BINNENLAND. neraal Brièrè de l'Isle, gedateerd van Haï-Phong 20 October, te 11 uur ies morgens, luidt: Grootevij andelijke massa's worden gezien in de streek van de Roode rivier. Zij hebben den 13den October Tuyen- Quan aangevallen; de vijand is met aanzienlijke verliezen afgeslagen. Aan onzen kant is geen enkel verlies; alle gekwetsten zijn buiten gevaar. Een telegram van admiraal Cour bet, van Kelung 19 October, meldt, dat zijne troepen bezig zijn blokhui zen om hunne positiën te vervaar digen. Het weder is slecht en be lemmert de werkzaamheden. De heer Cleveland is te Albany V. S. op straat aangevallen door een persoon, aan wiens zwager hij ge weigerd had vergiffenis te schenken. Haarlem, 21 October 1884. Yoor een vrij talrijk publiek, werd gisterenavond in de sociëteit «de Kroon» ten tooneele gevoerd door het tooneelgezelschap van deN. Rott. schouwburg-maatschappij onder di rectie van den heer A. Faassen, het blijspelMijn naam is Lehman\ De opyoering van dit stuk zoowel als die van het nastukje slaagde uit muntend en miste haar uitwerking niet. Yan het begin tot het einde werden de lachspieren der aanwe zigen in beweging gebracht. We zullen over de stukken zelve, niet uitwijden, noch over de personen, de namen van Zuylen, Ales. Faassen, de Graef- Yerstraete en nog eenige andere op het programma voorko mende, zijn reeds genoeg bekend, om te kunnen weten wat de personen, die ze dragen te voorschijn brengen. Het ensemble was verder uitmun tend. Zoowel hoofd- als nevenrollen hebben geen enkele maal gefaald, en we hopen dat de heer Faassen dat succes bij het Iiaarlemsche pu bliek moge hebben ingeoogst, wat hem toekomt, zoodat wij hem spoe dig weder met zijn gevierde acteurs in «de Kroon» mogen terugzien. Uit het dertiende verslag van het bestuur der kweekschool voor onderwijzeressen alhier, blijkt dat deze inrichting in het afgeloopen i'aar in een bloeienden toestand ver teerde. Het eenige euvel was ge brek aan plaatsruimte, zoodat enkele voor het toelatings-examen geslaagde meisjes moesten worden afgewezen. Er zijn thans 41 interne, 30 ex terne kweekelingen en 26 leerling-en van den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzeressen; een totaal uitmakend van 97 leerlingen. Onder de interne kweekelingen is er uene, die reeds het examen voor hoofdonderwijzeres heeft gedaan en nu zich voorbereidt voor het exa men in ééne vreemde taal. De uitslag der acte-examens, door leerlingen der school, was als volgt 4 leerl. behaalden de acte van hoofd onderwijzeres, 16 die van onderwij zeres, 4 zijn voor dit laatste examen niet geslaagd. Twee leerlingen die bij het exa men in Oct. 1883 niet slaagden, zijn in April jl. geslaagd. Mej. B. H. de Vos, die ruirn 10 jaar achtereen werkzaam was als directrice en om haar ijver en nauw gezetheid zeer gezien, vroeg in het vorig jaar, wegens huwelijk, haar ontslag, dat haar met leedwezen doch tevens met welgemeenden en welverdienden dank werd verleend. schip het uiteinde willen bereiken van een omgebogen mast, die vlak voor het schip ligtalzoo kwam hij zijn doel nabij. Meer dan eens voelde Caillouët zijn veerkrachtig steunpunt buigen, en als het ware onder hem weg schuiven. Menigmaal was hij bijna op den grond neergeploft, maar telkens wist hij stoutmoedig aan het gevaar te ontsnappen. Ten slotte kwam hij aan de plaats van bestemming, het werd hoog tijd, wan hij was even uitgeput als krachteloos, onderscheidde niets meer en gevoelde zich reeds door een dui/.eling aangegrepen. Hij hield zich stevig vast, en wel dra had hij zijn vorige krachten herkregen. Bijna onder zijn voeten czag hij als een chaos het geopende hol, hij maakte de riemen los, die hem aan het lijk vasthechtten, pakte het lijk bij de schouders en evenals Zij werd vervangen door mej. G.G.1 Gerretsen, van Epe, die de betrek king 1 Dec. jl. aanvaardde. Laatst genoemde dame was voor de prak tische opleiding der kweekelingen, bij toerbeurten, werkzaam in de school van den heer L. van der Wilk. De afwezigheid, nu van de eene en dan van de andere kweekeling werkte storend voor het onderwijs aan de kweekschool zelve, waarin door burgemeester en wethouders is voorzien, door alle leerlingen der hoogste klasse eenmaal per week in de daarvoor aangewezen scholen der gemeente werkzaam te doen zijn. In verband met de wijziging in art. 65 der wet op het lager onderwijs, waardoor degenen, die in het bezit zijn eener acte van onderwijzeres, tot het verkrijgen van acten in vreemde talen worden toegelaten wordt eeneafzonderlijke avond-cursus voor het onderwijs in de vreemde talen geopend. Voor de leerlingen der hoogste klasse, die voornemens zijn, hunne studiën in de vreemde talen voort te zetten, zal eenige uit breiding aan het onderwijs in die talen worden gegeven. Bij de Nederl. hoofdcommissie voor de Antwerpsche tentoonstelling, zijn tot dusverre nog slechts een beperkt aantal billetten ingekomen. Zij schrijft dit toe aan de omstan digheid dat de meeste Nederland- sche industriëelen met de inzen ding hunner billetten tot den uiter sten termijn wachten. De hoofdcom missie maakt er echter attent op, dat zij slechts tot 1 November over plaatsruimte te beschikken heeft en dringt dus op spoed aan. Uiterlijk 24 dezer wacht zij daarom de op gaven der Kamers van Koophan del in. Ook de Kamer van Koophandel hier ter stede heeft zichzooals wij meldden, als sub-commissie ge constitueerd en dringt er, met het oog op bovenstaande, ten zeerste op aan, dat de inlevering der aanvragen nog vóór 24 Oct. aan den secretaris der Kamer geschiede. Gisteren is door de politie alhier aangehouden eene 16-jarige dienst bode, die zich aan diefstal van ver schillende voorwerpen aan hare mees teres toebehoorende had schuldig gemaakt, die echter allen ten huize harer ouders in beslag zijn geno men. Reeds} in 1882, dus op 14- jarigen leeftijd, is dit meisje door de arr. rechtbank alhier veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf we gens bedelarij meteen valschbriefje door haar zelve geschreven. De Minister van Buitenland- sche Zaken opent heden de serie van groote diplomatieke diners, welke Z.Exc. gewoon is jaarlijks te geven. In het lokaal Diligentia is gisteren, onder presidium van den heer J. P. R. Tak van Poortvliet, het examen aangevangen van hen, die voor de betrekking van leerling consul wenschen in aanmerking te komen. Zr. Ms. consul-generaal te Londen, jhr. May, is te 's Hage aangekomen, tot bijwoning der zit ting-en der commissie van examen voor leerling-consuls. Er hadden zich 21 candidaten aan gemeld. Zaterdag heeft de raad der ge meente Zand voort, in zijne publieke vergadering besloten, een daartoe men een klomp lood in de karabijn stopt, liet hij hem in de diepe en sombere opening afglijden. Een nachtvogel vloog uit zijn duister verblijf, terwijl hij zijn akelig gekras uitstiet, een stofwolk ver spreidde zich over den weg, daarna was niets meer te zien. De pikeur la Ramée sliep voor immer in den boom, waar zijn been deren zouden verrotten. Verscheidene uren waren verloo- pen. langzamerhand viel de nacht in. Wij treffen Caillouët aan de oevers der Loire weder aan, op vier mijlen afstands ongeveer, van het dorp de Vezay. De koddebeier liep met haastigen tred en starren blik. waarheen richtte hij zijn schreden? wij weten het evenmin als bij. Hij liep maar altijd voort, daar een onverklaarbare stem hem influis terde, dat de vermoeienis van het lichaam alleen de koortsachtige op- aangeboden huis, in de Kerkstraat aan te koopen, om het te doen in richten tot vereenigd post- en tele graafkantoor, Voorts zal eene over dekte verzamelplaats voor het straat- vuil enz. aangelegd worden op een terrein buiten de bebouwde kom der gemeente. Eindelijk zal de gebrek kige toegangsweg tot de Algemeene Begraafplaats vervallen, en vervan gen worden door een korteren en beteren. Op den O. Z. Achterburgwal, te Amsterdam was de sterke arm der gerechtigheid Zondagavond niet zoo spoedig aanwezig, toen er een einde te maken viel aan een bloedige twist tusschen drie infanteristen en een tiental mariniers. Eerst toen de «men- schen van de zee» de «menschenvan den wal» met bebloede neuzen had den doen aftrekken en er een schako was zoek geraakt, kwam de politie er bij. Arrestatiën hadden niet plaats. Een man, die mede Zondag avond in beschonken toestand aan den O. Z. Voorburgwal bij de Hein- tje-Hoeksteeg te water was gespron gen, werd eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Twee kermisreizigers, die onlangs op de Rijper kermis vertoefden, kon den des nachts niet onder dak komen en gingen daarom in een hooiberg slapen. Terwijl de eene sliep, maakte de ander zich meester van de mand met kunstbloemen, welke aan zijn makker behoorde, en verwijderde zich daarop ongemerkt. Nadat de politie hiervan in kennis was gesteld, gelukte het haar aanvankelijk niet het spoor van den vluchteling te ontdekken. Na lang zoeken heeft zij den verdachte nu gevonden in een velocipèdetent te Purmerend en reeds gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Een pakje, jl. Zaterdag te 's Hage uit een vrachtwagen van de N. R. S. Maatschappij vermist, is nog den zelfden avond terug gevonden in een bestelwagen van de Hollandsche IJzeren Spoorwegm. De besteller vond het geheel geopend in den wagen; het was geadresseerd aan een bekend goud- en zilversmid te 's-Hage en bevatte voorwerpen van waarde. Toen de besteller van de H. S. M. het pakket aan den ge adresseerde bezorgd had, bleek dat daaruit niets vermist werd. Door den commissaris des Konings in Zuid-Holland is aan den heer D. G. van Huls te Lobit autorisatie verleend, om van Maassluis af langs de Nieuwe Maas, Noord, Merwede, Waal en den Rijn naar Lobit te vervoeren 743 kisten en 4944 vaten buskruit, wegende te zamen 310,000 kilo bruto, met verdere bestemming naar Duitschland. Te 's Hage is gisteren, op tachtig- jarigen leeftijd,overleden dr. Rutgers, oud-hoogleeraar in de theologie te Leiden, en ridder van den Ned.Leeuw. In de afgeloopene week werden de ijzererts werkers, Rotterdamsche ploegen, aan het Ned. Rijnspoor te Rotterdam door den stationschef al daar voor dat werk ontslagen, omdat zij weigerden voor eene verminde ring van loon gister ochtend het werk te hervatten. De Kralingsche ploegen, die ge noegen hadden genomen met de gewondenheid van zijn gemoed kon doen bedaren en omdat hij kalmte en koelbloedigheid noodig had, om zijn toestand goed te overzien, en het een of andere besluit te nemen. De eerste gedachte van den kod debeier na het vreeaadsoortige be graven van La Ramée, was om re gelrecht naar het kasteel te gaan, on de Vezay voor den kop te schie ten, of hem zijn jachtmes in het hart te stooten, maar de gedachte aan een meer verfijnde wraak weerhield hem. Op dergelijke wijs hem met een slag te dooden, zeide hij bij zichzelf, dat zoude den man niet genoeg doen lijden. Ik moet iets beters vinden, en van toen af zon hij, verre van het kasteel verwijderd, en doelloos rond zwervende op een afdoend middel. Wat zou hij met Suzanna doen? Hij dacht er volstrekt niet aan om haar te dooden. loonsvermindering werden door de Rotterdamsche ploegen bedreigd, in dien zij gister aan 't werk gingen. Toen zij nu gister ochtend kwa men om hun werk ter hand te ne men, zouden zij werkelijk daarin verhinderd zijn geworden, indien de politie, van dat geschil in kennis gesteld, het niet door haar flink op treden had belet. Er heeft daarbij geen stoornis van de openbare orde plaats gehad. Vóór den aanvang der op Vrijdag jl. te Sliedrechtgehoudenverkooping van hout en rietgewassen, werd door eenige aanwezigen voorgesteld, de uitgeloofde trekgelden aan de armen dier gemeente te schenken. Het voor stel vond algemeen bijval, zoodat een bedrag van f217 voor de armen is ontvangen. Zaterdag middag had te Gorin- chem de voor eenige dagen aange kondigde vliegerwedstrijd plaats. Op de zandplaat een kostelijk ter rein in de rivier werd de strijd geleverd. De zandplaat, die niet zeer ver van den oever ligt, was daarmee verbonden door een vlot. Met muziek van de schutterij trok ken de mededingers er heen. 102 vliegers waren ingeschreven. Vlie gers van allerlei grootten, van al lerlei vormen trokken de aandacht (één in den vorm van eene dame was al spoedig onder den naam van Jannetje Struyk bekend.) Sommige stegen hoog in de lucht, om daar in botsing te komen met andere vliegers, en daarna in het koele water neer te dalen, andere hiel den flink stand. Het was een op gewekte middag voor de jongens, en ook voor de vele toeschouwers. Toen I. IC. te Ambt-Hardenberg Zaterdag met een koe op wegwas, werd het dier eensklaps zoo wild/ dat K. een stoot in het oog bekwam, waardoor hij wel het verlies van dat lichaamsdeel zal te betreuren hébben. Een 28-jarig jongman te Eindho ven, sigarenmaker van beroep, erfde onlangs geheel onverwachts circa f 1500. Sedert dien tijd was van wer ken weinig sprake meer, en het ge- heele kapitaaltje werd aan Bachus geofferd. Zondag heeft men zijn lijk uit het kanaal opgevischt. Zondag nacht omtreeks 1 uur werden V. P., metselaar, en een meisje in zijn gezelschap J. O., door den leidekker J. C. D., verraderlijk in de Hooge Nieuwstraat te 's Her- togenbosch, overvallen en met een mes verwond. De aanleidende oorzaak is, dat de beide mannen 's avonds te voren in eene herberg woordentwist hadden gehad over hun handwerk, bij welke gelegenheid zij reeds handgemeen waren g'eweest en de dader van den verwonde eenige klappen had beko men, waarover de ander zich toen als boven gemeld heeft gewroken. De verwonde V. P. werd wegens veel bloedverlies nog denzelfden nacht overgebracht naar het zieken huis, terwijl de dader opgespoord en in de gevangenis aldaar in veiv zekerde bewaring genomen werd. Te Venloo ontstond gisteren avond te 10 ure twist tusschen burgers en huzaren, waarbij het van woor den tot daden kwam en de huzaar Hoemakers een vingerdiepen steek in het rechterbeen bekwam, die hem Een gedachte, eene herinnering behoedde het leven der jonge vrouw. Zij heeft weerstand geboden en is slechts voor geweld gezwicht, dacht Caillouët, maar kort daarop liet hij volgen: Misschien zou ik haar ver giffenis geschonken hebben, maar dat zij mij haar schande als huwe lijksgift aanbracht, dat is eerloos. En Caillouët nam zich voor om na zijn wraak aan de Vezay te hebben gekoeld, Sazanna te verla ten, en ver van dit verwenschte oord te vluchten. Werktuigelijk sloeg Caillouët na een oogenblik aan den hoogen oever rand te zijn gezeten, waarvan men het gezicht had over den goudge len stroom, den weg in die naar het kasteel de Vezay leidde, maar zijn gang was niet als een oogen blik tevoren, zoo woest als die van een wild beest, dat door het moor- de slagader doorsneed, terwijl een ander huzaar eene diepe wonde bo ven het rechteroog ontving. De ge wonden zijn naar het militaire hos pitaal overgebracht en de daders nog niet bekend. Het volgende moet dezer dagen te Huisen hebben plaats gehed. Drie weken was een man getrouwd toen hij op het kantoor van den ambtenaar van den burgerlijken stand aanklopte en zei«of me neer de trouerie niekon uutvegea,» Als reden gaf de echtgenoot van drie weken aan den ambtenaar op, dat hij dacht «'n engeltje bi de kop te hebben, maar 't is 'n duvelke, jong! wat ik oe zeg.» De man keek raar op toen men hem aan 't verstand bracht, dat men dadr wel aan elkaar bindt, doch niet losstren- gelt. De 22ste algemeene vergadering der Schippersvereeniging (Schutte- vaêr) zal in den loop van Januari 1885 te Sneek worden gehouden. In die vergadering zal het nieuwe reglement worden vastgesteld, om later ter goedkeuring aan Z. M. den Koning te worden onderwor pen. Het concept van het nieuw reglement, dat reeds maanden in het bezit is der atdeelingen, heeft ëene meer algemeene strekking, de behartiging van de belangen der geheele Nederlandsche binnenschip- perij. Te Seksbierum (Fr.) stierf in de afgeloopen week, na eene korte on gesteldheid, een meisje van 21/3 jaar. De vader van het kind ging des avonds oogenschijnlijk gezond te bed, en te 10 uur was ook hij een lijk. GEMENGD NIEUWS. 't Schijnt dat de terugreis uit ons land aan Sarah Bernhardt nog een moeielijk oogenblik opgeleverd heeft. Zij, aan zoovele visites gewoon, heeft aan het eerste Belgische grenssta tion «la visite des douanes» niet afgewacht en geweigerd het ge bruikelijke onderzoek toe te laten. In dit netelige geval heeft de sta tionschef eenvoudig den waggon met Sarah Bernhardt en haar ge leide op een dood spoor laten rij den, waarna al zeer spoedig de eenig- zins luimige kunstenares, ziende dat zij alle kans had voorgoed in het plaatsje Esschen te moeten blij ven, geen verder bezwaar tegen het douane-onderzoek maakte. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft de zijde-in dustrie zich in de laatste dertig jaar snel ontwikkeld. In 1850 waren er slechts 29 zijdefabrieken met een kapitaal van 600,000 dollars, die aan 857 arbeiders werk verschaftenter wijl er in 1880 niet minder dan 383 zijdefabrieken bestonden met 30,000 werklieden en een bedrijfskapitaal van 20,000.000 dollars. Sedert is het aantal dezer fabrieken tot 388 gestegen. Californie is niet de eenige staat, waar men zich op deze indus trie toelegt. De middel- en de zuide lijke staten, vooral Mississippi en Missouri, zijn er eveneens bijzonder geschikt voor. De deurwaarder uit Neuenhaus Lingen (Pruisen) wordt te Osnabriick vervolgd wegens verduistering door een openbaar ambtenaar, en op lichting. De Pruisische regiering heeft zijne uitlevering gevraagd. Men vermoedt dat hij zich in Nederlaud ophoudt, en daarom vraagt het departement van justitie onmid dellijk bericht van zijne opsporing en aanhouding. Eene geheele compagnie Fran- sche marine-soldaten te Lorient werd dezer dagen plotseling ongesteld. Bij dend lood getroffen, in allerijl voort- vlucht. Hij ging langzaam, uitgeput van vermoeienis, met het hoofd op de borst neergezonken. De armen hingen hem slap langs het lijf, hij besteedde veel tijd om de vier mijlen af te leggen, die hem van de schoone wouden, aan zijn opzicht toevertrouwd, scheidden, het sloeg twee uur in den morgen, op den klok van het kasteel, toen Cail louët den muur voorbij was, die het park over zijn geheele ruimte omsloot. Wordt vervolgd.) SSfe

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2