POI'IMIR AIE® I 2e Jaargang. Dinsdag 7 October 1884. No. 384. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Kijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland,-. Compagnie Générale de Pablicité Etrangére G. I. DjI TJBJS Co., J OU. F. J ONUS, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Mon/martre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Caat; iedere regel meer 5 cents. Groot.e letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen ran 10 tot 4 nur; op Zon- en Feestdagen ran 12} tot 4 uur. Kinderen beneden dc 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlamlsclic Maatschappij ter bevordering van Nijverhoid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot. 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering van Njjvirheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, cn geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemse he Bisdom, Kruisweg Ne. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 165 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor ecu geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10-3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, dc overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i 10 tot 4 nur; op Zen- en Feestdagen van 12} tot 4 uur. Kinderen heneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen Woensdag en Zaterdag van 24 t Orgel-bespeling in de Groole Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegrocnniarktj vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. Eenige Belgische steden volgen het voorbeeld van Brussel en ge troosten zich groote uitgaven om het onderwijs in stand te houden. Het stadje Virton in Luxemburg zal op eigen kosten het athenaeum behou den, waarvan de staat het berooft. Bij de uitdeeling der prijzen aan de bekroonden bij den wedstrijd tus- schen inrichtingen van middelbaar onderwijs te Brussel hebben, niet tegenstaande de tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin, ergerlijke manifestatiën plaats gehad. Reeds bij het binnenkomen van het Koninklijk paar deed zich, onder d« toejuichingen, gefluit en gesis hoo- ren, en toen de minister van bin- nenlandsche zaken het woord nam, riep inen luidkeelsm bas la calotte» Slechts met moeite en onder voort durend tumult kon de plechtigheid ten einde worden gebracht. Ver scheiden personen werden in hech tenis genomen. Ook bij het verlaten van het gebouw waren de Koning en de Koningin het voorwerp eener vijandige demonstratie, en tot voor het Paleis deden zich beurtelings toejuichingen, gefluit en gesishooren. De Engelsehe Kabinetsraad is tegen heden in plaats van, zooals oorspronkelijk bepaald was, tegen morgeu (Dinsdag) bijeengeroepen. De Norddeutsche AUgemeine noemt het gerucht, dat graaf Munster als gezant te Londen door graaf Her- bert Bismarck zou vervangen wor den, volkomen van iederen feitelijken grond ontbloot en geheel uit de lucht gegrepen. Vrijdag kwamen in Italië 149 sterfgevallen aan de cholera voor De Wraak van Sen Mieteer. Naar het Fransch. VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 12. Welkom, mijnheer de pastoor! riep de graaf uit,.met welkeen ongeduld verwachtte ik uw komst. Mijnheer de graaf, ant woordde de grijsaard, terwijl hij hoog, wat Caillouët mij zooeven zeide, heeft mij zeer smartelijk aan gedaan en een onheschrijfelijken schrik veroorzaakt. Misschien is bet wel minder erg gesteld, dan gij meent. Er bestaat wellicht nog hoop Helaas, mijnheer de pastoor, prevelde de graaf, ik kan zulks niet beantwoorden. Ik ben als door den donder getroffen. Oordeel zelf. De Vezay leidde den priester bij het waarvan 28 te Napels en 28 te Genua. Zaterdag kwamen 114 sterfgeval len aan cholera voor, waarvan 33 te Napels en 20 te Genua. Naar de Petersburger Zeitung ver neemt, houdt zich de commissie van enquête uaar den toestand der Joden in Rusland met het recht der Jo den op grondbezit bezig. De plaat selijke autoriteiten, hierover geraad pleegd, hadden verschillende mee ningen ten beste gegeven. Omtrent het recht van verblijf hadden de meesten zich voor langzame uitbrei ding daarvan verklaard. Wat eigen dom betreft, hadden eenigen aange raden, den Joden zoowel grondbezit als pacht te verbieden; anderen wilden wel bezit, maar geen pacht toestaannog anderen waren zoo liberaal, den Joden dezelfde rechten als den buitenlanders te willen gunnen. Als een gevolg van de bijeenkomst der drie keizers te Skiernewicz wordt aangemerkt dat Bosnië en de Herzegowina zoo kalm zijn. De recruteering voor het leger, den 28en September begonnen, gaat in de zes tien districten bijna zonder tegen stand voort. Men schrijft dit toe aan bevelen uit Rusland om de pansla- vistische propaganda een weinig te staken. De rooverijen in Bosnië zij ook grootendeels geëindigd. De bevol king' zelve helpt de roovers niet meer; dezer dagen is eene colonne er in geslaagd den heruchten roo- verhoofdman Kovacs te omsingelen en met velen zijner bende te dooden. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat het dorp Aim-Hamra, in Marokko, hetwelk zich voor den Cherif van Wazzan had verklaard, zich aan den ledikant en zeide vervolgens, zich ras tot Caillouët keerende: Welnu, waar is de geneesheer? Mijnheer de graaf, anwoord- de de koddebeier, Jan is ver trokken. Met Bayard? Ja. Hebt gij hem gezegd, dat hij des noods het paard mocht dood rijden. Ja, mijnheer de graaf. Jan zal zijn paard niet sparen en hij zijn aankomst zal hij Bayard aan den geneesheer afstaan en zelf te voet terugkomen. In orde. Zoodra de geneesheer hier is, j moet gij hem tot mij voeren. Mijnheer de graaf, het ware j misschien niet overbodig de kame niers van mevrouw te wekken. Neen neen neen, antwoordde de Vezay verschrikt, wek nie- mand. Laten wij tot het alleruiter- j Sultan heeft onderworpen en twin tig gijzelaars naar Tanger heeft ge zonden. De rust is dus in de pro vincie Aughera hersteld. De Cherif van Wazzan heeft zich vóór het binnentrekken der troepen, uit het dorp verwijderdde secre taris van het Fransch gezantschap, Blondel, was er onder voorwendsel eener jachtpartij nog gebleven, maar besloot, door de houding van den Marokkaanschen pacha daartoe ge noopt, te vertrekken. De commissie in Cairo voor de openbare schuld heeft Nubar-Pacha en andere ambtenaren der admini stratie, waaronder ook twee Engel- schen, tegen 20 October voor de rechtbank gedaagd. De Egypti sche regeering heeft het protest nog niet beantwoord. Het proces tegen het Egyptisch goevernement wordt alleen gevoerd door de Fransche, Oostenrijksche en Italiaansche leden der Caisse. Het Engelsche lid weigerde deel te ne men aan de actie; hij verzekerde dat hij hij de eerste gelegenheid aan de Engelsche aandeelhouders verklaringen zal geven. Nubar Pacha heeft, zooals Zater dag uit Cairo aan den Observer is gemeld, het protest der mogendhe den beantwoord en verklaard, dat de schorsing der amortisatie, met het oog op den toestand van de schatkist, een maatregel van vol strekte noodzakelij kheid was geweest. Dit antwoord van Nubar-Pacha is verzonden aan de consuls-gene raal der mogendheden. Wolselev kwam gisternamiddag te Wady-Halfa aan, hij zal daar waarschijnlijk eenigen tijd blijven. Noithbrook vertrok gisterenavond naar Assoean. Niettegenstaande de meest stellige ste wachten om aan anderen te openbaren, wat heden nacht plaats heeft. Caillouët drong schijnhaar'erniet verder op aan en ging in alle stilte delgunstigst aangeschreven kamenier van mevrouw de Vezay wekken. De graaf keerde in Margaretha's kamer terug. De priester lag geknield bij het ledikant, waarop de jonge, ziel togende vrouw rustte. Mijne dochter, sprak hij tot haar, gij hebt mij doen ontbie den. Ik kom tot u in naam van den God des vredes, der liefde en der barmhartigheid. Margaretha hoorde en herkende deze stem. Zij trachtte zich op te richten, wat haar na buitengewone inspanning eindelijk gelukte. Zij stak de gevouwen handen naar den priester uit en zeide tot hem: Eer waarde vader, wil mijn bekente nissen aanhooren. tegenspraak van de zijde der En gelsche regeering, blijft de Times zijn bericht omtrent de terugroeping van generaal Wolseley volhouden. Merkwaardig is het, dat de Daily News, zonder de juistheid van het bericht van de Times te erkennen, dat er onder de gegeven omstandig heden d. i. nu het beleg van Khartoem is opgebroken en gene raal Gordon zelfs Berber heeft in genomen geen redenen zijn, die generaal Wolseley zouden verhin deren, naar Londen terug te keeren. Naar men uit Teheran, de hoofd stad van Perzie, aan den Standard seint, worden aan het hof van den Shah buitengewone toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van een Duitsch gezantschap, dat in het be gin dezer maand te Rescht verwacht werd. Een eerewacht van vier com pagnieën infanterie, een compagnie cavalerie en een muziekkorps,werden reeds van Kazwin het gezantschap tegemoet gezonden. Het koninklijk paleis Lalazar is weelderig gemeu bileerd en zal het gezantschap als verblijf worden aangewezen. Admiraal Courbet begon Woens dag met het bombardement der for ten van Kelung. De Chdneezen boden hevigen tegenstand. Courbet seintWij hebben twee werken in het Westen genomen, nadat zij dooi de Chineezen ontruimd waren. Wij versterken ons daar en zullen den 4den de operatiën beginnen tegen het midden en het werk ten Oosten. Wij hebben 4 dooden en 13 gekwets ten; het verlies der Chineezen is 90 dooden en 250 gekwetsten. De Fransche troepen hebben bezit genomen van Kelung en bombar deeren nu Tam-Sui. ONTVREEMDE DOKUMENTEN. - Spreek, mijne dochter, liet de priester op de laatste woorden van Margaretha volgen. Ik luister en God hoort uw woorden. De jonge vrouw begon haren biecht met afgebroken en nauwelijks hoor bare stemDit duurde geruimen tijd. Somwijlen bestierven de woor den op hare lippen, alvorens zij wer den uitgesproken. Bij wijlen brak een zenuwachtig snikken de reeds begonnen bekentenis af. Naarmate de jonge vrouw voortging te spre ken, verbleekte de oude priester. Toen zij voleindigd had, was het gelaat van den dienaar Gods bijna, even ontsteld, even doodsbleek als; dat der gravin. Hij behoefde niets meer te vernenen. Hij sprak, over de boetelinge heengebogen, de tra- ditioneele woorden van vrede en uit. Toen hij zijn heilige Vrijdag heeft onder de koelies een ernstige botsing plaats gehad, wegens de weigering der schuiten voerders om vrachten over te bren gen naar Fransche schepen. Een algemeene werkstaking was daarvan het gevolg. De hulp der troepen werd ingeroepen. Verschei den Chineezen werden gedood en de politie werd mishandeld. De rust is hersteld. Generaal Brière werd gewaar schuwd voor eene voorwaartsche be weging der Chineesche troepen, die tusschen Bac-Lé en Lang-Son ge kampeerd zijn. Hij nam onmiddellijk maatregelen, om den vijand terug te dringen. Drie kanonneerbooten, die eene verkenning op de Loch- Nan deden, voerden een schitterend gevecht met 4000 Chineezen, en braehten dezen aanzienlijke verliezen toe. Aan de zijde der Franschen zijn 21 matrozen en 10 soldaten ge wond; de kapitein van de kanon neerboot Massue werd gedood. De Chineezen worden nog steeds terug gedrongen. Het gerucht loopt, dat de Engel sche colporteur Bagnall te Shan- Tung door de inlanders is overvallen en waarschijnlijk is gedood. In een onderhoud met Frandin, eerste tolk bij de Fransche legatie te Peking, viel Li-Hung-Chang he vig Frankrijk aan. Niettemin gelooft Frandin dat Li-Hung-Chang eene vreedzame oplossing van de moeilijk heden met Frankrijk begunstigt. De onderhandelingen tusschen Duitschland en Spanje tot inrichting van het eiland Fernando-po als kolenstation zijn afgeloopen. Het eiland zal terstond daartoe geschikt gemaakt worden. zending volbracht had fluisterde hij Houd nu goeden moed, mijn arme dochter, en blijf immer hopen; gij moet leven ten einde berouw te gevoelen en het vergrijp te her stellen. Margaretha schudde het hoofd. Neeneerwaarde vader, antwoordde zij,ik zal niet lang meer leven, ik gevoel wel, dat ik met deze wereld heb afgerekend, dat Gods hand zwaar op mijn zon dig hoofd drukt. Hij treft mij en ik loof Hem, maar ik heb nog een al- lerlaatsten plicht te vervullen, een laatste en plechtige verzoening te bewerken. Verwittig hiervan mijn echtgenoot, wat ik u bidden mag. Zeg hem, dat ik hem smeek, zich tot mij te begeven. De oude priester weende en was buiten staat te antwoorden. Hij boog slechts het hoofd ten teeken, dat. aan Margaretha's verlangen zou vol daan worden. Hij naderde de Vezay,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1