POPULAIR Mil- UA 2 e Jaargang. Vrijdag' 24 October 1884. No. 399. FEUILLETON. De fraai van üen MleMer. BI.WKNLAM). ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Zon- en alyemeene Feestdagen. Verschijnt Dagelijks uil Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de PubHeité Etrangire G. L. DA UBE 8f Co., J OH. F. J ONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12 J tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drccfzijde 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncdcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drccfzijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclic Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlcmscho Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcndc toegangskaarten voor ecu gehoel jaar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jBren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De Belgische koning- heeft gis terenmorgen den heer Malou ont vangen. Onmiddellijk daarna is de ministerraad bijeengeroepen, die te 11 uur bijeenkwam. Het bezoek dat de heer Bara, ge wezen minister van Justitie, op het paleis gebracht heeft, is het onder werp van talrijke beschouwingen. Volgens inlichtingen uit betrouw bare bron, had de koning den heer Bara doen roepen, om hem uit te üoodigen, zijne vrienden tot voor zichtigheid aan te sporen. Onlusten van weinig ernstigen aard zijn weder in verscheidene ste den uitgebarsten, met name te Kort- rijk en te Hasselt. In een dorp bij Mechelen is een geweerschot gelost op een groep personeneen werd gedood, vier werden gekwetst. De Eloile Beitjeeen oproerig ar tikel van 't Journal de Bruxelles aan halend, zegt, dat zulk eene bedrei ging met revolutie den koning zal doen zien, in welke handen hij is overgeleverd. «Men wil ons,» zegt het blad, «terugvoeren tot de don kerste tijden der Brabantsche revo lutie van 1789.» De heer Dodson, kanselier van het hertogdom Lancaster, Engeland, is tot pair benoemd. In de tot dusver door hem bekleede betrekking is hij vervangen door den heer Treve- lyan, die tevens een zetel in het Kabinet zal verkrijgen. De heer Campbell-Bannerman zal den heer Trevelyan vervangen als eerste secre taris van Ierland. De Nordd. Allg. zegt, dat de Naar liet Pranscli VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 27. Hoe heeft de zaak zich toe gedragen Ik was doodmoe, want eerst moest ik een worsteling in het Roode Huis doorstaan, en bovendien zag ik mij genoodzaakt den schurk, die niet l'oopen wilde, voort te trekken. De kerel bemerkte mijn afmatting, waardoor hij er in slaagde, zich los te werken, hij wierp mij de oogen vol kiezelzand, zoodat ik duizelde, en hij de vlucht nam. Hebt gij hem nagezet? Ja, mijnheer de graaf, bijna den geheelen nacht; ik liep nog juridische zijde van het vraagstuk der Brunswijksclie troonopvol ging aan de beslissing van den Bondsraad overgelaten is. In politiek opzicht mag men zich niet ontvein zen welke gevaren het Rijk zouden bedreigen, wanneer een aanhanger der Welfenpartij als hertog van Brunswijk soeverein lid van het Rijk werd. De soevereine rechten welke hij als zoodanig over een bepaald gebied uitoefende, zouden door hem misbruikt worden om zijn hof tot het kristallisatiepunt van het drijven der Welfenpartij te maken, en onder hertogelijk Brunswijksch gezag de middelen voor te bereiden om de plannen der Welfenpartij te verwe zenlijken, zoodra verwikkelingen van anderen aard in het Duitsche Rijk het oogenblik daartoe gunstig zou den doen schijnen. Het programma en de houding der Welfenpartij heb ben het haar onmogelijk gemaakt zich binnen het Rijk een ander ar- chimedisch punt te verzekeren, zoo als haar thans het verblijven van een lid der partij als soeverein te Brunswijk zou verschaffen. In afwachting van de afschaffing der on afzetbare senatoren, heeft de Fransclie Senaat er weder een be noemd, den heer Cambon, Fransch minister-resident in Tunis. Yele stem men waren uitgebracht op den heer Christophle, goeverneur van het Crédit foncier, die zich echter niet candidaat stelde, en op den heer Trarieux, afgevaardigde der Gironde. In de commissie van onderzoek voor de Tonkin-credieten in de Fran- sche Kamer zijn gekozen: tegen de regeering Georges Périn, Clémen- ceau, Granet en Andrieux; vóór de regeering Frank Chouveau. Roquet, Maze, Arthur Leroy, Dureau de Vaulcomte, Pradon en Cavaignac. verder dan Villiers, dat aan den oever der Loire ligt, maar het is totaal onmogelijk den man weer te vinden, tenzij g-ij de gendarmen op hem afstuurt, wat niet moeilijk zal vallen. Waartoe dient dat? viel de graaf hem in de rede, hij is weg, laten ze hem mijnentwege elders opknoopen. Dit was de eenige lijkrede, La Ramée nagezonden. Heeft mijnheer de graaf mij niets meer te bevelen? vroeg Caillouet. Neen, volstrekt niets. Dan zal ik heengaan. Ja. gij kunt u verwijderen; zeg eens even, Caillouëthoe maakt je vrouw het? De koddebeier knarste op ontzet tende wijs de tanden samen, hij kon echter een oogenblik later op kalmen toon antwoorden. Zij vaart wel,mijnheer de graaf, ik dank u! Deze zeven leden zullen zelfs voor hoogere credieten dan de gevraagde stemmen. Generaal Millot is uit Tonkin te Marseille aangekomen. De reporters der verschillende bladen, zullen wel in grooten getale toegestroomd zijn om zijn klachten te vernemende generaal heeft zich echter ziek en vermoeid verklaard en zal gedurende een paar dagen in het Hótel des Colonies vertoeven, zonder hen te ontvangen. Het gerucht loopt dat te Yport de cholera is uitgebrokenwaar reeds tien gevallen en vijf sterfge vallen zouden geconstateerd zijn. De prefect heeft zich naar Yport bege ven om te onderzoeken of het wer kelijk de Aziatische cholera is, en heeft de noodige maatregelen be volen. De Fransche bladen volgen met veel belangstelling de verkiezingen in Elzas-Lotharingen en voorspel len met veel ingenomenheid dat de Duitsche geest in deze wingewesten zal blijken geen vorderingen gemaakt te hebben, en de bevolkingen met onbezweken trouw het uur der re vanche afwachten. Eenigen laten zich wel wat ver voeren. De Paris b. v., anders officieus blad, gaat zoo ver, in een chauvinistisch artikel, «Le Gallienland», waarmede het Frankrijk blijkt te bedoelen, deze phrase te schrijven: «Kablé weegt op tegen Weissenhourg, Dollfusz wreekt Reichshoffen, Antoine ver nietigt St. Privat.» Een Duitsch blad merkt op dat wanneer deze nederlagen, en dus ook de herinne ring er aan, op zoo vreedzame wijze kunnen gewroken worden, de Fran sche bladen ook maar verstandig zullen doen, aan andere revanche niet te denken. Heeft men mij niet dat gij spoedig vader wordt? Caillouët tastte, misschien onwil lekeurig, naar het heft van zijn jachtmes, maar deze beweging had geen verdere gevolgen. Zoo is het, mijnheer de graaf, zeide hij ten slotte. Gij hebt maar een goede,knappe huismoeder aangetroffen, Caillouët; maak haar gelukkig, mijn vriend! Daar zal ik mijn best voor doen. Ik weet wel dat Suzanna een schat is, en ik zal nimmer vergeten, mijnheer de graaf, dat gij mij dien geschonken hebt. Ik zal voor de opvoeding van je kind zorgen, Caillouët. Mijnheer de graaf is wel vrien delijk. Je behoeft me daarvoor niet te bedanken, wat ik doe, is niet meer dan plicht, want je bent een oud dienaar. Hier eindigde het gesprek. De politie te St. Petersburg hoeft Zondagavond eene geheime drukkerij ontdekt en vele documen ten in beslag genomen welke be trekking hadden op een aanslag op het leven van den Czaar. Versehei- dene arrestatien hadden terstond en nog zeer vele later. Nu sedert het ophouden der qua rantaine en met het zachte seizoen de toevloed van reizigers naar Italië weer toeneemt, heeft het comité der Turijnsche Tentoonstelling besloten, de sluiting tot 10 November uit te stellen. De nieuwe Chineesche gezant voor Berlijn, Weenen, Rome en 's Gravenhage, de heer Schu-tsin- tchen, is te Yenetie gearriveerd, van Alexandrie komend. Zijn gevolg be staat uit 24 personen, onder welke zijne vrouw en dochter. De gezant zet onmiddellijk de reis naar Berlijn voort. Northcote is gisteren voormiddag bij den Khedive van Egypte ter audiëntie geweest om afscheid te nemen. Het Engelsche oorlogsschip Nelson is aan de Orangeriebaai aangeko men en heeft het Engelsch protec toraat op de Zuid-Oostkust van Nieuw-Guinea afgekondigd. Bodensteinpresident van den Yolksraad in Transvaalis tot adjunct-president in Transvaal ge kozen. Haarlem, 23 October 1884. Op 21 dezer had alhier de aan besteding plaats van verschillende Vervolgens ging Caiilouët naar de keukens, waar hij de onverza digbare nieuwsgierigheid der be dienden moest bevredigen, door op nieuw aangaande den pikeur alles te verhalen, wat hij de Yezay had op de mouw gespeld. Niets ter wereld scheen inderdaad aannemelijker dan dit verdwijnen van La Ramée, en het kwam zelfs niemand in de hersenen om twijfel hieromtrent te opperen. De nacht viel in; sedert elf uur lag Caillouët op den loer in een struik van wilde hazelaars, op een geweerschot afstands van het park poortje. Hij bleef er tot vijf uur 's mor gens en moest zich bij het aanbre ken van den dag verwijderen, zon der iemand te hebben waargenomen. Evenzoo ging het ook den vol genden nacht, den derden en den vierden. Maar Caillouët had een stalen artikelen voor het huis van arrest te dezer stede; deze werden tegen zeer lage prijzen aangenomen. Ieder gevangene komt voor het jaar 1885, aan dagelijksch voedsel op 141/, ct. Nader wordt gemeld, dat HH.MM. de Koning en Koningin op 14 Nov. in de residentie worden verwacht, om in het laatst der daaropvolgende week wederom op het Loo te gaan verblijf houden tot het einde van December. H. K. H. Prinses Hendrik is gisterochtend per Rijnspoor naar Am sterdam vertrokken, om zich onder behandeling van dr. Mezger te stellen. De minister van financiën heeft ten aanzien van den visitatiedienst aan grenskantoren o. a. het vol gende voorschrift gegevenWanneer zich onder de bagage van reizigers met spoortreinen of stoombooten goederen bevinden, waarvoor invoer rechten of accijns zijn verschuldigd, moeten deze door den ontvanger of zijn gemachtigde worden geïnd. Het in ontvang nemen dier gel den mag niet worden overgelaten aan ambtenaren, belast met de visi tatie, en de ontvanger of zijn ge machtigde moet daartoe bij de bin nenkomst van eiken personentrein op het kantoor ol" in de visitatie zaal aanwezig zijn. Het is aan ambtenaren, bij dat werk tegenwoordig, verboden om gedurende het verrichten van visi- tatiën te rooken. Naar het Dagblad verneemt, zal, te "tekenen van 1 Dec. a. s., de dienst der postbeambten op Zon- en erkende christelijke feestdagen wor den beperkt. Die beperking betreft in hoofdzaak het niet-uitvoeren van eenige verzendingen en daarmede in verband staande bestellingen. wil in een ijzersterk lichaam be sloten. Hij liet zich door het mislukken van zijn plan niet ontmoedigen. Hij nam zich voor eiken avond, al was het ook een jaar lang, indien noo- dig, terug te komen. Deze volharding werd weldra met goeden uitslag bekroond. Den vijfden nacht, omstreeks één uur, hoorde Caillouët dit zachte en regelmatige geluid, dat door den stap van volbloed hengsten wordt voortgebracht, die het bouwland be treden. Hij keerde zich even in den struik om, en zag twee ruiters, die stap voets naar hem toe kwamen rijden. Zij reden op een geringen afstand van elkander. Het was helder weer. Toen de ruiter den hazelaarstruik voorbijreed, kon de koddebeier zijn gezicht als op klaarlichten dag on derscheiden.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1