2e Jaargang-. Dinsdag 16 September 1881. No. 366. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangére G. L. BA TJBE Co., J OH. F. J ONES, Snor., Parijs, 31bis Faubourg Monlmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Rijksmuseum MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLE Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdag) i 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12f tot M. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefryde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der f u T 12 Jaar 8llccn onder £eleid*- vertoon van diploma vrycn toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drccfzijde le deur Geonen.1 L2«f n t i PP^ bevordering van Nijverheid hebben op leden der Nederlandsclie Muatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon vau diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap leden met 1 dame j0^^' 25 ccnts ')cr Fersoon- "onatears en van Nederland en meer bijzonder van liet Haarlcmsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zuterda». Zon- en Feestdagen' van 10—5 uur IWam, f/ -' museum voor kerkelijke oudheid, kuust en geschiedenis, vooral i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend vau 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur van 15° October tot 14 Anril A f l>er persoou. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jaar Zondagen kosteloos van 12-4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten Vkinderen'tan'S^tot" u'^"8 "1 f I1"900». allte» op Teglers museum m de Bamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11-3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag Vildae cn zlterdn* «n l_!? J'of'°"dCr beho0fHjkgeleid«- Woensdag en Zaterdag van 2-4 uur. Orgel-bespeltng in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmurkt) vrij Saterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend De Administratie vau Haarlem's Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, henevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. De beplanting van onze open bare wegen en van de plei nen, straten en grachten onzer steden en dor pen met vrucht- en andere boomen. In 1879 schreef men: /Sedert jaren heeft de wetenschap ge leerd en de ervaring bewezen, dat doel matige aanleg va a bosschen, plantsoenen, parken en dreven niet alleen een middel is tot vermeerdering van het nationaal vermogen en tot verfraaiing van steden, dorpen en openbare wegen, maar bovenal tot zuivering van den dampkring en tot verbetering van den gezondheidstoestand." //Men zou dus mogen veronderstellen, dat alle daartoe bevoegde autoriteiten met elkander zouden wedijveren, om dien uan- leg te bevorderen en dat geen verslag van onze gezondheidsraden het licht zou zien, waarin niet met kracht op dien aanleg werd aangedrongen." «Op enkele uitzonderingen na is echter hier te lande van dien wedijver weinig te bespeuren." z/Voor zoo ver ons bekend, zijn de Weldadi uitgebreide schaal, met wetenschappelijke halen, dan met iedere andere cultuur. De boschcultuur bezighouden.1 «De steden en dorpen, waar plantsoe nen, parken of dreven zijn of worden aan gelegd, zijntetellen. Onzepubliekewegeuzijn niet zoo algemeen met opgaand geboomte beplant, als zulks zou kunnen en moeten wezen; terwijl de bermen onzer spoorwe gen, die zich zoo uitmuntend voor de" planting met vruchtboomen zouden leenen, op een paar uitzonderingen na, slechts een zandwoestijn aanbieden." In dezen toestand is sedert intusschen aanmerkelijk verbetering gekomen. De Maatschappij //een nationaal be lang", welke den 22 November 1879, op eene te Utrecht gehouden bijeenkomst van belangstellenden, tot stand kwam, wijdt zich met ijver en zaakkennis aan haar taak, om de bermen onzer spoorwegen met verschillende soorten van vruchtboomen te beplanten. Door hare bemoeiingen zijnde daarvoor geschikte bermen van de door de Exploitatie-maatschappij geëxploiteerde spoorwegen reeds voor een goed deel be plant, en dat dit met veel zorg is ge schied, dat er aanvankelijk goede uitkom sten zijn verkregen en de toekomst nog betere belooft, daarvan kan ieder deskun dige zich overtuigen, die de beplantingen gaat bezichtigen, o. a. aan de stations Kuilenburg en Zwijndrecht, welke het eerst aangelegd, en bijgevolg het verst ge vorderd en meest ontwikkeld zijn. Het voorbeeld dezer Maatschappij heeft vele particulieren tot navolging bewogen; er zijn in verschillende streken van ons land groote vruc.htboomgaardeu aangelegd, die (voor zoover wij hebben kunnen ver nemen) goed aanslaan en niet onaanzien lijke voordeelen belooven, althans daar, waar het planten met zorg is geschied en bij de keuze der vruchtsoorten rekening is gehouden met grond en klimaat. Toch is op dit gebied nog oneindig veel meer te doen en dringen wij daarom bij al onze landgenooten, die daartoe iu de gelegenheid zijn, met nadruk aan, een deel van hunne landerijen en tuinen in te richten voor het kweeken van fijue vrucht- Maatsc-happij van Weldadigheid en enkele partikulieren (o. a. de heer S c h o- so°rten zij kunnen verzekerd zijn, daar- ber) de eeuigen, die zich, op eenigszins me<ie op den duur meer winsten te be- „DE UITDRAGER,". Roman uit het alledaagsche leven. Eduard, juist van een vergeef- schen weg teruggekeerd, schrikte op. Binnen! Jonas kwam binnen. Eduard werd bleek, doch bij stond op, en knikte zacht: goeden avond, mijnheer Schalm Goeden avondDe notaris Leks heeft mij gezegd dat ge de intresten niet meer betalen kunt, en mij het huis wilt afstaan; is dat zoo? Het is zoo. Hm, hm! Ge hebt dus in 't geheel niets meer? Volstrekt niets? Wat vraagt u, mijnheerDoet het u ook pleizier als ik u zeg neen, ik heb niets meer? Toevallig evenwel, mijnheer Schalm! hen ik nog zulk een schooier niet, die moet bedelen gaan. Hoe weinig ik ook moge gered hebben, zoo wil ik dat beetje toch bij elkaar houden, en niet boven alles nog u intresten be talen. Ja bij elkaar houden, om u te trotseeren, zal ik dat; ik zal eene plaats zoeken, een beroep vinden, en al zou ik ook werken moeten, dat men er schande van sprak, dan zal zich toch niemand beroemen kun nen, den zoon van den overleden Ar nold een penning uit medelijden ge reikt te hebben. Zult gij dat willen doen? Ge wilt bet laatste te zamen rapen en bewaren? Ge wilt arbeiden? een wezenlijke betrekking zoeken Ik geloof het niet! Dat zoudt ge niet kunnen. Ik zal u het bewijs geven, wat de wanhoop, wat de vaste wil, wat het aandenken aan mijn vader ver- j peren en appelen, op onzen bodem ge kweekt, zijn in den regel veel smakelijker, saprijker, geuriger, dan die, welke o. a. uit Duitscliland worden aangevoerd. Daar om zijn zij overal meer gezocht en kunnen zij tamelijk kooge prijzen bedingen; er kunnen dan ook in ons land nog heel wat vruclitbooragaarden worden aangelegd voordat de opbrengst ervan van invloed zal zijn op de markt en de prijzen doen dalen. Wil men echter, bij den aanleg van vruchtboomgaarden, kans op welslagen hebben, dan moet daarbij vooral niet eigen machtig te werk gegaan worden, maar vooraf den raad en zoo mogelijk ook den bijstand worden ingewonnen van bekwame en ervaren vruchtboomkweekers (zooals er hier te land eversckeidenen zijn) en dit zoo wel ten opzichte van de inrichting der boomgaarden, als van de keuze der vrucht soorten (in verband met klimaat en grond) de bereiding en bemesting van den grond, de wijze van planteu en wat verder de wetenschap en de praktijk der laatste ja ren hebben geleerd, om de vruchtboomen ;oed te doen groeien, de vruchten te ver edelen en den eigenaar in staat te stellen, deze rijp en gaaf aan de markt te brengen. Voor het kweeken van druiven op groote schaal is het b. v. zoo goed als onmisbaar, om het stelsel aan te nemen, dat sedert tal van jaren in het zooge naamde //W'estland" van Zuidholland wordt gevolgd, het bouwen nl. van muren, waar langs de druiven opgroeien en bescherming vinden tegen de gure noorden- en oosten winden (1). De W e s 11 a n d s c h e druiven (de echte natuurlijk, niet die, ter kwader trouw, als zoodanig worden gevent) worden nog immer (en o. i. volkomen te recht) beschouwd, als te behooren tot de beste en smakelijkste soort, die in Europa wordt gekweekt. Zij worden dan ook niet alleen hier, maar overal in het buitenland bij voorkeur gekocht. Het terrein voorden verkoop van drui ven is uit dien hoofde ongemeen groot; wij bevelen daarom met ;iandrang aan, ook in andere provinciën dan Zuidholland, op daarvoor geschikte gronden, naar de zelfde methode, dezelfde soort druiven te kweeken, als die, in het Westland wor den voortgebracht. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat aan de Westlandsche kwee kers daardoor schade zal worden berok kend; het terrein voor den verkoop is daartoe veel te uitgestrekt. Men doet aan die kweekers alleen dan nadeel, wanneer men blijlt handelen, zoo als thans velen doen, door slecht gekweekte Hollandsche druiven, als Westlandsche op de markt te brengen. (Slot volgt.) 1) Buitendien worden in liet laatst van Fe* bruari voor do druiven glasramen geplaatst, die ïen iu Juni, als de vrucht zich heeft gezet, eder wegneemt. ALGEMEEN OVERZICHT. mag, en de gedachten aan een we zen dat te heilig is om zich uwe dochter te noemen! Maar, o mijn God! Gij zult mij helpen? Verhef, mij weder uit het stof en geef mij kracht en moed! Zal deze valsche man recht verkrijgen? Neen, neen, met stervende hand wil ik strijden in eere om mijn dagelijksch brood! Hebt ge al poging daartoe ge daan? Wat? Dat heb ik. Wel, wat hebt ge dan voor'n plaats? O. ik zal er een krijgen. Al zoude ik nog zoo dikwijls te ver geef gaan, ik zal, mijnheer! een plaats vinden in de maatschappij. Nu, we zullen 't zien! Wan neer wilt ge mij het huis overschrij ven Morgen ochtend hij Leks, en zoo zult ge eindelijk uw doel be reikt hebben; de notaris heeft alles klaar De étoile Beige zegt, in tegen spraak met de Vrijdag in den Bel gischen. Senaat verspreide geruch ten, dat de koning, volgens de ver zekering van wel ingerichte kringen de onderwijswet heeft goedgekeurd en dat deze wet weldra in den Mo- niteur zal worden opgenomen. Met het oog op deze belangrijke gebeur tenis is de reserve der troepen op geroepen. Het departement van oor log heeft de bevelen gereed gemaakt, door welke, zoo noodig, zesduizend man van de troepen uit de provincie in Brussel kunnen worden samenge trokken, om de orde te helpen hand haven. Het leger en de burgerwacht zouden worden geplaatst onder bevel van generaal Van der Smissen. De Etoile staat borg voor de juistheid dezer mededeelingen. De Gazette bevestigt de mededee- ling, dat de schoolwet door den Bel gischen koning onderteekend is; de troepen, de politie en de gendarmerie zijn in de kazernes geconsigneerd. Brigades gendarmerie zijn naar verscheiden dorpen gezonden, waar men onlusten vreest. Te Aalst heeft men aan rondrei zende kooplieden uit Brussel, die hunne koopwaren op de markt had den uitgestald, een geweldige dracht slagen toegedeeld. De burgemeester heeft de hulp der gendarmerie en der politie ingeroepen. De Belgische Senaat heeft de ver hoogde rechten op de buitenland- sche suiker met 46 tegen 4 stem men aangenomen5 leden bleven buiten stemming. De Tweede Kamer nam de wet aan met 63 tegen 10 stemmen. In den Senaat wees de ond-minister Graux op de kans, dat de vreemde mogendheden weerwraak zouden uitoefenen, wanneer België de rechten van invoer verhoogde, waartegen werd aangevoerd dat Duitschland zulks reeds gedaan heeft. Nog werd gewezen op de zon derlinge wijze waarop de regeering haar belofte tot bezuiniging verwe zenlijkte, terwijl de oud-minister Graux ten sterkste opkwam tegen de bewering van den minister Ma- lou, dat door de financieële politiek der vorige regeering een tekort van de middelen was ontstaan. Officiëel wordt gemeld, dat de samenkomst van het Engelsche Par lement op 23 October is bepaald. Zaterdagmorgen is te Parijs een ministerraad gehouden onder voor zitterschap van den heer Ferry Al le ministers waren aanwezig, behalve de heer Waldeck-Rousseau. Ferry bevestigde de mededeeling, dat geen oorlogsverklaring van China was ont vangen. De minister van marine, Peyron, deelde mede, dat admiraai Courbet zijne proviandeering had ten einde gebracht. Hij wacht verster king uit Cochin-China af, en eerst Goed, jonge man, heel goed. De oude groette even en ging heen. Eduard staarde hem na; toen richtte hij zijne verwarde oogen op de vertrekken, waarin zijn vader zoo lang gewoond had, sloeg zijne blikken naar boven in de blauwe lucht, door de ondergaande zon met goud omzoomd, de dwarlende, lichte wolken achterna, en.... zijne lippen bewogen zich in 't gebed! Omtrent dezen tijd zat de direc teur van het kabinet des konings, staatsraad van Boekhoven, in zijne kamer actes te lezen. Kostbare vazen van antieke vorm versierden de ka mer. Beelden en wapens, schilde rijen en aquarellen, getuigden van zijne ijverige kunstmin. Hij was schijnbaar in een hoogst moeilijke vraag van zijn ambt verdiept, toen de lakei binnenkwam en aan de deur wachtte. Wat is er, Gunther? De uitdrager Schalm verzoekt binnen gelaten te worden, U we Ex cellentie - De uitdrager? Zoo op eens? Ik heb geen tijd. Hij moet eerst schrij ven, als hij wat wil. Excellentiede oude man ver zoekt dringend, toegelaten te wor den, hij heeft u iets gewichtigs aan te bieden. Aan te bieden? van Boek hoven wendde zijn oogen van zij* werk af en bezon zich. Hij scheen te aarzelen. Toen liep hij de kamer op en neer. Al is die kerel ook een schelm, koopen kan ik die pla ten tochLaat hem binnen komen! Schalm verscheen met gebogen hoofd. Voor de eerste keervertoon den zich in zijne trekken ongerust heid en angsthij had zijne gewone vastheid en scherpte verloren. Van Boekhoven keek hem van onder tot boven aan, zonder te spre ken. Eindelijk: nu, wat wilt ge

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1