POPULAIR HUI BERICHT. 2e Jaargang. No. 402. Be fraai van dei KoddeMer, Dinsdag 28 October 1884. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenawea Zsn- en algtraeeae Feestdagen. Brieren, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de Publicité Etraagère G. L. DA UBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op wrrkdagei ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Gtopend op werkdagen ra* 10 tot 4 unr; op Zon- on Feestdagen ran 12£ tot 4 nar. Kinderen keneden de 8 jaar tekben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 2ï cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dngelijks van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» on loden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knnst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemiche Bisdom, Krnisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 1M— 5 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar k 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 1#4 nnr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 1«— 3 nnr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling Tan 25 cents per persoon. Kinderen beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen ra* 11—3 unr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in ie Qroote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 unr. Toegnng (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en wel: een keu rige mahoniehouten Tafel in bet Magazijn van den beer Randoe, Lange Veerstraat No. 30, en zes fraaie stoelen in bet Magazijn van den beer van den Haak, Ursu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerdea een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, aen exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren te vijf uur is de volgende lijst voor de leden van het Belgi- gïsche Kabinet, die beden in den Moniteur is opgenomen, door den koning g-oedgekeurd Beernaert, financiën; De Volder, justitie; Thonissen, binnenl. zaken en onderwijs; Pontus, oorlog; Van den Peereboom, openbare werken; Caraman Chimay, buitenl. zaken; De Moreau, landbouw. FEUILLETON. Naar hot Eransch VAN XAVIER DE MONTÉPIN. 30. Om kort te gaan, betzij Caillouët levend of dood was, niemand bad ooit sedert twintig jaar van hem booren gewagen. Twintig jaar Voor den eene vervliegen zij als een dag, voor den andere schijnen zij een eeuw te duren. Over sommige inborsten glijden twintig jaar been zonder meer spo ren achter te laten dan de zee, wan neer de rustige golven kabbelend bet strand hebben beroerd. Er zijn menscben, die men op veertigjarigen leeftijd kende en in- De koningin zal eenigen tijd in Oostenrijk gaan doorbrengen. De uitslag der herstemmingen voor de gemeenteraadsverkiezingen is in 48 der belangrijkst# plaatsen bekend. Van deze komen 26 ten goede aan de liberalen en 12 aan de katholieken, terwijl in 10 ge meenten de uitslag van gemengden aard is. Ta Bénaix Moria'lmé hebben, na de herstemmingen, vrij ernstige on geregeldheden plaats gehad. Het Journal de Bruxelles kondigt in dezen vorm de wijzigingen in 't ministerie aan: «Naar door ons verkregen inlich tingen is er besloten tot eene ver vorming van bet ministerie; deze zal, wij willen niet zeggen aange nomen, maar verdragen worden door de parlementaire meerderheid, aan welke men baar als eene noodzake lijkheid beeft voorgesteld. In alle gevallen zal zij op bet katholieke land een indruk van pijnlijke ver rassing, spijt en maar al te zeer ge wettigde ontevredenheid teweeg brengen.» De Etoile Beigein plaats van zeer tevreden te zijn met de gedane concessiën, vindt dat de beer Pirmez in geen geval kan toestemmen zit ting te nemen in bet Kabinet waar van de beer Beernaert bet hoofd is; de opneming van den beer Thonissen acht bet blad eene onvoldoende toe nadering; de twee amendementen die volgens de Indépendance in de wet zouden gebracht worden, werpt de Etoile Beige als eene te geringe conceesie, smadelijk weg. De Moniteur de Rome gispt de zwakheid van bet ministerie Malou, dat de ontbinding der Kamers moest vragen en nieuwe verkiezingen uit schrijven. De bladen zeggen dat er Donder- dien gij ze op zestigjarigen leeftijd wederziet, altijd dezelfden zijn; goed te voet, scherp van blik, en met kostelijken eetlust gezegend. Natuurlijk hebben afmattingen van lichaam of geest en overspanning bun een rimpel op bet voorhoofd gedrukt. Natuurlijk zijn bun gedunde ba ren aan de slapen vergrijsd. Maar wat kan een rimpel meer of minder, of eenige uitgevallen ha ren schaden, wanneer bet lichaam overigens zich in goeden staat be vindt? Evenals de wanden van enkele kasteelen uit de middeleeuwen im mer heeht blijven, was de grijsaard, waarvan bier sprake is, op zestig jarigen leeftijd nog met jeugdig vuur bezield. Met graaf de Vezay was dit niet het geval, deze twintig jaren had den zijn krachtig gestel geheel on dermijnd hij scheen tien jaren ouder dag te Leuven vrij ernstige onlusten hebben plaats gehad tusschen bur gers en studenten der katholieke universiteit. De politie dreef met geweld de samenscholingen uiteen. Verscheidene personen zijn gek wetst; talrijke arrestatiën hadden plaats. Naar aanleiding van eene door den beer Gourley, lid van bet En- gelsche parlement voor Sunderland, aangekondigde interpellatie, breegt de Pall Mall Gazette den onvoldoen den toestand der Engelsche zee macht in verband met bet gebrek aan werk op de scheepstimmerwer ven aan de Wear, de Tyne, de Tees en de Clyde. Het blad komt tot bet bluit, dat de regeering, door snel en doortasrend op te treden, de vei ligheid van bet land kan verzekeren en tevens duizenden gezianen van werklieden voor ellende kan bewaren. Gisteren in den namiddag bad in Hyde Park eene demonstratie plaats ten gunste der afschaffing van bet Hoogerhuis. Honderdduizend perso nen waren aanwezig. De motie, die werd aangenomen, verklaarde dat bet Hoogerhuis was onnut en gevaarlijken dat bet moest worden afgeschaft. De meeting was rustig, en na af loop verspreidde zieb de menigte ordelijk. De Duitscbe rijkskanselier beeft Zaterdag, volgens opdracht des kei zers, den Bondsraad uitgenoodigd, te willen besluiten, om den door den Br nns wij ksch.enregentsekapsraad volgens de Rijksconstitutie te benoe men gevolmachtigde bij den Bonds raad als vertegenwoordiger van Brunswijk in dat lichaam, in den zin der Rijksconstitutie, te erkennen. Zaterdagnamiddag te twee uur is de Staatsraad in de Elisabetb-zaal dan hij wezenlijk was, zijn schier kale schedel was geelachtig als oud ivoor. Zijn schouders waren inge vallen, bij leed aan rbumatiek, ging zelden meer op de jacht en als bij twee uur geloopen bad, was bij met een verstijving voor acht dagen in gerekend. Drie andere personen moeten zeer gewichtige rollen vervullen in bet drama, dat nu zal afgespeeld worden. Wij zullen in bet voorbijgaan bet een en ander omtrent bun zeg gen, onder voorbehoud, weldra de al te vluchtige schetsen geheel uit te werken. Zij zijn: Madeleine de Vezay, Jeanne Caillouët, en ten slotte Lu- cien de Villedieu. De beide meisjes waren 20 jaar oud, Lucien 26. Madeleine de Vezay was 1 c vol maaktste evenbeeld der st. ^endste schoonheid. Zij alleen, die zich gra- rin Margaretba nog voor den geest van bet keizerlijk paleis te Berlijn geopend door den kroonprins in tegenwoordigheid van alle Staats ministers en leden van den Staats raad. De Norddeutsche Allgemeine Zei- tunq neemt bet manifest van den hertog van Cumberland in hare ko lommen op, zonder er eenigen com mentaar aan toe te voegen. Alleen laat zij onmiddellijk op dit stuk den brief volgen, waarin de hertog van Cumberland den Duitscben Keizer kennis gaf van bet overlijden van zijnen vader, de vroegere Koning Georg van Hannover, en waarin hij zijne rechten op den troon zijner vaderen uitdrukkelijk en in al kun nen omvang reserveert. In verband met de vroegere uitlatingen van bet officieuse blad, laat deze combinatie aan duidelijkheid niets te wenscben over. Aan de Weser-Zeitung wordt uit Berlijn geschreven, dat zich onder de regeeringen der Bondstaten eene sterke strooming openbaart ten gunste der candidatuur van Prins Al breebt van Pruisen voor den Brunswijk- scben hertogszetel. Aan eene annexa tie zou te Berlijn niet gedacht worden. Voorloopig dient aan dergelijke geruchten niet te veel waarde te worden gehecht. De plechtige bijzetting van bet lijk des bertogs in den Dom liep geheel volgens bet programma af. Eene dicht opeengedrongen bevol king vulde de straten en bewees den hertog de laatste eer. De Fransche minister van marine beeft met de Transatlantische stoom vaartmaatschappij een contract ge sloten, waardoor gedurende vijfjaren aan die maatschappij bet transport van staatsambtenaren, troepen ver oordeelden en materieel naar Mar- konden balen, zouden zich verba zen over bet zonderlinge verschil in gelaat, van moeder en dochter. Margaretha was een dier blonde, tengere sylpbiden, die onwillekeu rig aan de godbeden der Noorscbe fabelen doen denken. Madeleine daarentegen, rijzig van gestalte, en donkerkleurig, geleek op de scboone en edele Mariabeel den der zuidelijke streken, nooit kon men ergens ter wereld een kuischer, zachtaardigeringetogener meisje dan Madeleine aantreffen, zij was de vreugd van bet huisgezin, de voorzienigheid der armen, de toe vlucht der bedroefden, vier mijlen in den omtrek, aan beide oevers der Loire, duidde men baar steeds vol genderwijs aan De goede jonkvrouw van bet kas teel de Vezay. Madeleine's grenzelooze goedhar tigheid strekte zich tot elk levend wezen uitmaar op den bodem tinique, Guadeloupe en Cayenne ge gund wordt. Het ministerie zal thans voor der gelijke transporten geen schepen meer behoeven beschikbaar te stel len, en ze allen kunnen gebruiken in den Cbineeschen oorlog. De beer Cunéo d'Ornano bracht een voorstel ter tafel, strekkende om het ministerie in staat van be schuldiging te stellen, daar bet een oorlog zonder toestemming van bet Parlement beeft begonnen. Hij vraagt of bet voorstel aaar eene commissie verwezen wordt; dit werd ver worpen. ligaro beeft generaal Millot niet kunnen interviewen, maar is toch r staat zijnen lezers uitvoerige beri' -- ten omtrent hem mede te deel en. De generaal is, zooals men niet ver wachtte, inderdaad ernstig ziek. Hij is ook, naar men nog minder ver wachtte, zeer ingenomen met de politiek van den beer Ferry, en sebijnt niet genegen om den wrok die hem, naar men meende, bezie len moest, door de vijanden der Re publiek te laten exploiteeren. De generaal heeft op de toekomst van Tonkin goeden moedhij houdt den Delta der Roode Rivier voor eene onneembaar versterkte positie der Fransche troepen en roemt zeer het gedrag der Tonkinscb© inboor lingen als soldaten. Te Yport zijn weer twee nieuwe gevallen van cholera, waarvan een met doodelijken afloop, voorgekomen. Generaal Ricotti, die generaal Ferrero als Italiaansch minister van oorlog opvolgt, is reeds vroeger minister geweest. In 1870 gelukte het der linkerzijde, onder Depretis, bet kabinet der rechterzijde onder Sella, die toen ziek lag, omver te werpen. Een toenadering tusschen baars gemoeds buisden drie soorten van liefde. Boven alles minde zij God. In de tweede plaats baar vader. Ten slotte baren verloofdeLucien de Villedieu. Deze laatste woorden vereischen eenige toelichting. Lucien de Villedieu was terdege de zoon van burggraaf Armand, die door de Vezay in een tweegevecht in den nacht van den 20sten Sep tember 1820 gedood was geworden en wiens stoffelijk overschot in den grafkelder van bet kasteel de Vezay rustte. De graaf bad gedacht, dat bij, door zijn engelreine en teerbeminde Madeleine aan den jongeling te schenken, wiens vader bij gedood had, de schuld tegenover dezen zou kunnen atdoen. Hetzij dat er in deze meening iets waars lag, betzij deze redeneering valscli was, hoe ook, Lucien de Vil_

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1