H1\INE\LA\D. oini heeft Italië's vertegenwoordigers in het buitenland last gegeven de mogendheden te polsen omtrent een internationaal sanitair wetboek, be stemd om Europa tegen de Aziati sche ziekten te beschermen. Internationale lazaretten zouden dan worden opgericht aan den in gang der Roode Zeeom ieder brand punt van besmetting zouden sani taire cordons worden gelegd. Het is niet onbelangrijk de hou ding der Italiaansche pers tegenover het onderhoud der drie Keizers na- tegaan. De Ri/orma. van Crispi.ge- looft ook aan het doel der drie re geeringen om zich tegen anarchis tische woelingen aanééntesluiten, maar doet opmerken, dat het flauwste liberalisme, hetwelk de Ri/orma en hare vrienden nog lang niet voldoen zou, door de drie reac- tionnaire autocraten met anarchisme gelijk gesteld wordt. Het is nauwelijks te denken, meent de Ri/ormadat de heer Mancini zich nu nog langer door het kabinet van Berlijn zal laten om den tuin leiden, en zich zal laten overtuigen of anderen zal trachten te overtui gen. dat Italië in een verbond van twee zulke keizers de derde kan zijn. De Tribma. het orgaan derPen- tarchia, zegt mede, dat de bijeen komst de triple - alliantie feitelijk oplost. Europa is weder verdeeld in Oosten en Westen. De Tribuna herinnert aan het begin des Kriin- oorlogs, en vraagt of Europa inder daad aan den ingang eener nieuwe politieke periode staat. Donderdag hadden in Italë 606 sterfgevallen aan cholera plaats waaronder 21 te Spezzia, 437 te Napels en 64 in de omstreken dier stad. Gisteren (Vrijdag) waren de ge tallen: voor geheel Italië 363; voor Spezzia 5. voor Napels 283 en voor de omstreken 32. De verkiezingen voor de alge- meene raden in Spanje zijn niet zoo uitsluitend ministerieel uitge vallen als te verwachten was. Vele raadsleden van de eenigszins liberale oppositie, nuance Sagasta, hebben hun zetels behouden, ondanks de pressie door de besturen uitgeoefend. In het land der Basken en een groot deel van Catalonië hebben de Carlisten de overwinning behaald. Over het geheel wordt de propagan da voor den pretendent Don Carlos in den laatsten tijd in het Noorden van Spanje met veel ijver en vrij veel succes gevoerd. De Spaansche gezant te Parijs, Don Manuel Silvela, heeft zijn ont slag verzocht. Men verneemt, dat de aanvraag niet uit Parijs geda teerd is. rnaar uit het lazaret te Irun. De gezant heeft eenige dagen ge leden in den Imparcial een brief doen verschijnen over de quarantaine maatregelen, welke door de minis- teriëele bladen op de scherpste wijze gecritiseerd is. Zijne verontwaardi ging over den toon dezer bladen moet de reden der aanvraag zijn. Men zal zich herinneren dat Don Manuel te Silvela reeds door het vorige ministerie tot gezant te Parijs benoemd werd. Volgens een particuliere mede- deeling aan den Temps zou het ont slag van den Spaanschen gezant Silvela niet een overhaast en op zich zelf staand besluit zijn, maar met eene groote verandering in het Ka binet van Madrid in verband staan. De tegenwoordige minister vanbui- Ach, riep Eduard verdrie tig, als zij bij het lamplicht om de tafel weder vertrouwlijk bij elkan der zaten, en hij de geliefde zijner jeugd weder omhelsde, welke kost bare jaren, welke hemelsche goe deren heb ik verliederlijkt! Af keer- verwekkend en flauwhartig is de wereld daar buiten; beuzelarijen, beuzelarijen, vader Jonas! zooals u zoo dikwijls hebt gezegd, die lachen de leugen, die geblankette schande, dat najagen van genot en lust. die menigte ontberingen van allerlei aard en de zucht om daarin te voor zien. hoe nietig, hoe lang is dat tegenover het stille geluk van twee minnende hartenWaarom mijn lieve vader! die gestadig bromt, bij zoo vee! wereldkennis, waarom is de valsche schijn hier -beneden zoo ver lokkelijk, om ons tot ons eigen ver derf in zijne strikken te verwarren! Waarom? Omdat het anders vol strekt geen kunst zoude wezen goed tenlandsche zaken, Elduayen, zou hem opvolgen. Eene andere combi natie zou zijn: graaf De Molins, Spaansch gezant bij het Vatikaan, zou naar Parijs gaan, en te Rome vervangen worden door den heer Pidal y Mon, minister van publieke werken, die er zich wel t'huis zou voelen. Ook de ministers van koloniën en binnenlandsche zaken zouden hun ontslag nemen; de heer Canovas del Castillo zou tot collega voor buiten- landsche zaken den heer Pace Sil vela kiezen. De vertegenwoordigers der mo gendheden hebben nog geen instruc- tiën ontvangen betreffende den maat regel door de Egyptische Regee ring genomen met betrekking tot de Staatsschuld, doch er bestaat grond voor een collectief optreden van alle mogendheden met uitzonde ring van Engeland en Italië. De leden van het bestuur der schuldkas zullen heden een pro test indienen tegen de schending der liquidatiewet, en de goeverneurs der provinciën aansprakelijk stellen voor iedere betaling welke plaats heeft zonder bewijs van ontvangst, door het genoemde bestuur af te geven. De bekende Stanley heeft eergis- J teren voor de Londensche Kamer van Koophandel eene lezing gehou den over het Congo-gebied. Hij i bestreed op de meest besliste wijze de aanspraken van Portugal, en ver klaarde, dat aan de oevers van den Congo nergens eenig historisch be wijs was te vinden voor de bewe ring, dat de Portugeezen daar neder zettingen van politieken aard had den gehad. Sporen van vestingen of dergelijke gebouwen ontbraken g-e- heel. De invoer in het Congo-ge- bied was in het vorige jaar gestegen tot een bedrag van 884,000 pd. st., de uitvoer tot 1.856,000 pd. st. In dien Europa zich liet vinden, om Portugal's aanspraken op het Congo- gebied te erkennen, zou het met den handel in die streek gedaan zijn; de Portugeesche beschaving noemde Stanley een boom zonder vrucht en zonder schaduw. Ten slotte deelde de spreker mede, dat mannen van naam zich bezighielden met het ontwerp eener constitutie voor den vrijen Congo-staat. Het gerucht loopt te Kaapstad, dat de goeverneur der Kaapkolonie Sir Hercules Robinson, gedreigd heeft zijn ontslag te nemen, indien de regeering geen beslissende maat regelen neemt ten opzichte van Bechuana-land. De Cliineesche regeering bood Donderdag den Engelschen gezant hare verontschuldigingen aan we gens het vuren uit de Kimpai-forten op de kanonneerboot Zephyr. Omtrent de 2000 Pranschen, die te Kimpai bij de forten een Chineesch leger verslagen zouden hebben, is bij de Fransche regeering geen tele gram ingekomen. De Pall Mall ver neemt, dat alleen eene landing ge daan is, daar admiraal Courbet ver langt den doortocht voor de stoom bootjes open te houden, die zijne telegrammen naar het drijvend tele graafbureau te Foo-Chow moeten brengen. Omtrent de schade bij het bom bardement aan de forten en de vloot toegebracht, verneemt Pall Mall ook te zijn. Het beste in 't leven moet gestreden worden in kwelling en verdooldheid. Omdat gij alleen de glinsterende oppervlakte der men- schenwereld hebt bezien, zaagt ge niet welk heerlijks in hare diepte verborgen rust. Uwe misslagen zijn ook daarom te verontschuldigen, dat gij van begin af aan de leidende hand ontberen moest. Maar het on geluk kwam, en dat leerde u de groote kunst des levensGeef, wan neer gij ooit kinderen hebt, geef hun die diepe liefde en dien hoogen ernst, die aan u in uwe eerste jaren en gedurig heeft ontbroken, opdat zij niet zulke droevige ervaringen behoeven op te doen. Beuzelarijen zullen er altijd zijn; waarom zouden wij anders beuzelaars zijn? Beuze larij is alles hier beneden, zelfs het schoonste en reinste wat ons behoort! Het verbloeit, verwelkt en valt van ons af, wanneer wij sterven. Maar twee dingen blijven eeuwig bestaan dat zij geenszins 50 millioen, maar' aan de vloot misschien 3 of 4 millioen, aan de forten niets dan een paar kanonnen bedraagt. De andere ka nonnen waren twee dagen later weer in orde. Het plunderen der vreemdelingen- kolonie aan de Pagode, is volgens Pall Mall ook geheel uit de lucht gegrepen. Haarlem, 20 September 1884. In strijd met het beweren, dat het stelsel van den heer Van Rijs- selberghe om gelijktijdig te teleplio- neeren en te telegrapheeren langs dezelfde draden, toegepast op rijks telegraaflijnen tusschen Amsterdam en Haarlemniet beantwoord aan de verwachting, meent de Stoompost dat eenvoudig tot de indienststelling der lijn nog niet is overgegaan, omdat de telegraafwet daartoe geen vrijheid laat. Hedenmiddag had alhier een curieus voorval plaats. Een wagen beladen met bossen riet kantelde om in de Barteljorisstraat; het riet werd overgeladen op een andere wagen en deze, nauwelijks de Sme- destraat gepasseerd zijnde, sloeg ins gelijks omde wagen werd eenigs zins beschadigd en het riet bedekte de tramlijn, doch werd spoedig ver wijderd de voerman kreeg bij deze gelegenheid een kwetsuur aan den neus. Het was inderdaad een landelijk gezicht, dat de Kruisstraat aldaar hedenmiddag opleverde. Er zullen rechtstreeksche bil jetten en retourbiljetten worden in- ingevoerd tusschen Haarlem en Gou da v. v. over Amsterdam. Het is zeer onaangenaam, te kunnen mededeelen dat de toestand van den oud-minister Modderman zeer gunstig is. Hij gevoelt zich vol maakt wel, doch mag zich niet te veel bewegen. Dagelijks bezoekt hij Scheveningen, en eergisteren heeft hij nog in het gebouw van het gym nasium de vergadering van curato ren bijgewoond. V.) De minister van Financiën heeft gisteren aan de Tweede Ka mer de Staatsbegrooting aangeboden. De uitgaven zijn ruim 136 milli oen, of bijna 9 millioen minder dan in 1884. De middelen zijn, 21 milli oen. of 6.8 millioen hooger dan in 1884. Het tekort is lö1/* millioen, dat met 5 millioen kan verminderen, wanneer dit jaar geen zilverontmun- tiug plaats heeft. Door aanmerke lijke bezuinigingen bedraagt het te kort op den gewonen dienst slechts 3V2 millioen0. a. is het lager on derwijs met f 1,719,000 verminderd. De tekorten van 1882 tot en met 1885 bedroegen 55 millioen, waar van 42l/s uit de leening is gedekt, zoodat ongedekt blijft f12,723,964. Tot dekking van het tekort op den gewonen dienst zal de Regeering voorloopig voordragen: verhooging en uitbreiding van het overgangs recht bij overlijden op effecten (tot j rentegevende schuldvorderingen) een verhooging van het zegelrecht op effecteneen nieuwe regeling der inrichting van de Staatsloterij en het handhaven van het voorstel tot terugneming van 1/5 der personeele belasting. Voorts zijn ontwerpen gereed tot en voeren ons zeker naar Gods troon trouwe liefde, en goede daden, al het andere is ijdelheid! Jaren vergingen sedert dien tijd. Eduard van Aken, nu opvolger van den overleden van Boekhoven, di recteur van het kabinet des Konings, leeft met zijne Mathilda in vrede en voorspoed. Vrolijke kinderen joelen langs de oude muren, die zoo veel lotsveranderingen hebben ondergaan; moeder Christina houdt een waak zaam oog op hen, met hare vrien delijke oogen; ze kan het ordenen en besturen nog maar niet nalaten. De oude uitdragerij is gesloten. Va der Jonas is heen gegaan en ligt nu op den vredeakker langs den weg naar Oberhof, die plek die hem altijd zoo lief was. Nog staat «Koude-Steen», maar geheel van zijne oude statigheid be roofd; doch warme harten kloppen er binnen voor licht, leven, vreugde invoering eener tabaksbelasting en tot wijziging der zegelbelasting. De Volksvriend vestigt de aan dacht op eenige hoogst belangwek kende cijfers. Aan de officiëele be scheiden betreffende de geldmidelen des Koninkrijks ontleent het week blad eenige opgaven nopens het bedrag van den accijns, voor ver schillende artikelen, in de jaren 1878 tot 1883 betaald. Opvallende verschillen tusschen het eene jaar en het andere doen zich daarbij niet voor, zoodal wij er ons toe bepalen, alleen de cijfers van 1883 te ver melden. In dat jaar werd door onze natie per hoofd opgebracht aan accijns op Suiker 1.50. Wijn0.49. Geslacht. 0.72. Zout0.88. Zeep0.43. Azijn0.03. Bier0.20. Gedistilleerd 5.39. Uit deze cijfers concludeert het blad, dat, zoo het volk het slavenjuk van den sterken drank uit eigen beweging mocht willen afwerpen, het niet als heden zou te klagen hebben, dat de vruchten van zijn arbeid werden en worden ge roofd; dat hier te lande geen andere slavernij bestaat dan die van den sterken drankdat, als het volk kon besluiten zich van dat slavenjuk te bevrijden, het van zelf zou ondervinden wie de vruchten van zijn arbeid tot dusver heeft geroofd; en dat geen Grond- wets-herziening behoeft afgewacht te worden en geen algemeen stem recht gevraagd, om zichzelf te red den uit de «zee van jammeren, die onze natie dreigt te verzwelgen.» Den 18den September 1884 heeft te Brussel de uitwisseling plaats gehad van de akten van bekrachti ging der aldaar op 9 Mei 1884, door de Nederlandsche en Belgische ge volmachtigden onderteeüende ver klaring tot vaststelling van een uni formtarief voor bergloon van opge- vischte netten. In de Vinkenstraat te Amsterdam kreeg eergisteren avond een V-/3 jarig kindje een pot met kokend water over het lichaam. Het kind verkeert in levensgevaar. Op de Lindengracht aldaar viel Donderdag namiddag een man van eene dakgoot, met het noodlottig gevolg dat hij op de plaats dood bleef. De Zaansche meisjes en de komma in 7 Handelsblad. Yan den heer C. Honigh was een vers in dat blad opgenomen, waarin de volgendere gels voorkwamen: Nog denkt, wie Zaansche meisjes ziet, Aan dikke molens verder niet. Het Hdbl. beging echter de fout om achter «dikke molens» een kom ma te zetten. En zie, dat klein, gekruld teeken tje doet nu alle schoonen in Zaan dam van woede zwellen, en maakt haar tot bespotting van alle vader- landsche jongens. De heer C. Honigh heeft zich dan ook met de taak belast, Het Hdbl. de ooren te wasschen welk blad, bij de plaatsing van des heeren Honingh's schrijven, aan de Zaan- landsche meisjes voor zijn corrector nederig verontschuldiging vraagt en hulde brengt aan de schoonheid dier meisjes, van welke Beets zegt: Hare oogen blauw, en blank haar vel, Ik mag de Zaansche meisjes wel. En van die meisjes is door boven gemelde vergissing na de lage las tertaal gezegd: Nog denkt, wie Zaansche meisjes ziet, Aan dikke molens, verder niet. «Aan dikke molens te denken en verder aan niets bij 't beschou wen van ons 0! dat is afschu- en liefde, tot dat ook zij verwel ken, de eene na de andere. Ruiling, wisseling hier beneden, aardsche voddekraamMaar daar boven, waar alle schijn ophoudt, daar komen de bevrijde zielen ge heel en onvergankelijk weer te sa men om zich te vereenigen tot een nieuwen arbeid, die beter is dan alle aardsche grootheid. welijk,» riepen de meisjes in koor, en de rectificatie verscheen iu de courant. (js-H. Ct.) Zr. Ms. rammonitor le kl. Draak heeft gisteren nabij Kijkduin de vis- schuit U. K. 135, schipper Paster kamp overstoomdten gevolge waarvan aan deze belangrijke averij werd toegebracht. De heer A. L. A. Martens te Delft, heeft een nieuwen windwijzer uitgevonden, waardoor niet alleen de richting, maar ook de drukking van den wind kan worden aange geven. Een met afbeeldingen toege lichte beschrijving is opgenomen in de jongste aflevering der Kath. Il lustratie. Te Dordrecht is te bezichtigen een telephoon voor huiselijk gebruik, vervaardigd door den heer C. Kuij- per, timmerman en aannemer al daar, en geplaatst in het gebouw der vereeniging Kunstmin. Het toe stel is hoogst eenvoudig, het is eene toepassing van de leer der geluid trillingen, dus van de leer waarop de electrische telephoon gegrond is. Daar bij deze telephoon geen elec trische batterijen noodig zijn, zijn de kosten zoo gering zelfs nog belangrijk minder dan die van spreek buizen dat haar gebruik in maga zijnen en werkplaatsen ten volle aanbeveling verdient. In Kunstmin was, bij eene lengte der geleiding van circa 50 meter, het gesprokene duidelijk verstaanbaar. DC.) Omtrent den 16jarigen Teunis Kop, wien ruim 3 maanden geleden op de in aanleg zijnde spoorlijn DordtBaanhoek door een zandtrein de beide beenen werden afgereden, zoodat die in het gasthuis te Dor drecht worden afgezet, verneemt de D. C. dat de gezondheidstoestand van den jongeling weinig te wen- schen overlaat, en hem twee kunst- beenen zijn verstrekt, waarop hij zich reeds vrij goed beweegt. Spoe dig zal hij dan ook het gebruik van krukken kunnen ontberen en het Gasthuis verlaten. Hij zal zich dan op het sigarenmaken toeleggen. Een woord van lof komt zeker toe aan de aannemers der spoorlijn, die den ongelukkigen jongeling op onbe krompen wijze het noodige hebben verstrekt en hem hun voortduren- den steun hebben toegezegd. Den 22 en 23 October a. s. zal de Utrechtsche Mannen-zangver- eeniging haar 35jarig bestaan vieren. De heer A. J. A. Yan Lanschot te 's Bosch is voor f 160.000 eige naar geworden van het landgoed met zijn uitgestrekte bosschen enz. van wijlen Jhr. G. Van Berestijn van Maurick onder Vucht. Een ongelukkige huwelijksreis. Yan een rijtuig, waarin een pas ge huwd paar was gezeten, dat van Hengeloo naar Lochem reisde, sloegen Yrijdag-avond, door een on bekende oorzaak, de paarden op hol. De jonge man sprong er uit, met het gevolg, dat hij op onderscheidene plaatsen gewond werd, niet het minst aan het aangezicht en achterhoofd, daar kakebeenen en kin uit hun ver band zijn geraakt; ook heeft hij gaten in het hoofd bekomen, zoodat de dok ter in het eerst voor zijn leven vreesde. Ook de jonge vrouw en de voerman zijn uit het rijtuig gespron gen; de eerste bekwam in het geheel geen letsel, maar de voerman moet zich ook vrij erg aan het hoofd bezeerd hebben. De paarden raakten bij een pannenbakkerij in het rijtuig verward, zoodat zij daar tot stilstand kwamen. In den nacht van 17 op 18 dezer hoorde zekere L. te Weststelling werf in de nabijheid van zijn huis een vreeselijk gejammer. Dadelijk sprong hij van 't bed, en toen hij buiten kwam, zag hij zijn zoon op den weg liggen, die niets dan jam meren deed. Na onderzoek bleek het, dat de zoon door twee personen was aangevallen, die hem met messen onderscheiden wonden hadden toe gebracht. zoodat hem het bloed uit de kleederen droop. Er is met den mees ten spoed geneeskundige hulp ver leend. De zaak is reeds in handen den der politie, die twee verdachten, bekend staande als woestaards, in 't verhoord heeft gehad.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2