BEURSBERICHTEN. INGEZONDEN. Aan het sinds 5 jaar bestaande Technicum Lingen (prov. Hannover) werden in hetafgeloopen schooljaar voor de derde maal de eind-examens afgenomen. Vijf studenten van het machine-vak en zeven van het bouw vak verkregen hunne diploma's. Ook den beduidenden opgang, welke de electrotechniek in den jongsten tijd genomen heeft en de verdiende waar deering in aanmerking nemend, wel ke eeue vertegenwoordiging van dit vak op de technische scholen hebben moet, had de directie aan leiding g-egeven de electrotechniek als leervak op te nemen. Deze tech nische school biedt jongelieden, wel ken het niet vergund is eene poly technische school te bezoeken, ge legenheid aan, zich wetenschappe lijk en technisch in het gezamelij- ke machine-en bouwvak te bekwa men. Prospectussen verzendt op aan vrage gratis de directeur W. Dal- trop te Lingen. VARIA. Modem. Van Pujfelen. Zeg mij eens, waar de professor, die paalwoningen, waarvan men tegenwoordig zooveel hoort spreken, hoe oud zijn die wel? Professor. Paalwoningen hmja ongeveer 120,000 jaren. Van Pujfelen. Maar dat is immers niet mogelijk. Die paalwoningen zijn door menschen gemaakt en wij we ten nu, dat de eerste menschen eerst zesdui Professor. Bah, eerste menschen, man, wat ben je nog dom! Wie spreekt in onze verlichte eeuw nog van eerste menschen I Die zijn er immers nooit geweest Onderwijzer. Welke veranderin gen heeft de kaart van Europa in de laatste vijftien jaren ondergaan? Leerling. Ze is gevernistmeneer, verleden jaar immers! Voor het gerechtshof. Een oude bekende van de justitie staat voor de baliehij heeft een geheel gezin vermoord, om een onbeduidende som te kunnen stelen, die hij in eender laden van de commode vond. «Ellendeling,» voegt hem de pre sident toe, «drie mensehen te dooden, om zich met vier gulden te verrij ken «Wat wilt ge er aandoen?» ant woord de booswicht heel gelaten, «'t Is altijd mijn levenslot geweest hard te moeten werken voor weinig geld.» «Van waar komen toch al die stormen?» vraagt iemand, «Van Amerika», luidt het antwoord. «Nu, dan is het wel te betreuren, dat men het ontdekt heeft.» Vraag. Welk een overeenkomst is er tusschen een dokterskoetsje en een leeuwenhok?» Antwoord, zoolang hij er in zit, is hij niet gevaarlijk. Genealogische liefdesver klaring. Hij teederlijkO, Louise, mijn eenigste Zij {dito). O, Casimir, mijn zeventiende Op de Kermis. Heer. Weeg mij zeer nauw keurig, hoort ge. WaagmeesterMet genoegen, mijnheer, doch mag ik u dan ver zoeken uwe sigaretten weg te wer pen. Voorlijqmg er. Waarom huil je ventje? Hans. De bel is me te hoog; ik kan er niet bij. Voorlij gang er. Ik zal je wel hel pen. {Hij schelt). Hans. Nu aan 't loopen, anders krijgen we allebei slaag. KOLONIËN. BATAVIA, 15 Augustus. In een telegraphisch bericht van den resident van Bali van 8 Aug., betreffende het tusschen de vorsten van Gianjar en Bangli ontstane ge schil, komt het volgende voor: Be richt ontvangen, dat de Gianjarsche troepen Apoean hebben aangevallen, doch zijn afgeslagen, en terugge trokken. Bij den aftocht hebben Gianjareezen door noodlottig toeval eigene lieden voor vijanden aange zien, waardoor vreeselijke slachting, men zegt driehonderd dooden. Ban- gli's vorst schrijft mij, van zijne zijde gesneuveld één pembekel twaalf minderen, en gewond vier pembekels, negen en twintig min deren. Volgens de Javasche Courant zal de formatie van eenige takken van dienst verandering ondergaan. Zoo zal het personeel van den post en telegraafdienst vermeerderd wor den met 1 commies 2e kl„ 1 comm. 3e kl. en 1 hulppostcommies; het aantal controleurs B. B. op Java en Madoera met 1 controleur 2e kl.. waardoor er dus 42 controleurs 1ste en 65 controleurs 2de kl. zullen zijn, en het getal adspirant-controleurs met één zal verminderen en dus komen op 19. Voorts zal ten be hoeve van den controleur van Bre- bes een controleur 2e kl. worden in dienst gesteld, wien toegevoegd zal worden een inl. schrijver op f 20, en een oppasser op ƒ10, 's maands. Naar het Bat. Hand. verneemt, is de Regeering voornemens het aan tal ingenieurs van den Indischen Wa terstaat tot op 37 te verminderen. Naar het Bat. Hand. verneemt, is hier het bericht ontvangen, dat de radja van Madja Pait een inval, heeft gedaan in Tamiang, de meest noordelijke grens van Oost-Sumatra met Atjeh. Een der kedjoeroeans van Tamiang is gevangen genomen, 20,000 zijn g-eroofd met een voor raad rijst, eenige geweren, patronen en buskruid. Van weerszijden zijn Volg'ens eene particuliere cor respondentie uit Atjeh heeft de mi litaire kommandant van Glé-kam- bing eenige dagen geleden van een onzer deserteurs een schrijven ont vangen, waarin deze berichtte, dat hij het zeer naar zijn zin had bij de Atjehers, en dat zij hem komman dant van de derde mobiele kolonne hadden gemaakt. Blijkbaar, zoo verhaalt het Bat. H., heeft de reg'eering lont geroken, toen zij een onderzoek gelastte naar de indentiteit van de weduwen en weezen van inlandsche ambtenaren, voorkomende op de staten van toe- gekenden onderstand. Dat onderzoek heeft c.a. aan het licht gebracht, dat te Buitenzorg onderstand genoten wordt door weduwen, die 90 tot 104 jaar oud moeten zijn, terwijl elders op Java vrouwen op haar 4e of 5e jaar weduwen moeten zijn geworden, ja, volgens de betrekkelijke beslui ten, zou eene reeds een jaar voor hare geboorte in het genot van on derstand moeten zijn geweest! Korten tijd geleden bepaalde de Regeering, dat aan uit hunne betrekking ontslagen ambtenaren, aan wie volgens de bepalingen geen wachtgeld kan worden verleend ook geen onderstand zou worden ge geven. Naar de Javalode verneemt, is deze bepaling thans ingetrokken, omdat zij wordt verijdeld door het pensioen-reglement, waar bepaald is, dat het pensioen zou aansluiten aan ketlaatst genoten traktement, wacht geld of anderszins. Aan de ingenieurs Van Berckel en De Rooy zijn f2500 en f1000 gratificatie toegekend. Zoo ook aan Bommel en Burn f250 ieder, en aan De Rooy f125. Allen bij den dienst te Tandjong Priok werkzaam. Van Bojolalie wordt op 5 Aug. jl. door den assistent-resident aldaar, omtrent den vulkaan Merapi gerap porteerd Den 2en dezer heeft de krater zwaar gerookt. Niet echter met kennelijk geweld werd de rook uitgestooten maar kalm en statig steeg de rookzuil op. Sedert den 3e is dit weer veel minder. In een bericht van den resi dent van Timor van den 4den dezer komt het volgende voor. Politieke toestand bevredigend. Aantal koorts lijders minderend. Gezondheidstoe stand redelijk. Algemeene toestand zeer bevredigend. De resident van Madioen meldt van 9 dezer: De trein die gisteren ten 11 ure 25 minuten Madioen verliet met bestemming naar Soera- baia, kwam op korten afstand van de hoofdplaats in botsing met een aankomenden ballasttrein, ten ge volge waarvan 7 personen, allen inlanders, die den ballasttrein ver gezelden, gewond werden. Drie van dezen waren licht gewond, terwijl de 4 overigen in het hospitaal alhier ter verpleging werden opgenomen. Van deze laatsten zijn sedert 2 over leden. MILITAIR-DEPARTEMENT, Verleend: een twoej. verlof naar Europa wc. geus ziekte, aan den ritm. der cav. S. P. Geraud. Bevorderd: tot lc-luit. bij dc inf., <le 2c-luit. G. W. L. HollcnbacH; tot le-luit. by de art.. de 2e-luit. L. dc Haan. Verleend: een tweej. verlof naar Europa," we gens 15 jaren onafbroken dienst in Ned.-Indie, aan den kapt. der inf. W. I. N. Bosboom. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: een tweej. verlof naar Europa we gens ziekte, aan den leeraar in de Frunsehc taai en letterk. aan het gymn. Willem III te Bata via A. N. Clavier, aan den 2deu stadsgeneesheer te Batavia dr. C. H. A. West kolt, aan liet lid den raad van just, te Soerabaia mr. J. II. Tobias, en aan don ouderw. 1ste kl. W. .T. R. Zieck. Vei Lendeen tweej. verlof naar Europa, we gens ziekte, aan den ;omm. 2e kl. bij den post- telcgrd. W. C. van Ilaeften. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: ,T. W. Eïsma en Ch. V. llenncr, Soeralmia. M. Stephens eu M. Jonkim, Singa pore. A. C. 1'. Vogelsang en W. de Wilde, Batavia. II. F. W. B. E. von Seijdlitz-Kurz- bach en E. A. Canter Visscher, Seraug. .T. F. de Coste en A. M. E. Edwards, Buitenzorg. Bevalr,en J. B. Doornwecrd, gcb. van Alphen, Soerabaia. Mevr. LotTman, Soerabaia. M. N. Claus, gcb. Select, z„ Soerabaia. L. M. M. C. Bolsius, geb. Raaff, Pekalongan. E. C. E. Vonk, gel), Bouricius, d., S. Tarrangsarie. E. D. Swart, geb KerkhhofT, Batavia. J. G. Teves, geb. Kcijzer, zSamarang Ovekledkn: K. Otteuhoff. G j., Pamclang. C. N. de Moulin, geb. Van Dorp, Barabei. S. C. van Aarcm, S j., Buitenzorg. II. A. V. Donker, Soerabaia. E. Keijzer, geb. Dom. 28 j., Djokjakarta J. Pk. Anderson, 5 j-, Tari ng. P. L. A. Lagaunue, 34 j., Kedirie. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de zitting van gisteren deed de heer Wijbinga, tijdelijk Voorzit ter mededeeling, dat is ingekomen 's Konings besluit, houdende be noeming van mr. E. Ci'emers tot voorzitter dezer Kamer gedurende de loopende zitting, en zegt daarna het volgende: Mijne heeren! Z. M. de Koning bekrachtigde bij hoogstdeszelfs be sluit den door de Tweede Kamer der Staten-Generaal op voor u, waarde heer Cremerszoo eervolle wijze te kennen gegeven wensch, dat gij voor het nu ingetreden zittingsjaar weder als haar voorzitter zoudt optreden. Ik betuig u mijne oprechte deelne ming in de onderscheiding, u van wege deze vergadering en den Koning te beurt gevallen. Ge vindt daarin de waardigheid van de onpartijdig heid, de waardig'heid en den tact, waardoor ge hebt getoond dat deze hooge betrekking in goede handen is. Deze vergadering zal misschien al spoedig door u tot hoogst belang rijke werkzaamheden en beraadsla gingen worden geroepen. Het wij zigen o. a. van de Grondwet van den Staat, hetzij dan in ruimen, hetzij in engeren zin, behoort ontegenzeg gelijk tot de meest ernstige zaken, waarmede de wetgevende macht zich kan bezig houden. Wordt dit belangrijke werk, waarvan het hoogst wenschelijke, ja dringende door wei nigen zal worden ontkend, al spoe dig ondernomen, dan zal de betrek king, die heden door u wordt aan vaard, van korten duur zijn, en we kunnen zelfs niet weten of we el kander als leden dezer Kamer, later wel weder zullen ontmoeten. Hoe dit dan ook zij, ik ben optimistisch genoeg om te vertrouwen op het door zicht en de kalme beradenheid van het Nederlandsche volk, dat zal zor gen, hoevelen onzer dan misschien hun mandaat niet zullen zien ver nieuwd, eene volksvertegenwoor diging op deze banken te doen plaats nemen, die, met het oog op het algemeen Nederlandsch volks karakter in vooruitstrevende rich ting en naar den geest des tijds, het Staatsverband zal wijzigen, de bronnen van 's lands middelen op rechtvaardigen grondslag zal doen rusten, en daardoor evenwicht tus schen de middelen en de uitgaven doen ontstaan. In vele staten van Europa heer- schen onrust en beweging op poli tiek of staathuishoudkundig terrein. In een aangrenzend land hebben zich helaas, reeds betreurenswaar dige feiten in dit opzicht vertoond. Moge de Nederlandsche volksver tegenwoordiging, welke die dan ook moge zijn of worden, door dat leer rijk voorbeeld worden opgewekt, om met het oog op den eisch en den gang der tijden te overwegen en te besluiten ten oirbaar van een volk, dat niet kan leven in welvaren dan onder vrijgevige en milde wetten. Ik verzoek den heer Cremers deze plaats te willen innemen en het voorzitterschap van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te aan vaarden. De heer Cremers neemt daarop de voorzitterplaats in en spreekt o. a. het volgende: «Mijne Heeren! Door 'sKonings keuze, op uwé vereerende voor dracht, geroepen om gedurende deze zitting uwe vergadering te leiden, heb ik gemeend mij niet aan die eervolle taak te mogen onttrekken. De bezwaren aan het voorzitterschap verbonden, tel ik niet licht, maar steunende vooral op uwe welwillende medewerking, hoop ik die te boven te komen. In het vorige zittingjaar hebt gij onvermoeid gewerkt. Wel hebben enkele belangrijke regee- ringsvoordrachten door verschil van gevoelen uwe goedkeuring niet mo gen verwerven, maar weinig, van het vele dat aan uwe overweging was onderworpen, is onafgedaan ge bleven. Het is echter waarschijnlijk dat het thans ingetreden jaar in be langrijkheid bij het vorige niet zal achterstaan en dat van de werk zaamheid en van de toewijding der Staten-Generaal veel zal worden ge vorderd. De Voorzitter doet mededeeling van een aantal ingekomen wetsont werpen, waaronder behooren: ont werpen tot vaststelling der spoor- wegbegrooting voor 1885; eene overeenkomst met Duitschland tot wederkeerige bescherming van het auteursrecht van werken van letter kunde en kunst; begrooting voor denarbeid dergevangenen over 1885 de vaststelling van Indische credie- ten over 1883; de vaststelling der rekenihg van Curacao over 1880; voorts eenige regeeringsbescheiden, adressen en boekwerken en mede deeling van op vele plaatsen uitge brachte motiën tot verkrijging van het algemeen stemrecht, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Ten slotte doet de voorzitter me dedeeling dat de vergadering heden (Vrijdag) ten 1 uur zal geopend worden. Daarna is de vergadering ge scheiden. ARMENZORG. Door iemand die onbekend wenscht te blijven, is dezer dagen aan de "Weesinrich- ting te Neerbosch eene gift gezonden, groot f 2000, voor den bouw van bet nieuwe wees huis. LEGER EN VLOOT. De le luit.-ingenieur F. A. C. A. Pels Rijcken is van Haarlem overgeplaatst bij liet korps genie-troepen te Utrecht. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Hage veroordeelde gisteren den Delftschen koopman in verfwa ren, ter zake van valschheid in vier onder- handsche geschriften, en gebruikmaking daar van, tot 5 jaar correctisneele gevangenisstraf en 8 boeten van f 50. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina' kapt, Visman, vertrok 17 Sept. van IJmuiden naar Batavia. Het stoomschip „Burgemeester DenTex,' kapt. Bruijn8, vertrok 17 Sept. van Batavin naar Nederland. Het stoomschip „PrinsHendrik*,arriveer» de den 17en Sept. te Batavia van Amsterdam, Het stoomschip „Soenda," arriveerde den lSen Sept. van Batavia te IJmuiden. Het stoomschip „Limburg," van Rotter dam naar Java, arriveerde 18 September tc Port-Said. Het stoomschip „Noord-Braband," van Rot terdam naar Java, passeerde 18 Sept. Point de Galle. Amsterdam18 Sept. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers Nederland. Cert. "Werk. Sch. 2' Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening5 Itat.te. Obl. Paus. Leening 1860-G4 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 u zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1S77 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 IV. Obl. buit. 1876. 2 u „(Perpetuele) 4 binnl. f 12500- 25000VL Obl. binnl. f1000- 5000 V/t Obl. Alg. Sch. 1865. 5 1869. 6 Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amerika. Obl. Yer.-St. 1876. 4 v 1877. 4 Columbia. Obligatiën47,, Peru. Leenim? 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. HolLIJz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Italië. Rusland. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 18 Sept. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandscbe Zand f a dito lossen f a Muisjes f a Andij kers f a Katwijker Zand fl.20 a 2.80, Westlandsclie Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand fl.25 a 0.Noordwijker Zand f 1.25 a 3. Sassenheimer f a Geld. Kralen f 0.a 0.dito Blauwe f 1.40 a 1.60; dito Muisjes f a Hillegoramer Zand f 1.50 a 4.Friesche Hamburgers f0.a 0.dito Jammen fl.40 a 1.60; Engelsche f0.80 a 1.10; Zeeuwsche blauwe f 1.40 a 1.80. Geldersehe Eleur f0.aO.Champignons; f 0.— a f0.-. Aanvoer H.L. Tabak. Aangevoerd werden per Soenda van Java 220 pn. Djogonalan en van Baltimore 120 vn. Maryland, per "W. A. Scholten. Tin. Billiton f 49' g op levering f 493/a; Banka f 51. Petroleum loco f 93A, E, Nov., Dcc. f 93/4 E, Jan./Maart f 915,f E. Tarwe op levering f lhsoger, Nov. f204. Noteering van de commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets vaster; Oct. f 153, 154, Maart f 151, 152. Noteering van Menne Thole. Koolzaad vast. zonder handel. Raapolie iets trager; lo. Mei f31"/g. Lijnolie flauw; lo. Oct. Dec. f 21"/f. Schiedam, 18 Sept. Moutwijn f 13.—Jene ver f 19.75, Amst. Proef f21.Spoeling f 0.60, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f 0.70. Meppel, IS Sept. Boter per 1 s vat le soort f26.— a 27.— 2e] id. f23.— a 24.— 3e id. f 19.— a 21.—; per 1 kg. f 1.75 a 1.95. Aangevoerd 66000 kilo. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 18 Sept. 2.04 M. boven A. P. 4.48 M. onder N. P. Keulen, 18 Sept. 2.27 boven 0; S TOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde den lSden Sept. te Suez en heeft de reis voortgezet. Servie. Spanje. Turkije. Boxtel "Wezel Obl. 4' Boxtel "Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 B,iaschk "Wiasma Aand5 ca. Chicago N. W. Cert. Aand. divid, N.-York Lake Erie W. S- Aand. B Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. •and. Amst. f1000 3 f1003 Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam 3 Gem. Crediet 3 Pal. v. Volksvl.1867 Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 hje. Staatsl. 1870. H.-B. te Budap. 4 Stuhlweiss. Spw. 4 Theiss Reg. Pr. Obl. 4 rijk. Staatsl. 1854. 4 18605 1£64 Crediet-Inst. 1858. Bod.Crd.Amst.Obl. 3 Stad Weenenl874. s. Th. 100. 1855. 3l/'s Keul. Mind-Spw. 'id. Staatsleen. 1864. 1866. 66ui 79»/, 101'/,] 98 847, 100»/, 96*/« 46 567, 87, 8',, 60', s ilO 247, 97» 7lSl, 1187, 1537, 11174 727, 140 1077, 14'»,, 62 577. 122», 4 56 90 93»/, 147.. 1277, Madrid 1868 w-leening Il03 102'/, 1047, 10074 1007, 96 112 937, 99>/4 957, 837, 94»/, 957, 103'., lll»/« 142 1467, 807, 10474 124'/, 133'/, 128','4 60 447, 97.. 82'4 ZwrrsERLAND.Genève Aand 3 STEDELIJKE LEENINGEN. 27, Stad Haarlem61 —65 "7a r 82' ,—877, 4 -r y 97-99 Geldkoers. Prolongatie 2'/, pCt. Drie-en-Dertigste Muziekuitvoering in den Hout op Zondag1 den 21en Sept. 1884des middags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlem, onder direc tie van den Heer M. H. MüLLER, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Unser "Wensel. MarschSuppé. 2. Ouverture. JosephMeiiul, 4. Hulde aan Londen. Eantaisie- Wals. Kuiinkr, 4. Eantaisie. LeEils du Brigadier. Massé. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture. Le ChaletAdam. 6. Eantaisie. La Dame Blanche Boildim^ 7. Potpourri. BoccaccioSuppk,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3