2e Jaargang'. Vrijdag' 3 October 1884. No. 381. FEUILLETON. Dg Wraat ra den Mieter. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. BA UBE Co., J OH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. AD VERTENTIEN: vaii 15 regels 25 Cent.; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde 2e deur. Geopend dagelijks vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met I dame. Museum 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. .0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral van Nederland cn meer bijzonder van het Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per van Nederland cn meer bijzonder "van het Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 rents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 i gulden. Museum der stad. Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda" en Zaterdag vau 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag vau 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudesroeninarktl vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De Belgische schoolwet draagt reeds vruchten. De gemeente St. Nicolaas (in Oost-Vlaanderen) heeft alle scholen, bewaarscholen, lagere en meer uitgebreid lagere scholen opgeheven, op twee na, eene jon gensschool (op een half uur van het midden der stad gelegen) en eene meisjesschool. Daarentegen heeft de raad zes jongensscholen en negen meisjes scholen «geadopteerd.» De middel bare school te St. Nicolaas, die 80 leerlingen telde en goed vooruitging, is door de nieuwe schoolwet opge heven; een adres aan den koning, om haar te herstellen, zal wel zon der gevolg blijven. Marchi, de directeur van de Na tional, is in den afgeloopen nacht van Brussel naar Parijs vertrokken, daar het besluit tot zijne verban ning uitvoerbaar was verklaard. Na een afseheids-lunch in het Grand Hótel, door Marchi aan zijn politieke medestanders aangeboden, begaf zich een vrij talrijke stoet van socialisten, voorafgegaan door mu ziek, naar de bureau's van de Nati onal waar de Marseillaise werd ge speeld en «Leve de Republiek» ge schreeuwd. Marchi en anderen hielden toe spraken tot de menigte en prote steerden tegen het verbannings-de- creet. De stoet begaf zich vervolgens naar het zuider-spoorwegstation. De gendarmerie en de politie verdeelden de menigte, die voor het station post vatte en tot aan het vertrek van den trein de Marseillaise zong en ver schillende kreten deed hooren. Te Londen heeft in Guildhalle met de traditioneele plechtigheid de Naar het Pranseh VAN XAVIER DE MONTÉP1N. Wilt gij liever, vroeg hij vervolgens, de onteering van uw vrouw, uw schande en uw wraak neming aan het licht brengen?Het staat u volkomen vrij zoo te han delen, mijnheer de graafwant wel beschouwd zijn het uw zaken en niet de mijne. Na eenig zwijgen antwoordde de Vezay langzaamIk gevoel, dat gij gelijk hebt. Laten wij dus de handen aan het werk slaan. Evenwel jaagt uw voorstel mij schrik aan, vervolgde de graaf. verkiezing van den aanstaanden Lord Mayor plaats gehad; aangewezen werd alderman George Iwan Nat- tage, lid van het timmermansgild. Of hij de laatste Lord-Mayor vol gens de oude wet zal zijn is nog te betwijfelen; het ontwerp eener ge meenteregeling voor Londen heeft, ofschoon inderdaad noodzakelijk, niet zooveel belangstelling gewekt, dat het waarschijnlijk binnen dit jaar tot uitvoering zal komen. In het proces wegens deelneming aan het socialisten-congres te Ko penhagen, tegen de Duitsche af gevaardigden Von Vollmar, Bebel en anderen aangevangen, zijn nog twee nieuwe beschuldigden gehoord, Frohm uit Bockenheim en Muller in Darmstadt. Yon Vollmar heeft het landgericht te Chemnitz kennis gegeven van zijn verblijfplaats; de volgende week zal het verhoor plaats vinden. De instructie wordt dan ge sloten; de behandeling ter zitting zal in November waarschijnlijk plaats hebben. De Hamburger reeder Woermann heeft thans de candidatuur voor den Rijksdag, hem door de nationaal- liberalen aangeboden, weder aange nomen. Dat deze partij hem zijn afkeur van de Kleinstaatereien zijne bereidwilligheid om Hamburg met Pruisen te vereenigen, nietten kwade duidt, ligt voor de hand. Daarenboven kan de naam van den candidaat op gepaste wijze met de verkiezingsleuze der koloniale poli tiek in verband worden gebracht. In Hamburg zelf echter, dat tot nu toe twee sociaal-democraten en een Duitsch-vrijzinnig lid afvaardigde, zijn de kansen voor den heer Woer mann niet zeer gunstig. Dinsdag hadden in het Departe- Waarom toch? Mag de moordenaar aldus voor zijn slachtoffer een graf delven? Mijnheer de graaf, hier is sprake noch van een moordenaar, noch van een slachtoffer. Hier zijn slechts twee tegenstanders, waarvan een in een ridderlijken strijd bezweken is. De graaf schudde andermaal het hoofd. Hij was bleek en scheen te beven. Caillouët hernam met klem: Mijnheer de graaf, gij zijt van nacht zoo zwak en onbeholpen als een kind. Ik, uw dienaar, moet u dus de noodige kracht verleenen. die u ontbreekt! Mijn voorstel redt uw onbevlekten naam. Dat is waar. Gij stemt dus toe? Hoe zou ik het kunnen loo chenen Gij neemt derhalve mijn voor stel aan? De Vezay bleef nog aarzelen. Neemt gij het aan? her ment der Pyrenees Orientales drie sterfgevallen aan cholera plaats en twee in het Departement van de Lot. In Spanje overleden 2 perso nen, in Italië 195, waaronder 57 te Napels, 30 te Genua, en 2 te Spezzia. De Spaansche ministerraad heeft zich bezig gehouden met de invoer rechten op de Spaansche wijnen in Frankrijk. Met Frankrijk zullen on derhandelingen worden aangeknoopt De minister van buitenlandsche za ken verklaarde, dat het incident, door de rede van den minister Pidal veroorzaakt, thans definitief geëin digd is. De betrekkingen tusschen Spanje en alle andere mogendheden zijn hartelijk. De rust is in geheel Spanje volkomen ongestoord. De ontmoeting der keizers te Skiernewicz in een leading-artikel besprekende, wordt door de Moskauer Zeitung daaraan alleen in zooverre gewicht gehecht als een waarborg opleverende voor de meest wezen lijke belangen van elk der groote mogendheden. Het voornaamste resultaat der samenkomst acht genoemd blad de herstelling der hartelijke betrekkin gen tusschen Rusland en Oostenrijk en tusschen Rusland en Duitschland. Laatstgenoemde tot stand te bren gen was inderdaad veel gemakke lijker, omdat tusschen Rusland en Duitschland slechts een misverstand van persoonlijken en toevalligen aard was ontstaan. Slechts tusschen Rus land en Oostenrijk konden werke lijke grieven be>taan. De toenadering der keizers was niet alleen voor den vrede van Eu ropa van belang, maar meer nog voor de handhaving van den in- wendigen vrede, en de bestrijding van het anarchistisch beginsel. haalde Caillouët. Welnu ja, antwoordde de graaf, terwijl hij een laatste wan hopige poging zich getroostte. Dan fluks aan het werk, de tijd dringt, de dag zal weldra aan breken laat ons geen oogenblik dralen. Caillouët naderde het lijk, nam den jas, die op den doorweekten grond had gelegen, haalde uit een der zakken een zwartleeren porte feuille waaraan een geheim slot was bevestigd. Mijnheer de graaf, zeide hij, gij hebt, naar ik meen, be loofd, dit aan de Villedieu's zoon ter hand te stellen. Ja, antwoordde de graaf, niet alleen heb ik het beloofd, maar ook gezworen. Caillouët strekte de hand uit. Hier is de portefeuille, zeide hij. De Vezay weerde de hand van Mocht Oostenrijk, op welke gron den dan ook, vroeger hebben afge zien van een gemeenschappelijk op treden tegen de anarchisten, die gron den bestaan thans niet meer. Bo venal zou de samenkomst in verband hebben gesiaan met het genootschap der internationale bandieten, die het heilig recht van asyï genieten bij regeeringen die haar verstand en geweten hebben verloren. In het Hongaarsche blad Na- rodni Listy deelt een correspondent een gesprek mede, door hem met den Banus van Croatië, graaf Khuen- Hedervarv gehouden. De Banus hecht, naar hij zegt, aan oppositie der partij van Starkevicz weinig ge wicht; ofschoon hij zich gereed maakt eventueel de drukperswetten tegen de Starkevicz-agitatie in toepassing te brengen. De graaf beweerde, dat de partij niet de losmaking van Cro atië van Hongarije ten doel had. maar eene verhouding tegenover Hongarije gelijk die van Hongarije tegenover Oostenrijk. Zeer veel van losmaking verschilt dit niet, daar toch Hongarije en Oostenrijk tegen woordig twee zelfstandige staten Men meldt uit Tanger, dat een Algerisch gezin in de provincie Fez in Marokko gevestigd, door de sol daten van den pacha vermoord, en de woning geplunderd is. Ook andere Fransche onderdanen in het binnenland van Marokko zou den mishandeld zijn; een casus belli is dus. als Frankrijk het wenscht, gevonden. De Mudir van Dongola, wiens overwinnings-bulletins tot nu toe bijzonder weinig geloof vonden, heeft thans begrepen, dat zijn «zwart op den koddebeier af. Neemt gij haar niet aan? vroeg deze. Neen. Wat moet ik er mee uitrichten? Bewaar ze en belast u met de teruggaaf. Goed. Maar hoe zult gij het aan leggen Als gij deze portefeuille teruggeeft, zal de persoon, aan wien gij haar overhandigd, willen weten hoe zij in uw bezit is geraakt. Ostel u gerust. Gij hebt dus een bepaald plan? Ja. Door de wanorde, die er zal heerschen terstond na het ver nemen van de Villedieu's dood, zal ik mij den toegang tot het kasteel verschaffenhet vertrek van den overleden burggraaf binnendringen en hier of daar op een zeer in het oog vallende plaats de portefeuille nederleggen. Keurt gij zulks goed, mijnheer de graaf? wit» voor de oDgeloovige honden nog niet voldoende was. Bij zijn laatste bulletin heeft hij, als bewijs stukken, de hoofden van twee door hem verslagen Emirs naar Wady- Halfa gezonden. De berichtgever meldt niet, op welke wijze de Mu dir aan de Engelsche autoriteiten heeft bewezen, dat deze koppen wer kelijk aan de bedoelde Emirs hebben behoort. Alle staatkundige gevangenen te Dongola zijn door den Mudir, in tegenwoordigheid van een Engelsch officier, losgelaten. De Pall Mall Gazette meent te weten, dat de «groote slag», die de heer Ferry in China hoopte te slaan, niet bestaan zal in een vernieuwd bombardement van Kelung. ofschoon deze operatie waarschijnlijk reeds begonnen is. Plet plan was, dat de vloot Shanhai Ivwan zou bombar deeren, eene afgelegen en slecht verdedigde haven ;u het Noorden der golf van Petchili. Men had die plaats gekozen, om de nabijheid van Pekin, en omdat men op deze wijze de keizerin en hare omgeving door schrik tot onderwerping hoopte te dwingen. De Pall Mall onderstelt, dat het plan is opgegeven omdat het al te belachelijk was. Het is echter zeer de vraag, of de derde aanval op Kelung iets meer zal uitwerken. De geruchten omtrent een ophanden zijnde schikking wor den dan ook van Engelsche zijde bepaaldelijk tegengesproken. De Chineesche consul te New- York heeft eene dépêche ontvangen, meldend dat zeer waarschijnlijk wel dra wapenstilstand of vrede zal ge sloten worden tusschen China en P'rankriik. Volkomen. Dan is alles in orde. En de portefeuille verdween in den zak van den koddebeier. Vervolgens nam Caillouët den jas op en bedekte er de borst van den overledene mede. Hij begaf zich onder het geboomte en sneed twee zware takken af. Met deze en zijn karabijn maakte hij oogenblikkelijk een soort van draag baar waarop hij het lijk uitstrekte. Mijnheer de graaf, zeide I hij, zich tot zijn heer wendende, gij moet mij helpen als het u belieft. De Vezay was vernietigd. Plet klamme zweet parelde van zijn voor hoofd evenals de regen, die van den hemel neerstroomde. Hij beefde aan al zijn leden. Niettemin hielp hij Caillouët tie lijkbaar optillen. Bei den stapten toen langzaam met hun treurigen last voorzien, naar het kasteel. Weldra bereikten zij het uiteinde van een der vleugels der

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1