BINNEsVLAIVD Dezer dagen kwamen te Leipzig vier groote balen uit Stuttgart aan, geadresseerd aan een boekverkooper en waarvan de inlioud opgegeven •was als kalenders voor 1885. Zij werden aangehouden en bevatten inderdaad 50,000 exemplaren van een socialistisch verkiezingsmanifest ten gunste van Bebel en Viereck. Weldra deed zich een werkman op, die voorgaf van den boekverkooper te komen, om de balen in ontvangst te nemen. Hij werd gearresteerd en bleek een sigarenmaker te zijn, lid van eene sociaal-democratische ver- eeniging. Te Morenheim werd een kleer maker tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in een bier huis het blad Der Socialdemocrat had voor den dag gehaald engelezen. Te Salisbury heeft in het stad huis in de kamer waar de gemeente raad vergadert, eene hevige ont ploffing plaats gehad. Alle vensters der zaal en zelfs aan den overkant der straat werden verbrijzeld. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar in de stad heerschte groote ongerustheid. Volgens Havas zijn thans op de Fransche werven 45 groote en kleinere oorlogsschepen in aanbouw daaronder tien eskader- en een stationspantserschip, en acht gepant serde kanonneerbooten. In 1885 zullen daarvan gereed zijn de Amiral Baudin te Brest, de Furieux te Cherbourg, de Indomp- table te Lorient en de Caïman te Toulon, benevens tien kleinere. In 1885 begint men nog negen nieuwe te bouwen. Te Buzancy, in de Ardennen, is een standbeeld voor generaal Chanzy opgericht. Het beeld, aan den beeld houwer Croisy opgedragen, kostte bijna tweemaal zooveel als de ra ming geweest was, zoodat er geen geld overbleef om de ministers, de hoofden van het leger, troepen o! muziek er bij te noodigen. Ook een banket is niet gegeven, alleen met eenige redevoeringen en verzen is het beeld onthuld en in gewijd. Het beeld moet zeer fraai zijnde gemeenteraad van Buzancy, heeft echter, ook uit geldgebrek, door de dorpsmetselaars het voetstuk doen afwerken. Maandag hadden in Italië 207 sterfgevallen aan de cholera plaats, waarvan 61 te Napels, 47 te Genua eu 3 te Spezzia. Ook Venetië is thans door de cholera bezocht. Een Romeinsch cor respondent van Pall Mall seinde gisteren, dat al de aangetaste distric ten de laatste 24 uren weer eene vermeerdering aantoonen. Te Mar seille, waar onlangs vier dagen ach tereen geen geval voorkwam, zijn weer 52 gevallen geweest. De Engelsche doctoren Klein, Gibbs en Lingard zijn thans als staatscommissie te Bombay werk zaam met onderzoekingen. Dr. Klein hecht zoo weinig aan de theorie van prol. Koch, dat hij bij tien dagen geleden eene hoeveelheid cholera- bacilles innam, zonder tot heden eenig gevolg ervan te ondervinden. De Spaansche regeering heeft, nu de qnarantaine opgeheven is, het personeel aan het douane-sta tion Irun verdubbeld. Men werkt er nu dag en nacht door, zelfs 's Zon dags. om al de opgehoopte goede- Mijnheer de graaf, zeide de koddebeier. Wat wilt ge van mij? Caillouët wees naar het lijk, dat op den grond, bijna aan zijn voeten, lag uitgestrekt. Onmogelijk kan dit lijk hier langer blijven, ging hij voort. Dit lijk! herhaalde de Vezay, terwijl hij zenuwachtig trilde. Wat moeten wij er om 's Hemels wil mee aanvangen Dit wilde ik u juist vragen. Weet ik het? Dus hebt gij geen bepaald plan vastgesteld? Volstrekt niet. Welnu, ik meen er een te hebben. Welk? Veroorlooft ge mij u mede te deelen, wat ik oordeel, dat ons te doen staat? Niet alleen veroorloof ik u zulks, maar ik verzoek er u om. ren en de nieuw aankomende naar Spanje te expedieeren. Met het oog op de verwikkelin gen in Egypte wordt het zeer op gemerkt, dat Ismaïl-pacha, de oude Khedive, thans in Weenen is, en bezoeken ontvangt van graaf Kal- noky en den gezant, prins Reuss. Ismaïl-pacha is een zeer geslepen Oosterling, die uitmuntend inziet, uit welken hoek de wind waait. Wanneer Tewfik het regeeren of geregeerd worden eens moede werd. en dit zou niet verwonderlijk zijn, zouden de internationale moeilijk heden een welkom voorwendsel ge ven tot zijn aftredenzijn vader zou misschien niet ongeneigd zijn, de erfenis des zoons weer te aan vaarden, maar dan allicht in de be raadslagingen over Egypte eenige woorden meer trachten mede te spreken. Men meent dat Lord Northbrook zijne zending tegen het einde van October vervuld zal hebben en dan naar Engeland zal terugkeeren. Binnenkort zal de reiziger Serpa Pinto van Mozambique vertrek ken met een expeditie, om het land tusschen hier en het meer Nyassa te onderzoeken. Zijne reisroute is nog geheim. Men zegt dat hij langs het meer Tanganjika naar den Congo gaat. De expeditie neemt een lijf garde van honderd Indambane-Zoe- loe's en twee honderd vijftig dragers mede. De Daily News verneemt, dat in de volgende week te Londen eene conferentie zal gehouden worden om te beraadslagen over de moeilijke toestanden in Zuid-Afrika, vooral met het oog op de invallen der vrij buiters uit Transvaal in Bechuana- land. Naar de Kölnische Zeitung uit Londen verneemt, zal Lord Wolseley, zoodra hij uit Egypte terugkeert, waar de veldtocht al zoo g'oed als geëindigd beschouwd wordt, zich aan het hoofd stellen van eene ex peditie in Zuid-Afrika en lick reeds tegen het einde des jaars naar de Kaap inschepen. Joubert heeft al zijne ambten in de Transvaal nedergelegd. Een keizerlijk besluit beveelt den onderkoning van Canton eene pro clamatie uit te vaardigen, ten einde het Cbineescbe volk aan te moe digen om tegen de Fransche troepen te strijden. Intusschen wordt ver boden de levensmiddelen te vergif tigen of de inlandsche bevolkingen op te hitsen. Baron de Courcel, de Fransche gezant, heeft vóór zijn vertrek uit Berlijn nog een onderhoud met den Chineeschen gezant gehad. Men ge looft te Berlijn nog aan de moge lijkheid op eene minnelijke schik king. Admiraal Courbet meldde eergis teren van de reede Matsoe, dat hij Woensdag (heden) van daar vertrek ken zal. Hij zal. naar gemeld wordt. Kelung bezetten, en de haven van Tam-sui, vanwaar Kelong troepen en ammunitie ontvangt, blokkeeren of bezetten. De profetieën van den Télégraplie ontvangen reeds een begin van uit voering. Caillouët verwijderde zich eenigs- zins en luisterde om zich te verge wissen, dat hij geheel alleen daar met de Vezay was. Toen kwam hij weder bii zijn heer terug. DB GRAFGEWBLVEN. Komaan, hernam de graaf, eenigszins ongeduldig, wat had ge mij te zeggen, Caillouët? Dat het van u, 'mijnheer de graaf, afhangt, of alles wat hier plaats heeft gehad, voor immer in een nevel worde gehuld, nog on tastbaarder dan het nachtelijk duis ter, dat ons omringt. Hoe bedoelt gij dit vroeg de Vezay. Herinnert gij u, mijnheer de graaf, dat wij een angstwekkend hinneken vernamen, toen wij bij deze poort kwamen? Ja, mompelde de graaf. De koddebeier vervolgdeHer- Haarlem, 1 October 1884. Naar wij vernemen, zal in de 2de helft van de maand October te Amsterdam eene vergadering wor den gehouden van landmeters en adspirant-landmeters van het ka daster, ten einde de wenschelijkheid te bespreken van het oprichten van een bond en een concept-reglement te behandelen, ontworpen door eene commissie, voor eenigen tijd tot dat doel gekozen/ De Minister van financiën heeft, ten einde alle ambtenaren van het kadaster in de gelegenheid te stel len deze vergadering bij te wonen, bepaald, dat de hh. ingenieurs ver lof kunnen verleenen aan de in hunne divisie werkzaam zijnde amb tenaren gedurende den 19, 20 en 21sten October a. s. (P. D. en A. C In de gisteren gehouden alge- meene vergadering der Ie Zaanland- sche Assurantie-Compagnieis met 38 stemmen van de tegenwoordig zijnde 63 stemmen tot liquidatie be sloten. Het kapitaal is groot f200,000 verdeeld in 100 aandeelen, ieder h f2000. Omtrent den aard en de strek king van het Nederlandsch Vélocipé- distenbond deelt de Leeuw. Ct. het volgende mede: In den loop van dit jaar werd door de Vereeniging in druk uit gegeven een reiskaart voor vélocipé- disten en een reisboek, waarin alle wegen van Nederland omschreven zijn en in iedere stad aanbevelens waardige hötels, koffiehuizen en vélocipède-reparateurs zijn opge geven. Het toeren wordt vergemakkelijkt door het sluiten van overeenkom sten met eenige hötelhouders te Arn hem, Nijmegen, Apeldoorn enz. tot het stellen van verlaagd tarief voor leden van het Bond. Dit laatste is tevens geschied met eenige vélocipède-handelaars en re parateurs. Zij het ook niet in dezelfde mate als in het buitenland, zoo is toch ook in Nederland het schoone ge slacht vertegenwoordigd in de vélo- cipédisten-vereeniging, en wel door de echtgenooten van eenige heeren leden en een paar jonge dames. Sedert een paar dagen geeft de Yereeniging een maandblad uit. Door de Indische officieren is opgericht eene vereeniging* «Onder linge hulp», die te Batavia zal ge vestigd zijn. Door die vereeniging zal een magazijn voor officiers-klee ding- en uitrustingstukken worden opgericht, op den voet als de hier te lande bestaande coöperatieve af- deeling voor zee- en landmacht van de vereeniging «Eigen hulp». Men wensclit aan de vereeniging toe te voegen een deposito-fonds voor offi cieren en militaire ambtenaren. Het voorloopig comité bestaat uit den luit.-kol. der inf. Mack, den luit.- kol. van den generalen stafPrager, den majoor van de art. Adama van Scheltema en den majoor van den gen. staf Deykerkoff. Een firma te Batavia ontving dezer dagen een aan haar gericht pakket ouder kruisband en behoor- adres. Hoe verbaasd was de ontvan ger in het pakket, behalve het voor hem bestemde, te vinden 5 brieven, bestemd voor Nieuwediep. Buiksloot. Nieuwendam, Amsterdam en Haar lemmermeer één drukwerk bestemd innert gij u tot mij te hebben ge zegd: Wat beteekent dit gevaar, Caillouët? Ik herinner mij zulks, her haalde de Vezay. En dat ik toen antwoordde: Het zijn de Villedieu's paarden, die, door schrik aangegrepenop de vlucht gaan. Ik herinner mij alles, pre velde de graaf ten derden male. De koddebeier hernam: Een oogenblik later trof een doodelijke angstkreet ons oor, en ik zeide tot u: Mijnheer de graaf, hier heeft een ongeluk plaats gehad, de Loire is steil, de nacht donker, de paarden zijn schichtig. Geen levend wezen, dat van nacht het kasteel de Vezay heeft verlaten, zal het heden ochtend weder betreden. Ja, riep de Vezay uit, ik heb niets hoegenaamd vergeten! Welnu, dan zult gij mij thans begrijpen. Bij het aanbreken van voor Winkel en een voor Sloten7 briefkaarten, waarvan twee voor Nieuwer-Amstel en de overigen voor Uithoorn, Amsterdam, Nieuwendam, Houtrijk en Polanen, N. Holland, Haarlemmermeer en Nieuwediep. {D. v. N.) Een zonderling tooneel had Maan dagavond in de Damstraat te Am sterdam, tegen halfelf, plaats. Stuk ken gebroken glas daalden neer uit de hoogte, en een man die onvoor zichtig naar boven keek, werd door een scherf in het gelaat verwond. Eeu politieagent, die niet aan een natuurwonder kon gelooven, keek onvermoeid naar de lucht, maar kon niet vinden waar het glas vandaan kwam. Hij ging in eenige huizen zoeken, maar vond niets verdachts. Zoo bleef de glasregen voor hem en ook voor allen een diep geheim. Maandagavond werd in de Blan kenstraat te Amsterdam een vrouw, die te veel vergunning had gebruikt, door haar man de deur uitgezet. (Zij mag van avond de deur wel weer uit.) Dit beviel haar niet, want zij kroop door het raam weer naar binnen. De man hierdoor in woede ontstoken ranselde zijn vrouw af, waarvoor hij een tafel gebruikte. De vrouw, twee politie-agenten ziende, viel van haar zelve. Hier door kreeg de man een ander ge voelen en begon zijn vrouw te koes teren en te streelen. Dit viel niet in den smaak van eenige buurvrouwen, die hem een duchtig pak slaag ga ven en daarmede werd een einde gemaakt aan het tumult, tot groot genoegen der veie toeschouwers. Gistermorgen, UP/a uur. is een welgekleede vrouw van middelbaren leeftijd, te 's Hage, over de balie van de brug bij den Dierentuin ge sprongen. De meesterknecht van den heer Slotboom, de heer Zwennis, sprong in de gracht om de vrouw te redden, doch deze verzette zich met geweld tegen deze poging en niet dan na veel moeite gelukte het den heer Z., met behulp van aan gebrachte ladders, de vrouw op 't droge te krijgen. Zij werd in haar natte kleeren, ondersteund door twee politieagen ten v naar het commissariaat overge bracht. De twee visschers uit Pernis, die in de vorige week hun gezin en de gemeente hebben verlaten, zijn vol gens ingewonnen informatiën naar Grimsby vertrokken, en hebben daar op Engelsche vischsmakken dienst genomen. De brievenbesteller aan het post kantoor te Rotterdam Steven Hendrik Zadelhof!' viert heden zijn 25jarig jubilé als postbeambte aldaar. Te Arnhem heeft eene dienstbode die reeds tweemaal met de gevan genis kennis maakte, in de 3 dagen tijds, dat zij na hare laatste invrij heidstelling bij eene nieuwe mees teres in dienst was, deze voor eenige honderden guldens bestolen.Opnieuw bevindt zij zich thans in arrest. Door de politie te Deutichen is in hechtenis genomen en gevanke lijk naar Arnhem overgevoerd zekere G. v. D., verdacht van diefstal van een gouden horlogeketting en vijf rijksdaalders, ten nadeele van een den dag zal men aan den oever der Loire de verminkte lijken van een man en van twee paarden vinden. Men ^al de livrei van de Villedieu herkennen en in de meening ver- keeren, dat heer en knecht omge komen zijn. Men zal geen argwaan betreffende een duel koesteren en alles aan een ongeluk toeschrijven. Wat dunkt u hiervan mijnheer de graaf? Gij vergeet, Caillouët, dat men maar één lijk zal gevonden hebben. Dan zal men zeggen, dat het andere in de diepe afgronden der Loire rust. Maar dit lijk dan stamelde de Vezay, terwijl hij op het zielloos overschot van de Villedieu wees. Dit zal natuurlijk verdwenen zijn. Verdwenen? Ja, en voor altoos. Hoe nu? Ik zal er zorg voor dragen. polderwerker, die tegelijk met hem in eene slaapstee verblijf hield. G. r. D. is voor de justitie geen onbe kende. De broodbakkers te Zevenbergen hebben, tengevolge van de lage tarweprijzen, het brood met één cent per kilo in prijs verminderd. Het kost daar thans 11 cent perkilogr. Men seint uit Wageningen dat aldaar gisteren middag een hevige brand heeft gewoed in de boerderij toebehoorende aan mevr. Kuyk te Arnhem. Een schuur en een hooi berg met honderden vimmen koren en duizenden kilo's hooi zijn ver brand. Men hoopte het woonhuis te behouden. De vermoedelijke oorzaak is het ontbranden van patronen, weggeworpen door militairen die te Wageningen ingekwartierd waren. Op eene Maandagavond te Vlis- singen gehouden vergadering van leden der coöperatieve winkelver- eeniging Eigen Hulpdistrict Vlis- singeu, is de balans over het afge- loopen boekjaar goedgekeurd en ver slag uitgebracht, waaruit bleek dat de instelling in gestadigen bloei toe neemt en gunstige resultaten af werpt. Het getal leden vermeerderde met 15 en bedraagt op dit oogenblik 85. Te Brakel is zekere M. S., terwijl hij bezig was noten te plukken, door het breken van een tak, uit een zeer hoogen boom gevallen, zonder dat men aanvankelijk kon bespeuren dat hij veel letsel had bekomen. Later is echter gebleken dat hij zich in wendig erg bezeerd heeft. Door het vallen van den schoor steen op de stoomboot Leeuwarden Berlikum werd een man zoo aan het hoofd gewond, dat hij zijn bewust zijn verloor. Het bloed werd gestelpt met poetskatoen, en, nu het geble ken is dat men vergeten had den schoorsteen vast te zetten, zal de gekwetste schadevergoeding eischen aan den gezagvoerder. De heer W. A. Scholten, te Gro ningen, is voor ongeveer f90,000 eigenaar geworden van de aardap pelmeel- en siroopfabriek «Hibernia» te Muntendam, en daardoor is het aantal van zijne fabrieken gestegen tot 9, waarvan 6 in de provincie Groningen liggen. gemenqd muws. Bilse is Zondagavond mpt zijn orkest te Berlijn teruggekeerdde wakkere dirigent heeft in zes en ze ventig steden van Duitschland en Nederland gezamenlijk honderdvier en vijftig concerten gegeven en een totaal afstand van 6867 kilometer afgelegd. De concerten hadden, naar Duit- sche bladen verzekeren, overal groot succes, zoowel wat betreft den bij val die zij mochten verwerven als de geldelijke resultaten die zij op leverden. De door Hermann Wolff georga niseerde rondreis is niet enkel de grootste, maar ook de roemvolste van Bilse's kunstenaars-loopbaan ge weest. Het Engelsche weekblad Mail Train doet opmerken dat het over weging zoude verdienen om, gelijk in de spoorwegwagons compartimen ten voor «rookers» en «niet-rookers» bestaan, evenzeer dergelijke afzon derlijke verblijven voor «vloekers» en «niet-vloekers» in te richten. Er is maar eene zwarigheid, zegt het blad, en wel dat het vooral moeilijk beoordeeld kan worden welk Wat zijt gij dan voornemens te doen. Caillouët? Met uw medewerking dit lijk naar een der onderaardsclie gangen brengen, waar uw voorouders be graven liggen en waar nooit iemand binnentreedt. Ik zal een grafsteen oplichten en daaronder het begra ven. Wien zal het in den zin komen het daar te zoeken? Maar dit is heiligschennis, riep de Vezay uit, terwijl hij met zeker afgrüzen achteruitweek. Zeer eerbiedig haalde Caillouët de schouders op. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2