Reuter uit Shanghai gemelde ge-j vecht tusschen de Chineezen met de Fransche landingstroepen bij denj Kimpai-pas, maakt admiraal Cour-; het met geen enkel woord gewag. Wellicht heeft deze operatie later Slaats gehad, en had zij juist ten oei, de veiligheid der Fransche ad viesjachten te verzekeren. BI\\E\LA\D Haarlem19 September 1884. Er wordt voortdurend meUsooveel geheimzinnigheid gezinspeeld op een mogelijk spoedig uitsterven van den mannelijken stam van ons Oranje huis, dat het zeker niet overbodig is te melden, dat wij omtrent den gezondheidstoestand van onzen Ko- niug van «Het Loo» de meest ge ruststellende berichten ontvangen. Z. M. wandelt bijna dagelijks, niet slechts in het Park, maar ook langs den publieken weg door het dorp, gearmd met de Koningin, of wel met zijn gasten, en de Koning heeft zelf de plannen voor een aanstaande groote jacht geregeld. Z. M. ziet naar onze berichtgever verzekert er uitstekend uit en schijnt van geen vermoeienis te weten. De kleine Prinses is met Haar goevernante nagenoeg den geheelen dag op de been en heeft vooral ver maak wanneer de openbare school van meester Ravenhorst uitgaat en de kinderen, meerendeels op hun klompjes, onder luid getier, naar buiten stormen om te spelennuffig is de kleine niet; men ziet het haar aan, dat zij graag zou meespelen als zij het maar durfde vragen. Tegen een te groote intimiteit waakt echter de goevernante. (R. Nbl.) Gisterenmorgen zijn per Oos- terspoor te 9.34 uur, te Amsterdam aangekomen de Russische Groot vorst Michael, oom des Keizers, met een talrijk gevolg; hij werd door de grootvorstin afgehaald. De kooge personen begaven zich daarop naar het Amstelhotcl. Aan het strand bij IJmuiden wa ren Dinsdagmiddag drie Zaandam- sche werklieden, die daar werk kwamen zoeken. Om zich te ver- frisschen gingen zij baden, doch daarbij had een van hen, een jon geling van ongeveer twintig jaren, de onvoorzichtigheid zich te ver in zee te wagen. Te vergeefs worstel de hij tegen den krachtigen golf slag en was weldra verdronken. De be kende firma G. Does burg, thans tijdelijk gedomicilieerd Spaarndammerplein 15, Amsterdam, beveelt zich weder aan tot het doen van allerlei zaken. Tabak en piano's, koffie en pluimgedierte, alles ver handeld zij gaarne. Het is ons een waar genoegen, alle handelaars op die ondernemen de firma aandachtig temaken, met aanbeveling om zich te rechter plaatse te informeeren omtrent de soliditeit der firma; wij twijfelen niet of men zal dan van dat infor meeren geen spijt hebben. {D. v.sG In verschillende wijken van Am sterdam is een adres aan den bur gemeester ter teekening gelegd, waarin wordt aangedrongen op in trekking van het besluit betreffende het opvangen van honden. schuld reeds geledigd hebben, en tot inzicht gekomen zijn dat het ware geluk alleen in den mensch zei ven berust, zoowel als in zijn tevreden gemoet. God geve, dat gij u niets anders dan dwaashe den en verdoolingen hebt te ver wijten, en dat ge u nimmer aan schanddaden schuldig maaktet God geve dat gij, gelouterd en veredeld, de liefde en achting van alle goede menschen zijt waardig geworden! Daar het te voorzien was, mijn zoon! dat gij uw va derlijke erfenis zoudt verkwisten, dat ge 't door bedrog en verlei ding verliezen zoudt en het einde van uwen loopbaan dus treurig en ellendig zoude wezen, zoo heb ik mijn ouden, braven vriend, Jo nas Schalm, macht over u ver leend, voor zoover men die over een volwassene kan uitoefenen, en heb het verder onmogelijk ge maakt, dat door u het laatste erf- De 4 pCts. leening van f 600,000 der Duinwaterleiding-maatschappij te Amsterdam is tweemaal voltee- kend. Onder de dieven, in de laatste da gen gearresteerd, behooren ook twee spoorwegbeambten te Amsterdam die betrapt werden bij het verdeelen van een kist sigaren, die zij hadden gestolen uit het goederenbureel. Een adres, van 1400 handteeke- ningen voorzien, is verzonden aan den Gemeenteraad van Amsterdam, inhoudende verzoek om: le. in beginsel aan te nemen de geheele demping van Damrak en Rokin; 2e. de Koopmansbeurs een andere plaats te geven3e. ten spoe digste maatregelen te nemen om aan den ergerlijken toestand van poelen en riolen een einde te maken. Den ge vluchten broeders Tobias schijnt het niet bijzonder naar wensch te gaan in Buenos-Ayres. Zij nebben althans in de vorige week naar een kennis te Amsterdam die zeker niet trotsch op die onderscheiding zal zijn geschreven, dat het hun niet goed ging, en daarbij tevens verzocht om eenige geldelijke onder steuning, wijl zij in groote verle genheid zaten. Zij waren er nog niet in geslaagd de eene of andere betrekking te krijgen, hoewel zij geneigd waren aan te pakken wat er maar open kwam. Zij moeten te Buenos-Avres zeker tot hun genoegen een an der bekend Amsterdammer ontmoet hebben, namelijk het ex-raadslid Engels. Deze «voortvluchtige» verheugt zich in een goede gezondheid en maakt het ook financieel beter dan de beide broeders. Dit laatste is ten minste at te leiden uit het feit, dat hij zijn vrouw en zijn moeder heeft laten' overkomen. De dames vertrok- Maandag per stoomschip uit Ant werpen, met bestemming naar Bne- nos-Ayres. Zooals men weet, zit de oude heer Tobias nog steeds in voorarrest in de cellulaire gevange nis te Amsterdam. Nv. NecL.) Gisteren nacht omstreeks half een brak er op de derde verdieping van een perceel in de Frederik- straat te Nieuweramstel een vree- selijke brand uit, die spoedig het geheele gebouw in volle vlam zette. Der wanhoop ten prooi sprong de bewoonster der derde verdieping, mevr. de wed. De Braauw, uit het venster, spoedig gevolgd door haar kleinzoon die bij haar inwoonde. De eerste overleed eenige minuten na den val: van den andere mag men genezing der bekomen kneu zingen hopen. Hetzelfde middel ter ontkoming nam de bewoonster der tweede verdieping, juffrouw Spil, te baat. Na eerst hare vier kinde ren gered te hebben, door ze haar aan een venster der eerste verdie ping toe te reiken, sprong zij uit het venster. Zwaar werd zij aan het hoofd verwond. Liefderijk wer den de gekwetsten spoedig door eene buurvrouw van alles voorzien en spoedig door hulp van dr. v. d. Stempel behandeld. De brandweer die zich dapper gedroeg, was den brand te half vier meester. Hij be paalde zich hoofdzakelijk tot het perceel, waarin hij was ontstaan, behoudens eenige brandschade aan belendende gebouwen. deel uws vaders, het goedeKoude- Steen», zou verloren gaan. Tot dat doel heb ik een hypotheek van twintig duizend daalders aan Schalm gegeven, onder zulke voor waarden, dat hij in staat is het gansche huis tegen uw onver stand en verkwisting in veiligheid te stellen. Deze hypotheek be hoort derhalve thans u toe, en gij zijt heden weder vrije eigenaar en bezitter van uws ouders huis. Duizend zegeningen brenge u uw berouw en verbetering aan, moget gij erkennen, hoe goed ik het al tijd met u gemeend hebt, en God schenke u geluk en wijsheid Mijnen zegen over u in tijd en eeuwigheid Uw liefhebbende Vader Arnold .van Aken. De hypotheek behoort niet aan u? vroeg Eduard in verrukking. Gij zijt niet eigenaar van het In de gemeente Westerblokker, bij Hoorn, heeft men ook gelegen heid het lichten van het water te bewonderen. Men schrijft ons daar omtrent het volgende: Eenzaam staat het stoomgemaal hier bij de Zui derzee en wijst met zijn langen vinger op zijn wijze naar hooger. Die eenzaamheid maakt echter nu sinds vijf avonden plaats voor drukte en gewoel, veroorzaakt door de me nigte wandelaars, die het schoone verschijnsel in het water van sloot en kolt komen bewonderen. Men behoeft daar, zoodra het donker is, maar wat zand of steenen in het water te werpen of erin te roeren, en dadelijk ziet men het water in een heerlijk schoon blauwe vuur zee veranderd. De watermolenaar komt flesschen te kort voor de wan delaars. die begeeren iets van het wonderlijke vocht mede te nemen. En de jongens scheppen hun fles schen of klompen vol en geraken in verrukking, als zij het in don ker uitstorten; het schijnt dan als of duizenden blauwlichtende ster ren en vonken vallen. Wie het water meeneemt en later in donker in be weging brengt ziet hetzelfde prach tig blauwe licht. Men vermoedt, dat de oorzaak in rottende licha men te vinden zal zijn. Onder Venhuizen (N.-H.) is eer gisteren een zeeleeuw opgerischt. Het dier zal hoogstwaarschijnlijk naar het museum te Leiden worden overgebracht. Een geachte familie te 's-Hage is in diepen rouw gedompeld. De zoon van den referendaris V. d. V., stu dent in de medicijnen te Leiden, maakte jl. Maandag met twee vrien den een roeitochtje bij «De Vink», 't Bootje sloeg om en de drie tracht ten zich door zwemmen te redden. Twee hunner kwamen aan wal doch de zoon van den heer V. d. V., die waarschijnlijk de nabijgelegen houtvlotten wilde bereikenzonk weg in de diepte. Zijn lijk is, on danks alle aangewende pogingen, nog niet gevonden. Aan de firma L. J. Enthoven Co. te s'-IIage, is alsnog opgedra gen de levering van een perceel der bekende aanbesteding van bruggen voor Indië, ten bedrage van ruim f29.000. De laagste inschrijver, een Luiksche firma, op wien de heeren Enthoveu volgden, had van de aan neming afgezien. Gisteren morgen werd doorgraaf en gravin Zuboff, verblijf houdende in het Oranje-hótel te Scheveningen. aan den stationschef der N. R. S. M. aldaar, den heer Ravelli, als bewijs van erkentelijkheid voor de diensten tijdens hun bezoek aan Schevenin gen bewezen, een gouden doekspeld met diamanten als aandenken ten geschenke aangeboden. Gisteren avond heeft te Pernis een persoon een schot kruit in het gezicht gekregen. De man wilde eens zien waar het vuur vandaan kwam, en keek toen met alle aan dacht op het pistool dat afging. Gelukkig zijn de oogen niet geraakt. Nadat in de vorige week ten huize van den gep. kapt. van hetO.-Ind. leger S. te Ginneken, tijdens hij met zijne familie afwezig was, door in klimming en inbraak diefstal was gepleegd van vele kleedingstukken, huis?riep Christina verwonderd. Vader! dierbare vader! Wat hebben wij u bitter onrecht aan gedaan! snikte Mathilda. Gij allen hebt mij onrecht aan gedaan, kinderen! maar ge moest dat wel, want ge verstond het juist niet beter. Ja Eduard! «Koude- Steen» behoort u toegeen penning heb ik op het huis. Och, hoe zou een eerlijk uitdrager twintig dui zend daalders bij elkaar zamelen? Daar mijn zoon! is de acte, trek weder in het huis uws vaders, gij verdient het. Wanneer onze goede vriend weder kwam van uit den He mel, dan zou hij van mij getuigen hoe dikwijls ik om u geweend heb, hoe zwaar ik zuchtte onder den plicht, dien ik van hem op mij nam. Maar uw vader, mijn jongenheeft het ook aan mij verdiend. Laat ze mij maar een woekeraar, een afzet ter, een bloedzuiger noemen, dat gepeupel, wiens liefde en haat even Berlijnsch tafelzilver enz., is het aan de ijverige nasporingen van den wachtmeester der maréchaussee De Vogel, te Breda, Woensdag mogen gelukken, den dief te ontdekken en in hechtenis te nemen. Het is een 23-jarige jongeling. C. E. genaamd, gewezen soldaat en thans tuinmans knecht te Chaam. Clontarf Boyhet bekende ren paard van den ritmeester Wijnstroom is naar men verneemt aan een Pa- rijschen sportman verkocht. In den wind-stoomgraanmolen be- hoorende aan den industriëel W. S winkels en 7 bakkers te Helmond is brand ontstaan. Het inwendige is geheel uitgebrand, zoomede eene groote partij graan. Alles was ver zekerd, de molen en granen voor f13,500 en de stoommachine voor f3000. De brand is boven in den molen ontstaan. De molenaar had tot ruim 10l/s uur gescherpt, ver liet toen den molen en een oogen- blik later sloegen de vlammen er boven uit. Vóór 7 jaren brandde de molen insgelijks af. Door een veldwachter is in de ri vier de Mark nabij het trekpad on der Prinsenhage gevonden het lijk van een bediende uit de groote So ciëteit te Breda, die sedert acht dagen vermist is. De ongelukkige laat eene vrouw met twee kinderen achter. Men schrijft uit Deventer: Men herinnert zich niet, dat ooit de prij zen van het tarwemeel zoo laag waren. Eenige bakkers kochten ge zamenlijk eene hoeveelheid bloem, le kwaliteit, in een volgend jaar te leveren, voor den prijs van f 12,50 per 100 kilo. In een plaatsje in Drenthe kreeg een Hoofd der School dezer dagen een benoeming als zoodanig op een andere plaats. Om hem tot blijven te bewegen, trokken de boeren met een vet varken naar zijne wo ning. De man hield het varken en de boeren houden nu hun meester. De aardappelfabriek «Nijverheid», te Stadskanaal, vóór vijf jaren nieuw gebouwd voor ruim f180.000, is Maandag verkocht voor f 83.000. De nieuwe eigenaar, de heer LyberiDg, van Groningen, besteedt aanstonds 5 cents meer voor de aardappelen dan de andere fabrikanten. GEMENGD NIEUWS. Een der bezwaren, aan het ge bruik van spuitwater verbonden, was tot dusver, dat het sluitstuk onwrik baar op den siphon was bevestigd. Thans heeft men een beweegbare sluiting bedacht, die er zeer gemak kelijk kan worden afgenomen. Iemand die tien jaren geleden het Bellevue-hospitaal te New-York zonder neus binnentrad en daaren boven nog de onderste oogleden miste, verliet, naar een der Ameri- kaansche bladen bericht, dezer da gen gemelde inrichting in het bezit van hetgeen hij vroeger moest der ven. Professor Thomas Sabine, die den patiënt in behandeling had ge nomen, deed door verplaatsing van diens vleesch en been, de ontbre kende lichaamsdeelen weder aan groeien. De oogleden nam hij uit de wangen en het hoofd en voor den neus gebruikte hij een gedeelte van het vleesch en been van den mid delsten vinger der linkerhand, welke hij echter later ook weder liet bij groeien. Deze laatste kunstbewer kingen vorderden echter veel tijd en vèroorzaakten den lijder veel pijn, maar de uitkomst moet zoo verras send zijn, dat men den aangegroei- den neus niet van een natuurlijken onderscheiden kan. Als slachtoffer van het bijge loof is dezer dagen de vrouw van hersenloos als walgelijk is, die den glans naloopen, evenals de mot het licht. Ik moest wel een schurk schijnen, om het laatste te redden, dat die lieden u nog overlieten. Ik heb op u alles gesteld, tijd, moeite rust, welvaart, eer, alles, zelfs mijn kind. Zoo lief, Eduard! heb ik u gehad en heb ik u nogMaar God heeft het zoodanig geschikt, dat alles weer is terecht gekomen! En nu, kom aan mijn hart! Slot volgt. een aanzienlijk burger te Insterburg gevallen. De jonge, gezonde vrouw had zich met een mes een kleine wonde aan de linkerhand toegebracht, waar door een tamelijke zwelling ontstond. De belangstellende buren bewogen de ongelukkige vrouw er toe, een doek, waarmee een lijk bedekt was geweest, om de hand te wikkelen, waardoor het gezwel zou worden «uitgetrokken»Den volgenden avond stierf de vrouw aan bloedvergifti ging. Een Amerikaan, die met zijne jonge vrouw eene pleizierreis door Duitschland maakte, ging, toen de trein van Bebra naar Göttingen reed, naar buiten op het balkon van den waggon om het fraaie uitzicht te genieten, struikelde en werd voor de oogen van zijne vrouw door den trein overreden. Hij was terstond een lijk. Een curieus feest. Te Mun- chen gaf iemand een groot diner bij gelegenheid dat hij zijn 100.000e glas bier dronk. De stevigste drin kers der stad waren genoodigd. De gastheer had het in 27 jaren, 4 maanden en 21 dagen tot zijn 100.000e glas gebracht, dat is gemiddeld 10 glazen per dag. De wereldtentoonstelling te Antwerpen in 1885 kondigt zich als eene werkelijke veldslag voor het leven aan, op het gebied van voort brengselen en van den handel. Zie hier een nieuw bewijs. De aanvra gen voor plaatsen in de machine gebouwen zijn zoo talrijk, dat het uitvoerend comité een vergrooting van 8000 vierkante meters aan de in aanbouw zijnde galerijen heeft moeten toevoegen. In Duitschland vooral bemerkt men deze beweging al meer en meer. Dagelijks vormen zich comité's en onder-comité's bui ten het goevernement om. Antwer pen zal in 1885 het volkomen wel slagen van een der wonderbaarlijkste uitvindingen van dezen tijd kunnen aanschouwen. De proefnemingen van telephonische verbinding op grooten afstand, die men gemaakt heeft met het oog op de muziek- voeringen gedurende de tentoonstel ling, hebben geheel aan de verwach tingen van liet comité der electri- sche afdeeling beantwoord. Een con cert uitgevoerd in de Vauxliall te Brussel, heeft men kunnen hooren aan het Oosterstation te Antwerpen, d. w. z. op een afstand van 50 ki lometers. Omtrent de buitengewone hit te in Noord-Amerika, waarvan een paar dagen geleden melding werd gemaakt, wordt in een particulieren brief uit New-York van 6 dezer het volgende geschreven: «De hitte was onverdraaglijken zelfs toen de zon was ondergegaan, was er van afkoeling geen sprake. Ik ging op het platte dak van ons huis, om te zien of er ook een wolk je aan den horizon te bespeuren was maar neen, prachtig maanlicht en heldere sterrenhemel. Het was alsof de maan warmte gaf. Ten 12 uur (middernacht) 96 graden. In onze slaapkamer, niettegenstaande alle deuren en ramen tegen elkaar open stonden, geen tochtje, geen zuchtje om ons af te koelen. In bed was het niet om uit te houden; ik ging groo- tendeels ontkleed voor het open raam zitten, maar het baatte niet; en het versje van den Schoolmeester «wat is het van daag ongemeen drukkend weer» kwam mij meer dan eens voor den geest. De morgen brau aan, altijd nog hetzelfde weer, dezelfde hitte, wolkenlooze hemel, die ros achtig van kleur, ons onwillekeurig doet denken aan een koperen deksel met vuur er op, boven onze aarde staande. Men denkt te smelten of te braden en toch zijn wij gezond.» Te Berlin worden dezer dagen automaten vertoond, waarvan de mechanische samenstelling zóó vol maakt is, dat men zich afvraagt of het niet werkelijk levende wezens zijn. Vooral het ademhalem is zeer bedriegelijk. Een van deze levende beelden teekent een frappeus gelij kende buste van Lodewijk XV, een ander speelt piano, een derde schrijft keurig netjes en doopt daarbij zelf de pen in, terwijl een vierde, een wagen voorttrekt. De bewegingen van dezen figuur zijn zoo natuur lijk, dat men inderdaad geneigd zou worden medelijden met den ver moeiden tobbert te krijgen. Deze au tomaten zijn in de vorige eeuw door een instrumentmaker Jacequet Droz te La Chaux de Fonds vervaardigd.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2