BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. vieren en dan werden er tevens 1 wedstrijden gehouden op het gebied van het geestelijke en het stoffelijke. Wie overwon, verkreeg geen goud of zilver, een eenvoudige krans van laurier- of eikebladen was de prijs voor de overwinnaars weggelegd. Wie zulk een eereteeken bemach tigde, werd voor den gelukkigste der stervelingen gehouden en het was dus niet te verwonderen dat zelfs vorsten naar dien prijs mee dongen. Die lauwertak was het zin nebeeld der eer, en hoe eenvoudig ook, vertegenwoordigde ze de hoog ste waarde; datzelfde is tegenwoor dig het geval met ridderorden. Wie door zijn deugden boven anderen uitmunt, wie door zijn kennis land en landgenooten tot eer strekt, door zijn wijsheid het volk gelukkig maakt of door zijn dapperheid den vijand verslaat en schrik aanjaagt, hem zij de hoogste gunst van den Yorst geschonken; met het ridder- teeken moge hij de eer krijgen, die hem toekomtde achting en eerbied van allen, die hem kennen, terwijl zijn naam op aller lippen zweeft en na zijn dood steeds zijn herinne ring in gezegend aandenken blijft. Is dit de beteekenis en het doel van het Koninklijk geschenk, dan zal niemand zulk een belooning een speculatie noemen op de ijdelheid der menschen, als is ze in werkelijk heid niets andersieder zal zich verheugen, dat ware verdienste er kend wordt en dat een uitstekend mensch nog in iets anders belooning vindt als in het gevoel zijn plicht en meer dan dat gedaan te hebben Sw. De Koning en de Koningin der Nederlanden ontvangen talrijke ge- noodigden te Colmar-Berg. Geregeld hebben wekelijks twee groote diners plaats, ongerekend de familie-dejeu ners, bij welke eenige staatslieden, ambtshalve ten kasteele geroepen, aanzitten. Hunne Majesteiten maken, ver gezeld van Prinses Wilhelmina, eene hofdame en een ordonnance- officier, bijna dagelijks eene wan deling in de omstreken en schijnen zeer ingenomen te aijn met hun verblijf in dat zoo gezonde gedeelte van dit scboone land. De minzaamheid van Koningin Emma, de lieftalligheid van het koninklijk kind en het flinke uiterlijk van Z. M. den Koning wekken ichtbaar vreugde onder de bevol king, welke zich gelukkig acht de koninklijke familie in haar midden te mogen zien. werd echter voorgesteld, dit punt uit te stellen, met het oog op een in de raadzitting van gisteren uitgebracht rapport, waarvan de leden nog niet in de gelegenheid zijn geweest ken nis te nemen. Over dit voorstel staak ten de stemmen, waarna de voorzitter besliste, dat het debat uitgesteld zou worden. ontboden, stateeren. kon slechts den dood con- Eergisterenavond moeit een post- kar den Zeedijk te Amsterdam door rijden. Midden op den weg lag «en koop steenen, bij het maken van de bestrating gebruikt. De koetsier klom van den bok, om de steenen ter zijde te leggen. Juist terwijl hij daarmede bezig was, liep het paard voort, de wagen wierp den man voorover en het wiel ging hem over het lichaam. Zwaar gekneusd werd hij, na eerst in een koffiehuis te zijn opgenomen, naar het gasthuis vervoerd. Het adres van het departement Utrecht der Maatschappij van nijver heid, om bepaling van den gasprijs op 5 cents, vindt veel steun, giste ren werden aan den raad 17 adres sen van adhaesie, voorzien van 908 handteekeningen verzonden. Op last van de justitie te ^-Bosch, die gisteren weder een onderzoek heeft ingesteld, zijnteHeesch drie per sonen gearresteerd en naar 's-Bosch overgebracht, als vermoedelijke da ders van den moord, op Zondag 12 dezer gepleegd. Haarlem, 25 October 1884. Gisteren ontving onze gemeente een bezoek van den Groothertog en Groothertogin Wladimir van Rusland alsmede den Prins en Prinses von Reuss met gevolg. Het museum op het stadhuis werd bezichtigd, het geen ongeveer drie kwartier duurde; verder woonden de hooge gasten een orgel-concert in de Groote Kerk bij. Het bestuur der sociëteit «de Kroon» heeft aan tien kinderen van elke kostelooze school en liefda dige instellingen alhier, de gelegen heid geopend om de heden avond te geven, eerste voorstelling van Barnard's Marionetten-theater gratis bij te wonen. Door vele hoofden van genoemde inrichtingen is deze aan bieding in dank aanvaard. Gisternamiddag is door de po litie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht eene 20-jarige vrouw van verdachte zeden, die den vorigen avond aan een jon geling, die in beschonken toestand verkeerde, op straat, aan het Begijn hof, een gouden horloge had ont nomen. Door het bestuur van de afd. Haarlem van den Ned. Bond voor algemeen Kies- en Stemrecht zijn, bij de verkiezingen op 28 October a. s., als leden voorde Tweede Ka mer der Staten-Generaal candidaten gesteld de heeren E. D'omela Nieu- wenhuis van 's Hage en H. Gerhard van Amsterdam. Z. M. de Koning heeft zich eer gisteren met een extra-trein van Colmar-Berg naar Walferdange be geven, om te jagen. Uit Luxemburg schrijft men: De Raad der gemeente Sohooten heeft gisteren de begrooting van inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1885 vastgesteld tot een bedrag van f 3084.62". Bij de Donderdag jl. gehouden aanbesteding van het vergrooten en vernieuwen der openbare school te Sloten,met bijlevering van 75 nieuwe banken, werd ingeschreven door 26 personen. De hoogste inschrijver was J. H. Scheepens te Amsterdam, voor f 13,985, en de laagste de heer G. A. Matthieu te Amsterdam, voor f 7965. Het werk is door den Ge meenteraad gegund aan den heer L. Lief hart te Gr. IJpolder, in deze gemeente, voor f 8284, zijnde op één na de laagste inschrijver. Eenige bewoners der «Wereld stad» Amsterdam, zegt het N. v. d. D. stelden zich Dinsdag-middag aan als lieden, wier gezichtseinder niet verder reikt dan het dorpje, dat zij bewonen en nog nooit verlieten. Eene bejaarde Engelsche dame, die uit een winkel in de Kalver- staat bij den Dam aldaar kwam, werd aanstonds omringd door een talrijke menigte gapende «ledigloo- pers,» zou men ze willen noemen, die zoo op haar aandrongen, dat de politie haar in bescherming moest nemen. Wat de menigte zoozeer trok, was niet de begeerte om haar op dit drukke verkeerspunt voort te helpen, maar om te zien of zij.... wezenlijk een knevel had, gelijk men vertelde. En daarom gedroeg men zich als een hoop onbeschaafden! In de Nieuwer-Amstelsche Kies- vereeniging werden, na afloop der debatten orer de Kamer-candidatu- ren, eenige plaatselijke belangen behandeld. Naar aanleiding van het onvoldoend antwoord, door den ge meenteraad gegeven op een adres dan 130 ingezetenen, om uitbreiding van het openbaar lager onderwijs in de gemeente, werd besloten de com missie, welke belast is geweest met het opstellen van bedoeld adres, op te dragen stappen te doen bij hooger autoriteit, ten einde te verkrijgen, dat in dit zoo gewichtig algemeen belang alsnog voorzien worde op eene wijze als noodig is voor eene gemeente van 21,000 inwoners, waar alleen op secte-scholen meer dan ge woon lager onderwijs te verkrijgen is. Aan de orde was daarna de kwes tie der inlijving bij Amsterdam. El pen i vroeg zij. Sedert Zondagavond wordt te Amsterdam vermist een zeer oppas send jongmensch, genaamd G. S., oud 21 jaar. Te 7 uur verliet hij in kalme stemming zijne woning, zonder dat iemand weet, waarheen hij zich begeven heeft. Daar zijne zaken in de beste orde zijn bevon den, vermoedt men, dat hij een on geluk heeft gekregen. Hij was gekleed in eene donker kleurige phantasiejas, bruine panta lon en rond hoedje, waarin de naam van een leverancier te Assen. Gisteren ochtend is te 's-Hertogen- bosch uit de Zuid-Willemsvaart op gehaald het lijk van den sedert 12 dagen vermisten arbeider M. v. d. O. Misbruik van sterken drank schijnt oorzaak te zijn geweest, dat de man te water geraakt en verdronken is. hechten. Vervolgens daalde hij, waggelend als een dronken man, weder den ge heimen trap af, waarlangs hij ge komen was en ging weer naar zijn kamer. De minne wachtte hem daar. Mijnheer heeft mij laten roe- Ja. stamelde de graaf ver ward, ik wilde, ik moest u spre ken.... maar ik herinner het mij niet meer.... later.... later.... En door een gebaar gaf hij haar te kennen, dat zij kon gaan. De minne vertrok, uiterst ver baasd. Wat ben ik nu begonnen, vroeg de Vezay zich af, toen hij weder, alleen was, heb ik een misdaad goed gemaakt? Heb ik er een bijge voegd? Zijn knagend geweten bleef het antwoord hierop schuldig. Den volgenden dag doopte de goede, oude priester, die bij het bed van Margarethe en Suzanna had gebeden, de beide kinderen, het eene ontving den naam van. Madeleine, het andere werd Jeanne geheeten. Het eerste, dochter van den graaf en Suzanna Guillot, bleef op het kasteel en werd Madeleine de Vezay. Het tweede, van gravin Marga- retha, werd Jeanne Caillouët en een minne uit het dorp nam het mede naar een gehucht aan de overzijde der Loire gelegen. Door een wieg van plaats te ver wisselen, door een zwart lint los te knoopen, had de Vezay zijn wil tegenover dien der Voorzienigheid De Pruisische politie bracht Don derdag per vijf voerkarren even zooveel huisgezinnen te Venloo aan, die, als zijnde niet genaturaliseerd en tegen den winter in armoede dreigende te vervallen, over de grenzen gebracht werden. Met ge heel hare huis en 27 personen sterk werden zij op de markt afgeladen, van waar zij later naar hunne ge boorteplaatsen verzonden werden. Donderdag op Vrijdag nacht te half twaalf ure is te Haarlem mermeer afgebrand de boerderij van den heer A. P. W. Schone, Sloter- weg, EE 8. Alles, tot zelfs het huisraad, is verbrand, maar was tegen brandschade verzekerd. Eene spuit is derwaarts gevoerd, doch heeft niet gewerkt. Er schijnt ver moeden van kwaadwilligheid te bestaan. Vóór den brand is er graan gestolen, hetwelk in een zak in het land is gevonden. De Heer Schone, die zich op het geroep van brand van de trap liet vallen, heeft zich een weinig aan de hand bezeerd. Tijdens stil weer strandden twee Tesselsche visschersvaartuigen, waarvan een nieuw, op de zand bank Onrust. De zee was erg on stuimig, zoodat de vaartuigjes hevig stootten. De visschers zwommen naar de zandbank, waar zij haringtrekkers van Helder aantroffen en met deze lieden naar de strandingsplaats te rugkeerden. Met veel moeite werden ankers uitgezet, en de schuiten, toen de vloed doorliep, afgebracht. De haringvisschers hadden honderd gulden bedongen voor het afbrengen van elke schuit. Een ondernemer tot het plaatsen van mannelijke en vrouwelijke dienst boden te 's-Hage meent, dat de bloei zijner onderneming hand aan hand kan gaan met bevordering van het algemeene belang, wanneer de meenteraad hem eene maande! sche subsidie verleent, waarvoor hij behoeftige personen, in het bezit van een bewijs van de politie, kos teloos inschrijft en met betalende sollicitanten gelijkstelt. Een huisvader te Hijum, die zijn kind zoolang op zijn knie had, ter wijl de moeder het bedje maakte, bemerkte tot zijn grooten schrik, dat de kleine niet meer ademhaalde, De geneesheer, die in allerijl werd Vezay had derwijze het laatste too- n eel afgespeeld van de inleiding eens drama's, hij had er de voornaamste verwikkeling in teweeggebracht. Na het voorspel blijft de plaats over voor het drama. Het voorspel was afgrijselijk. Het drama kon niet minder vreemd en roerend zijn. Wederom is er te Roswinkel brand geweest, thans bij den logementhou der Lemsterhuis. Er was nog tijd de levende have en inboedel te red den. Dit is nu binnen vier weken de derde brand in dit gehucht, waar anders jaren kunnen voorbijgaan zonder dat er van brand iets ge hoord wordt. De gemeente Kampen heeft vol gens de begrooting over 1885 een inkomen aan pacht van erven en landerijen van f 393,356.50. Een zeer ernstige gebeurtenis had Woensdag te Blokzijl plaats. De heer L. J. E., grossier te Meppel, werd bij een zijner klanten, een win kelier te Blokzijl, verzocht, om het bedrag zijner pretentie groot f160. in ontvangst te komen nemen, daar genoemde winkelier in een toestand verkeerde, die hem later eene vol ledige uitbetaling zou verhinderen. De heer F. komt, en volgt op diens verzoek, den debiteur in eene ach terkamer. Deze werd direct gegren deld en nu moet de schuldenaar den heer F. met eene revolver ge dreigd hebben, als hij niet onmid dellijk een op tafel liggende kwi tantie teekende inhoudende eene vol ledige kwijting der genoemde schuld. Door de huisgenooten ontzet, is de heer F. er nog' heelhuids afge komen, maar buiten zijnde, in on macht gevallen. De zaak is in handen der justitie. GEMENGD NIEUWS. De uitgever eener Amerikaan- sche courant loofde onlangs eene premie van tien dollars voor den grootsten aardappel uit, dien men hem zoude toezenden. Veertien dagen later had hij tach tig mud aardappelen, van verschil lende soorten, in zijn kelder en be taalde natuurlijk met zeer veel ge noegden de uitgeloofde premie voor het grootste exemplaar uit. De dezer dagen overleden Her tog van Brunswijk is, naar men weet als vrijgezel gestorven. De bewoners der hoofdstad had den er steeds zeer naar verlangd dat hun vorst een huwelijk zoude sluiten en zij moesten tot hun spijt jaar op jaar zien verstrijken zonder dat er van de vervulling van hun lievelingswensch iets kwam. Eindelijk besloot men het hart in eene petitie aan den Hertog lucht te geven en drie der aanzienlijkste burgers werden met de taak belast om die te overhandigen. De vorst ontving de deputatie zeer vriendelijk en beloofde dat hij zeer spoedig een antwoord op het ver zoek zoude geven. Een uur nadat de afgezanten het paleis verlaten hadden, werden aan de hoeken der straten groote biljet ten van den volgenden inhoud aan geplakt Hertogelijk Hof-theater. Op hoog bevel. Hedenavond «Ik blijf ongehuwd» Blijspel van C. Töpfer. Een arme, ongelukkige bede laar zat in een wagen aan den weg naar Toulon. Plet was avond en daar het tamelijk koud was bevonden zich weinig of geen personen op dien eenzamen weg. Eindelijk kwam een net gekleed heer aanloopen en op deerniswaardigen toon vroeg de grijsaard of mijnheer niet zoo goed zou willen zijn hem naar de eerst volgende woning te rijden, waar hij een onderkomen voor den nacht zou. verzoeken. Zijn zoon, die hem altijd reed, paste doorgaans niet goed op en had zich ook nu met het weinige geld van zijn vader uit de voeten gemaakt, zeide de arme oude man. Dit alles werd op zóó meewarigen toon gesproken, dat de heer geen oogenblik aarzelde aan het verzoek van den grijsaard te voldoen. Hij gaf hem daarom zijn stok te bewa ren en plaatste zich achter den wa gen om dien voort te duwen. Nau welijks was hij een eindje op weg of uit het kreupelhout aan den kant van de sloot kwam een mansper soon te voorschijn, die den bereid vaardige onbekende van achteren aangreep en stevig vasthield. Ook de grijsaard, hoe gebrekkige ook, sprong uit den wagen en bracht zijn weldoener met een mes een snede over de hand toe. Daarna wierpen zij hem op den grond en beroofden hem van al het geld, dat hij bij zich had. Zelfs ontdeed men hem van zijn jas, terwijl men hem daarna aan handen en voeten stevig vast bond. Zoo liet men hem hulpeloos lig gen. Een voorbijganger verloste hem uit zijnmoeielijke positie, en geleidde hem naar Toulon, waar de polite aangifte werd g'edaan van den laag- hartigen aanslag. Alle handen werden oogenblik- kelijk aan het werk gesteld en het gelukte den ijverigen commissaris van politie de beide schurken in een herberg te arresteeren, De daders zijn gevaarlijke personen, die reeds meermalen, zooals thans gebleken zieh aan diefstal en zelfs ook aan twee moorden hebben schuldig Hij had het lot van twee wezens gewijzigd. Zooals hij zelf deed, vragen wij ons af, had hij goed of slecht ge handeld Evenmin als hij kunnen wij deze vraag beantwoorden; de graaf de TERUGBLIK IN HET VERLEDENE. Twintig jaren waren verstreken sedert de gebeurtenissen, in het vo rige verhaal beschreven, voorvielen. Dit tijdperk verplaatst ons in het jaar 1840. Wij zijn nog altijd in Touraine, nog immer op het kasteel de Vezay, maar laten, wij alvorens de hoofd punten der handeling te bespreken, het verleden aan het heden verbin den, met vaste hand de ontspannen draden aaneenhechten, dit is nood zakelijk en zal niet veel tijd in be slag nemen. Eere wien eere toekomt! Spreken wij eerst over de Vezay, hij zal ons tot overgang dienen voor de andere hoofdpersonen. De graaf had na den dood van Suzanna, na de verwisseling voor het kind van gravin Margaretha, willen weten, wat er van Caillouët geworden was, hem weervinden, en van hem de redenen vernemen, waarom hij zijne vrouw had ver laten. Diensvolgens schreef de Vezay aan zijn bankier te Nantes, Pelo Kerven. De bankier antwoordde dat de ex- koddebeier aan zijn kantoor geko men was, en het bedrag van den wissel, door den g'raaf onderteekend, in ontvangst had genomen. Waarschijnlijk had hij zich, van deze geldsom voorzien, op een vaar tuig, dat zeilree lag, ingescheept. Na dit antwoord te hebben ver- BEVALLEN 22 Oct. C. Arnken, geb. Honing, z. - 23. H. C. Jansen, geb. v. Gasteren, cl. - 25. J. v. k. Nederend, geb. v, d. Raadt, d. OVERLEDEN 24- Oct. W. de Ridder 57 j., Oranjeb.laan. - W. F. Roest 2 j. z., Wijde Geldel.pad. - C. Stokman 48 j. Ecbtg. van II. v. Leeuwen, Ondenweg. - 25. B. H. Kok 21 md. z., Dros- aestraat. kregen, liet de Vezay onophoude lijk nauwkeurige nasporingen doen, hij kwam tot de zekerheid dat geen enkel passagier, Caillouët genaamd, zelfs niemand wiens signalement met datdes koddebeiers overeenkwam,was scheepgegaan, hetzij te Nantes, hetzij te Paimboeuf, hetzij te Saint Na- zaire. Wellicht 'was Caillouët te Lorient, La Roebelle of Brest aangeland, het was wel onwaarschijnlijk, maar in elk geval gebeurlijk; claar het de Vezay volstrekt onmogelijk was alle groote en kleine havens van het kustland te doen onderzoeken, moest hij er wel van afzien, om den man van Suzanna op het spoor te komen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2