aangeschreven en worden daar zeer op prijs gesteld; in ons land is men echter met deze sierlijke en streng artistieke scheppingen nog te weinig bekend. Wij meenen aldus liefheb bers van echt brons bepaald met deze gunstige gelegenheid tot aan koop in kennis te moeten brengen; alle kunstvoorwerpen, in 't museum tentoongesteld, zijn op verschillende tentoonstellingen bekroond geweest, zoodat men zeker is, iets van blij vende waarde te koopen. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is giste ren te Amsterdam gekozen mr. J. C. de Koning, met 2391 stemmen. Op mr. L. G. J. van Ogtrop waren 525, op mr. D. P. D. Fabius 228 en op 23 anderen 1 a 2 stemmen uitgebracht. Bij den uitgever, den heer C. L. Brinkman, te Amsterdam zag dezer dagen het licht een «Woor denlijst voor de spelling der Aard rijkskundige namen in Nederland», samengesteld door de afd. «Neder land» van het aardrijkskundig ge nootschap. Reeds een vluchtige in zage van het werkje doet ons zijne doelmatigheid kennen, en het zal zeker in ons land in eene groote leemte voorzien, daar een dusdanig werk corporation en onderwijs niet dan hoogst welkom kan zijn, en 't lijdt geen twijfel of het zal, bij het Nederlandsche volk, een gunstig onthaal vinden. De uitvoering is keurig* en de prijs, gebonden in net linnen bandje ad f 0.65, zoo laag mogelijk gesteld. Gister in den afgeloopen nacht is ingebroken in de R. K. Iverk te Nieuwendam. De dief of dieven wa ren blijkbaar met de gesteldheid bekend, daar eene trap, die achter het gebouw in eene steeg stond, gehaald is en achter tegen het ge bouw is geplaatst. Eene ruit werd met zeep ingesmeerd en uitgenomen, waardoor niet anders dan een jon gen heeft kunnen binnendringen, die dus de deuren van binnen ont grendeld heeft, zoodat een ander, grooter persoon kon binnenkomen. De deuren stonden des ochtends alle wijd open. Alleen van één offerbus hebben zij zich meester kunnen ma ken, de sieraden waren alle goed weggeslotenzij hebben daar ver geefs naar gezocht. De koopman M. v. W. te Heilo, thans te Alkmaar gedetineerd, beleed dat door hem gedurende een tijds verloop van ruim vier jaren een aantal gelden waren ontvreemd ten nadeele van zijn toenmaligen mees ter, den heer 'S gemeente-ont vanger te Heiloo. De ontvreemde gelden schijnen eene som van ruim f 1000 te bedragen. Pas enkele stormachtige najaars dagen beleven wij, en nu komen reeds verschillende berichten in om trent gevallen van doorbraak. Uit Hol werd wordt gemeld: De Ter- naarder polder loopt groot gevaar. De hevige noordwestenwind zweept het water op. Groote schade is er reeds aan den dijk toegebracht, en men vreest dat hij bezwijken zal. Nog geen jaar geleden is er aan de zen dijk veel geld ten koste gelegd, en veel meer dan dit zal er weg zijn, als de wind niet spoedig zijne kracht verliest. De bewoners aan den wa- dertje genaamd, een gat had ge graven tusschen de twee tanden, die nog in den mond overig waren; een grijsroode kinbaard, die sedert een maand niet geschoren was, vol maakte het geheel, een stuk goed, dat vroeger zwart was, als een touw ineengedraaid, deed dienst als das om een mageren, ruigen, gerimpel- den halsdie de kleur van een tichelsteen had. De bewuste persoon leunde dan, z'ooals gezegd is, tegen de glooiing aan, zijn lange, vooruit gestoken beenen stremden als het ware den hollen weg. Zijne kleeding en voorkomen wa ren "in volmaakte overeenstemming; hij droeg een blauwen kiel, van boven gescheurd, van onderen uit gerafeld, deze kiel hing over een rooden broek, een afgedragen klee- ^ingstuk van den een of anderen deserteur of soldaat, die zijn tijd had uitgediend. Bij de knieën was de oorspron- terkant te Monnikendam hebben zich Dinsdag voor den wassenden vloed moeten beveiligen, daar het water toen een hoogte bereikte van 1.80 M. boven volzee. Het eiland Marken is geheel overstroomd. De onlangs verhoogde Rijkszee wering voor Petten is door den storm zeer gehavend. Er is veel klei weggespoeld, en de helft van de krammat is verdwenen. Men is druk bezig de geleden schade te herstellen. Uit de Lemmer meldt men, dat de nacht van gisteren zonder ernstige ongelukken is afgeloopen. Dinsdag wisselde de zeewaterstand tusschen 1.3 en 2.1 meter boven A. P. De wind was gunstig; het weder storm achtig. Uit Schoterzijl wordt gemeld: Door den hevigen storm, welke van Maandag tot Dinsdag onop houdelijk woedde, is het zooge naamde «Orland» van hier tot Kuinre in een oogwenk door; de zee over stroomd. Het jonge vee, dat hier in den nazomer door verschillende huurders geweid wordt, moest in allerijl verwijderd worden, hetgeen evenwel niet kon beletten dat vele dezer dieren in de plotseling opko mende baren verdronken. Yoor zoover men weet zijn er echter niet, zoo als verleden jaar bij een dergelijken storm, menschenlevens bij inge schoten. De Haagsche correspondent van de Nieuwe Gh'on. Ct. zegt: «De mededeelingen, die ikuinmijn vorigen brief deed omtrent de op heffing van een onzer bankkantoren alhier, heeft zich bevestigd. Verle den Zaterdag, na het vertrek der mailboot van de Maatsch. «Neder land» werd, tot ieders verrassing, het vertrek naar Indië van den ban kier v. O. aang*ekondigd, onder me- dedeeling dat zijn zaken door den advocaat mr. A. zouden worden ge liquideerd. Het is een geheel nieuwe methode van uit zijn zaken te treden maar ze geeft toch nogal iets te denken.» Uit eene sloot achter het Huis ten Bosch onder de gemeente Was senaar is eergisteren het lijk opge- vischt van de ongeveer 60-jarige mejuffrouw S., uit 'sHage. De Argo is gisteren te Scheve- ningen aangekomen. Een juffrouw in de Nieuwstraat te Scheveningen geraakte gisteren morgen door het inzakken van een gewelf in haar kelder geheel inge sloten. Na een kwartier in dezen toestand te hebben doorgebracht, werd haar hulpgeschreeuw door een paar voorbijgangers gehoord, die er in slaagden de juffrouw uit haar gevangenis te verlossen. Omtrent het stoomscüip Maasdam verneemt men nader: Het stoomschip Oder, van New-York te Southamp ton aangekomen, passeerde den 25en Oct. het uitgebrande stoom schip Maasdam te 11 ure des voor middags, zoodat de staat van het schip duidelijk kan worden opgeno men, en wegens het niet aanwezig zijn der booten, zooals in ons eerste bericht werd vermeld, is het aan geen twijfel onderhevig of de ekwi- page en passagiers hebben daarmede het stoomschip verlaten. Dewijl het aantal passagiers zeer gering* was en het stoomschip ruim van flinke reddingsbooten was voorzien, zoo kelijke stof vervangen door breede, bruine, vierkante lappen. De vreemdeling had zich niet de weelde van sokken en kousen ver oorloofd, aan den enkel was, door dien zijn broek ten halve was op getrokken, een smalle, blauwachtige, loodkleurige krans zichtbaar, de voe ten staken in schoenen met dubbele zolen van verbazend groote spijkers voorzien. De onbekende hield in de rech terhand een zwaren stokwaar mede hij zooeven den hond had ge dreigd. Verduiveld, dacht Nicaisedie kerel heeft alles behalve een gun stig uiterlijk, als hij 10 jaar jonger was eu een beetje sterker, dan zou ik hem niet gaarne mijn waar toe vertrouwen. Welnu, goeie man! vroeg hij vervolgens luide, wat voert gij hier toch uit? Ik doe wat me bevalt, ant- leverde dat geen bezwaar en moet er voldoende ruimte in de booten voor de opvarenden zijn geweest. Daar de Maasdam zich bevond in de koerslijn zoowel van uit- als van tehuis varende stoom- en zeilsche pen, zijn de bemanning en passa giers zonder twijfel in dit drukbe zochte vaarwater door een of ander voorbijvarend stoom- of zeilschip opgenomen. De goede staat, waarin steeds bij de Nederl. Amerikaansche maatschappij de soheepsbooten zich bevinden, en de groote zorg daaraan steeds besteed, zijn een waarborg dat deze wel in goede orde zullen geweest zijn. Waarschijnlijk kan men dan ook spoedig tijding van de redding der schipbreukelingen ver wachten. Op de rivier voor Charlois lag gisteren het stoomschip Ellington van New-Castle, met de quarantaine (gele) vlagjn top. Bij ministerieele beschikking zal de dienst op het postkantoor te Nieuw-Beijerland met 1 November a. s. worden beperkt. Te beginnen met dien datum zullen er namelijk op Zondag en de chistelijke feest dagen des namiddags geene brieven meer worden bezorgd. Te Berkenwoude is overleden de heer W. de Jong, in den ouderdom van circa 95 jaar, nalatende een familie van 136 personen: 8 kinderen, 56 kleinkinderen en 72 achterklein kinderen. Als vervolg op het bericht, voor komende op pag. 2368 van het Po litieblad van dit jaar, deelt de com missaris van politie te Dordrecht, ten verzoeke van den bestolene mede, dat door dezen eene belooning van f 500 zal worden uitgekeerd aan degene, die zoodanige inlichtingen geeft, welke het terechtbrengen van de ontvreemde 4000 dollars tenge volge heeft. De kolentrein no. 564, van Venloo naar Feijenoord, liep gisterenochtend bij het binnenkomen op laatstge noemd station op eenige wagens, die geheel verbrijzeld werden. Ook de locomotief moest buiten dienst gesteld worden. De Brakelsche marktschuit is Dins dag op reis naar Gorichem onder Vuren door den hevigen wind op zij geslagen, waardoor de bovenlast te water geraakte, doch weergroo- tendeels is opgevischt. Van de op- varendén bekwam de schipper A. v. W., die bij het omboomen van eene krib uit de schuit op de stee- nen viel, eene gevaarlijke verwon ding. In de verordening* op de gemeen tereiniging, 18 October 1884- aan genomen door de gemeenteraad van Arnhem, leest men art. 32«Het is aan ieder ander dan de werklieden en beambten van de; Gemeentereini- ging» in de uitoefening van hun dienst verboden, de geplaatste ton nen te verplaatsen, den inhoud daar uit te verwijderen, of tot zich te nemen, enz.» Een walg'lijk privilegie! Een raadslid1 te Veenendaal heeft de onvoorzichtigheid gehad, bij de warme verdediging tot behoud der woordde de vreemdeling op schrillen J en harden toon. Ik zou toch denken, dat men hier het recht wel heeft, een weinig uitterusten. Zeer zeker, antwoordde Ni caise, de weg staat voor een ieder open. Ik vraag u niet als een veld wachter naar uw paspoort en ik zou stil voorbij zijn gegaan, ware het niet, dat gij het met Friso te kwaad had gekregen. Toen de hond zijn naam hoorde uitspreken hief hij een dof gebrom aan. Koest hond! zeide Nicaise, op mijn woord van waarachtig, ik heb hem nog nooit zoo zien te keer gaan. Vervolgens richtte hij zich weder tot den vreemdeling. Friso en ik gaan onzen weg, zeide hijdag vrind, rust goed uit Terwijl hij even zijn hoed afnam, kermis aldaar, te zeggen: «Ik heb er zelf ook reel te veel voordeel bij Die zegt ten minste nog hoe hij de zorg voor de algemeene belan gen opvat. De gemeenteraad van Heeswijk is bij Ged. Staten in hooger beroep gekomen tegen het besluit van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Brabant, waarbij het lokaal, bekend onder den naam van «Het Slotje», in ge bruik voor tijdelijk schoollokaal, als schadelijk voor de gezondheid der leerlingen is afgekeurd. Twee ongelukken hadden er eer gisteren te Breda plaats. De passe mentwerker Vermeulen, 46 jaar oud, viel, wellicht door de duisternis misleid, bij de machinefabriek Breda te water en verdronk. Zekere De Groot, werkzaam aan de nieuwe cellulaire gevangenis, stapte mis op een steiger, zoodat hij van eene belangrijke hoogte naar beneden stortte en spoedig den geest gaf. Terwijl Zondag jl. eene ruime schaar genoodigden bij J. Donkers te Woensel bruiloft vierde, ontstond eensklaps brand in de schuur, die in korten tijd met den geheelen oogst van rogge, haver enz. eene prooi der vlammen werd.Door krach tige werking der brandweer zijn het huis, stal en belendende perceelen bewaard gebleven. De schuur was wel, doch de zeer rijke oogst niet verzekerd. Het oesterbroed, dit jaar in ver bazende hoeveelheid gevallen, heeft zich op alle wonderlijke voorwerpen gehecht. Zoo vischte een schipper te Tolen dezer dagen een stuk zeil doek, pl. m. een vierkante decimeter groot, en een schoenzoolop het eer ste bevonden zich 8 en op het laat ste 13 levende oesterbroedjes. Dinsdag avond is de spoorweg wachter A. Nagelkerke door den trein te Kruiningen overreden en onmiddellijk gedood. De oorzaak van dit ongeval is onbekend. In den laten avond van jl. Zon dag, toen stormbuien uit het Noord westen en onweder elkander afwis selden, ontdekte de vervener R. Hui zing, te Zuiderveen, nabij Oude Pekela, brand in zijne te veld staande turf. Met groote moeite gelukte het den eigenaar en de zijnen den brand meester te worden en dus ook zijn woonhuis te reddenvier halve dag werken turf zijn verbrand. De oor zaak lag toen in het duister; toch schijnt daarover licht te zijn opge gaan, althans is Maandagavond in het huis van arrest te Winschoten overgebracht de ongeveer 25-jarige W. P., arbeider, en onder Oude Pekela woonachtig, die verdacht wordt gehouden den brand uit brood dronkenheid, hetzij uit boos opzet, te hebben doen ontstaan. Eergisteren middag ten 1 ure werd eene kar, bespannen met een paard, van den dijk naar de werf achter de bakkerij van A. Vogelzang te Kinderdijk geleid. Het paard was gedekt met een kleed. Door den hevigen wind sloeg dit het het dier over den kop. Hiervan schrikkende, maakte hij zich gereed den weg te vervolgen. Een oogenblikje, zeide de man met het ongunstig uiterlijk, terwijl hij hem door een gebaar staande hield. Is er nog iets van uw ver langen Ja. Waarmee kan ik u van dienst zijn? Als gij medelijden met een armen sukkel hebt, geef mij dan een weinig vuur om mijn pijp op te steken. Een beetje vuur! nu, dat zal ik niet weigeren. Nicaise sloeg den vuursteen en bood den vreemdeling een brok bran denden zwam aan. Dank u, -bromde deze, ter wijl hij een dikken rookwolk uit blies. Hebt gij nog iets anders noo- dig, komaan, zeg maar op! sprong het paard achteruit en tui melde met de kar in de rivier de Noord. Er was op dat oogenblik geen hulp mogelijk. Later zijn kar en paard te Slikkerveer uit het water gehaald. Toen gisteren ochtend een trein van Bokstel den overweg te Woen sel zou passeeren, liep een kind, dat ongezien onder de sluitboomen was doorgekropenover de rails. Nog eenige meters was de trein verwij derd, toen twee spoorbeambten, met gevaar van hun eigen leven toe snelden en het kind van een wissen dood redden. Het is gebleken, dat de Duitscher, die dezer dagen onder het dorp Tiet- jerk uit den spoortrein sprong, daarbij zijn been brak en die thans in het ziekenhuis te Leeuwarden wordt verpleegd, in Hamburg gevangenis straf moest ondergaanop grond waarvan hij gevlucht was. Daar de misdaad heeft bestaan in bedreiging met eene geladen revolver, op grond waarvan geene uitlevering kan plaats hebben, zal hij, na herstel, op last van den commissaris van politie, over de grenzen worden gebracht, opdat de Pruisische politie zich zoodoende van hem zal kunnen verzekeren. Twaalf koppen onder de "bijl. Dien zomermorgen op een der banken van het dek een onzer Rijn- stoombooten uitgestrekt, den neus in een dagblad, dat ik reeds van a tot z had gespeld, moest ik geen ooren aan 't hoofd gehad hebben om het gesprek eener familie niet te beluis teren, welke in mijn nabijheid had plaats genomen. Of ik terechtstellingen ge zien heb, zei een korpulent. mannetje uit het gezelschap ik? Ja,beste freule, meermalen. Te Parijs heb ik Chevrin zien onthoofden, te Nantes de oude vrouw Botrois, welke vier menschen vergeven had en te Mar seille Le Corbeau, die zijn vrouw aan stukken had gesneden en eens zag ik te Bergerac een onthoofding van twaalf tegelijk. - Foei. Brr.! hoe akelig, riep de freule en zij vertrok haar lief ge zichtje ja ik meende duidelijk haar te zien beven onder het mousseline kleedje. In weerwil van de akeligheid, drongen allen, dus ook de dames, er op aan, dat de korpulente vriend, die 't zonder te vertellen reeds warm genoeg had, in bijzonderheden zou treden. Twaalf tegelijk? riep men van alle kanten, ongelooflijk! Ja, twaalf, sprak de man. O! dat is een geheele geschiedenis. Toe, mijnheer Durloit vertel die eens. Ik höor u zoo g'raag ver tellen, zei de freule, die zoo akelig kon worden. Nu ik wil wel, sprak Durloit; ik zal eerst nog een limonade be stellen. Wat is het afgeduiveld heet van daag!Daarop zette hij zich in zijn praatstoel. Twee jaar geleden dan, reisde ik in het Zuiden van Frankrijk. Ik stap aan het stadje Bergerac af. Een misselijk station, geen enkel rijtuig, geen enkele omnibusik moest dus een wandeling van een klein kwar tier doen om in de bebouwde kom van de gemeente te komen. De stra ten zien er niet aptijtelijk uit, lee- De vreemdeling had een veld- fleschje in het ooggekregen, dat van een uitgeholde kokosnoot was gemaakt en dat de marskramer droeg. Is daar brandewijn in? vroeg hij. Ja. Kan ik er een paar druppels van krijg*en? natuurlijk tegen be taling. Ik zou u gaarne vo.or niets een geheelen slok geven, maar ik weet niet, waarin ik het moet overgieten. Ik zal uit de flesch drinken. Nicaise maakte een gebaar van walging. Ja, antwoordde hij vervol gens, ik ben zoo zindelijk als een kat, mijn mond alleen raakt de flesch aan; maar wacht eensik weet er iets op! (Wordt vervolgd0

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2