BURGERLIJKE STAND. genis te Mundalay met veel bloed vergieten onderdrukt is. Naar men zegt, zijn daarbij vele honderden misdadigers gedood. Dat men in geruimen tijd verder niets nopens de Siberische pest in Rusland hoorde, blijkt eene zeer voldoende en afdoende reden te hebben gehad: het was aan de dagbladen verboden er over te spre ken. Thans begint echtero. a. in den omtrek van Odessa, de sterfte onder de menschen wat be denkelijk te worden en heeft de censuur toegestaan, dat er overge schreven wordt. Uit de Westnik van Odessa blijkt, dat er menschen ster ven, dat de ziekte van de een op den ander wordt overgebracht en dat zij kwaadaardig is. De genees kundige inspecteur drong dan ook bij het provinciaal goevernement aan op het nemen van krachtige maatregelen ter beteugeling van de epidemie. Een Elzasser dokter kwam dezer dagen te Parijs aan en werd aan het station aangesproken door een net gekleed heer, die verklaarde de directeur van een hotel te zijn. Nadat men het over den prijs eens geworden was, reed men naar een hotel in de rue Saint-Honoré. De beweerde directeur betaalde het rij tuig en was zelfs zoo beleefd, den dokter op diens kamer bij het eten gezelschap te houden, waarbij menig fleschje geknapt werd. Toen de dokter met een zwaar hoofd naar bed ging. waarschuwde hem de ander, dat hij niet schrik ken moest als te middernacht iemand in zijn kamer kwam, want dat was een waker die de ronde deed. Te middernacht kwam dan ook die wa ker, maar in de gedaante van den g'ewaanden directeur, die weder verdween met het gouden horloge en ketting van 800 fr. waarde en een portefeuille met 15.000 frs., alles toehehoorende aan den naïeven lo geergast. Later bleek, dat de dief ook nog de pendule meegenomen had. De keur van de Keulsche jonge schoonen, 90 jonge meisjes, waren door het feestcomité te Keulen uit- genoodigd om den Heldenkeizer op diens doortocht door de stad te be groeten. Maar wie van die tien maal negen negentien lentes zou den tra- ditioneelen bloemruiker aanbieden? Ziedaar de netelige vraag, die de leden van het feestcomité, beducht voor huiselijke onaangenaamheden, het land hadden om op te lossen. Zij kwamen er niet toe. De dames moesten het zelf maar doen. De co mité-leden ademden nu vrijer. De dames kwamen bij elkaar en hielden raad. Het beste was om maar te stemmen. Een bureel van stemop neming werd benoemd, en negentig biljetten kwamen in metnegentig namen. Toen de heereu dht verna men, hebben zij in vredesnaam maar negentig bouguetjes besteld, die nu den grijzen Monarch bij wijze van bloemenregen werden toegestrooid. De schipbreuk der Wasp. In eene particuliere corresponden tie aan de N. R. Ct. uit Londen, 24 September lezen wij het volgende: De bijzonderheden nopens de schipbreuk der kanonneerboot Wasp. welke Maandag jl. in den vroegen ochtend op de noordwestelijke kust van Ierland verging, bkjven uiterst mager. Dit ligt natuurlijk niet aan perscorrespondenten en aan bladen, maar aan de omstandigheden der ramp. Deze heeft plaats gevonden bij Tory Island, een der talrijke eilandjes, waarmee de schilderach tige, doch voor de scheepvaart uiterst verradelijke en gevaarlijke kust van Donegal als bezaaid mag heeten. De gemeenschap nu tusschen deze eilandjes en de kust alioos moei lijk is somwijlen ten eenenmale onmogelijk door de hooggaande branding. Deze heeft ook tijdens den afgeloopen nacht en heden ochtend gewone booten verhinderd Tory Is land te naderen en aldaar eenige bijzonderheden nopens het ongeluk in te winnen. Daar echter, blijkens bericht aan de Admiraliteit, de Va liant van morgen op bevel der Re geering van Rathmullen naar het oord der ramp gestevend is, kunnen de bijzonderheden, waarnaar het publiek reikhalzend uitbliktniet lang meer wegblijven. Ongelukki gerwijze zullen zij den omvang der droevige ramp wel niet kunnen ver kleinen. Het is. helaas! met alle zekerheid bekend, dat er slechts zes menschen op een totaal van 58, die de bemanning uitmaaktengered zijn. Maar uit hunnen mond zal men wellicht kunnen vernemen hoe de schipbreuk plaats grijpen kon. De Wasp was eene schroefboot van 465 ton, met vier kanonnen. In December 1881 werd zij te Devon- port uitgerust voor «bijzonderen dienst». Deze bestond langen tijd in het bewaken der Iersche kust ten noordwesten, maar nu drie maanden geleden besloot de Admiraliteit hare diensten anders te benutten. Op haar zouden zekere commissarissen voor de visscherijen en de havens van plaats tot plaats worden overgebracht om daar hunne onderzoekingen voort te zetten, officiëele gegevens in te zamelen enz. Aanvankelijk liep Het gerucht, dat deze commissarissen acht in ge tal zich aan boord der Wasp bevonden, maar gelukkig heeft zich dit bericht niet bevestigd. De com missarissen hadden wat de Engel- schen noemen a narrow escapeen zoo ook vele (35) Iersche konstabels, welke de Wasp order had te Moville in te schepen, om hen naar Inni- strahock Island, aan den mond van Longh Foyle, over te brengen, waar hunne tegenwoordigheid vereischt werd bij eene gerechtelijke executie. De Wasp bevond zich op weg naar Moville, van Westport, waar zij ge ankerd lag, toen haar het ongeluk overkwam. Tory Island, waarop de Wasp rbrijzeld werd, is een eiland ter lengte van ongeveer U/a en ter breedte van ongeveer ééne Engel- sche mijl. De noordkust is hoog en steil, maar zuidwaarts wordt de grond allengs platter. Het eiland is bewoond door een zevental gezin nen, die geheel van de vischvangst afhankelijk zijn. Trinity House heeft hier een vuur toren neergezet, die zich 122 E. voet boven den zeespiegel verheft; maar de ongelukkige Wasp heeft hij niet kunnen redden. De ramp moet eene ware overrompeling zijn geweest. De geredden, waartoe geen enkele officier behoort, hebben vermoede lijk hun leven te danken aan vis- schersbooteu, die hen bij het aan breken van den dag opvischten. Het heet dat vele lijken aan wal zijn gespoeld op het vasteland. Mocht zich dit bevestigen, dan zou daaruit blijken dat de Wasp uiteengesla gen werd. antwoordde de gevatte directeur, «'t is gewoonlijk het geval, dat ik den neus krijg, voor hetgeen mijne leeraars doen.» Een jonge Japanees, die ten eer sten male Europa bezocht, vroeg zijn geleider: «Men zou meenen, dat bijna alle Europeanen dokters waren.» «Waarom?» «Omdat zij elkander niet ontmoeten kunnen zonder zich de handen te betasten en te vragen: Hoe gaat het u?» VARIA. Profetie. Als gij slechts ééne zuster hebt, Die leelijk is en mager, Geen rooden duit vermogen hebt, Dan krijgt gij gewis geen zwager... Eerste jonge dame. «Is uw vrien din Clara al getrouwd?» Imeede dito. «Nog niet. Ze wacht nog wat.» «Zij is toch al oud genoeg. Waar wacht ze dan op?» «Dat zij ten huwelijk gevraagd wordt.» Een arme handwerksman kwam op een strengen winterdag, bevend van koude, bij een ouden, rijken jongeheer, en smeekte hem om een afgedragen kleedingstuk ten einde zich tegen de snerpende koude te dekken. De oude was medelijdend en aangedaan, zocht lang en vond eindelijk een versleten overhemd, I dat hij dan ook terstond den arme i schonk. Opmerkelijk verschijnsel. Als een jong meisje er belang in begint te stellen hoe een jonkman zijne das strikt, is het een onfeilbaar tee- ken van iets ernstigers dan zuster lijke genegenheid. Uit een kindermond. Den klei nen Willem werd gevraagd of hij wist wat een bruid was. Na eenig nadenken, antwoordde hij: «Een bruid is een vrouw, die nog geen man heeft, maar er reeds een weet.» Een bonmot. De directeur eener hoogere burgerschool werd door een insect in den neus gestoken, zoodat deze opzwol en een roode tint kreeg, aMaar directeur,» zeide een der leeraars, «gij krijgt een neus alsof ge de gewoonte hebt wat veel Beiersch te drinken.» «Ach ja, Geraden. Klant. Wat kost de koffie? Leerling. Een gulden vijf cents per kilo. Klant. Wat! aan uw patroon be taal ik nooit meer dan een gulden, waarom is zij bij u vijf cents duur der? Leerling. Omdat mijn patroon zegt, dat ik voor koopman veel te dom ben, daar ik mij door iedereen laat beet nemen; nu zal ik hem die vijf j cents eens laten zien. Klant. Nu, uw patroon heeft het werkelijk geraden, voor een koop man ben je wezenlijk te dom. Leerling. Waarom? Klant. Omdat je nog gelooft, dat ik je die vijf cents zal betalen. In eene Oostenrijksche provincie- id kregen onlangs twee bewakers der openbare veiligheid op straat hevige ruzie en zij scholden elkan der uit voor alles wat leelijk is. «Ik arresteer je,» riep eindelijk de een; «neen ik arresteer jou» riep de ander; de beide mannen pakten elkander beet en brachten elkander naar het politiebureau. De afloop dezer merkwaardige ischiedenis is niet bekend ge worden. ▼reeg hij aai v. 6. 3 kwartjes ter leen, net belofte ze later bij de betaling ran het be stelde te zullen teruggeven. Later bleek dat hij alles verzonnen had. Zijne veroordeeling werd gerequireerd tot vier maanden celstraf. Daarna kwam in behandeling de zaak tegen J. K., 53 jaar, koopman, laatstelijk verblijf houdende te Schoonhoven. Beklaagde, die den nacht van 8-9 Augustus jl. doorbracht ten huize van P. de V.logementhouder te Schoonhoven, had in dien nacht omstreeks 2 uur tot V. en zijne vrouw gezegd, een mes in de hand houdende, dat hij nog een moord moeit doen en daarna de woning ver laten; bij het terugkomen was hij in het ba- zit van 4 doode kuikens en zeide totV. en vrouw, dat de moord was gesohied. Den vol genden morgen werd nog in die woning ge vonden een jas en een pet. V wiendat al les verdacht toescheen, had de politie hiervan kennis gegeven, en bij onderzoek bleek dat de 4 kuikens waren ontvreemd bij den bouw man J. de P., te Schoonhoven en de mand, jas en pet van het erf van C. O. aldaar, wo nende naast de P. Beklaagde beweerde ter tereohtzitting een en ander in dien nacht te hebben ontvangen van een persoon, die hem was tegengekomen doch het O. M., zich hiermede niet kunnende vereenigen, eischtc zijne veroordeeling tot 1 jaar celstraf. In beide zaken over 8 dagen uitspraak. r 24 Sept. Kaap St. Vincent gepasseerd n**r Java. Het atoomschip «Sohiedam,* kapt. d'Hame- court, van New-York naar Amsterdam, pas seerde Donderdag 25 September, des och tends 4 uur Lezard. Matige N.W. wind, fraai weder. Het stoomschip »P. Calana, kapt. Bonjer, van Rotterdam, is Donderdag 25 September, des morgens vroeg, te New-York aangekomen; 12 dagen reis. BEURSBERICHTEN. Amsterdam26 Sept. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. Nederland. Cert. Werk. Sch. pCt. de koer. 65' j 78»/. .01'/, 98'/g 84"i, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van gisteren. In deze zitting werd voortgezet de discussie over het wetsontwerp betreffende de uitbreiding van het personeel der rechtbank te Amster dam. Door den heer Kist werd de hooge noodzakelijkheid van deze uitbrei ding erkend. De heer Wintgens bestrijdt het onderwerp met het oog op nieuwe financiëele bezwaren ten laste der schatkist. De min. van Justitie dringt nog maals aan op aanneming van het ontwerpde toestand is onhoudbaar; reeds zijn nu pleidooien tot Maart a. s. uitgesteld Na replieken van de heeren Gra- tama, Kist en van der Kaay komt de heer W. N. van Dedem op tegen de weigering des ministers, om terug te komen op 't wetsontwerp, waarbij de rechtbank te Haarlem wordt af geschaft. Hij protesteert tegen de desbetreffende regeeringsverklaring. De min. van Justitie repliceert, waarna het algemeen debat wordt gesloten. Het amendement-AMackay (13 in plaats van 15 rechters) wordt daarop aangenomen met 38 tegen 34 stemmen. Het eerste amendement-Beelaerts (4 in plaats van 5 subst. officieren) wordt mede aangenomen met 45 tegen 26 stemmen. Het tweede amendement-Beelaerts (4 in plaats van 5 subst. griffiers) wordt insgelijks aangenomen met 46 tegen 25 stemmeu. Het aldus gewijzigd art. 1 wordt daarop goedgekeurd, zoomede de artt. 2 en 3. Het geheele wetsontwerp wordt daarop aangenomen met algemeene stemmen. De vergadering wordt daarop ver daagd tot heden te 11 ure, wan neer aan de orde is het voorstel tot het in overweging nemen der wijzi ging van art. 198 der Grondwet. Portugal. Rusland. Span xe. [talie. Rusland. Amerika. 66'/, 67" 49», lOO'/t 96» 46' - 56' 8\i, 8'/, 59'/, 9'/a 7V» 119 153»/, |U2 1 72'*u 140' |l07'/a J 14 57' 22' 56',- S9"j4 RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Rotterdam stond gisteren ter zake van bedriegelijke oplichting terecht C. B., 50 jaar, polderwerker aldaar. Op den lOden dezer maand had hij zich nl. begeven naar den vleeschhouwer J. T. v. G. te Maassluis, aldaar valschelijk opgevende ge zonden te zijn door 4 putbazen, die de vol gende week met 4 ploegen werkvolk aldaar zouden aankomen, ten einde te gaan werken aan bet Rijkswerk te Rozenburg. Natuurlijk waren er voor al die menschen veel levens behoeften noodig; hij deed dan eenige be stellingen en vroeg een briefje waarop ver meld was de prijs van bel bestelde, om dit aan de putbazen te toonen. Bij zijn vertrek AANBESTEDINGEN. 's-Gravenhage, 25 September. Aan het Departement van marine werd gisteren aan besteed het maken en stellen van een ijzeren zeekaap op het eiland Vlieland en het afbre- ken en opruimen van een aldaar bestaande houten kaap. Minste inschrijvers waren de heeren D. A. Schretlen cn Co, te Leiden, voor f 5792. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 25 Sept. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandsche Zand f a dito lossen f a Muisjes f a Andij kers f a Katwijker Zand fl.50 a 3.10, Westlandsche Klei in manden f a 1 Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand fl.20a 1.40 Noordwijker Zand f 1.25 a 3.50 Sasscnheimcr f a Geld. Kralen f0.a 0.dito Blauwe f 0.75 a 1. dito Muisjes f a Hillegommer Zand f 1.50 a 4.20; Friesche Hamburgers f 0.a 0.—;dito Jammen fl.— a 1.70; Engelsche f 0.60 a 1.—Zeeuwsche blauwe f 1.75 a 1.80. Geldersche Fleur f0.— a 0.—. Champignons- fl.- a f 1.10. 6 Tarwe op levering 1 hooger Nov. f 202. Notcering van de commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets vaster; Oct. f 154, 155, .Maart f 153, Mei f153. Noteering van Menne Thole. Koolzaad traag, Oct f 320. Raap- en Lijnolie zonder handel. Alkmaar, 23 Sept. Ter veemarkt aange voerd paardenSS vette kalveren, S nuchtere dito, 502 schapen, lamineren, 50 vette varken 30 magere dito, biggen, 0 bokken en geiten, 1 koeien eu ossen. Dc prijzen waron als volgtvette kalveren f 40 a 98, nuchtere dito f8 a 27,schapen f 26 a 31, lammeren f a vette varkens 45 a 55 cents per kg., magere dito f 13 a 20; bok of geiten f a koeien en ossen 200 a 250, paarden f a 0— biggen f 6 8 allen per stuk. Schiedam, 26 Sept. Moutwijn f 13.—Jene ver f 19.75, Amst. Proef f21.—Spoeling f 0.70, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f 0.80. Meppel, 25 Sept. Boter per 1 6 vat lc soort f 26. a 27.-; 2e id. f23.— a 24.— 3e id. f 20.a 22.—; per 11 kg. f 1.75 a 2. Aangevoerd 13500 kilo. Vier-en-Oertigste Muziekuitvoering in den Hout op Zondag- den 28en Sept. 1884des middags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlem, onder direc tie van den Heer M. H. M L L E R, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Pas redouble. Le Drapeau D'HonneurClement. 2. Ouverture. Festival Leutneb. 3. Bolero. Aux Bords de la Meusev Büggbnhout. 4. LeCarillonneur de Bruges Grissau. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture. Zampa .Herold. 6. Wals. Wo die Schonen Madchen Wachsen. .Weiss. 7. Op verzoek. a. Les Ruines d'Athèues MarschBeethoven. b. Congres PolkaKbal. e. Die Tiirkische Schaar- wache. MarschMichaelis. d. Heim'.iohe Liebe Gavotte. Presch. e. JagerchorCakl. Commissariaat tan Politie te Baarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een gouden oorknop, een granaten oor knopje een blauwkoralen armbandje, ec« schoolboek Engelsche taal, een bloedkorale* armbandje, een Duitsch spoorwegboekje, ee* parapluie, een sponzendoosje, een paternoster, een zuiger van een pomp, een laarsje, eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een tascbje met visitekaartjes, eenige tram kaartjes Noord- Zuid-Holl. tramweg. Terug te bekomen aan het kantoor van de gemeente-reinigingHarmenjansenweg, een dessertlepel en vork. bevallen 24 Sept. H. M. Koning, geb. MaleEjt d. K. Mok, geb. Brandon z. - 26 Sept. G. Esso, geb. Koren z. - A. J. Clous, geb. r. Oudeniel z. - R. Spier, geb. de Vries r. overlbdbn Het .toomschip .Zeeluid,' Ten Jeve neer 25 Sept. H. A. t. Gelder. 3 md. z Koe- Rotterdem, passeerde 25 September, des och- denliora. - J A. Roou, 4 md. i„ Rsvee- tends 10 uur, Do.er. steeg - P. Sn.ldenr.ert, 20 j„ Sehooter- singel. - W. Scherpenhuizen, 20 j. d., Gast- Het stoomschip Prinses Wilhelmina, is huisstraat. Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening5 [talie. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 n h zilv. Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Conip. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1' Obl. buit. 1876. 2 r //(Perpetuele) 4 binnl. f12500- 25000P/4I Obl. binnl. f1000- 5000 P/4 Tukkub. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 1869. 6 Egtpte. Obl. Leen. 1876. 4 N.-Akerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4'/j|ll0' 1877. 4 Columbia. Obligatiën43,J 24 Peru. Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid.j Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 Morschansk Sysran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. r Illinois Cert Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 53 s/4 l2*/s I21»/4 102 Sbrvik. Spanje. Turkije. PREMIE-LEENINGEN. and. Amst. f1000 3 i f1003 Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam 3 Gem. Crediet 3 Pal. v. Volksvl.1867 Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 lui. Staatsl. 1870. H.-B. te Budap. 4 Stuhlweiss. Spw. 4 Theiss Reg. Pr. Obl. 4 rijk. Staatsl. 1854 4 18605 1864 Crediet-Inst. 1858. Bod.Crd.Amst.Obl. 3 Stad W eenen 1874. h. Th. 100. 1855. Keul. Mind-Spw. ro. Staatsleen. 1864. 1866. Madrid 1868 Spw-leening ZwiTiiBLAND.Genève Aand 102'/, il05 100'/4 100' 4 96' 's |H4 9S>/4 93'/! 95 S3'/g 94' 4 95', s 103' 4 111 142' 146 80' 104»/4 124' 4 133'/« 128'/4 I 60 44"; 8 9 »/i, I 83 STEDELIJKE LEENINGEN. 2' j Stad Haarlem61 —65 3' r 82' —87',. 97 —99 Geldkoers. Prolongatie 8pCt. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 86 Sept. 1.66 M. boven A. P. 4.86 M. onder N. P. Keulen, 26 Sept. 1.78 boven 0. STOOMVAARTBERICHTEN.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3