BEURSBERICHTEN. BÜRflERLIJKE STAND. lem Schuchard, wonende in de Czaar Peterstraat te Amsterdam, geraakte Maandagavond te ongeveer 8 uur op het terrein van den Hollandschen Spoorweg aan de Oostenburgergracht tusschen de buffers, met het onge lukkig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Zondag 11. werd te Anna Pau- lowna door een Frieschen turfschip per het lijk van zijn knecht uit het water opgehaald. De overledene, woonachtig te Warns, stond be kend als een kloek zwemmer; ver moedelijk is misbruik van sterken drank de oorzaak van het ongeval. Niet alleen de officieren, maar ook de onderofficieren onzer Kon. Ned. Marine en die van het te Nieuwe- diep liggende Deensche oorlogsschip Fijen bewijzen elkander wederkee- rig beleefdheden. Acht dagen gele den waren de Deensche onderoffi cieren genoodigd op een feest, dat de Onderofficiers-Vereeniging Admi raal de Rut/ter gaf. Zondag waren de Nederlandsche onderofficieren de gasten der Denen, welke laatsten in de marine-cantine een feest aan boden, dat opgeluisterd werd door uitvoeringen der muzikanten van de Fijen. Het buitenverblijf genaamd Het kleine Loomet heerenhuis, weiland, moestuin, stalling en verdere ge bouwen langs den Bezuidenhout- schenweg tegenover het Huis ten Boschte 's-Hage, thans eigendom der hooge erfgenamen van wijlen Z. K. H. den laatstelijk overleden Prins van Oranje, is Maandagavond in het Yenduhuis, ten overstaan van den notaris Ligtenberg, in het open baar verkocht voor f15,700. Het buiten had in veiling f 14,475 ge golden. Door de politie te 's-Hage, is proces-verbaal opgemaakt tegen een officier van gezondheid bij de marine uit Dordrecht, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen ln het Haagsche Bosch. Ook maakte die politie proces verbaal op tegen den kleermaker S. aldaar, die ten nadeele van een kost ganger een gouden horloge en eenig lijfgoed moet hebben ontvreemd. In een bovenhuis op de Glasha ven te Rotterdam flikkerde Zater dagavond een uitbrandende kaars. Drie of vier menschen en eenige kinderen staan daarnaar te gluren en laten aan hun fantasie den vrijen teugel; de verbeeldingskracht van een 14jarigen knaap doet dezen een brandje voorzien; hij ijlt naar de brandweer en komt weldra terug met een spuit, roependehier is de brand! hier is de brand! De spuit gasten kijken en turen, maar er is niets te zien, om de eenvoudige reden dat er geen brand is. De jongen blijft echter het feit toch constatee- ren. Wat te voorzien was gebeurt nu: het personeel der brandspuit, gewoonlijk driftig en zenuwachtig, laat zich influenceeren door de sterke verbeeldingskracht van een kwa jongen een oogenblik staat het nog te dralen, wat te doen; maar toen naar binnen, en het schandaal be gint, zoo schrijft een ooggetuige in de N. R. Ct. «Het toeval wil, dat de deur van het bewuste huis openstaaten voort gaat het; men stormt in vliegende vaart naar boven als bezetenen. Een bejaard heer zit in een gemaklce- lijken stoel uit te rusten van zijn d'agelijkschen arbeidde deur wordt opengesmeten en men rent naar binnen met den uitroephier is brand! hier is brand! Verbeeld u den toestand van dien persoon, die volstrekt niets van brand afweet. Hij schrikt daar dan ook zoo hevig van, dat hij op dat oogenblik als 't ware verlamd is en niet in staat een woord te uiten. Intusschen snuf felt het brandweerpersoneel als echte speurhonden het huis door, maar er is nergens een spc or van brand te vinden, anders niet dan de lucht van een uitgebrande kaars. «Intusschen is mijnheer van zijn schrik eenigszins bekomen; hij ge last die ongenoode gasten, oogen- blikkelijk het huis te verlaten, en brengt hun het onbeschaamde on der het oog, om bij iemand als een bende dieven zoo maar het huis bin nen te dringen zonder daarvoor ver lof te vragen; de scheldwoorden w«lke het brandweerpersoneel hem voor die terechtwijzing naar het hoofd slingerde, waren afschuwelijk. De arbeider S. v. d. K., uit Hoen-, MJJ u.„„«,1Wxvx .«v,» derloo, werkzaam bij den heer H. den beschuldigde zijn, dat hetzelfde te Arnhem, gewoon zijnde des Zon dags zijn familie in genoemd dorp te bezoeken, werd verleden Zondag avond bij zijn terugkeer naar de stad door een beroerte overvallen. De man heelt tot Dinsdagochtend in een greppel aan den weg gele gen, zonder dat eenige hulp voor hem kwam opdagen. Op een schrij ven van zijn patroon naar Hoen- derloo over zijn uitblijven, heeft zijn zoon hem na eenig zoeken in deer- niswaardigen toestand op die plaats gevonden. V. d. K. is Zaterdag aan de gevolgen overleden. Naar men verneemt, is door de gezamenlijke ambtenaren ter secre tarie der gemeente Arnhem, bij een schrijven van 22 September jl., hun diep leedwezen betuigd aan den burgemeester dier gemeente, over het door hem genomen besluit tot verzoek om ontslag uit zijne be trekking. Gisteren ochtend vond men het lijk van een timmerman uit Breda, die aan het stationsgebouw te Waal wijk werkzaam was, aldaar op de spoorbaan liggen. Misbruik van ster ken drank is de vermoedelijke oor zaak van zijnen dood. «Hij had, zeide hii, des avonds, toen hij reeds in beschonken toestand verkeerde, tot een zijner kameraden, «nog twee guldendie moesten er ook nog aan.» Te Kaatsheuvel had verleden week een zelfde geval plaats. Verbazend is de hoeveelheid jenever, die daar gedurende de kermis gebruikt is. gevolge heeft gehad; mochten vol doende bewijzen gevonden worden, dan itaat hem eene tuchthuisstraf van 510 jaren te wachten. Voor zeker zal hierbij bezwarend voor luchtpomp, en er vervolgens aniline- kleurstoffen in doet trekken al naar de kleur die men wil nabootsen. ongeveer 4 jaren geleden bij hem plaats had, toen een 23jarige jon geling in beschonken toestand zijne herberg verliet, op eenige schreden afstand van het huis in een grep peltje viel, en den volgenden morgen daarin dood werd teruggevonden. Het muntcollege heeft verklaard, dat de onlangs te Tiel op vermoe den van valschheid in beslag ge nomen gulden niet valschmaar gebrekkig samengesteld was. Ge noemd college heeft dientengevolge den eigenaar eenen gaven gulden doen uitreiken. Wegens den buitengewonen groo- ten voorraad steenen staan voorloo- pig de steenfabrieken te Randwijk stil. Er zijn in dit jaar ruim 40 millioen steenen minder gevormd dan verleden jaar. Ook de prijzen zullen nog lager worden, niettegenstaande de steenen per 1000 met f3 a f4 verminderd zijn. Langs den Rijn staan alle steenfabrieken stil. Een zeer gemeene diefstal bracht teGroesbeek de vorige week heel wat opschudding teweeg. Eene 19jar:ge dienstmeid uit Wijier (Pruisen) stal ten nadeele van haren patroon, den landbouwer Giesberts te Groesbeek, eenig geld. Om de verdenking van zich af te leiden, nam zij een haar toebehoorend gouden kruis en stopte dat op de kamer van den knecht in den zak van eene broek, die daar hing. De diefstal werd daarop het eerst door haar bemerkt en met groot misbaar maakte zij de huis- genooten bekend, dat uit haar kast, benevens geld, een gouden kruis gestolen was. De knecht, die een oogenblik alleen in huis was ge weest, werd door haar toedoen ver dacht en in zijne kamer werd nauw keurig onderzoek naar de vermiste voorwerpen gedaan, waarbij de meid het bewuste kruis in een broekzak terugvond. De knecht werd gearresteerd en voor den burgemeester gebracht, wien het mocht gelukken de ware toedracht der zaak aan het licht te ngen, doch niet dan na eene in structie van twee dagen, waarbij de jeugdige dievegge bewees zeer geslepen en doortrapt gemeen te zijn. Verleden Zaterdag had te Groes beek eene gerechtelijke schouwing plaats van het daartoe opgegraven lijk van Hendrik Kersten, die den 12en dezer ten gevolge van over matig gebruik van sterken drank was overleden. De kastelein, die hem zooveel ge tapt heeft en, hoewel in Pruisen wonende, de nationaliteit van Neder lander heeft, wordt op aanklacht van den burgemeester door de jus titie vervolgd wegens het toedienen van bedwelmenden drank aan een beschonkene, welk feit den dood ten In Friesland is het bijgeloof nog verre van geweken. Dit bleek in de vorige week te S., waar een welge steld landbouwer over de ziekte van zijn vóór eenige weken geboren kind den zoogenaamden duivelbanner te K. ging raadplegen. Hij ontving van den kwakzalver het hocus pocus met de mededeeling, dat niet het kind, maar de moeder «betsjoend» (betoo- verd) was. Medicijnen werden ver strekt in de gedaante van een zakje met poader, bestemd om onder het hoofdkussen der kleine te worden gelegd, terwijl als de schuldige werd genoemd de persoon, die 't eerst na zijn thuiskomst de woning zou bin nentreden. Een 70-jarige buurvrouw, die uit belangstelling naar den toe stand der kleine kwam informeereu. moest het op een onheusche wijze ontgelden. Te Wanneperveen (Dr.) is dezer dagen eene eenen-twintig-jarige vrouw voor de derde maal in 't hu welijk getreden. Zooals bekend is, deed de heer A. Voerman te Venloo indertijd alle moeite om de regenten der Heutz- stichting* en R. K. armen aanspra kelijk te doen stellen voor de groote sommen, die door verkeerde geld belegging bij het bekende faillisse ment zijn verloren gegaan. Thans heeft het dagelijksch bestuur dier gemeente van hooger hand aanschrij ving ontvangen om gemelde regen ten in rechten te noodzaken de ver loren gelden terecht te brengen, ten einde de armen en weezen weder rechtmatig te bedeelen, 'tgeen sedert een paar jaren niet meer kon plaats hebben. GEMENGD NIEUWS. Verleden jaar vertrok een her bergier uit Turzig, Pommeren, naar Amerika, nadat hij zijn bezittingen had verkocht. De tegenwoordige eigenaar van de herberg, dezer da gen eenige reparatiën aan zijn kel der willende doen, ontdekte gelei delijk 6 lijken, allen van kooplieden, die waarschijklijk in de herberg hun intrek hadden genomen. Volgens een bericht uit Lon den is de Britsche kanonneerboot Wasp niet ver van de Iersche kust gezonken. Men vreest dat vijftien personen zijn omgekomen. Aan boord bevon den zich acht marine-commissaris sen. De kapitein en de officieren behooren niet tot de geredden. Een hevige aardbeving werd Vrijdag namiddag kwartier voor drieën te Windsor in Ontario ge voeld. Ook te Grasslake in Michigan werden 20 min. over 2 u. schokken waargenomen, en eenige minuten later ook te Toleda, Ohio en andere plaatsen in de buurt. De schokken duurden 15 seconden. Hier en daar trilden en schudden de gebouwen op hun grondslagen en werden meubelen omvergeworpen. - De spoorwegbrug van Castel- lona, bij Vinaroz, is door een over strooming weggevoerd. Het verkeer der treinen is in de provincie Ali cante geschorst ten gevolge der overstroomingen. Te Elche zijn vijf personen verdronken. Prof. Laurent, van Gent, de kinderen van zijn land beschrijvend, van wie hij sedert jaren een studie gemaakt heeft, hangt er het volgend tafereel van op: «Tot hun vijfde jaar zijn zij nog tevreden met peren en appelen, maar als zij acht zijn beginnen zij al te rooken, en als zij twaalf zijn drinken zij al jene ver, trots de beste». Sedert eenigen tijd is in Ame rika een methode in zwang om aan gewone houtsoorten het voorkomen1 van kostbare soorten te geven, die voor meubelen enz. in gebruik zijn. Deze methode bestaat daarin, dat men de lucht uit de poriën van het hout wegneemt, door middel eener Amsterdam, 24 Sept. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. Nederland. Cert. Werk. Sch. Italië. Obl. Paus. Leeninj 1860-64 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 h zilv.Jan.-Juk) 5 Portugal. Obl. buitl. 1853-80. 3 Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871'761'/, Obl. buit. 1876. 2 n //(Perpetuele) 4 u binnl. f12500- 25000li L Obl. binnl. f1000- 5000 l»/4 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 1869. 6 Egypte. Obl. Leen. 1876. 4 N.-Aherdca. Obl. Ver.-St. 1876. 4'L 1877. 4 Columbia. Obligatiën4:14 Peru. Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. 0 Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aandn Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Cialie. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Rusland. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 Morschansk Sysran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 jenotcei pCt. 2' - de koer» 667/j, 3 79 4 101»/. 5 987» 5 f? 857» 5 67'/,. 49l3,e l00>/8 96Vs 46 56*A 8s ie 8'/u 58l/3 110\ s 24', 4 9' j VU U9' s 1537. 112 73 1401,4 1077s 14»*,, 577» 567„ 90 127 4 122 10216te PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Amst. f1000 3 f1003 u Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam 3 Gem. Crediet 3 Pal. v. Volksvl.1867 Belg ie. Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 Hongarije. Staatsl. 1870. H.-B. te Budap. 4 Stuhlweiss. Spw. 4 Theiss Reg. Pr. Obl. 4 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 18605 1864 Crediet-Inst. 1858. Bod.Crd.Amst.ObL 3 Stad W eenen 1874. Pruisen. Th. 100. 1855. 3'/; Keul. Mind-Spw. 37: Rusland, Staatsleen. 1864. 5 1866. 5 Servie. Spanje. Turkije. Madrid 1868 Spw-leening ZwiTSERLAND.Genève Aand IIO274 10474 100» 4 100»'g 963'8 112»/;. 9S 99»»,, 953/8 8374 9474 957, 103 lil1 14274 146 807.8 10474 12474 13374 1287s 1 61 44»',, 9 83 STEDELIJKE LEENINGEN. 27s 7. Stad Haarlem61 65 3'. o n/o 82' 2—877* 4 Vo 97 —99 Geldkoers. Prolongatie 21,'s pCt. RECHTSZAKEN. Grietje J. Paber, huisvrouw van J. W. v. d. Weit, oud 33 jaren, laatst woonachtig te Dokkum, thans gedetineerd, heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest op den lSden September jl. door het Gerechtshof te Leeu warden gewezen, en waarbij zij ter zake van valschheid in onderhandsch geschrift door liet namaken van geschrift en handteekeuing en het des bewust gebruik hebben gemaakt van dit valsche stuk, is veroordeeld tot een jaar celstraf en 2 geldboeten van f 50 elk, subsi diair voor iedere boete twee dagen celstraf. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kattendijke. cl, Goes, de heer W. van der Spek, cand. te Haarlem. LEGER EN VLOOT. Naar aanleiding van eene gedane vraag omtrent het verstrekkeu van reisgeld aan militairen, die als getuigen a décharge voor den burgerrechter moeten verschijnen, heeft de Min. van Oorl. bepaald, dat zoodanige militairen, die reisgelden moeten bekomen van den beklaagde, op wiens verzoek zij moe ten verschijnen of van diens advocoat, en dat die kosten in geen geval door het Rijk kun nen worSen vergoed. Mochten de militairen zelf de middelen niet bezitten om voorloopig de reis te bekostigen, dad moeten zij daarom vragen aan den beklaagde of diens advocaat, en behoeven die kosten niet door de com pagnie, waartoe zulk een getuige behoort, worden voorgeschoten. LANDBOUW EN VISSCHER1J. Rijnsburg zal, naar aan de L. Ct. gemeld wordt, een 50,000 tal mudden aardappelen gehad hebben, waarvoor geen kooplust be stond bij zooveel overvloed van allerlei; deze voorraad is verkocht geworden aan stroop- fabrieken voor 90 cents het mud; dus de teelt vau aardappelen was schade voor de hand. Van de bloemkool wordt nog al gesne den verseh of voor den inmaak, maar vlug gaat de handel niet; over het algemeen heeft de bloemkool bet kwaad gehad met den straf fen zonneschijn. Het is jammer voor een zoo knap dorp als Rijnsburg, dat het op de vele plaatsen, waar kool gesneden en ingemaakt wordt, zoo vreeselijk stinkt naar mesthoopen van verrotte koolsbladeren. - De oogst is thans bijna geheel afgeloo- pen schrijft men uit Zoetermeer. Paarde-, schape- en duiveboonen vallen niet mede. De aardappelen daarentegen zijn sedert 1S45, het jaar toen de ziekte zich liet. eerst vertoonde, in kwaliteit en kwantiteit niet zoo goed ge weest als dit jaar, hoewel de fijne soorten, welke vddr 1845 goed slaagdeu, bijna niet meer bestaan. STOGMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip //Leerdam", Kapt. Slieren- drecht, van Rotterdam naar New-Yo-k. pas seerde Dinsdag 23 Sept. des ochtends 8 uur, Lezard. Seinende alles wel. NW. wind, fraai weder. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 24 Sept. 1.83 M. boven A. P. 4.69 M. onder N. P. Keulen, 24 Sept. 1.90 boven 0. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 24 Sept. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 20 koeien f225 a f 150; 3 paarden f120 a 65:-3 stieren fl50a 110; - vaarzen f a 1 pinken f 95 a 1 vette kalveren f 55 a gras kal veren f a 14 nuchteren dito fl6a 7; 26 schapen f 33 a 22; lammeren f a biggen f - a varkeus a cents per kilogr. Haarlem, 24 Sept. Aangevoerd en verkocht 117 stapels kaas, uitmakende 13887 kazeu, wegende 27292 kg. Hoogste prijs per 50 kg. f 32.25. Amsterdam, 24 Sept. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandsche Zand f a dito lossen f a Muisjes f a Andij kers f a Katwijker Zand fl.50 a 2.80, Westlandsche Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand fl.30a 1.50 Noordwijker Zand f 1.— a 3.20 Sassenheimer f a Geld. Kralen f 0.a 0.dito Blauwe f 0.75 a 1. dito Muisjes f a Hillegommer Zand fl.50 a 4.25; Friesche Hamburgers f0.a 0.dito Jammen fl.— a 1.20; Engelsche f 0.60 a 1.20: Zeeuwsche blauwe f 1.75 a 1.80, Geldersehe Pleur f0.— a0.—Champignons* fl.- a f 1.10. Petroleum kalm. Loco f97a E Occtfö1'- E Dec. Pebr. f 9*/f. Tin. Billiton f 49, op levering f 491 Banka f 507». Tarwe op levering f 1. lager, Nov. f 201. Noteering van de commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets vaster; Oct. f 152, 153, Maait f 151, 152. Gisteren is Maart abusievelijk f 152, 153 genoteerd, moest zijn: f 152, 153, 152. Noteering van Mennc Thole. Koolzaad en Raapolie zonder haudel traag Lijnolie prijshoudend; lo. Oct./Dcc. f 21",8, Schiedam, 24Sept. Moutwijn f13.-Jene ver f 19.75, Amst. Proef f21.— Spoeling fO.SO, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f0.80. vau 1 i te De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Eenige portemonnaies met en zondergeld, een beursje met geld en tramkaartjes, een defecte gouden oorknop, eeu armband, een gouden ring, een blauw koralcu kettinkje, een tabakszak, een wandelstok, een rijtuig- moer. eeu kist met ledige flesschen, eenige losse sleutels. Terug te bekomen bij Kueneu in de Zijl straat uo. 70, een onderstuk van een gouden oorbel. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen aan het kantoor van de gemeente-reinigingHarinenjanscnweg, een zilveren vork gemerkt K. R. In de Tramwagens achtergelaten. Twee paar witte kousen. BEVALLEN 23 Sept. E. de Vries, geb. Blits d. - S. M. Jansc, geb. Eden z. - 24 Sept. D. Raap horst, geb. Wiegman z. ONDERTROUWD 24 Sept. P. Duoret en S Prins. - H. L, Junge en E. Piek. - J. de Nobel en J, Kroonsberg. GETROUWD 24 Sept. J. Tesselaar en A. Apetz - P, H. Meijboom en M. E. Bos. - J. C. E. Dixon en C. Hoogstraten. - J. de Vogel en P. Koek. - H. v. Alphen en J. Lieuwcs. OVERLEDEN 22 Sept. C. J. Oksener. 21 md. d Damsteegje - D. Jochems, 60 jr., Waaigat. - P. Voet, 18 j., KI. Heiligland. - 23 Sept. M. M. Gijtenbcek, 67 j. echtg. v. G. van Huijze, Mr. Joostenlaan. - G. Noble, 20 dg. d;, Koningstraat. - W. de Hoop, 15 md. e.. Korte Hcerenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3