BINNENLAND. twee Engelsche koopvaardij-stoom- booten. die lich in het kanaal van Formosa bevonden, hebben aange houden en gevisiteerd, en dat dien tengevolge te Hongkong groote ver bittering lieerscht. Haarlem, 30 September 1884. Een schitterende overwinning be haalde Zondagmorgen de Haarlem- sche Cricketclub «Volharding» op de Cricketclub van Beverwijk. In twee partijen behaalde eerstgenoem de club 93 punten en laatstge noemde 31. De wedstrijd had plaats op het terrein «de Koekamp». Op het Zaterdag jl. gehouden gymuasiiek-feest van de Gymnast. Vereeniging «Olympia» te Arnhem, bij gelegenheid van haar vijfjarig bestaan, werd door de Gymnastiek- Vereeniging «Kracht door Volhar ding» alhier, de 3de prijs, zijnde eene bronzen medaille, behaald. Moge het succes al niet groot zijn, zoo wenschen wij toch deze vereeniging geluk met de door haar behaalde lauweren. Het vertrek vau HH. MM. den Koning en de Koningin naar Luxem burg is op Woensdag 10 Oct. be paald. Reeds vertrok een extra trein, bestaande uit 19 wagens, met de paarden en rijtuigen van Z. M. den Koning van 't Loo naar Colmarberg. De veiling van een gedeelte der domeingoederen, behoord heb bende tot de dotatie van wijlen Z. K. H. Prins Frederik in het rent ambt Oosterhout, is afgeloopen. De geheele opbrengst is f317,980. Naar men verneemt, heeft een Duitscher, wiens linnengoed op den eersten dag van den bekenden ont smettingsmaatregel bij zijne aan komst met de mailboot van Queen- boro te Vlissingen moest achterblij ven. tegen den Minister van buiten- landsche zaken een eisch tot scha deloosstelling ingediend. Het is ons aangenaam te kun nen vermelden, dat de gezondheids toestand van den oud-Minister mr. Modderman, thans sedert eenigen tijd weer zoo gunstig is, als maar ge- wenscht en gehoopt kon worden. De minister van oorlogbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen den 4en November weder pupillen op de Pupillenschool te Nieu wersluis zullen worden geplaatst Van de op dien datum openstaande plaatsen zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van nïet-militairen (onder «niet- militairen» worden ook begrepen gepasporteerde militairen en schepe lingen), tegen betaling eener jaar- lijksche bijdrage van f 50, in het begin van ieder kwartaal, bij voor uitbetaling, telkens voor gedeelte, te voldoende overige plaatsen wor den kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn bij de zee- of bij de landmacht hier te lande of in Oost- en West-Indië, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als militair, hetzij als schepe ling gepensionneerd, gegageerd of overleden zijn. De vereischten tot toelating zijn vermeld in de Slaatsct. van 30 dezer. Gerechtskosten in strafzaken en onderhoud van gevangenen heb ben in 1883 meer geëiseht dan de raming, als gevolg van de Drank- bedaard. In de kunst van de wapens te lianteeren, waren zij bijna even sterk. Meermalen hadden zij samen geschermdwaardoor zij terdege elkanders listen en lagen kenden. De Vezay viel onstuimig en met een koel berekende woede uit, die elke onvoorzichtigheid buitensloot. De Villedieu van zijn kant bezigde zijn kennis en behendigheid alleen om zich te verdedigen. Hij scheen met zijn degen een onwrikbaren ijzeren muur tusschen zich en het wapen van den graaf te vormen. Hij ver genoegde zich met te pareeren en hij beantwoordde noch stoot noch uitval. Men zou gezegd hebben, en misschien was het zoo, dat hij op eigen lijf behoud bedacht was en vastbesloten had om het leven van len graaf te sparen. Dezen laatste verdroot deze koele tegenstand, die geen enkele maal aanvallend te werk ging. Het denk beeld, dat de Yilledieu hem wilde wet, die in dat jaar 56,068 dagen gevangenisstraf deed ondergaan, wat f18,373 kostte. De Regeering heeft wijziging van de Justitie-begrooting te dezer zake aangevraagd. De Willem Barents is van Ilammerfest vertrokken, en kante gen het einde der volgende maand te Amsterdam terug verwacht wor den. In een gisteren gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Noord-Zuid- Hollandscke Stoomtramweg - Maat schappij werd de liquidatie-balans, sluitende met een nadeelig saldo van f 604,824, goedgekeurd, waardoor feitelijk de Maatschappij is ontbon den en 75 pCt. van het kapitaal als verloren wordt beschouwd. Een uitvoerige discussie werd ge voerd over het al of niet wensche- lijke, om nu reed» de voorstellen der commisiie en van den heer Kohier te bespreken, waarvan het gevolg was een motie van mr. Kappeyne, om over te gaan tot de orde van'den dag en te verklaren, dat de inge diende voorstellen overweging ver dienen als plannen tot liquidatie middelen. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren: Th. De Haan Hugenholtz, J. A. Watering, W. v. d. Tak, J. J. Van Heekeren en J. A. Rover, commissarissen, A. Th. Van der Ploeg, directeur der Ven nootschap, Beynes, H. W. Kohier en H. A. Marcelin. Van 1 Oct. e. k. af zal een nieuw gemeenschappelijk tarief in werking treden voor het vervoer van goederen, geld en geldswaar den, rij- en voertuigen, meubelwa gens, paarden, vee en honden, op| de lijnen van den Grand Central Beigeden LuikMaastrichtschen spoorweg, den Belgischen en den Nederl. staatsspoorweg LuikLim burg. Iemand van veel ondervinding op dat gebied, leidt uit de talrijke berichten van branden, door het broeien van 't hooi ontstaan, af, dat er ten deze tegenwoordig zorgeloos heid of waaghalzerij heerscht. De reuk van branden of van broeien is ook te voorkomen door luchtkokers, zooals men ze vroeger had, die met het dak opgewonden werden en ruimte tot uitwasemen gaven. Vooral bij hooi van sterk en zwaar land is deze voorzorg noodig. Zou het ook niet goed zijn, iets in de plaats té geven voor de goede oude ge woonte, dat de brandmeesters van tijd tot tijd rondgingen, in de dorpen om de hooibergen, in de steden om de hooizolders op te nemen? Te Schiermonnikoog wordt op 1 October a. s. een rijkstelegraaf kan toor met beperkten dagdienst, inge richt voor telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De dienst uren zijn geregeld als volgt: op werkdagen van 9 tot 12 uren voor- en 4 tot 5 uren en van 7 tot 9 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor-, van 1 tot 2 en van 8 tot 9 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniform tarief van f 0.15 per telegram, vermeerderd met f 0.01 per woord, van toepassing. Blijkens het jaarverslag betref fende het Pensioenfonds voor apo- thekers-adsistenten, won het fonds één lid en verloor twee begunsti gers, zoodat het aantal leden 38, begunstigers 70 bedraagt. Het kapitaal bestaat uit f 7400 ontzien, maakte zich plotseling van hem meester en bracht hem buiten zichzelf. Hij werd al meer en meer opgewonden en viel aanhoudend, doch vruchteloos uit; terwijl hij zich blootgaf en aan de genade of onge nade van den burggraaf was over geleverd. De Villedieu behoefde slechts den arm uit te strekken om door een flink aangebrachteu stoot den graaf in de volle borst te treffen. Een beweging slechts zijner hand, en de Vezay was een kind des doods. Deze beweging bracht hij niet ten uitvoer. De burggraaf droeg een edel ge moed in den boezem, en zoo deze edelman ook al een onkiesche han deling had begaan, schrikte hij vol strekt niet terug om boete te doen. Aan het gevecht moest evenwel een einde komen. Op een zeker oogenblik had de Villedieu verzuimd een rechtstreekschen uitval van de Vezay af te weren. Evenwel hield 4 pet. leening 1883 Nederland; f 4000 4 pet. leening Amst. Kanaal- Mij. 200 4 pet. Certif. N. W. S. - Zondag maakten de Russische grootvorsten Michaël en Wladimir met de beide grootvorstinnen, op uitnoodiging van den heer 's Jacob, van Utrecht, een tocht naar de haven werken van IJmuiden. Een talrijk gevolg vergezelde hen, waaronder graaf Polortsoff. staatsminister, en graaf Kapnitz, Russisch gezant te Amsterdam, met de leden der legatie. Per stoomjacht werd de tocht van Amsterdam naar IJmuiden gemaakt, en, begunstigd door mooi weer, ging men verder de haven uit. De groot vorsten stelden veel belang in de drooggemaakte polders. Een dejeuner werd aan boord gebruikt. Bij het diner in het Café Riche was de heer 's Jacob de gast van de Russische grootvorsten. Zaterdag is de dochter van eene aanzienlijke Haarlemsche familie naar Zandvoort gegaan en sedert niet teruggekomen. Er valt aan een treurig ongeluk te denken, wijl de hoed dier dame aan het strand is gevonden op eenigen afstand bezui den het dorp. N. R. Ct. Door een ongeluk met een petro- leumtoestel is Zaterdag een juffrouw te Amsterdam in brand geraakt. De ongelukkige was reeds hevig ver wond vóór een voorbijganger, die het ongeval bemerkte, haar te hulp kon komen en de vlammen zoo goed mogelijk blusschen. Een paar brand weermannen deden daarna, door in wrijving met lijnolie, het mogelijke om haar hevig lijden te verzachten, maar enkele uren later overleed zij toch onder vreeselijke smarten. Het aantal droeve rampen, doorpe- troleumtoestellen veroorzaakt, wordt zoo groot, dat men zich wel alge meen de vraag mag stellen, of het gemak, hetwelk zij opleveren, tegen hun gevaarlijkheid opweegt, zegt het N. v. d. D. Het beste mid del om ze te verdelgen dunkt ons: zeer lage gasprijzen. Aan boord van het stoomschip Burgemeester Coenenvarende van Amsterdam op Zutfen en liggende aan de Prins Hendrikkade, zijn een paar dagen geleden des nachts van de deklading ontvreemd 7 vaten kunstboter. Door de politie werd Zaterdag onder een der steigers van de Ruyterkade drijvende gevonden een roeiboot, drie van de gestolen vaten boter inhoudende; naar men verneemt, moet men de daders reeds op het spoor zijn. Een werkman had zich Zondag nacht aan de De Ruij terkade te Amsterdam te slapen gelegd in eene gewone handkar. Daar vonden hem een drietal vagebonden, die den slapenden man de zakken gerold en zich van diens welgevulde geldbeurs meester gemaakt hebben. Toen meen den de drie struikroovers zich uit de voeten te kunnen maken, doch een politieagent snelde juist intijds uit eene hinderlaag toe, greep den hoofddader en bracht hem gekneveld naar het betrokken politie-commis- sariaat. Daar de twee overigen be kend zijn, is het te voorzien dat zij weldra der politie eveneens in han den zullen vallen. In de jongste raadszitting te Nieu- wer-Amstel kwam de inlijving ter hij nog het zwaard tegen, dat an ders zijn borst zou doorpriemd heb ben. Maar de punt van den degen trof de Villedieu's kruin en drong diep in het vleesch door. De degen ontviel aan zijn geopende hand. Hij sloeg met zijn armen in het rond en viel achterover, terwijl hij pre velde: Gij ziet nu wel dat God rechtvaardig is. Vervolgens sloot hij de oogen en bleef roerloos liggen. De graaf boog zich over den armen zieltogende heen en lichtte het bleeke hoofd op, waaruit het bloed bij stroomen gud- ste. De Villedieu bewoog nogmaals de lippen en stamelde op zwakken, bijna onverstaanbaren toon De portefeuille.... de portefeuille... mijn zoon.... vargeet niet.... O God ver giffenis.... Ik sterf.... Toen bestierven de woorden op zijne lippen, die zich voor eeuwig sloten. Hij had den laatsten adem uitgeblazen. De Vezay opende het sprake. Op de vraag van een der leden, of de burgemeester nu zijne meening daarover wilde kenbaar maken, liet hij door den secretaris een overzicht voorlezen van werken, die, naar zijn gevoelen, in de ge meente noodig zijn of in den loop van jaren zouden kunnen worden. In dit overzicht aldus luidt het sterk gekleurd verslag van het Week blad N.-A. dat een opsomming van vele duizenden en tienduizenden guldens bevat, werd zoowat alles op gehaald wat men in eene hoofdstad vindt, edoch de oprichting van eene gemeentelijke universiteit, het bou wen van een gemeentelijken schouw burg meenen wij er niet in gehoord te hebben, wel de demping van den Overtoom, niet die van den Amstel. Bijna kwam de gedachte op, dat het stuk was opgemaakt om Amsterdam bang te maken voor de inlijving van eene gemeente waar zoo ontzaglijk veel aan te doen is, maar alras bleek, dat de burgemeester vóór inlijving van een groot deel van zijne ge meente is, zooals hij ook ronduit verklaarde. Na eenige opmerkingen, nu en dan met warmte geuit, werd eene commissie benoemd, om het overzicht van den burgemeester grondig te onderzoeken en daarover verslag uit te brengen. Tot leden van die commissie werden gekozen de heeren Lijbrink, A. Streefkerk en Insinger, wier gevoelens omtrent de aanhangige zaak bekend zijn. De burgemeester zeide, dat zijne positie anders is dan die van een raadslid. Hij zou aan de besluiten van den Raad, al waren die in strijd met zijne meening, eerlijk uitvoering ge ven, doch zoo de Raad bij het verschil van gevoelen een ander op zijne plaats wenschte te zien, was hij be reid zijn ambt neer te leggen. Eenigen tijd geleden vond de zoon van zekeren N., veehouder te Wor- mer, een ijzeren bal in het land, dien hij naar huis bracht en op den zolder bewaarde. Aan den bal was niet meer gedacht tot op zekeren dag een koopman hem onder de oogen kreeg. Deze vertelde den jon gen dat het een bom was, en dat er kruit in zat. De jongen moest dit natuurlijk eens onderzoeken haalde hamer en spijker en sloeg den laat ste in een klein gaatje, dat in den bal was. Nauwelijks had hij den eersten slag gegeven, of de bal ont plofte, met het treurig gevolg, dat de rechterhand van den jongen ver brijzeld werd. Zondagmiddag omstreeks 4 uur kwamen twee landloopers aan de boerenhofstede van J. Siggaar, te Sassenheim, en eisohten geld. Zij bedreigden de vrouw met moord en brand en trokken het mes. Daar het melktijd was, waren de mannen af wezig. De vrouw riep om hulp. De buren schoten toe en vatten met behulp van de mannen, die van het veld waren teruggekeerd een der lieden. Zij bonden hem handen en voeten en boeiden hem met een ketting aan een boom. Onderwijl werd de politie ontbo den en deze nam de booswicht ge vangen. Hij bleek te zijn Johannes Kramer van Hillegersberg en is 59 jaar oud. De andere wist aanvan kelijk te ontkomen, doch werd den zelfden avond te Leiden opgespoord. De eerste is gisteren, nadat proces verbaal was opgemaakt, per tram naar Leiden vervoerd. hemd van den burggraaf en legde de hand op diens hart. Het had op gehouden te kloppen. Hij is doodzeide hij, lang zaam zich oprichtende, hij is dood! zijne ziele ruste in vrede! Terwijl het laatste gedeelte van het tooneel, dat wij beschreven heb ben, afspeelde, g-eschiedde het vol gende op eenige schreden afstands achter de twee hoofdpersonen van dit tooneel. Caillouët had het, gelijk ons bekend is, als eenige getuige bijgewoond. Roerloos en zonder een woord te uiten, stond hij daar op zijn kara bijn geleund. Zoolang het gevecht duurde, had hij als een bronzen standbeeld op een granieten voet stuk, een afwachtende houding aan nemende alles gadegeslagen. Juist toen de graaf, de Villedieu doodelijk had gewond, deed Cail louët door een onweerstaanbare kracht aangetrokken, eenige sehre- In de Zorgvlietstraat te 's-Hage werd Zondagavond een vrouw door haar echtgenoot, die in beschonken toestand verkeerde, schandelijk mis handeld. Op haar hulpgeroep kwa men vier agenten van politie opda gen. Met een stoel gewapend, wachtte de woestaard de agenten af en sloeg daarmede links en rechts om zi«h heen. Na veel moeite gelukte het eindelijk den politiedienaren, den vechtersbaas geboeid naar het com missariaat te brengen. Vrijdagavond werd door een be steller van een der pakschuiten bij een winkelier in het Westeinde te 's-Hage een kistje bezorgd, waarvoor vracht en rembours moesten worden betaald. De winkelier betaalde o.a. met een rijksdaalder, welk geld door den besteller in zijn geldzakje werd geborgen. Weinige oogen blikken later keerde deze laatste echter in den winkel terug, bewerende dat hij een valsehen rijksdaalder had ont vangen. Protest van den winkelier, die natuurlijk zijn verwondering te kennen gaf dat de besteller dit niet dadelijk had opgemerkt, maar eerst het g'eldstuk in den zak had gesto ken. Woordenwisseling, gepaard met scheldwoorden, van de zijde van den besteller. Volksoploop, politie en, bij onderzoek van den rijksdaalder, verklaring dat die volstrekt niet valsch was. Hoe men al niet in onaangenaam heden kan komen! Gisternamiddag is uit het water nabij de Zuiderstraat te Delft het lijk opgehaald van den 20-jarigen sjouwer A. G. De overledene had Vrijdagavond zijne woning verlaten en was sedert spoorloos verdwenen. Misbruik van sterken drank moet aan dezen dood niet vreemd zijn. Als een bewijs in hoe dichte massa's de haringen in de Noordzee soms zwemmen, kan dienen, dat door het sloepschip Jacobvan de firma van Harwegen en Den Breems te Vlaardingen, in één nacht ruim 350 tonnen haring gevangen werden. Er waren netten bij, die bij het binnen halen een wit laken geleken door den zilverglans der haringen. Met moeite en zorg konden de visschers hun netten inhalen, en ware het weder niet zoo stil geweest, dan zeker zou de geheele vloot door de massa haring naar den grond gegaan zijn. Dit schip volbracht in slechts 8 dagen de reis. De vereeniging «Algemeen Be lang» te Gorinchem, hield Zondag eene vergadering, waarin uitvoerig het onderwerp: gebrek aan werk en de ongunstige toestand, waarin de werkende stand dezen winter dreigt te verkeeren, behandeld werd. Na eene breedvoerige gedachtenwis- seling werd eene commissie benoemd, die een onderzoek naar den toestand der arbeidende klasse zal instellen, en zoo noodig middelen zal aange ven, ten einde dezen winter werk te verschaffen. Het wenschelijke om eene am- bachts- en huisvlijtschool op te rich ten, werd door meer dan een spre ker aangetoond. Voor de spoorweglijn Rotterdam- Hoek van Holland is de waardeering der in te nemen eigendommen tus schen Schiedam en Maassluis ten deele geschied. Weldra zal tot aan besteding van de grond- en kunst werken op dit vak kunnen worden overgegaan. Voor 't gedeelte Maas sluisHoek van Holland kon de richting nog niet worden vastgesteld. den voorwaarts, hij sperde opnieuw den mond open, terwijl een hyena- grijns om zijne lippen zichtbaar was. De burggraaf zeeg neer, de Vezay stond met den rug tegen Caillouët gekeerd, toen hief de koddebeier langzaam den loop van zijn karabijn in de hoogte, schouderde nauwkeurig zijn wapen, en wilde op zijn heer aanleggen, zijn hand trilde volstrekt niet, zijn hart, zulks kunnen wij verzekeren, klopte niet sneller dan gewoonlijk. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2