De Berlijnsche correspondent van de N. R. Cl. meldt, dat binnen eenige weken te Berlijn de confe rentie wordt geopend van gedelegeer den uit Nederland, de Duitsche Rijn- oeverstaten en Zwitserland, ter be raadslaging over k westiën betreffende de zalmvisscherij in den Rijn. In de Franscbe bladen wordt het overlijden vermeld van den heer J. D. B. A. baron van Heeckeren van Beverwaard, minister van Staat en oud-gezant onzer regeering te Weenen. Hij woonde sedert verschei dene jaren te Parijs, waar hij ech ter een zeer teruggetrokken leven leidde. Hij is in een familiegraf in den Elzas bijgezet en had den ouder dom bereikt van 93 jaar. Gisterenmorgen zijn twee kinde ren, die aan het spelen waren op een hoop gaspijpen in de nabijheid van de Bullebaksbrug. aan het einde van de Brouwersgracht te Amster dam. te water geraakt. Zij werden een paar uur later levenloos opge haald. Prof. S. A. Naber, h'oogleeraar aan de Amsterdamsche gem. univer siteit, heeft eenige maanden geleden de hem aangeboden leerstoel te Lei den, ter vervanging van prof. Cobet afgeslagen. Als blijk van waardee ring van dit besluit had het Amster- damsch studentenkorps gewenscht den hoogleeraar een serenade te brengeu. Prof. Naber heeft evenwel voor die hulde bedankt. Op het daartoe bestemde terrein in de Wiegelstraat te Nieuweramstel werd Dinsdag, in tegenwoordigheid van eenige belangstellenden, door mevr. de wed. Casteren van Catten- hurch en mevr. de wed. M. C. Zie- gelaar-Gortmans, de eerste steen gelegd voor het op te richten «Am- sterdamsch Tehuis voor onbeheerde dieren.» Van een vreeselijk drama werd ïl. Zaterdag in de nabijheid van de gemeente Helder de laatste akte af gespeeld. Geruimen tijd geleden kwam eene dienstbode van daar in de woonplaats harer familie, Anna Paulowna terug. Zij verkeerde kennelijk in gezegende omstandigheden, doch ontkende dit, toen men daarop zinspelingen maakte. Later heeft men daaraan niet meer gedacht, en na eenigen tijd trouwde zij met den man harer overleden zuster. Die man miste op een keer de som van 70, die hij zeker wist ge borgen te hebben. Later werd hij op eens door zijne buren gewaar schuwd dat zijne woning in brand stond. De man stierf, en nu onlangs werd zijne weduwe ernstig onge steld. Ter verpleging werd zij in 't gasthuis te Amsterdam opgenomen. Van daar is zij nu onlangs te Anna Paulowna teruggezondenhoewel haar toestand niet verbeterd was. Doch met die terugzending ging gepaard de mededeeling der beken tenis, waartoe zij in 't gasthuis was gekomenzij had indertijd het kind, waarvan zij buiten huwelijk moeder was geworden, vermoord; zij had haren man de bovenbedoelde som gelds ontstolenzij had het huis in brand gestoken! Die vrouw is nu jl. Zaterdag te Anna Paulowna overleden. Hen N. Ct.) Door den stoomtram, die van het Badhuis te Scheveningen materialen De burggraaf Armand de Ville- dieu! fluisterde hij, de vriend van den man is de minnaar der vrouw. Ziezoo! dat gaat goed, cn ik heb du6 geen reden tot klagen. Toen de burggraaf den parkmuur was genaderd, steeg hij van het paard, en wierp den knecht de teu gels toe, die zich terstond met de twee paarden verwijderde. De Villedieu nam een sleutel uit den zak, opende het poortje, en ging het park in. Caillouët vernam een oogenblik het geluid zijner schreden, terwijl hij het kiezelzand der laan betrad. Onlangs, dacht hij, was ik be paaldelijk zeker van mijn zaak, nu ben ik nog meer overtuigd; ik denk dat ik morgen zal kunnen rapport maken. De koddebeier wilde weten, hoe lang de samenkomst der gelieven zou aanhouden, hij bleef derhalve op zijn post. vervoert, werd eergisteren een jon gen overreden, die zich aan een der wagens had vastgeklemd en daarvan afviel, zoodat de daaropvolgende wagen hem over het lichaam en de beenen ging. De toestand van den jongen schijnt hopeloos. De Engelsche visschers maken zich nog bij voortduring schuldig aan diefstal van netten ten nadeele der Hollandsche visschers. Gisteren werd bij den waterschout te Sche veningen aangifte gedaan door schip per Roos, varende voor den reeder W. Groendat hem door een visch- smak van Grimsby met opzet groote schade aan zijne vleet werd toege bracht. Een tweede stuurman, Maarten Mos, varende voor den reeder J. Waterreus, rapporteerde, dat een Eügelsche vischkotter, gemerkt O. 336, 40 zijner netten heeft gekapt en geroofd. (Vad.) Uit Slikkerveer meldt men: Jl. Maandag vervoegde zich alhier een persoon bij de huisvrouw van L. de W., onder voorgeven agent van politie te Rotterdam te zijn, en door haren man te zijn gezonden om zijn horloge en medaillon. De vrouw, van geen kwaad bewust, gaf argeloos het gevraagde, en de man vertrok. Toen hij weg was, kreeg zij even wel achterdocht, en spoedig werden nu maatregelen genomen, om hem op te sporen, en wel met goeden uitslag. Den volgenden morgen reeds werd hij in het Zeemanshuis te Rot terdam gearresteerd. De man heeft nu voor de derde maal in dit jaar diefstal gepleegd. Den vorigen keer, toen hij ook pas op vrije voeten was, maakte hij zich aan soortgelijk feit te Charlois schuldig. Te Renkum is een winterzalm gevangen, wegende 30 halve kilogr., die voor den hoogen prijs van f105 is verkocht. Een reiziger, die eergisteren uit Meppel te Zwolle aankwam, de heer D. van Utrecht, miste zijne porte- monnaie. Hij had liaar in een coupé 2e kl. laten liggen. Een der heeren. daar mede in gezeten, had haar opgeraapt en gezegdik zal ze aan den chef ter hand stellen. Dit was echter niet geschied. De trein was inmiddels naar Utrecht vertrokken. Onmiddelijk werd geseind, eerst naar Harderwijk, later naar Amers foort. In laatstgenoemde plaats werd de portemonnaiewelke ruim ƒ220 in papier en geld inhield nog bij den vinder aangetroffen. Hij had vergeten haar aan den chef te geven. De bevolking op de strafgevan genis «de Kruisberg» nabij Deuti- chem bestond op 1 October 11. uit 178 jongelingen, en wel 137 opvoe- delingen en 41 gevangenen. Maandag-voormiddag heeft de sergeant J. M. Iv., van het 2e bat. 5e reg. inf. te Nijmegen, in de Mariënburg-kazerne, op zijne kamer, zich door een geweerschot van het leven beroofd. De ongelukkige was 25 jaar oud. Te Rijsbergen, nabij Breda, heeft de landbouwer A. V. in dronken schap zijn zwager zoodanig met een stuk hout op het hoofd geslagen, dat deze in een gevaarlijken toestand Twee uren verliepen aldus. Toen verscheen het eerst de lakei van de Villedieu, met de paarden. Eenige minuten later verliet de burggraaf het park, wiep zich in den zadel, en reed in galop weg. Caillouët wreef zich vergenoegd de handen en zocht zijn woning weder op. Zijn pijnlijke wonden beletten hem geenszins op dit oogenblik een woeste vreugde te gevoelen. De koddebeier was uitgeput door de vermoeienissen van vijf slape- looze nachten, hij ging naar bed en trachtte te slapen. Maar hij kon geen oog toedoen. Zijn bloed kookte, en haat en wrok deden zijn hart koortsachtig kloppen. Hij verlangde vurig dat de dag eindelijk aanbrak, om zijne voor naamste wenschen verwezenlijkt te zien. Nog eenige uren slechts, en hij zou door een enkel woord het geluk verkeert. De dader is gevankelijk naar Breda gebracht. Onder de gemeente Heeze (N.B.) zijn het woonhuis met lintfabriek van J. Verspeek en het huis met schuur en stal van J. Smulders door brand vernield. De schade bedraagt ruim f 4000. Alleen de eigendommen van Verspeek waren verzekerd. Maandagavond ongeveer 8 uur is door den rijksveldwachter A. Haas broek te Hintham op den wegtus- schen 's-Bosch en Hintham de hand gelegd op 221/2 liter ongedekte spi ritus van 94*/io pet. Na een hevig gevecht zijn de twee geleiders met kar en paard op de vlucht gegaan; beiden werden door den wakkeren Haasbroek, die zich flink verweerde, goed toegeta keld, zoodat een hunner zelfs bed legerig is. Nadat de in beslag genomen spiri tus met behulp van den brigadier majoor der rijksveldwacht J. F. Van Doesburg te 's-Bosch naar 't kan toor des ontvangers aldaar, was over gebracht, zijn de vervoerders eer gisteren door de rijksveldwachters A. Haasbroek en II. Bouwman, bei den gestationneerd te Hintham, te Rosmalen opgespoord en tot beken tenis gebracht. De drenkeling, die eergisteren te Maastricht uit het kanaal werd ge red, heeft zijne redding niet lang overleefd; hij is aan de gevolgen overleden. Welters, zoo heette de jongeling, was naar Maastricht ge komen ter (bijwoning van het jubi leum van den rector in het R. K. weeshuis, waar hij was opgevoed. Te Maastricht kregen twee werk lieden in de ijzergieterij van de firma Joseph Co. twist, welke zoo hoog liep, dat de een den ander een diepen messteek onder het hart toebracht, waardoor men voor het behoud van zijn leven vreest. De dader is voorvluchtig. Te Bolnes doen zich in de laatste dagen vele gevallen van croup voor, allen met doodelijken afloop. Een brand te Nieuwe Schut, nabij Roswinkel, ten huize van G. J. Z. heeft een offer geëischt. Een lOjarig zoontje van den bewoner is onder de puinhoopen bedolven geraakt; bovendien zijn 17 schapen en de geheele inboedel door den brand vernield, en niets van dat alles was verzekerd. GEMENGD NIEUWS. Volgens een der weekbladen van N.-B. heeft zekere heer Schmidt, banketbakker te Wittenberg, eene ontdekking gedaan, die den liefheb bers van visschen te stade kon ko men. Als men namelijk water, dat omstreeks een dag op groene noten (t. w. noten met groenen bolster er om) heeft gestaan, op den grond giet, onverschillig of het op tuin aarde, op een harden grintweg of zelfs in de voegen tusschen destraat- steenen is, komen op hetzelfde oogenblik, nadat de grond 't vocht heeft ingezogen, een menigte wor men uit de aarde gekropen, zoodat visschers aan dit aas nooit gebrek behoeven te hebben. De aanwending moge. nieuw zijn doch de ontdekking is het geens zins, want sedert jaren is het een van de Vezay vernietigen, zooals deze met het geluk van Caillouët, den koddebeier, had gehandeld. Eindelijk kwam de zon op, en goot haar schitterende stralen over de groenende toppen van het hooge woud. Caillouët sprong ten bedde uit, het was den 17den September 1820, in den ochtendstond. TWEE WIEGEN EN EEN ZWART LINT. Mijnheer de graaf, zeide de koddebeier, zoodra üij zich tegen over zijn meester bevond, er ge beurt iets dat niet in den haak is. Waar? vroeg de Vezay. Hier ter plaatse. Op het kasteel? Ja, mijnheer de graaf. Is er weer een wilddief onder mijn lieden? Erger nog, mijnheer de graaf. bekend middel ter verdrijving van wormen uit den grond der in potten en kuipen staande gewassen om de aarde daarvan te begieten met een aftreksel van groene notenbolsters of van aloë; 't laatste faalt nooit en is altijd dadelijk bij apothekers of drogisten verkrijgbaar. Vreemdsoortig postpakket. Dat er sedert de invoering van den postpakkettendienst al groote ver scheidenheid van artikelen verzonden wordt zooals dameshoeden en draad nagels, druiven en wagensmeer, enz. enz., valt niet te verwonderen. Aan een onzer postkantoren werd echter dezer dagen een pakket ter verzending aangeboden dateen doodkistje inhield. Nieuwe beweegkracht. Een werktuigkundige te Philadelphia ge vestigd, Iveely geheeten, heeft naar luid van een der New-Yorksche dag bladen een nieuwe beweegkracht uitgevonden. Gedurende eene reeks van jaren zijn proeven genomen ter verwezenlijking van zijn denkbeeld hetwelk hem eindelijk is gelukt, nadat hij daaraan zeer belangrijke sommen had verspild, zooals zijn vrienden en bekenden hem nageven. Bij Sandy Hook, in de nabijheid van New-York, zijn dezer dagen proeven genomen in tegenwoordig heid van een militaire commissie van Regeeringswege daartoe be noemd en vele genoodigden. Door middel van een kanon, welks bij zondere samenstelling aan niemand bekend is en een beweegkracht die insgelijks geheim wordt gehouden door hem, zijn hoogst verrassende resultaten verkregen. De kogels heb ben geruimen tijd. na het verlaten van het geschut, nog een snelheid van 523 voet per seconde. Is het stuk geladen, dan kunnen twintig schoten worden gelost, zonder dat de werking van het schot vermin dert of dat het opnieuw behoeft te worden geladen. Uit welke zelfstandigheden de la ding bestaat, heeft de uitvinder niet medegedeelddat alleen is aangaan de de zaak bekend geworden, dat een geringe hoeveelheid water en dampkringslucht tot de samenstel ling daarvan behooren. Uit de voorloopige verklaringen van hex hoofd der militaire commis sie, den kolonel Hamilton, is geble ken, dat hij de uitvinding beschouwt als een zaak van hoog gewicht, vermoedelijk bestemd om een groote omkeering teweeg te brengen inde artillerie. Dat de Chineezen in sommige opzichten Java boven hun geboor teland verkiezen, is niet te verwon deren, wanneer men het volgende leest in het Soer. Hb.: De pachters van de spelen te Soe- rabaia hebben verleden jaar zeer veel geld verdiend, vooral met het Tjapdjiki. Ze waren met hun drieën; een van hen, die voor zijn aandeel an derhalve ton kreeg, toog daarmee naar Amoy, waar hij eveneens dat spel begon. Het bekwam hem echter slecht. Hij werd gesnapt, en om te begin nen, duchtig afgeranseld met de rotan; daarna kreeg hij een blok om zijn nek en werd hij op die wijze rondgeleid door de straten; tot besluit werd hij gevangen gezet wat in China, nog heel wat anders zeggen wil dan in Indie. Door de Moravische Zendingsver- eeniging zijn van de oprichting tot eergisteren reeds 2141 zendelingen Kom, Caillouët, spreek dui delijker Welnu! mijnheer de graaf, 's nachts sluipt er iemand het park binnen. Door inklimming? Neen, mijnheer de graaf, door middel van het poortje naast het jachtpaviljoen. Ik dacht dat deze poort ge sloten was. Waarschijnlijk is dit ook zoo, maar de persoon, dien ik op oog heb, bezit er een sleutel van. Is het een dief? Neen, mijnheer de graaf. Hoe weet gij dit alles? Een dief komt niet te paard en door een lakei vergezeld. De Vezay verbleekte, zijn voor hoofd rimpelde zich, en hij sloeg plotseling vol angst de oogen neer. Maar als het geen dief is, fluisterde de Vezay, wat is hij dan? naar <le Heidenlanden uitgezonden, waarvan 800 op hun post zijn ge storven. Een hunner, de zendeling D. Zeisbergen, heeft niet minder dan 63 jaren ouder de Noord-Amerikaan- sche Indianen met veel zegen ge arbeid. Eene bekende actrice te New- York, mevrouw Rosa Eyting, had reeds herhaaldelijk op verzoek van hare bewonderaarsom haar photo- graphisch portret te laten maken, een antwoord gegeven en verklaarde sreeds er zich niet toe te willen leenen om achter alle winkelramen door leêgloopers en straatslijpers te wor den aangestaard. In den afgeloopen zomer gebruikte de dame zeebaden in eene badplaats in de nabijheid van San-Francisco en op zekeren dag werd zij door een gesloten wagentje, waarin een toestel om te photographeeren was, gevolgd, dat zoo dicht in hare na bijheid kwam als maar eenigzins mogelijk was. Den volgenden dag ontving de diva een gesloten couvert, waarin zij haar sprekend gelijkend photo- grafisch portret vond; zij was afge beeld op het oogenblik dat zij in badkostuum gehuld, uit de golven opsteeg. In een bijgevoegd schrijven werd gemeld dat wanneer mevrouw Eyting er niet toe overging om zich in groot toilet te laten photogra pheeren, van 't gezonden portret tienduizend exemplaren in den handel zouden worden gebracht die, met het oog op het merkwaardige kos tuum, zeker grif koopers zouden vinden. De actrice begreep dat zij nu wel moest toegeven en tegenwoordig ziet men hare photographie in alle boekwinkels te New-York liggen; de slimme Yankee, die de speculatie op touw heeft gezet, maakt prachtige zaken. In de N. VorsterU. verklaart een inzender lange jaren geleden te Babalan op de zuidkust van Java gezien te hebben, dat een oud man een eindweeg op de rivier eenige oude kaaimans zoover gedresseerd had, dat zij in zee pakjes opium, die uit een vaartuig geworpen wer den. ophapten en naar zijn huis op de rivier apporteerden. Te La Crosse, in Wisconsin, werd den zestienden dezer het lynch- recht weder eens uitgeoefend. De president der republikeinsche club aldaar, de heer Francis Bur ton, werd, terwijl hij zich met het opstellen van een fakkeloptocht be zig hield, eensklaps door een ver- loopen sujet, dat Mitchell heette, doodgeschotende moordenaar werd gearresteerd en naar de gevangenis gebracht. De misdaad bracht groote opge wondenheid teweeg en de deelnemers aan den optocht trokken gezamelijk naar de gevangenis en deden den eisch dat men Mitchell aan hen zoude uitleveren. De sherif weigerde aan het verlangen te voldoen en hield dapper stand, maar het volk brak de poort der gevangenis .open, drong naar binnen, haalde Mitchell te voor schijn en hing hem aan een boom in de nabijheid van het gebouw op. De Huisvrouw maakt melding van een Perzisch dichter die den mannen raad geeft om zich naar eisch tegenover de vrouwen te ge dragen. Deze ziener verklaart met een op zijn manier de koppigheid der vrouwen, die baar sterker maakt dan de leden van het «sterke» ge slacht, die zich heeren der schepping noemen. «Wanneer gij» dus luidt zijn raad «getrouwd zijt, zoek dan Caillouët bewaarde het stilzwijgen. Wat is hij dan? herhaal de hij. Dat weet ik niet, zeide de koddebeier, en ik zou mij aan geen veronderstellingen willen wagen. De graaf zonk op een stoel neer, .en verborg het bleeke gelaat in beide handen. Ziezoo, dacht Caillouët, terwijl hij glimlachte, ik heb goed gemikt, het schot heeft doel getroffen. Zoo verliepen eenige minuten; toen scheen de Vezay zijn duizeling te zijn meester geworden, hij hief het hoofd op, en zeide: Vertel mij alles wat gij weet, alles wat gij gezien hebt, verhaal alles, tot in de minste bijzonder heden. Caillouët voldeed hieraan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2