POPULAIR ME» I BERICHT. 2e Jaargang. Zaterdag 1 November 1884. No. 406. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenamen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. I Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubücité Efrangère G. L. DA USE Co., J OH. F. J ONES, Stier., Parijs, 31lis Faubourg Montmarrtre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegaug vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van -Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlundsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst cu geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcndc toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaliug van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vau 25 cents per persoon. Kinderen beneden dc 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen vau 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Z«n- en Feestdagen van 113 unr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend WoeHsdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 unr. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Aan onze geabonneerden. Aan onze geabonneerden binnen en buiten Haarlem wordt medege deeld, dat de prijzen voor de ver loting op 5 December a. s. zijn tentoongesteld, en weleen keu rige mahoniehouten Tafel in het Magazijn van den heer ïtandoe. Lange" Veerstraat No. 30, en zes fraaie Stoelen in het Magaziju van den heer van den Haak, Ursu- lasteeg No. 6, alwaar ze voor ieder voorbijganger zichtbaar zijn gesteld. Binnenkort ontvangen al onze ge- abonneerden een lot voor deze ver loting. Zij, die zich abonneeren vóór 1 December a. s., ontvangen ook een lot, alsmede, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een prach- tigen roman. Deze verloting zal plaats hebben op 5 December in bet lokaal War moesstraat No. 27, ten overstaan van drie bevoegde personen: terwijl ieder een bij de trekking tegenwoordig kan zijn. ALGEMEEN OVERZICHT. De gewezen minister Malou heeft, naar de Bien Public meldt, met den koning van België een langdurig gesprek over den politiekea toestand des lands gehouden. Zijne vroegere collega's. Woeste en Jacobs, hebben hunne praktijk aan de Brusselsche balie hervat. Omtrent het belangrijke vraag stuk der reserve schijnt onder de clericale meerderheid der Kamer tweeërlei geest te heerschen. Eenige bladen, de Escaut en de Bien Public gewoonlijk door Jacobs geïnspireerd, meenen dat de maatregel geen kans heeft om aangenomen te worden, terwijl een ander officieus blad ver klaart, dat eene overeenstemming tusschen den koning, den minister van oorlog en de overige ministers verkregen is. Het Journal dc Bruxel- les laat er zich nog niet over uit. De nieuwe minister van buitenl. zaken, prins Caraman-Chimay, moet zich te Philippeville aan eene her kiezing onderwerpen, en daar hij de laatste maal slechts eene kleine meer derheid verkreeg, zullen de liberalen alles in bet werk stellen, om hem te doen vallen. Onder de 201 verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag, waarvan de uitslag bekend is, zijn 54 her stemmingen; gekozen zijn 25 con servatieven, 44 leden van het cen trum. 29 nationaal-liberalen, 141 Duitsch-vrijzinnigen, 12 leden der; Rijkspartij, 5 Elzassers, 8 sociaal democraten, 6. Polen, 3 Welfen en 1 lid der volkspartij. De Fransche regeering zal deze week de titularissen aanwijzen voor de vijf vacante bisdommen en bet aartsbisdom Kamerijk. De benoeming van den lieer Cazot, tot president van het hof van cas satie, verleden jaar, heeft Figaro tot een aantal artikelen vol verbittering aanleiding gegeven. Thans bevat 't blad een bericht dat, indien het waar is, inderdaad het misnoegen van een deel der hooge magistra- j tuur over deze keus rechtvaardigt. De heer Cazot zou administrateur geweest zijn van de spoorwegmaat- .ehappij Alais-Rhönedeze maat schappij is gefailleerd en nu zou de Ds fraai vau dei KoËeMer. Naar li e t F r a n s c li VAN XAVIER DE MONTÉ1TN. 34. De marskramer droeg onder zijn kiel een linnen zak, met schelpen gevuld, die men hem in de haven steden van Bretagne gaf, en hij in de boerderijen van Touraine en An- jou ouder de kinderen uitdeelde. Hij opende den zak en haalde er een groote en breede schelp uit zoo is de zaak in orde, zeide hij, en hij vulde de schelp tot aan den rand met brandewijn, dien de grijsaard in een teug met blijkbaar welgevallen opslurpte. O, prevelde hij vervolgens, j dat doet het hart goedmijn oude beenen liaddeu de kracht niet meer om mijn ellendig lichaam voort te dragen. Ge zijt een brave kerel, ge zijt beter dan uw houd. Dank uzeide Nicaise lachend, ik ben u verplicht voor uwe beleefdheid, ofschoon Friso een puik beest is eu daar ik nu uog eeu eind weegs heb afteleggen en voor den avond ter bestemder plaats wil zijn, wensch ik n, mijn vriend, van harte goeden avond. DE TOCHTGENOOT. Nicaise deed een stap voorwaarts, de vreemdeling hield hem opnieuw staande, zette zijn gehavenden hoed op, leunde met een hand tegen de razige glooiing en kon ten slotte door een krachtige poging zich we der oprichten. Hij scheen grooter in staande dan in zittende houdiug, hij was buiten syndicus van het faillissement den president der rechtbank van koop handel hebben te kennen gegeven dat hij verplicht zou zijn den pre sident van het hof van cassatie als verantwoordelijk tegenover de aan deelhouders te dagvaarden. De pre sident van de rechtbank van koop handel, zou den min. van justitie om advies gevraagd hebben. Het opheffen van het sanitair cor don op de Fransch-Spaansche grens is door de bevolkingen feestelijk ge vierd. De lieden van Puycerda zijn de Pyreneën afgedaald naar Bourg- Madame op Fransch gebied, met een muziekkorps dat de Marseillaise speelde, en hebben aan de Fransche autoriteiten eene serenade met fak kellicht gebracht. Een feestmaal is daarop gevolgd, waar toasten ter eere van Frankrijk en Spanje zijn uitgebracht. Bij de mannen van het vak zoo schrijft men uit Zürieli wekken de schietproeven met het Rubin-ge- weer van klein kaliber groote be langstelling. In de schietschool van Wallenstadr hadden de daarmede, in tegenwoordigheid van eene com missie uit den Nationalen Raad, ge nomen proeven schitterende resul taten. Op schijven, voor een batal jon in colonnenfront geplaatst, raak ten op een afstand van 1600 meter 60 van de honderd schotenop schij ven voor eene optrekkende batterij 50 van de 100 schoten. De projec tielen van dit nieuwe geweer, dat door den instructeur bij de infanterie Rubin is uitgevonden, zijn zeer lang en hebben stalen punten. Men is van plan nog meerdere proeven met dit geweer te nemen, dat elk ander systeem in verschil lende opzichten overtreft. De lading bestaat uit naar eigen vinding ge- gewoon mager, zijn schouders waren een weinig ingezakthij scheen uiterst zwak eu zijn lange beenen zwaaiden om liem heen. Wie hem in dezen toestand zag, met wagge lenden gang en op zijn stok geleund om niet te vallen, zou hem voor 80 jaar hebben gehouden. Zoo het mij toeschijnt. zeide Nicaise, hebt gij nagenoeg uit gerust Ja, ik ga denzelfden kant op als gij, wij zullen een eind weegs te zamen afleggen. De marskramer trok een leelijk gezicht, hij scheen op het gezelschap van den ijselijk misvormden, wan- staltigeu grijsaard niet gesteld te zijn, maar hij dacht bij zichzelt, dat. in dien hij ook al met een schavuit te doen had, deze toch voor hem niet gevaarlijk kon zijn. Ten eerste was Nicaise sterker dan deze afgeleefde wankelende man, en dan was Friso er nog, die hem in stampt kruit. Der zake kundigen voorspellen aan het Rubin-geweer een groote toekomst, bij hetwelk ook het repeteer-systeem is toegepast. Het Italiaanseh parlement zal den 24 of 25 November zijne zittin gen hervatten. Het wetsontwerp om trent de spoorwegovereenkomsten zal, met het rapport der commissie, den lOen Nov. uitgedeeld worden. Van den lang gekoesterden wensch der Spaansche regeering om de ge volmachtigde ministers van Duitseh- land en Oostenrijk te Madrid in ge zanten veranderd te zien, en ook te Berlijn en te Weenen ambassades te mogen zenden, is weder de ver vulling uitgesteld. Als officieele re den wordt opgegeven, dat de Cortes eerst den 15den December bijeen komen, te laat om nog vóór Januari de benoodigde kredieten toe te staan. Men verneemt echter, dat de ver traging vooral te wijten is aan de tegenwerpingen van andere mogend heden, die zich tegen deze overeen komst, welke het verheffen van Spanje tot den rang van groote mo gendheid zou insluiten, verzetten. Uit Rome wordt gemeld, dat ook met Italië door Spanje onderhande lingen zijn aangeknoopt, maar dat Italië het voorbeeld van Duitschland en Oostenrijk zal afwachten. Te Athene zijn afgevaardigden van eene Duitsche kolonie in de Dobroedsja aangekomen, om den minister Trieoupis mede te deelen dat in de Dobroedsja de grond on vruchtbaar is, de belastingen hoog zijn, en de verplichte krijgsdienst hun zeer bezwarend schijnt. Zij ver zochten daarom gronden in Grieken land om daar eene Duitsche kolonie te stichten. twee happen zou hebben opgepeu- zeld. Hij vergenoegde zich dus met te autwoorden Ik denk beste man, dat wij niet lang naast elkander zullen blijven I loopen. I Waarom dat? Omdat ik driemaal zoo vlug loop als gij. 1 Meent ge dit? Dat zou ik denken! Dan kent ge mij nog nietwel I is waar deugen mijne beenen niet j veel meer, maar ze zijn lang. Ik ben j als de oude strompelige paarden, i verlaten zij den stal, dan gaan ze voetje voor voetje en komen niets vooruit, maar zijn ze eenmaal aan den baal, dan wegen ze op tegen de jonge. Binnen vijf minuten, als I ik liet op een loopen zet, zult gij wellicht moeite hebben, mii bii te houden. Kijk, daar ben ik benieuwd j De heer Trieoupis antwoordde hun, dat de regeering geene gron den meer tot barer beschikking had, maar dat er in Thessalië vele wei nig bebouwde gronden waren, aan particulieren toebehoorend, waar zich de kolonisten zeker wel als land bouwers of pachters zouden kunnen nederzetten. Hij gaf hun aanbeve lingsbrieven aan de autoriteiten al daar mede. De Temps verneemt, dat de En- gelsche kolonel Chemside, die sedert eenigen tijd als civiel- en militair commandant te Soeakim was, be noemd is tot «goeverneur-generaal van de kust der Roode Zee,» met residentie te Massowah. Deze be noeming gaat natuurlijk schijnbaar van den Khedive uit; in verband met het bezetten van Berberah. on langs door troepen uit Aden gezon nen. is het eene belangrijke bijdrage tot de kennis van Engeland's plan nen betreffende Soedan. De Temps ontvangt eene particu liere dépêche uit Aden meldend dat de Seignelay de Fransche vlag is gaan vertoonen te Tadjurah, te Sa- gallo en te Rod-Ali. en dat liet ge rucht loopt dat Frankrijk officieel die plaatsen in bezit zal nemen. Het blad voegt er de opmerking aan toe. dat het gerucht wel onge grond zal zijn, daar de haven en reede van Sagallo reeds sedert 1882 officieel aan Frankrijk behooren tengevolge van een tractaat tusschen Paul Soleillet en Sultan Mohammed- Loïta. Sagallo is het eindpunt van de groote karavanenroute naar Choa en Abyssinië. De Spaansche regeering wendt met bezorgdheid de oogen naar Cuba, dat in hachelijken toestand naar! riep Nicaise. Nu, dat zult gij zien en onder vinden Aangestapt! De marskramer en de grijsaard wandelden voort, het scheen Nicaise toe, dat laatstgenoemde al te veel gevergd had van de vastgeschroefde beenderen en verharde spieren zijner voeten, hij bewoog zich langzaam, moeilijk, evenals een lamme, daarbij sleepte zijn rechterbeen, op den enkel zag men eeu loodkleurigen krans; men weet dat de galeiboeven gewoon zijn de zware ketenen voort te sleu ren eu hun leven lang een zenuw achtige trilling overhouden, doch Nicaise was geen buitengewoon fijn opmerker. Hij baalde zijn zilver hor loge, een echte raap, te voorschijn, en zeide. terwijl hij er op zagnu zijn we 2 minuten op weg, binnen 3 geef ik het op. Genadige hemel, als hij zoo voortgaat, legt hij een mijl per dag af.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1