ger aiet men daarentegen op Zon en feestdagen de mansohappen met sabels en bajonetten loopen, van welke wapenen zij dikwijls gebruik maken in de gevechten, die zij leve ren met de politie, met burgers en onderling. Dv. N.) Door een spoorwachter is uit eene der fortgrachten nabij Helder het lijk opgehaald van zekeren T. B., lichtwachter aan boord van het licht schip Ter schellingerb ank. Vermoede lijk is de ongelukkige den vorigen avond in beschonken toestand te wa ter geraakt en verdronken. Hij laat eene vrouw en vijf kinderen onver zorgd achter. Dingsdag middag is door de po litie te Leiden aangehouden eene dienstbode, die ten nadeele harer meesteres zich schuldig heeft ge maakt aan diefstal van gelden, drie malen gepleegd. Volgens hare be kentenis zoude hare moeder haar tot bedoeld misdrijf hebben aange zet, hetgeen wel aan te nemen is, daar deze zich nog al eens ver slaafd aan sterken drank, Ook de moeder is aangehouden, terwijl pro ces-verbaal tegen beiden wordt op- opgemaakt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag' onstond in de Gasthuis- laaD onder de gemeente Leiderdorp, bij den tuinier G. Juffermans, door eene onbekende oorzaak brand, waar door in korten tijd woning en schuur met den daarin aanwezigen voor raad. waaronder vele bloembollen, verbrandden. De varkens zijn met moeite gered geworden. Gister morgen heeft de heer Geer- lings op dèn plas, onder Hillegers- berg nabij Rotterdam een arend geschoten, die eene vlucht had van 1 el 25 duim. Dinsdag avond te ongeveer 10 uur keerden te Utrecht twee miliciens naar hunne kazerne in het fort op de Biltstraat terug, toen ter hoogte van het R. K. kerkhof een vracht rijder. naar ooggetuigen verhalen, op woeste wijze een ander rijtuig wilde voorbijrijden. De miliciens, die voor dit laatste wilden uitwijken, kwamen met de vrachtkar in aan raking; een van hen had het geluk het paard bij den kop te grijpen, de andere viel en werd overreden, zoodat hij onmiddellijk een lijk was. De firma H. M. Cohen, te Olden- zaal, zal hare afgebrande jutefa- briek herbouwen. Wegens het brand gevaar, zal die niet in het gebouwde gedeelte geplaatst worden. De «juffrouw» die eenigen tijd ge leden den goud- en zilversmid De Wijs te Goes voor eenige gouden horloges en kettingen oplichtte, door die voorwerpen voor zekere mevrouw op zicht te vragen, en die vervol gens ten eigen bate aan te wenden, is door de politie gesnapt. De «juffrouw,» dochter van een rentenier uit Kattendijke, was in be trekking te Zwaluwe. Vandaar dat ze zich zoolang verborgen heeft kunnen houden. Zij had het boerin- neupakje afgelegd en was daardoor minder gemakkelijk kenbaar. De afdeeling Arnhem van de Al liance Israelite Universelle zal op den 28sten dezer een groot feest geven ter eere van den lOOsten ge boortedag van Sir M. Montefiore. Gisternacht is overleden monseig neur Henricus van Beek, bisschop van Breda. De dood van dezen gees telijke is voor de katholieken in het bisdom een zwaar verlies en ook vele ingezetenen van andere gods dienstige richting te Breda nemen innig deel in het verlies. De heer van Beek stond bekend als een zeer gematigd manhem bezielden edele gevoelens, vooral voor de armen, en aan een schranderen geest paarde hij veelzijdige kennis. Door de Nederlandsche katoen- spiunerij te Hengeloo is besloten, het nieuw aangebouwde gedeelte der fabriek met de brandvrije ast- bestverf te bestrijken. In eene Dinsdagavond te Zwolle in «Odéon» gehouden vergadering, gepresideerd door mr. A. van Naa- men van Eemnes, spraken de heeren mr. A. Wertheim en Maarschalk over het belang der betrekkingen tusschen Nederlanders en bewoners van Transvaal, vooral tot het exploi- teeren en productief maken van dat land, hetgeen hoofdzakelijk zou kun nen geschieden door den aanleg eener rechtstreeksche spoorwegver binding van de Portugeesche grenzen tot Pretoria. Met cijfers werd aan getoond,dat een voor pl.m. f 4,500,000 aan te leggen spoorweg zoude ren- deeren, ook bij eene lage berekening der opbrengst van goederen- en per sonenvervoer. Ofschoon men slechts ruim f2,000,000 heeft kunnen bij eenbrengen, is nu het plan om hier en daar comités op te richten, die zullen medewerken ter verkrijging van het noodige kapitaal. Een kluchtige vertooning, die on gelukkig had kunnen eindigen, had te Veen plaats. De heer v. F. aldaar zond zijn knecht met kar en paard naar de aanlegplaats van den stoom boot, om daar goederen af te halen. Het paard werd schichtig en kwam al achteruit loopen de, met zijn vracht wagen en de achterste pooten op de stoomboot. De stoomboot, door deze vertooning in beweging gebracht, ging van den wal en nu hing het paard in de houding van dat uit het wapen van Gorinchem, te wachten tot het door de bemanning der boot en eenige andere personen met de grootste inspanning naar boven werd gehaald. Dingsdag morgen zijn in de Engelen vaart bij Heeren veen een turfschipper met zijn 14-jarigen zoon door kolendamp gestikt in het voor onder van hun schip gevonden. Zij moeten in de Compagnie van Scho- terland te huis behooren. De werkman uit Geldrop, die Za terdag ochtend in de kerk te Stra tum door eene neervallende balk werd gekwest, is aan de gevolgen overleden. Aangaande den in den nacht van Maandag op Dinsdag te Sittard ge- pleegden moord kan nader worden bericht, dat de vermoorde is zekere Henri Ernst Caron, oud 37 jaar, ge huwd, doch sedert lang gescheiden levende van zijne vrouw, die te Brus sel woont. Hij zelf, die aan zins verbijstering scheen te lijden, bevond zich eenigen tijd in een gesticht te Reckheim (België), waaruit hij ech- Tweede Kamer gesteld de heeren J. Duijris en jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré. In den afgeloopen nacht, om streeks 1 ure, is poging tot inbraak gepleegd ten huize van den make laar in effecten van B. in de Schachel- straat alhier. De dader, B. H., werd echter op heeterdaad door de politie betrapt; hij is 31 jaren oud, en van beroep smid. Een glasruit aan de straat had hij reeds verbrijzeld en bij zijne aanhouding was hij bezig de voordeur met geweld te openen. Hij is naar het huis van arrest over gebracht en heeft reeds meermalen wegens diefstal getucht. Er bestaat nog altijd onzeker heid of de krankzinnigen, die wegens plaatsgebrek niet in het gesticht Meerenberg kunnen worden ver pleegd, in het gesticht te Med§m- blik kunnen worden opgenomen. Wel is er te de^er zake eene briefwisse ling gevoerd, doch tot nog toe is niets beslist; van daar dat de post hetzelfde cijfer geraamd is, als ten vorigen jare. De hoogere uitgaven, ingeval van overbrenging'van krank zinnigen naar Medemblik gevorderd, zullen tot vermindering der uitgaven voor het Buiten-Gasthuis strekken. In dat gesticht bevinden zich thans gemiddeld 90 mannen en 90 vrouwen die in meerdere of mindere mate aan zenuwziekten lijden. Sedert eenige dagen vervoegen ziah te Amsterdam aan de woningen der ingezetenen een paar burger heeren die zich voordoen als col porteurs, en trachten de R. K. dienst boden over te halen om in te tee kenen op werk genaamd «De Mar telaren»- waarvoor zij zich fl of minder in voorschot doen betalen, doch de afleveringen op zich doen wachten. Zij mochten eens lust ge voelen verder te reizen. Men zij ge waarschuwd. Eenige bewoners van Heeren- en Keizersgrachten te Amsterdam zijn, uit voorzorg voor mogelijke gebeur lijkheden, in overleg getreden om voor eigen rekening personen in dienst te stellen, die gedurende den a. s. winter 's nachts voor hun wo ningen de wacht zullen houden. Zaterdag werd bij een ingezetene van Amsterdam een brief bezorgd, waarin verzocht werd om f50 te doen bezorgen in de Ruysdaelstraat no. 77. Bij gebreke daarvan zou de schrijver den geadresseerde en zich zelf van kant maken, en wanneer de politie van het geschrift kennis kreegzouden bondgenooten van hem zich wreken. De brief was on derteekend en het geld moest 's avonds te 6 uur bezorgd worden. Natuurlijk niet bevreesd voor de bedreiging, werd de brief in han den der politie gesteld, die daarop den onderteekenaar, een 20-jarige boerenarbeider, zijn beroep in ge noemd perceel uitoefend, in hechte nis nam. Eerst ontkende hij de schrijver te zijn, maar hij eindigde met alles te bekennen, en werd naar de cel gebracht. De 20-jarige dienstbode, die ten huize van haren meester in de Am- stelstraat te Amsterdam heimelijk was bevallen en haar kind van het leven heeft beroofd, is niet overle den, maar als hersteld uithetgast- toom aan een ijzeren ring vastge bonden, tegenover een totaal leege ruif. Het droeg op den rug ontzag gelijk groote manden met groen en bladeren overdekt. Deze manden bevatten ongetwij feld het corpus delicti, zooals des kundigen het noemen. HET CORPUS DBLICTI. Toen Caillouët bij de herberg kwam, hoorde hij door de halfge opende deur het refrein van een drinklied dat door een beschonkene werd aangeheven. De koddebeier herkende La Ra- mée's stem. Plotseling werd het refrein afge broken. Kom, het wordt laat, zeide een ander, en ik wil heengaan, tot ziens, goede schutter! Nog een glaasje, beste vaer? Neen, ik snij uit! huis ontslagen en naar de cel over gebracht. Door mejuffrouw A. van Apel, adjunct-directrice in het Binnen- Gasthuis te Amsterdam, is, wegens redenen van gezondheid, eervol ont slag uit die betrekking gevraagd. Gister morgen is te De Rijp (N. H.) brand ontstaan in een onbewoond huis, dat geheel verbrandde. Door windstilte en de spoedige tegen woordigheid van de brandweer heeft het vuur zich tot één perceel be paald. De schepelingen onzer Kon. Ned. Marine hebben de gewoonte om de laatste dagen vóór de oorlogsbo dem, waarop zij dienen, naar zee gaat tot het doen eener reis van eenigen duur, de bloempjes nog eens goed buiten te zetten. In onze zee plaatsen heeft de politie gedurende dien tijd handen vol werk om sche pelingen in arrest te brengen, die dronken zijn, balddadigheden plegen, vechten of van het passagieren niet op tijd naar boord terugkeerden. Te Helder, tot welke gemeente onze voornaamste oorlögshaven Wil lemsoord behoort, bevinden zich twee bureau's van politie, in de wande ling «Medusa's» geheeten, in welker arrestanten-lokalen de schepelingen voorloopig opgesloten worden, om later onder geleide naar boord terug te keeren, en de straf te ondergaan, die op hunne overtredingen staat. Men zegt, dat de uitdrukking «Me dusa» voor politiebureau, niet zin speelt op Medusa, eene der drie Gorgonen, vrouwelijke monsters met slangenharen, ontzettende tanden en metalen klauwen; maar indertijd ontstaan is toen te Helder een nieuw bureau van politie gebouwd was, welks arrestanten-lokaal ingewijd werd door matrozen van de Medusa, een onzer vroegere oorlogsachepen. De politie verdient een aardig duitje met het vangen en aan boord brengen van schepelingen; voor ie der arrestant, dien zij aflevert, wordt drie gulden betaald op rekening van den schuldige. Janmaat verschalkt soms de poli tie, door zich dicht bij zijn schip uit de handen harer dienaren los te rukken, in het water te springen, weg te zwemmen, en zich vrijwil lig naar boord te begevendan krijg't de heilige Hermandad geen drie gul den vanggeld. Het in arrest nemen van schepe lingen gaat niet altijd gemakkelijk soms verzetten zij zich, of g'aan op den loop, in welk laatst geval de politie tuk op winst een drijfjacht organiseert. Om soldaten der land macht in handen te krijgen wordt niet zooveel moeite genomen. Een der gebruiken op den laatsten dag, dat onze schepelingen mogen passagieren, alvorens naar zee te gaan, is het «ophalen der huur.» Zij loopen dan de kroegen en dans huizen af, bestellen overal een bor rel, drinken dezen uit, en gaan heen zonder te betalen. Bij deze vreemd soortige wijze van huur ophalen ontstaan soms gevechten met de eige naars der kroegen en danshuizen, waarbij het ameublement dezer in richtingen veel te lijden heeft. Over 't algemeen heeft de burgerij weinig overlast van onze janmaats. Bij de Marine bestaat de uitmun tende bepaling, dat ieder die gaat passagieren geen wapen bij zich mag hebben, zelfs geen mes. Bij het le- Nog maar een half maatje? Neen, neen! Je bent van avond niet op je dreef; enfin, dat zijn jou zaken. Wanneer zullen wij elkander weerzien? Donderdag. Gij weet dat ik op een ever zwijn reken. Wij zullen ons best doen. Goeden nacht, vrind Op hetzelfde oogenblik verscheen een lange slungel, bijna zoo mager als het paard, op den drempel. Hij droeg een blauwen kiel, en een ronden hoed met breede randen; dit leelijk personaadje vertoonde een onbeschaamde en tevens domme tronie. In het eerst bemerkte hij Cail louët niet, ging naar den ijzeren ring en begon den toom, die in de zen ring gestoken was, los te maken, maar de koddebeier, die achter het paard was omgeloopen, legde hem de liaud op den schouder. Hoor eens mannetjezeide hij. Deze persoon aldus aangesproken keerde zich snel om, nam Caillouët van het hoofd tot de voeten op en bromde binnensmondsWat heeft die voor nieuws! De koddebeier raakte even de manden aan. Wat is daarin? - vroeg hij. Dat raakt u niet, zeide de man met den kiel. Zoo? Neen. Dat zullen we eens zien! Caillouët haalde zijn jachtmes te voorschijn en sneed de touwen door, die de bladeren over den reebok heengespreid, vasthielden. Vervolgens stak hij het mes weer bedaard in de schede, en maakte zich gereed om den hoop groen, die het gestolene wild verborg, uit el kander te werpen. De man met den kiel, die in het eerst verbluft stond over het snelle optreden van den koddebeier, ver bleekte van woede en riep met een krachtigen vloek uit: Alle duivels! gaat dit zoo in zijn werk?! Welzekerantwoordde Cail louët, terwijl hij hem strak in het gelaat blikte. Welnu, waag het eens een hand uit te steken, dan snijd ik je in mootjes, begrepen? Probeer eens, zeide Caillouët koel, terwijl hij met een enkelen slag de takken op den grond wierp, zoodat de reebok zichtbaar werd. Drommels! brulde de ma gere, en hij wierp zich op den kod debeier, maar deze laatste was ge lijk ons bekend is, met herkulische kracht toegerust. Hij greep zijn tegenstander, die van woede schuimbekte, om zijn middel, lichtte hem als een kind in de hoogte en slingerde hem met ter ontslagen is. Van toen af had hij zich metterwoon te Luik geves tigd. Maandag avond met den laat sten trein te Sittard aangekomen, waarschijnlijk om een bloedverwante te bezoeken maakre hij kennis met den 22jarigen O., een te Sittard wonend daglooner, tegen wien zware vermoedens zijn gerezen, als zoude deze de bedrijver van de verschrik kelijke misdaad wezen. Eenigen tijd na aankomst van den trein bevonden beiden zich namelijk in eene herberg kort bij het terrein, waar de moord is gepleegd. Na dien tijd heeft men den verslagene niet meer gezien. O. daarentegen bezocht verschillende herbergen waar hij groote borrels jenever verzwolg en zich zonderling gedroeg. O. is zwaar geboeid naar de gevangenis te Maas tricht overgebracht. GEMENGD NIEUWS. Omtrent de merkwaardige ver houding, die tusschen koningin Vic toria en hare ondergeschikten en bedienden lieersckt, wordt wederom een treffend staaltje vertelt. Inde vorige week stierfteBalmoral een jonge man. zoon van een opzich ter over den aanleg van weg'en, en zijn stoffelijk overschot zoude op het kerkhof te Crathie begraven worden. De koningin verliet, vergezeld door hare dochter prinses Beatrice, in een open rijtuig het kasteel en bevond zich op het voor de begrafenis vast gestelde uur op een plaats waar de lijkstoet voorbij moest komen. Toen de treurige stoet naderde gaf de vorstin den ouders van den gestorvene een fraai<$n bloemkrans, die op de kist werd gelegd en prin ses Beatrire volgde het door hare moeder gegeven voorbeeld. Sedert eenige weken werd de wachtkamer 3de klasse in het Oos terstation te Antwerpen druk be zocht door een man, die een ge sprek aanknoopte met reizigers, welke pakken of koffers droegen. Hij vroeg dan immer waar zij heen gingen en wendde, na het antwoord verkregen te hebben, voor, dat hij naar de zelfde plaats ging en bood zich aan als reisgezel. Dus doende slaagde hij er in, het vertrouwen van den reiziger te winnen, en op een gegeven oogenblik waarschuw de hij hem, dat het tijd was om kaartjes te nemen. Hij zou onder wijl wel op de pakken passen. De reiziger verwijderde zich dan zonder wantrouwen, maar bij zijne terug komst was de andere met de pak ken verdwenen. Tengevolge van de aanhoudende klachten had men eené bijzondere wacht in het station geplaatst, en eindelijk is 1.1. Dingsdag de dief aangehouden op het oogenblik, dat hij zich weder met een koffer ver wijderde. Hij heet Vergile Boedt en is smid van beroep. Bij eene huiszoeking, te zijnen huize inge steld, vond men nog' verscheidene voorwerpen afkomstig van dief stallen, begaan in voornoemde om standigheden. Eli De delegatie der Fransche enquête-coman.-,sie heeft te Croix- Rousse, in 'Ir werkliedenvoorstad, een aantal fabrieken en arbeiders bezocht, hei syndicaat gehoord en ook een oppositie-syndicaataan welks opgaven zij meer waarde hechtte dan aan die van liet eerste. Een der oorzaken van de crisis in de zijde-industrie, die de commissie meent te kunnen aanwijzen, is het ophouden der vraag naar zuiver zulk een verbazeode kracht van zich af, dat hij geheel en al verdoofd tusschen de pooten van het paard terecht kwam. Onmiddellijk greep nu Caillouët den reebok bij de pooten en wierp hem voor de deur van den herberg neer. Dit alles geschiedde in minder tijd, dan wij noodig hebben het te verhalen. Dit luidruchtig tooneelalsook het gekerm van den mageren man, die om hulp riep en maar al door verzekerde dat hij armen en beenen gebroken hadtrok de aandacht van La Rainóe en den kroeghouder. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2