POPULAIR NIEUWS- IN 2e Jaargang. Maandag- 29 September 1884. No. 377. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS:, Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de Puhheité Etrangere G. L. DAVBE Co., JOH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Monttna-rire. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groete letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 unr; op Zon- en Feestdagen van 12J tot 4 uur. Kinderen ken eden dc 8 jaar hekken geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefeijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ledeu der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebken op vertoon vau diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingaug Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nur. Toegang 25 cents por persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jaar i 1 golden. Museum der stad Haarlem ep het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vau 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen Tan 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda" en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 nur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. - Zij, die zich op dit blad vóór 1 Oct., of in 5t begin der volgende maand abonneeren,ontvangen de num mers der Courant waarin het begin van de feuilleton, «de Wraak van den Koddebeier», voorkomt gratis. De Administratie van Haarlem''s Dagilad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiëu te verloten. Deze zullen zijn: le premie,een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma- gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een hoeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. Iets over de Chineezen. Reeds in het vorig artikel han delden wij over de landverhuizing van dit volk. Tot voor korten tijd staken ze ook bij duizenden den stillen Oceaan over, om zieh naar Amerika in te schepen. Amerika was ook voor hen het land van melk en honing, het land der gouden bergen. Evenals de Duitschers toeh, kunnen zij zich gemakkelijk in een ondergeschikte betrekking voegen; hoe weinig zij ook verdienen, steeds houden ze nog over; want ze weten zich, als het moet, tot de allernood zakelijkste levensbehoeften te beper ken. Meestal konden de Chineezen in Amerika geregeld werk bekomen, want ten eerste zijn zij tot allen handenarbeid ten zeerste geschikt en ten tweede werkten zij, waar dit noodig was, voor de helft, ja, zelfs het derde van het loon. dat andere j arbeiders verdienden. Geen wonder dus, dat de Chineezen in Amerika voor de overige werklieden de groot ste vijanden werden, want ze ont namen hun ook in het beloofde land van allen die willen werken, het brood uit den mond. Door de herhaalde klachten, die er dus rezen, heeft eindelijk de re- I geering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika goedgevonden den Chineezen het verblijf in hun land grootendeels te ontzeggen. Maar er kwam nog een andere reden bij, die de wet uitlokte tot verdrijving der Chineezen. Het was hun onzinde lijkheid. Een Duitsch schrijver, hier over in een tijdschrift sprekende, I zegt, dat het niet te gelooven is, hoe vuil en morsig hun woningen zijn. Alles vernielen zijde muren worden ondermijnd, de grond uit gegraven en overal worden nog extra kastjes en hokjes gemaakt. Van schoonmaken weten zij niets afzij doen er althans niets aan en tot j zelfs hun uitwerpselen worden niet weggeruimd, maar blijven op den I vloer dér woningen liggen. Die on zindelijkheid is vooral het kenmerk der mindere Chineesche standen. Waar de Chineezen in den vreemde hunne woontenten hebben opgesla- I gen, daar leven zij, evenals onze I Israëlitische landgenooten in de groote steden, meestal dicht bij elk ander en hebben een bepaald ge deelte eener stad geheel ingenomen. De meeste hunner huizen zijn tege lijkertijd winkels, waar ge alles kunt krijgen wat ge begeert. Het moge I nog zoo vreemd of zonderling schij Naar het Ëransck VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 5. Een middel stond mij ten dien ste, voer l ij voort, om u te ontmoeten, en wel u bij uw vertrek in den weg te treden. Ik wist, dat gij door deze poort u den toegang hadt verschaft. Honderd tegen een was dus de kansdat gij langs dienzelfden weg u zoudt verwijde ren. Daarom ziet gij mij hier, mijn heer de burggraaf, en heb ik de eer n welkom te heeten. Na deze woorden te hebben geuit, maakte de Vezay een buiging voor den burggraaf, die voorzeker noch een sul uoch een lafaard was. Eene stomme verbijstering had in het eer ste oogenblik de Villedieu aange grepen en al zijn zedelijke vermo gens verlamd. Doch alnaarmate de Vezay zijn gesprek voortzette, had hij zijn bewustzijn herkregen en den haat en de gramschap ontwaard, die in den kalmen en afgemeten toon en in de beleefde en suiker zoete woorden van zijnen tegen stander lagen opgesloten. Hierin be stond een begin van wraakneming voor den graaf, dat hij de Villedieu in zijn eigen oogen had belachelijk gemaakt. Belachelijk is het juiste woord, want de burggraaf moest bekennen, dat alle tegenwoordig heid van geest, alle stoutmoedigheid hem begeven hadden en dat hij door het zedelijk overwicht van dezen bedrogen echtgenoot geheel en al in de engte was gedreven. nen, maar het is zaak, minstens twee derde van het gevraagde af te dingen, want in overvragen hebben ze hun meesters nog niet gevonden. China zelve heeft voor ons, Europeanen, iets bijzonder eigenaardigs, daar het geheele rijk veel op een groot kne kelhuis gelijkt. De Chineezen toch hebben een bijzonderen eerbied voor hun afgestorvenen en wel verre van de dooden, zooals hier plaats heeft, zoo spoedig doenlijk te begraven, laten ze daar de lijkkisten geruimen tijd, soms jarenlang in of bij hunne woningen staan en dit is grooten deels een gevolg van hun godsdiens tige overtuiging. Behalve de groote onzindelijkheid, waardoor de Chi neezen zich kenmerken, hebben ze ook een grooten hartstocht voor het spel. Overal vindt men in dat land speelholen, waar vooral de mindere stand alles op het spel zet, om in eens een fortuin te verwerven. Ook de zedelijkheid laat in China veel te wenschen over, ofschoon dit groo tendeels een gevolg is van den maat- schappelijken toestand daar te lande. Ofschoon ieder Chinees maar één vrouw mag hebben, is het concu binaat daar algemeen en worden er naast de wettige vrouw nog vele bijwijven gehouden. Zelfs worden de kinderen dier bijwijven vaak gelijk gesteld met de wettige kinderen. Een eigenaardigheid is het nog, dat de vrouwen daar te lande van jongs af aan de voeten gepijnigd worden. Dragen de dames hier soms schoenen waarop het bijna een onmogelijkheid is te loopen en dat alleen om toch vooral aan de grillen der mode te voldoen, daar worden de voeten van het meisje in koperen schoentjes ge wrongen, die natuurlijk den groei van dit lichaamsdeel benadeelen en beletten, zoodat de Chineesche vrou wen wel zeer kleine, maar ook zeer misvormde voeten hebben, die hun het gaan uiterst moeilijk maken; maar 1s lands wijs, 's lands eer! In éen ding is China ons nog altijd ver vooruit en wel in iets, waarin de meesten uwer het niet zullen verwachten, namelijk in het examens afleggen. Klagen de meeste ouders nu reeds steen en been over de onmogelijke eischen, die aan hun kinderen gesteld worden om tot eenige betrekking te geraken; is het hier examen doen voor en na van den tijd, dat de jongens de gewone schoolbanken verlaten totdat zij een maatschappelijke positie hebben in genomen, in China is het daarmee nog veel erger gesteld. Geen land is er, waar zooveel werk gemaakt wordt van het onderwijs in lezen, en schrijven en in de beleefdheids vormen, als juist daar. Zoodra een jongeling tot eenigen post wil ge raken in het Hemelsche rijk, moet hij, evenals hier, examen doen, maar dat eerste examen duurt niet eenige uren, niet een paar dagen, maar verscheidene dagen achtereen. Uit het hoofd moet zoo iemand zeven verzen maken en zeven opstellen over eenige opgegeven punten be handelen. Wie slaagt ondergaat een tweede, veel moeilijker examen, en na afloop daarvan, moet hij nog eens een derde examen afleggen en eerst nu is hij bevoegd zich als schrijver, arts, advocaat of onderwijzer te ves tigen. Hij behoort nu echter slechts tot de laagste klasse van geleerden. Wie onder deze laatsteu een hoogere betrekking wenschen te bekomen, moeten opnieuw examen afleggen en dat is zoo moeilijk, dat er van de honderd kandidaten slechts een slaagt. Zoo'n examen duurt dan ook drie dagen en een nacht. Ieder wordt opgesloten in een cel, evenals een gevangene en soldaten loopen langs de cellen, om te zorgen, dat er geen bedrog gepleegd wordt. Eten en drinken moet ieder voor die dagen zelf meenemen en in de cellen ziet het er ook niet weelderig uit, want ieder vertrek is juist hoog genoeg om er rechtop in te staan en er be vindt zich niets anders in dan een ruwe bank, die als stoel en bed dienst moet doen, en voorts een tafel, waaraan gegeten en geschreven wordt. Op dezelfde wijze kunnen degenen, die nu geslaagd zijn, een derde en vierde examen onder gaan en eerst als zij deze vuur proef doorstaan hebben, genieten zij een vast jaargeld van den Staat en kunnen tot de hoogste betrekkingen geraken. Overigens wordt slechts op bekwaamheid en niet op atkomst bij het begeven van posten gelet en ook hierin zou men in Nederland nog wel iets van de Chineezen kun nen leeren, want een goede krui wagen vermag hier in ons land nog zeer veel. De Chineesche taal is eenig in haar soort. Met 26 letters kunnen we alle woorden van onze taal vormen, maar in China bestaan niet minder dau vijftig duizend schrijfteekens; een gewoon sterve ling heeft er voor dagelijksch ge bruik een vier of vijf duizend noo dig. Zoo komt het, dat hij, die er de letterteekens kent, reeds als een geleerde beschouwd wordt. China zelf wordt door een keizer bestuurd, die onbeperkt gebiedt en te beschik ken heeft over het leven en den dood van al zijn onderdanen. De tegenwoordige keizer is nog maar een kind, wiens moeder voor hem regeert; slechts kruipend en met het aangezicht ter aarde gebogen mogen alleen de voornaamslen des rijks hun gebieder naderen, die voor ieder ander ontoegankelijk blijft. De bewoners worden in twee groote VALSCHE BEDEN. Ik wil niet ontkennen, mijn heer de graaf, zeide Armand de Villedieu, op vastberaden toon en met ongeveinsde waardigheid, dat gij mijn tegenwoordigheid hier ter plaatse op een dergelijk uur, buiten uw weteu, als een beleediging moet opvatten. Het doet mij genoegen te zien, dat ook gij zulks bevroedt, was de Vezay's bijtend antwoord. De burggraaf hernamSta mij evenwel toe u mijn gedrag nader toe te lichten. Daarna zal ik u elke voldoening verschaffen, die gij oor baar mocht achten. Gij wenscht mij dus eenige opheldering te geven? vroeg de Vezay. Ja, mijnheer. Uw gedrag scheen mij anders nog al duidelijk: gij zijt wellicht van een ander gevoelen. Het zij zoo. Verklaar u nader, mijnheer de burg- De Villedieu vervolgdeDa graaf. ik zal niet alleen aandachtig gelijks zag ik mevrouw de Vezay, luisteren, maar ik verzeker u, dat en in de gevaarlijke omgeving van mijn nieuwsgierigheid hoog gespan- j zulk een verleidelijke jonge vrouw nen is. toegelaten, verloor ik alle bezinning Zooals al het voorgaande spraken voelde mijn hart van liefde bla de Vezay op hoogst beleefden toon. ken. Een teugellooze hartstocht was Gij beweest mij de eer mij alshiervan het gevolg. 'uw vriend te beschouwen, mom-; Dit verhaal boezemt mij ten pelde de Villedieu verlegen. i hoogste belang in en deze beken- Zoo was het inderdaad, tenis brengt mij in verrukking, antwoordde de graaf. j riep de graaf uit, terwijl een zon- Ja, ik noemde u mijn vriend,j derlinge glimlach over zijn lippen I hernam hij na een wijle, en mis-1 zweefde. Ga voort, vervolg. J schien moest deze titel in uwe schat- j Ik had mij moeten verwijde- ting niet geheel van waarde ont- ren, van hier vluchten, mij naar on bloot zijn, want ik was er niet kwis- bekende oorden begeven. De eer en tig mee. de rechtschapenheid vergden zulks Al meer en meer in het nauw dringend van mij, maar de moed geb-acht, vervolgde de Villedieu op j ontbrak mij ten eeneumale, her- weifelenden toon: Ik vond bij nam de Villedieu. Geruimen tijd u steeds een gunstig onthaal. verdrong ik deze hopelooze liefde Een hartelijke ontvangst, moogttot op den bodem mijner ziel. gij wel. zeggen, voerde de graaf Zonder eenige hoop! pre- hem tegemoet. velde de Vezay spottend.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1