BINNENLAND. Haarlem, 2 October 1884. In den afgeloopen nacht ten ruim L ure is brand uitgebroken in het logement «de stad Amsterdam,» ge legen aan den Kruisweg tegen de spoorweglijn alhier, bewoond door den eigenaar H. Cramer. De brand is ontstaan in de dienstbodenkamer op den zolder, vermoedelijk door onvoorzichtigheid met licht. De brand werd gelukkig spoedig ont dekt en was omstreeks 2 ure door de brandweer geheel gebluscht. De zolder en het dak zijn grootendeels verbrand; de benedenwoning is be houden, maar heeft veel waterschade bekomen. De dienstbode en eene al daar tijdelijk gelogeerde vrouw, die op den zolder sliepen, hebben zich met moeite gered en daarbij nog brandwonden bekomen, eerstgenoem de aan het linkerbeen en laatstge noemde aan den hals en linkerarm. Alles was verzekerd. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 38 perso nen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand September van het vorig jaar was dit getal 59 dus 21 meer. Het aantal bezoekers van het sted. Museum van schilderijen en ondheden op het stadhuis alhier, bedroeg iri de afgeloopen maand 683 personen tegen en 562 zonder betaling. In de gisteren gehouden open bare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een koninklijk besluit, houdende beslis sing in zake het beroep van P. van Thiel, te Haarlem, van een besluit van burgemeester en wethouders dier gemeente, waarbij aan E. A. de Raay en L. Yelleman vergunning is verleend tot het oprichten eener bewaarplaats van afval. Met hand having der beschikking van burg. en weth. is het beroep ongegrond verklaard, terwijl de termijn voor de oprichting der bewaarplaats is ver lengd tot 1 Januari 1885. Gedurende de afgeloopen maand September is op de aardappelen- en botermarkt te Haarlem het volgende verhandeld Aangevoerd, Verkocht. Laagste Hoogste prijs. Aardapp. 11,440 HL.5820 HL. ƒ1.—3.50 p.HL. Appelen.2130 1610 f 3.ƒ8.p. Peren -1344 974 ƒ5,— ƒ20.- p. Boter.1134 KG. 1096 KG. ƒ1.30'ƒ1.70p. KG. Biggen... 397 st. 331 st. ƒ6.— /SO.-p, st Gisteren ochtend is de koninklijke familie naar Luxemburg vertrokken. Naar het uiterlijk te oordeelen, scheen de gezondheidstoestand van Z. M. nog al bevredigend te zijn. Naar de Delftsche Ct. uit goede bron verneemt, moet de gezondheids toestand van Z. M. den Koning verre van gunstig zijn. De kroonprins van Zweden en zijne gemalin worden morgen (Vrij dag) uit Engeland te Amsterdam vorwacht. In het Amstel-Hotel wor den kamers in de nabijheid der Rus sische Grootvorsten te hunnen be hoeve ingericht. De burgemeesters der aan de Maas en in het district Maastricht ge legen gemeenten zijn door den Com missaris des Konings in Limburg gehoord over twee plannen tot ver betering van de rivier de Maas. Deze plannen zijn: le. sluiting van den overlaat te Heugem, opruiming van de Maasbrug te Maastricht, en van alles, wat den afvoer van water uitgestrekte en sombere huizinge. Daar hielden zij stil. Wacht een oogenblikje, mijn heer de graaf, zeide de kodde beier. De Vezay zweeg en bleef roer loos en als versteend staan. Cail- louët verdween in de duisternis. Een oogenblik later kwam hij terug. Hij droeg een dievenlantaarn en een bos sleutels. De Yezay had gedurende zijn korte afwezigheid met onbe- schrijfelijken angst bij zichzelf her haald O, hoe bitter is de wraak! Caillouët opende zijn lantaarn ten halve en deed een zwakken licht straal te voorschijn komen, ontsloot een lage deur die in een inspringend gedeelte van den muur verborgen was. Deze deur verschafte den toe gang tot den grafkelder van het kasteel de Vezay. Toen vatte hij weder de draagbaar bij een der uit einden en zeide: Laat ons afdalen. hinderlijk kan zijn, en 2e. het aan leggen van een groenen waterweg langs de boorden der rivier. Yoor het eerste zijn de kosten op fl.300,000 voor het tweede op f 680,000 ge raamd. Voorts is aan de betrokken gemeentebesturen de vraag gedaan, voor hoeveel zij in de kosten der verbeteringen willen bijdragen. Vergiftig behangselpapier. Hoewel reeds herhaaldelijk tegen arsenicum-houdend behangselpapier gewaarschuwd is geworden, schijnen sommige fabrikanten toch nog voort durend dergelijke stoffen af te le veren. De redactie van het Maandblad tegen de vervalsching van levensmid delen en handelsartikelen had dezer dagen weder gelegenheid arsenicum in behangselpapier te constateeren, en daar dit papier in groote hoe veelheid verspreid is geworden, en zich dus waarschijnlijk reeds in een groot aantal vertrekken bevindt, heeft zij het nuttig geacht het pa troon in ruimen kring hekend te maken en daarom is bij ieder exem plaar van het heden verschenen nummer een staaltje van bedoeld behangselpapier gevoegd. Op deze wijze het «signalement» van het verdachte artikel onder ieders oogen te brengen is zeker practisch. Hetzelfde patroon komt, blijkens herhaald onderzoek van monsters uit verschillende winkels te Amster dam in de laatste dagen ook arse nicum-vrij in den handel, zoodat de fabrikant dus de gevaarlijke stof nu uit zijn kleurstoffen verwijdert schijnt te houden. De heer Van Hamel Roos geeft vervolgens eene methode ter opspo ring van arsenicum in weefsels en papieren, die hem het eenvoudigst voorkomt. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zijn van Amsterdam naar New-York vertrokken 891 landver huizers. De te Amsterdam in garnizoen liggende militairen worden in de gelegenheid gesteld, een bezoek aan Artis te brengen. Gisteren hebben de manschappen van de 4e en 7e comp. kanonniers den tuin bezocht. De brand, die onlangs te Edam een drietal kaaspakhuizen vernielde, heeft de aandacht gevestigd op veel gebrekkigs in de inrichting van de brandweer. Eenige burgers hebben zich daarom vereenigd om te trach ten een korps vrijwillige brand wachten in 't leven te roepen. Zij hebben aan den gemeenteraad ver zocht, dat hun de uitsluitende lei ding der blüschmiddelen zou worden toevertrouwd.Hetdagelijksch bestuur steunde dit voorstel, maar de meer derheid van den Raad deinsde terug voor de kosten, die naar hare mee ning deze hervorming zou veroor zaken. Voorloopig blijft dus het oude stelsel gehandhaafd, dat allen burgers die verplichting oplegt, om ingeval van brand op hun beurt persoonlijk hulp als spuitgast te verleenen. In de Dinsdag gehouden zitting van den raad der gemeente Helder werd medegedeeld, dat door de Hooge Regeering bezwaar is ge maakt tegen de waarneming der betrekking van wethouder door den heer J. C. Jansen, hoofd-ingenieur der marine aldaar. Ten gevolge hier- De graaf gehoorzaamde hem lij delijk. Zij doorliepen beiden eèn gang van ongeveer vijf en twintig schreden lengte. Aan het einde van dezen gang bevond zich een tweede deur, die Caillouët evenals de eerste opende. Vervolgens kwamen heer en knecht in een uitgestrekte, ge welfde zaal, diej door zware graniet zuilen gedragen werd. Daar bevonden zich de grafge steenten. Rondom ontwaarde de blik marmeren en steenen monumenten, die het stoffelijk overschot der voor ouders van de Vezay bevatten. Al len sliepen zij daar in zalige rust, van den stamvader Reginald den Sterke tot Paul Amédée de Vezay, vader van den tegenwoordigen graaf. Verscheidenen hadden boven den grafsteen wit marmeren standbeel den, die in de liggende houding van een kalmen, rustigen slaap waren aangebracht. Deze standbeelden stel den kloeke ridders en edele dames van had nu eene nieuwe verkiezing plaats, en werd de heer W. J. Maal-1 steed gekozen tot wethouder. Door den raad werden subsidiën verleend aan de directie van Floralia en aan het bestuur der Noorder Zeil- en Roeivereeniging, ten bedrage van f50 en vau f49.78. Een lezer van het Handelsblad ingenomen met den Goudschen vlie ger-wedstrijd, heeft een prijs be schikbaar gesteld voor den hoogsten vlieger, te behalen door de leerlin gen der scholen 1ste en 2 de klasse te Amsterdam. De toebereidselen te Leiden tot de feestviering overtreffen de verwach ting, er is wedijver ontstaan zoowel langs aanzienlijke straten als aan eenvoudige grachten of stegen, om door versiering of verlichting de stad een feestelijk aanzien te geven. Over het water op het Rapenburg zijn kronen opgehangen, die 's avonds zullen verlicht worden. Op andere plaatsen doet men evenzeer in de verlichting mee, of men plant eere- bogen en eerepoorten met vlag en wimpel en groen. Dan wordt het daarbij nog half kermis. Er komen poffertjeskramen, koekkramen, olie- bollenkramenen aan draaimolens zal het niet ontbreken. (Zr. Ct.) Door de Haagsche politie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen de pachtster van de buffetten bij de wedrennen aan den Loosduinschen weg, wegens verkoop van sterken drank aldaar zonder vergunning. Uit 's Hage meldt men. De heer W. K. F. Zwierzini, hoofdcommies aan het dep. van financiën, en de heer J. A. van den Ouweelen, veri ficateur bij het pensioenfonds voor burg. ambt., herdachten gisteren beiden het feit, dat zij 60 jaren ge leden in 's lands dienst traden. Beiden mochten zich te dezer ge legenheid in de meest hartelijke bewijzen van sympathie en gene genheid van de zijde hunner supe rieuren en ondergeschikte ambte naren verheugen. Gedurende de afgeloopen maand September werden langs de stoom- tramlijn Den HaagScheveningen ruim 110,000 personen vervoerd. Dezer dagen is een begin gemaakt met den aanleg van de bij deHol- landsche Spoorwegmaatschappij in exploitatie komende stoomtramlijn van haar station over den Loosduin schen weg naar Scheveningen. Gisteren nacht had in den goud en zilverwinkel van den heer Bin- dels te Maassluis een diefstal plaats door uitsnijding van eene ruit. Voor eene belangrijke waarde aan goud en zilver werd medegenomen. Het is de politie nog niet mogen gelukken de daders op te sporen. In den ochtend van 22 Sept. jl. heeft de gemeente Dordrecht ver laten een heer, leeftijd 40 jaren, ge stalte lang en zwaarlijvig, baard en knevel donkerbruin en vol, wenk brauwen en oogen donkergekleed met donkergrijze broek, donkerkleu rige fantasiejas en vest en lagen hoed; zijn Ondergoed is gemerkt W". G.; hij is in het bezit van een nikkel horloge, dat hij los in den voor, die hun marmeren voet op het voorvaderlijk schild drukten. Ande ren stelden geknielde engelen voor, die met smeekend oog en gevouwen handen hemelwaarts blikten en voor de zalige rust baden van deze over leden edellieden, wier smetteloos le ven zij met hunne vleugels omscha- duwd hadden. Verder waren er eenvoudige zer ken van wit of zwart marmer waarop een naam en een datum waren in- gebeiteld. Toen de Vezay deze zaal weder betrad, waar vervlogen eeuwen en uitgestorven geslachten zich weer als levend aan hem vertoonden, boog hij het hoofd. O! dacht hij, mocht een mijner voorouders uit zijn graf her rijzen om mij uit naam van God schuldig of niet te verklaren voor het bloed, dat ik van nacht vergo ten heb. En hij wachtte te vergeefs, alsof zak droeg, en van gouden manchet- knoopen. De commissaris van politie te Dordrecht verzoekt opsporing en bij eenige ontdekking onmiddellijk be richt. Op eene pannenfabriek te Zuijlen heeft Dinsdag een treurig ongeluk plaats gehad. De 64jarige arbeider T. Koning had het ongeluk met eene zijner handen tusschen eene machine te geraken, waarna hij uitgleed, zoo dat. zich met de andere hand wil lende staande houden, ook deze hand er tusschen geraakte, met het treurig gevolg, dat de eene hand tot bij den pols, en de andere met den arm tot bij den elleboog verbrijzeld werd. Na voorloopig door een geneesheer behandeld te zijn, is hij per schuit naar het ziekenhuis te Utrecht ver voerd. Maandagmorgen werd te Heusden vóór het afvaren van de schroef stoomboot de Maasstroom de stoker machinist gemist. Overal werd ge zocht, doch vruchteloos. Men vond een paar kleedingstukken, waaron der zijn pet, op de boot, zoodat hij er vooraf moet vertoefd hebben en men dus alle reden heeft te veron derstellen, dat hij in den vroegen morgen overboord is geraakt. Hoe wel men op verschillende punten heeft gevischt, is er nog geen zeker heid, dat het algemeen vermoeden is gegrond. Maandagvoormiddag om 101/3 ure hadden zich een groot aantal offi cieren en onderofficieren van het 5 e regement infanterie en vele burger lijke personen op de Protestantsche algemeene begraafplaats te Nijme gen vereenigd om tegenwoordig te zijn bij de teraardebestelling van 't stoffelijk overschot van den gepens. luit.-kol. J. J. F. Janssens. Die breede schare van officieren, onder officieren en anderen leverde voor zeker een treffend bewijs van de hoogachting en vereering, welke men den ontslapene toedroeg. Op de kist was door de onderofficieren van de vereenigde bataljons van het 5e reg. inf., waarover de overledene tot aan zijne pensioneering het bevel voerde, een prachtige krans neder- gelegd, met het volgende bijschrift: «Hulde aan onzen voormaligen chef, den luitenant-kolonel Janssens, aan geboden door de onderofficieren der vereenigde bataljons van het 5e regement infanterie.» Aan de geopen de groeve werd door den kapitein L. De Vlaming eene toepasselijke aanspraak gehouden. Ofschoon het feit wel wat lang geleden is, deelt de Ar. Tilb. Ct. haren lezers het volgende vermake lijke voorval mede, bij gelegenheid van de opening der spoorlijn Til burgNijmegen, dat wij hier laten volgen. Des morgens van den dag der opening was de feesttrein met auto riteiten en genoodigden van daar naar Nijmegen vertrokken, om, na op onderscheidene tusschenliggende plaatsen feestelijk ontvangen te zijn, en nog andere genoodigden opge nomen te hebben, tegen den avond met al die gasten naar Tilburg te rug te keeren, waar het groote feest diner gegeven zoude worden. Toen het zoowat tijd werd, dat de trein daar moest aankomen, werd de leelijke houten keet, welke voor hulpstationdoorginghenevens de onveranderlijke wetten van den doodsengel zelfs voor een ondeelbaar oogenblik op zijn roepstem zich kon den wijzigen. IJdele verwachtin gen! Geen stem uit het graf kwam aan zijn verzuchting gehoor geven. Inmiddels had Cailluët de Ville- dieu's lijk op den vloer neergelegd. Vervolgens plaatste hij zijn lantaarn op het voetstuk van een grafsteen en begon met zijn mes den dek- steen van een nabijzijnd graf los te werken. Onwillekeurig waarden de Vezay's blikken op het lijk, dat voor hem lag uitgestrekt. De schoone kop van den burggraaf scheen ont zield nog schooner en uitdrukkings voller dan gedurende het leven. Zijn gelaat vertoonde de eigenaardige bleekheid van hen, die bezweken zijn tengevolge van overmatig bloed verlies. Zijn oogen waren gesloten, en de wimpers waren door een blauwachtige en loodkleurige krans omgeven. De Vezay trachtte, hoe- het terrein daaromheen afgesloten, niet alleen voor de goede orde, maar ook met het oog op de opgestelde flesschen Moët en Chandon enz., welke als eerewijn moesten dienst doen! De trein werd afgewacht door een massa volks, waarvan een zeer groot gedeelte zich had begeven op een weiland aan de overzijde van den spoorweg, zoodat de trein bij aankomst juist tusschen het pseudo- station en die toeschouwers stilhield Zij zagen dus niets dan de achter zijde van den trein. Of dit nu de lui ergerde, dan wel of men nieuws gierig was naar de speeches, vreten wij niet, maar zooveel is zeker, dat nauwelijks de portieren aan de voor zijde der rijtuigen geopend waren, en de genoodigden uitstegen, of een paar brutaaltjes toch nette hee- ren sprongen van het weiland op den spoorweg, openden fluks de deur eener coupé en stegen in, om natuurlijk met het deftigste gezicht ter wereld aan de voorzijde weder uit te stappen. Dit onverwachte voorbeeld gaf dadelijk navolging, zoodat in een oogwenk een geregelde doortocht door die coupé plaats had. Intusschen hadden de conducteurs de portieren der andere rijtuigen ge sloten, en plaatste zich een hunner bij de bewuste coupé, waaruit nog immer nieuwe feestreizigers te voor schijn kwamen. De man dacht wel licht eerst, dat dit portier wat laat was geopend, maar toen hij eenige minuten daar had gestaan, en met stomme verbazing opmerkte, dat die coupé onuitputtelijk bleek, kon hij ten laatste den uitroep niet bedwin gen «wat blwaar heb ben die toch allemaal gezeten?» 't ging 's mans verstand te boven Door het lachen, dat hierop volgde en het voortdurend gejuich, dat ach ter den trein van liet weiland op steeg en dat men eerst had ge houden voor eerbetooning aan de gasten opmerkzaam geworden, werd de zaak opgehelderd en daarbij den pas voor de volgende liefheb bers afgesneden. Men had zich ook binnen het kleine stationsterrein reeds verwonderd, dat 't «zoo stamp vol» was! De lezer zal hierbij wel beg'rijpen, dat, terwijl menig daar plechtig gesproken woord in de ooren klonk, voor wie het niet bestemd was, ook niet minder tal van feest dronken in verkeerde keelgaten te recht kwamen! Een schutter te Tilburg, zekere A. Malleus, wien door het gemeen tebestuur gelast was voor eigen kleeding te zorg'en, weigerde hals starrig daaraan te voldoen, en ver scheen bij elke oefening in burger- kleeding, tot groot vermaak van de schutters en het publiek. Door den schuttersraad veroordeeld, bleef hij steeds nalatig de hem opgelegde boeten te voldoen. Dinsdag middag werd bij de inspectie de weerspan nige voor het front der troepen in arrest genomen en naar de provoost gebracht. Onder de gemeente Uden zijn in den vorigen nacht zes arbeiderswo ningen afgebrand. Er was weinig verzekerd. De onlangs door paters Trappis ten uit Eraukrijk in de nabijheid van Venloo betrokken hofstede Ulingshof is thans tot klooster in gericht. De monniken zullen de daaromheen liggende heidevelden ontginnen om ze in bouw- en wei land te herscheppen. wel te vergeefsch, den blik van dit lijk en bovenal van dit gelaat af te wenden. Onmogelijk! Door een soort van begoocheling vermengd met een ondoordachten en bijgeloo- vigen schrik bevangen, bleef hij dit ziellooze gezicht aanstaren.IIetkwam hem voor alsof de burggraaf plot seling de oogen -psloeg en hem met zijn wezenlooze blikken wilde vervolgen, dat deze sprakelooze lip pen hem toeriepenMoordenaar Aan deze vreemdsoortige foltering kwam gelukkigerwijs een einde. Alles is gereed, zeide Cail louët en verdreef tegelijkertijd door deze woorden de begeestering van den graaf. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2