BINNENLAND. ten, die met liet afschaffen der scho len ingevolge de nieuwe schoolwet wel wat overijld te werk gingen, een weinig te matigen. Hij heeft eene circulaire tot de goeverneurs der provinciën gericht, die de Moni- teur van eergisteren mededeelt. Daar de bepalingen der schoolwet niet «overal even goed begrepen zijn», doet de minister uitkomen, wat een gemeente doen mag en wat niet. Zij mag 1. bewaarscholen en scholen voor volwassenen oprichten of af schaffen; 2. lagere scholen oprichten en afschaffen (op één na, deze mag voor jongens en meisjes tegelijk die nen); 3. het aantal onderwijzers en onderwijzeressen vermeerderen of verminderen (mits het personeel op de school die men behoudt, voltallig blijft en voorts de ontslagen leeraren wachtgeld ontvangen); 4, de bezol diging der leeraren verlagen of ver- hoogen en 5. eene of meer vrije scholen «adopteeren» of laten varen. Voor dit alles heeft de gemeente geene bijzondere machtiging noodig. Daarentegen mag de gemeente niet, zooals eenige reeds begonnen waren, zonder machtiging der regee ring iedere gemeenteschool afschaf fen en eene vrije school aannemen, waaraan het onderwijzend personeel niet minstens voor de helft gediplo meerd is. In geen geval mag een onderwijzer worden afgezet, als ook niet zijne betrekking wordt opge heven; wordt zijne plaats vervuld, dan moet dat door hem zelveu zijn. Over de maand October moeten on derwijzers en onderwijzeressen hun volle traktement behouden. De buitensporigheden, waaraan eenige kleinere gemeenten zich reeds begonnen schuldig te maken, gaven tot deze circulare aanleiding. De in schrijving, door de Etoile Beige ten voordeele der ontslagen onderwijzers en onderwijzeressen geopend, vindt veel deelneming. In zes dagen is reeds de som van 13,000 francs be reikt. De directeur der Indépendance Beige is herhaaldelijk door den Brus- selschen National beleedigd. Kort geleden beweerde de National dat Berardi indertijd op het oude théatre Beaumarchais, te Parijs, clownsrol- len gespeeld had. Berardi heeft den president van de rechtbank verlof gevraagd den schrijver van het arti kel, Wilmart, voor de rechtbank te dagende zaak zal heden behandeld worden. De heer Berardi zal vorderen dat Wilmart voor de rechtbank zijne beweringen bewijst. Verleden Vrijdag heeft de vrede rechter te Brussel 28 personen tot verschillende geringe geldboeten ver oordeeld wegens medeplichtig-beid aan de ongeregeldheden van 7 Sep tember jl. Te Berlijn is door het Kammer- gericht in hooger beroep eene uit spraak gedaan die voor de Pers van belang is. Het gold een proces tegen de Germania. De rechtbank had eene «interpretatie» te geven van para graaf 11 der drukperswet, hande lende over «verbetering van berich ten.» Zij sprak als hare meening uit, datwanneer aan een dagblad eene verbetering van eene onjuist heid ter opname wordt aangeboden, maar aan deze verbetering redenee ringen zijn vastgeknoopt, het dag blad gerechtigd is, wegens de rede neeringen ook het geheele bericht te weigeren, en niet gedwongen kan worden alleen de verbetering afte- drukken. In denzelfden zin hadden te vergeten, en te droomen, dat ik de blinkende geldstukken reeds in mijn zak kon steken, maar jawel, ternauwernood had ik de oogen ge sloten, of ik hoorde een heel zacht gedruis, klap, klap, klap, het bleken waterdroppels te zijn, die op ver dorde bladeren vallen, toch regende het niet, ik stak den neus in de lueht, geen wolkje aan den hemel.... ik zag niets, maar het zachte ge luid klap, klap klap, hield nog altijd aaneensklaps gleed ik uit, en ge voelde dat mijn hand nat werd, bloed viel van boven op mij neer, in een bloedplasje was ik uitgegle den, dat begon er aardig uit te zien, ik keek nog eens naar boven, zag door de bladeren van den boom en raad nu eens wat ik bespeurde, me neer Caillouët? Ik zag mijn reebok, dat satansche beest, bij de achter- pooten aan een dikken tak door mid del van een touw opgehangen, meer dan tien voet van den grond ver- ook de beide vorige instantiën be slist. maar het openbaar ministerie was telkens in hooger beroep ge komen. In de gisteren gehouden zitting der Fransclie Kamer bracht admi raal Peyron, minister van marine, de aanvraag tot een crediet voor Tonkin, 11 millioen, ter tafel; het ontwerp werd naar eene speciale commissie verwezen. Generaal Campenon, minister van oorlog, legde het ontwerp tot orga nisatie van een koloniaal leger over. De heer Méline, minister van land bouw, diende het ontwerp tot het toekennen van belooningen aan de exposanten ter Amsterdamsche ten toonstelling in. De discussie over de interpellatie van De Roys omtrent de economi sche politiek der regeering werd op Zaterdag bepaald. Verleden Zondag avond zijn te Lyon in de wijk Guillotière plak katen verspreid, eene oproeping* in houdende aan de werklieden buiten verdienste tot eene zamenkomst. Er schijnen ook plannen te be staan tot openbare demonstratiën op straat. Wat de delegatie betreft van welke wij vroeger meldden, deze heeft, na ook Zondag een groot aantal perso nen gehoord te hebben, met alge- meene stemmen den heer de Lanes- san tot rapporteur benoemd van hare bevindingen. Zij zou Maandagmid dag Lyon verlaten. Zij heeft ook St. Etienne en Givors bezocht. Eene andere delegatie derzelfde commissie, met den heer Clémenceau aan het hoofd, heeft zich naar het noorden begeven, om naar den toe stand der mijn-industrie onderzoek te doen. Den lOden dezer is voor den krijgs raad te Petersburg het groot staat kundig proces ten einde gebracht, dat naar een der beschuldigden het proces-Eiegner genoemd werd. Van de 14 beschuldigden zijn 8, waar onder 6 officieren, ter dood veroor deeld. Het was de eerste maal, dat in een staatkundig proces zoovele officieren voorkwamen. De meeste veroordeelden waren in het proces wegens den moord van Keizer Alex ander II betrokken. Te Lissabon is sprake van eene naderende ministerieele crisis. De ministers van financiën, justitie en buitenlandsche zaken zouden reeds hun ontslag ingediend hebben. Het punt van verschil in het Kabinet betreft de Portugeesche sporen. Het Gele Boek bevestigt dat eene volkomen overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland verkregen is omtrent de Afrikaansche kust, met name omtrent den Congo en den Niger, op welke de beide lan den voorstellen de beginselen toe te passen, welke het Weener Congres voor den Doüau heeft doen gelden. Frankrijk en Duitschland zullen eene welwillende houdingjeg*ens de Belgische onderneming in acht ne men, daar de beide landen zich vooral ten doel stellen de handels vrijheid op den stroom te verzekeren. Men verzekert, dat Engeland nog de uitnoodiging van Duitschland tot het bijwonen eener conferentie over de zaken van West-Afrika niet aangenomen heeft. Waarschijnlijk zal het antwoord, waarin de uitnoo- wijderd, om hem daar achter het net te komen moest men een too- venaar zijn, of zooals mij, het toeval gunstig wezen, nu begreep ik, dat ik mijn driehonderd sous al in de hand had, dat de personen die het beest daar verscholen hadden het zouden komen terughalenen al moest ik ook acht dagen lang zon der eten of drinken blijven, zoude ik hen afwachten en het rechte van de zaak gewaar worden. Tegenover den eik aan de andere zijde van het pad staat een lindeboom, ik klom er in, ging zonder veel moeite op de ineeng*egroeide takken zitten, en bedacht wat ik zoo ai voor mijn driehonderd sous zoude kunnen koo- penten eerste wil ik een geweer hebben en een paard, alle dagen vleesch en wittebrood, en dan zal ik later zien wat ik met het over schot zal uitvoeren. Yan mijn plaats op den boom, waar ik nu volko men onzichtbaar zat, kon ik aan diging* aangenomen wordt, over eenige dagen naar Berlijn gezonden worden. Het bestuur van de internationale vereeniging tot het behoud van den vrede door scheidsrechtelijke uit spraken heeft een telegram aan den president der Transvaal gezonden, om hem uitleg te vragen omtrent de beweerde schending van de over eenkomst. Zij ontving* van president Kruger ten antwoord, dat er geene schending van tractaat was, en dat de voorloopige proclamatie ingetrok ken was. De Franschen hebben den 9den October te Tam-Sui troepen ont scheept. Na een gevecht van vier uren waren deze genoodzaakt terug- te trekken. De inwonende vreemde lingen bevinden zich in veiligheid. Dit is hetzelfde gevecht waarom trent men van admiraal Courbet den llden October een telegram te Pa rijs ontving. De admiraal meldde dat de torpedo-post, dien admiraal Lespès ging verkennen, door een talrijke afdeeling Chineescne troe pen, in een dicht bosch gelegerd, beschermd werd. De zee bij de kust is daar zeer ondiep, zoodat groote schepen niet naderen kunnen. De haven van Tam-Sui wordt alleen door torpedo's verdedigd; maar dit is voldoende. Men wilde nu die torpedo's on schadelijk maken. Dit geschiedt op twee wijzen: óf men snijdt de me taaldraden af, waarmede de torpedo's aan de batterij verbonden zijndit was moeilijk, omdat door het ondiepe water de booten niet nabij konden komen; óf men valt den post aan, en dit is mislukt. Admiraal Courbet heeft thans be sloten een werkelijke blokkade te leggen voor Tam-Sui en de havens Tai-Wan-foe en Tai-kankan ofTaiko- oe, ten einde verderen aanvoer van troepen uit China te beletten. De conferentie te Washington, nam Maandag een besluit, waarbij de meridiaan van Greenwich als eerste meridiaan werd aangenomen. De vertegenwoordigers van Frank rijk en Brazilië hielden zich buiten stemming; de vertegenwoordiger van San Domingo stemde tegen. Haarlem, 15 October 1884. Door de kiesvereeniging «Haar lem» werden in hare vergadering van Maandag jl., na eene langdurige discussie, tot kandidaten voor den gemeenteraad gesteldde heeren J. J. Sneltjes en F. Bohn; voor de ver kiezing van twee Kamerleden voor het hoofdkiesdistrict Haarlem werd de heer H. Duyvis (aftredend lid) zeer gunstig besproken en de heer jhr. mr. Rethaan Macaré zeer ern stig aanbevolen. Door de kiesvereeniging «Een dracht» werden in hare vergadering van Maandag jl. de heeren J, J. Sneltjes en F. Bohn kandidaten g*e- steld voor den gemeenteraad, en voor lid der Tweede Kamer de heer de Meijier (aftr. lid) kandidaat gesteld. De beslissing omtrent den tweeden kandidaat is nog aangehouden. Met ingang van 15 dezer en voor den duur van den winterdienst zullen de telegraafkantoren der HaarlemZandvoort Spoorweg-Ms. te Haarlem (Bolwerk), Overveen en den boschkant het pad, langs de weiden, het Roode Huis en den grooten weg duidelijk overzien. Plot seling vernam ik een groot rumoer nabij het Roode Huis, drie mannen traden uit de herberg, twee van hen wachtten voor het huisde derde ging een stal in en leidde een mageren knol bij den toom. Het arme dier torschte twee teenen man den, die aan zijn zadel waren vast gehecht, een der mannen ging we der in de herberg, een andere sloeg den weg in, dwars over de spur- rievelden, recht op den eik af. De man met het paard maakte een omweg om aan denzelfden kant te komen, naarmate de eerste der drie voortging, want hij liep snel, kon ik hem heter in het oog houden en opnemen. Eindelijk herkende ik hem, raad eens wie het was, meneer Caillouët? Ik ken hem dus, vroeg de koddebeier. Zandvoort dagelijks open zijn van 8 ure voor- tot 7 ure namiddags. Door den heer K. van Eden, Damstraat 20 alhier, is een prijs courant (Suamaliséd) van comestibles rondgezonden in 't Nederlandsch en in de «Yolapük» (Wereldtaal). Tusschen het ministerie van oorlog en den directeur der Utrecht- sche waterleiding-maatschappij wor den onderhandelingen gevoerd over het aanbrengen van de waterleiding in de verschillende militaire ge bouwen te Utrecht. Vanwege den Arbeiter Bildungs Vereiïi werd Maandagavond in het café «Cosmopolite» in de Dijkstraat te Amsterdam eene openbare ver gadering gehouden. Als spreker trad op zekere heer Gatzenmeijer, die eene schets leverde van den toestand der maatschappij en eene hervorming aanbeval, als door de socialisten wordt voorbereid. Niettegenstaande herhaalden aan drang nam niemand aan de discus sie over dit onderwerp deel. Een andere spreker stelde voor, alles aan te wenden om te komen tot een normalen arbeidsdag van acht uren. Men moest de regeering daartoe dwingen. Al zou die normale ar beidsdag* voorloopig slechts nationaal zijn, hij zou wel internationaal wor den, wanneer Nederland, dat de spr. ietwat spottenderwijs de bakermat der vrijheid noemde, voorging. Men raakte het hierover niet eens en de vergadering werdgeslotenmet krach tige aanwakkering tot aansluiting van de werklieden bij den Arbeiter Bildungs Verein of bij de sociaal democratische partij. Maandag ochtend ontspoorden vier wagens van den trein, in gebruik bij het ophoogen van den Zeebur ger en Diemerdijk tusschen Amster dam en Muiden. Vier werklieden geraakten er onderdrie werden aan hoofd en rug gekwetst, en de vierde kreeg een wiel over de beide beenen, die echter niet gebroken zijn. De Ned. Sport deelt mede, dat het voornemen bestaat, bij genoegzame deelneming te trachten een bond op te richten, dat alles in het werk zal stellen, om het roeien en zeilen, zoo wel voor liefhebbers als ten behoeve van den handel, tot vroegeren luis ter terug te voeren en pogingen in het werk te stellen, Amsterdam we der te verrijken met eene jachthaven, der hoofdstad des rijks waardig. Een 12-jarige jongen die eergis terenavond in de Baangracht te Amsterdam bij de Tuinstraat te wa ter sprong, omdat hij van zijn vader straf had gekregen, werd bewuste loos opgehaaldhij verkeert nog in levensgevaar. Zondagavond kwam in een koffie huis op den Haarlemmerdijk te Am sterdam een als heer gekleed per soon binnen, die dadelijk door zijn vreemde en onaangename manieren de aandacht der aanwezigen trok. Hij begon op het laatst voor de overige bezoekers lastig te worden en een politie-agent werd geroepen, om hem te verwijderen. Onder allerlei strij kages verliet hij toen het lokaal en zette het plotseling, met zijn hoed in de hand, op een loopen. Een oogenhlik later kwam hij weder een dwarsstraat uithollen, waarop de O, wel wis, of gij hem kent! Iemand van hier uit de buurt. Uit het dorp? J a. Michu wellicht een liederlijke kerel Michu is het niet. Nicou dan? Inderdaad heeft hij voor diefstal bij nacht g'evangen gezeten. Nicou is het ook niet. Dan is het Galmiche, ik ge loof dat hij een veinzaard is, hij heeft een geweer, en men vertelt dat zijn grootvader opgehangen is. Galmiche is het evenmin. Maar wie is 't dan wel? Zie eens, meneer Caillouët, ik merk wel dat jij het nooit zult ra den, het is iemand van het kasteel, begrijp wel, een dienaar van het kasteel. Yan het kasteel? riep de koddebeier uit. Wel wis en waarachtig! agent Jiet raadzaam vond, hem te arresteeren, wat evenwel, zelfs met de hulp van eenige burgers, niet ge makkelijk ging. Toch kreeg men hem naar den politiepost aan de Wil- lemspoort. Daar werd de man echter zoo oproerig, dat hij een agent, die zich over hem heenboog, in 't ge laat schopte en ernstig verwondde, Hij gaf alle blijken van waanzin waarom hij naar het Buitengast huis werd gebracht. Yele gymnasten te Amsterdam hadden Maandagavond gevolg ge geven aan de uinoodiging tot hen gericht tot het houden eener hijeen- komst, waarin de oprichting eener schiet- en exercitie-vereeniging zou worden besproken. De vergadering had plaats onder voorzitting van den heer J. W. de Jong, in Café Staats. Een voorstel in den zin van op richting door dien heer gedaan werd met algemeene stemmen aan genomen en eene voorloopige com missie uit de aanwezigen benoemd. De burgemeester van Helder, mr. K. J. C. Stakman Bosse, voltrok jl. Donderdag, als ambtenaar van den burgerlijken stand, het 5000e huwe lijk in die gemeente. Deze omstan digheid gaf den heer Stakman Bosse aanleiding de jeudige echtparen en hunne familiën, na afloop der huwe lijksvoltrekking, een feestje te be reiden. Hij bood de bruiden ieder een bouquet en een flacon odeur aan, terwijl hij allen op wijn en een gebakje onthaalde. Yerder liet hij de echtparen loten om een feestge schenk, eene fraaie hanglamp. Uit Urk wordt g*emeld: Bij het graven van een kelder ter diepte van 2 meter, in de onmiddellijke nabijheid eener woning, stortte op 11 dezer de muur dier woning waartegen zich eene bedstede be vond, naar beneden, waardoor man, vrouw en kind onder het nederval- lend puin als bedolven werden. De man is er met den schrik afgeko men, terwijl de vrouw nogal kneu zingen bekwam, en het kind dade lijk onder geneeskundigebehandeling moest worden gesteld. Tusschen eene bende bekende stroopers, te Leiden genesteld, ont stond Maandag in den laten avond op een hunner strooptochten, bij Hazerswoude, eene schermutseling, die zoo in hevigheid toenam, dat zekere Le Maitre hoogst gevaarlijke wonden aan het hoofd bekwam, en er nachtelijk burengerucht moest worden gemaakt, ter bekoming van heelkundigen bijstand. Na voorloopig te zijn verbonden, is hij per vaar tuig naar Leiden vervoerd. Men vreest het ergste. In den nacht van Maandag op Dinsdag zij te Leiden aangebracht twee aldaar wonende visschers (vader en zoon), die onder de gemeente Koudekerk deerlijk mishandeld wa ren door andere visschers, zoo zelfs, dat beiden niet kunnen loopen en de zoon bewusteloos lag. Een bij de mishandelden behoorende getuige is, vergezeld van een inwoner der ge meente, naar den burgemeester van Koudekerk gegaan, die echter niet te huis was, deelende de aldaar zijnde veldwachter mede, dat hij op het huis van den burgemeester moest passen, zoodat deze assistentie tot on derzoek weigerde. Thans is de zaak in onderzoek bij den commissaris van rijkspolitie te Leiden. (N. R. Ct Gisternacht omstreeks half drie ontstond een felle brand op de eer ste verdieping van het magazijn van den behanger en stoffeerder E. H. Lucouw in de Yan Limburg Stirum- Maar dat is onmogelijk! Leg er geen eed voor af, zelfs geen belofte, spreek Nicaise, spreek o ogenblikkelijk Welnu, het is meneer La Ra- mée, niemand anders, dan de pikeur La Ramée. Caillouët bleef verbluft staan, hij balde op schrikkelijke wijze, de vuist tegen den afwezige en riep toen uit Welk een schoelje! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2