2e Jaargang. I"!Vrijdag 17 October 1884. No. 393. FEUILLETON. De fraai ra dei KoMetóer, BINNENLAND, ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand.40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. II»»fdag enten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Fullicité F.trangére G. L. BA TJBE Co., J OH. F. J ONES, Suer., Parijs, 8 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen yan 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen ran 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegaan vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon" van diploma vrijen toegang, donateurs 'met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. - Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdng, Zom- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar li 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het. Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, ran 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 nur. Teglers bibliotheek. Geopend "Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. Het departement van openbare veiligheid heeft aan de Fransche politie overlegging verzocht van de dossiers van alle in België wonende Franschen. Men verzekert, dat te Bergen in Henegouwen en te Dison republi- kleinsche liga's worden opgericht. De Echo du Parlement deelt mede, dat eene aanzienlijbe troepenmacht aanstaanden Zondag te Antwerpen zal worden samengetrokken. Hetzelfde blad verneemt, dat de instructie tot vervolging der onder teekenaars van het republikeinsche manifest op grond van samenzwe ring zal uitloopen op niet ontvanke lijk verklaring. Vervolgingen wegens beleediging der koninklijke familie zullen niet worden ingesteld. Volgens de Norddeutsche Allge- meine Zeitung is te Hamburg door firma's, die handel drijven, op de westkust van Afrika, een «Syndicaat voor West-Afrika» opgerichtals gemeenschappelijk orgaan voor het onderhonden van betrekkingen met de regeering.Behalve den heer Woer- mann hebben nog zes andere groote Hamburgsche handelshuizen hiertoe medegewerkt. De aangekondigde samenkomst van werklieden buiten verdienste te Lyon heeft verleden Maandag plaats gehad. De gedelegeerde der com missie van enquête gesommeerd om de vergadering bij te wonen, had geweigerd, aan deze eigenaardige nitnoodiging te voldoen of was een voudig weggebleven. Vierduizend personen, zegt de RépuUigue Fran- caisenamen aan de samenkomst Naar het Eransch YAN XAVIER DE MONTÉPIN. 21. Nicaise hernam Hij g'ing recht op den eik af, zag naar alle kanten rond, en klom toen hij niemand gewaar werd, in den boom, en maakte het touw los, dat de pooten van het beest teza- menhield. De reebok viel op den grond, La Ramée kwam weer naar benedenjuist op dit oogenblik daagde ook de man met het magere heest op. Hij leidde het paard bosch- waarts. Beiden namen den reebok en legden hem in de mand, die be hoorlijk voor aller blik verborgen en met bladeren en gras overdekt deel en het ging er onstuimig toe. Allerheftigste redevoeringen werden uitgesproken, waarin o. a. verklaard werd, dat bovenbedoelde delegatie louter boerenbedrog was en de werk lieden door de overheid hij den neus werden geleid. Zonderlinge motiën werden aangenomen, het o. a. wen- schelijk verklarende, dat voor alle broodelooze werklieden nationale werkplaatsen werden geopend met negen uren werktijd en een minimum loon van 4 fr.dat de kerken en openbare gebouwen ter beschik king van de werklieden werden ge steld om er in te wonen, enz. Ein delijk besloot men, den minister van Justitie een telegram te zenden, er op aandringende, dat alle vonnissen tot uitzetting van huurders wegens wanbetaling zouden worden ge schorst. Men ging onder de grootste verwarring uiteen. De Petersburger berichtgever van de Times meldt eenige bijzon derheden omtrent de beschuldigden in het zoogenaamde proces-Fiegner, waarvan wij gisteren den afioop hebben medegedeeld. Een der veroordeelde officieren is kolonel Aschenbrenner, laatst com mandant van een regiment infante rie in het zuiden des Rijks, die een werkzaam deel had in de leiding der nihilistische partij en het leger trachtte voor te bereiden tot het overloopen naar de zijde der revo lutie, zoodra deze zou uitbreken. De vijf overige officieren waren ran de artillerie en de marine, en enkelen hunner werden beschuldigd van De- gajeff, den moordenaar van kolonel Soudaikin, verborgen gehouden te hebben. Onder de overige beschul digden kwamen drie vrouwen' voor, genaamd Fiegner, Wolkenstein en Tchemodanova. De eerstgenoemde was. Het was onmogelijk te gissen wat er op den rug van het paard lag, vervolgens keerden zij, ieder afzonderlijk, naar het Roode Huis terug, bonden het paard dicht bij de deur vast, en gingen de herberg binnen. Toen, meneer Caillouët, ben ik uit mijn verheven schuilhoek te vo.orschijn gekomen en zette het op een loopen, om u te waarschuwen en nu zult gij zien, dat ik niet ge logen heb, want hier zijn wij er iuist. Werkelijk bereikten Nicaise toen hij dit gezegd had, met den kod debeier den boschrand, op zeer ge ringen afstand van het Roode Huis. Zie nu eens, meneer Cail louët, riep Nicaise uit, de knol staat nog altijd voor de deur met zijn groentemand beladen. Daar heb je ze, zeide de koddebeier, terwijl hij den knaap drie kronen, van# vijf frank elk, in de hand stopte, hier is wat ik je onderscheidde zich zoowel door hare schoonheid als door hare scherpzin nigheid; zij was sedert 1878 de ziel van bijna elke samenzwering of aan slag. Ook had zij onder de troepen in den Caucasus propaganda voor hare partij gemaakt en na den moord van Czaar Alexander II eene schuil plaats verleend aan Sofia Perows- kaja, die bij dien moord eene hoofd- roi speelde. Zij is 27 jaren oud en evenals de zes officieren en hare lotgenoot» Wolkenstein ter dood ver oordeeld. De overige beschuldigden waaronder drie zoons van priesters en twee, wier namen nog onbekend gebleven zijn, werden veroordeeld tot dwangarbeid in Siberië. De regeering heeft de behande ling van dit proces streng geheim gehouden; slechts negen personen van hoogen rang werden tot het bij wonen der terechtzittingen toegela ten, en de dagbladen mochten niets daarvan vermelden, indien zij het een of ander te weten kwamen; hetgeen trouwens alleen door middel van de verdediging had kunnen ge schieden, waaronder zich drie wel bekende Petersburger advocaten be vonden. In het Hongaarsclie Hooger- huis is, na een kort debat, het adres van antwoord op de troonrede, zoo als dit door de commissie was voor gesteld, onveranderd aangenomen. Opmerking verdient alleen, dat graaf Ferdinand Zichy waarschuwde tegen het nemen van uitzonderingsmaat regelen door de regeering, waarop de minister-president antwoordde, dat de regeering het voor haren plicht hield, in het belang van het land, ook met de hulp der wetge vende macht, krachtig tegen woe lingen op te treden, zelfs al werd zij om dit streven beschuldigd van beloofd heb, nu kan je heengaan, daar ik je diensten niet meer noodig heb. Nicaise, eindelijk bezitter der fa belachtige belooning, waarnaar hij zoolang gehunkerd had, en die hij zoo eerlijk verkreeg, slaakte een kreet van uitbundige vreugde, eu maakte een aantal malle sprongen die den hesten dunk van zijne le nigheid en kraclitigen lichaamsbouw gaven. Middelerwijl ijlde Caillouët dwars door de weilanden naar het Roode Huis. De woning, die men in den om trek met den naam van het Roode Huis bestempelde, verdiende deze onderscheiding in alle opzichten. Opgetrokken van baksteenen en met dakpannen voorzien, had dit huis bovendien roodgeschilderde deuren en luiken. Het stak door zijne eento nige en schelle kleuren zonderling af bij het bekoorlijke landschap dat bedoelingen, die met de vrijheid in strijd waren. In dezelfde zitting werdefl de leden van het Hoogerhuis benoemd, die dit jaar deel van de delegatiën zullen uitmaken. De Koning van Spanje zal met dien van Portugal op de grens eene samenkomst hebben, ter gelegenheid van het openen van de spoorlijn, die Salamanca met de Portugeesche grens verbindt. De Turksclie regeering heeft aan den Franschen gezant, den markies de Noailles, medegedeeld dat, zoo lang geen nieuw handelsverdrag in werking is getreden, van alle uit Frankrijk ingevoerde artikelen een re«ht van 8 pCt. ad valorem zal worden geheven. Het door Engeland en Portugal ontworpen Congo-tractaat is, zoo als men zich herinnert, tengevolge van de protesten van de meeste Europeesche mogendheden niet tot stand gekomen. Intusschen vleide men zich in Portugal nog steeds met de hoop op eene mogelijke ra tificatie. Thans wordt uit Berlijn bericht, dat ook de Portugeesche regeering begrepen heeft, dat zij eene hopelooze zaak verdedigde, en het ontwerp-tractaat heeft terugge nomen. Men verzekert, dat deze uit komst het gevolg is geweest van eene briefwisseling tusschen den Duitschen keizer en den koning van Portugal. De Keizer van Brazilië is, toen hij in zijn yacht wilde stappen, in zee gevallen. De inspecteur van het arsenaal en de machinist van het schip hebben hem op het droge ge bracht. De vorst heeft geen nadee- men rondom ontwaarde. Het Roode Huis, een soort van herberg of liever, een onoogelijke kroeg met een oude kennis van de justitie als tapper, stond eenige mij- len in het rond, als de bonte hond j bekend. De beperkte kring van bezoekers j bestond uit voerlieden, een hoopje havelooze en verdachte personen wanneer een reizende kermistroep de streek doortrok, dan vertoefden de kuustemakers altijd in het Roode Huis. I Reeds sinds lang liep het relletje dat een handelsreiziger, die door een opkomend onweer tegen het vallen van den avond genoodzaakt was, in het Roode Huis een toevlucht te zoeken, het den volgenden ochtend niet weder verlaten had. Op een zeker tijdstip scheen dit gerucht zoo sterk te zijn doorge drongen, dat er een rechterlijk on derzoek dienaangaande werd inge- lige gevolgen van het bad onder vonden. De Argentijnsclie Republiek heeft een besluit genomen tot ver banning van den Apostolischen ge delegeerde te Buenos-Ayres. Volgens een telegram van gene raal Brière van 13 Oct. jl. heeft kolonel Doumier, na een schitterend gevecht, den lOen Oct. de hoogten die de sterkte Chu bestrijken, ge nomen. Deze hoogten vormen het steunpunt van het versterkte Chi- neesche kamp, dat door vijf forten met kazematten verdedigd wordt. De Chineezen beproefden lang zamerhand weder aanvallenderwijs op te treden, doch de artillerie be dekte den grond met lijken, waarop zij in de richting van Lang-Son vluchtten. Hun verliezen worden op 3000 man geschat, waaronder de bevelvoerende generaal. «Wij hadden 20 gesneuvelden, waaronder één officier en 90 ge wonden, waaronder 2 officieren. De verslagen Chineezen behooren tot de beste troepen van hetRijk; zij waren goed gewapend en manoeuvreerden op Europeesche wijze.» Generaal Brière beschouwt de Chineesche invasie als volkomen ge stuit. «Het officiëele cijfer onzer verlie zen bij de verkenning te Tam-Sui bedraagt 6 gesneuvelden en 49 ge wonden. Haarlem, 16 October 1884. In de gisteravond gehouden ver gadering der kiesvereeniging «Haar lem» zijn tot kandidaten voor de steld. Maar hij gebrek aan voldoende bewijzen werd dit onderzoek reeds in den beginne gestaakt. De openbare meening evenwel had den gewezen veroordeelde niet vrijgesproken en hierdoor kwam het Roode Huis terecht of te onrecht in den roep, van een moordhol te zijn-. Dit was, als men op Nicaise's woorden kon staatmaken, de plaats door den pikeur La Ramée uitge kozen om er Be vruchten van zijn schaamteloos stroopersbedriif met voordeel van de hand te doen. Naarmate Caillouët het Roode Huis naderde, versnelde hij zijne schreden, eindelijk bevond hij zich op den weg daarheen, liep dien af en stond voor de herberg; naast de deur stond een groote, buitengewoon magere schimmel, die aan alle mo gelijke kwalen onderhevig was. Men had het arme dier bij den

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1