BLWE.MLAND. bewaakt. Eene belooning van 1000' dollars is uitgeloofd voor dengene, die de politie op het spoor brengt van de bedrijvers van dezen aanslag. Haarlem, 13 October 1884. Volgens de door B. en W. vast gestelde lijst van de kiezers voor leden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken alhier, bedraagt het aantal dezer 546. Ook de heer D. J. A. Vrijdag alhier is door den Min. van Koloniën aangewezen om opgeleid te worden tot ambtenaar bij het boschwezen in Ned.-Indië. De vennootschap «de Noord- Zuid - Iiollandsche Stoomtramweg Maatschappij» is, krachtens het in de buitengewone, algemeene verga dering van 4 Oct. 1884 genomen I besluit, in staat van likwidatie over gegaan. Gisternamiddag ten 12 ure heeft alhier in het koffiehuis «de Leidsche Fontein» aan de Rivier- vischmarkt eene openbare vergade ring plaats gehad van den Sociaal- Democratischen Bond, afd. Haarlem, die door ruim 300 personen is be zocht. Als spreker trad op de heer Domela Nieuwenhuis uit 's Hage. die in eene uitvoerige rede o. a. uiteen zette: Wat wil het socialisme? Recht voor allen; ,en hoe kon dit verkregen worden In de eerste plaats door algemeen stemrecht, zon der dit kon het socialisme met be staan: dan algemeene dienstplicht, afschaffing bestaande rechterlijke macht, benoeming jury, inkomsten belasting enz. enz.Bij herhaling werd de spreker door de vergadering toe gejuicht, die in de beste orde ten l3/4 ure is geëindigd, waarna slechts eenige personen zich als lid hebben doen inschrijven. Onder de toehoorders waren ook velen van de Zaanstreek en uit Am sterdam. Z. M. de Koning wordt in de helft van November voor korten tijd uit Luxemburg in Den Haag verwacht. Naar men verneemt, zal Z. K. H. prins Leopold van Pruisen, broe der van II. K. II. Prinses Hendrik, den 17en October te 's-Hage aan komen, ten einde eenigen tijd ten paleize zijner zuster te logeeren. De Grootvorst van Rusland heeft, bij een bezoek aan de ten toonstelling van aquarellen in de kunstzaal van het Panorama te Am sterdam, twee kapitale teekeningen van P. A. Schipperus gekocht. De Temps meldt dat Neder land, België, Spanje en Portugal reeds verklaard hebben deel te zullen nemen aan de conferentie te Berlijn tot regeling der kwestiën betreffende het gebied van den Congo, enz. Blijkens de begrooting van uit gaven voor de rijksgestichten Om- merschans en Yeenhuizendienst 1885, worden de uitgaven geraamd op f645,364. In de gestichten werden verpleegd op 1 Aug. jl. 2848. Bovendien be vonden zich op dat tijdstip in de gestichten 42 veroordeelden wegens dronkenschap. Het cijfer van de bevolking dei- gestichten is alzoo gedurende het tijdvak van 1 Juli 1883 tot 1 Juli 1884 opnieuw gestegen, daar het op 1 Juli 1883 een cijfer van 2643 be droeg. die schoonheid, deugd en moed in haar persoon vereenigde? Zou hij niet weldra vader worden van een bruin, gespierd kind, wiens eerste, wankelende schreden hij zou leiden in het hooge gras der wouden? Was hem dan eindelijk niet een rustige en onbezorgde oude dag be schoren, indien God hem het leven spaarde. Zoo dacht Caillouët en was van dankbaarheid vervuld jegens God in do eerste plaats, jegens de Yezay in de tweede. Vroeger maakten wij reeds gewag van de hevige en ontembare harts tochten des koddebeiers. Wij zeiden dat hij een jaloerschheid in zoo hef- tigen graad bezat, dat zij tot razernij kon overslaan. Deze minnenijd, Cail louët als het ware aangeboren, was niet verdoofd, maar sluimerde, om later des te vreeselijker te ontwa-1 ken; dit is licht te beseffen. Nog altijd ontbrak zelfs het on De LondeDSche correspondent van de N. R. Ct. schrijft: Naar ik verneem worden er zeer krachtige pogingen gedaan om aan staande jaar, op de veetentoonstel ling te Islington, eene werkelijk goede Nederlandsche inzending te verzekeren. Onderhandelingen zijn reeds aangeknoopt met voorname veefokkers in ons vaderland, en, volgens mijne inlichtingen, hebben zij alle kans om tot eenen goeden uitslag te voeren. Naar aanleiding van de op merkingen, die dezer dagen ge-1 maakt zijn over het verkoopen van sterken drank op zee, wordt de aandacht er op gevestigd, dat niet alleen Hollanders, maar ook Belgen, Duitschers en Engelschen dat bedrijf uitoefenen. Een Engelsch drankschip vertoont zich nu en dan te IJmuiden. Het kwaad schuilt bovendien niet enkel bij die drankverkoopers van beroep. Het gebeurt ook niet zelden dat de visschers met de bemanning van gewone* zeil- en stoomschepen ruilhandel drijven in visch tegen jenever en tabak, en havens aan doen om hun dorst te lesschen tegen afstand van touw of zeildoek. (Hbl.) Naar men verneemt, zal de commandant der Willem Barents behalve de huid van een geschoten ijsbeer, waarvan hij in zijn brief uit Hammerfest spreekt, ook een leven den ijsbeer medebrengen, dien hij in genoemde haven erlangde en hoopt levend in Nederland te brengen. Zaterdag morgen ontstond te Am sterdam, door het ontvlammen van een petroleumtoestel, een zware bin nenbrand in eene vleeschhouwerij in de Dirk van Hasseltsteeg. Het dienstmeisje werd zóó deerlijk ver wond dat zij, na eerst bij een bak ker te zijn ingebracht en door de brandweer verbonden, in een rijtuig naar het gasthuis moest worden ver voerd. Ook de vrouw des huizes bekwam belangrijke brandwonden. Het beneden-achterhuis brandde ge heel uit. De brandweer bluschte het vuur met eene brandkraan. Bij een gevecht tusschen een zee man en een wachtmeester der huza ren Vrijdagnacht op den Zeedijk te Amsterdam ontstaan, werd de wacht meester door zijn tegenpartij het linker been gebroken, zoodat hij per brancard naar het militair hospitaal moest vervoerd worden. De zeeman is in hechtenis genomen. Met het stoomschip Schiedam kapitein J. L. A. d'Hamecourt, zijn Zaterdag vertrokken van Amster dam naar New-York 116 volwassen personen, 17 kinderen van 110 jaar en 5 zuigelingen. Er waren voorts 10 passagiers le klasse aan boord. De'afdeeling «Sassenheim en om streken» der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vierde Vrijdag het honderdjarig bestaan dier Maat schappij met aan de kinderen der o. 1. school een waar feest te berei den. Des morgens nadat het hoofd der school, de heer Beumer, eene feest rede had uitgesproken, waarin hij den kinderen het doel der feestvie ring had verklaard, toog het jonge volkje door een groot deel der ge meen* e; de jongens met vlaggen en sjerpen, de meisjes met bloemkran- beduidendste voorwendsel, om zijn argwaan voedsel te geven, en zoo kon Suzanna, evenals voorheen Ce sar's vrouw, niet verdacht worden. Zoo was de onderlinge verhou ding der echtgenooten op het oogen- blik, dat wij hen weder aantreffen. Evenwel hing gedurende een maand ongeveereen wolk over Caillouët's ongestoord gelukdie echter in geen enkel opzicht de ge noegens van het huiselijke leven verminderde. Trots zijn verdubbelde waakzaam heid en den'arbeidslust, dien hij aan den dag legde, was de koddebeier overtuigd of liever gezegd zeker, dat er onverhinderd wild gestolen werd uit de bosschen, die aan zijn opzicht waren toevertrouwd. Hij wist met zekerheid dat in Tours verscheidene malen per week een aanvoer plaats had, van ever zwijnen en reebokkeu uit de bos schen van den graaf de Yezay af- sen gewapend en voorafgegaan door muziek van de schutterij uit Lei den. Na terugkomst wachtten hun in school versnaperingen, als kren tenbrood en chocolade, die door eeni- jonge dames, daartoe door de com missie uitgenoodigd, werden rond gedeeld. Kleine, doch nuttige ge schenken vielen hun bij slotte ook nog ten deel. Des namiddags wist de prestidigitateur Borkini Bosko in het Societeitslokaal de jeugd aangenaam en verrassend bezig te houden. Allen, die tot de feestvie ring medewerkten, kunnen verze kerd zijn. dat hunne bemoeiingen nog lang in dankbare herinnering bij de kinderen en ouders zullen blijven. Vanwege de Regeering wordt aan het Kralingsche Veereen onder zoek ingesteld door den heer dr. Van Lith de Jeude uit Leiden, naar de geslachtsrijpheid der zomerzalm ook fok- of paaizalm genaamd. Dii on derzoek, in de vorige week begonnen, zal waarschijnlijk 5 5 6 weken duren. Omstreeks 10 uur Zateravond ont stond te Harderwijk brand in de korenmolen, toebehoorende aan den heer Yan Mentz, en staande aan de haven. Binnen korten tijd stond dat houten gebouw geheel in vlam en binnen een uur was het geheel uit gebrand. Zaterdag ochtend is onder de ge meente Soest, aan den Lazurusberg. eene kapitale boerenwoning afge brand. Met veel moeite kon men het een en ander redden. De oorzaak is onbekend. Te Eibergen zal de opening der noorderlijnen van den Geldersch- Overijselschen locaalspoorw. Woens dag a. s. worden gevierd met ver schillende volksspelen, als ringrijden, mastklimmen, boegsprietloopen enz. Daarenboven is er caroussel-gele- genheid voor de jeugd, publiek bal in de groote loods bij het station, optocht bij fakkellicht, illuminatie door de burgerij en tot slot vuur werk. De muziek uit Munster zal de feestvreugde verlioogen. Eenige dagen geleden had een 20jarig meisje uit Balk het onge luk, zich met een vork in de hand te steken, tengevolge waarvan eene zwering ontstond, die hand en arm deed zwellen. Zij moet toen op aan raden van anderen koemest hebben aangewend tot vermindering van de zwelling, met dit noodlottig ge- rvolg, dal de pijn vermeerderde in dien graad, dat haar te Sneek de arm boven den elleboog moest wor den afgezet. Woensdagnamiddag had de vrouw van K. C. te Staphorst bij het vuur een kinderbed gedroogd, waarna zij het ter bestemde plaatse bracht en eene boodschap ging doen. Terug komende vond zij het geheele woon huis vol rook, en bij onderzoek bleek, dat het bed en de bedstede in brand stonden. Met behulp der buren mocht het nog gelukken, den brand te blusschen en het huis te behouden. Woensdag middag brandde in de onmiddellijke nabijheid van Vledder eene arbeiderswoning af, door den zoon van den eigenaar, een halven idioot, moedwillig aangestoken. Van zucht naar winst kan in deze geen sprake zijn, daar noch het huisje komstig. Caillouët zou geen opoffering te groot hebben geacht om deze on beschaamde wilddieven op heeter- daad te betrappen; hij was, om zoo te zeggen, overal tegelijkertijd aan wezig', dag en nacht was hij in de weer, maar alle pogingen waren te vergeefsde onzichtbare stroopers verijdelden zijn vernuftigste plannen en kregen dra de lucht van de be hendigst aangelegde strikken, vruch teloos boden de pikeurs van het kasteel hem de behulpzame hand bij het houden zijner drijfjachten. Soms hoorde men midden op den dag, terwijl veldwachters en pikeurs het boseh in alle richtingen door kruisten, een loos geweerschot knal len, dan kon men voorzeker aan nemen dat een reebok of everzwijn naar de andere wereld was gejaagd, maar de hand te leggen op den dader of zelfs op het corpus dilecti was onmogelijk. noch de povere inboedel tegen brandschade verzekerd was, alleen een varken en eene geit zijn gered. I De ouders waren naar eene nabu-| rige markt, toen het ongeval plaats had.*De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Door den heer H. te Maastricht is den 5den October jl. een som van 3741 mark per Grand Central Belge spoorweg naar Ililpolstein (Beieren) verzonden. Daar dit geld niet aan ziin adres werd bezorgd, is gisteren j door de justitie te Maastricht een onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat een spoorwegbeambte in verze kerde bewaring is genomen. Het onderzoek duurt nog voort. Vrijdag ochtend omstreeks vier uur ontstond er brand in de boeren woning Heuver,bewoond door Herms. Nijmeijer te Daarle. De brand woedde zoo snel, dat de bewoners, man en vrouw met zes jeugdige kinderen, met en benevens de dienstboden, ter nauwernood bijna ongekleed uit het brandende huis konden komen. Eene ongehuwde vrouw uit Den Ilam, die als dagloonster bij Nijmeijer aardappelen rooide en dien nacht daar ook was blijven slapen, wilde nog iets uit het brandende perceel helpen redden, doch moest het met den dood bekoopen. Men heeft haar lijk verkoold en verminkt onder het puin teruggevonden. Yan den inboe- is niets geredalleen het vee is be houden. Huis en een gedeelte van den inboedel zijn verzekerd; het korengewas, hooi, enz. echter niet. Als een bewijs, dat het met de Twentsche industrie nog niet zoo heel slecht gesteld is, meldt men ons uit die streek: Te Enschede zijn sedert 1 Januari gebouwd 92 huizen, te Hengeloo 63 huizen en te Almeloo 49. Te Hengeloo en te Almeloo werden in elke plaats 2 fabrieken aanmerkelijk uitgebreid. Bovendien worden te Enschede twee nieuwe spinnerijen, te Borne eene nieuwe spinnerij en te Olden- zaal eene nieuwe weverij gebouwd. (N. v. d. D Vrijdag ochtend is de 51-jarige en alleenwonende kramer L. Stemp- fer, te Epe, dood op zijn bed ge vonden. Sedert een paar dagen deed hij zich overmatig aan sterken drank te goed en gaf daarbij te kennen, dat hij plan had «zich dood te drin ken.» Zijn wensch is thans vervuld. Op de werf van den heer M. van der Kuijl te Slikkerveer werd Donderdag 11. een stuk ijzer van on geveer 50 KG. van een in aan bouw zijnd schip naar beneden ge worpen en kwam op het hoofd neer van een op de werf werkzaam fa milielid van genoemden scheeps bouwmeester. In bewusteloozen toe stand werd hij opgenomen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Te Leeuwarden is aan den open baren weg Achter de Hoven gevon den het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, hetwelk reeds in vergevorierden staat van ontbinding verkeerde. Wat in jaren niet gebeurd is in Friesland, ziet men nude zandaar- dappelen le kwaliteit worden ver kocht tegen f 1.20 het mud. Caillouët was het leven moe, en nam zichtbaar af, maar op een mooien dag kwam hij op een denk beeld. In de streek woonde op nog al armoedige wijs een knaap van tien of twaalf jaar, Nicaise geheeten. Deze jongen, deels herder, deels be delaar, was indertijd door een rei- zenden kermistroep in een sloot ach tergelaten en leefde nu van de al gemeene liefdadigheid. Ilier en daar kreeg hij een stuk brood en sloop nu eens in een stal, dan eens in een schuur, een ander maal weer op een stroostapel, dien de boeren uit Touraine zoo schilder achtig midden in het veld weten te plaatsen. Nicaise trachtte somtijds van dienst te zijn, hetzij door de schapen naar het iand te brengen, hetzij door be hulpzaam te zijn bij het aardappe len rooien, maar zijn aangeboren zucht tot zwerven en lanterfanten, GEMENGD NIEUWS. Een zeer schadelijk insect heeft ons Amerika weder met zijue pro- duGten toegezonden. Het is eene meelmot, die met Amerikaansche tarwe of met maïs in Duitschland is ingevoerd, en thans door hare snelle verbreiding en buitengewone vermeerdering eene groote bezorgd heid doet ontstaan. De entomoloog Zeiler heeft dit insect, welks rups slechts van meel leeft, als eene Phicyde doen kennen en liet den naam gegeven van Epheslia Kül- miella. Reeds in 1879 had dit insect zich voorgedaan, o. a. te Maastricht, en moesten onderscheidene fabrieken, ook elders, haar bedrijf tijdelijk sta ken. Maar sinds dien tijd is dc zaak allengs zóó verergerd, dat het hoogst moeilijk zal zijn het kwaad te keeren. Onder de beroepen, die te Parijs uitgeoefend worden, vindt men ook dat van den koopman in oude brood- korsten, welke laatste vooral gele verd worden door de kostscholen en de groote restauraties en koffiehuizen. Al de stukken brood, met, stof be dekt of met modder bevlekt, die op straat of in de spijskamers gevon den worden, worden aan de «bak kers in oud brood» bij het gewicht verkocht. Deze bakkers beginnen nu eerst met de broodkorsten te sortee- ren; die nog toonbaar zijn, worden in den oven gedroogd en daarna eenig*szins geraspt, waarna ze aan de geringe restauraties verkocht worden, die er broodsoep vaif maken. Het kruim en de korsten die al te ontoonbaar zijn worden gestampt en vormen het witte afschrapsel van brood, waarmede ni6u coteletten of hammetjes bestrooit. Ook van de broodkruimels weten deze nijveren partij te trekken. Zij branden deze voor het vuur zwartdaarna worden zij in een vijzel fijn gemaakt, waar door een poeder ontstaat, dat, met honig gemengd en met eenige drop pels pepermunt besprenkeld, als tandpoeder wordt verkocht. Terwijl het papier meer en meer tot allerlei doeleinden wordt gebruikt, worden er nu papieren flesschen gemaakt. De Paper World deelt daaromtrent het volgende me de: De pap waaruit deze fleschen worden vervaardigd, bestaat uit 10 deelen papierafval, 40 d. stroo en 50 d. houtpap. Elk blad papier wordt op beide zijden gedrenkt met een mengsel van 60 d. versch bloed ontdaan van de vezelstof (fibrine); 35 d. kalkpoeder en 5 d. aluminium sulphaat. Men laat de aldus berei de bladen drogen en brengt er dan nog eene tweede laag op. Tien zul ke vellen worden in verwarmde vormen tot halve fleschen geperst. Daarna worden de twee helften door verwarming en samenpersing tot één geheel vereenigd. Deze fleschen worden niet aangetast door vocht, wijn, alcohol enz. In de Mededeelingen der Ned. Maatsch. ter bevordering van Nij verheid, maakt D. de opmerking, dat het niet doorschijnend zijn, hem toeschijnt wel eenig* bezwaar te moe ten opleveren. Vriendelijke aanbieding. De eigenaar van een molenwaarin men beenderen fijn maalt, beval zijn fabriek in dezer voege onlangs aan «Aan de geëenD landlieden in de buurt beveel i liet besmettings middel van bee.i ie mmeel op mijn onlangs opgerici. e fabriek vervaar digd, aan. Ook ben ik bereid voor de Heeren Landbouwers tegen een geringe vergoeding hun beenderen fijn te malen.» belette hem een geregelden arbeid te verrichten, en zoodra hij zijn da- gelijksch brood, hetzij als loon, hetzij als aalmoes, ontvangen had, begon hij weder zijn doellooze zwerftoch ten langs de oevers der Loire of onder het bladerenloof der wouden. Nicaise was zeer klein voor zijn leeftijd, zwak en tenger, maar vin dingrijk als een wilde, en listig als een aap, men hield hem daarom zeer terecht, in den geheelen om trek, voor een «loozen guit». Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2