BINNENLAND, nachten bezorgen, maar gelijk de huisvader zich al de uitgaven ge troost, nu hij ziet, dat ze tot iets nuttigs gediend hebben, evenzoo zul len alle moeiten en kosten ruim schoots beloond worden, als de Ka mer eens gezuiverd wordt van alle leden, die sinds lang met een getuig schrift van onbekwaamheid naar huis weggezonden moesten zijn. Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. De heer Dêtre, Fransch onderdaan, redacteur van de Nationaldie door de Belgische regeering verbannen is, vertrok met den trein van 6 u. 30 m. van de Gare du Nord naar Rozendaal in Holland. Eene talrijke bende vergezelde hem, onder de kre ten «leve de republiek» en het zingen der Marseillaise. Het station werd bewaakt door grenadiers en gendar mes. Een deel der bende heeft zich naar het paleis en het bureau van den Patriots begeven, waar de ma nifestatie werd voortgezet. Ter herinnering aan de inlijving van den Elzas bij Frankrijk, twee honderd jaar geleden, is te Parijs in het Groote - Oosten een feest maaltijd gehouden, waar Paul De- roulède eene rede uitgesproken heeft, vuriger en krijgslustiger dan ooit. «Sedert de 14 jaren, dat wij strijden,» zeide hij, «hebben wij onvermoeid tegen de annexatie geprotesteerd en onzen overwinnaars wrok toegedra gen. Het bondgenootschap met Duitsch- land waarmede men ons nu wil schandvlekken, is een desertie, een wijken van onzen post! Wat Bis marck ook voor ons wil, is tegen ons gericht. Het Fransche volk be reidt zich niet voor op een oorlog tegen China,maar tegen Duitschland. Eén politiek moet ons leiden, de politiek der wraak!» Verwachtingen omtrent eenige concessien aan het Poolsch element in Polen, na het bezoek van den Czaar te Warschau opgewekt, zullen wel verdwijnen, nu het bekend wordt wat de Czaar vóór zijn vertrek tot verschillende personen gezegd heeft. Vooral de generaals begroette hij met hartelijkheidhij sprak met veel waardeering over de manoeuvres die hem van de strijdvaardigheid der armee in Polen overtuigd had den. Den president van het hoog gerechtshof reikte hij de hand, en zeide«Met hooge tevredenheid heb ik van den goeverneur vernomen, hoe uitstekend zich alle Russische krachten in dit gebied betoonen.» Nog sterker kwam zijne gezindheid uit in de woorden, welke hij tot den gehaten Apuchtin, den direc teur van het onderwijs, richtte«Ik bezocht eenige van uwe sGholen, en het spijt mij, dat ik er nog niet meer heb kunnen zien. Thans heb ik mij zelf overtuigd, hoe zuiver en juist de kinderen Russisch spreken.» Zeer opmerkelijk is het, dat de Norddeutsche AUgemeine, die den in houd der Hongaarsche troonrede vermeldt, daaruit geheel de zinsnede weglaat waarin de regeering, van hare intieme verhouding tot Duitsch land sprekend, daarna de overige mogendheden samenvat, zonder Rus land afzonderlijk te noemen. In verband daarmede haalt men de woorden aan door den Keizer zeide of liever stamelde met door tranen bevochtigde oogen: Ik zal weldra sterven. Zoo gij niet geheel en al van mededoogen ontbloot zijt, laat dan een priester komen. Gij sterven? hernam de graaf verschrikt, spreek niet al dus, Margaretha! gij zult niet ster ven! Ik wil het niet! De jonge vrouw knikte op on heilspellende wijze van neen. Een priester, een priester, herhaalde zij op nog zwakkeren toon, spoed u alvorens het te laat is. Toen zonk zij weder ineen, alsof alle krachten haar hadden begeven. De Vezay zag in, dat hij aan deze vraag gehoor moest geven, die ze kerlijk de laatste wilsuitdrukking eener stervende was. Hij verliet zijn plaats aan het ledikant en liep snel naar de deur. Juist toen hij haar bereikte hoorde van Duitschland bij de manoeuvres aan den Rijn na het gala-diner tot de Oostenrijksche officieren gespro ken: «Mijne heeren, het is mij zeer aangenaam u te zien. Wij hebben te Skierniewicz vlijtig gewerkt en de vrede is voor langen tijd ver zekerd. Het verheugt mij zeer, dat ik met uwen vorst in de innigste vriendschap leef.» De Freie Pr esse verzekert dat de drie Keizers te Skierniewicz in persoonlijk onder houd zich uitsluitend van de Duit- sche taal bediend hebben. In Italië kwamen Donderdag 170 cliolera-sterfgevallen voor, waaron der 50 te Napels en 25 te Genua. In Spanje stierven drie personen aan cholera. De Engelsche regeering heeft een dépêche van den heer Baring ont vangen, waarin de herovering van Berber wordt bevestigd. Hij voegt er bij«Nadat Gordon Berber eeni- gen tijd had gebombardeerd, trok hij de stad weder binnen en ver overde haar. De opstandelingen en de vijandig gezinde inwoners zijn na het bom bardement gevlucht.» De Times bevat een dépêche uit Durban van gisteren luidende De Volksstemhet republikeinsche orgaan te Pretoria, bezigt uitdruk kingen, die doen gelooven dat zij de jongste handelingen ten opzichte van Bechuanaland wil qualificeeren als een daad, die slechts betrekking heeft op een uitbreiding van het protec toraat der Transvaal over genoemd grondgebied. De Volkstem zegt, dat de genomen maatregelen slechts voorloopig zijn, en bijaldien de Engelsche regeering haar veto er over mocht uitspreken, zou dit goed zijn, doch dan zou de regeering ook de verantwoordelijk heid op zich moeten nemen, om de orde in die districten te handhaven. Tengevolge van deze meer ver zoenende houding, schijnt het ontslag van Joubert waarschijnlijk. De Times ontvangt uit Tien-Tsin van 2 October een bericht, meldend dat de Amerikaansche gezant inge volge instructiën uit Washington aldaar is aangekomen. Hij deelde Li-Hung- Chang mede, dat Frank rijk de bemiddeling van Amerika wenschte. Li-Hung-Chang verzocht het telegram, dat deze instructie be vatte, te mogen inzien en betuigde zijne verrassing over den inhoud. Het herhaalde eenvoudig de eischen van het Fransche ultimatum van 19 Augustus, met de bijvoeging dat Courbet zijne operatiën zal voort zetten. De Agence Eavashet telegram van den Times uit Tonkin overne mende, zegt, dat de Yereenigde Sta ten natuurlijk hun goede diensten konden aanbieden, maar dat Frank rijk geenerlei bemiddeling begeert. Haarlem, 4 October 1884. Hedenavond zal er eene totale maansverduistering plaats hebben, die, bij onbewolkte lucht, ook hier te lande zichtbaar zal zijn. Het be gin der verduistering valt omstreeks half acht. De totale verduistering, die ruim anderhalf uur duurt, begint te 9 u. 36 m., haar midden valt te 10.22 en haar einde te 11.8, alles hij zacht tegen het beschot tikken. Hij opende de deur en trof Caillouët in de voorkamer aan. Zijt gij daar? mompelde de Vezay. Ik werd ongerust, mijnheer de graaf, en kwam diensvolgens uw bevelen vernemen. Mijn bevelen, herhaalde de Vezay met schuwen blik. Hebt gij mij niets op te dra gen? vroeg de koddebeier. O welzeker, welzeker. Wat dan? De graaf bewaarde het stilzwij gen. In de vreeselijke ontsteltenis en verwarring, waarin zijn geest en denkbeelden verkeerden, schoot zijn herinneringsvermogen geheel te kort. Wat heeft mijnheer de graaf mij te bevelen? vroeg Caillouët andermaal. Oprevelde de Vezay, nu herinner ik mij alles. In afwachting luister ik, gerekend naar den middelbaren tijd te Amsterdam. De maan is derhalve gedurende ruim anderhalf uur totaal verduis terd zij zal zich dan echter door het door den dampkring der aarde gebroken zonnelicht toch nog aan den hemel vertoonen met eem rooden eenigsains koperkleurigen gloed. De kiezersvereeniging Een dracht alhier heeft aan de kiezers vereeniging te Zaandam het volgend schrijven gericht: Ten gevolge der houding door uwe kiesvereeniging aangenomen tij- deas de jongste verkiezingen van een lid voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, waarbij de overeen komst die van het jaar 1866 heeft bestaan en die samenwerking dert verschillende kiesvereenigingen in het kiesdistrict Haarlem beoogde eene overeenkomst waaraan de kie zersvereeniging Eendracht zich steeds stipt heeft gehouden, door u wille keurig is - verbroken, zien wij ons verplicht u te berichten dat de kie zersvereeniging Eendracht in hare vergadering van 11 dezer (Septem ber) besloten heeft zich van alle be trekking met u voor het vervolg te1 onthouden. Gisteren is door de politie alhier gearresteerd eene 44-jarige werk vrouw J. M.die reeds ver schillende vonnissen, wegens diefstal, heeft ondergaan. Thans had zij weder eenige kleedingstukken ontvreemd, door middel van insluiping in eene woning aan het Bagijnhof. Bij hare aanhouding verkeerde zij in verre- gaanden staat van dronkenschap en was nog in het bezit van een wol len deken en kinderondergoed, waar van zij de herkomst niet kon opge ven, en waarvan de eigenaar nog onbekend is. De Eerste Kamer heeft gister het ontwerp van wet betreffende de wijziging van art. 198 der Grondwet aangenomen met 33 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren Pyls, Magnee en Regout. Sedert eenigen tijd zijn bij sommige korpsen van het leger aard- appelenschilmachines in gebruik ge steld. De daaromtrent uitgebrachte rapporten hebben den minister van oorlog doen hesluiten, de proefne ming met bedoelde machines niet verder voort te zetten en daaraan geene verdere uitbreiding te geven. Zooals gemeld werd, is aan den heer J. C. Jansen door de Re geering niet toegestaan om, tegelijk met zijne betrekking van hoofdinge nieur der marine, het wethouder schap der gemeente Den Helder te bekleeden. De Minister van financiën schijnt minder bezwaar te hebben tegen het bekleeden van het wet houderschap door onder zijn depar tement ressorteerende ambtenaren, dan zijn ambtgenoot voor marine, op wiens voordracht natuurlijk de te Helder gevraagde vergunning zal zijn geweigerd. Immers aan den heer J. Troelstra, ontvanger der directe belastingen te Leeuwarden, is een paar weken geleden door den Koning vergunning verleend, tegelijk met deze betrekking die van wethouder te Leeuwarden waar te nemen. (N. R. Ct.) Door den burgemeester van Edam is eene vervolging ingesteld tegen een kastelein te Yolendam, wegens het toedienen van sterken drank aan zeide de koddebeier. Een priesterriep de graaf uit. Voor wien een priester? vroeg Caillouët verbaasd. En een geneesheer, voegde de graaf er achter zonder de op merking van den koddebeier te be antwoorden. Een geestelijke en een ge neesheer. Is mevrouw de gravin dan ziek? Zeer ernstig ziek, zelfs ster vende. Zij verlangt een priester, spoed u heen. Dit alles werd met verbijstering uitgebracht. Het hardvochtige gelaat van den koddebeier, eenigszins door ontroe ring bevangen, scheen minder woest dan gewoonlijk. Maar, mijnheer de graaf, zeide hij, ik kan niet tegelijker tijd priester en geneesheer halen. Wat te doen? een kind beneden de 16 jaar. Een knaap uit het weeshuis te Edam was daardoor in beschonken toestand ge raakt. Donderdag avond heeft op de kermis te Nieuwe Hoorn eene vechtpartij plaats gehad tusschen eenige mariniers uit Hellevoetsluis en burgers, met het gevolg, dat de soldaten teruggeslagen werden, die daarop naar Hellevoetsluis teruggin gingen en zich in de kantine met nog een vijftig man in vereeniging stelden, om vervolgens gezamenlijk naar Nieuwe Hoorn terug te kee- ren, waar zij door burgers en politie ontvangen werden en spoedig slaags raakten. Ook nu moesten de militai ren voor de overmadfit bukken en kregen deerlijk slaag. Na in eenige koffiehuizen en in het schoollokaal de ruiten verbrijzeld te hebben, keerden zij naar Hellevoetsluis terug, waar zij gisteren ochtend scheep gingen. Door de weduwe E. Siebrands Hagman te Alkmaar, wier man den 13 Mei 1.1. werd gedood door een van het waaggebouw afvallenden balk, is legen de gemeente Alkmaar een eisch ingesteld tot schadeloos stelling. Zij verlangt, dat, ter ver goeding van de door haar geleden financiëele schade, eene som w«*rde uitgekeerd van f 12000. Te Egmond aan Zee is aange spoeld het lijk eener dame, zijnde degene uit Haarlem, die zich naar Zandvoort had begeven en sedert vermist werd. Het stoomschip Burgemeester van Vollenhovengebouwd op het eta blissement van den heer P. Smit Jr., deed gister een proeftocht naar den Nieuwen Waterweg. Algemeen was men van gevoelen, dat het stoom schip in alle opzichten uitmuntend voldeed, waarvoor den bouwmeester een hartelijken dronk werd toege bracht. In tegenstelling met andere fa brieken, zijn de werkzaamheden op het etablissement van den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer van grooten omvang, en kunnen zijne werklieden een gerusten winter tegemoet gaan. De vorige week werden aldaar de kielen gelegd voor twee loodsschoe- ners voor rekening van het Depar tement van Marine, afdeeling loods- dienst. Ook werd een stoomschip op stapel gezet voor passagiers, goede ren en vee, hetwelk voor rekening van de heeren L. van Zessen en Co. dienst zal doen tusschen Rotterdam en Schoonhoven. Nog zijn aldaar in aanbouw drie sleepbooten, voor rekening van den Slikkerveer-sleepdienst. Op last van den rechter van in structie is Donderdag naar de cellu laire gevangenis te Utrecht overge bracht de geniesoldaat B., verdacht van valschheid in geschriften. Donderdag bespeurde de zoon van mevrouw R. te Utrecht, dat ten haren huize op den Maliesingel, tijdens hare afwezigheid, was ingebroken en dat de dief of dieven zich aan den inhoud van de provisiekast had den te goed gedaan. De daders schijnen door verbreking van panee- len de achterzijde van het huis te zijn binnengegaan en de voordeur uit. Kasten en kamers zijn terdege Loop snel naar den pastoor, Caillouët; dat hij onverwijld kome. En wie zal den geneesheer halen Laat een mijner bedienden mijn best paard Bayard bestijgen, dat hij het desnoods doodrijde, maar dat hij binnen een uur den geneesheer hier heen leide. Hebt ge mij goed be grepen, Caillouët? Ja, mijnheer de graaf. Als hij binnen het uur terug is. zal hij vijftig louis d'or tot be looning verkrijgen; zeg dit aan al mijn lieden. Ja, mijnheer de graaf. De koddebeier verliet zijn heer, ten einde zich van zijn dubbele op dracht te kwijten. De Vezay begaf zich weder naar Margaretha's ka mer. De jonge vrouw snikte niet langer. Haar oogen waren gesloten. Men zou haar voor dood hebben aangezien, zoo niet een dof gekerm, bij tusschenpoozen haren lippen ont magesnuffeld. Wat er ontvreemd is, is nog onbekend. De politie heeft terstond nasporingen ingesteld. Eergisteren is uit den Weerdsin- gel nabij denWesterstroom teUtrecht gevischt het lijk van een man, het welk herkend is te zijn dat van den heer S., opzichter bij de Rijkstele graaf, die reeds acht dagen vermist werd. Voor het gerechtshof te 's Bosch stonden Woensdag terecht de gebroe ders B. T. en H. Th. J. F oud 33 en 31 jaar, kassiers en effec tenhandelaars, geboren te Amster dam, wonende te Breda, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk. Gedagvaard waren 32 getuigen a charge, wier verhoor eerst giste- 1 renmiddag werd ten einde gebracht. Ten 21/s ure nam 't O. M. zijn eisch, luidende schuldigverklaring aan bedriegelijke bankbreuk en ver oordeeling van den lentot 6 en den 2en beschuldigde tot 5 jaar tucht huisstraf. Wij komen in ons volgend num mer uitvoerig op deze zaak terug. De suikerfabriek van de heeren Laane, Rogier, Daverveldt en Co. te Bergen op Zoom staat stil wegens gebrek aan water. Uit Renkum meldt men: Doordien in Duitschland de stee- nen aanmerkelijk in prijs zijn ge stegen, komt er thans tegen ver hoogde prijzen op de steenfabrieken langs den Rijn ook meerder vraag, en zijn er, (behalve de oude steenen, die reeds overal zijn opgeruimd) van het nieuwe fabrikaat aanzienlijke partijen verkocht. Dit jaar werden alleen onder Renkum en Wagenin- gec ruim 50 millioen steenen ge bakken. Door de politie te Deventer is Donderdag gearresteerd zekere B. N., oud 50 jaren, vroeger in dienst bij den steenfabrikant B., bij Die- I penveen, op wiens naam hij bij ver- schillende winkeliers te Deventer j goederen heeft gekocht, die hij ge- deeltelijk te gelde heeft gemaakt en in de Bank van leening aldaar heeft j verpand. Bij het plaatsen van een beeld in den gevel der R.-K. Kerk te Berg- schenhoek had een ernstig ongelijk plaats. Onder het ophalen brak een der touwen, zoodat het beeld kan telde en op een werkman nederkwam, die inwendig zwaar gekwetst werd. Gisteren geraakte een wagen, toe- behoorende aan den landbouwer v. M., te Schipluiden, door het schrik ken van het paard voor eene bar- germachine, te water. De voerman, benevens twee andere personen, kwa men met den schrik vrij, doch een vierde bekwam belangrijke wonden. Eene vrouw, die zich op den weg bevond en den zijsprong van het paard niet zag aankomen, werd om vergeworpen en bekwam verschei dene wonden aan het hoofd, zoodat heelkundige hulp moest worden in geroepen. GEMENGD NIEUWS. Men heeft uit wilde kastanjes niet tlleen zeer bruikbaar zetmeel (voor stijfselbereiding), doch ook brande- snappend, klaarblijkelijk bewees, dat het leven haar nog niet geheel had verlaten. De Vezay plaatste zich bij het ledikant en wachtte. Nauwe lijks was een vierendeel uurs ver streken, toen voor de tweede maal geklopt werd. De graaf stond op en ging de deur openen. Caillouët stond op den drempel. Achter hem ont waarde men den dorpspastoor, een schoone grijsaard met zeer eerwaar dig voorkomen, wiens zilverwitte lokken een gelaat omlijstten, dat den stempel van zachtmoedigheid en evangelische liefde droeg. Hier is de pastoor, mijnheer de graaf, zeide de koddebeier. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2