BINNENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Men schrijft uit Brussel aan den Times: «Het aandeel dat België aan de Congo-conferentie zal hebben, wordt hier niet met onvermengde tevredenheid aangezien. Men vindt dat de zuizer persoonlijke en meer of min philanthrophische onderne mingen van den koning van België op weg zijninconstitutioneel te worden wat den Belgischen staat betreft, en wel de internationale positie van België, zooals die door de tractaten, welke zijn onafhanke lijkheid en neutraliteit waarborgen, gevestigd is, konden in gevaar bren gen. Tot heden is Engeland als België's natuurlijke beschermer be schouwd; men vraagt zich nu met eenige bezorgdheid of Belgie's deel neming aan de diplomatieke com binatiën welke vorst Bismarck op dit oogenblik juist tegen Engeland schijnt te richten, niet België's ware belangen op den duur in gevaar konden brengen.» Het feit, dat de Association Inter nationale Africainekoning Leopold's onderneming, niet op de conferentie zal vertegenwoordigd worden, en ook Stanley op dien tijd niet in Berlijn zal zijn. moet deze bezorgd heid wel verminderen. De Belgische gezant zal de onderneming geheel als particulier kunnen beschouwen, ofschoon juist wegens de belangen, die de Association in Afrika heeft, België tot de landen welke de eerste serie van genoodigden uitmaken, behoort. Een te Bergen in Henegouwen verschijnend blad deelt mede, dat bij gelegenheid van een bezoek, door den minister van openbare werken Van den Peereboom, te Cuesmes in die provincie gebracht, de ramen van zijn rijtuig door steenworpen werden verbrijzeld en het rijtuig met modder werd bedekt. De Times verneemt, dat de En- gelsche regeering aan Duitsehland heeft medegedeeld, dat zij in begin sel zich met de Afrikaansche con ferentie vereenigd. Gistermorgen is onder de tribune bij de wedrennen te Houghton-le- Spring graafschap Durham (Enge land) eene blikken doos ontdekt, welke zestien dynamiet-patronen bevatte. Aan eene daaraan beves tigde lont waren sporen merkbaar dat zij aangestoken geweest was. De Fransche Kamer koos eer gisteren in hare bureau's de com missie van onderzoek voor het pro tectionistisch ontwerp van Méline tot het heffen van invoerrechten op vee. Drie van de gekozen leden, onder deze Clémenceau, zijn tegen het ontwerp; vier er vóór. Deze laatsten vragen ook rechten op gra nen. Een lid is alleen voor invoer rechten op vee; twee alleen voor invoerrechten op granen. Volgens den National zou er weer ernstig gedacht worden aan het uit treden van generaal Campenon uit het Fransche Kabinet. Hij weigert steeds troepen naar Tonkin te zen den, hoezeer Ferry dit ook verlangt. Zijn opvolger zou generaal Lewal zijn, die reeds meermalen als zoo danig genoemd werd; Casimir-Pé- rier, de onder-staatssecretaris, zou vervangen worden door Ballue, die zich in de commissie door zijn plan van algemeenen driejarigen dienst- samen, en herhaalde zijn vraag. Ook ditmaal veranderde de pijn, die tot een onhoudbare hoogte was gestegen, de gewone lafhartigheid des pikeurs in stoutmoedigheid even te voren was de vrees zijn hart binnengeslopen, hij gevoelde reeds berouw, daar hij te veel had gezegd. De nieuwe marteling, die hij nu onderging, gaf hem de kracht en den moed. om den koddebeier het volgende toe te snauwen. Van wien ik spreek?.... van jou natuurlijk. En wat heb je gezegd? Dat gij de minnares van den graaf hebt gehuwd. Ik heb gezegd dat je het kind van den edelen heer voor duizend kronen als jou kind zoudt erkennen. Ilc ben een verloren man, dacht La Ramée, toen hij dit laatste woord had uitgesproken; Caillouët zal mij vermorzelen. Tot zijne groote verbazing voelde plicht als eene soort van militaire specialiteit heeft doen kennen. Naar men meldt, is de toestand van den hertog van Brunswijkhopeloos. In Bohemen staan nog steeds Duitschers en Czechen onwrikbaar tegenover elkaaj*, en de overdrijvin gen der eene partij worden door de andere met evenveel virtuositeit be antwoord. Prof. Kviczala stelde on langs voor, dat men de kinderen der Czechen zou verbieden Duitsch te leeren, uit vrees voor het gevaar der germanisatie. Thans komt graaf Clam-Martinitz met een voorstel als pendant. Hij wil dat ieder Bohemer zal gedwongen zijn twee talen te leeren, Duitsch en Czechisch. Zijn voorstel zal van beide kanten aan gevallen wordende echte Czechen willen van het gehate Duitsch niets hooren; de Duitschers daarentegen zeggen«Ieder Bohemer die iets be- teekent, kan toch het Duitsch niet missen; ons echter wilt ge dwingen, Czechisch te leeren, waarmede wij ons anders niet zouden inlaten.» Daar er zoowel zuiver Duitsche als zuiver Czechische districten in Bohe men zijn, zou de maatregel velerlei tegenstand vinden. Het voorstel Kviczala is verwe zen naar de commissie voor school- zaken in den BoheemscJien Landdag. Dit resultaat werd alleen verkregen door de stemmen der Czechen; de Duitschers onthielden zich van stemming. Uit Dongola wordt door Reuter geseind: De beriehten omtrent het bombardement en da inneming van Shendy en Metemmeh door generaal Gordon op 6 October 11. zijn door een koopman uit Shendy bevestigd. Gordon onderneemt tegenwoordig herhaaldelijk uitvallen, naar men onderstelt,om proviand te verkrijgen. Sir Hercules Robinson, de goever- neur der Kaapkolonie, heeft der En- gelsche regeering verzocht om kolo nel Warren, dien hij als den meest gesehikten man beschouwt om aan de ongeregeldheden in Bechuana- land een einde te maken, naar Zuid-Afrika te zenden. Kolonel War ren zal, volgens de Pall Mall Gazette uit Engeland zooveel officieren en manschappen medenemen, als hem noodig voorkomt. Waarschijnlijk zal hij volgens het bovengenoemd blad een paar regimenten bere den troepen en een halve batterij artillerie in Engeland doen insche pen, en deze macht in Zuid-Afrika verder aanvullen. Bevestiging van dit bericht is zeker niet overbodig. Te Hong-kong hebben weder on geregeldheden plaats gehad. De eer ste aanleiding werd gegeven door eenige kinderen, die steenen wierpen. De politie kwam tusschenbeiden vuurde op de menigte en doodde een aantal CMneezen. De Chineesche regeering gaat vol gens Engelsche berichten, op de willekeurigste wijs te werk, en ver wekt groote ontevredenheid tegen de vreemdelingen, door de werklie den van het dok ook aan Fransche schepen te doen werken. Alle handel in wapens tusschen Chineezen en Enropeanen is verboden. Groote be- zendingen Chineezen worden telkens gedeporteerd zonder verhoor of pro ces, zoodat de geheele bevolking in spanning is, en de geest van oproer hij, dat de koddebeier zijn saamge- klemde vingers terugtrok, de schrik kwam weer in alle akeligheid te voorschijn. La Ramée beefde van top tot teen, en verwenschte uit üet diepst van zijn hart zijn toornig uitge sproken woorden. Caillouët ging eenige schreden achterwaarts, zijn gelaat gaf" een schrikwekkende uitdrukking te ken- kenzijn bleeke lippen werden groenachtig en een breede loodkleu rige krans vertoonde zich om zijn uitpuilende oogen, zoo zichtbaar, zoo regelmatig, alsof het met houtskool geteekend was. Gedurende eenige oogenblikken sprak hij geen woord, deze stilte was onheilspellender dan verwen- schingen of bedreigingen. La Ramée had op dit oogenblik van gansclier barte de helft van zijn leven opgeofferd om van het onge stoorde bezit der andere helft ver en verzet tegen de regeering steeds grooter wordt. Terwijl op Tam-sui de Franschen een mislukte verkenning deden, die hun een aantal manschappen kostte, de Justice spreekt wel wat over dreven van een combat meurtrier gingen in Tonkin de zaken beter. Generaal Brière bericht een over winnend gevecht bij Chu, dat vooral door kolonel Donnier geleverd is en twee dagen heeft geduurd. Den lOden October werden de hoogten boven Chu genomen, den llden October de vijanden door de artillerie op de vlucht gejaagd, met ongeveer 3000 man verliesden 12den October vereenigde zich ko lonel Donnier met generaal Brière de '1 Isle en nam de vijf forten van Chu. De Chineezen waren met Sni- der-geweren gewapend. Ook uit Tam-sui komt nu weder het bericht van eene overwinning, terwijl het laatste bericht uit Hanoi', van 16 October meldt: «De Chi neesche armee in de Lochman-val- lei is geheel op de vlucht geslagen zij is verstrooid en verspreidt zich in het gebergte. Zij liet hare doo- den en gewonden en een onmete- lijken voorraad levensmiddelen ach ter. De temperatuur is plotseling koeler gewordenhet weder is zeer gunstig voor de operatiën.» De Times ontvangt uit Foo-Chow van 16 Octeber een telegram, mel dend dat bij Tam-Sui weder een gevecht te land heeft plaatsgehad. Drieduizend Chineezen werden er gedood. De verliezen der Franschen zija zeer gering. Haarlem, 18 October 1884. Jl. Donderdag overleed alhier, in den ouderdom van 74 jaren, de heer G. C. Joekes, oud-notaris dezer ge meente. Nu onlangs eervol ontslagen, had hij een diensttijd van ruim 32 jaren achter den rug. Met recht mocht men hem den hestor der nota rissen in het arrondissement Haar lem heeten. Een belangrijk verslag van de Nuts-Spaarbank hier ter stede, is deaer dagen uitgebracht. Dit verslag levert o. a. een over zicht op van de geschiedenis der spaarbank in de laatste 20 jaren. De toestand, gedurende dien tijd was als volgt, gedurende de jaren 1863, 1868, 1873,1878,1883, steeds op 31 December: In 1863, 1193 boekjes iD omloop, f 116.992 ingeschreven in de boekjes, f98.06 gemiddeld bedrag, f2,863 reserve. In 1868, 1158 boekjes in omloop f116.881 ingeschreven in de boekjes, f 100.90 gemiddeld bedrag, f10,508 reserve. In 1873, 1875 boekjes in omloop, f222,236 ingeschreven in de boek jes, f 113.62 gemiddeld bedrag, f 14,304 reserve. In 1878, 3379 boekjes in omloop, f 539.438 ingeschreven in de boekjes, f 159.64 gemiddeld bedrag, 118,643 reserve. In 1883, 4-778 boekjes in omloop, f 748,858 ingeschreven in de boekjes, f 156.73 gemiddeld bedrag, f 52,704 reserve. Deze welsprekende cijfers geven een bewijs van den gunstig en toe stand dezer spaarbank; door deze sommen een voor een na te gaan, zal men het best zelf zijne gevolg trekkingen kunnen maken en achten wij dit hier overbodig. zekerd te zijn. Eindelijk hief de koddebeier het hoofd op, dat hij tot nu toe op de borst had laten zinken, hij laadde zijn karabijn even kalm, alsof hij zich gereed maakte, om op een vos of reebok te schieten en prevelde: Luister, La Ramée, als het een verzinseltje is, wat gij mij zooeven verteld hebt, dan ben je den kogel voor den kop waard! gij hebt mij in het hart getroffen, ik zal je aan het hoofd raken en dan, staan wij nog niet gelijk! mijn lijden zal als dan nog niet geëindigd zijn. Maar ik heb niet gelogen, riep de pikeur op heftigen toon uit, dat bezweer ik u! Heb je niet gelogen, toen je mij zeide, dat Suzanna, voor dat ik haar huwde, de minnares van onzen heer was? Neen! Ook niet dat het kind, het welk Suzanna onder het hart draagt, Dat door den aanleg van een reserve- of waarborgfonds, tot welks vorming reeds in 1859 werd besloten, de toestand eene aanmerkelijke ver betering onderging, behoeft, en de cijfers wijzen het ook uit, geen be toog. De volgende vijf jaren ging de deelneming in de spaarbank aan merkelijk vooruit; het reserve-kapi taal werd allengs vergroot, hetgeen ook in het tijdvak 1873/78 geschiedde waarin de spaarbank eene vroeger ongekende vlucht nam. In de laatste vijf jaren heeft, vooral in het getal der deelhebbers, aanzienlijke voor uitgang plaats. Steeds wordt ijverig aan den voor uitgang dezer spaarbank gewerkt en met vrucht; verbeteringen, waar noo dig, worden ingevoerd om deze in stelling te volmaken en steeds meer aan de verwachtingen te doen be antwoorden. Het'laatste verslag, over de maand September, is als volgt: Ingebracht 502 posten, gezamen lijk bedrag f 14,948.54; zijnde 13 posten tot een bedrag van f 3.780,45 meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Uitbetaald 212 posten, gezamenlijk bedrag f 14,557.87*; zijnde 15 pos ten minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Door de opvorde ring van een drietal vrij groote in lagen was het bedrag der eerstge noemde posten f2.474,93 meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Op den len dezer bedroeg het kapitaal der spaarbank f 805.688,81", aldus verdeeld: Hypotkeken f136.000, beleening f24.000, prolongatie f635.800. Het overige bestaat uit een saldo te goed van f 6513.67s, in rekening courant met de makelaars; f 3210.14 aan kasgeld en de boekwaarde der meubelen van f165. De gezamenlijke deelhebbers, bij kans f4800, hebben van de spaar bank te vorderen omstreeks f750.000. De reserve bedraagt thans ruim f55.000; strekkende tot waarborg tegen mogelijke verliezen. Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente, in de afge- loopen maand September, kan het volgende worden meegedeeld: Als aangetast door de in de wet ge noemde besmettelijke «iekten werden aangegeven: 18 gevallen van ma zelen, 11 van roodvonk3 van angina diphtherina en 5 van febris typhoïdea, waarvan met doodelijken afloop: 2 aan angina dephtherina, 1 aan febris typhoïdea en 1 aan mazelen. Het totaal overledenen dat met 2 levenloos aangegevenen 93 bedraagt was lager dan in de twee laatste maanden, ofschoon het sterf tecijfer hooger is dan gewoonlijk en wederom door de vermeerderde sterfte in de eerste levensjaren. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 25.67. Aan lichaamszwakte stierven 18, aan aanhoudende koorts 2, aan stuipen 3, aan apoplexie 4, aan her senziekten 7, aan croup 2, aan kink hoest 2, aan ziekten der ademha lingsorganen 17 (waarvan 7 aan keel- en longtering of bloedspuwing) aan ziekten der spijsverteringswerk tuigen 19, aan andere oorzaken 13. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 33, van 15 jaren 16, van 514 jaren 8, van 1420 jaren 4, van 2050 jaren 7, van 5065 jaren 8, van 6580 jaren 11, boven 80 jaren 4. van den graaf zal ziin? Neen! De koddebeier zag hem vol woede aan. Bewijs het danschreeuwde hij, spoedig, en terdege, bewijs het zoo duidelijk dat mij de minste twijfel niet meer overblijft, doe dat, La Ramée, doe het! of anders zoo waar als er een God leeft, ik zal je dooden, je het hart uit het lijf ruk ken, en met beide vuisten het ver morzelen. Wij kunnen deze afgrijselijke be dreiging wel in woorden terugge ven, den toon beschrijven, waarop zij geuit werden, gaat onze krach ten te buiten. Indien ik nu de waarheid heb gesproken, indien ik het u nu eens bewijs! stamelde de pikeur. Dan zullen we zien. Zweer dat mij geen kwaad zal geschieden. Ik zweer niets, dan alleen, dat Geboren zijn 57 jongens en 79 meisjes., H. K. H. Prinses Hendrik was gister morgen aan het station van den Holl. Spoorweg te 's Hage, gekomen, om haar negentienjarigen broeder Prins Frederik Leopold van Pruisen, die eenigen tijd ten paleize zijner zuster hoopt door te brengen, te verwelkomen. De Prins kwam te ÏO'/* uur aan. Ook de Duitsche gezant graaf von Bismarck was met den secre taris der legatie tot ontvangst aan wezig. In open rijtuigen begaven de vor stelijke personen zich naar het pa leis in het Voorhout. De iuweelen, behoorende tot de nalatenschap van den laatstelijk overleden Prins van Oranje, zijn dezer dagen uit het paleis aan den Kneuterdijk naar 'sKonings paleis overgebracht en in bewaring gege ven aan Zr. Ms. thesaurier. De schildwacht, welke met het oog op de daarin geborgen kost baarheden, des nachts de voorma lige prinselijke woning bewaakte, is sedert ingetrokken. De Willem Barents is gistermid dag te IJmuiden geschut en naar Amsterdam vertrokken. Gister morgen, omstreeks 11 uur, stortte een gedeelte van den topgevel van de in aanbouw zijnde gasfabriek buiten de Wiliemspoort te Amster dam in, zonder dat voor dit ongeval eenige oorzaak is op te geven. De muur kwam terecht op den steiger, waarop eenige metselaars aan het werk waren. Vier van hen werden ernstig gewond. Twee moesten op een draagbaar en de anderen in een rijtuig naar het gasthuis vervoerd worden. De wonden van een der ongeluk- kigen zijn zoo ernstig, dat men voor zijn leven vreest. Onder de volksspelen in het noor delijk deel van Noord-Holland be kleedt het kolfspel eene voorname plaats. In de meeste dorpen zijn kolfbanen en in verscheidene dier plaatsen zijn in den loop van dit jaar reeds onderlinge kolf wedstrij den gehouden, waaraan door een groot aantal liefhebbers werd deel genomen. Thans heeft de sooieteit Be- vier Eenen te Spanbroek het plan opgevat een kolfwetstrijd (en wel een nationalen) te houden op 5 en 6 November a.s. en daarvoor als hoogste der vijf prijzen een som van f 100 uitgeloofd. {D. v. N.) Bij een nader onderzoek, door de politie te Leiden ingesteld omtrent de dienstbode, die zich ten nadeele harer juffrouw aan diefstal van geld heeft schuldig gemaakt, is nog ge bleken, dat zij ook vele kleeren en gouden voorwerpen heeft ontvreemd. Al die goederen waren in gesloten kasten geborgen en zij opende de sloten door een mede ten nadeele harer juffrouw ontvreemden bos sleu tels. Voorts is gebleken, dat niet alleen hare moeder, maar ook hare oudere zuster aan de zaak mede plichtig was. Van de personen, die door de po litie te Schiedam zijn aangehouden als de vermoedelijke daders van den diefstal van een schaap uit het land van den veehouder C. Hoogenboe- zem, is de meesterknecht G. K. op vrije voeten gesteld; de pomper H. B. en J. W. zijn echter naar de gevangenis te Rotterdam overge bracht. een kogel je het hoofd zal verbrij zelen, indien je niet onmiddellijk spreekt Maar begin dan toch, begin dan, want ik wacht! La Ramée, die het geheele leven zijns meesters kende, van schrik ver bijsterd maar zeker, dat ingeval hem nog een schemering van hoop over bleef om uit dezen neteligen toe stand te ontkomen, het alleen kon geschieden door alles naar waar heid te vertellen, begon een wijd- loopig verhaal, telkenmale afgebro ken door de gesmoorde kreten van zijn toehoorder. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2