eeren, denken we aan de volgende regels van een onzer dichters: De Ster, op den rok van een Gek of een Guit, Lokt het rechterlijk oog van de menigte uit; Dat schande en spot verplettrend op hein vallen. Sw. ALGEMEEN OVERZICHT. Naar beweerd wordt, zal het En- gelsclie departement van Handel weldra een officieel onderzoek in stellen naar het stranden van de Nisero op de kust van Sumatra. In het Lagerhuis heeft Randolph Churchill een amendement aange kondigd op het adres van antwoord, waarin hij de redevoeringen en han delingen van Chamberlain in de laatste tijden betreurt, als vormende deze eene uitdaging tot het beper ken der politieke vrijheid van spre ken en eene rechtvaardiging van woelingen en rustverstoringen. G-isteren heeft het Lagerhuis, na een driedaagsch debat, met 219 te gen 48 stemmen het door de regee ring bestreden amendement-Harring ton, tot het doen van een openbaar onderzoek in zake de terdoodbren ging van Myles Joice en het ge- vaugenhouden van vier anderen, wegens den moord der familie Joyce te Maantrasma, verworpen. De uitslag van de verkiezingen voor den Dmtschen Rijksdag in nagenoeg de meeste groote steden, is thans bekend. Te Hamburg, Frank fort, Breslau, Elberfeld, Konings bergen en Maagdenburg moet eene herkiezing plaats hebben tusschen sociaal-democraten en leden der ver schillende vrijzinnige partijen; te Muuchen en Keulen tusschen Cen trum en liberalente Iianover tus schen sociaal-democraten en Wel- fen. Leipzig koos een nationaal-libe- raal, Tilsit en Gumbinen een con servatief, Straatsburg Kable, Aken een lid van het Centrum en Bremen een nationaal-liberaal. Betreffeude de verkiezingen voor den Rijksdag zullen in drie kiesdis tricten van Berlijn herstemmingen plaats hebben tusschen de Duitsch- vrijzinnigen en de christelijk-socia- len; en een district tusschen de sociaal-democraten en de Duitsch- vrijzinnigen. Definitief gekozen zijn een Duitsch-vrij zinnige en een soci aal-democraat. De Italiaansche regeering heeft haren vertegenwoordiger te Cairo den heer Baravelli, haar misnoegen te kennen gegeven wegens zijne aansluiting bij de gerechtelijke ver volging, door de commissarissen der Caisse de la Dette tegen de Egyp tische regeering ingesteld. Het mi nisterie had, alvorens handelend op te treden, nog eerst nieuwe voor stellen van Engeland willen af wachten. De Déiats ontvangt een particu lier telegram uit Cairo, en ook aan Havas wordt als gerucht gemeld, dat Khartoem in handen van den Mahdi zou gevallen zijn. Officieel heeft thans het ministerie te Cairo bericht ontvangen van den moord op kolonel Stewart en de consuls van Frankrijk en Griekenland ge pleegd. De Nijl is onverwachts «ander halve picg> of 12 voet gerezen. Vroeger ontving men daarvoor waar schuwingen uit Khartoem en Berber; thans ontbreken deze en in de om streken van Cairo zijn nu de dijken die de richting van den stroom be paalde. De maskramer stapte met gelijk- matigen. snellen tred voort. In de rechterhand hield hij een knoestigen stokvan een ijzeren punt voorzien, dien hij doormiddel vau een leeren riem aan zijn arm had vastgehecht. Met het uiteinde van dezen stok sloeg hij gedurig takjes af. Naast hem liep, sprong en hup pelde een fraaie, witte poedel, die aan het rechteroor een zwart plekje had. Blijkbaar was deze hond vroolijk gestemd, waarschijnlijk verheugde hij zich in het vooruitzicht aan een welbekende geliefkoosde plek te ko men. Hij blafte nu en dan, zonder bepaalde' oorzaak, hetgeen bij hem uitgelaten vreugde te kennen gat, daarna kwam hij gedurig bij zijn meester terug, blikte hem goedig in het gelaat, en aasde naar liet- doorgebroken, dorpen vernield, men- schen en vee verdronken. Tegen den Franschen candidaat voor den Rijksdag te Straatsburg, Antoine, heeft zich een tweede Frau- sche candidaat opgeworpen, de abt Jacques, die, naar de Fransche bla den beweren, ijverig door de Duit- schers gesteund wordt, en moet die nen om Antoine van eenige clericale kiezers te berooven en aldus te ver zwakken. Te Parijs werden Zondag in de groote feestzaal van het Trocadéro- gebouw de belooningen aan de scherpschutters uitgereikt. Paul De- roulède hield daarbij eene rede waarin hij verklaarde dat, schoon Frankrijk's politiek van 't oogenblik hem het stilzwijgen gebood, hij nooit zou nalaten tegen het verlies van twee provinciën te protesteeren. «Zij het ook thans: niets tegen Duitsch- land, het blijve niets met Duitsch- land De Fransche senator Bozérian heeft een wetsontwerp ter tafel ge bracht tot afschaffing van de open baarheid der terechtstellingen. De memorie van toelichting behoeft geen vermelding. De senator wil slechts vijf getuigen bij de executie; een der rechters van het arrondissement, den ambtenaar van het openbaar ministerie, een griffier, den directeur der gevangenis en een geneesheer. De minister zal, volgens het voor stel, kunnen bevelen, dat eenige of meerdere der gevangenen de vol trekking van het vonnis bijwonen; eene vrij zonderlinge concessie aan de afschrikkings-theorie. Nog zullen tegenwoordig zijn de commandant der gendarmerie, de chef der veilig heidspolitie en de plaatselijke com missaris van politie. Toegelaten zullen mogen worden een geestelijke, de verdediger van den veroordeelde, de magistraten van het departement, de gemeente raad van de plaats der misdaad, de gezworenen, een redacteur van ieder der bladen van het departement, mits niet meer dan tien. Uit Rome wordt gemeld dat de commissie voor de spoorweggen met haar rapport is klaar gekomen en het heeft goedgekeurd, zoodat het aan de Kamer zal worden overge legd. Al de voorstellen der commis sie zijn in volkomen overleg met de regeering opgesteld en ook door de drie Spoorwegmaatschappijen aan genomen. De Oostenrjjksche keizer heeft de delegatiën ontvangen en de aan spraken van hare presidenten be antwoord. De keizer zeide o. a.«Ik kan met voldoening verklaren, dat, volgens alle waarschijnlijkheid, voor de toekomst de meeste hoop be staat op een tijdperk van vrede, ar beid en welvaart voor de volkeren. De betrekkingen met alle Euro- peesche mogendheden en vooral met de naburige staten zijn van den meest vriendschappelijken aard. De bijeenkomst te Skiernevicz heeft mij niet slechts de zeer gewenschte ge legenheid verschaft om mijne har telijke betrekkingen, ook met het Russische Keizerhuis, te hernieuwen, maar is terzelfder tijd een getuigenis voor de volkomen overeenstemming- van de drie monarchen en hunne regeeringen, in het handhaven en verzekeren der grondslagen van vrede en rust, die voor de welvaart kozingen, die hem de marskramer zonder dralen verleende. Men heeft reeds meester en hond herkend, de eene was Nicaise, de andere Friso. TerwijlFriso zoo ronddartelde zong Nicaise. Hij zong op eentonige wijs een liedje uit Touraine afkomstig, nu eens op langzamen dan weder op radden toon, het was een oorspron kelijk hoerenliedje, dat de echo's van den goudgelen stroom elkander dagelijks toeriepen. Nicaise had een aangenaam en klankvol stemgeluid. Op een afstand gehoord en met de zoete harmonieën der natuur saamgesmolten, maakte het lied van den marskramer lang geen kwaad effect. Ziehier het eerste koepiet. Nicaise vergezelde telkens den zang door een hevigen slag met zijn stok tegen de groenende helling. hunner volkeren zoo noodzakelijk zijn. Deze verstandhouding is gegrond op de handhaving der tractementen en het onderling vertrouwenzij moet een eerbiedwaardigen waar borg opleveren voor den vrede, van welks heilzame uitwerkingen niet slecht wij, maar alle volkeren de voordeelen zullen inoogsten.» De Engelsche Morning Post be weert, uit betrouwbare bron te we ten, dat de geheime clausule door Frankrijk en Duitschland aan de preliminairen van het Congo-trac- taat toegevoegd, een volledige con ventie zou zijn omtrent de handels betrekkingen der twee staten wat hunne koloniën betreft. Eerst na het sluiten van de Berlijnsehe conferen tie zou dit stuk aan de vertegen woordiging in de beide landen mede gedeeld worden. Met groote meerderheid is in den Transvaalschen volksraad,de heer Eduard W. Bok als Staats-seoretaris herkozen. De Times ontvangt uit Durban van 27 October eene dépêche, mel dend dat Dini-Zoeloe nog steeds on der de bescherming der Boeren is, evenals Oham. Umnyamana is een aanhanger geworden van den jon geren zoon van Cetewayo. Deze week wordt te Pieter-Ma- ritzburg eene deputatie van de Boe ren verwacht ten einde eene samen komst met Bulwer te hebben. Het gerucht loopt, dat zij plan hebben, de keizerlijke regeering te verzoeken, 't geheele land in bezit te nemen. Men herinnert zich hoe verleden jaar de Cubaanselie politieke ge vangene Maceo met zijne gezellen uit hunne gevangenis in Spanje wa ren gevlucht en naar Gibraltar ont komen. Zij waren er op Engelsch gebied en mochten, als politieke misdadigers, niet uitgeleverd worden. De goeverneur liet zich echter door de autoriteiten van het Spaansch gedeelte wijsmaken, dat zij gewone misdadigers waren of, volgens een ander bericht, hij liet hen vlak bij de Spaansche grens op de neutrale strook over de grens zetten, zoodat de ongelukkigen door de soldaten, die hen opwachtten, terstond konden gevat worden. Maceo, zijne vrienden en zijn gezin werden thans op de Balearische eilanden, te Port Mahon, geïnter neerd. Ook van hier zijn zij gevlucht en thans in Algerië terecht geko men. De Spaansche regeering vraagt nu weder hunne uitlevering; de Fransche autoriteiten zullen deug delijke bewijzen vragen, dat de ont vluchten geen politieke gevangenen zijn, en anders de uitlevering wei geren. De Japansche gezanten in Europa hebben bericht ontvangen dat aan het dicreet van den mikado, waarbij een pairschap wordt inge steld, thans uitvoering is geg-even. De lijst der nieuwe pairs bevat 11 prinsen, 24 markiezen, 76 graven, 324 burggraven en 74 baronnen. Al deze pairs zullen in het toekom stig Japansch parlement het Hoo- gerhuis vormen. HIYMALW» Haarlem, 29 October 1884. Bij de heden gehouden verkiezing- van twee leden voor de Tweede Een lierd'rinnetje, zeer pedant, Die gaat, 's Avonds door 't boschrijk land, Zeer laat, Meisjelief wees tocli bijdehand, Hola, De maan schijnt helder aan den trant, Lorila, De maan schijnt helder aan den trant. Nicaise staakte den zang. Hij maakte de eigenaardige schou derbeweging die dient om de mars beter in evenwicht over den rug te hangen, streelde Friso, die, na in het wild te hebben rondgeloopen, een vriendelijk gebaar van zijn mees ter verlangde, door met zijn muil tegen de hand zijns gebieders te likken. Toen vervolgde hij: Een molenaarsvrouw heel spoedig Hier naast, Vlug ter been, niet hooginoedig. Heeft haast, Kamer der Staten-Generaal waren in het geheel in het Hoofd-kiesdis trict Haarlem (aantal kiezers 3110), ingeleverd 2058 geldige stembrief jes; aldus bedroeg de volstrekte meer derheid 1030. Uitgebracht waren op de heeren J. Duijvis 1218, W. de Meijier 863, jhr. mr. Rethaan Macaré 550, Mr. J. A. N. Travaglino 478, M. W. van der Aa 428, M. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas 212, H. W. van Marle 199, F. Domela Nieuwenhuis 17, H. Gerhard 9, W. Bos 9, L. Lindeboom 7 en C. Dijkman 7 stemmen, terwijl op enkelen nog een gering aantal stemmen was uitgebracht. Alzoo is gekozen tot Lid van de T weede Kamer der Staten-Generaal: de heer Jb. Duijvis, en zal er her stemming plaats hebben tusschen de heeren W. de Meijier en jhr. mr. Rethaan Macaré. Bij de gisteren gehouden stem ming ter verkiezing van 21 gemach tigden in het kiescollege der Ned. Herv. gem. alhier, zijn uitgebracht 1054 stemmen. Maandagavond te half tien ure is te Haarlemmermeer aan den Sloter- weg, sectie NN., kavel 9, afgebrand de boerderij van de erven H. Zijm, bewoond door J. Kaptijn. Koren, hooi en eenig huisraad zijn mede verbrand. De aanwezige spuit heeft evenwel niet gewerkt. De oorzaak is onbekendde bewoners lagen reeds te bed. Maandag ochtend heeft de heer Boas Berg, antiquaar te Amsterdam, verkocht het Saksisch tafelservies, dat in de veiling van den boedel van baron Bosch van Drakestein f 4800 gegolden had, aan den groot vorst van Rusland, die te Amsterdam vertoeft, en zulks voor den prijs van tienduizend gulden. De directie der Ned. Amerikaan- sche Stoomvaart-Maatschappij ont ving g-isterenavond laat het volgende telegram van de agenten der Nord- deutsche Lloyd te Southampton, in dato 28 Oct.De gezagvoerder van het stoomschip Odervan New-York naar Bremen, gisteren te Rotterdam aangekomen, rapporteert den 25sten October op 49° NBr. en 27° WL. het stoomschip Maasd,am in brand staande aangetroffen te hebben. De masten waren overboord, doch de schoorsteen stond nog; dikke rook steeg uit het ruim. Er was niemand aan boord te ontdekken. (Het stoom schip Maasdam kapitein v. d. Zee, vertrok 18 October van Rotterdam naar New-York met 141 passagiers). Aan den veld-artillerist H. J. Lups (een nummer ver wisselaar) van het Ie reg. veldartillerie in g-arnizoen te Amersfoort, werd in den nacht van Donderdag jl., volgens zijn be weren, door een boer met een pis tool een vinger zijner linkerhand afgeschoten. Eergisteren is het echter den bri gadier majoor C. de Lange na vele bemoeiingen gelukt op te sporen, dat Lups, na een pistool met kruit te hebben gekocht, zelf zich opzet telijk een zijner vingers heeft afge schoten, ten einde door deze ver minking uit den militairen dienst ontslagen te worden. Het dienstmeisje, dat verleden Maandag te Utrecht terecht stond, Men zegt zij is koelbloedig, Ah bah! Ik geloof 't niet zoo spoedig, Lori la, Ik geloof 't niet zoo spoedig. Nicaise schopte eenig'e keien voort, die midden op den weg lagen, en zwaaide met zijn stok in het rond, evengoed als een meester op den korten stok. Nadat hij dezen kunst- en behen- digheidsgreep had volvoerd, ging hij voort Een molenjuffer lang niet gek, Daar ginds, Staat bij een open kale plek, Hoe kindsch, Ontsloten links en ras het hek, Heel goed. Waarschijnlijk wilde Nicaise het koepiet voleindigen, (het liedje waarvan wij een staaltje hebben gegeven, bevat er niet minder dan beschuldigd door onvoorzichtigheid oorzaak te zijn geweest van den dood van het kindje, dat 22 Augustus jl. aan het Lucasbolwerk verdronken is, is vrijgesproken, omdat hare schuld niet wettig en overtuigend bewezen werd geacht. Maandag is ontdekt, dat in een huis op den Maliesingel te Utrecht, bewoond door mevrouw v. H. C., tijdens de bewoonster geruimen tijd afwezig was, een groot getal zilve ren voorwerpen is ontvreemd. Te Rijsenburg heeft Zondagavond een ong-eval plaats gehad. De stoom tram, die van den laatsten trein naar Amerongen vertrok, heeft bij dat dorp een man overreden. De oorzaak is weder de groote onvoor zichtigheid, die sommige menschen maar niet schijnen te kunnen aflee- ren. Een der passagiers op de tram in stede van te wachten dat de trein stil stond, sprong er af, met het ongelukkig gevolg, dat de trein over den arm van den man heenging. De lijder is naar Utrecht getranspor teerd geworden, waar waarschijn lijk de arm afgezet zal worden. De uitslag' van de wedrennen van het le reg. huzaren op de heide bij Gorssel gehouden wordt door de Zutf. Ct. medegedeeld. De volgende prijzen werden behaald: Onderofficieren. Prijs: wachtm. Stemfer (2), premiewachtm. Schip per (5). 2 rit. prijs: korp. Lever (3), pre mie: huz. Gooien (4). 3 rit. prijs: korp. Eichhorn (4), premie korp. Zeiss (1). 4- rit. prijs: huz. De Vries (2), premie huz. Gianotten (5). 5 rit. prijs huz. Bos (5), premie korp. Cremer (2). 6 rit. prijs: huz. Kuperis (1), premie korp. Bouman (2). Bij rit 3 was eigenlijk het 3de escadron en bij rit 6 het 5de esca- dron overwinnaar, doch deze verlo ren beide het recht op den prijs wegens overtreding van het regle ment. Zondagavond is ter hoogte van «De Laatste Stuiver, eene uitspan ning nabij Zutfen, een 22-jarig dienstmeisje, dat hare ouders had bezocht, door een haar onbekend, goed gekleed heer aangevallen en mishandeld; een portemonnaie met 60 cent en een gouden broche werden haar ontstolen. Zij ligt thans ge vaarlijk ziek in Tonden onder Voorst, bij hare ouders te huis; de onver laat is nog niet ontdekt. Voor eenigen tijd hebben onder scheidene bakkers te Nieuw-Appel scha en in de omliggende dorpen voor tarwemeel gelden betaald aan een commissionair voor een fabrikant te Veendam, en daarvoor kwitanties ontvangen, geteekend door den com missionair. Deze, in plaatsjj van de gelden aan zijn patroon te verant woorden, vertrok er in stilte mede naar Amerika, zoodat de bakkers nu door den fabrikant aangemaand wor den om nog eens te betalen. Onder Blokzijl zijn de uitwaarden, waarop honderden stuks vee graas den, overstroomd. Door het hooge water is de spoor wegbrug nabij Zutfen zoodanig ver zwakt, dat de trein, die eergisteren avond te 8 u. 8 van Zwolle vertrok naar Almeloo, de reis niet kon vol brengen en moest terugkeeren naar Zwolle. veertig) toen hij door een onver wachte gebeurtenis daarin verhin derd werd. De weg vormde bij eene krom ming een rechten hoek, men kon op geen tien pas voor zich uitzien. Friso, die als gewoonlijk voorop liep en juist wilde terugkeeren, bleef plotseling stilstaan. Hij liet een dof gekerm uit, en kwam bij zijn mees ter terug, terwijl hij den kop om wendde, en voortjankte; 's avonds wellicht ware Nicaise, zoo hij zich in een eenzaam bosch bevond, ang stig geworden, maar hoe kon hij op klaarlichten dag en in een lom merrijk pad aan de mogelijkheid van het een of andere gevaar den ken? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2