterdam 1086 kinderen gebo ren bovendien werden als levenloos geboren aangegeven 69 kinderen. Overleden zijn 350 kinderen hene den 1 jaar, d. i. ruim 41 pet., en 539 beneden 5 jaar, d. i. raim 64 pet. der sterfte. In 't geheel over leden, zonder de levenloos aangege- dan ook maar zoo op eens twintig duizend daalders in contanten beta len? Tegenwoordig, in deze dagen Immers neen Dus, wat wou je dan? Ik krijg zoo doende toch «Koude Steen»? Of was het soms eene zonde dat ik den ouden van Aken al mijn bespaard geld leende om hem te helpen? Wat wou je dan voor den drommel? U wilt dan het huis koopen, vader, hoe het ook zij? Hoe het ook gaan moge, ik neem het over. Ieder verstandig regtschapen man zou het even zoo doen en met goed geweten. Mathilda voelde eene koude rilling over hare leden gaan. Zoo neem het dan, en moge het u geluk aanbrengen, 't Is mij wel zoo; misschien is dat ook het beste. En zonder verdere aanmerking ging zij naar buiten. Dat brengt het meisje nog venen, 846 personen, en wel 2 aan cholera nostras, 46 aan roodvonk, 14 kinderen aan mazelen, 16 aan croup, 11 aan kwaadaardige keel ziekte en 11 aan kinkhoest. Naar men verneemt wordt te Amsterdam eene Vennootschap op gericht, die aan de Weesperzijde alhier eene groote bierbrouwerij zal stichten. Gisternamiddag is te Amsterdam een 6jarig meisje, dat heimelijk lu cifers had weggenomen en zich daar mede achter het huis had begeven, in brand geraakt. De vader en eenige buren, op het angstgeschrei ter hulp gesueld, heb ben de vlammen gedoofd, doch het kind is aan armen en aangezicht deerlijk verwond geraakt, terwijl de vader belangrijke brandwonden aan beide handen heeft bekomen. De toe stand van het kind moet zeer zorg wekkend zijn. Gisteren had te Muiderberg een geanimeerde wedstrijd plaats op Clay-pigeons door eenige liefheb bers uit Amsterdam en Muiderberg. Na afloop van den wedstrijd ver- eenigden zich de schutters aan een gezelligen maaltijd, waar menige I dronk werd uitgebracht op nieuwe plannen ter exploitatie van Muider berg. Er zal door de ondernemers van het badhuis een nieuw familie hotel worden opgericht, welks bouw eerstdaags wordt aangevangen. De andere hotels zijn reeds bezig door uitbreiding en verbouwing zich voor het aanstaande seizoen voor te bereiden. De bloei van onze Noord- j zee-badplaatsen laat Muiderberg geen rust en men spant er alle l krachten in om de plaats als had plaats tot bloei te brengen. Donderdag avond te ongeveer 8 uur is uit de wachtkamer 2e klasse van het Centraalstation te Amster dam van den heer Hugenholtz, wo nende te 's Hage, ontvreemd (of per abuis medegenomen?) een w it valiesje inhoudende een gouden horloge met J dito ketting, een zegelring, linnen goed, bankbiljet van f 25 en een muntbiljet, henevens een portefeuille waarin een vrouwenportret. In de omstreken van 's Hage wor den zooveel aardappelen gerooid, dat de prijzen zeer laag zijn en men ze met wagens per mud aan de huizen uitvent, iets wat in geen jaren plaats had. De prijzen varieeren tusschen f 2,50 en f3 per mud. Op de over dekte markt in de Wagenstraat wor den zelfs have mudden voor f0,65 k f 1. verkocht. Naar aanleiding van onze op merking over de broodprijzen te Rotterdam, die zoo weinig overeen stemmen met de lage graanprijzen en nog eenige percenten hooger zijn dan in sommige andere groote ge meenten, schrijft men ons uit Stol wijk In hoeveel nadeeliger conditiën sommige plattelands-gemeenten, b.v. Stolwijk, verkeeren, kan hieruit blij ken, dat in deze gemeente een ge build tarwebrood, dat in Rotterdam met 17 ct. betaald wordt, niet min der dan 22 ct. kost, alzoo dertig percent meer. Een bewijs te meer, dat willekeur de broodprijzen regelt. {N. R. CL) De geheele partij van pl. m. 119,500 kilogram koper, aan 's rijks munt te Utrecht, is door den mi nister toegewezen aan de firma Mer- rem en la Porte te Amsterdam, voor f61,31 per 100 kilogram. naar 'tgraf. O. Jonas! lieve, goede Jonas! waren wij toch maar nooit in «Koude Steen» gekomen. Och ja, waarom niet? Maar, ik wou dat ik nooit zoo gestraft was, dat zij die heel hun leven bij mij waren, mij zoo slecht kennen. En zoo zette hij zijn hoed op en ging hevig ontroerd henen. Inmiddels ging hij niet verder dan de eerste huisdeur, voor welke hij ongemerkt in gedachten bleef staan. Toen trad hij snel binnen, ijlde naar Eduards woning en klopte aan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2