POPULAIR mm Ei 2e Jaargang. Woensdag 1 October 1884. No. 379. FEUILLETON. De fraai van ien MeMer. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor tiet BuitenlandCompagnie Générale de Pubücitc Etrangère G. L. BA ÜBE Co., JOU. F. JONES, Sucr., Parijs, ülbis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groete letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12}- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncdcrlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs "met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Iuguug Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncdcrlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haaricmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegung 25 cents per persoou. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. -Museum der stad, Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zonda"en kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cenl3 per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen vau S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teglers museum in de Bamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van I4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend "Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 cn Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De VARKENMARKT zal dit jaar gehouden worden op Maandag den 13den, 20sten en 27sten Oct. en 3 Nov. en de NAJAARS-VEE- MARKT op Woensdag 29 Oct. Haarlem, 25 Sept. 1884. De Burgemeester E. A. JORDENS. ALGEMEEN OVERZICHT. Tegenover de groote illusiën, die men zich plotseling in Duitschland van het optreden als koloniale mo gendheid maakt, is het opmerkelijk te hooren hoe een der mannen, van welke niet de beweging maar de feiten uitgaan, zich daaromtrent uit gelaten heeft. De Hamburgsche reeder Wör- mann, de «beheerscher» van Came ron, geeft van hetgeen hij in de koloniale vergadering te Eisenach gezegd heeft, zelf dit uittreksel «De beteekenis en de gevolgen (van het ontplooien der Duitsche vlag) zijn thans nog niet te overzien, maar daarom juist komt nu ook de over dreven geestdrift nog niet te pas, die door het Duitsche volk wordt uitgesproken. Met wat er gebeurd is toch, is aan Duitschland eene reeks van moeilijke plichten opge legd; het volbrachte kan als de eer ste steen van een fabrieksgebouw beschouwd wordeneerst moet het gebouw voltooid zijn, en dan pas kan men zien of het behoorlijk ont worpen en gegrondvest is, en eerst als dit gebleken is, mag men juichen en triomf zingen.» Een ander dokument van betee kenis in dit vraagstuk, is een con- Naar liet E r a n s c h VAN XAVIEE DE MONTÉPIN. 7. Werkelijk boog de Villedieu een knie ter aarde voor den echtgenoot, dien hij bedrogen had en liet het hoofd op de borst zinken. De Vezay, wien deze onverwachte vraag ver baasde, antwoordde niet terstond. Caillouët's blikken fonkelden in het duister. Zal hij hem genade verlee- nen? mompelde hij. En hij om klemde met krampachtige beweging de kolf van zijn karabijn. tract, door de Bremer firma Lüde- ritz, de eigenaars van Angra Pe- quena, aan Duitsche werklieden aangeboden, en door deze geweigerd. Bepalingen waren: 1. verplichting tot arbeid op Angra Pequena ge durende onbepaalden tijd (anders meest 4 tot 6 jaar). 2. Vrije reis, maar zonder loon (men rekent op ruim 100 dagen met de zeilschepen van Liideritz). 3. Loon in Afrika 75 mark 's maands. 4. Vrije voeding, die er voorloopig uit Europa moet heengebracht worden. Alle aankoo- pen voor kleeding, versnaperingen, enz. moet de werkman in de factorij der firma doen, zoodat deze haar 75 mark wel spoedig zal terug ont vangen. Het bekend maken van dit contract door eenige bladen heeft aan de zaak der Bremer firma niet veel goed gedaan. De Tèlégraphe meent, nu de Fran- sehe Kamers op 14 Oct. zullen bij eenkomen, zijnen lezers met groote zekerheid de volgende voorspellin gen te kunnen doen: «Op 29 en 30 September voltooit admiraal Courbet zijne toerustingen; 1 October: vertrek naar Kelung; 2 en 3 October: verkenning der versterkingen aldaar; 4 October: bombardement; 5 en 6 October: bezetting van de hoogten die de stad beheerschen, 7 October: inne ming van Kelung. Op 8 October zal een adviesjacht naar het telegraaf station van Pic-Aigu worden gezon den om deze tijding over te brengen, en op 10 October zal de dépêche te Parijs aankomen, waar de heer Ferry haar echter in zijn zak zal houden. Op de beide volgende dagen zullen de regeeringsbladen het uitzicht ope nen op eene goede tijding; op 13 of 14 October zal de Ag mee Havas die tijding bevestigen en op 16 Oct. sen degenstoot. Klaarblijkelijk werd de Vezay's gemoed door een hevige weifeling beheerscht. Dit duurde slechts een oogenblik. Mijnheer de burggraaf, ant woordde hij op ernstigen toon, die sterk afstak hij de beleedigende en bijtende uitdrukkingen, die hij tot nu toe had gebezig'd, ik herhaal u, dat ik niet aan voorgevoelens hecht. De afloop van den strijd, die tusschen ons zal plaats vinden, is mij evenals u onbekend en het ge vaar, dat ons boven het hoofd hangt, is voor ons beiden hetzelfde. Ik weet, dat God ons oplegt elkander alle onrecht te vergeven, maar ik weet ook, dat Hij uw misdaad niet on gestraft laat. Bij het hooren dezer woorden ontroerde de koddebeier. Zijn witte en wijd uit elkander staande tan den knarsten onder zijn saamgene- zal de voorzitter van den minister raad eene officiëele mededeeling aan het Parlement doen.» De Justice verklaart, dezen gang van zaken voor zeer waarschijnlijk te houden. In hare bijzonderheden moge de profetie wat gewaagd zijn, maar de antecedenten wettigen inderdaad de onderstelling, dat de heer Ferry de discussie over de Chineesche kwes tie, als gewoonlijk, met de voorle zing eener overwinnings-dépêche zal inleiden. En dat men eene overwin ning als de hoven aangeduide voor het bestellen heeft, wordt zeker niet betwijfeld. De gemeenteraad van Lyon heeft eene buitengewone zitting gehouden, ten einde de deputatie der werklie den zonder werk te ontvangen. De afgevaardigden verklaardendat hunne opdracht alleen luidde, werk te vragen voor de thans van werk verstokenen, opdat zij hun levens onderhoud konden verdienen. Voorts verlangden zij, dat de gemeenteraad zou onderzoeken, of niet aannemers buiten Lyon wonend konden worden uitgesloten van het deelnemen aan aanbestedingen aldaar. Zij verlang den ook verhoogde rechten op be werkt hout. De Raad besloot1. een som van 50,000 francs onder de werklieden zonder werk te verdeelen2. de publieke werken te vermeerderen; 3. eene commissie naar Parijs te zenden, om van de regeering vol voering van hare beloften te ver krijgen. De president Grévy vervroegt zijn vertrek van Mont Sous-Vaudray. Hij zal reeds den 2en Oct. weer te Parijs komen en het Elvsée betrekken. De Rassegna merkt op, dat indien het verbond van Duitschland, Oos- pen lippen. Ik had een vrouw, ver volgde de Vezay, die mijn ge heel geluk uitmaakte, aan wie ik mijn onverdeelde liefde had geschon ken. Ik waande in denzelfden graad mijner liefde wedermin bij haar te vinden. Gelogen, altemaal gelogen, mompelde Caillouët. De Vezay vervolgde: Gij hebt mij deze vrouw ontroofd, die voor God en voor de menschen de mijne was. Haar liefde hebt gij mij ont stolen. Mijn geluk hebt gij vernie tigd, mijn toekomst bezwalkt. Eu nu komt gij mij geknield om vergiffe nis smeeken. Reken er nimmer op, mijnheer de burggraaf, zulks van mij te verkrijgen. Gewis moest men allen onderganen hoon, hoe groot ook vergeven en vergeten, maar op zulk een groote deugdzaamheid maak ik geen aanspraak. Dat God u genade verleene, als Christen, raad ik u aan tenrijk en Rusland werkelijk niets dan vrede bedoelt, Italië verstandig zou doen door de helft van zijn oorlogsbudget te besteden aan de verbetering van den gezondheids toestand in zijne groote steden. Een schoon plan, ongetwijfeld. Jammer maar, dat het oogenblik nog niet gekomen is, waarop men met volle overtuiging, dit «indien» in een «omdat» kan veranderen. Door den opperrabbijn te Napels is met het oog op de aldaar heer- schende cholera het vasten op den Grooten Verzoendag verboden. Zondag hadden twee sterfgeval len plaats in het departement Pyre- nées-Orientale?, één in Dröme, en vier in Ariège. Het aantal sterfge vallen in Italië bedroeg 200, waar van 67 te Napels, 26 te Genua, 6 te Spezzia, terwijl te Rome een ver dacht geval voorkwam. In Spanje kwamen 6 sterfgevallen voor, waar onder 2 in den omtrek van Barcelona. De Turksche regeering heeft, ziende dat hare booten toch altoos te laat kwamen, voorloopig den post- stoomhootdienst tusschen Constanti- nopel en Varna doen staken. Het Egyptische ministerie van financiën heeft tot nu toe f 60,000 geïnd van de inkomsten, die be paaldelijk bestemd zijn voor den dienst der openbare schuld. Men schat het bedrag der inkomsten van dien aard, dat tot 25 October zal worden geïnd, op 350,000 p. st. De diplomatieke agent van Italië heeft Zondag een protest ingediend tegen het schorsen der amortisatie. Het document is meer gematigd dan de identieke nota der groote Hem af te smeeken; maar ik zal u geen vergiffenis schenken. Zichtbaar en diep ontroerd stond Armand de Villedieu uit zijn knie lende houding op. In postuur, zeide de Vezay. Luister, mompelde de burg- Wat is er nu weer, vroeg de Vezay met kwalijk bedwongen ongeduld. De Villedieu wees in de richting van het kleedingstuk, dat hij op het vochtige zand van de laan had geworpen. In den zijzak van dezen jas is een portefeuille, antwoordde hij, waarin een aantal nogal ge wichtige papieren. Ik wensch, dat deze stukken niet verloren zullen raken. Ingeval ik in het gevecht, dat nu beginnen zal, het onderspit mocht delven, doe ze dan mijn zoon ter üand stellen. Dit arme kind bezit geen moeder meer en zal weldra mogendheden. Het doet uitkomen, dat die schorsing klaarblijkelijk eene schending der liquidatie-wet is, welke niet kan gewijzigd worden zonder de toestemming van alle mo gendheden; het besluit met den Khedive te verzoeken, acte te nemen van het protest. Volgens de Agence Havas heeft de Italiaansche regeering aan de Egyptische het voorstel gedaan tot het sluiten van een handelsverdrag. Het oogenblik is voor zulk eene overeenkomst wonderlijk gekozen. Wellicht moet dit voorstel verklaard worden uit het verlangen der Itali aansche regeering, om, nu zij zich schoorvoetend en tegen haren zin bij het protest tegen de schending der liquidatie-wet heeft aangesloten, een pleister op de wonde te leggen en te toonen, dat zij het zoo kwaad niet meende. De Times maakt eene reeks brie ven van haren correspondent te Khartoem, loopende tot 31 Juli, openbaar. Zij bevestigen volkomen het bericht omtrent de jongste over winningen van Gordon over de re bellen en het opheffen van het be leg. Het verlies van Gordon sedert 17 Maart bedroeg 700 man aan dooden. Kolonel Stewart is gewond. Wolseley zal voor den lsten Octo ber niet verder dan Wady-Halfa iprukken. Uit Tien-tsin wordt van 29 Sep tember geseind: Men hoopt op een vredelievende oplossing van het geschil tusschen Frankrijk en China. Naar men ver zekert heeft de Keizerin van China besloten met Frankrijk vrede te sluiten. De Times verneemt uit Hongkong van 28 September, dat de Fransehen ouderloos zijn. Wilt gij dit doen, mijnheer de graaf? Ja! Belooft gij mij zulks? Ik beloof het u. Heb dank daarvoor, en nu gij het eischt, ben ik gereed. De Yezay liet zich dit geen twee maal zeggen. Een oogenblik later kruisten de degens nogmaals en was het duel begonnen. Het was een zonderling gevecht en vertoonde on tegenzeggelijk een roerend en be zienswaardig schouwspel. Het on weer was met verdubbelde woede losgebroken, alsof het met zijn hel- schen lichtgloed dit moordtooneel wilde omstralen.Onophoudelijk scho ten bliksemflitsen in alle richtingen door het zwerk, en het scheen of nu en dan vlammen uit de degens te voorschijn kwamen, die met ee knarsend metaalgeluid tegen elkaar botsten. De graaf en de burggraaf waren beiden even koelbloedig en

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1