2e Jaargang. Woensdag 29 October 1884. No. 403. FEUILLETON. De fraai van Jen Mieteer. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenamen Zon- en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicilé Etrangère G. L. BA TJBE Sr Co., J OH. F. J ONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS1 EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen ran 10 tot 4 unr; op Zon- cn Feestdagen van 125- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, Rijksmuseum van Schilderijen op het 'Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 unr; op Zon- en Feestdagen van 12}- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drccfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drccfzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar li 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 1#3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagcu kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Bamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 nnr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woeasda" en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Met 1 November a. s. zal in Haarlem's Dagblad worden opgenomen eene lijst van advertentiën voor AANVRAGEN en AANBIE DINGEN van dienstboden. Deze kosten slechts 5 cents (per geheele advertentie van 1 tot 5 regels). Degenen, die aldus 1 November a. s. wenschen hiervoor eene ad vertentie op te geven, vervoegen zich aan het bureau dezer courant, Kleine Houtstraat No. 9 Haarlem. De advertentie wordt aldaar kos teloos opgesteld. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. In den Brusselschen gemeente raad is de wensch uitgedrukt, de schoolwet afgeschaft te zien, in aan merking nemende, dat de gemeente verkiezingen de clericale politiek veroordeeld hebben, dat de gemeente kiezers op krachtige wijze het pro test, vervat in het Compromis der gemeenten, bevestigd-hebben, en dat het hoogst noodzakelijk is een einde te maken aan de agitatie, die door de uitvoering der schoolwet is te weeggebracht. De burgemeester heeft in den ge meenteraad de briefwisseling voor gelezen, met het hoofd van het de partement voor openbare veiligheid en den minister gevoerd, naar aan leiding van het gebruiken van gen darmes in burgerkleed eren, waar tegen de burg-emeester, als onwettig', protesteerde. De minister antwoordde, dat het hoofd van den genoemden tak van dienst had gehandeld op bevel en op verantwoordelijkheid van den minister zeiven, en dat hij aan den burgemeester geen rekenschap verschuldigd was van de doorhem gegeven bevelen. De heer Buis deelde mede dat, naar aanleiding van deze feiten, eene interpellatie tot de re geering zal worden igericht, zoodra de Kamers weder bijeenkomen. De uitslag der herstemmingen is voor 92 gemeenten bekend. In 58 gemeenten overwinnen de liberalen, in 29 de clericalen. In 10 gemeen ten zrjns deels katholieken, deels liberalen gekozen. De koningin zal, naar men meldt, niet op reis gaan. De gemeenteraad van Antwerpen heeft eene motie aangenomen, waar in de wenschelijkheid van de afschaf fing der schoolwet wordt uitgespro ken. De burgemeester verklaarde, als antwoord op eene interpellatie, niet te weten, of de militaire auto riteiten op den ,dag der verkiezin gen (19 October) aan de troepen orders hadden gegeven om in de straten op te rukken. De burge meester zal hieromtrent een onder zoek instellen. Het stoomschip Ajax is op de Theems gearriveerd met achttien man der ekwipage van de Nisero allen in goede gezondheid. Tot dusver zijn er 14 personen te Yport door de cholera aangetast ge worden. Yan deze zijn er 8 overle den en 3 genezen; 3 bleven in be handeling. Sedert den 25sten dezer is er geen cholera-geval voorge komen. De proclamatie door den g'rijsaard Naar liet Eransck VAN XAVIER DE MONTEP1N. 31. De Vezay had zich dan tegen over haar wel bijzonder verkwis tend en grootmoedig betoond! Hoe kon dat geschieden? Wel zeer eenvoudig: de graaf had noch op spilzieke noch zelfs op grootmoedige wijze gehandeld, hij had zich alleen als fatsoenlijk man gedragen. Gravin Margaretha had een aan zienlijk vermogen als huwelijksgoed bijgebracht; kon hij dit vermogen op de dochter van Suzanna Guillot laten overgaan? Natuurlijk mocht dit niet gebeuren. De bezittingen van Margaretha moesten noodwendig het eigendom j van haar kind worden. De Vezay zon op middelen om I dit doel te bereiken, dit was echter niet zoo gemakkelijk, als men op- pervlakkig denken zou. i Men maakt iemand maar niet zoo in eens rijk, zonder zich last op den i hals te halen, vooral niet wanneer I men den nevel, die een geheim om hult. niet wil doen opklaren. Jeanne Caillouët bleef tot op haar zesde jaar bij de minne. Daar groeide zij langzaam op, en ontwikkelde zich niet zoo snel als men had mo gen verwachten, hoewel zij in de open lucht verkeerde, den geheelen dag in beweging was en zwaar maar gezond voedsel gebruikte. Zij bleef schraal, teer en misschien ook wel wat bleek, maar hoezeer zij er teng'er uitzag', was zij toch in werkelijkheid stevig gebouwd. Op zesjarigen leeftijd werd het Jean Dollfuss, candidaat voor Mul house voor den Duitschen Rijks dag, uitgevaardigd, wordt door de Républicfiie overgenomen. Kiezers, waarde medeburgers! Gij zijt opgeroepen tot het kiezen van een afgevaardigde om u in den Duitschen Rijksdag te vertegen woordigen. Voor de vierde maal vraag ik uwe stemmen. Ik behoef geen geloofsbelijdenis voor u af te leggen. Gij kent mijne gevoelens, mijne wenschen, mijne hoop. Zij zijn ook de uwe; zij ziju in veertien jaren niet veranderd. Door voor mij te stemmen, zult gij luide uitdrukken, dat, evenals in het eerste oogenblik, wij geene andere politiek te volgen hebben dan die van het protest. Jean Dollfuss. Zondag hadden te Ludwigsha- fen ter gelegenheid van eene kie zersvergadering, samenscholingen en ongeregeldheden plaats. De militaire macht, uit Germersheim en Landau ontboden, herstelde de orde. In den Bondsraad werd gisteren het voorstel van den Duitschen Rijkskanselier van den 23sten Oct. om den gevolmachtigde van den Brunswijkschen Regentschaps- raad als vertegenwoordiger van Brunswijk in den Bondraad te er kennen, aangenomen. In den Pruisischen Landdag heeft de voorzitter Veltheim een brief van Von Bismarck aan den Brunswijk schen minister Von Wrisberg voor gelezen. Uit dezen brief blijkt, dat de Rijkskanselier het schrijven van den regentschapsraad van 18 Octo ber ter kennis van den Keizer heeft gebracht. De keizer heeft geweigerd meisje door de Vezay's bemiddeling op een kostschool dicht hij Parijs geplaatst. Zoo liet de graaf nog vier jaar verstrijken, toen ontving een alge- j meen geacht notaris van een ge- heimzinnigen lastgever,die onbekend wenschte te blijven, een som van 400,000 franks in staatspapieren en op zicht betaalbaar. Honderd duizend kronen moesten besteed worden om voor rekening van Jeanne Caillouët het domein van Thil Chat el aan te koopen, dat toen geveild werd, en aan de oevers der Loire op drie kwartier afstands van het kasteel de Vazay was ge legen. De overige 100,000 franks moesten op verlangen van den gever het meisje op haar achttiende jaar ter hand gesteld wordenterwijl zij 'alsdan tegelijkertijd in het bezit ge- raakte van het domein Thil Chatel. Tot dien tijd moesten de renten den zaakgelastigde van den hertog ran Cumberland, graaf Grote, ten gehoore te ontvangen, en een brief van den hertog in ontvangst te ne men. De voorzitter las verder een schrijven voor, door den keizer tot den regentschapsraad gericht, waarin gezegd wordt, dat de keizer zorg zal dragen, dat de uit den toestand ontstane vraagstukken, die de con stitutie van het Rijk betreffen, in overleg met de regeeringen der andere Bondstaten en op grondwet tige wijze worden opgelost. Tevens zullen daarbij de rechten en belan gen van het hertogdom en van de bevolking, in overeenstemming met de constitutie,'worden verzekerd. De Landdag nam hierop met algemeene stemmen eene motie aan van den volgenden inhoud: «De vertegenwoordiging en het land wachten de maatregelen, welke noodig zijn om de kwestie der troons opvolging op wettige wijze te rege len, af in de door de woorden des keizers gerechtvaardigde hoop, dat de uit de constitutie van Brunswijk voortvloeiende rechten evenzeer zul len worden gehandhaafd als die welke den keizer en het Rijk toe komen.» De Landdag is hierop door den regentschapsraad tot nader orde ver daagd. De algemeene verkiezingen voor den Zwitsersehen Nationalen Raad brachten geen verandering voor de kantons Bern, St. Gallen, Aargau, Ziirich, Tessin en Waadtland. De radicalen verloren een zetel te Frey- burg. Al de leden van den Bonds raad zijn herkozen. Het algemeene resultaat der ver kiezingen is, dat de conservatieven te Bern één zetel hebben verloren, terwijl de radicalen te Freiburg en van het volle kapitaal geheel of ge deeltelijk op de geschiktste wijs be legd worden, tot welk doeleinde de notaris een voogd zou benoemen. Dit alles werd stipt nagekomen. Zoodra men op de kostschool hoorde, dat de kleine Jeanne op achttien jarigen leeftijd een groot kapitaal zou in handen krijgen, werd zij het troetelkind van de geheele school; men zag alles bij haar door de vin gers, en zij groeide op met het denk beeld, dat elk barer wenschen een bevel was en terstond moest vol bracht worden. Onnoodig de gevolgen eener dus danige opvoeding nader aan te dui den, zij liggen voor de hand. Jeanne studeerde als zij er lust in had en leerde wat haar aan stond. Indien zij niet geheel van kennis ontbloot was, dan kwam dit door dien zij een leergierigheid bezat, die haar tot studeeren aanspoorde; St. Gallen eeae plaats en te Genève twee plaatsen verloren. In de kantons Solothurn, Sckaffhausen, Appenzell, Zürich en Thürgau zijn de vroegere afgevaardigden herkozen. Uit het Blauwboek, over de Soe- dan-aaugelegenheden blijkt het vol gende: Volgens eene dépêche van Gordon aan den Mudir van Dongola (zonder dagteekening, doch voor 27 Juli verzonden) noemde hij zich gijzelaar en bewaker tevens. Het was hem onmogelijk Karthoem te verlatenzonder er een geregeld bestuur achter te laten, ingesteld door 't een of ander goevernement. De instructie van de Engelsche regeering aan Wolselev strekte, om Gordon en Stewart te noodzaken, Karthoem te verlaten. Indien dit doel bereikt ware, zou geenerlei of fensieve operatie ondernomen wor den. De instructie eindigt met te zeg gen, dat noch Engeland noch de Egyptische regeering de verantwoor delijkheid op zich wilden nemen van eenige regeering in hetNijldal bezuiden Wady Haifa. Bij de Congo - conferentie zal, naar de Engelsche ministers verkla ren, de Niger-kwestie geheel buiten bespreking blijven. Dit wil zeggen, dat voor Engeland's feitelijk bezit op den Beneden-Niger geen inter nationale contröle of vrijheid van handel zal geëischt worden. Eenige Fransche bladen verdedigen dit mede. De Siècle zegt o. a.: «Het zal toch wel niet in de bedoelingen der Fran sche regeering liggen, aan Duitsch- land's inzichten de onbetwistbare rechten op te offeren, die wij op de Joliba verkregen hebben, en die zich waarschijnlijk binnenkort van Bam- makoe tot Timbuctoe zullen uitstrek- zij las veel, goede en slechte ro mans, vooral zoodanige, die haar reeds buitengewoon levendige ver beeldingskracht bovenmate prik kelden. Men vatte onze bedoeling goed op. "VVij willen hiermede niet te kennen geven dat Jeanne haar schul deloos karakter verloor. Verre van dien, zij bleef integendeel engelrein. Zij droomde van hevige liefdes avonturen eeuwigdurende harts tochten tooneelen van minnenijd en wraak, maar in al deze buiten sporige mijmeringen speelde slechts het hart de hoofdrol. Jeanne dacht volstrekt niet aan het werkzaam aandeel dat het lichaam in de minnarijen der romanhelden, waarmede zij dweepte, was voor behouden. Het was eenvoudig een dwaze geestverbijstering. Maar deze zetelt meer in jeugdige gemoederen, dan men wel oppervlakkig denkt.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1