I'III'IUIII 11» 1 2e Jaargang. Zaterdag 20 September 1884. No. 370. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. Afzonderlijke Nommers 40 Cents. 55 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Bublicité Ktranglre G. L. BAVBE 8p Co., -JOH. 2r. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12}- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder releide Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben «p vertoou van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 toe 4 uur. Toegang 25 cents per per=oon. Donateurs en leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis vooral van Nederland en meer bijzonder van bet Haarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor -een geheel jaar 1 l gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk kleide - Teylers museum 'in de 'Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Te//Iers bibliotheek. Geopend "Woensdag, Donderdag, Vrijdag cn Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groo'te Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. 1 Woensdag e De Administratie van Haarlem''s Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premien te verloten. Deze zullen zijnle premie, een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. De Chronigue deelt mede, dat de rondtrekkende benden te Brussel, (zie de courant van gisteren), den koning hebben uitgejouwd en «leve de Republiek» riepen. De meeste liberale bladen sporen de bevolking tot kalmte aan en bevelen baar aan, om van geene andere dan wettige middelen tot bestrijding der schoolwet gebruik te maken. De Temps ontvangt uit Berlijn het bericht, dat de geruchten om trent het aanstaand ontslag van graaf Miinster, als Dnitsch gezant te Londen, blijven aanhouden. Ook de National Zeitwig verwacht eene spoedig'e vervanging van dezen di plomaat, en voegt er bij, dat graaf Münster, volgens bet oordeel van Bismarck, bij de laatste conferentie niet krachtig genoeg* tegen Lord Granville is opgetreden. Keizer Wilhelm is gister morgen te zeven uur via Hannover naar het kasteel te Benrath vertrokken, waar hij gisteren middag te vier uur is Ook bij het familie-diner dat Woensdag op het slotte Skiernie- wicz plaats vond en dat een zuiver intiem karakter droeg, werden geene [toosten uitgebracht. In de tijdsruimte, die tusschen het vertrek van keizer Wilhelm en dat van Keizer Frans Joseph verliep, werd ICalnoky door keizer Alexan der in eene afscheids-audiëntie ont vangen. De Zwitsersche Bondsraad heeft zich tot de Italiaansche regeering gewend met het verzoek, om den consul Grecchi te Lugano terug te roepen. Men vermoedt, dat deze con sul de schrijver is van eene bro chure, «Zwitsers of Italianen» geti teld, waarin de inlijving van het kanton Tessin hij Italië wordt bepleit. Moge ook al dit vermoeden zoo als van Italiaansche zijde wordt be weerd onjuist zijn, zeker is het, dat de Italiaansche consul aan de verspreiding dezer brochure een werkzaam aandeel heeft genomen. De Zwitsersche regeering meent te recht, dat zulk een overdreven ijver bij een consul misplaatst is. Bij de verkiezingen voor den Landdag van Croatië zijn tot nu toe 23 candidaten van de regeerings- partij en 6 candidaten van de oppo sitie gekozen. Er waren 31 vaca tures te vervullen, het resultaat mag dus als bijzonder gunstig voor de regeering worden beschouwd. In Algerië bevindt zich eene uitg-ebreide Spaansche kolonie, voor namelijk uit de provincie Murcia afkomstig. De dames dezer kolonie, gedachtig aan Paris-Murciehebben eene tombola en feesten georgani seerd ten voordeele van de slacht offers der cholera in Frankrijk. Zij rekenen op eene opbrengst van 20,000 francs. Volgens de Spaansche Gaceta hadden in de provincie Alicante 10 cholera-sterfgevallen plaats. Het bul letin uit Catalonië ontbreekt. Woensdag kwamen in Italië 357 cholera-sterfgevallen voor, waarvan 288 te Napels en 10 te Spezzia. Te Rome is één verdacht geval waar genomen. Nubar-Pacha deed gisteren de hee- ren Money en Vetsera, de eenige leden der schuldcommissie, die thans te Caïro aanwezig zijn, bij zich ont bieden en gaf hun te kennen, dat de ministerraad eene beslissing geno men beeft, volgens welke de uit sluitend voor den dienst der schuld aangewezen inkomsten niet meer zullen gestort worden in de kas voor de staatsschuld, doch bij bet minis terie van financiën. Dit ministerie zal elk tekort aanvullen op de eerst- verschijnende coupon van de gepri- vilegiëerde geünificeerde schuld. Nubar-Pacha voegde er aan toe dat de noodige instructies reeds ge zonden waren aan de goeverneurs, belast met de inning der voor de staatsschuld aangewezen inkomsten, benevens met die der ontvangsten van de spoorwegen, telegrafen, in voerrechten, en de havengelden van Alexandrië. De minister van financiën heeft een brief gericht aan het beheer der staatsschuld, waarin wordt mede- edeeld, dat met het oog op het „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche lenen. 53. Mijn hemel! vader, ik versta u niet! zeide Mathilda verwon derd, met bevende stem. Ja, eerbied voor dien man, mijnheer Schalmriep van Aken, met oogen drijvende in ziltig vocht, eerbied voor hem, die mij zoo ver gebracht beeft, en die man heet Jonas Schalm! Zijne Excellentie van Boekhoven beeft mij van daag be kend, dat u voor mij bij hem om eene aanstelling hebt gebeden, en zoodoende de grondlegger van mijn geluk geworden zijt. Bid eu werk beeft u mij geleerd, vader Jonas! en ik, ellendige, die uw goeden wil nooit verstaan heb, nooit begrijpen kon welk een Eden mij hier was toebedacht, ik heb u met ondank vergolden; o mijn God! welk ver driet heb ik u aangedaan! Vergeef, vergeef den verblinden, onzinnigen jongeling, wien niets dan de jammer des ongeluks en der schande beeft kunnen beteugelen. Vergeef mij ook gij, diep gekrenkt, arm, gebroken meisjeskartlaat mij ten minste ho pen, dat gij mij niet veracht. Ont houd uw medelijden niet aan den vriend uwer jeugd. Hij had Mathilda's rechterhand gevat, zag haar aan met smach tende blikken en bevochtigde hare banden met kussen en tranen. Eduard, arme Eduardmeer kon zij niet spreken. Haar oogen staarden ongerust van den jongen man naar baren vader, die lachend voor zich henen zag. Moeder en dochter hadden hem zoo gaarne om eene verklaring gevraagd, van wat tekort van 33.000 pd. st. en bet on vermogen om tegen einde October geld te bekomen, de ministerraad heeft besloten den openbaren aan koop ter likwidatie van de geünifi ceerde schuld te schorsen en gemeend heeft tot de goeverneurs der provin ciën het verzoek te moeten richten, dat dezen aan de directeuren der in voerrechten en bet beheer der spoor wegen bet voorschrift zonden geven om van 1 tot 15 October aan het ministerie van financiën uit te beta len alle gelden, behalve die, welke noodig zijn voor de betaling der eerstvolgende coupons. Na gemelden datum zullen de betalingen weder geschieden aan de kas voor de staats schuld. Eene dépêche van Renter's office, gedateerd van Cairo van Woensdag vermeldt, dat tijding van Gordon is ontvangen in dato 26 Augustus. Gordon deelt daarin mede, dat hij de aankomst der Engelsche troepen afwacht en verzoekt Zebehr-pacha en 300.000 pond sterling te zenden; hij bericht dat Berber binnen wei nige dagen zal vallen en zal Soedan voor den Sultan openen zoodra 200,000 man Turksche troepen ge arriveerd zullen zijn. De oorlogspartij in China is er in geslaagdaan Li-Hung-Chang een medewerker in zijne waardigheid ter zijde te doen stellen. Dit is de gewone metbode, die men in het Hemelsche Rijk volgtals men een ambtenaar niet recht vertrouwt. Eenige weken geleden is reeds aan Li-Hung-Chang bet oppertoezicht ontnomen over den handel in de noordelijke havens; thans moet hij den gewichtigen post, dien hij jaren lang bekleedde, met een vijandig collega deelen. Yoor hen, die het herstel van den haar zoo wonderbaar voorkwam; doch zij waagden 't niet, uit vreeze van iu de eerst volgende minuten uit dien zoeten droom gerukt te wor den ochdie voorspiegeling van eene vrolijke toekomst, van een blij geluk, hoe verrukte die bare zin nen! Maar terwijl de vrouwen zich moeite gaven om licht in die duis ternis te vinden, en Eduard met be- traanden blik naar bet eerste woord luisterde, dat hem verzoening en vrede zoude brengen, zag men op het aangezicht van den ouden Jo nas een plechtigen trek, een edele waardigheid, een hooge reine zalig heid. Met bevende band nam bij een sleutel uit eene lade, opende zwijgend de kast, die zijne verza melingen, liefhebberijen en gewich tige papieren bevatteen baalde eenen brief te voorschijn, die met dik lak was verzegeld. Eduardheden ten dage houdt de opdracht, de plicht, de macht op, vrede wenschen, is dit een slecht voorteeken. De Times bevat eene dépêche uit Hongkong van Woensdag waarin vermeld wordt, dat het Fransche oorlogsschip Atalante een Hong- lcongsch koopvaardijschip bij het binnenkomen van de haven geën terd heeft en de kanonnen en mu nitie er van over boord wierp. Onder de kooplieden heersebt over dit feit groote verbittering, daar der gelijke vaartuigen, bij gebreke aan soldatenmachteloos tegenover kust-roovers zijn. Admiraal Courbet beeft geseind, dat de verliezen, door hem aan het arsenaal te Foo-Chow toegebracht, door de Chineesche autoriteiten op 15 millioen, en die aan de vloot toe gebracht op 18 millioen geschat worden. De Times critiseert zeer een plan van den admiraal, dat haar uit Hongkong geseind wordt, om van Kelung op Formosa langs een bin- nenkanaal op 50 kilometers de ba- ven van Tam-Cbin aan de Noord westkust te bereiken. Dit plan zou inderdaad zonderling schijnen; eene nadere bevestiging van het telegram uit Hongkong is dan ook niet ge komen en de Times heeft, alleen op gezag van haar eigen valsche inlich tingen, den admiraal weder alle beleid ontzegd. De Fransche minister van marine heeft Dinsdag eene dépêche ontvan- vangen van admiraal Courbet, waarin deze mededeelt, dat de Chiueezen van de hoogten aan weerszijden van den Kimpai-pas vuurden op het Fransche oorlogschip, dat in den geregelden dienst voorziet tusschen de vloot en het telegraafstation van Pic-Aigu (het Sharp Peak der En gelsehen, aan den mond der Min- rivier). Van het eergisteren door welke uw vader, mijn hooggeschatte vriend, mij over u gaf. Hedeu, en niet eer dan hedeu zijt ge mondig. Toen het testament gemaakt werd, mijn zoon! en uw vader vooruitzag dat gij in de strikken van die vrouw gevangen zoudt worden, dat ge licht zinnig, verstandeloos het verderf zou tegemoet snellen, wou hij u ten minste nog voor het ergste bev ren, u dwing*en niet verder in de bedwelming van genot en lust voort te gaau, om niet ganscb en al een bedelaar te moeten worden. Dezen brief beeft hij toentertijd mij ter hand gesteld, mij de macht eens vaders over u gegeven, en mij op gedragen om u eersf dan deze laat ste erfenis te vermaken, wanneer gij u gebeterd had, of zooverre waart gezonken, dat gij u onmogelijk zelf meer redden kondet. De lieve God beeft bet nu zoo gewild, ik zeg bet met blijdschap, dat gij uzelven we der verheven hebt. De oude Jonas heeft zijnen plicht gedaan; zie bier den brief. Een eerbiedige buivering greep allen aan: een stille aandacht, een weemoedige gedachte, een stille hoop. Eduard nam den brief des afge storvenen in zijne bevende handen; het duisterde voor zijne oogen, toen hij het hem welbekende handschrift des vereeuwigden las, aan hem ge richt met den aanhef der liefde als vredebode, gestegen uit de afgron den van gindsche zijde. Mijn geliefde zoon Eduard Lang zal ik al tot stof vergaan zijn. wanneer deze regelen u on der de oogen komen. Welk ver driet, welke vrees, welk angstig voorgevoel ik heb, dat ik dit moet schrijven, gevoelt alleen hij die zelf vader is. Gij zult den beker van ellendeteleurstelling en

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1