2e Jaargang. Dinsdag 21 October 1884. No. 396. ABONNEMENTSPBIJS: ADVEBTENTIËN: FEUILLETON. De fraai van (lea Mieteer. BINNENLAND. Yoor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. Afzonderlijke Nommers 40 Cents, maand 55 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicité Eirangère G. L. BA UBE Co., J OIL F. J ONES, Sn er., Parijs, 3 Ibis Faubourg Mentmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12^ tot 4 nur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hobben op TertooB van diploma vrijen toegang, donateurs 'met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs e 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs - Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 i leden der Ncdcrlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke'oudhcid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jaar ll 1 gulden.Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zonda"cn kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend Woensda" en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De speciale corpsen der Garde Civique waren voor gisteren te Brus sel opgeroepen. De overige afdee- lingen ontvingen bericht om zich gereed te houden. Twee escadrons lanciers zijn Zater dag te Antwerpen aangekomen. Patronen en geweren werden aan de artillerie en gendarmerie, die ver sterkt is, verstrekt. De Hongaar, die aan boord van den Lord Clive gevangen genomen is, is Zaterdag voor de politie-recht- hank verschenen. De beschuldigde ontkent eenige misdadige bedoeling gehad te hebben. De zaak is acht dagen uitgesteld. De hertog van Brunswijk is Vrij dagnacht te 1 nur 15 minuten over leden. Wilhelm, hertog van Brunswijk, was op 25 April 1806 geboren. Na den dood van zijn vader, die bij Quatre-Bras sneuvelde, werd hij in Engeland opgevoed, onder toezicht van koning George IH, die zijn voogd was. Zijn oudere broeder, de regee- rende hertog Karei, werd bij den opstand van 1830 verdreven, en in 1831 door een familieraad voor de regeering- ongeschikt verklaard. Her tog Wilhelm volgde hem op, maar bemoeide zich persoonlijk zeer wei nig met de regeering, die hij aan zijne ministers overliet, terwijl hij zelf meestal buitenslands verblijf hield. In 1866 sloot hij zich aan bij den Noord-Duitschen Bond. De her tog is niet gehuwd geweest en heeft naar het schijnt, niet kunnen heslui ten, om de erfopvolgings-kwestie vóór zijn dood door de volksverte genwoordiging te doen reg-elen. Naar liet Eransch YAN XAVIER DE MONTÉPIN. 23. Dit verhaal liep over een afgrij selijke misdaad door den graaf de Vezay volvoerd, en waarvan de pi keur, La Ramée, door een toeval onzichtbaar getuige was geweest. Toen de pikeur geëindigd had, scheen Caillouët in een toestand van verdooving te verkeeren, als iemand wien men ether heeft laten opsnui ven om gedurende een smartelijke operatiein een diepen slaap te vallen. La Ramée hield deze oogenschijn- lijke verdooving voor kalme berus- Waarschijnlijk was de reden hier van, dat hij zelf den hertog van Cumberland tot opvolger wenschte, die door zijne verhouding tot het Duitsche Rijk onmogelijk in deze hoedanigheid kan optreden. De regentschapsraad is bijeenge komen en heeft bekend gemaakt dat, na het overlijden van den hertog, op grond van de regentschapswet van 1879, de benoemde regentschaps raad de voorloopige regeering des lands, volgens de bepalingen van genoemde wet, zal aanvaarden. De Landdag zal onverwijld wor den hijeen geroepen, ten einde die maatregelen te nemen welke, in over eenstemming met de constitutie, door den drang der omstandigheden wor den geeischt. Mevrouw de Kolemine, gravin von Hutten-Czapska, heeft hare toestem ming in de echtscheiding ingetrok ken. Het gerechtshof te Darmstadt had die toestemming als een der argumenten beschouwd om haren echtgenoot, den groothertog van Hes sen, de ontbinding van het morga natisch huwelijk toe te staan. De gravin komt nu in appèl bij 't opper- gerechtshof te Darmstadt, en zal daarna de zaak voor het keizerlijk opper-gerechtshofte Leipzig brengen. De nieuwbenoemde president der Fransche begrootings-commissie Sarrien, heeft zich naar den heer Ferry begeven om hem den uitslag van de beraadslagingen der commis sie te melden. Ferry was op uit- noodiging van den president der Re publiek met dezen ter jacht; de op positiebladen zullen niet nalaten hem te verwijten dat hij wel een gunstiger oogenhlik had Kunnen kiezen om op de staatsdomeinen konijnen te schieten. De heer Sarrien liet toen schriftelijk zijne boodschap achter. ting. Hij dacht dat de koddebeier de zaak goed opnam en dat naar alle waarschijnlijkheid het dreigende gevaar voor hem geweken was. De arme drommel vergiste zich deerlijk; Caillouët herkreeg maar al te spoedig zijn bewustzijn. Hij zag in het rond als iemand die uit den slaap ontwaakt, en werd den pi keur gewaar, die, van angst ineen gekrompen, wel in een lichten, on- tastharen damp had willen overgaan. Maar hoe mager ook, was La Ramée toch niet doorschijnend. Caillouët fronsde het voorhoofd en zijn ruwe wenkbrauwen trokken zich samen, evenals die van den dondergod Jupiter. Al wat je daar gezegd hebt, is dus volkomen waar? vroeg hij langzaam. Van stukje tot heef je, dat zweer ik hij God in den hemel. Jij hebt dus den graaf gezegd dat het meisje, hetwelk hij aan- dat namelijk de begrootingscommis- sie hij haar oordeel bleef, en men het evenwicht der begrooting alleen in vermindering der uitgaven te zoe ken had. In de vergaderingen der bureau's van de Fransche Kamer tot't kiezen der commissie van onderzoek voor het ontwerp eener belasting op den invoer van vee, verklaarde de heer Clémenceau, die in de commissie gekozen is, dat in de streken welke hij bezocht had, de boeren volstrekt geen beschermende rechten verlang den. Alleen enkele grondeigenaars en heereboeren deden dien eisch. Het ontwerp zou alleen ten gevolge hebben, dat de werkman hooger loon eischte, en dus de industriëele crisis verergerd werd. Economische fouten, zeide hij, zijn onherstelbaar; de re geering moet gewaarschuwd worden, waar zij dien weg wil inslaan. Met hem waren tegen alle invoerrechten Raoul Duval en Langlois. Volgens de Justice zou Ferry in de begrootingscommissie gezegd heb ben: «Voor 1886 zullen wij nieuwe belastingen niet kunnen missen. In dien wij er dit jaar geen voorstellen, weet gij daarvan de reden welhet is omdat wij een verkiezingsjaar in gaan.» De Justice noemt dit eene énor- mité en inderdaad zou men, indien de woorden zoo gezegd zijn, weinig andere keus hebben dan ze een groote onhandigheid of eene onbeschaamd heid te noemen. Andere oppositie bladen vermelden ze nog niet. Het voorstel Herbst in den Bo- lieemsclieri Landdag, om het on derwijs aldus te verdeelen, dat in de Duitsche districten alleen Duitsch, in de Czechische districten alleen Czechisch zou geleerd worden, en alle districten tot een der twee groe- randde, Suzanna Guillot heette? Ik moest wel antwoorden, daar mijn meester mij ondervroeg. Aldus, vervolgde de kod debeier, hoezeer gij wist dat een duivel zich had meester gemaakt, van het hart, van de ziel, zelfs van het lichaam, van onzen heer. hebt gij hem toch op den avond van dienzelfden dag bespied, beloerd, ge volgd, tot nabij het huisje van Su zanna Ja, maar waartoe nu alles tej herhalen, wat ik zooeven reeds ge- i zegd heb. Caillouët scheen zich om deze vraag- niet te bekommeren, ja er zelfs niet op te letten en voer voort: Was je in de hut toen de graaf er binnen trad? Ja. Ook toen Suzanna om hulp pen te brengen, is door de Czechi sche meerderheid verworpen. De zes officieren en de twee vrou wen, van het proces-Fiegner, tot de partij der nihilisten behoorende, zijn in de afgeloopen week in de citadel teSt.Petersburg ter dood gebracht. Te Monat, in het Berner Ober land, is de redacteur van een dag blad op de groote markt vermoord door den president van een club, dien hij in zijn blad had aangeval len. De moord geschiedde onder de oogen van een talrijke volksmenigte. De Mouvement Géographique deelt mede, dat de expeditie onder bevel van luitenant Delizie, die van de kust van Loango vertrokken was om de Brazza te Stanley-Pools van levensmiddelen te gaan voorzien, aan de oevers der Loudima door hare tweehonderd dragers verlaten is. Zij is den 18den Juli te Manijango, een station der Association Internationale Africaineaan de Congo-rivier, aan gekomen, waar zij zich opnieuw zal uitrusten. De Justice beweert dat de dépêche omtrent het gevecht bij Chu, door generaal Brière de lTsle gezonden, niet in haar geheel hekend gemaakt is. Eene zinsnede, vermeldend dat in het Chineesclie leger, vooral bij de artillerie, zich een groot aan tal Europeanen bevonden, is er uit gelaten. Eene andere dépêche, van admi raal' Courbet, zou ook niet vermeld zijn. De admiraal zou uit Kelung geseind hebben, dat hij de stad ge heel verlaten had gevonden, en daar hij geen koelies kon gebruiken om militaire werken aan te leggen, hij dit door zeelieden en soldaten had moeten laten doen, hetgeen zeer zijne vrijheid van handelen belemmerde. De geluk wenschen door den Senaat aan de troepen te zenden, zijn, even als verleden jaar, door graaf de Saint- Vallier geformuleerd. Als verleden jaar werd het voorstel hij acclamatie aangenomen. De limes ontvang uit Foo-Chow bericht dat, volgens het verhaal van eeu loods op de rivier de Min, al de Fransche schepen de ankerplaats te Matsoe verlaten hebben, met be stemming voor Port-Arthur, aan den ingang der golf van Petchili. Daar admiraal Courbet steeds verzegelde instructiën geeft is het bericht om trent de bestemming der vloot niet zeer betrouwbaar. nep r Eveneens. Je hebt hare angstkreten ver nomen? Zeer duidelijk! En ofschoon je het hoorde, heb je haar niet verdedigd? Je hebt deze ongehoorde lafhartigheid be gaan. ellendeling! onmeedogenlooze schurk! Je hebt de schandelijke eer loosheid bedreven om, toen je wist, dat er vlak hij je een arm hulpe loos meisje was, die men geweld aandeed, die al weenende zich ver weerde, die God aanriep, die om bijstand smeekte, en je hebt geen hand uitgestoken, geen voet verzet, om haar die vurig verlangde hulp te verleenen, je hart klopte niet hef tiger, je,bloed kookte uiet, je hebt toegelaten dat het misdrijf volvoerd werd, en deze allerverfoeilijkste han deling gepleegd werd, deze afgrij selijke zaak heb je door je zwijgen bekrachtigd en werd zoodoende er de medeplichtige van! Ellendeling! schurk! Helaas, stamelde La Ramée Haarlem, 20 October 1884. De Zaandamsche kiezersver- eeniging heeft tot candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heeren Jb. Duyvis en jhr. mr. A. J. Rethaan M-acaré. De Wormerveersche kiesver- eenigiug heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heeren De Meijier en Duyvis. De afdeeling «Zaanstreek» van het «Nederlandsch bond voor Alge meen Stemrecht» heeft candidaat gesteld de heeren F. Domela Nieu- wenhuis, van 's-Gravenhage, en H. Gerhard, van Amsterdam. De Willem Barends, commaudant de luitenant ter zee der 1ste klasse J. Dalen, is Zaterdag avond te 7 uur aan de Handelskade te Am sterdam van den zevenden tocht naar het Noorden teruggekeerd, en heden ochtend het Marinedok binnenge- bevende, wijl hij begreep, dat hij het verkeerd had aangelegd, en nu geen uitweg in dit gevaarlijke pad kon vinden, helaas het was mijn meester Je meester, antwoordde de koddebeier schamper, dat is waar. Wat de heer ook doet, de knecht moet het goedkeuren. Toen beraam de koddebeier: Je hebt zeker toch,zooals ieder een, op een zekeren dag- vernomen, dat ik met Suzanna Guillot zou trouwen Ja, prevelde de pikeur, maar ik hoorde het op het aller laatste oogenhlik. In allen gevalle was er nog tijd om het. huwelijk te verhinde ren, waarom heb je mij niet ge waarschuwd? Waarvoor,? vroeg La Ramée. Van wat in dezen heilloozen nacht in je tegenwoordigheid plaats I had.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1