2e Jaargang. üi, Zaterdag Zaterdag 18 October 1884. No. 394 FEUILLETON. Ds fraai van den KoËetaer. HAARLEM' ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de Publinté Etranghre 6. L. DA VBE Co., J OM. F. J ONES, Snor., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen Tan 10 tot 4 nar; op Zon- en Feestdagen van 12J tot 4 aur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs "met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijvtrheid hebben op vertoon Tan diploma vrijen toegnng, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar h 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nnr, ram 15 October tot 14 April op die dagen Tan 103 uur tegen betaling Tan 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Pegiers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 unr. Toegang (denr Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. Het Belgische parlement zal op 11 November heropend worden, waarschijnlijk zonder troonrede. In de zaak van den directeur der Indèpendance Beige,Berardi, tegen Wilmart, redacteur van den National heeft de rechtbank van Brussel uit spraak gedaan en Wilmart bij ver stek veroordeeld tot tweemalen plaat sing van het vonnis in de bladen, tot een bedrag van 500 francs. Het hof, in raadkamer vergaderd, heeft gisteren ontslag van rechts vervolging uitgesproken in zake de onderteekenaars van het republi- keinsch manifest. Men beweert dat, tengevolge van pas weer uit Brussel te Dover aan gekomen berichten omtrent een nieuw dynamiet-complot, de bewe gingen van alle verdachte personen niet alleen in de Engelsche havens bewaakt worden, maar ook Antwer pen en alle Belgische havens onder het toezicht van Engelsche geheime politie-agenten staan. Bij aankomst der stoomboot Lord Clive, is door de politie Woensdag avond een passagier, Hongaar, in hechtenis genomen, in wiens koffers anderhalf pond dynamiet, verdeeld in dertig pakketten, werd gevonden. De Fransehe Kamer heeft eene korte zitting gehouden. Zij heeft de interpellatiën omtrent Tonkin uitge steld tot de discussie over de Ton- kin-credieten. De begrotingscommissie heeft gisteren den heer Ferry gehoord, die haar de onmogelijkheid voorhield van nieuwe bezuinigingen op marine en oorlog en het stelsel van Tirard ondersteunde. De meerderheid be- Naar het Fransch VAN XAVIER. DE MONTÉPIN. 22. Beiden vertoonden zich op den drempel, de pikeur in vreeselijk be schonken toestand waggelde en kon nauwelijks op zijn beenen staan, hij herkende Caillouët en ging zich in stinctmatig in den donkersten hoek der herberg verschuilen, de eigenaar van het Roode Huis wilde eerst de partij opnemen van den man met den kiel, die tot zijn beste klanten behoorde. Hij greep een gaffel en nam onder het uitbraken der gemeenste scheld woorden den schijn aan, alsof hij den koddebeier te lijf wilde, maar streed Tirard; zij bleet aandringen op nieuwe bezuinigingen en Eield met 11 tegen 4 6temmen bare be slissing van Woensdag vol. De gisteren ontvangen berichten omtrent den toestand van den hertog van Bronswijk luiden: De hertog bracht een onrnstigen nacht door. De zwaktetoestand ver meerdert; de pols is minder krachtig Te Frankfort is overleden land graaf Frederik van Hessen. De vorst was in 1820 geborenreeds dezen zomer, kort na het huwelijk zijner oudste dochter met den erfprins van Anhalt, had zich bij hem eene maagkwaal geopenbaard,die terstond een ernstig karakter aannam en voor zijp leven deed vreezen. Later her stelde hij schijnbaar geheel, zoodat zijn dood nu onverwachts komt. Zijn® weduwe is eene dochter van prins Karei van Pruisen. Hij laat drie zonen en twee dochters na. De Spaansehe regeering is er eindelijk toe overgegaan de quaran taine-maatregelen op de Fransehe grens te verzachten. Langs de pro vinciën Guipuzcoa, Navarra en Ar- ragon, is bij koninklijk besluit in de Staatscourant van 15 dezer op genomen, het verblijf in de laza- rettben van 7 op 3 dagen gebracht. Zelfs kan men, na medisch onder zoek en met het bewijs dat men uit eene niet besmette plaats komt, ook van deze quarantaine ontslagen worden. De protesten tegen 'tover drevene en na bet uitbreken der cholera in Spanje doellooze der quarantaine hebben niet ontbroken. De Spaansehe gezant te Parijs, Sil- vela, de Fransehe gezant, Des Mi- chels, de bandelaren op de grens en in de hoofdstad hebben hunne deze laadde zijn karabijn, legde op zijn verwoeden tegenstander aan, en grauwde hem toe: Zeg ereis, rekel, smijt dien vork weg! of voor den duivel 1 ik zal je als een konijn neerschieten. Deze bedreiging trof onmiddellijk doel, de gewezen hoosdoener be daarde oogenblikkelijk, hij zette den ïel weder tegen den muur, en in plaats van tien passen week hij er wel twintig achteruit. Goed zoo! riep Caillouët uit, je hecht nog aan het leven en dat is je ook maar geraden, want een kogel had er in eens een einde aan gemaakt. De magere man bleef languit on - der zijn schimmel liggen, en ging voort met kermenen om hulp roepen. Caillouët trad de herberg binnen, het eerste vertrek was leeg, op een ongeschaafde tafel stonden tinnen bekers, en verscheidene leege des protesten doen hooren; het laatste document in deze was eene klacht van "de gezamenlijke verdachten in het lazareth te Hendaye, die klaag den dat men zonder eenig bezwaar een drietal artisten voor de Madrid- sche opera had laten passeeren en henzelven nog steeds gevangen hield. Nubar-pacha heeft aan de consuls- generaal kennis gegeven van de her vatting der betaling van de ontvang sten der spoorwegen en telegrafen aan de Caisse. Hij deelde daarbij mede, dat het cijfer daarvan reeds 10,000 pd.-st. bedraagt. Northbrook is naar Caïro terug gekeerd. Naar men zegt, heeft hij de overtuiging verkregen, dat een vermindering van belastingen voor Opper-Egypte onvermijdelijk is. De Italiaansche regeering zond aan den heer Baravelli, het Itali aansche lid der commissie voor de schuldkas, de instructie zich te ont houden van verdere vervolgingen tegen het Egyptisch goevernement. De Congo-conferentie zal in het begin van Nov. bijeenkomen. Ook Portugal heeft inmiddels de uitnoo- diging tot bijwoning der conferentie aangenomen. De uitnoodiging aan de Vereenigde Staten zal dezer da gen te Washington overgereikt wor den. De besprekingen met Engeland duren voort. Ook de groote mogendheden welke geen rechtstreeksch belang bij de conferentie hebben, Italië, Oostenrijk Rusland, zijn, evenals die welke er rechtstreeks belang bij hebben, reeds tot het begin der conferentie ge- noodigd. De Association internationale Afri- caine zal niet vertegenwoordigd zijn. schen. De koddebeier kwam in een tweede kamer, waarvan het achtergedeelte werd ingenomen door een groot le dikant met gordijnen van gestreept katoen voorzien. Achter deze gordijnen werd men een menschelijke gestalte gewaar, die op onhandige wijze zich daar verborg. La Ramée had hier in zijn angst een schuilplaat® gezocht. Caillouët ging regelrecht op hem af, lichtte de gordijnen op, greep den pikeur bij den kraag van zijn buis, en kwam zoo met hem, sle pende en voortduwendeop den straatweg, de kastelein van het Roode Huis, die zeer goed wist, dat met kogels uit een karabijn niet te schert sen viel, had zich geen oogenblik verwijderd van de plaats, die hem door Caillouët was aangewezen. Je moet den reebok die hier op den grond ligt, naar binnen bren- De Daily News verneemt, dat den goeverneur van Kaapland instruc- tiën gezonden zijn tot het doen ne men der noodige maatregelen om het Engelsch gezag te doen beves tigen op het gebied van Montsioa. Het blad meent dat de plaatselijke krachten tot dat doel zullen aange wend worden. De Standard verneemt uit Durban van 15 dezer dat het intrekken van de proclamatie door president Krüger het gevolg is van een ultimatum van den goeverneur van Kaapstad, waarin niet alleen vernietiging der annexatie van Montsioa's gebied ge vorderd werd, maar ook het nemen van maatregelen ter bescherming der grens, in overeenstemming met de conventie. De goeverneur vroeg ook machtiging van de Transvaalsche regeering voor de Engelsche troepen om de grens over te trekken, wan neer dit noodig zou zijn tot vervol ging van personen die de conventie mochten schenden. De tekst der proclamatie waarbij de president der Transvaalsche re publiek zijne vorige proclamatie, be treffende het annexeeren van het gebied van Montsioa intrekt, luidt: Nademaal het blijkt dat mijne vorige proclamatie, den 16den Sep tember uitgevaardigd, tot mijne vreugde haar doel, het herstel van den vrede aan de westelijke gren zen der republiek, bereikt heeft: Nademaal het mijn ernstige wensch is, dat deze toestand van zaken steeds zal voortduren; Nademaal nu de weg geopend is tot het handelen der regeering, om haren invloed bij de belanghebben den aan te wenden en langs minne lijken weg een blijvenden vrede te verkrijgen Nademaal missebien gezegde pro clamatie dit belemmeren zou; gen, zeide deze tot hem, ik zal hem straks laten afhalen, en onthoud wel, schavuit! dat, indien dit stuk wild uit dit huis verdwe nen is, ik tegen jou proces-verbaal opmaak, wegens medeplichtigheid terzake van diefstal en strooperij, en dan zon je er leelijk inloopen! Terwijl hij nog steeds La Ramée bij den kraag vasthield, en hem on barmhartig been en weer schudde, roegde hij er bij Vooruit, schelm! Waar breng je mij heen? stamelde de pikeur in doodsangst. Naar het kasteel! Ik wil er niet heen! Ei, ei! Ik ben toch meen ik vrij man, ik wil niet langer dienstbaar zijn, ik laat mijn loon in den steek, ik ben mijn eigen beer en meester, ik heb elders bezigheden, laat mij los, ik wil vertrekken. Zoo, gij wilt heengaan? Ja, en als ge mij niet loslaat, machtig ik, Kruger, staatspresi dent der republiek, met advies en toestemming van het uitvoerend co mité, den Volksraad die proclamatie in te trekken.» Zelfs in de Transvaal heeft de diplo matieke taal reeds termen bedacht om een terugtocht te bedekken en bonne mine d mamais jeu te maken. Omtrent de bekende nederlaag van generaal Caceres te Lima deelt een berichtgever der Belgische Indépen dance dd. 7 September het volgende mede: Den 24sten Augustus had Caceres uit zijn hoofdkwartier te Chisaca een deel zijner strijdmacht uitgezon den om eene flankbeweging tegen Callao te doen. Dit werd door de re- geerings-troepen geslagen, en toen besloot hij, gevaar loopende van door de divisie van Mas, die hem reeds uit Canta verdreven had, te worden afgesneden, Lima aan te vallen. Ge neraal Igïesias, door zijne verspie ders op de hoogte gehouden, bleef afwachten. Na twee dagen van schermutselingen en voorpostenge vechten, waarmede Caceres de aan dacht des vijands zocht af te leiden, gaf bij het sein en den 28sten, des ochtends te half zes, trok zijne macht, bestaande uit 2000 man, in de stad binnen.Zij stelden de gevangenen op vrije voeten en belegerden het regeerings-paleis. De troepen van Iglesias echter, die goede positiën hadden ingenomen, begonnen al spoe dig aanvallend te werk te gaan. Daar de overrompeling mislukt was, kon de afloop niet twijfelachtig we zen. Des middags begonnen de Ca- ceristen te wijken. Caceres ver schanste een gedeelte zijner troepen in een paar kerken, terwijl hij zelf de woning van Pierola bestormde, maar vruchteloos. Te half twee na- zullen wij elkander nader spreken! Welnuintusscben moet je maar eens gewillig loopen of anders zal ik je door kolfslagen wel tot spoed aandringen! En daar La Ramée niet voort ging, voegde Caillouët de daad bij het woord, de bedreiging werd blik semsnel door de uitwerking gevolgd. Driemaal achtereen werd de kolf des karabijns in de hoogte geheven, driemaal viel deze neder op een der ledematen van La Ramée. De pikeur stiet angstwekkende kreten uit, die Caillouët in het minst niet vermurwden. Als de kastijding je niet aan staat, loop dan, of anders begin ik opnieuw. En bij zou het zeker gedaan heb ben. La Raméehoe beschonken hij ook mocht zijn, begreep het vol komen, en liep voort. Wanneer men nog de aangeboren afkeer buiten rekening laat, die een

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1