BINNENLAND. na een tiental dagen zullen beslis-1 sende operatiën worden ondernomen. De ministerraad hield zich niet be zig met de kwestie der samenroe-i ping van de Kamers, waarvoor in-' tusschen de datum waarschijnlijk spoedig zal worden vastgesteld. De i volgende ministerraad zal op 23 Sep tember worden gehouden. De Duitsche keizer is gisteren avond te elf uur vertrokken en reis de over Schneidemühl en Bromberg naar Skiernewitz. Heden ochtend te elf uur zou de keizer aan de Rus sische grens worden opgewacht door een eeregeleide; tevens zou daar het déjeilner worden gebruikt. Te vier uur zou de keizer in Skiernewitz aankomen. De bijeenkomst der drie keizers zal duren tot aanstaanden Dinsdag. In het gevolg van Keizer Wilhelm bevinden zich Vorst von Bismarck en diens zoon Graaf Herbert, de ge neraals von Albedyll en von Lehn- dorff en Vorst Radziwill. De keizer zou reeds morgen middag weder vertrekken, daar hij den 1 Ten te Berlijn wil zijn om den 18en naar den Rijn te gaan voor de manoeuvres van het 7e en 8e le gerkorps. In een telegram uit Weenen wordt mede gemeld dat keizer Frans Jo zef Maandag te Skiernewitz zal aan komen. Zijn vertrek zou op Woens dag bepaald zijn. Tevens wordt uit Petersburg be richt, dat de minister Von Giers naar Warschau is vertrokken. De voorbereiding van het in func tie treden van den Pruisischen Raad van State, is ten einde gebracht. De leden zullen samenkomen in het ko ninklijk slot te Berlijn. De RépubliqueFrancaise vindt het bepaald jammer, dat de Pruisische regeerïng de beide te Stettin gereed liggende Chineesche pantserschepen, te Ting-Yuen en de Chen- Yuen, niet ongehinderd heeft laten vertrekken. «Indien die schepen de Oostzee had den verlaten, zouden zij nu reeds een sieraad zijn van de reede van Cher bourg.» Mogelijk; maar welk een oorverdoovend geschreeuw over Duitsche trouweloosheid en schen ding der neutraliteit zouden de Fran- sche bladen, en de République niet het minst, hebben aangeheven, in dien de Duitsche regeering die sche pen werkelijk had laten gaan? Bij gelegenheid der manoeuvres in de omstreken van Nowogeorgiewsk in Polen, werden de Czar en zijne gemalin Vrijdag aan het spoorweg station te Jablowna ontvangen door eene deputatie van boeren uit het departement Warsch, en later in het dorp Serotsk door eene deputatie van den adel en de oudsten der gemeen ten uit het departement Poeltoesk. HH. MM. gebruikten het déjeilner op het landgoed van vorst Radziwill en keerden tegen den avond naar Nowogeorgiewsk terug; zij werden op hun tocht overal door de bevol king met hartelijkheid begroet. Vrijdag deden zich te Napels 814 gevallen van cholera voor, en 314 sterfgevallen. Nog steeds vertoeft Humbert in de geteisterde stad, waar hij slechts een paar dagen zou verblijf houden. Maar op de vraag wanneer hij ver trekken zal, luidt nog altijd het ant woord: «Ik durf Napels niet verla ten zoolang de epidemie toeneemt en de rampspoed stijgende blijft.» nog bij me doen? Excellentie! hetzelfde wat u anders altijd bij mij gewild heeft. Ik kom u.... de gravures van Boissiers aanbieden. Ei, deksels! en zoo onver wachts! Vroeger waren ze u zoo aan 't hart gewassen dat men den ken zoude, ge woudt ze meenemen in uw graf? Ik ben er ook nu nog erg aan verkleefd, Excellentie! en ik zou kun nen schreien, als ik er aan denk, hoe gauw ik voor mijn oude kast zal staan en ze ga zoeken om ze te bewonderen, maar ze niet meer vin den kan. Er zijn evenwel ook dingen in de wereld, Excellentievoor welke ons alles loslaat, waaraan men ge hecht is, voor welke men zekerlijk om zoo te zeggen zijn laatsten troef moet uitspelen. Zoo zooHeb-je dan ook eens geld noodig? 't Komt me niet erg geloofbaar voor. Hoor eens: uwou Hij blijft dan ook de straten door-| kruisen en de hospitalen bezoeken zonder zich aan eenig gevaar te sto ren. Donderdagbezochthijhetnieuwe hospitaal te Maddalena waar dade- lijk 150 bedden door cholera-lijders waren ingenomen. Humbert sprak een aantal der patiënten toe. De bevolking in de stad juicht i den onverschrokken, menschenlie- j venden vorst luide toe. Bewondering voor zijn optreden en angst voor zijn leven strijden om den voorrang, zoowel in Napels zelf als in geheel het land. Men erkent echter dat zijn tegenwoordigheid heilzaam is. Op zijn verzoek heeft de aartsbisschop o. a. een eind gemaakt aan de pro cessies, en door hem aangevuurd wedijveren de autoriteiten in het volbrengen van hun plichten. Generaal Polombo en een zoon van den Koning van de Sandwich eilanden zijn mede door cholera aan getast en gevaarlijk ziek. Koningin Victoria heeft een tele gram gericht aan de Koningin te Napels, hetwelk den Koning is mee gedeeld en waarin zij haar droef heid te kennen geeft over den toe stand van Monza, en den wensch uit, dat daarin spoedig verbetering zal komen. De laatste berichten waren, zooals men weet, iets minder ongunstig. De Mudir van Dongola beleeft niet veel genoegen van zijne Münch- hausen-verhalen. Niemand gelooft er een woord van. Niettegenstaande zijne laatste «groote overwinning» op de aanhangers van den Mahdi bij Amboekol, heeft de Engelsch- Egyptische regeering kolonel Ste wart tot commandant van Dongola benoemd. Men is zeer benieuwd te zien, hoe de Mudir het zal opnemen, dat men hem zoo zonder plichtple gingen in den' hoek zet. De eerste officiëele daad, betref fende de Westkust van Afrika, is verricht. De Duitsche Keizer heeft den koopman Heinrich Randad te Lome benoemd tot Duitsch consul voor het Togo-gebied op Afrika's Westkust. Haarlem, 15 September 1884. Door den raad onzer gemeente is aan den geachten jubilaris Nicolaas Beets op zijn 70en verjaardag, Za terdag, het volgende schrijven ge richt «Hooggeleerde heer! Het bestuur van uwe geboortestad gevoelt be hoefte, u bij gelegenheid van uwen 70en verjaardag een blijk van hulde te brengen. Het verJieugt zich, dat het u gegeven is, onder het genot van eene goede gezondheid, geëerd door allen, dezen dag te beleven. Het verzoekt u, de verzekering aan te nemen, dat, wanneer het vader land er trotsch op mag zijn, u onder zijne zonen te tellen, het vooral uwe geboortestad is, die daarop bogen mag. Het bestuur van de gemeente Haarlem biedt u met zijne hulde tevens aan de betuiging zijner hoog achting». Een bij Haarlem en omstre- ken's inwoners welbekend persoon, de oudstrijder Jan van den Bosch, met zijn houten been. is niet meer. Steeds kon men hem, al sedert jaren, aan den weg naar O verveen zien zitten, aldaar de liefdadigheid der voorbijgangers inroependtot hij «Koude-Steen» overnemen; een man, die zoo rijk is om dat te kunnen doen, hoe zou die in verlegenheid komen En toch ben ik dat. Hoeveel moeten dan de Bois siers te zamen kosten Maar, als ik 't vragen mag, waarvoor hebt u zoo volstrekt geld noodig? Ach, voor geld verkoop ik die collectie in 't geheel niet, mijnheer! Wat beduidt dat? U heeft mij eens gezegdvraag zoo veel je wilt, Jonas! als je bij de regeering iets noodig hebt, laat het wezen wat het wil, verkoop mij die platen maar. Nu wou ik u vriende lijk verzoeken, geef den advokaat Eduard van Aken, die tegenwoor dig heel wanhopig is, [een plaatsje bij de regeering. 't Een of ander op een bureau, waar hij een fatsoen lijken post in 't verschiet heeft zoo hij vlijtig is en trouw, en hij zal vlijtig zijn, mijn woord daarop, dan thans in den hoogen leeftijd van 91 jaren den laatsten adem uitblies. Zijn j borst was versierd met het zilverenI eereteeken van 1815, terwijl hij ook gerechtigd was tot het dragen van het metalen kruis. In het laatst dezer maand zal te Arnhem het vijfjarig bestaan der gymnastiek-vereeniging «Olympia» op buitengewoon feestelijke wijze gevierd worden. Het bestuur dier vereeniging heeft namelijk een «groot nationaal concours» uitgeschreven, waaraan o. a. zullen deelnemen de gvnastiek-vereenigingen Haarlem en «Kracht door Volharding», bei den alhier. Z. M. de Koning heeft, zooals thans gebleken is, niet alleen aan het dienstdoend personeel van wij len Z. K. IJ. den Prins van Oranje het laatstelijk genoten traktement geheel of gedeeltelijk als pensioen toegelegd, maar tevens de jaarlijk- sche gratificatiën en toelagen, door den Prins aan verschillende voorma lige hofbeambten en andere perso nen verleend, als levenslang pensi oen bestendigd. Blijkens een gisteren bij het De partement van Koloniën ontvangen telegram van den Goeverneur van Atjeh, is deze den llden van de Westkust te Kotta Radja terugge komen, alle gevangen schipbreuke lingen der Nisero medebrengende, en heeft de Radja van Tenom zich aan het Nederlandsch gezag onder worpen. Wij ontvingen van de firma N. Tetterode, te Amsterdam, ter be zichtiging eenige afdrukken der clichés van de Medailles der Inter nationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam, in haar graveerin- richting en lettergieterij vervaar digd. Naar het ons voorkomt, is er, de geringe prijs waarvoor ze door gemelde firma worden afgeleverd in aanmerking genomen, buitenge woon veel zorg aanbesteed en zul len de bekroonden zeker niet nala ten ze zich aan te schaffen. Het Algemeen Ned. Werklie denverbond en het Sociaal-demo- cratenbond hebben gisteren in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's Hage de aangekon digde vergadering gehouden. Alle plaatsen der groote zaal en de ga lerijen waren bezet door een pu bliek, dat niet uitsluitend uit werk lieden bestont. Hier en daar merkte men in de rijen der aanwezigen vrouwen op. Precies te 121/2 ure man het comité zitting rondom eene tafel op de estrade. De heer Gebing, voorzitter van het Bond voor het algemeen stemrecht leidde de vergadering en riep den aanwe zigen het welkom toe. Vroeger, zeide hij,[had men geen moed over het alge meen stemrecht te spreken wegens de geringe belangstelling. Ziet men thans deze drukke schare van werk lieden, die deze zaak geheel bekos tigen. dan voorzeker mag hij wij zen op toenemende belangstelling. Moge ook de Regeering haar als een voldoend bewijs van belang stelling beschouwen. In die belang stelling ziet hij ook het bewijs van eendracht onder het werkvolk. In de Volksvertegenwoordiging is er onderling verschil over de gewich tigste belangen; onder de werklie den is er eenheid. Is niet de een parige aanneming der motie van geef ik u die gravures present. Maar het moet spoedig gebeuren, Excel lentie, anders komt het te laat. Ook mag hij niet weten dat ik de hand in 't spel heb. Schalm! Mensch! Ja, wat ben ik sedert dien tijd toch blind ge weest, mijn God! Waarom doet gij- gij die aanvrage? Heere Jezus, wat gaat u dat toch aan, heer staatsraadAls u hem eerst die plaats geeft, dan zal ik u dat zeggen. Wil u de verzameling, ja of neen? Zeg maar dat hij die plaats heeft, vooreerst drie a vier honderd daalders, met uitzicht op avancement. Doe het, Excellentie! Maar ik begrijp u niet Schalm Ge maakt mij heel en al bijster in uw karakter. Wil u de platen niet? Denk toch eens het zijn veertig zeldzame nommers, een ware prachtcollectie. Neen! ge haalt me niet over, Schalm! Van Aken is ai te veel de vorige week een even treffend bewijs van eensgezindheid. Hij hoopt dat de Regeering het volk zijne rechten niet langer zal onthouden. Moge het onmondige volk eene on weerstaanbare massa worden. Spreker doet een beroep op den eenheidszin. Twee sprekers zullen het woord voeren, waarna de motie, waarbij op de invoering van het algemeen stemrecht wordt aange drongen behandeld en daarna een ffebat geopend zal worden; hij ver zoekt ieder mee te werken tot hand having der goede orde. Onder luide bravo's verklaart hij de vergadering voor geopend. De heer Heldt, uit Amsterdam, is het eerst aan 't woord Hij schetst de taak der afgevaardigden voor dezen dag. Zij is, om het besluit alhier genomen ter kennis te brengen van de Regeering en de Vertegen woordiging des volks, eene taak, afgebakend door de motie der vorige week, door duizenden goedgekeurd. Bevrediging van dien volkswensch vragen wij, uit het oogpunt van recht, omdat het volk belang heeft bij een ordelijk en rechtvaardig staatsbeheer. De Grondwet worde in werke lijkheid het plechtanker van Neêr- lands vrijheid en volksgeluk. Als nu treedt op de heer Van der Stadt, uit Zaandijk, met een woord van ernstige waarschuwing tot de niet-kiezers. Ook hij raadt aan, den stroom des tijds niet te weerhouden. Hij wijst op de kracht van de niet kiezers, die machtiger zijn dan het handje vol volks dat zich alles heeft toegeëigend. De opkomst zou nog talrijker zijn, indien het velen niet ontbrak aan het noodige om hierheen te komen. De arbeiders helpen zich zeiven en vragen het algemeen stemrecht; an dere mannen aan de regeering is de eisch; geen beurs- en brandkast- vertegenwoordiging onder den naam van vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk. Hij beweert dat de maatschappe lijke toestanden ellendig zijn voor den nijver en handwerksman. Men bezoeke slechts de wonin gen van den arbeidersstand, de fa brieken, die niets anders zijn dan machines van vleesch; men lette op de exploitatie der vrouwen ter voorziening' in den nood van het gezin, op het onbeschermd laten van de kinderen. Eene maatschap pij met zulke contrasten is verrot; al zou zij rillen van pijn, de won den moeten daaruit gesneden wor den. Vervolgens bestrijdt hij de be wering dat 's lands welvaart is toe genomen, o.a. met een beroep op de werkeloosheid in het land. Wellicht zouden de toestanden beter zijn, had men vroeger de vruchten van den arbeid niet geroofd. Hij spoort allen aan met moed en kracht den strijd aan te binden, met ernst en waardigheid propaganda te maken tot verbreking van de slag- boomen van willekeur en onrecht, opdat aan ons de toekomst kome. De voorzitter brengt alsnu in be handeling de volgende motie: «De vergadering overwegende, dat bij 't kiesstelsel eene behoorlijke beharti ging van ware volksbelangen niet mogelijk is, dat deze alleen verkre gen kan worden door aan het gehee- le Nederlandsche ^olk invloed te ge ven op het Staatsbestuur; is van oor deel, dat ten spoedigste het algemeen gecompromitteerdHet kan niet. En waarin dan, mijn hemel! kan men hem gebruiken. Hoor eens, als het nu eens uw eigen zoon was, wien zijne vrouw ontloopen was, nadat hij haar alles had om den hals gehangen! Zou u dan ook zeggen: hij is te gecom promitteerd, wat kan men met hem doen? Laat uw hart zich dit toch eens aantrekken Excellentie uw hart, dat zoo veel beter is dan dat van den schoftigen uitdrager. Stel u nu maar eens voor, dat hij uw zoon was. Heeft u nooit van den barmhartigen Samaritaan gelezen? Schalm! ik wil u wat zeg gen Van Aken was geen slechte juristmen kan waarachtig ook wel eens zwak zijn, en voor zijn op spraak, waaraan hij ook volstrekt niet alleen schuld heeft, het oog sluiten, maar, wat hebt u er eigen lijk aan, en wat gaat u dat aan? {Wordt vervolgd) stemrecht, bij de Grondwet gewaar borgd, moet verleend worden.» De president opent de discussie. Niemand wenscht het woord. Er wordt gestemd met al of niet ophef fen der handen. Niemand de hand opstekende, acht het comité de mo tie eenparig aangenomen. Het aantal deelnemers aan de bij eenkomst wordt op ruim 2000 ge schat. Eene deputatie zal het adres ten gunste van het algemeen stem recht aan den Minister van Binnen- landsche Zaken overhandigen. Het Kamerlid Van Eek was onder I de toehoorders. De uitslag van de Zaterdagmor gen te Zand voort gehouden Jacht field trial is, dat de eerste prijs werd behaald door «Smile» van jhr. Van de Poll; de tweede prijs doorDevon van den heer Th. Wilson en de derde prijs door «Bella» van den heer M. W. de Kat. 't Was jammer dat het weder niet geheel medewerkte, om den wed strijd naar wensch te doen slagen. Zaterdagmiddag werd naar den trein, die 12.15 minuten van Amster dam naar Zutfen vertrekt, op de hoogte van eene der nieuwe straten te Amsterdam, door volwassen man nen met steenen geworpen. Een steen ging door een ruit eener coupé 2de klasse en trof het aangezicht van een reiziger, zonder dezen echter noe menswaardig te verwonden. De uitslag van het jaarlijksche 1 prijsschieten der Koninkl. Hand boogschutterij «St. Sebastiaan» te Alkmaar was, dat de 6 uitgeloofde prijzen werden behaald door de vol- I gende heeren: W. Klaverweyden, C. J. Schaafs, N. v. d. Drift, A. Imkulsen, A. de Vries en G. Bos- 1 sert. De rozenprijs, alsmede de prijs naar den vogel, werden beide behaald j door den heer A. Imhulsen. Zaterdag is van hier naar 's-Hage vertrokken een klein detachement van het tweede reg. huzaren, be- i stemd om dienst te doen bij de ca- valerie-manoeuvres in Gelderland en op den Haag gederigeerd, ten einde Dinsdag a.s. met het 3e regi ment van daar aftemarcheeren. Zaterdag werd aan den milicien Willers van het le bat. 4e regt. in fanterie te Delft, voor zijn flink ge drag bij de redding van twee dren kelingen in den avond van 6 Sept. 11.. door eenige heeren een zilveren remontoir horloge met inscriptie als aandenken geschonken. Zaterdag ochtend te ruim 11 uren is eene vrouw, die met een kind van zeven weken, op de balie van de brug over de Kolk aan de Delft- schepoort te Rotterdam zat, bij on geluk daaraf en in het water ge vallen. Beiden werden weldra gered door Hubertus en Jacobus Knippen burg, die hen nasprongen. Het kind heeft geen letsel bekomen, doch de vrouw moest ter verpleging in het Ziekenhuis worden opgenomen. Het korps pontonniers, te Dor drecht in garnizoen, vierde Vrijdag feest. Te half 9 ure trok het korps naar zijn exercitie-terrein de Staart in den Biesbosch, dat met vlaggen en groen versierd was, terwijl het muziekkorps van het 6e reg. inf. uit Breda de feestelijkheden opluis terde. Ten 10 ure vingen de verma kelijkheden aan, bestaande in roeien, boomen, sprietloopen, mastklimmen, turfdragen, tonsteken, enz., waarvoor een groot aantal prijzen waren uit geloofd. Al de prijzen werden door den majoor-kommandant van het corps met eene hartelijke toespraak aan de winners uitgereikt. Den geheelen dag heerschte eene vrolijke stemming, terwijl het schoone weder eene groote menigte toeschouwers had uitgelokt. Voorafgegaan door de muziek trok het korps ten vijf ure over eene in middels over den Biesbosch gesla gen brug eu verder door de stad naar de kazerne, waar aan de on derofficieren, behalve den gewonen maaltijd, broodjes met eieren, wijn en sigaren, en aan de minderen broodjes, eieren, bier en sigaren wer den verstrekt. Ten 7 uur gaf het bovengenoemd muziek-korps een volks-concert op het Stationsplein.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2