POPULAIR NIEUWS- Ei Ce fraai van den Koddebeier. BINNENLAND. 2e Jaargang. Zaterdag 11 October 1881. No. 388. «>j r^SBBS ■l'ir -.-V 1 lf%s WMÊ$/;Ë ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publicité Etrangcre 6. L. BA TJBE Sf Co., J OIL F. J ONES. Stier., Parijs, 31bis Faubourg Monimartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenemen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van lü tot 4 unr: op Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen keneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben 'op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hit Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs én leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vodral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemsehc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 unr. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten, kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teyleri Woensdag betaling v de Banstraat. Geopend dngelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- eu Feestdagen Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1i —3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag c i Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Zaterdag i 1—4 T Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren morgen had in de nabij heid van Brussel een tweegevecht plaats tusschen den heer Eugène Tardieu, redacteur der Indépendance en den heer Volders, van den Wafo'- onal. Geen der beide strijders werd gekwetst. Uit Brussel wordt door Reuter geseind, dat voor hun vertrek, de hoofden der missie naar Afrika, lui tenant Baker en Molleur, in den vorm van een gesprek eenige inlich tingen hebben verstrekt aangaande het doel hunner reis en het gewest dat door hen onderzocht zal worden. Omtrent den toestand van den hertog van Brunswijk wordt ge meld, dat de rheumatische zenuw pijnen, waaraan de hertog reeds sedert lang lijdende is, niet zonder terugwerking op zijn algemeene* gezondheidstoestand gebleven zijn. De hertog- heeft noodig rust te hou den en zich in acht te nemen, daarom is zijn terugkeer naar Bronswijk uitgesteld. Graal Herbert von Bismarck lo geert thans te Parijs in het Grand Hotel. Curieus genoeg is zijn rechter kamer-huurman de uit Brussel ver dreven communist Marchi, zijn lin ker de afgevaardigde Antoine van Metz. Graaf Herbert heeft Maandag een aantal particuliere bezoeken af gelegd bij verschillende officieele personen te Parijs, daarna de boule vards langs gewandeld en des avonds de Opera en de Comédie Francaise bezocht. Dinsdag bracht de heer Jules Ferry hem een bezoek, dat zeer lang duurde. Men vermoedt dat deze reis eeue overeenstemming tus schen de Kabinetten van Parijs en FEUILLETON. Naar liet Franscli VAN XAVIER DE MONT1LPIN. 16. Margaretha hield zich weldra vast overtuigd, dat de Villedieu noodza kelijkerwijs feu Dgeluk moest over komen. Alleen wist de gravin niet van welken aard dit zou zijn. De arme vrouw dacht er volstrekt niet aan, zich weder ter ruste te begeven. In een langen, witten peignoir ge huld, was zij het venster genaderd en drukte haar gloeiend voorhoofd tegen het glas, terwijl haar blikken aanhoudend tuurden naar dat ge deelte van den duisteren omtrek, waarin de burggraaf was verdwenen. Een geruimen tijd verliep aldus. Londen, waarbij Bismarck weer als «eerlijk makelaar» zou optreden, ten doel heeft. "Woensdag zijn in Italië 80 per sonen aan cholera overleden, waar-, onder 15 te Napels en 10 te Genua. Een hevige cycloon (wervelwind) woedde Woensdag te Catania op Sicilië. Tot op dit oogenhlik zijn 27 lijken gevonden. Drie honderd vijftig personen zijn gedood; de schade wordt op 5 millioen lire geschat. De verontrustende geruchten, door verschillende bladen verspreid over den gezondheidstoestand van den koning van Spanje zijn ongegrond. In de provincie Alicante zijn Woensdag twee personen aan de cholera gestorven. Het blad Le PJiare iïAlexandrie is voor den tijd van drie maanden ge schorst, naar aanleiding van een hoofdartikel ten gunste van het her stel van den ex-Khedive Ismail in zijne vroegere waardigheid. Volgens een schrijven, uit Brussel aan de Temps gericht, zou te Berlijn eene conferentie worden gehouden om de versehillende vraagstukken op te lossen, welke op de West kust van Afrika betrekking heb ben. De schrijver beweert, dat de Duitsche regeering alle landen, die in de bedoelde streken politieke be langen of handelsbelangen hebben, tot bijwoning der conferentie heeft uitgenoodigd, derhalve Frankrijk, Engeland, Portugal en Spanje, die er koloniën bezittende Vereenigde Staten, die het protectoraat over de republiek Liberia uitoefenenNeder land en België, welke aan die kusten door belangrijke handelsfactorijen vertegenwoordigd zijn. Plotseling slaakte Margaretha een zachten kreet en was genoodzaakt, ten einde niet te vallen, zich met haar handen aan den ijzeren stang van het venster vast te houden. Bij het voorbijdwalende licht van een blimsemstraal onderscheidde zij twee mannen, die op een draagbaar een vreemdsoortigen last vervoerden. Maar het vizioen was te ras ver dwenen, om den twijfel in zeker heid te doen overgaan. De menschelijke ziel bezit, men kan het niet ontkennen, huiten de vaak betwiste verschijnselen van het magnetismus een soort van geheim zinnige helderziendheid, die in een bovenmatig zedelijke overspanning een wonderbare klaarheid aan den geest verschaft. Deze helderziend heid kwam mevrouw de Yezay te stade om te gissen, wat haar on mogelijk geweest was te zien. Zij had het bewustzijn, of liever ge zegd, de zekerheid, dat de last op De volgende punten zouden op de conferentie worden behandeld 1. Vrijheid van handel en vrije toegang voor de vlaggen van alle natiën tot de wateren van den Congo; 2. Invoering van een dergelijk stelsel voor den Niger; 3. Omschrijving van het recht van bezitneming van gronden, waar de vlag eener beschaafde natie nog niet is geheschen. Het laatste punt is op de agenda gebracht om eene leemte in het vol kenrecht aan te vullen. Men heeft namelijk in den laatsten tijd heel wat annexatiën op het papier alleen tot stand gebracht. Op het voetspoor der conferentie van 1856, die be paalde dat eene blokkade, om inter- ternationale rechtsgeldigheid te be zitten, effectief moet zijn, zou de conferentie te Berlijn vaststellen, dat de inbezitneming' eveneens effectief moet wezen. Het programma bepaalt zich tot handels- en rechtskwestiën. 't Vraag stuk der soevereiniteit zal niet wor den aangeroerd.De datum der samen komst is nog niet vastgesteld. Waar schijnlijk zal de conferentie in het laatst van Nov. worden gehouden. De Times verneemt dat in den Engelschen kabinetsraad van Woens dag besloten is, terstond maatrege len te nemen om aan het zich in dringen der Boeren in Beclruana- land een eind te maken. De juiste vorm vau Engeland's optreden is nog niet vastgesteld. De conferentie te Londen betref fende de Zuid-Afrikaansche aange legenheden, nam gisteren eene reso lutie aan, waarin aangedrongen wordt op het onmiddellijk nemen van maatregelen om de orde, bij de wet, in het Engelsch protectoraat de haar uitgestrekt, de Villedieu's lijk was. In plaats van een zenuwtoeval, door tranen en kreten afgewisseld, te voorschijn te roepen, veroorzaakte deze verpletterende ontdekking een soort van lichaamstoestand.den slaap wandelaars eig'en. Margaretha, on bewust van hetgeen zij deedver liet haar kamer, verdween in de duistere gangen en sombere trappen, kwam in den tuin, en begon rondom het kasteel te sluipen. Zij liep, zon der te weten waarheen, met lang- zamen, regelmatigen, om het zoo eens uit te drukken, met automati- schen tred. Haar lichaam en ziel werden door een onverklaarbare ver stijving aangegrepen. Zij wist niet waar zij zich bevond, noch wat zij eigenlijk zocht. Indien iemand op dit oogenblik voor haar had ge staan, zou zij hem niet gezien heb ben. Zoodoende bereikte zij ten laatste den ingang van het grafgewelf. over de westelijke en oostelijke gren zen der Transvaal te herstellen en de tenuitvoerlegging der voorwaar den van de conventie met de Trans vaal te verkrijgen. Eene officiëele dépêche van Havas uit Hanoi bevestigt, dat de Chinee- zen op 6 October bij Lochnan ge slagen zijn; zij verloren 1000 man. Eene kolonne onder generaal Négrier ging den Phu-Lang op, om te trach ten hun den terugtocht af te snijden. Generaal Négrier, heeft Woens dag 6000 Chineezen aangetast, die in het dorp Xep verschanst waren. Het gevecht duurde van 9 uur in den morgen tot 2 uur na den mid dag. De generaal sneed voor de Chineezen den aftocht af; zij trok ken zieh daarop terug in het dorp Drogan, dat na een hevigen tegen stand stormenderhand werd inge nomen. De Chineezen verloren 600 man aan dooden en al hun materieel. Aan de zijde der Franschen had men 21 dooden en 58 gekwetsten. Generaal Négrier werd lichtgewond. Generaal Brière is naar het tooneel van den strijd vertrokken. Havas ontvangt uit Shanghai de mededeeling, van 8 October te 7 uur 's avonds, dat het bombardement van Tam-Sui d'en 2den October be gonnen is en den 6den nog voort duurde. Al de forten zijn vernield; de Europeesche huizen zijn met hommen dicht beschoten, maar de bewoners zijn niet geraakt. De Chi neezen zijn sterk verschanst. De Times ontvang't uit Arnoy van 8 October eene dépêche, meldend dat Tam-Sui nog gebombardeerd wordt. Woensdag zou het aange vallen worden. De Chineezen zijn sterk verschanst; een krachtig-e te genstand is waarschijnlijk. De Chi- neesohe opperbevelhebber trok zich van Kelung naar Banka terug. Ad miraal Courbet vervolgde hem met 2000 man. De Franschen hebben verklaard dat zij eene vreedzame blokkade zullen handhaven en dat de Engelsche schepen niet gevisi teerd zullen worden. Haarlem, 10 October 1884. Een hoogst aangename verrassing werd dezer dagen de liedertafel «Zang en Vriendschap» alhier, door een harer werkende leden, den heer J. W. Sevenhuyzen, bereid. Ge noemde liedertatel ontving van dezen heer ten geschenke een door hem vervaardigd, welgelijkend en keurig portret in zwart krijt, van wijle* den heer J. H. Schmitz, president van genoemde liedertaiel, welke functie deze tal van jaren tot aan zijnen dood bekleedde. Dat de lieder tafel dit geschenk naar waarde weet te schatten, behoeft niet gezegd, als men bedenkt, hoezeer de overledene in aller nagedachtenis bij «Zang e* Vriendschap» voortleeft. De Donderdag alhier gehouden gewone turfcollecte voor de armen der Ned. Israël, gemeente bracht op de som van f497.75. Bij de op 8 en 9 Oct. gehou den acte-examens in Noord-Holland voor onderwijzers is onder anderen toegelaten de heer P. van Abs- hoven alhier. De deuren van den onderaard- schen gang waren door Caillouët en de Vezav niet gesloten geworden. Margaretha gaf lijdelijk aan een onbekende aandrift gehoor en trad den gang binnen. Naarmate zij voortschreed drong een flauwe lichtstraal tot haar door, doch zij merkte het geenszins. Wel dra verscheen zij aan de Vezay en Caillouct als een spookverschijning, die niet tot deze wereld behoorde en bereikte den lichtkrans. Regel recht liep zij naar het graf toe en herkreeg bij 't, herkennen van het bebloede lijk des burggraven hare bezinning, die zij evenwel terstond weder verloor. Het overige is ons bekend. Wij achten het niet ongepast hier opnieuw onzen lezers het portret voor te leggen, dat wij in den be ginne van dit boek van den kod debeier teekendem. Caillouët, zeiden Z. M. heeft benoemd tot Hds. kamerheer in gewonen dienst den heer J. W. F. ridder Huijssen van Kattendijke. Met 19 October wordt 's KoningB dienst in Luxemburg saamgesteld uit generaal-majoor graaf Dumon- wij, was een man van hooge ge stalte en omstreeks twee en veertig of vijf en veertig jaar oud. Zijn dik en gekroesd haar, dat vroeger twij felachtig blond was, begon reeds aan de slapen en op de kruin grijs te worden. Zijn gelaat wa^ door de zon bruin getint als dat eens Indi aans en gaf ruwe trekken te aan schouwen, terwijl een ruig vel dit alles overdekte. Een zware knevel omgaf zijn bovenlip. Overigens sierde een rossige kinbaard zijn gelaat. De totale indruk, dien deze persoon te- i weegbracht, was en kon niet anders dan hoogst onbevredigend zi n, en I bij nadere beschouwing nam 'het stuitende eer toe dan aff Inderdaad was de blik van den koddebeier valsch en gluipend als de zoodani ge, die zelden een goede inborst en eerlijke bedoelingen te kennen geven. Een rechtbank van gezwo renen, uit de allervreedzaainste lieden saamgesteld, zou Caillouët, alleen op

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1